Advies van ministerie: stop opslag grond in Roomburg Na drie generaties punt achter oliebollen Omroep Rijnland begint in 1987 met 'etherradio' Bij schorsingsverzoek 11 indervvetver gunni ng actief in vriie tijd Oudhollandsch Gebakhuis aan Haarlemmerstraat in maart dicht perida' WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 LEIDEN - Het directoraat-gene raal voor de milieuhygiëne van het ministerie van vrom heeft geadvi seerd de aanvoer en opslag van zwaar verontreinigde grond naar het depot in Roomburg te stoppen. In een advies aan de voorzitter van de Raad van State komt het direc toraat-generaal tot de conclusie dat de gemeente voor het opslaan van deze grond een vergunning op grond van de Wet chemische afval stoffen (WCA) nodig heeft. De ge meente beschikt niet over zo'n ver gunning. Tijdens de schorsingsprocedure van de hinderwetvergunning, gis teren bij de Raad van State, be streed de gemeente Leiden dit standpunt van het directoraat-ge neraal. Volgens G. in 't Veld, het hoofd van de directie milieu, valt een deel van de grond die naar Roomburg gebracht is, inderdaad onder de Wet chemische afvalstof fen. Maar, wanneer wordt gekeken naar de gemiddelde graad van ver- Openingstij den postkantoren vuilipg i i partij grond, zou- herhaaldelijk om inzage in de c zegd hierover contact op te nemen den de concentraties wèl beneden eenkomst gevraagd, maar hebben met de Raad van State omdat de tijd ontbrak het uitgebrachte ad vies op dit punt te corrigeren". A. Flippo van de stichting Meer burg twijfelt ernstig of de gang van zaken zoals die door de gemeente is geschetst wel juist is. "Ik heb te lefonisch contact gehad met het di rectoraat-generaal. Daar werd mij verteld dat het niet zo kan zijn dat een dergelijke toezegging telefo nisch is gedaan en dat het ambts bericht wordt aangepast zorider dat alle betrokken partijen daarvan schriftelijk op de hoogte zijn ge bracht. Het directoraat-generaal gaat er dan ook vanuit dat het ad vies zoals het er nu ligt, gehand haafd blijft". Tijdens de zitting kwam wethou der Peters, onderdeel van de zeer zware Leidse delegatie met vijf ambtenaren, een advocaat en on dersteund door vertegenwoordi gers van de Heidemij, zelf uit de doeken doen welke belangen voor de gemeente er met de inrichting van de opslagplaats in Roomburg zijn gemoeid; Leiden dreigt subsi dies voor woningbouw mis te lo pen en aanneme claims indienen, vuilde grond niet blijven. Deze zienswijze deze nooit gekregen, werd volgens In 't Veld gedeeld door de directie afvalstoffen van het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne. De door de gemeente ingehuur de advocaat, f. Otten, betoogde dat de Wet chemische afvalstoffen bo vendien niet van toepassing was, omdat die wet alleen geldt als de gemeente 'zich ontdoet' van de ver vuilde grond. Daar is in dit geval geen sprake van, want de grond is en blijft eigendom van de gemeen te. De Heidemij fungeert op het de pot in Roomburg slechts als be heerder, zo luidde de redenering van de advocaat. De gemeente kwam zelfs op de proppen met een beheersovereenkomst met de Hei demij, waaruit blijkt dat de ge meente verantwoordelijk blijft voor de grond. Omwonenden van het depot, vertegenwoordigd door ^en de Stichting Meerburg, hadden 6en De adviseur van het directoraat- generaal concludeerde tevens in zijn advies aan de voorzitter van de Raad van State dat de opslag ge staakt moest worden van die vuile grond waarvoor binnen afzienbare termijn geen betaalbare verwer kingsmethode bekend zal zijn. Vol gens de adviseur is voor het deel van het depot dat bestemd is voor die grond eerst een gedegen grond- mechanisch onderzoek noodzake lijk. Voor de grond die wel ver werkt