Kabinet akkoord met simpel belastingstelsel KLM neemt Hilton niet over Franse staking grimmiger Kamer verdeeld VOYAGER THUIS 'Westerse' videofilms zeer geliefd in Polen Commissarissen weigeren instemming Geding om overneming van Van Gend Loos PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet vindt dat de voorstellen van de Commissie-Oort ter vereenvoudiging van het belastingstelsel in hoofdlijnen moeten worden ingevoerd. Ver beteringen zijn weliswaar mogelijk, maar aan de plannen mag niet te veel worden gesleu teld. De voorstellen zullen een omvangrijke vermindering van het aantal belastingregels tot gevolg hebben. Rentetarieven stijgen onder Duitse invloed Dat schreven de bewindslieden van financiën en van sociale zaken en werkgelegenheid in een rapport dat gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Tevens zijn ad viesaanvragen uitgegaan naar de Stichting van de Arbeid, de So ciaal-Economische Raad en de Emancipatieraad. Het kabinet wil zijn standpunt na de adviezen en nog te voeren discussies bijstellen, maar de vereenvoudiging mag niet in gevaar komen en het nieuwe stelsel mag niet meer geld kosten. De kern van de voorstellen van de Commissie-Oort is het samen voegen van de loon- en inkomsten belasting met de premies voor de volksverzekeringen tot één simpe le belastingheffing. Dat betekent drie miljoen minder aparte aansla gen premieheffing. Verder dienen tal van aftrekposten te worden ge schrapt en moet het mes in de tweeverdienersregeling worden gezet. Over de eerste 45.000 gulden be lastbaar inkomen zal in het voorge stelde systeem 40 procent worden geheven. Daar zijn loonbelasting en sociale premies bij inbegrepen. Wie meer verdient krijgt een aan slag inkomstenbelasting. Over de eerstvolgende 35.000 gulden boven het basisbedrag van 45.000 mille zou 55 procent belasting moeten worden geheven. Daarboven zou het tarief oplopen tot 65 (van 80.000 tot 120.000 gulden) en 70 procent (boven 120.000 gulden). Het kabinet is van mening dat in de verhouding tussen loonbelas- Verkoop omhoog, maar produktie omlaag bij Opel RUSSELSHEIM (AP) - Met een to tale omzet van ruim 1,45 miljoen gulden - een stijging van 5,4 pro cent - heeft het Westduitse auto concern Opel in 1986 een record omzet behaald. De produktie lag met een totaal aantal van 1,3 mil joen auto's echter 1,3 procent on der die van 1985. Het concern wijt dit aan het uit de produktie nemen, van de Opel Rekord. In Nederland is Opel al sinds 18 jaar het meest verkochte merk. Het afgelopen jaar verkocht Opel in Nederland ongeveer 87.000 auto's. Volgend jaar wil Opel de produktie weer opvoeren. Hierbij richt men zich vooral op de Omega. Het ligt in de bedoeling dat de produktie van dit type auto zal worden ver hoogd naar 1.140 exemplaren per dag. In het totaal wil Opel in 1987 ongeveer 170.000 Omega's afleve- Gisteren liet het bedrijf in Rus- selsheim weten dat er van dit mo del, dat medio 1986 op de markt werd gebracht, al 30.000 zijn ver kocht. Voor nog eens 40.000 Ome ga's zijn de bestellingen al binnen. Opel onderdeel van het Ameri kaanse General Motors, dat ook de Vauxhall-fabrieken in Groot-Brit- tannië en de Corsa-fabrieken in het Spaanse Zaragoza bezit. Kort Zakelijk Ford De Amerikaanse auto-gigant Ford Motor Co. voert besprekin gen met het Japanse Nissan over een joint-venture voor de produk tie van V-8 en V-6 motoren in de Verenigde Staten in de jaren '90. Dit is maandag gemeld door het handelsvakblad American Metal Market-Metalworking News. Het merendeel van de productie van de joint-venture zou Ford willen ge bruiken voor personenauto's en lichte vrachtwagens. Ford wil geen commentaar geven op het bericht. Paribas De Franse staatsbank Paribas heeft in de eerste helft van het boekjaar 1986 (januari tot