'Hij is als een vriend voor ons' 'Een schip is net als een vrouw' 'Een relatie opbouwen kost tijd' ,SV ADAMO HOOP EN VREES PAPEGAAIEN PAGINA VI EINDEJAARSBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD door Monica Wesseling Van de term 'fans' wiUen ze niets weten. Nee, ze zijn veeleer vriendin nen. Hij kent hen en zij kennen hem. Over en weer wordt er naar het persoonlijk welbevinden geïnfor meerd. Bovendien is het een eigen schap van fans dat het idool wordt geclaimd en dat is nou precies wat ze niet willen. Terwijl het merendeel van de Neder landers, en zeker de jongere generatie, Salvatore Adamo alweer lang en breed is vergeten, volgen Berty van Kuilenburg, Joke van Leeuwen, Joke van Kasteren en Berna Polij de uit Sicilië afkomstige zanger nog steeds op de voet. Ze zijn bij elk optreden dat in een straal van zo'n 500 kilometer rond Nederland wordt ge geven. Treedt Adamo een paar dagen achter elkaar op in het Parijse theater Olympia, dan is het viertal zelfs iedere avond present. Een dagje winkelen doen de dames bij voorkeur in Brussel. Daar is de zanger woonachtig en heeft zijn vrouw een win kel in bad- en bedmode. Geheel ge speend van elke vorm van jaloezie is een bezoekje aan de vrouw van Adamo vaste prik bij de reis naar Brussel. Gevraagd naar het waarom van de lief de voor Adamo, zijn de dames heel gede cideerd: "Hij heeft natuurlijk een prach tige stem. Dat was het eerste waar ik op viel", zegt de uit Houten afkomstige 40- jarige Joke van Kasteren. Berna uit Al phen (38 jaar) haast zich daaraan toe te voegen dat zijn liedjes er wat tekst en muziek betreft ook mogen wezen. "Hij maakt alle liedjes zelf, dat is fantas tisch". Als Berty naar voren brengt dat de in middels 43-jarige zanger zo'n vriendelijk voorkomen heeft, weten de andere drie niet hoe snel ze dit moeten beamen. "Hij is zeer beminnelijk. Het is net een vriend". Het gaat te ver orp te zeggen dat het leven van het viertal beheerst wordt door Adamo, maar veel scheelt het niet. Het grootje deel van de vakantietij d en het vakantiegeld van het viertal wordt aan de zanger gespendeerd. Afspraken op lange termijn worden altijd met een slag om de arm gemaakt. "Als ik een feestje van mijn werk heb, maar Adamo treedt op in België dan gaat dat optreden wèl mooi voor", zegt Berty vastbesloten. De vier dames hebben elkaar, hoe kan het ook anders, leren kennen via de fan club van Adamo. Joke van Leeuwen (35) en Berty van Kuilenburg (40) delen hun bewondering voor Adamo al ruim 13 jaar. Het viertal trekt al zeven jaar met elkaar op. Voor alle vier begon de liefde voor Adamo pas goed met het optreden bij Willem Duys in 1964. De Siciliaan zong in dat tv-programma samen met zijn ou ders, zusjes en broer de inmiddels wereldberoemde song 'Vous permettez monsieur'. Joke weet zich dat optreden nog als de dag van gisteren te heirinne- ren. "Nederland lag in één keer plat. Ook het liedje 'Tombe la neige' viel hier in goede aarde. Al vrij snel vergat Neder land hem echter weer. Franstalige liede ren zijn hier nu eenmaal niet zo populair. Het viertal bleef de zanger hoe dan ook trouw. Berna zegt dat hun houding jegens Adamo in de loop van de jaren wel is veranderd. "Als dertienjarige is zo iemand een idool voor je. Niet dat ik ooit echt hysterisch ben geweest, maar je hebt wel een grenzeloze bewondering voor zo'n man. Door hem jaren achter een te volgen, wordt het echter steeds meer een huisvriend". De man van Ber ty, aanwezig bij het gesprek, merkt wat schamper op dat het wèl een vriend is die nooit eens langs komt. Ze hebben hem inmiddels honderden