kan worden voldoet de op slagplaats volgens de de adviseur Het depot in Roomburg toen er nog vervuilde grond werd aangevoerd. LEIDEN - De postkantoren in Lei den zijn op beide Kerstdagen ge sloten. Op zaterdag 27 december is het kantoor aan de Schipholweg normaal geopend tot 12.00 uur. Morgen zijn de zelfbedienings ruimten in de postkantoren aan de Schipholweg, de Breestraat, het Bevrijdingsplein, de Kopermolen, de Lange Voort in Oegstgeest, de Heinsiuslaan in Leiderdorp en in Roelofarend sveen om 15.00 uur ge sloten. Op oudejaarsdag geldt een zelfde regeling. De brievenbussen worden na de lichting van 15.00 uur op 31 decem ber afgestopt tot de middag van 1 januari. Dit om te voorkomen dat poststukken worden beschadigd door vandalisme. Op eerste en 001»§L0 111 tweede Kerstdag zijn er geen be stellingen. BRAND - In De Ducdalf, een school aan het Regenboogpad, is vermoedelijk brand gesticht. De brandweer trof gisteravond in een lokaal een vuurtje aan. Een ruit was ingeslagen. Latij ns-Amerïkaan- se muziek Op tweede kerstdag spelen in het Rijksmuseum voor Volken kunde de Antilliaanse harpiste Mayra de Haas en gitarist/zan ger Fred de Haas, die samen het duo Alma Latina vormen. Daarnaast treden enkele leden van de groep Yaravi op, die voornamelijk muziek uit de An des in hun repertoire voeren. Aanvang: 15.00 uur. 'Mondriaan' sporttoernooi LEIDEN - De Mondriaan-scholen- gemeenschap heeft het basketbal- toernooi voor brugklassers gewon- LEIDEN - Door het gladde wegdek De gemeente heeft nog afgelo pen maandag een rapport laten maken door het Laboratorium voor Grondmechanica in Delft over de grondmechanische aspec- het depot. De bevindin- het laboratorium waren volgens In 't Veld dezelfde als die van de gemeente. A. Flippo, verte genwoordiger van de stichting Meerburg, had weinig vertrouwen in het onderzoek van het laborato rium. "Het lykt erop alsof bestaan de gegevens anders zijn geïnter preteerd". Criteria De rapportage van het directo raat-generaal werd ook op een an der punt door In 't Veld aange vochten. Het hoofd van de directie milieu bestreed dat de bodembe dekking van het depot aan landelij ke criteria moest voldoen. "Er is geen sprake van een norm of van harde criteria, maar slechts van een interne richtlijn van het minis terie van verkeer, ruimtelijke orde ning en milieu, die nooit is gepubli ceerd. Voor de gemeente Leiden was het dan ook onmogelijk om vart deze interne richtlijn op de hoogte te zijn. De adviseur van mi lieuhygiëne heeft dit in een tele foongesprek toegegeven en toege- Invalide gewond na aanrijding katies afgevoerd kan worden. Belangenvermenging Jf.iLïr.L!' LEIDEN - Joop Walenkamp, voor- zul'e" X avdp - z>«er van de streekomroep Rijn- de bouwi0: !a.?i isTLn°i. v tuigd dat de regionale Omroep West veel kans op succes heeft. Walenkamp meent dat de regiona le omroep - die door de overheid P. van Dijk van Roomburg Wa- wordt gesubsidieerd - moet op- tersport, die met de stichting Meer- boksen tegen de vele lokale en burg bezwaar had aangetekend te- streekomroepen die inmiddels zijn gen het verlenen van de hinderwet- geworteld in deze provincie. het depot, consta- Hij stelt dat de streekomroepen - merkwaardige belan»- die niet of nauwelijks subsidie krij gen - heel goed in staat zijn om het- vergu teerde genvermenging bij de gemeente: "Zij is èn bevoegd gezag, èn op- zelfde te verrichten als de regiona- In de universitaire sporthal t auto, bestuurd door c aan de Wassenaarseweg eindigde jarige automobilist uit Weesp, gis- het Bonaventura-college op de teren op de Maresingel ter hoogte BRUTAAL - Eeri wel heel brutale tweede plaats voor de Prins Willem drachtgever voor, èn primair be langhebbende bij de