en met juni) een nettowinst gemaakt van 1,8 miljard frank (612 miljoen gul den). In het hele boekjaar 1985 be droeg de winst 2,7 miljard frank. De bank maakte voor het eerst in haar geschiedenis halfjaarresula- ten bekend in verband met de door de regering voor januari 1987 aan gekondigde privatisering. Dollar Evenals maandag is de koers van de dollar gisteren gezakt. Aan het slot van de handel op de wissel markt in Amsterdam werd een koers genoteerd van 2,2235 gulden tegen 2,2410 op maandag. De offi ciële middenkoers bedroeg 2,2310 tegen 2,2450 gulden. De banken verlaagden hun balietarieven met twee cent tot 2,17 gulden (aankoop) en 2,29 gulden (verkoop). Het pond sterling was ook lager, en wel ruim twee cent. In Amsterdam bedroeg de officiële middenkoers 3,2150 gulden tegen 3,2360 gulden op maandag. ting en inkomstenbelasting een nog verdergaande vereenvoudi ging kan worden bereikt. Daartoe zou op de inhoudingen waarvoor de werkgevers zorg dragen het sterk vereenvoudigde, progressie ve tarief moeten worden toegepast. Wat de vermindering van de vele aftrekposten betreft, vindt de rege ring dat in het bijzonder aandacht nodig is voor het midden- en klein bedrijf. Verder wenst het kabinet dat de hoogste tarieven van de loon- en inkomstenbelasting nader worden bekeken. De voorstellen van de Commissie-Oort leiden niet tot een verlaging van deze tarieven en dat vindt het kabinet onge wenst. Tijdens twee openbare hoorzit tingen over de voorgestelde belas tingvereenvoudiging hebben voor al werkgevers- en werknemersor ganisaties veel kritiek geuit. Ook de belangenorganisaties van al leenstaanden en bejaarden verzet ten zich fel tegen de belastingplan nen, die in sommige gevallen lei den tot een inkomensachteruit gang van meer dan vijf procent. In de Tweede Kamer heerst evenmin eensgezindheid over de voorstellen van de Commissie- Oort. Zo eist de WD 1,5 miljard gulden om de nadelen voor onder andere kleine tweeverdieners en zelfstandigen weg te nemen. Het CDA vindt dat invoering van het nieuwe stelsel geen geld mag kos ten. Dat was overigens ook de op dracht van Oort. WASHINGTON (GPD) - Het Ame rikaanse experi mentele vliegtuig de Voyager is gis teren veilig op een luchtmachtbasis in Califomië ge land, na een non stop recordvlucht rond de aarde zonder te hebben bijgetankt. Aan het eind van de tocht bleek zelfs nog enige brand stof over te zijn. Meer dan 50.000 belangstellenden stonden de piloten Dick Rutan en Jeana Yeager op te wachten toen deze boven de Ed wards lucht machtbasis hun laatste kilometers aflegden. De Voyager ging zon dag 14 december van de Edwards basis van start om aan de 40.000 kilometer lange tocht om de aar- (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De kabelnet ten van de lokale televisie en die van de PTT moeten op elkaar wor den aangesloten worden om maat schappelijke en economische ont wikkelingen en werkgelegenheid te bevorderen. Dit is goedkoper, vergroot de communicatiemoge lijkheden en is van groot belang voor een land als Nederland met zijn internationale handel en open Tot deze conclusie, die gisteren is bekendgemaakt, komt de com missie-Zegveld die de koppeling van kabelnetten onderzocht in op dracht van de ministeries van ver keer en waterstaat en economische zaken. De Europese Commissie was al eerder tot dezelfde conclu sie gekomen en wil alle kabelnet ten in Europa op elkaar afstem- Steeds meer bedrijven gebrui ken computers voor het uitwisse len van informatie en diensten. De behoefte aan communicatiemoge lijkheden groeit daardoor. De ka- Samenvoeging van kabelnetten zeer gewenst belnetten van de PTT en de lokalé televisie ontwikkelen zich mede door die vraag steeds meer in de zelfde richting. Al in het jaar 2000 is het aantrekkelijk om één 'geïnte