Politiek, het is en blijft 'n kliek' Het is dus nooit meer overgegaan' 'In het begin was ik er trots op' HET ONRECHT OP RIJM VLIEGEN HELDERZIEND PAGINA X Dick Bakhuizen van den Brink uit Leiden: "Het is zo'n beladen woord, helderziendheid' EINDEJAARSBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD door Jaap Visser Rick Lissone zou het liefst een vo gel zijn. Anders valt het toch niet te verklaren dat deze Leidenaar in één weekeinde "voor de lol" heen en weer vliegt naar New York of in één middag op en neer naar Alicante? De 27-jarige Lissone voelt zich zo thuis in de lucht dat hij al tijdens het landen vol verlangen uitkijkt naar zijn volgende vlucht. "Vliegen geeft mij een optimaal gevoel van vrijheid", probeert hij zijn liefde te verklaren. "Ook al vlieg ik bij wijze van spreken naar m'n werk toe. Reinhard Mey zingt in één van zijn liedjes: [/ber den Wolken muss die Freiheit toohl gren- zenloss sein. Zo is het ook. In de lucht heb je niets meer te maken met de men selijke bekrompenheid. Je bent er letter lijk en figuurlijk ver boven verheven". Rick Lissone heeft niet bijgehouden hoe vaak hij al in een vliegtuig is gestapt. "Maar dat is ook helemaal niet nodig, want het logboek zit in mijn hoofd". Met nog veel meer vliegkennis, want Lissone is niet alleen gek van vliegen, maar ook van alles wat met de burgerluchtvaart te maken heeft. Hij doet niets liever dan het 'gedrag' bespeuren van al die zilver grijze vogels die door het luchtruim schieten. Lissone weet daar onderhand zoveel van dat hij je uit het blote hoofd kan verteUen wanneer en hoe laatje van Schiphol kan vertrekken met bijvoor beeld bestemming Rio de Janeiro, waar je een tussenlanding maakt, met welk toestel je vliegt en wat de financiële ge volgen zijn. Het begon meer dan twintig jaar gele den toen de familie Lissone een vluchtje maakte van de toenmalige woonplaats Enschede naar Amsterdam. Onderweg van het vliegveld Twente naar Schiphol kreeg de kleine Rick het te pakken. "Ik was meteen verkocht", kan hij zich her inneren. "Ik kreeg een gevoel van 'dit is het helemaal'. Ik ben ook onmiddellijk allerlei dingen gaan verzamelen die met vliegen te maken hebben". En dat is dus nooit meer overgegaan. Het verzamelen van 'timetables' is nog altijd één van zijn meest geliefde bezig heden. Geregeld rijdt Rick Lissone naar Schiphol om oude 'ABC's' te bietsen, de draaiboeken van het internationale luchtverkeer waarin de tijdschema's van alle luchtvaartmaatschappijen in de we reld zijn opgenomen; sinds jaar en dag Ricks favoriete lectuur. Zijn kennis van vertrek- en aankomsttijden van passa- gierskisten die Schiphol aandoen grenst dan ook het aan ongelooflijke. Op het kantoor van Air France in Am sterdam, waar Lissone als reserverings medewerker werkzaam is, verbazen de collega's zich nog dagelijks over zijn pa rate kennis. Bijvoorbeeld als er weer eens een vliegtuig over de Hollandse vestiging van de Franse luchtvaartgi gant buldert en hij opmerkt dat de KL 642 uit New York die dag keurig op tijd is. Nog meer verbazing wekt Lissone wanneer hem, bij wijze van test, wordt gevraagd op welke tijdstippen ervan Pa rijs naar New York kan worden gevlo gen. Zonder in zijn hoofd 'te bladeren' antwoordt hij dan: "Dagelijks gaat er om 11.45 een toestel van Pan Am, om 13.00 Rick Lissone uit Leiden: "Bij voorke als pelikaan". uur vliegt TWA, evenals Air France. Je kunt ook met de Concorde vliegen, een enkele reis kost vierduizend