Schone Rijn blijft een luchtkasteel Ex-topmannen Slavenburg voor rechter Dierenbeschermers 'vrezen het ergste' Groningse gemeenten nemen illegaal aan 'Wethouder misbruikte macht' 2e KERSTDAG LEIDERDORP ROTTERDAM GEOPEND Hagenaar (21) blijft in cel met kerstmis Hoge Raad verwerpt bezwaren Treinenloop kerstdagen SLAAPZAAL 'Doodschieten van een vriend is het hoogste' 'BEESTACHTIG' WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ADVERTENTIE zijn onze vestigingen in Winkelcentrum Winkelhof en Coolsingel 53 t/o Stadhuis van 10.00 tot 17.00 uur. Dormaël. Voor slapen gaan. DEN HAAG (ANP) - Een 21-jarige Hagenaar, die een kort geding had aangespannen om de feestdagen op vrije voeten te mogen doorbren gen, heeft bij de Haagse rechtbank bot gevangen. Hij blijft in de ge vangenis. De jongeman werd in ja nuari veroordeeld tot vier weken cel voor zijn aandeel in de traditio nele oud- en nieuwrellen in Den Haag. Hij zat zijn tijd uit maar werd in juni opnieuw bestraft: nu met 9 weken cel wegens bedreiging, mis handeling en vernieling. Op 5 de cember werd hij opgepakt: het openbaar ministerie vond het tijd voor hem om zijn straf uit te zitten. De volgende dag viel er bij hem thuis echter een brief in de bus: of hij zich op 12 januari bij de gevan genis wilde melden. De Hagenaar stelde tijdens het kort geding dat hij dus ten onrech te op 5 december was opgepakt. Volgens de rechter kan het open baar ministerie echter zelf bepalen wanneer iemand wordt opgepakt. GRONINGEN Zalm is het sleutelwoord geworden in de of ficiële taal over de vervuiling van de Rijn. "We zullen er voor zor gen dat de zalm in het jaar 2000 in de Rijn terug is", formuleerde minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vorige week haar be leidsdoel na de conferentie van ministers van Rijnoeverstaten in Rotterdam. Daar werd champag ne op gedronken, maar niet te recht: het is een veel te simplisti sche formulering. door Kees Wiese Het hele watermilieu van de Rijn is verziekt. Wat er nu behal ve de oneetbare paling nog leeft Chinese Wolhandkrab, de uit Noord-Amerika afkomstige Ri vierkreeft en 'Zuiderzeekrab', slakjes uit Nieuw-Zeeland hoort er niet thuis. Het zijn niet de overlevers uit het vroegere watermilieu, maar indringers, de ratten die door vuil en bederf worden aangetrokken. Zij zijn evenals ratten, verwilderde hon den en katten door menselijke activiteiten over de hele wereld verspreid. Als de chemische ver vuiling van de Rijn ophoudt (en wie daarin gelooft steke zijn vin ger op) en ook de verpeste Rijn- bodem weer schoon is (als dat al ooit kan zonder de Noord- en Waddenzee met het vuil te belas- Via watermonsters proberen onderzoeksinstellingen de bron van verontreiniging te achterhalen. Het blijft echter dweilen met de kraan open. (foto ap> ten) is er nog geen sprake van dat het oude milieu (gesymboliseerd in zalm) uit zichzelf terugkeert. De ministers zullen best goede bedoelingen hebben, maar hoe ze die willen uitvoeren blijft nog onduidelijk. Hebben ze bijvoor beeld de macht om de vervuiling van de hele Rijndelta, de Noord en de Waddenzee te stoppen? De chemische industrie, voor een aanzienlijk deel bron van onze welvaart, heeft macht én de mo gelijkheid de Rijnoeverstaten uit te spelen tegen de andere, niet aan de Rijn gelegen EG-landen. Zo worden voor de hand lig gende maatregelen nu al niet door de Rijnoeverstaten geno men. Een daarvan is de 'Post-Se- veso Richtlijn', die al in 1984 in