greerd' net aan te leggen met een kabel die geschikt is voor verkeer in twee richtingen, aldus de onder zoekers. Om tot één netwerk te komen zou in één klap tien miljard gulden nodig zijn. Daarom pleit de com missie voor geleidelijke invoering, bijvoorbeeld over een periode van twintig jaar. De eerste vijf jaar zou met bijna 700 miljoen gulden nodig zijn, berekende de commissie. De helft daarvan moet van de over heid komen. Op den duur moet het nieuwe net in handen van de PTT komen. Het rijk moet samenwerking tus sen PTT en kabel-exploitant op plaatselijk niveau stimuleren. Een overkoepelende organisatie zorgt voor onderlinge afstemming van die plaatselijke netten. Het rijk moet voorschotten, leningen, ex ploitatiegaranties en startsubsidies beschikbaar stellen. Daarmee is jaarlijks zo'n 65 miljoen gulden ge moeid. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verklaarde veel waarde te hechten aan het advies van de commissie. "Als Nederland distri butieland wil blijven, geldt dat niet alleen voor het transport van vrachten. Ook in de telecommuni catie moeten we voor de muziek uit blijven lopen", vond zij. De Ve- cai, de vereniging van kabelexploi tanten, beziet het rapport welwil lend, maar wenst 'aanzienlijke in vloed van de huidige kabelbeheer ders' te behouden. WARSCHAU (DPA) - Rambo, James Bond of Amadeus, er is vrijwel geen film uit het kapitalistische Westen die niet binnen de kortste keren .in de Poolse huiskamers te zien valt. In korte tijd is in Polen een video markt ontstaan, die volledig aan het informatiemonopolie van de staat voorbij gaat. Volgens officiële schattingen hebben al een half miljoen huishoudens een videospeler, terwijl zo'n zeven miljoen videobanden in omloop zijn. Indrukwekkende getallen als men bedenkt dat een videorecorder alleen in het Westen of tegen westers geld, te krijgen is. Gingen winkels, waar alleen tegen harde valuta wordt verkocht, in 1985 nog maar 7000 video recorders over de toonbank, een jaar later waren dat er al 45.000. Aan films geen gebrek. Die worden door particulieren in het Westen opgenomen, eenvoudig naar Polen gebracht.en daar nagesynchroni seerd. Niet iedereen is echter tevreden met de westerse films. Een bezorg de professor ^prak in het weekblad 'Przeglad Tygodniowy' over een stroom van 'pornografie, gruweldaden en geweld, en films met eep tegen de Sowjet-Unie gerichte inhoud'. In 1987 zullen de eerste videorecorders van eigen makelij van de band rollen, die voor Pools geld in de verkoop zullen worden gebracht. Zo'n apparaat gaat dan wel ongeveer 250.000 zloty kosten, een jaarsalaris voor de modale Pool. AMSTERDAM (GPD) - Rood staan bij de bank is vanaf vandaag weer duurder. De meeste banken hebben de zogenaamde opslagren te verhoogd tot 1 procent, nadat begin december werd al een opslag van 0,5 procent werd ingevoerd. De rente geld alleen voor rekenin- j gen-courant (doorlopend krediet) en niet voor persoonlijke leningen of bijvoorbeeld autofinancierin gen. Intussen dreigt ook een verho- ging vanb de hypotheekrente. De Westland-Utrecht en de Friesch- Groningsche Hypotheek hebben hun tarieven al met respectievelijk 0,1 en 0,2 procent. De handelsban ken hebben deze renteverhoging vooralsnog niet gevolgd, maar een woordvoerder van de ABN sluit niet uit dat dit wel gebeurt als de rente op de geldmarkt verder om hoog gaat. De oorzaak van de rentestijging j ligt in West-Duitsland, waar meer meer geld in omloop is dan ge wenst is volgens de afspraken van de centrale Bundesbank. Omdat de mark daardoor in waarde dreigt te dalen, heeft de Bundesbank be gin deze maand besloten de kredie ten voor banken duurder te ma- j ken. Deze kredietverlening is een van de oorzaken van overvloed aan marken in omloop. Door een hoge re rente wint