aanleg van het depot". Van Dijk kwam dan ook tot de conclusie dat in dit geval niet de gemeente, maar de provin cie de vergunning had moeten ver lenen. Een vertegenwoordiger van wijkcomité Leiden Noord kwam vertellen dat het depot er moest komen om de bouw van een be jaardenvoorziening op de Zijloever mogelijk te maken. Met een rede nering die neerkwam op: 'wy de vuilverbranding, jullie de vuile •grond' deed hij een beroep op de solidariteit van de bewoners van de wijk Meerburg. Met de mogelijke komst naar Roomburg van milieu-onvriende- dief was gisterèn op klaarlichte Alexanderschool. Bij de meisjes en op de linkerweghelft tegen de Pasteurstraat gaan slippen lijke bedrijven als Gijzenij, de dag bezig de kluis van een tele fooncel bij de hoofdingang van het station te kraken. De gealarmeerde politie kon de 16-jarige Leidenaar echter inreke nen. het Bona- invalidenwagentje gereden. De be- (Mariënpoel- stuurder van het wagenlje, een 50- jarige Leidenaar, moest met een ging de eerste prijs ventura-college straat). Het Stedelijk Gym legde beslag op de tweede plaats, gebroken been het Bonaventura-college (Burg- gravenlaan) werd derde. Leidse betoncentrale en de vuil verbranding zal er in de toekomst wel vaker een beroep gedaan wor den op de toegeeflijkheid van be woners van de wijk Meerburg. De uitspraak is maandag 29 de cember. Ie omroep. "Zeker als die lokale streekomroepen straks allemaal hun eigen antennes krijgen", aldus Walenkamp. Hoofdredacteur radio van Om roep Rijnland, Paul van der Burg, verklaart overigens dat de samen werking goed is tussen de streek omroep en de regionale Omroep West - die 1 januari begint met uit zenden. Zowel op journalistiek als op financieel gebied. Van der Burg sluit bijvoorbeeld niet uit dat Omroep Rynland de studiowagens van Omroep West kan gebruiken op de tijden dat de regionale omroep deze niet nodig heeft. En in ruil daarvoor zou Om roep Rijnland af en toe hoogtepun ten kunnen doorgeven van zijn programma's. Van der Burg onder streept wel dat het de bedoeling is dat 'Rijnland' en Omroep West on afhankelijk van elkaar blijven werken. Etherradio Op in elk geval één punt hoeft Omroep Rijnland volgend jaar niet onder te doen voor de regionale omroep. Waarschijnlijk tegen het einde van het eerste kwartaal van volgend jaar begint de streekom roep met zijn - lang verwachte - radio-uitzendingen via de ether. Tot dusver kon Omroep Rynland zijn radio-programma's slechts via de kabel kwijt. De mogelijkheid om via de ether uit te zenden is het gevolg van een experiment van de PTT. Die wil onderzoeken in hoeverre nabijge legen omroepen dezelfde frequen tie kunnen gebruiken zonder el kaar te storen. Hiervoor heeft de PTT behalve 'Rynland' ook de lo kale omroepen in Utrecht en Landsmeer uitverkoren. De proef is overigens lange tyd uitgesteld omdat eerst een aantal zaken duidelijker moest worden geregeld. Dat is nu gebeurd in de Mediawet, die onlangs door de Tweede Kamer is aangenomen. In feite staat niets de uitzendingen via de ether meer in de weg. Voorzitter Walenkamp hoopt daarom ook dat al begin februari hiermee kan wor den begonnen. Penningmeester Wim Kruijshaar is wat voorzichti ger en houdt het op 'uiterlijk eind maart'. Enquête Walenkamp vindt het uitzenden via de ether belangrijk omdat dan meer mensen vaker in staat zijn naar de streekomroep te luisteren. En dat versterkt de positie en de bekendheid van de omroep. LEIDEN - Op de Haarlemmer straat is op de dagen vooraf gaand aan de jaarwisseling ai sinds 49 jaar een enorme rij wachtenden te zien. Van heinde en verre komen mensen naar het Oudhollandsch Gebakhuis voor de traditionele lekkernij tijdens de oudejaarsviering: oliebollen. door