Beslag materiaal van journalisten li Realiteitszin bracht Sacharov in kamp critici Door Surinaamse autoriteiten Democratie Z-Amerika onder juk militairen Oproep voor vrijlating van alle dissidenten Steeds meer twijfels over vitaliteit Reagan HOIIAND INTERNATIONAL Reisburo WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MEXICO STAD - Een veelzeg gend plaatje: Jose Nino Gavazzo, een gepensioneerde kolonel van het Uruguayaanse leger, zit op de dag dat hij voor de rechter had moeten verschijnen met een mi trailleur op de stoep voor zijn flat in Montevideo om betogers uit de buurt te kunnen houden. door Rob Sprenkels Nino had samen met een van zijn strijdmakkers moeten worden be recht vanwege de ontvoering, in 1976, van de Uruguayaanse journa list Enrique Rodriguez Larreta. Pi kant detail: Rodriguez woonde in PARAMARIBO (GPD/ANP) - Op last van de top-militair luitenant Laurens Neede z«n alle 24 filmbanden van de NOS-televisie, alle geluidsbanden die voor de gezamenlijke no en zijn collega's en belandde radio-omroepen waren gemaakt en het fotomateriaal van het ANP en de Brabants Pers in vervolgens in de martelkamers van beslag genomen. Dit gebeurde toen een groep Nederlandse journalisten gisteravond per het Uruguayaanse leger. KLM-vlucht vanaf het vliegveld Zanderij vertrokken, nadat zij twee weken in Suriname jaren ^venüg^de^uid^imfvan hadden gewerkt. het Amerikaanse halfrond: elk ge val was een gruwelverhaal op zich. recent gedolven. Een mogelijk oor- In Argentinië meer dan 10.000 do- zaak van deze kennelijke toename den en 30.000 voor altijd vermiste van begrafenissen is dat minder personen. Ook de nog altijd aan de mensen een begrafenis kunnen be- macht zijnde dictatuur van gene talen, aldus Botse. De cijfers wor- raai Augusto Pinochet in Chili den bijgehouden door het bureau heeft zeker 20.000 dodelijke slacht- Burgerzaken en de administratie offers op zijn naam staan, klopt, zo voegde hij eraan toe. De autoriteiten op het vliegveld ga- met toestemming van de militaire ven geen reden voor de inbeslagna- autoriteiten zijn gemaakt. De tele- me. Gesteld werd dat het materiaal visiebeelden zijn bovendien reeds „eerst moest worden bekeken, per satelliet vanuit Cayenne in i het mogelijk zou worden Frans Guyana doorgestraald en de afgelopen dagen op de Nederland se televisie uitgezonden. De Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, Van Houten, zei dat het Brokopondo-gebied, die aan- hij de zaak zal uitzoeken vrijgegeven" Op het fotomateriaal zou onder andere te zien hoe de granman In Uruguay werd het aantal do den beperkt tot zo'n 3000. Maar de Uruguayaanse militairen bleken gewetenloze folteraars. En tenmin ste één op elke honderd Uruguaya- nen heeft de folterkamers van het militaire bewind weieens van bin nen gezien. Niemand zal het ooit vergeten. Toch is kolonel Nino, de eerste Uruguayaanse militair die zou wor den berecht, door het oog van de naald gekropen. Op aanbeveling van de Uruguayaanse strijdkrach ten presenteerde de vorig jaar maart aan de macht gekomen bur gerpresident Julio Sanguinetti be gin deze maand een wetsvoorstel waarmee elke vorm van rechtsver volging tegen de schuldigen uit het militaire tijdperk wordt beëindigd. Om het Uruguayaanse parle ment nog voor het proces-Nino te kunnen overtuigen, liet het opper bevel van het Uruguayaanse leger vorige week weten dat de militai ren de processen zouden boycot ten. amnestie-wet of niet. En zo kwam het dat president Sanguinet ti nog net op tijd zijn handtekening onder de massale gratie-verlening kon zetten, ook al demonstreerde het volk in de straten en waren er in het Huis van Afgevaardigden een paar kamerleden op de vuist gegaan. „Het feit dat alle folteraars, ont voerders en moordenaars nog al tijd vrij rondlopen is een bedrei ging voor het overleven van de hui dige democratie", zo beweert Hebe de Bonafini, presidente van de Ar gentijnse moeders van de Plaza de Mayo. Ondanks dergelijke wijsheid is ook in Argentinië een wet aange nomen die bijna alle schenders van de mensenrechten vrijwaart. Tij dens eerdere processen zijn de hoogste