de Duitse mark als beleggingsobject aan waarde ten opzichte van andere munten. Om de koers van de gulden ten opzichte van de Duitse mark te handhaven, verhoogde ook de Ne- derlandsche Bank de rente op spe ciale beleningen aan de banken in drie stappen tot 6 procent. De ban- 1 ken moeten af en toe geld bij de centrale bank in Amsterdam opne men om in hun behoefte aan geld te voorzien. Door de tarieven te verhogen, hoopt de Nederlandsche Bank de gulden 'op peil' te hou den. Verder heeft de Bank veel marken verkocht om de koers via de wet van vraag en aanbod naar beneden te drukken. Deskundigen zijn van mening dat de rente in Nederland momen teel te hoog is. Weliswaar is de ren te vooral de laatste twee jaar aan zienlijk omlaag gegaan, maar om dat er geen geldontwaarding meer is de werkelijke rente (rentetarie ven minus inflatiepercentage) met ruim zes procent historisch gezien hoger dan ooit. ASTEN (ANP) - Het Hollandse Dorp bij Nagasaki in Japan, waar jaarlijks miljoenen Japanners op bezoek komen, wordt uitgebreid met replica's van een gedeelte van Hoorn. Daarbij behoren ook de 'Scheepsjon gens van Bontekoe', die op transport worden gesteld naar Japan. Deze beelden zijn vervaardigd bij een klokkengieterij in Asten. Het 'Nagasaki Holland Village' is zo succesvol dat de Japanners zeggen dat de 225 mil joen gulden, die er tot dusver in is gestopt, nog maar een beginnetje zijn. (foto ANP) AMSTELVEEN (ANP/Rtr) - De KLM ziet af van de aankoop van de hotelketen Hilton International. De raad van commissarisen van KLM heeft gisteren besloten geen goedkeuring te geven aan de aan koop van het negentig hotels tel lende concern. Een woordvoerder van de KLM heeft dat vanochtend meegedeeld. Vorige week donderdag verraste de KLM de financiële wereld door bekend te maken voor de hotels 975 miljoen dollar (2,2 miljard gul den) in contanten wilde betalen. Volgens de KLM-woordvoerder bestond toen al een voorwaardelij ke overeenkomst met de eigenaar van Hilton International, maar ont brak de goedkeuring van de raad van commissarissen nog. Waarom de raad van commissa rissen heeft besloten de koop niet te laten doorgaan, wil het bedrijf niet kwijt. "Ik kan me voorstellen dat het nadere vragen oproept, maar we hebben hier niets aan toe te voegen", aldus de woordvoer der. Gevraagd naar het waarom van die zwijgzaamheid zei de zegs man dat 'we niet vinden dat je een besluit van de raad via de pers moet bespreken'. CANNON - Het Amerikaanse film concern Warner Communications Inc. (WCI) heeft een dreigend fail lissement van de Cannon Group, eigendom van Menahem Golan en Yoram Globus, voorkomen. Can non is in financiële problemen ge komen en daardoor zouden er moeilijkheden ontstaan voor onder meer de ruim 500 mensen die Can non in zijn 47 bioscopen in Neder land in dienst heeft. Dit gevaar zou nu van de baan zijn. Warner Bro thers heeft, in ruil voor een aantal voordelen, financiële verplichtin gen van Cannon voldaan. Eigenaar van Hilton Internatio nal is Transworld Corporation. Het bedrijf zegt dat het nu van plan is de hotels te verkopen aan UAL, een moederbedrijf van United Air lines, de grootste luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Staten. UAL, dat ook Hertz-autoverhuur en een ander hotelketen bezit, zou 980 miljoen dollar op tafel willen leggen. De negentig Hilton-hotels staan in 43 landen, hoofdzakelijk buiten de Verenigde Staten. In Nederland bevinden ze zich in Amsterdam en Rotterdam en op Schiphol. Het be drijf heeft niets te maken met de Amerikaanse Hilton-hotels, die ei gendom zijn van Hilton Hotels Corporation in Califomië. De KLM liet vorige week nog weten dat het verwerven van een internationale hotelketen past in de strategie van de onderneming. De KLM heeft al belangen in de