Nog 4 jaar steun voor scheepsbouw Textielfabrieken weer in 'bedrijf Stakingen verlammen Frankrijk EG beperkt subsidiëring OESO: verdere daling dollarkoers is wenselijk Braks verwacht geen verandering melkprijs Twentse bedrijfspanden krijgen nieuwe functie ssT* mal Tel.01720-31102 BRUSSEL (GPD) - De Nederlandse redèrijen en scheepswerven zullen de komende vier jaar bij scheepsnieuwbouwprojecten op niet meer steun van de overheid kunnen reke nen dan 28 procent van de bouwkosten. Van jaar tot jaar zal bovendien worden bekeken of dat percentage niet omlaag kan. Voor de bouw van schepen die goedkoper zijn dan 14 miljoen gulden zal de subsidie^zelfs-niet meer dan 20 procent van de bouwkosten mogen bedragen. PARIJS (GPD) - De Amerikaanse economie staat er beter voor dan een jaar geleden. Dat is vooral te danken aan de combinatie van een fors lagere dollarkoers, aanzienlijk gedaalde olieprijzen en een lagere rente. Naar verwachting zal de eco nomische groei in de tweede helft van 1986 uitkomen op bijna drie procent, en de komende 18 maan den op hetzelfde niveau blijven. In 1985 bedroeg de groei 2,75 procent. Verdere daling van de dollarkoers lijkt evenwel noodzakelijk. Dit staat in het jaarlijkse rapport over de Amerikaanse economie van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO, de club van 24 rijke in dustrielanden). De eerste negen maanden van dit jaar vertoonden een slechter economisch beeld dan was aangenomen. Hoewel de OE SO redelijk optimistisch voor de toekomst is, wordt met nadruk ge- wezen op spanningen en risico s. De Verenigde Staten moeten op middenlange termijn immers twee gigantische financiële problemen onder controle krijgen: de uit de hand gelopen tekorten op de be groting (ruim 220 miljard dollar in 1986) en op de zogenaamde lopen de rekening van de betalingsba- lans (goederen, diensten en ka pitaalopbrengsten; bijna 140 mil jard dollar). Dat Amerika veel meer aan het buitenland moet betalen dan het ontvangt, en daardoor het grootste schuldenland ter wereld is gewor den, wordt door de OESO een on houdbare toestand genoemd. Om meer betalingsbalansevenwicht te krijgen, is vermindering van het begrotingstekort noodzakelijk. Daarnaast zullen de binnenlandse bestedingen in de Verenigde Sta ten omlaag moeten en de export sector verbeterd. De OESO is van oordeel dat ver dere verlaging van de dollarkoers een gunstig effect heeft op de Ame rikaanse economie en vooral op de handelsbalans, die momenteel een fors tekort vertoont. Een goedko pere dollar maakt Amerikaanse DINSDAG 23 DECEMBER 1986 produkten in bijvoorbeeld Duitse marken of Japanse yens goedko per en omgekeerd Westduitse en Japanse produkten in dollars duurder. De OESO gaat ervan uit dat het wegwerken van het Amerikaanse begrotings- en betalingsbalanste kort een zeer moeilijke politieke opgave is. De Verenigde Staten dienen ervoor te zorgen dat de bin nenlandse bestedingen minder toenemen dan de economische groei, en de zogenaamde over- schotlanden zoals West-Duitsland en Japan moeten voor het tegen overgestelde zorgen. Daarom pleit de OESO voor nauwere politieke en economische samenwerking tussen de belangrijkste landen. Zij herinnert aan de "geest van samen werking" die werd bezworen in het slotcommuniqué van sche topconferentie i jaar in Tokyo. dit Dat is het gevolg van een besluit van de industrieministers van de Europese Gemeenschap over steun aan de veelal noodlijdende scheepsbouw in de EG-landen. De Nederlandse regering heeft voor deze steun de komende jaren onge veer 250 miljoen gulden per jaar beschikbaar, ongeveer een kwart van alle nieuwbouwopdrachten voor onze scheepswerven in een jaar. Dit betekent dat vrijwel alle opdrachten dus voor subsidiëring in aanmerking kunnen komen. De Lorean wil autoproduktie gaan hervatten DETROIT (UPI/Rtr.) - De Ameri kaanse industrieel John De Lorean heeft twintig miljoen dollar bijeen