gulden, ver trek om 11.00 uur en aankomst drie uur en veertig minuten later. In praktijk kun je dus drie keer ontbijten: thuis, aan boord en bij aankomst in New York. Maar in de praktijk komen de meeste passagiers half lam aan". Wat doen mensen die het liefst een vo r keer ik in een volgend leven terug (foto Van Boven) gel zouden zijn? Die behangen zich met veren en kiezen het luchtruim of streven ernaar piloot te worden. Rick Lissone koos voor het laatste, maar heeft nog al tijd geen zicht op zijn levensdoel: "Ver keersvlieger worden. Ik spreek liever niet van piloot, dat doet me teveel aan de luchtmacht denken, aan enge dingen als bommen en zo". Op de middelbare school verzamelde hij zoveel mogelijk exacte vakken in zijn pakket ("Om toch maar vooral voor een opleiding tot verkeersvlieger in aanmer king te kunnen komen") en dat leverde, hem heel wat overuren achter het bu reau op. "Ik ben namelijk helemaal niet wiskundig aangelegd". Tijdens zijn middelbare schoolperiode maakte Lissone heel wat binnenlandse vluchten. "We waren naar Leiden ver huisd, maar gingen nog vaak naar het oosten. Van m'n spaarcenten probeerde ik altijd terug te vliegen. Dat kostte 35 gulden. Op zeker moment had ik uitge vonden dat je voor hetzelfde geld van Twente via Groningen naar Amsterdam kon vliegen en dat was natuurlijk te gek. Zat je in plaats van een half uur wel een uur lang in het vliegtuig". Na zijn middelbare schooltijd meldde de 18-jarige Lissone zich met 699 mede kandidaten op Soesterberg voor een keuring die slechts door twaalf gelukki gen zou worden overleefd. "Daar zat ik dus niet bij", klinkt negen jaar later nog altijd de teleurstelling in zijn stem door. "Ik kreeg te horen dat ik weliswaar een prima jongen ben en goed in elkaar steek, maar dat m'n ogen te slecht zijn. Hoewel ik daar altijd al ernstig rekening mee had gehouden, kwam die afwijzing toch als een klap in m'n gezicht". "Wat doe je in zo'n geval", vervolgt Lissone, "uithuilen en op zoek gaan een baan waarbij je zoveel mogelijk kunt vliegen". Die vond hij bij het Neder lands Bureau voor Nationale Studenten betrekkingen, het NBBS dus, dat Lisso ne onder meer de mogelijkheid bood om tegen een gereduceerd tarief naar Sint Maarten te vliegen. Daar heeft Lissone nog uit pure verliefdheid hele dagen in een verkeerstoren doorgebracht. "Om te wachten op de terugkeer van een vrien din, totdat ik van een familielid van haar hoorde dat ze bij een Amerikaan was be land". Voor een 'gewone sterveling' valt het niet mee om door te dringen tot een hei ligdom als een verkeerstoren. Maar voor Lissone ligt dat even anders, die stapt ook tijdens bijna al zijn vluchten even de cockpit binnen om een praatje te maken met de bemanning. "Als je laat blijken dat je wat van vliegen weet, lukt er een hoop", weet hij uit ervaring. "Dan kan het gebeuren dat ze vragen of je wilt blij ven zitten bij de landing". Een vraag die Lissone naturlijk geen tweede keer hoeft te worden gesteld. Slaagt Lissone er meestal moeiteloos in om even 'op de bok' plaats te nemen, heel wat meer moeite kost het hem vaak om bij het inchecken zijn zin te krijgen. 