hotel-branche. Onder meer via de Golden Tulip participatie BV is de luchtvaartmaatschappij volledig eigenaar van de Golden Tulip-ho- tels in Geldrop, Hoofddorp, Thorn en Epen. Bovendien heeft Golden Tulip belangen in de Barbizon-ho tels in New York en Amsterdam, in v het hotel Jan Tabak in Bussum en in een hotel op Aruba. Rechtstreeks nam de KLM al voor 43,5 procent deel in Hilton Schiphol. Daarnaast bezit het 25 procent in het Pulitzer-hotel in Amsterdam, 12,6 procent in de Ho liday Inn in Leiden en 33,3 procent in een hotel in Karachi. Alle deel nemingen bedroegen per 31 maart van dit jaar 20,4 miljoen gulden no minaal. De KLM leed op de hotel branche in het boekjaar 1985-1986 een verlies van 1,8 miljoen gulden. Een woordvoerder van Trans world zei dat de KLM geen reden heeft gegeven voor het niet door gaan van de overname. Het bod dat de KLM vorge week deed verraste financiële deskundigen in de Ver enigde Staten, die onder meer het vermoeden uitspraken dat de KLM onvoldoende contanten voor deze tranactie bezit in verband met de financiering van een nieuwe lucht vloot. PARIJS (Rtr/DPA/AP) - De staking bij de Franse spoorwegen dreigt zich te verscherpen. Onderhande lingen tussen de directie van de SNCF en de vakbon den zijn gisteren vastgelopen. Vertegenwoordigers de drie vakbonden gaven de spoorwegdirectie tie schuld van het mislukken van het overleg. Het SNCF-personeel moet zich nog uitspreken over voortzetting van de stakingsactie, die het treinverkeer sinds zondag volledig tot stilstand heeft gebracht. De werkgevers zijn bereid de lonen met gemiddeld 1,7 procent te verhogen plus een aantal premies te ver strekken. Zij weigeren te praten over verbetering van de werkomstandigheden en het carrièrebeleid. Minis ter Hervé de Charette zei voor de radio dat het SNCF- voorstel redelijk is. Niet alleen bij de SNCF werd gestaakt, ook de mees te bestuurders van de Parijse ondergrondse legden, voor de tweede achtereenvolgende dag, het werk neer. Forenzen waren daardoor aangewezen op busvervoer en op eigen vervoer, waardoor op de wegen naar Pa rijs rijen files tot een lengte van 30 kilometer ontston den. Als gevolg van de voortdurende staking van zee lieden lag verder het werk in de meêste havens stil. Door de staking bij de Parijse metro ondervond het reizigersverkeer gisteren nog steeds grote hinder. Rond deze stakingsactie stonden vooralsnog geen on derhandelingsbesprekingen op het programma. De actie werd maandag begonnen en duurde tot van avond. De spoorwegstaking, die op 18 december als een wilde staking begon en nadien door verschillende vakbonden werd gesteund, kreeg gisterochtend een grimmiger karakter. De drie vakbonden (CGT, CFDT en FGAAC) die het merendeel van de stakende spoor wegwerknemers vertegenwoordigen, hielden de maandagavond begonnen onderhandelingen voor ge zien en legden de schuld voor het mislukken ervan bij de spoorwegdirectie. Vier andere bonden, die geza menlijk zo'n kwart van de spoorwegarbeiders verte genwoordigen, deden een beroep op de stakers om het werk te hervatten. De staking leek zich echter te ver harden; slechts twee van de zeven routes van de su persnelle TGV waren in bedrijf. Bokser Ali autofabrikant RACINE (UPI) - Mohammed Ali, de oud-wereldkampioen boksen die er in het verleden al geen moeite mee had zichzelf op een voetstuk te plaatsen,, heeft nog niets van zijn gebrek aan bescheidenheid ingeboet. Gisteren liet hij bekend maken dat er een autofabriek zal wor den gebouwd in Racine in Wis- cons, die gaat produceren voor een onderneming waar Mu- hammed Ali aan het hoofd komt te staan. Die onderne ming krijgt de naam Ali Mo tors. De bouwkosten van de auto- fabriek bedragen tien miljoen dollar. In de fabriek zullen met de hand luxe auto's worden ge bouwd, waarbij