gevoerd had moeten zijn. Die verplicht de chemische industrie' een exacte boekhouding van scheikundige stoffen te voeren zodat ze tegen controleurs elke gram gif kunnen verantwoorden. Alarm Nu probeert men via het analy seren van watermonsters enkele van de 70.000 tot 140.000 chemi sche verbindingen in het Rijnwa ter op te sporen. Het Waterloop kundig Laboratorium in Delft doet zijn best een verspreidings model te maken (vergelijkbaar met modellen voor rookpluimen in lucht) om zo de lozingsplaat sen op te sporen. Een omslachti ge weg om vervuilers op te spo ren, nog afgezien van de vraag of ook de rechter dergelijk bewijs materiaal afdoende vindt. In plaats van de invoering van strenge maatregelen leggen de ministers de nadruk op alarme ringsregelingen. Snelle alarme ring bij de ongelukken, die de laatste vijf jaar gemiddeld bijna twee maal per maand voorko men, is natuurlijk nodig. Maar voorkomt niet, dat er behalve de stoffen die (nog) niet konden worden aangetoond en forse hoe veelheden olie per jaar (in 1985 gemeten) 11 miljoen ton zout, 8 ton cadmium, 5 ton kwik, 240 ton lood, 350 ton koper, 2800 ton zink, 400 ton chroom, 100 ton ar seen, 250 ton nikkel, 370 ton he- xachloorbenzeen, 730 kilogram HCH-verbindingen, 195 ton fe nol, 46 ton organofosfaat, bestrij dingsmiddelen en 200 ton orga nische chloorverbindingen door de Rijn stromen. Blijven stro- Rechter weigert inzage in stukken over overname proefdierbedrijf DEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming en de Nederlandse bond tot bestrijding van vi visectie krijgen geen inzage in de stukken over de verkoop van het proefdierenbedrijf van TNO in Limburg aan het Amerikaanse Harlan Sprague Dawley (HSD). De twee organisaties verloren gisteren een kort geding over deze zaak. De dierenbeschermers vrezen het ergste voor de dieren als het bedrijf in commerciële handen komt. De Haagse rechtbank stelde gisteren dat de dierenbeschermers aan het verkeerde adres waren. President Wijnholt verwees ze naar de Raad van State, omdat de gevraagde inzage onder de wet openbaarheid van bestuur valt. Advocaat Van Dijk kondigde aan dat de die renbeschermers daar zeker naar toe zullen stappen. "Harlan zou Nederland weieens als springplank voor Europa kunnen gaan gebrui ken. Export moet de enige doelstelling van dit bedrijf zijn, want in Nederland is de markt maar heel klein. Hier worden vrij strenge eisen aan het werken met proefdieren gesteld maar in bij voorbeeld Frankrijk, Spanje en Italië gaan ze heel anders met beesten om. Er staan wel Europese richtlijnen op stapel maar die hebben geen politieke prioriteit, zullen dus nog jaren op zich laten wachten en nog later pas werkelijk worden toegepast. Zo blijft de markt voor Harlan nog wel zo'n tien jaar open". Het gaat volgens Van Dijk vooral om hon den, katten, ratten, konijnen en muizen. Ze worden hier en elders gebruikt voor weten schappelijk onderzoek zonder specifiek doel en voor onderzoek naar de uitwerking van be paalde stoffen in geneesmiddelen en andere produkten. Liefhebbers HSD-directeur Mullink zei gisteren 'wat on gelukkig' te zijn met de activiteiten van de die renbeschermers. "Er heeft een tijd lang onze kerheid geheerst onder de werknemers over wat er met het proefdierenfokbedrijf ging ge beuren. Nu het in handen van Harlan geko men is, heerst er enige rust. Die komt nu weer op het spel te staan". Mullink zei de zorg van de dierenbescher mers niettemin goed te