verantwoordelijken, de le den van de verschillende militaire junta's, berecht. Vijf zitten er ge vangen wegens schending van de mensenrechten. Maar president Alfonsin, die drie jaar geleden de macht overnam van de militaire dictators, heeft nu besloten om definitief toe te geven aan alle druk van het leger om te voorkomen dat er nog meer mili tairen zullen worden berecht. Zij die hebben gemoord en geplun derd zouden slechts orders hebben opgevolgd. Evenals zijn collega Sanguinetti van Uruguay lijkt Alfonsin de mili tairen liever te vriend te houden. Ook al betekent dat in de praktijk dat het militaire juk weer elke dag zwaarder op de democratieën drukt. Volgens de mensenrechtenorga nisaties kan een herhaling van de drama's uit de jaren zeventig alleen maar worden voorkomen door voorbeelden te stellen, door elke militair van wie de schuld kan wor den bewezen, achter de tralies te zetten. Alfonsin en Sanguinetti hebben dat van begin af aan geweigerd, blijkbaar bang dat er op die manier een militaire staatsgreep zou wor den uitgelokt. De paradox wil dat ze daarom nu elke keer meer toe zeggingen moeten doen aan de mi litairen. En dezen krijgen op die manier beetje bij beetje weer meer politieke macht. Zo had Sangui netti de amnestie nog niet onderte kend of de gepensioneerde kolonel Nino bedreigde een groep betogers voor zijn flat met een mitrailleur. vankelijk als enige hoofdman par tij had gekozen voor Bouterse, foto van de legerbevelhebber scheurt. De KRO-televisieploeg 1 Ten aanzien van berichten dat i Surinanje illegale begrafenissen plaatsvinden heeft politiecomman- dant Botse tijdens een persconfe rentie met Nederlandse journalis ten in Paramaribo verklaard dat dit niet door de controle heen, zodat volstrekt onjuist is. Botse niet bekend is of ook zij hun film- gezelschap van het hoofd lijkdra- materiaal, dat voor de gezamenlij- gers, de kuilgraver van de begraaf- ke omroepen werd gemaakt, moes ten afstaan. De Nederlandse jour nalisten noemden de gang van za- kingsregister. ken „een belachelijke vertonini Overigens vonden de zaken in a vriendelijkheid plaats. NOS-verslaggever Hugo De commandant gaf voor het eerst uitleg over de begraafplaats waar vorige week tientallen vers- D;- j- j -gedolven graven zijn ontdekt. Een Rijn verklaarde dat alle opnamen officiële reactie bleef toen uit 0p de „algemene begraafplaats" aan de Van Sijpensteinlaan worden „alle on- en mindervermogenden begraven". Daarbij wordt onder scheid gemaakt tussen kinderen Vcpn o van mi"der dan J3 Jaar en volwas- V O"oCIlcl LUI "II senen. Ten tweede worden daar de „levenloos geboren kinderen" aan de aarde toevertrouwd. Tot hen be horen ook kinderen die heel kort leefden en voor wie geen geboor- inHANME-cnTTpr r«Pi V,„a teakte is opgemaakt. Voor dergelij- JOHANNESBURG (ANP)- Zuid- ke gevallen wordt ook geen overlij- Afnka weigert toegang aan twee densakte opgesteld en is er dus ook geen vermelding in het begra- Geen toegang 5-senatoren tot Z.-Af rik a groepen leden van het Amerikaan se Congres, die het land in januari wilde bezoeken, zo heeft de Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken. Roelof Botha, giste- i verklaard, fenisregister, aldus Botse De politiecommissaris gaf toe MOSKOU (AP) - Andrej Sacharov dat het aantal graven op de be- heeft gisteren, kort graafplaats misschien is toegeno- keer in Moskou, een men. Vorige week werden op het daan voor de vrijlating Alleen Congresleden die m okto- braakliggend stuk terrein, dat vol- vangen dissidenten te6en,?anctles tfgen gens bewoners in de buurt Zuid-Afnka zyn welkom, zei h« in VOOrmalige begraafplaats is, c een vraaggesprek voor ae radio, honderd graven ontdekt die niet charov bovendien opnieuw kritiek net zou een peetje te ver gaan ais ouder zouden zijn dan enkele op de Russische politiek met be- wy hier Congresleden moeten ont- maanden. Aan de begroeiing te trekking tot Afghanistan, zien waren ongeveer 45 graven de Sowjet-Unie nog steeds zijn terug- veel mensen gevangen zitten van- oproep ge- wege hun overtuigingen. „Ik zal al van alle ge- het mogelijke proberen te doen