keren gezien. En hij hen ook. Berty ver telt niet zonder trots dat Adamo het vier tal' zijn Hollandse vriendinnen' noemt. "Als een van ons vieren er niet bij is, vraagt hij of er iets aan de hand is". Voor het viertal is een optreden in Olympia in Parijs het toppunt van genot. De laatste keer dat hij daar optrad, in* 1983, hebben ze drie avonden achtereen in de zaal gezeten. "Vóór de optredens storen we hem niet. Hij moet zich dan concentreren. Als hij zijn show heeft ge geven wachten we hem natuurlijk wèl op. Soms gaan we dan wat met hem drinken". Handtekeningen sparen ze niet meer. "Dat stadium zyn we voorbij". Joke uit Houten voegt daar echter aan toe dat ze nog steeds nieuwe platen door hem laat signeren. "Verzamel-lp's laten we niet tekenen. Daar zit immers geen speciale betekenis achter. Maar een nieuwe plaat met liedjes waarin hij echt iets van zich zelf heeft gelegd is natuurlijk niet 'af zonder een handtekening en een op dracht van hem". Niet alleen bij optredens in theaters en schouwburgen, ook bij tv-opnamen en optredens voor de radio zit het viertal op de eerste rij. Ze krijgen niet genoeg van hem. Berty staat 's morgens zelfs extra vroeg op (om half zes) om, vóórdat ze naar haar werk gaat, de dag goed te kun nen beginnen met een plaatje van Ada mo. Platen hebben ze allemaal in over vloed. Joke van Leeuwen spant de kroon met ruim 200 lp's. Joke: "Ik heb nog lang niet alle platen van hem. Heel veel nummers zijn door hem ook in andere talen zoals Japans en Turks op de plaat gezet. Het is echter ondoenlijk óm werkelijk alle platen van hem te verza melen". In 1984 kreeg de zanger, net terugge keerd uit Duitsland en op het punt naar de VS te vertrekken voor een optreden, een hartaanval. Berna: "Ik hoorde het toevallig op de radio. Ik kreeg het steen koud. Dat lijkt misschien gek, maar zo reageer je nu eenmaal als een goede vriend van je iets overkomt". In de maanden dat de zanger het ziekbed moest houden heeft het viertal herhaal delijk van zich laten horen. "We zijn niet bij hem op bezoek geweest. We willen hem privé met rust laten. We zijn geen fans die zich aan hun idool vastkleven". Ze claimen hem niet, maar het eerste optreden dat Adamo na zijn ziekte gaf moesten ze wèl zien. Om de tv-opnamen van zegge en schrijven twee liedjes bij te wonen, reisde het viertal naar Parijs: "We moesten hem in levende lijve zien. We hebben hem na afloop van de opna men natuurlijk wèl op het hart gedrukt het rustig aan te doen". Abnormaal, om zoveel voor een zanger over te hebben? Joke, Berty, Berna en Joke vinden van niet. "Het is voor ons een hobby. Heel veel mensen zijn wild van voetballen en volgen hun club bij elke thuis- en uitwedstrijd. Dit is net zoiets. Het enige verschil is dat hij voor ons vrijwel altijd een uitwedstrijd speelt". Als het aan het viertal ligt, komt er voorlopig nog geen einde aan hun 'ma nie'. "Zolang Adamo blijft optreden zijn wij erbij. Hij is immers voor ons een goe de vriend. Die laat je niet zomaar val len". doorMarkvanDijk Het besluit viel in de zomer van 1975. Windkracht zeven op het IJs- selmeer en de toen 24-jarige Frans de Brune staat alleen aan dek aan het stuurwiel van een klipperzeil schip. Sindsdien heeft hij slechts één doel in het leven: een historisch vrachtschip onder zeil brengen. Na zes jaar hard werken is hij bijna halverwege. Zijn 25 meter lange Drentse tjalk Hoop en Vrees is te vinden aan de kade van het Leidse Galgewater. "Als ik dit alles van tevoren had geweten, dan was ik niet aan een gezin begonnen en had ik helemaal voor een schip geko zen", vertelt