1 "Roken of niet-roken maakt me niet uit, maar ik wil altijd bij een raampje zitten en zo ver mogelijk voorin het toestel. Ik durf rustig te zeggen dat ik al heel wat grondstewardessen tot wanhoop heb ge dreven". Zoals hij zelf bijna tot wanhoop wordt gedreven als htf op 'de bok' een leeftijd genoot ziet zitten. "Laatst nog, bij een vlucht van Lissabon naar Amsterdam zag ik een jong pikkie in de cockpit dat niet ouder was dan een jaar of 24. Dan vraag ik me af: 'Waarom zit Ik daar niet?' Zoiets is hartverscheurend". Lissone, die een paar jaar geleden zijn baan bij het NBBS verruilde voor een betrekking bij Air France ("om wat dich ter bij het vuur te zitten") koestert toch nog de hoop zijn levensdoel te kunnen bereiken. "De economie trekt weer wat aan en de vraag naar verkeersvliegers groeit. Als ik al die verhalen in de cock pit hoor, krijg ik weer moed. Dan ruik ik een kans. Ondanks het feit dat ik toen tertijd niet door de keuring ben geko men, bestaat nog altijd de mogelijkheid om in Amerika een vliegbrevet te halen. Je stuit daar niet, zoals hier, op allerlei bureaucratische tegenwerking. Die op leiding duurt zo'n drie, vier jaar en kost ongeveer veertigduizend gulden. Dat moetje helemaal zelf bekostigen en daar heb ik de afgelopen zes jaar voor ge spaard. De tijd begint wel te dringen, want als je de 32 bent gepasseerd kun je niet meer aan een carrière in de burger luchtvaart beginnen. Ik heb dus nog vijf jaar". Surrogaat Mocht Lissone er uiteindelijk toch niet in slagen zijn 'aardse bestaan' ge deeltelijk te verwisselen voor een be taald verblijf in de wolken, dan zal hij zijn heil op een luchthaven proberen te zoeken. "Het lijkt me wel wat om sta tion-manager op Schiphol te worden. Dat is een leuke coördinerende functie, maar het blijft natuurlijk surrogaat". Zeker voor iemand die het liefst een vogel zou willen zijn. Maar Lissone, opti mistisch als hij is, sluit niet uit ooit nog eens een rigoureuze gedaanteverwisse ling te ondergaan. "Ik geloof namelijk in reïncarnatie en in een volgend leven zou ik best eens als een vogel op aarde kun nen terugkeren. Bij voorkeur als een pe likaan. Dan kan ik naar hartelust vliegen en nog wat bagage meevoeren in m'n bek ook". "Een kippevel-gevoel dat van mijn schouders naar mijn hoofd trekt", krijgt Xeidenaar Dick Bakhuizen van den Brink als hij zijn gave, hel derziendheid, in de praktijk brengt. "En koude handen". Hij wil liever niet als helderziende worden aangeduid, ("dat is zo'n beladen woord"), maar als psychometrist. "Een helderziende doet het met visionaire beelden, ik met voorwerpen. Met een ring, een foto". Hoewel Van den Brink met zijn para normale begaafdheden wel wat geld ver dient, is de psychometrie niet zijn be roep. "Ik adverteer niet. De mensen we ten mij te vinden door mond-tot-mond- reclame. Ik zou het ook niet willen com mercialiseren. Dan moet je gaan liegen. Je kunt er rijk van worden, dat wel. Ik ken ze wel die elke dag helemaal vol zit ten. Maar dat leidt al gauw tot misbruik. En misbruik, daardoor neemt 'het' af'. Baan gekost Nee, zijn beroep wil hij er niet van ma ken. Zijn gave heeft hem juist zijn baan. gekost, vertelt hij. Bij zijn voormalige werkgever, de kleefmaterialenfabriek Fasson, kon hij het maar niet vinden met zijn hoogste chef "die mij eruit wou werken". Bakhuizen van den Brink wil de het werk dat hij deed niet meer doen en raakte "negatief geladen". "Ik weet niet of dat gevoel er de oorzaak van was, maar in elk geval kwam een voorspel ling die ik vijftien maanden eerder had gedaan precies uit, namelijk dat het doorWimKoewet computersysteem zou uitvallen. Dat ge beurde daarna nog heel vaak en telkens nadat ik het had voorspeld. Al gauw werd de computerzaal verboden gebied voor mij, maar ook vanuit een ander