gebracht om zich opnieuw bezig te gaan houden met de produktie van exclusieve sportwagens, zo heeft hij meegedeeld een interview met het dagblad Detroit News van zon dag. De aankondiging komt enkele dagen nadat De Lorean werd vrijg- sproken van verduistering van ten minste 8,5 miljoen dollar ten koste van beleggers die hadden geinves- teerd in zijn in 1982 failliet ver klaarde sportwagenfabriek in de Noordierse stad Belfast. In 1984 was De Lorean tijdens een sensa tioneel proces in Los Angeles al onschuldig bevonden aan hem ten laste gelegde cocaïnesmokkel. De 61-jarige zakenman, ooit top functionaris bij General Motors, zei in het interview dat het nieuwe bedrijf dat hij wil opzetten wat be scheidener van omvang zal zijn dan de Noordierse onderneming, waarin de Britse regering een flink bedrag aan steun had gestoken. Het bijeengebrachte kapitaal van twintig miijoen dollar is volgens De Lorean voor een deel afkomstig van dezelfde investeerders die geld staken in de fabriek in Belfast. De nieuwe sportwagen zal meer dan 100.000 dollar gaan kosten. Een bekende Westduitse ontwer per zal aan het project deelnemen en er is al een vestigingsplaats uit gekozen. De Lorean, die zich in middels heeft bekeerd tot God, is van plan binnen vijf weken meei bijzonderheden bekend te maken. Kort Zakelijk Cassettes Bij de vuilverbranding in Am sterdam zijn in opdracht van justi tie 6.000 illegale videocassettes en 4.000 illegale musicassettes vernie tigd, die de afgelopen maanden in Rotterdam en omgeving in beslag ■zijn genomen. Verbranding van muziek- en beeldmateriaal in deze omvang komt zelden voor. Het gaat bij de illegale musicassettes vooral om zogenoemde top 40 cas- sesttes. BumaStemra-woordvoer- der G. Knops schat de jaarlijkse produktie van illegale cassettes op 500.000 exemplaren ofwel 15 pro cent van de totale markt. Kopieerapparaten De Europese Commissie heeft de voorlopige anti-dumpingheffingen op de import van Japanse fotoko pieerapparaten met twee maanden verlengd tot eind februari. De com missie besloot eind augustus voor een periode van vier maanden hef fingen op te leggen nadat was vast gesteld dat twaalf Japanse produ centen hun kopieerapparaten in Europa verkochten tegen prijzen die zeven tot 69 procent onder het prijspeil in Japan lagen. Volgens het onderzoek van de commissie hebben de Japanners door deze oneerlijke praktijken hun aandeel van de Europese markt in 1985 we ten te vergroten tot 85 procent. Akzo bloedbank Akzo heeft van de Amerikaanse onderneming Cooper Technicon de bloedbank- en immunochemi- sche activiteiten overgenomen. Dit bedrijfsonderdeel, waar ongeveer 250 mensen werken, gaat deel uit maken van Organon Teknika, een dochtermaatschappij van Akzo Pharma, de farmaceutische divisie van Akzo. Volgens een woordvoerder van Akzo krijgt Organon Teknika door deze overname een vooraanstaan de positie op de markt van bloed- groepreagentia ten behoeve van bloedbanken en immunochemi- sche produkten voor researchinsti tuten. Tweederde van de orders komt ook van Nederlandse rederijen. Minister De Korte (economische zaken) heeft zich gisteren in Brus sel vergeefs verzet tegen de nieuwe steunregeling. De Nederlandse re gering vindt dat de steun aan de scheepsbouw zo gauw mogelijk dient te verdwijnen. Pogingen van De Korte om een lager maximaal steunpercentage te krijgen misluk ten, omdat alleen West-Duitsland en Denemarken die opvatting steunden. De nieuwe regeling moest er ko men omdat op 31 december de be staande EG-richtlijn voor de subsi diëring van de scheepsnieuwbouw afloopt. Op grond daarvan moch ten landen werven subsidiëren zonder limiet. Enigè voorwaarde is de goedkeuring van de Europese Commissie. De steun is in veel lan den nodig om de duurdere Europe se scheepswerven te kunnen laten concurreren met de goedkope in Japan en Zuid-Korea. door Hans de Bruijn Maar de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, en