Frans de Brune (33) over zijn uit de hand gelopen hobby. "Het ergste wat mij kan overkomen is dat ik dit werk niet kan afmaken. Het idee is erg ingrijpend, maar op het water voel ik me het best". Zijn levenswerk moet over zes jaar zijn voltooid: dan kan hij wonen en zeilen combineren en minder uren gaan werken. Van beroep zegt De Brune administra tief medewerker te zijn. Hij beschouwt de 40-urige werkweek op de afdeling planning en controle in Schiedam van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) als een noodzaak, ter financie ring van zijn hobby. De restauratieklus zal bij de voltooiing in 1992 anderhalf tot twee ton hebben opgeslokt. Turf De tjalk met de fraaie godsvruchtige naam Hoop en Vrees liep in 1901 van de helling bij een Hoogeveense scheeps werf. Het schip vervoerde turf uit Dren te naar de Hollandse IJssel en bracht stenen en veevoer mee op de terugweg. In 1953 werd het zeiltuig eraf gehaald en een dieselmotor ingebouwd. Ter vergro ting van het laadvermogen is in de jaren zestig het ruim met zeven meter ver lengd. De familie De Brune kocht de tjalk met de typische bolle kop en kont in 1982 voor een halve ton en ging erop wonen. "We hadden een flat op de vijfde ver dieping in Capelle aan den IJssel. Dat beviel me maar niks. Zeker drie jaar was ik in mijn vrije tijd al op zoek naar een geschikt schip voor ons. België, Neder land, ik heb er alle kleine havens afge struind. Op een gegeven moment ben je helemaal gek van die oude zeilschepen. Ik had goede kennissen die zulke histo rische bedrijfsvaartuigen opknapten en het hele wereldje eromheen sprak me erg aan". Direct na de aankoop van de Hoop en Vrees is het gezin De Brune erin gaan wonen. Frans is met het schip naar Ca pelle getuft en meerde daar af aan een loswal. De huisraad van het gezin met twee kinderen werd vervolgens in het laadruim getakeld. Van flatbewoners Frans de Brune uit Leiden: "Een toekomstdroom waarvan het begin al realiteit is". (foto Holvast) werden de De Brunes op slag een schip- persgezin. Moeder en Janneke (34) en de kinde ren Bart (8) en Maaike (6) lijken het er prima naar hun zin te hebben. En dan is er nog Pierewiet, de manke parkiet van de familie. De vogel liep een pootkwets- uur op toen de kooi een tuimeling ma3k- te bij een manoeuvre tijdens het varen. "Een schip is net als een vrouw", zegt Frans de Brune. "Je weet niet waar je aan begint. Ik moet er alles voor opzij zetten. De eerste jaren was het elk vrij uurtje werken aan de boot. We moesten er immers direct op wonen. Er was geen excuus om niet aan de slag te zijn; zelfs verjaardagen zijn destijds overgeslagen. Nog steeds gaat een flink deel van mijn maandinkomen er aan op". Frans is een verdiener en heeft Janneke tot boots vrouw benoemd. Na aankoop van de Hoop en Vrees is De Brune allerlei cursussen gaan volgen om het karwei goed aan te pakken heeft hij een las-certiflcaat gehaald en liep hij een jaar mee in een opleiding voor meubelmaker. "Zodra ik vond dat ik er genoeg van wist, ben ik met de op leidingen gestopt", vertelt de zeiler in hart en nieren. Ingekort Voorts schafte hij vakliteratuur aan en gaf zijn ogen en oren de kost. De Brune: "Het voordeel van een ligplaats in een historische haven als in Leiden is dat de meeste kennis vlakbij te vinden is bij de overige schippers. Je loopt gewoon even naar je buurman". In de haven tussen de Rembrandtsbrug en de Blauwpoorts- brug liggen momenteel zestien opge knapte bedrijfsvaartuigen in diverse sta dia van restauratie. De historische haven wordt overigens door sommige buurtbe- i nog steeds juridisch