gebruik wordt gemaakt van het chassis en de motor van de Pontiac Fiero, een kunststof sportwagen van General Motors. Het is de be doeling dat er tenminste drie duizend auto's per jaar worden gemaakt. De prijs ligt tussen de 30.000 en 40.000 dollar. Het grootste deel van de ove rige auto's zal worden geleverd aan moslim-landen, waar Mo hammed Ali populair is. De ty pe-aanduiding van de eerste auto's is al bekend. Die wordt Ali-3WC, hetgeen duidt op het feit dat Mohammed Ali drie maal wereldkampioen is ge weest. UTRECHT (ANP) - Gerlach, een dochteronderneming van het ver voerbedrijf Van Gend Loos (VGL), eist op straffe van 50 mil joen gulden, nakoming van een overeenkomst tot overneming van Gerlach door de Nationale Investe ringsbank (NIB). Volgens Gerlach was in april hierover al overeen stemming bereikt, tot de zaak op losse schroeven kwam te staan toen VGL besprekingen met Nedl- loyd begon over overneming van VGL. De raadsman van de spoorwegen en VGL bestreed gisteren tijdens een kort geding dat er in april een overeenkomst is gesloten. Op 16 december heeft de NIB zich name lijk door het tekenen van een zoge naamde 'akte van dading' met NS en VGL - tegen een geldelijke ver goeding - uit de overeenkomst met Gerlach teruggetrokken. Importverbod Akzo-vezel ARNHEM (ANP) - De Amerikaan se markt blijft voorlopig verboden gebied voor de door Akzo/Enka ontwikkelde aramide-vezel twa- ron. Een hof van beroep in de Ver enigde Staten heeft deze week de beslissing bevestigd van de Inter national Trade Commission (ITC), die Akzo/Enka begin dit jaar de im port verbood. Volgens de ITC pleegt het Nederlandse concern in breuk op een octrooi van het Ame rikaanse concern Dupont, die een soortgelijke vezel (kevlar) produ ceert. Dit heeft een woordvoerder van Dupont-Nederland gisteren mee gedeeld. Het door de ITC uit gevaardigde importverbod voor aramidevezels blijft volgens de woordvoerder staande zolang er tussen Enka/Akzo en Dupont geen licentieovereenkomst wordt be reikt. Dupont heeft volgens de woordvoerder meermaals vergeefs getracht om met Akzo/Enka tot een regeling te komen. De NIB stelde daar gisteren te genover dat de bank zich niet zo zeer wegens die vergoeding uit de eerste overeenkomst heeft 'wegge tekend', maar omdat de NIB zich ervan heeft laten overtuigen dat het voortbestaan van VGL alleen verzekerd is als het bedrijf wordt overgenomen door Nedlloyd. Nedlloyd wil VGL echter niet heb ben zonder het dochterbedrijf Ger lach. De ondergang van Van Gend en Loos zou rampzalig zijn voor de investeringsbank: de NIB zit na melijk met tientallen miljoen gul dens aan achtergestelde leningen en garanties voor leningen van an dere banken in VGL. De uitspraak is op 29 december. AMSTERDAM (ANP) - Het door com missarissen verboden bod van de KLM op-Hilton luchtte de beleggers op. Een andelenemissie lijkt hierdoor voorlopog van de baan en deze weten schap bezorgde de koers van het lucht vaartaandeel een herstel van f 2 op f 41,50. Later zakte de prijs weer wat tot f40,80. Dit ongeveer het enige v r de beurs zich druk maakte. De af faire bleef klein en de stemming was opnieuw merendeels gedrukt. Gist-brocades was f 1 in herstel op f 44,30, HBG steeg f 1 verder tot f 116 en ook Stork, Fokker en Stad Rotterdam trokken iets aan. De internationale waarden gaven verliezen van om en nabij f 1 te zien. Van de papieraandelen zakte KNP wat maar kon Bührmann licht aantrekken. De uitgevers verloren gemiddeld f 1 en ook Heineken moest dit bedrag prijsgeven. Na de opening gebeurde er behalve bij een wat fluctuerende KLM nauwe lijks meer iets. De beurs sudderde nog even door en veel handelaren gaven er vroeg de brui aan. Overigens sloot de beurs al c 113.15 i

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6