begrijpen. "Hier werken ook allemaal dierenliefhebbers. Die hebben een rationale keuze gemaakt. Dier proeven zijn onvermijdelijk. Door zo goed mo gelijke proefdieren af te léveren, mislukken de proeven minder en zijn er uiteindelijk minder dieren nodig". In Nederland worden volgens Mullink toch nog een miljoen proefdieren per jaar gebruikt. "Een flinke markt en die komt op de eerste plaats. We exporteren inderdaad wel, maar dat deed TNO ook al. Bovendien gaan we eerst kij ken bij een instituut dat dieren bestelt. Dat handelen we heus niet telefonisch af'. DEN HAAG (ANP) De Slavenburg-topmannen Ruud Slavenburg, Gongrijp en Veltena hebben hun laatste po ging om hun rechtszaak uit te stellen, zien stranden. De Hoge Raad heeft hun bezwaren tegen de dagvaardingen van de Rotterdamse rechtbank verworpen. Het drietal zal het komende jaar terecht staan voor de zwartgeldpraktij- ken waaraan ze zich in hun tijd bij Slavenburgs bank schuldig zouden hebben gemaakt. In april sprak de Rot terdamse rechtbank Piet Slavenburg vrij van deze aan klacht. De drie verdachten hebben alle mogelijk juridische middelen ge bruikt om een rechtszaak uit te stellen. Gongrijp staakte tussen tijds deze pogingen, maar de Rot terdamse rechtbank wilde zijn zaak niet behandelen voordat dui delijkheid bestond over de vervol ging van de andere twee. UTRECHT (ANP) De treinen in Nederland rijden tijdens Kerstmis en Nieuwjaarsdag volgens de nor male dienstregeling op zondag. Daarbij gelden wel beperkingen, maar op alle trajecten rijdt tenmin ste eenmaal per uur een trein. Op Oudejaarsdag wordt na onge veer 20.00 uur de treindienst in het gehele land stopgezet, maar de nachttreinen (Utrecht-Rotterdam via Amsterdam CS en Schiphol en omgekeerd) beginnen tussen een en twee uur weer te rijden. Op vrij dag 2 januari laat NS een aantal fo rensentreinen uitvallen, omdat er op die dag nog veel mensen vrij zijn. De meermanskaart, de geeins- kaart en de dalurenkaart zijn tot en met 2 januari onbeperkt geldig, maar houders van de 60-pluskaart kunnen op maandag 29 december en vrijdag 2 januari geen keuzeda- gen opnemen, aldus NS. NS advi seert reizigers goed te letten op de voetnoten in het spoorboekje, want er zijn in die periode nogal wat uitzonderingen van toepas sing. Centraal stond steeds de vraag of de bankiers wel of niet een 'feite lijk leiding geven aan verboden handelingen' kan worden verwe ten. De Hoge Raad spreekt nu van een 'voorwaardelijke opzet'. Dat betekent dat het drietal schuldig kan worden bevonden wanneer ze geen maatregelen hebben geno men om zwartgeldpraktijken te voorkomen. Dit oordeel betekent dat de Hoge Raad de weg heeft vrijgemaakt voor een rechtszaak. De Slavenburgzaak begon in fe bruari 1983 met een politie-inval in het hoofdkantoor in Rotterdam en enkele filialen, op verdenking dat klanten rekeningen hadden onder een valse naam. In september 1984 werd bekend dat bij de bank tus sen 1977 tot 1982 voor 170 miljoen gulden zwart geld was onderge bracht. Doorrijder gepakt na dodelijk ongeval HILVERSUM (ANP) De Dor- drechtse politie heeft een 27-jarige Hilversummer aangehouden voor het doodrijden van een 73-jarige Hilversumse afgelopen vrijdag in haar woonplaats. De man reed na het ongeval door. Hij heeft inmid dels bekend. De politie vermoedt dat de man te veel alcohol had gedronken, maar hijzelf kan dat zich niet goed herinneren. De identiteit van de man kwam aan het licht na een anonieme tip. Hij zou in