bestreden. Inmiddels is het casco van de Hoop en Vrees aan de buitenzijde nagenoeg weer in oorspronkelijke staat hersteld. Zo is het schip een paar jaar geleden met zes meter ingekort. Het interieur is allesbe halve historisch verantwoord, vanwege allerlei aanwezige moderne luxe. "Som mige dingen kun je niet achterwege la ten en daarom is er ook geen echt mu seum van te maken. Zeker niet wanneer je met je gezin op het schip woont", zegt De Brune. "Je moet toch wel toegeven aan be paalde dingen. Maar de consessies bo ven de waterlijn zijn zo klein mogelijk gebleven", vertelt De Brune. De laatste aanwinst van de restaurateur is hout voor de twintig meter lange mast op het schip. Een koopje. De hobbyist wil een voormalige meerpaal in twee weken tijd naar een diameter van 37 centimeter schaven. Het zeilend levenswerk van De Brune vordert gestaag. Zijn kansen óp succes en dus de voltooiing stijgen, vindt hij zelf: "Ik heb het moeilijkste deel achter de rug. De meesten die met zulke sche pen in de weer zijn, redden het niet. Dat komt door gebrek aan organisatie- en doorzettingsvermogen of omdat hun hu welijk op de klippen loopt. Zo'n klus neemt toch wel tien jaar in beslag. En ik heb het heel goed getroffen". Een beroepsmatig schipper wenst De Brune straks niet te worden. Over zes jaar zoeken hij en zijn gezin een nieuwe' thuishaven, dicht bij het IJsselmeer of aan de Zeeuwse wateren. Niet om boot ladingen toeristen rond te varen, maar voor een goede besteding van de week einden en de vakanties. De op den duur lagere kosten voor het levensonderhoud geven hem meer vrije tijd. De admini stratief medewerker: "Het is een toe komstdroom waarvan het begin al reali teit is". door Henriëtte van der Hoeven "Toen we op een avond thuiskwa men lag er een jonge spreeuw voor de deur. Uit het nest gevallen of misschien wel geduwd. Ik zeg tegen mijn man: ga er alsjeblief op staan, want ik kan het niet". Omdat dit nu niet het beste begin lijkt om over je dierenliefde te vertellen, voegt Anne Pressl er direct aan toe: "Vo gels worden vaak niet zonder reden uit het nest geduwd, ze mankeren dikwijls iets". Maar haar echtgenoot kon het ook niet over zijn hart verkrijgen de jonge spreeuw uit zijn lijden te verlossen. Ei genlijk begreep hij de heftige reactie van Anne en zei dan ook enigszins verbaasd: "Dat los jij toch wel even op?" Hij wist niet wat hij zich op de hals haalde want een jonge vogel vraagt bijna nog meer aandacht dan een kind. Anne Pressl: "Het betekende wèl dat het beestje overal mee naartoe moest. Dat was vaak een heel gedoe. Op een kruikje mee in de auto naar m'n werk. Daar on der een. warme lamp en steeds maar op letten dat het niet wegvloog". Toen de spreeuw wat groter werd, ging hij Anne overal achterna. De spreeuw was een deel van de familie ge worden. Ging Anne met de trein mee, dan reisde de spreeuw mee, in een mand met een stuk vitrage erover. "Ik reisde dan maar eerste klas dat was wat rusti ger". Toen, op een kwade dag, gebeurde wat Anne altijd had gevreesd: een kat vergreep zich aan de spreeuw. Klassieke fout "Ik had er veel verdriet van", zegt An ne. "En mijn man kon dat niet aanzien. Hij nam me daarom mee naar een die renwinkel om een vogel uit te zoeken. We maakten de klassieke fout. We koch ten een vogel waarvan we eigenlijk niets wisten: een groene Amazone-papegaai. Een papegaai is een heel sociaal dier dus moet je, vooral als je werkt, behoorlijke voorwaarden scheppen. Het duurde dus niet lang voor we aan een tweede pape gaai begonnen te denken". De komst van de tweede papegaai is een verhaal