om de Sowjet- hier een einde aan te maken". BELFAST - De Britse premier Thatcher reisde gisteren voor een onaangekondigd bezoek naar Noord-Ierland, waar zij troepen inspecteerde op de Gough-kazerne De protestantse dominee Ian Paisleyvoorzitter van de Demo cratische Unionistische Partij, ver klaarde dat de bevolking van Noord-Ierland zich verheugde op Thatcher's bezoek 'zoals een kal koen zich op Kerstmis verheugt Unie. Omringd door verslaggevers de 65-jarige Nobelprijswinnaar na het Jaroslavski-station uitte Sa- zijn terugkeer uit zeven jaar bal- WASHINGTON (Rtr/AFP/ANP/AP) - Waarnemers in Washington, die een verklaring zoeken voor het onhandige opereren van president Reagan in de Iran-affaire, beginnen zich openlijk af te vragen of zijn leeftijd en gezondheid zijn vermogen om te regeren ondermijnen. Deze twijfel werd vorige week opnieuw geuit na de bekendmaking dat Reagan, met 75 jaar de oudste president in de Amerikaanse geschiedenis, volgende maand aan zijn prostaat moetworden geopereerd. Minister van justitie Edwin Meese voedde de speculaties door tijdens een getuigenis achter gesloten deuren voor een onderzoekscommissie van het Congres te suggereren dat Reagan vorig jaar, enige weken na een ingrijpende operatie aan zijn dikke darm wegens kanker, mogelijk belangrijke be leidsbeslissingen heeft genomen terwijl hij kalmeringsmiddelen slikte. In een onomwonden column met als titel „Reagans leeftijd en geheu gen" schreef James Reston, de correspondent van de New York Times die over veel presidenten heeft geschreven en zelf 77 is, over Reagans komende ziekenhuisopname: „Een terugkeer tot de orde van de dag na een korte periode van herstel is niet geheel geruststellend, want het zijn juist zijn normale manier van doen en het delegeren van bevoegdheden aan onbekenden of onbekwamen die op de eerste plaats de (recente) moeilijkheden hebben veroorzaakt". Reston hekelde vooral de „monu mentale onverschilligheid" van de president. Lou Cannon van de Washington Post, een Reagan-biograaf die al ruim twintig jaar over de president schrijft, heeft de leeftijdskwestie ook te berde gebracht. Volgens hem hebben medewerkers van het Witte Huis zich in privégesprekken afgevraagd of Reagan „de vitaliteit of het vermo gen" heeft om „gedurende een langere periode aan de crisis het hoofd te bieden". Cannon, die zich vaak bewonderend heeft uitgelaten over Reagans poli tieke scherpzinnigheid, zei dat de president tijdens het Iran-schandaal de aansluiting bij de politieke realiteit heeft verloren. vangen, die zojuist goedkeuring aan sancties hebben gegeven en hiernaartoe komen om na te gaan welke uitwerking de straf heeft die zij ons hebben toegemeten. Volgens de minister besloten de Congresleden kort nadat zij de lan dingsrechten van de Zuidafrikaan- se luchtvaartmaatschappij in de VS hadden ingetrokken om de vlucht naar Zuid-Afrika met be hulp van militaire vliegtuigen te maken. Botha vindt het wel belangrijk dat het Amerikaanse publiek gaat beseffen dat de stappen van het Congres tegen Zuid-Afrika gevol gen heeft voor Amerikaanse belan gen. lingschap Gevraagd ciuviug tui nigiiaiusuiii. „1 „JT - Hij noemde het onaanvaardbaar f Gorki. ADVERTENTIE - Monsterproces De leiders van de linkse Turkse vakbond DISK (Confederatie van Revolutionaire Arbeiders Syndica ten) zijn gisteren tijdens een mon sterproces in Istanboel veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. De enige zwaardere straf, 15 jaar en tien maanden was voor Cetin Uy- gur, de leider van de mijnwerkers- bond die verbintenissen met de terroristische organisatie Dev Yol ten laste werd gelegd. Van de in to taal 1477 verdachten zijn er liefst 1166 vrijgesproken. Soevereiniteit De Britse premier Thatcher heeft gisteren de bewoners van de Falk- land-eilanden opnieuw verzekerd dat zij niet met Argentinië zal on derhandelen over de soevereiniteit van de eilandengroep. De afgelo pen jaren heeft een meerderheid van de bij de VN aangesloten lan den Engeland herhaardelijk ver zocht om met Argentinië te praten over de Falkland-eilanden. Brandstichtingen Een groepering die zich 