Meindert van der Kaaij Dit jaar zal dat echter voor het laatst zijn, want het echtpaar Brouwer zet er een punt achter. Rond half maart 1987 zullen de laatste oliebollen uit het vet wor den gehaald. Dan komt er een einde aan het bedryf dat al drie generaties lang in stand is gehou den. Het besluit is genomen om ge zondheidsredenen. "Vroeger ging het allemaal vanzelf, maar nu is het zo dat we vaak 's avonds doodmoe in de stoel zakken", zo vertelt Greet Brouwer (60). Mak kelijk pratend neemt ze het ge sprek over als haar man Fokke - één dag ouder dan zijn vrouw - zo nu en dan wegloopt om allerlei soorten bollen te bakken. Het is allemaal begonnen met grootvader Brouwer die oliebol len en poffertjes bakte op ker missen en markten. Hij reisde het hele land af, eerst met een schip en later met de auto. Daar na nam vader Brouwer de handel De heer Brouwer: "Als ik begon uit te leggen hoe ik werkte schrokken e ervan dat ik dingen zoals beslag maken nog met de hand verrichtte". (foto Reinout van Gulick) over en vestigde zich achtereen volgens in Arnhem, Nijmegen, Haarlem en Amsterdam. "Je ver kaste in die tijd veel gemakkelij ker dan nu. Je huurde een ruimte en klaar was Kees", aldus de heer Brouwer. In september 1937 kwam vader Brouwer uiteinde lijk in Leiden terecht en maakte de zaak tot wat het nu is. Van kinds af aan leerde zoon Fokke het vak - of liever: het am bacht - van zyn vader. Hij kreeg het zo gezegd met de 'beslagle- pel' naar binnen. Vader Brouwer ging tot op 85-jarige leeftijd door met werken, omdat hij er maar geen afstand van kon doen. Nostalgie De huidige eigenaar voelt er weinig voor hetzelfde te doen. Maar het echtpaar geeft toe dat het besluit hun bijzonder aan het hart gaat. "Ik houd er rekening mee dat we in een 'gat' zullen val len; dat we de,gezelligheid zullen missen. We zijn er nu al de hele dag mee bezig. Oude klanten ko men geschrokken naar ons toe en vinden het verschrikkelijk dat de zaak dichtgaat. Ook de winke liers in de Haarlemmerstraat vin den het een verlies voor de win kelstraat. Maar ja, eens moet je ermee ophouden", zo zegt me vrouw Brouwer met een bedrukt gezicht. In de familie zijn geen opvol gers en er is nog wel geprobeerd om de handel aan anderen over te doen. Er is daarover met een aantal jonge mensen gesproken, maar dat ging om verschillende redenen toch mis. De heer Brou wer: "Als ik begon uit te leggen hoe ik werkte schrokken ze er van dat ik dingen zoals beslag maken nog met de hand verricht te. 'Zijn daar geen machines yoor?', zeiden ze dan". "Ze hadden het dan wel ge zien, want ze vonden dat ze op die manier te hard moesten werken. Anderen waren nog niet binnen of ze kwamen met hele verbouwingsplannen op de proppen, want ze wilden er een moderne koffiebar van maken. Ik raadde dat ten sterkste af om- De rij wachtenden die hier klant zijn, Komen voor een brok nostalgie". Reisgids Met handhaving van de am bachtelijke sfeer ziet de heer Brouwer nog wel degelijk toe komst voor zijn branche. Trots als een pauw vertelt hij over toe risten die met de stadsgids in hun hand de winkel binnen lo pen. Het Oudhollandsch Gebak huis staat zelfs samen met de universiteit vermeld in een zeer bekende Amerikaanse reisgids (Let's go to Europe). Regelmatig krijgen ze kaarten uit Canada, Duitsland en Engeland van toe risten die foto's hebben gemaakt. Na maart zullen dus aan de drukke oudjaarperioden voor het echtpaar Brouwer tot het verleden behoren. Samen met vrienden en familie moest er te gen oudjaar altijd 'poot aan ge speeld worden'. Op de avond zelf was het dan meer slapen dan oudjaar vieren. "We durfden zelfs niet eens een drankje te ne men", verzucht mevrouw Brou- Nietemin kijken ze met enige