op zich. "In het begin van ons huwelijk hadden we altijd ruzie over de afwas. We besloten dus voor een af wasmachine te sparen. Toen we het geld bijelkaar hadden, gingen we op een don derdagavond de stad in om zo hier en daar eens te kijken. Bij twee zaken zijn we naar binnen geweest en toen kwa men we langs de dierenwinkel.... Het werd geen afwasmachine maar een witte kaketoe. Sindsdien hebben we ook geen ruzie meer over de afwas gehad. We had den bewust gekozen voor de kaketoe". Anne, verpleegkundige van beroep, stortte zich nu op alle mogelijke litera tuur die over papegaaien ging. Er is maar weinig, populair of wetenschappe lijk, dat ze niet onder ogen heeft gehad. En ondertussen breidde haar vogelfami lie zich uit tot vijf stuks, want elke zielig ogende papegaai kon op haar aandacht rekenen. "Ik heb altijd wel aan de buren gevraagd of ze het goed vonden dat ik er nog een vogel bij nam, want ze maken enorm veel herrie". Wat Anne Pressl zo in vogels boeit, is het contact zonder woorden, bijna zon der mimiek, dat ze met vogels kan heb ben. De papegaaien zijn dan ook eigen lijk meer een toevallige dan een bewuste keuze geweest. "Ik denk dat als je voor keur uitgaat naar vogels, het er niet toe doet welke vogel je kiest. Alle vogels vragen een aparte benadering. Je moet echt voor ze openstaan en veel geduld hebben. Soms kost het wel twee jaar eer je een goede relatie met een vogel hebt opgebouwd. Een vogel is heel iets an ders dan een kat of een hond". Dat een relatie met en tussen vogels niet altijd vlekkeloos verloopt, bewijst het volgende verhaal. De witte kaketoe, Lelletje genaamd, bleek een echte aandachttrekker en een flirt, maar ook jaloers en agressief. Hij bestookte de gordijnen, en niet alleen in huize Pressl, pikte de blouses van vrien dinnen open, kortom, het was een last post. Maar zogauw de lichten doofden, bleef er van de booswicht weinig over: hij was bang in het donker. Zelfs zo erg dat Lelletje mee naar bed moest en op Annes schouder sliep. In de loop van de tijd leerde die zich voorzich tig omdraaien, zodat de vogel rustig over haar rug naar de andere kant kon lopen. Uitslapen was er voor de Pressls in die tijd niet bij, vogels hebben de nare ei genschap zich te gaan roeren zodra het licht wordt. Wakker geworden, op zoek naar ver tier, zette het beest op een ochtend z'n scherpe snavel in een nog nèt zichtbaar stukje snoer van de elektrische wekker. Een verschrikkelijke knal en een licht flits wekten de Pressls ruw uit hun slaap. Aan het voeteneind van het bed zat een dodelijk verschrikte kaketoe met een geblakerd veren pak en een geha vende snavel. De kaketoe verhuisde niet lang daarna naar een familie waar de he le dag iemand in huis was, waar hij alle aandacht kreeg en toen waren de groot ste problemen uit de wereld. De inkrimping van het vogelparadijsje begon toen het duidelijk- werd dat zich een Amazone-paartje had gevormd. Om dat papegaaien soms heel menselijke trekjes hebben, ze zijn heel jaloers, kreeg het jonge paar geen gelegenheid de relatie te ontwikkelen. Het papegaaien-paartje zorgde, toen het rondom hun jonge geluk rustig was geworden, voor twee nesten. De eerste keer met drie jongen, de tweede keer met twee. Wie nu denkt: nou dat is mooi kassa - een Amazone-papegaai kost toch altijd nog rond de duizend gulden - komt bedrogen uit. "We hebben ze prak tisch weggegeven", zegt Anne. "Je wilt dat ze een goed thuis krijgen en dan doet het geld er minder toe." "Als ik thuiskom gaat de volière direct open en mogen de papegaaien vrij rond vliegen. Als het mooi weer is, mogen