'Revolu tionairen voor een vurige Kerst' noemt, heeft in een brief aan de po litie de verantwoordelijkheid op geëist voor de reeks brandstichtin gen bij diverse warenhuizen in Hamburg. Dit gebeurde afgelopen weekeinde. De politie beschouwt de brief als echt, maar heeft nog geen duidelijke aanwijzingen over de daders. Levenslang Een gerechtshof in Jeruzalem heeft gisteren tijdens een rechtszit ting van vijf minuten drie Palestij- nen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen. De drie ston den terecht omdat ze vorige maand een joodse student met messteken om het leven brachten. Ze beken den de moord en verklaarden dat ze geen spyt hadden. WASHINGTON - Een totaal onthutst jongetje wordt door de politie van Washington in de boeien geslagen tijdens een demonstratie voor de Zuid- Afrikaanse ambassade. De demonstratie was gericht tegen de gevangen neming van 256 kinderen door de Zuid-Afrikaanse regering. (foto api aar zijn mening over Afghanistan zei hij: „Ik beschouw dit als het meest pijnlijke onderdeel van onze bui tenlandse politiek en ik hoop dat er op dat gebied meer beslissende maatregelen genomen zullen wor den dan op dit moment het geval Op de vraag of hij en zijn echtge note Jelena Bonner overwegen de Sowjet-Unie te verlaten gaf Sacha rov een enigszins ontwijkend ant woord. „Ik zou erin toestemmen om te vertrekken, maar deze kwes tie is nu niet aan de orde", zei hij, waarbij hij aantekende het zeer on waarschijnlijk te achten dat hij het land zou mogen verlaten omdat hij in de jaren 50 en 60 wapenonder- zoek heeft verricht. Later op de dag leverde een hoge Russische functionaris tijdens een persconferentie commentaar op Sacharovs opmerkingen over Af ghanistan. Joeri Kasjlev, hoofd van de Russische delegatie naar de ver volgconferentie over mensenrech ten in Wenen, zei: „Ik zie niets kwaads in dit commentaar van Sa charov". VOOR ECHTE VAKANTIEAANBIEDINGEN IS ONZE SERVICE-COMPUTER DÈ SPECIALIST. Onze service-computer heeft echt het allerbeste met u voor. De vakantieaanbiedingen waar wij nu mee voor de dag komen, zijn bijna te mooi om waar te zijn, Kijk maar Indien u voor 5 januari 1987 uw EUROCAMP vakantie bij ons reisburo boekt krijgen uw kinderen tussen 4 en 18 jaar een walkman cadeau. Breestraat 36, Leiden, tel. 130234. Haarlemmerstraat 227, Lelden, tel. 143531. Van Mandersloostraat 48, Alphen a/d Rijn, tel. 01720-94961. DEN HAAG - Andrej Dmitrijevitsj Sacharov werd op 21 mei 1921 in Moskou geboren. Na een snelle, briljante studie natuurkunde aan de Moskouse Staatsuniversiteit werkte hij in de oorlogsjaren in een militaire fabriek achter de Oeral. Na de oorlog bleef Sacharov, wiens genie inmiddels de belangstelling van de autoriteiten had gewekt, op een voor iemand van zijn leeftijd ongekend hoog niveau werken. door Alexander Münninghoft Hij promoveerde in 1948 onder de beroemde fysicus Igor Tamm en werd uitgenodigd in een kleine, exclusieve groep geleerden die de Russische H-bom moest vervaardi gen. Toen dat gelukte, werd Sacha rov het jongste lid van de zeer pres tigieuze Academie van Weten schappen en kreeg hij voor de eer ste keer de gouden ster van Held van de Socialistische Arbeid opge speld. Hij zou dit eerbewijs nog tweemaal ontvangen. Het duurde tot 1957 voordat Sa charov begon te twijfelen over de morele kant van het werk waarmee hij bezig was en dat eigenlijk niets anders was dan het maken van kernwapens. Maar al spoedig moest hij onder vinden dat politici die hem als we tenschapper in de watten legden, opeens hun ware gezicht lieten zien als hij op hun terrein kwam. Chroesjtsjov reageerde uitermate knorrig toen Sacharov in 1958 aan drong op het afgelasten van een aantal kernproeven in de atmo sfeer: wetenschappers moeten zich niet met politiek bemoeien, was de partijleider van mening. Duidelij ker kon het niet. Machtspolitiek Door dit eerste conflict leerde Sacharov de machtsverhoudingen kennen en besefte hij dat hij in fei te gebruikt werd voor een machts politiek waarvoor hij zwijgend de ammunitie in de vorm van nieuwe vindingen in de kernfysica moest aandragen. Latere