weemoed terug op een hele mooie tijd. Het echtpaar verhaalt in geuren en kleuren van de vele presentjes die ze kregen omdat de spullen zo lekker waren. "Soms bleven mensen zelfs in de stromende regen buiten in de rij staan. Dat vond ik altijd ongelo felijk. Tegenwoordig kun je toch overal oliebollen kopen. Ik denk dat mensen het op de een of an dere manier een traditie vonden om de oliebollen bij ons te halen. Hoewel ik natuurlijk ook hoop dat dat ze dat deden vanwege de geleverde kwaliteit". Mevrouw Brouwer herinnert zich nog levendig een oude man die altijd iedereen voor zyn beurt liet gaan. "Doodgewoon omdat hij het gezellig vond om in de ry met omstanders te kletsen. Dat zijn dan de dingen waarop je met plezier terugkijkt", besluit me vrouw Brouwer het gesprek. Uit een onderzoekje van een TH- student blijkt volgens Walenkamp dat 'fiijnland' over naamsbekend heid trouwens weinig heeft te kla gen. Uit een telefonische enquête onder 300 mensen, afkomstig uit veertien plaatsen in de regio, kwam naar voren dat 75 procent van de ondervraagden bekend was met het bestaan van de streekom roep. Dertig procent van hen had die kennis overigens opgedaan uit de regionale en plaatselijke kran ten. Van de geënquêteerden had 20 procent een of meer keren naar de radioprogramma's van 'Rynland' geluisterd en 30 procent naar de tv- uitzendingen gekeken. Bijna 12 procent van de ondervraagden gaf te kennen elke dag naar de radio- uitzendingen van Omroep Rijn land te luisteren. De waardering voor de radio- en televisieprogram ma's was ruim voldoende. Bijna 80 procent van de mensen had er geen bezwaar tegen om een jaarlijkse bijdrage van een gulden te betalen om de streekomroep te steunen, al dus het onderzoek. Burchthuisje Omroep Rijnland betrekt begin februari zijn nieuwe onderkomen in het Burchthuisje aan de Nieuwe Rijn. Tot dusver was de omroep ge huisvest in het pand van de stich ting Welzijn aan de Breestraat. Wa lenkamp noemt de verhuizing 'iets waarvan we hopen dat het de ver enigingsband versterkt'. De om roep is straks op zichzelf aangewe zen en kan geen gebruik meer ma ken van de voorzieningen die bij de stichting Welzijn aanwezig zyn. De omroep - die wegens het ont breken van subsidies of reclame gelden nooit ruim bij kas heeft ge zeten - lijkt volgend jaar uit het fi nanciële dal te klimmen. Vorig jaar liet Walenkamp bij het presenteren van de begroting nog zorgelijke ge luiden horen. Nu klinkt hij een stuk opgewekter omdat de inkom sten van de streekomroep geen 35.000 gulden blyken te zijn, zoals aanvankelijk was voorspeld, maar 95.000 gulden. De financiële opklaring is onder meer te danken aan het feit dat de omroep meeprofiteerde van een subsidie van het rijk voor scholing van buitenlanders bij een lokale omroep. Daarnaast blijkt er meer vraag te zijn naar het maken van zogeheten 'derden-programma's' dan verwacht. Derden-program ma's zyn uitzendingen die door de streekomroep worden gemaakt in opdracht en op kosten van onder meer bedrijven, gemeenten en in stellingen. Op deze manier haalde de omroep in totaal ruim 40.000 gulden binnen. Verwacht wordt dat deze inkomsten in de toekomst alleen nog maar toenemen, zeker als 'Rijnland' via de ether kan gaan uitzenden. ADVERTENTIE 2e KERSTDAG "ZALIG ZITTEN" BIJ DE MAKERS ZELF! Trouwens het hele jaar maken wij zitmeubels op maat die "zalig" zitten. Tijdens de Kerstshow introduceren wij onze nieuwe collectie. V"' Kerstshow 20/12-3/1 ma. t/m za. open 10 -17 u. V le Kerstdag gesloten. i/ 1 januari gesloten. 2e Kerstdag open 11 -16 u. W Kr. Spieringweg 565. Vijfhuizen (Haarlem). Tel. 02508-1044. In Vijfhuizen zitten de makers zelf.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3