ver trek kon ik exact voorspellen wanneer het systeem weer zou uitvallen. Ik werd in de gaten gehouden tot en met, maar ze hebben me nooit ergens op kunnen be trappen. Dat telkens uitvallen van het systeem heeft Fasson vier a vijf ton ge kost. Na een jaar werd ik ontslagen. Ze erkenden dat ze niets konden bewijzen, maar veel ophef heb ik er niet van ge maakt want ik wilde daar toch weg". De Leidse psychometrist zit vol met dit soort verhalen. Hij vertelt ze met graagte, meer uit een poging om de kwa liteit van zijn werk aan te tonen dan om de verslaggever van de ene verbazing in de andere te doen vallen. Zelf vindt hij zijn paranormale gave "niet iets bijzon ders, zo van; daar komt Ti-ta Tovenaar. Al die humbug eromheen". Last Anderzijds is zijn gave hem soms tot last. "Negen van de tién ménsen die op mijn consult - wat een raar woord eigen lijk - verschijnen komen met dingen die niet leuk zijn. Met relatieproblemen, met hun angst voor bepaalde ziekten. Ze ko men niet naar me toe om te vragen; win ik de lotto? En voor haar (zijn vrouw zit schuin achter hem) is het ook niet leuk. Zo'n sessie kan twee, drie uur duren en zij moet dan al die tijd in de keuken of op de slaapkamer wachten. Daar wordt ze soms best pissig van". Niet alles zeggen "Nee, ik zeg de mensen niet alles. Er zijn er die zeggen: je moet dat wèl doen, maar daar ben ik het niet mee eens. Ik vermijd het woord kanker. Ik zeg dan: je longen zijn niet zo goed, ga er eens mee naar een dokter. Soms ga ik achter de personen langs en verwittig ik hun huis arts". "Ja, het wemelt van de beunhazen in dit 'beroep'. Daar is zo weinig tegen te doen want het is een vrij beroep. Ieder een kan zeggen: ik ben helderziend. Heel veel mensen vinden al heel snel dat ze het zijn. Zo van: ik zat net te denken of ik tante Jans niet weer eens moest bellen, gaat de telefoon, is ze aan de lijn. De belangstelling voor dit soort zaken is ook enorm gegroeid. Begrijpelijk. Dit is geen lekkere maatschappelijke periode, iedereen zoekt naar wegen om een beetje geluk, rust te vinden. Men ver trouwt nu op dingen waarvoor men vroeger de neus ophaalde. Heel vroeger werd je verbrand voor de dingen die ik nu doe". "In het begin was ik er heel trots op dat ik dit kon. Ik had het ook alleen maar daar over. Die trots viel al snel weg, vooral doordat ik merkte dat het meestal minder leuke dingen zijn die ik de mensen moet vertellen. Gevolg is dat je je mond gaat houden, er niet meer prat op gaat. Je hoeft jezelf ook niet meer zo te bewijzen. Toch heb ik nog al tijd faalangst". Ik heet Abraham, maar weet nog niet, waar vandaan de mosterd kwam. Abraham de Vreugd (66). Sinds 1937 houdt hij, op rijm vanuit Sassenheim, het wereldgebeuren bij. Nou ja, wereld gebeuren, zoals ieder ander heeft ook De Vreugd zijn eigen venster op heden en verleden. Twee niet zo vrolijke ervarin gen bepalen zijn visie op de loop der din gen: een kortstondig optreden als sol daat in 1940 en een verkeersongeluk, ve le jaren later. Zijn grootste bezit is een schat aan zelfgemaakte foto's van het na oorlogse Sassenheim. Over zijn rijm kunst zegt hij: "Ieder mens heeft zijn ta lent; als het gaat om geld hoeft het voor mij niet; waar is 't end"? In de oorlog was ik soldaat; Ik keek naar de zon en was toch paraat. In Valkenburg heb ik over lijken moeten stappen; Als ik er aan denk moet ik nog naar adem happen. Het waren de dagen in mei; het voorjaar begint Maar voor mij is het de kogel die