paniek naar Dordrecht zijn gevlucht. Het ongeluk gebeurde vrijdag avond. De vrouw werd bij het over steken gegrepen door de auto, die met grote snelheid aan kwam rij den. GRONINGEN/HOOGEZAND (ANP) De gemeenten Hooge- zand en Groningen hebben de ille gaal in Nederland verblijvende Turkse onderwijzer Erdogan (30) in dienst genomen. Justitie wil de onderwijzer, die in Amsterdam is ondergedoken, geen verblijfsver gunning geven omdat hij na zijn vlucht uit Turkije in 1978 eerst twee jaar in Duitsland heeft ge woond. Volgens wethouder Hesselink- Boswijk van Hoogezand hebben Groningen en Hoogezand de man voorlopig voor een maand in dienst genomen. De kosten betalen ze zelf; het rijk vergoedt salariskos ten alleen als de onderwijskracht legaal in Nederland verblijft. Gro ningen en Hoogezand betalen ie der ongeveer 1500 gulden per maand. Daarvoor geeft de Turkse onderwijzer 30 uur les aan Turkse kinderen op twee scholen in beide gemeenten. Groningen en Hooge zand zijn al een jaar bezig een goe de bevoegde Turkse leerkracht te vinden. De verwachting is dat de advo caat van de onderwijzer in die maand - gesteund door het feit dat zijn cliënt nu een baan heeft - bij de aanvraag van een verblijfsvergun ning schot in de zaak kan krijgen. Zo niet, dan zullen de gemeenten het dienstverband verlengen. Op die manier doorbreken beide ge meenten de vicieuze cirkel waarin de onderwijzer volgens de wethou der terecht was gekomen: zonder verblijfsvergunning geen baan, en zonder baan geen verblijfsvergun ning. UTRECHT (ANP) In de Utrechtse Jaarbeurshallen wordt alles in gereedheid gebracht voor het zendingscon gres voor Europese jongeren Mission '87, dat van 27 december tot 1 januari wordt gehouden. Ongeveer 10.000 jongeren uit 30 Europese landen, waaronder Oosteuropese, doen eraan mee. Bijna alle jongeren (8500) zullen in het Jaarbeurscomplex in Utrecht slapen, dat daarvoor wordt omgetoverd tot een gigantische slaapzaal. Het is het grootste evangelisatiecongres dat ooit in Europa is gehouden. Onder het motto 'bidden, geven en gaan' wil het congres jongeren motiveren voor steun aan en werken in de zending. De jongeren komen uit meer dan 100 verschillende kerkgenootschappen. (foto anp> Officier eist boete voor manipuleren volmachten MAASTRICHT (ANP) Een maand voorwaardelijk en 2000 gul den boet. Dat eiste gisteren de Maastrichtse officier van justitie Hilten tegen een 68-jarige voorma lige CDA-wethouder uit het Lim burgse Stein. Volgens de officier heeft de oud-wethouder, nu raads lid, bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart gebruik gemaakt van valse volmachtformulieren om ex tra stemmen in de wacht te slepen. Hilten wees erop dat Stein geen uitzondering is, en dat ook in ande- wierf de directeur van de basis- door het bewuste vervalste formu- school van het woonwagenkamp lier geen nadeel is ontstaan. Hij volmachten, vermoedelijk op ver- vónd het ook merkwaardig dat de zoek van de oud-wethouder. Ook ondertekenaar niet werd vervolgd, buitenlandse gastarbeiders wer- en de voormalige wethouder wel. den daarbij ingeschakeld. Op die De oud-wethouder zelf hield vol manier werden in Stein meer dan dat hij niet wist dat het formulier 500 volmachtaanvragen ingediend, vervalst was. waarvan de burgemeester er ruim Uitspraak op 6 januari. 