ze ook naar buiten. Dan heb ik soms wel de zenuwen, maar ze zijn altijd teruggeko-; men. In huis volgen ze mij overal. Ze zien mij als een soortgenoot en mijn man als een rivaal". Dat papegaaien vrij kunnen rondvlie gen, vindt Anne een voorwaarde voor een goede relatie met haar vogels. In de loop van de tijd heeft ze een soort zesde zintuig ontwikkeld voor het doen en la ten van haar groene vrienden. Het komt nog maar weinig voor dat een van de twee een zachte landing in de pan met bietjes maakt en daarna .heftig geschrok ken langs het witte plafond fladdert. Al leen de grill oefent een onweerstaanbare aantrekkingskracht op ze uit. En hoe in telligent ze ook zijn, het komt niet in ze op de (hete) plaat te poetsen. Ze blijven er, steeds van de ene poot op de andere hippend, zitten totdat Anne ze eraf haalt. Wie een Amazone-papegaai in huis haalt en hem vrij wil laten rondvliegen moet niet te veel aan een opgeruimde kamer en z'n mooie spulletjes hechten, want er gaat weieens iets kapot. Amazo ne-papegaaien hebben bijvoorbeeld een bijzondere voorliefde voor de achter kant van de kast. Anne: "Normaal hui zen ze in holle bomen, hier proberen ze datzelfde effect te bereiken in de kast. Kijk, ook hier (ze wijst op de hoek van de bank), zijn ze bezig geweest". In de loop der jaren is Anne een vraag baak geworden voor mensen die een pa pegaai willen kopen of er problemen mee hebben. Meestal nodigt ze die bij haar thuis uit, zodat ze in de praktijk kunnen zien wat het verantwoord hou den van een papegaai betekent. "Over het vrij rondvliegen ontstaan de meeste strubbelingen", zegt ze. "De een kan het helemaal niet schelen of er iets stuk gaat, de partner vindt dat vervelend en dan heb je de problemen". Ook voor uithuizige types is de pape gaai nu niet het juiste huisdier. Anne: "We zijn echte huismussen geworden. Je kunt ze natuurlijk wel een paar dagen alleen laten als je voor voldoende eten en water zorgt, maar leuk vinden ze het niet". Voor de vakantie betekent dat: een goed thuis zoeken. Liefst bij mensen die zelf ook papegaaien hebben, want an ders zou de logeerpartij wel eens het ein de van een goede vriendschap kunnen betekenen. Een ervaring van Anne: "We hadden de vogels, ook de kaketoe, bij vrienden met papegaaien onderge bracht. Die hadden al gezegd ze geschei den te zullen houden. Hun papegaaien beneden, die van ons boven. Nou, toen we na de vakantie de straat in kwamen rijden zagen we het al: afgehaalde gor dijnen. Ik zeg tegen mijn man, nou die zijn flink bezig geweest. Komen we bin nen, laat hun gastvrouw ons de linnen kast zien: een groot deel van de achter kant uitgepikt en een soort nest tussen de lakens. Gelukkig tilde ze er niet zo De papegaaien in huize Pressl gedra gen zich als volwaardige gezinsleden en bemoeien zich soms zelfs met de echte lijke ruzietjes. Als er een woordenwisse ling is, nestelt een van de papegaaien zich op Annes schouder en blaast zich op om haar echtgenoot te intimideren. "En daar moeten we dan allebei weer zo om lachen dat we onze onenigheid ver geten", lacht Anne. Op dat moment stapt de heer des hui zes de kamer binnen. Het eerste wat hij doet is een groot stuk tak pakken en de vogels de volière in loodsen. Hij is nog altijd als de dood voor papegaaien. Anne Pressl uit Leiden: Een vogel is heel iets anders dan een kat of een hond" (foto Wim Dijkman) mm 'iL V (v.ln.r.): "Laatst kreeg hij een (foto Holvast) Joke van Leeuwen, Berty van Kuilenburg, Berna Polij en Joke van Kasteren hartaanval. We kregen het steenkoud"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 26