pleidooien om kernenergie voor civiele doelen aan te wenden, bleven ook door Chroesjtsjovs opvolger Brezjnjev onbeantwoord. Sacharovs definitieve overgang van het establishment naar het kamp van de critici van het regime vond plaats in 1968, toen hij zijn appel 'Gedachten over vooruit gang, vreedzame coëxistentie en geestelijke vrijheid' aan Brezjnjev richtte. De essentie was de door Sacha rov gesignaleerde noodzaak tot de mocratisering van de Sowjet-maat- schappij. Noodzakelijk om een heel simpele reden: als dat niet zou gebeuren, als bij voorbeeld de Sowjet-wetenschappers zouden moeten blijven voortmodderen in het strenge keurslijf van een totali taire staat die vrije uitwisseling van informatie als een bedreiging ervaart, dan zou de Sowjet-Unie tenslotte zijn rol van supermo gendheid niet meer waar kunnen maken en vervallen tot onbedui dendheid. Een vermoeide Sacharov gisteren na zijn terugkeer in Moskou, (foto Tassi Brezjnjev, die zojuist postuum door de Pravda verantwoordelijk is gesteld voor het merendeel van de tekortkomingen in de Sowjet- maatschappij, was er met zijn inge bakken behoudzucht de man niet naar om dit geluid naar waarde te schatten. Andropov, zijn opvolger, had naar het schijnt een persoonlij ke aversie tegen Sacharov en van Tsjernenko kon helemaal niets worden verwacht. Privileges Onder dit drietal had Sacharov het dus erg moeilijk. Zijn privile ges raakte hij merendeels kwijt toen hij in 1968 tegen de inval in Tsjecho-Slowakije protesteerde. De botsingen met de autoriteiten werden grimmiger toen hij zich be gon óp te werpen als de meest ge zaghebbende verdediger van tal van groepen vervolgden: de Krim- tartaren, die in de oorlog door Sta lin gedeporteerd waren, de Wolga- duitsers, de joden, allerlei gelovi gen, schrijvers met een afwijkende mening en y veraars voor vrije vak bonden. In 1970 kreeg Sacharov er een felle medestander bij in Jelena Bonner, met wie hij in 1971 trouw de. In de Sowjet-pers is zij vaak als de kwade genius achter de zacht moedige Sacharov afgeschilderd - waarbij haar joodse afkomst op kwaadaardige wijze vermeld werd. Het lijkt overigens niet geheel onredelijk te veronderstellen dat Sacharov, die nooit echt de open heid heeft gezocht, door haar er toe werd gezet processen tegen dissi denten bij te wonen en zijn huis open te stellen voor persconferen ties voor westerse corresponden ten. Sacharov werd, wellicht zijns ondanks, tot kampioen van de dis sidenten gepromoveerd en kreeg in 1975 de Nobelprijs voor de Vre de. Onbuigzaam De reactie van de autoriteiten was onbuigzaam. Sacharov werd in de pers beschuldigd van onder meer landverraad, toen hij als zijn mening gaf dat het Westen zich ex tra zwaar conventioneel moest be wapenen. Dat hij dit deed uit de lo gische overtuiging dat er anders nooit een eind aan de kernwapen race kan komen - zonder kernwa pens heeft de USSR immers nog steeds een grote conventionele overmacht - werd daarbij niet ver meld. Hun appartement aan de Tsjkalovstraat. in Moskou werd zelfs bezocht door vandalen, die hem en zijn familie bedreigden. Het protest dat Sacharov tegen de inval in Afghanistan in decem ber 1979 liet horen, deed de deur dicht. Enkele weken later zat hij in het voor buitenlanders verboden Gorki, vierhonderd kilometer oostelijk van Moskou. Veroordeling Zijn vrouw onderhield nog enke le jaren al forensend de contacten, maar een veroordeling achter ge sloten deuren tot vijf jaar verban ning in 1984 maakte ook daaraan een einde. Een grote stilte, vol twij fels en onzekerheden omtrent hun werkelijke situatie, daalde over het tweetal neer. Pas na enkele hongerstakingen - het laatste middel - bereikte Sa charov eind vorig jaar dat zijn vrouw naar het Westen mocht om zich medisch te laten behandelen. Om welke redenen de nieuwe partijleider Gorbatsjov besloten heeft Sacharov weer naar Moskou te laten terugkeren, is nog niet ge heel duidelijk. Maar in elk geval kan gesteld worden dat Gorbatsjov hiermee een uiterst belangrijke stap in de richting van een nieuwe Sowjet-maatschappij heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7