160 afkeurde. Ook zei de officier van justitie ervan overtuigd te zijn dat beloften zijn gedaan maar het wettig bewijs is niet te leveren. Hij stelde dat de kieswet DEN HAAG (ANP) Het hoogste wat een crimineel kan bereiken is het doodschieten van een vriend. Is deze top eenmaal genomen dan hoeft hij zich verder niet meer te bewijzen, terugkeer naar een nor maal leven is dan mogelijk. Een psychiater van het Pieter Baan- centrum in Utrecht tekende deze uitspraak op uit de mond van een 28-jarige Hagenaar die gisteren voor doodslag terecht stond. De Haagse rechtbankpresident Kootte vertelde dat tijdens de zit ting, waarin de officier 10 jaar eiste wegens een schietpartij in de Haagse binnenstad in januari die leidde tot de dood van de Hagenaar Stam. De verdachte belde op 20 ja nuari aan bij Stam om enkele spul len op te halen. Tijdens een woor denwisseling over 1000 gulden die de verdachte volgens Stam gesto len zou hebben, trok de eerste een geval had de wethouder burgers pluizen het gemeentelijke bewogen om volmachten te teke- adressenbestand door de oud-wet- nen. Een van hen plaatste onder houder (en anderen) op zoek naar zo'n formulier ook de handteke- potentiële volmachtgevers is niet ning van zijn vrouw zonder dat zij strafbaar. Maar de burgemeester dat wist. Hilten wilde de onderte- moet dan wel disciplinaire maatre- kenaar deze valsheid in geschrifte gelen kunnen nemen, aldus de offi- nog niet eens zo kwalijk omdat hij dat deed onder druk van de wethouder. De man is om .die reden ook niet vervolgd. En dat was niet het enige. Zo Bij het bepalen van de straf maat liet hij zwaar meewegen dat de verdachte als wethouder heeft gehandeld. Diens advocaat voerde aan dat geladen pistool dat hij altijd bij zich droeg. Een getuige verklaarde dat hij Stam met getrokken pistool sommeerde de beschuldiging van diefstal in te trekken. Hij telde tot drie en toen Stam niet reageerde schoot hij, aldus de getuige. Tijdens de daarop volgende wor steling vielen nog twee ongerichte schoten. De gewonde Stam sloeg de verdachte met een stoel op het hoofd, terwijl de getuige hem het pistool afhandig maakte. Vervol gens verliet Stam het huis. De getuige realiseerde zich pas dat Stam toch ernstig gewond moest zijn toen hij hem van de trap hoorde vallen. Stam werd in het ziekenhuis opgenomen, waar hij enige tijd later overleed. Ondanks het geladen pistool, de bedreigin gen vooraf en het aftellen voor de executie, legde officier van justitie Van Zeben geen moord maar doodslag ten laste. Het voor moord noodzakelijke 'kalm en welover wogen beraad' was volgens hem niet te bewijzen. Advocaat Mantz bepleitte vrij spraak. Volgens hem was met na me niet duidelijk of Stam door het eerste schot was getroffen of door de twee schoten tijdens de worste ling. Van Zeben hield in zijn eis on der meer rekening met een eerdere veroordeling. De verdachte kreeg toen wegens betrokkenheid bij een schietpartij drie jaar cel. Een ge deelte daarvan moet hij nog uitzit ten. President Kootte herinnerde zich de zaak nog vaag. "Misschien zijn we toen wel te clement ge weest", liet hij weten. De uitspraak is op 6 januari. ROTTERDAM - Het Rotterdams Blijdorp heeft momenteel een bij zondere tentoonstelling. Om men sen bewust te maken van het zinlo ze doden van (tropische) dieren, stalt de diergaarde een deel uit van de in besslag genomen 'souvenirs' die toeristen uit exotische landen meenamen in de afgelopen vier jaar. Opgezette dieren, ivoor en huiden vormen de droeve restanten van vele duizenden dieren die 'voor de sier' zijn gedood. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5