nog klinkt. Abraham de Vreugd staat op, loopt de kamer uit en laat even later een ouder wetse pothelm voor de voeten van de verslaggever stuiteren. "Daarin zitten m'n haren en m'n verstand", zegt hij, zonder rijm. De oorlog speelt een hoofd rol in de werken van De Vreugd, die nog eens oog in oog met de vijand kwam te staan. Vlak bij het politiebureau in Lei den werd hij door de WA opgepakt. "Ik dacht", zegt hij, "nou ben ik erbij, want ik had een briefje voor de ondergrondse, in mijn linkerschoen. Maar ze pakten me op om voor de Duitsers werk te gaan doen". In het politiebureau liep De Vreugd, zegt hij, een klap in zijn nek op. Een Duitse geweerkolf. Toen hij jaren na de oorlog een uitkering aanvroeg als oor logsslachtoffer, kreeg hij echter nul op rekest. Dat feit heeft zonder twijfel bij gedragen tot het vreugdeloze pacifisme dat uit de navolgende dichtregels spreekt: Waar moet men voor vechten? Voor het kapitaal. Naar de bliksem Gaan we allemaal De zee is zo diep, Waarom gaan daarin die raketten niet? Wapens kun je kopen tegen elk aanneme lijk bod Waarom schieten we elkaar voor geld en macht kapot. "Als je lacht ben je rijk en gelukkig tegelijk", zo debiteert Abraham de Vreugd gaarne een lijfspreuk waarmee hij zijn naam eer aandoet. Maar erg veel reden tot lachen heeft hij niet. "Ik ben geboren als humorist, en hoop ook zo te gaan. Maar als ik zie wat er om n^e heen gebeurt, dan loop ik liever op de maan", zo erkent hij al dichtend. Vooral over het verkeer kan hij zich opwinden. Over die auto's, die langs zijn huis aan de Hortus laan scheuren. "De Hortuslaan is een ra cebaan", zo heeft hij burgemeester Kret al eens verwijtend toegesproken. De Vreugd heeft er een goede reden voor: in 1971 reed een automobilist hem de wao Abraham de Vreugd uit Sassenheim: "Van werken ga je niet dood. Maar helaas reed een auto mij in de goot". foto Holvast) doorWimFortuyn Van werken ga je niet dood, Maar helaas reed een auto mij in de goot Kinderen zijn hinderen, zei Vader Cats Maar een chauffeur moet niet vergeten Dat hij zelf kind gewezen was. Van oost naar west van zuid naar noord Wie rijdt er in t verkeer zoals 't hoort? Volgens De Vreugd is een verkeerde mentaliteit oorzaak van veel verkeersel lende, maar gaan ook de gemeentebe stuurders niet vrijuit. Zij hebben im mers van de Hortuslaan een racebaan gemaakt? "Met ouderen wordt geen re kening meer gehouden. Kom je hier in Sassem een winkel uit, dan moet je eerst kijken of er geen fietser aankomt. Dat is niet de schuld van de jeugd, maar dat komt omdat er geen stoep meer is". En hij vervolgt weer in rijm: Van politiek word ik ziek Want het is en blijft een kliek Dat wil niet zeggen: ik ben communist Want we eten met z'n allen brood Dat voor een ieder rijst met gist. Steelt u eens een kwartje of ik, dan staat de celdeur voor u open Maar Menten laten ze 33 jaar lang lopen. Als je gaat roeren dan gaat het stinken De hoge heren blijven lopen hinken. Daarom zeg ik, geld dat stom is Maakt ook nu nog recht wat krom is. Nee, als voormalig bollenarbeider heeft hij weinig op met Het Kapitaal en De Politiek. Maar laat één ding duidelijk zijn: Abraham de Vreugd wil geen gelijk, hij wil alleen zijn gedachten kwijt. Ge dachten over verleden, heden en, ten slotte, ook over de toekomst: De zee en aarde zijn vervuild Als ik een moeder met haar kind zie lo- I pen wordt er door mij en anderen ge huild.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 30