een aantal landen waaronder Neder land, vinden dat de huidige scheepsnieuwbouwcapaciteit in Europa te groot is en dat ongebrei delde overheidssubsidiëring een sanering van de scheepsbouw in de weg staat. De Commissie had aanvankelijk voorgesteld de steun te beperken tot 26 procent i currerende scheepsbouw in de EG moet daarvan het gevolg zyn. De nieuwe steunregeling zal 'alomvattend' zijn. Dat wil zeggen dat er zowel de steun aan de scheepswerven, als die aan de be stellende rederijen (de Investe- rings Premieregeling Zeescheep vaart, IPZ) in wordt opgenomen. Voor een order van een Nederland se reder bij een Nederlandse werf is uiteraard maar één keer 28 pro cent subsidie beschikbaar. Voor de komende driejaar heeft de regering 200 miljoen gulden per jaar voor de IPZ en 50 miljoen gul den per jaar voor wervensteun uit getrokken. De regeling geldt uit sluitend nieuwbouw, de reparatie- werven komen niet voor steun in aanmerking/ De Korte kon niet aangeven wat de gevolgen van de ze subsidieregeling voor de werk gelegenheid op de Nederlandse scheepswerven zullen zijn. Nederland is trouwens het enige land dat rederijen die voor steun in aanmerking willen komen niet ver plicht die schepen dan ook binnen de EG te laten bouwen. Een reder die een schip bestelt in Zuid-Korea kan dus ook voor steun op grond van de nieuwe regeling i king komen. Grote drukte op het metro-station St. Lazaire i bedrijf. Parijs. Slechts de helft van het normale aantal treinen i Regering waarschuwt overheidspersoneel PARIJS (DPA/AFP/Rtr.) - Het bouwkosten gedurende maximaal tionale treinverkeer in Frankrijk is vijfjaar. Dat komt overeen met het gisteren door aanhoudende stakin- meest efficiënte Medio dit jaar de EG. scheepsvaart en bij de Parijse bij EG-wer- tro hebben tot grote vertragingen slechts orders voor 3 miljoen geleid. De regering heeft zich be- bruto-registerton geplaatst, zelfs zorgd getoond over de plotseling minder dan de totale scheeps- verslechterde sociale situatie en nieuwbouwcapaciteit. De Europe- gewaarschuwd voor de mogelijke se Commissie wil de vermindering gevolgen niet gelijkmatig in alle landen en gen. ovèr alle werven laten plaatsvin- am btenarenstakin- Premier Jacques Chirac heeft Een werknemer van de firma Pilot Pen in Trumbull (VS) controleert stalen ballpointpunten op gebreken. Pilot Pen is een Japans bedrijf dat volgend jaar een vestiging opent in Amerika waar jaarlijks meer dan twee miljard ballpoints over de toonbank gaan. (foto ap> Giraud en andere leden van het ka binet. Na afloop van de bijeen komst, die oorspronkelijk was be doeld ter voorbereiding van het loonoverleg voor 1987 dat in janua ri tussen regering en vakbonden had moeten beginnen, werd een of ficieel communiqué uitgegeven. „De regering waarschuwt de werk nemers in de openbare sector voor stakingen die leiden tot een versto ring van de openbare diensten", zo heette het onder meer. Volgens de regering is de sane- ringspolitiek in Frankrijk op een 'beslissend punt' aanbeland. In dien deze ter discussie wordt ge steld, komen alle pogingen de ar beidsmarkt te verbeteren in ge vaar, aldus de verklaring. Tegelij kertijd sloot minister van sociale zaken Philippe Seguin direct in grijpen van de overheid bij het ar beidsconflict uit en wees hij op de verantwoordelijkheid van de open bare bedrijven. Minister van vervoer Jacques Douffiagues, die ook bij het kabi netsberaad aanwezig was, zei zon dag voorstander te zijn van het naar voren halen van het loonover leg bij de staatsspoorwegmaat schappij SNCF, dat voor 6 januari op de agenda stond. SNCF-functio- narissen voorspelden dat de onder handelingen nog later maandag zouden beginnen, maar de vakbon den zeiden dat zij niet alleen op fi nancieel terrein eisen stellen maar ook op het gebied van de werkom standigheden en loopbaanvooruit zichten. van de supersnelle TGV-treinen, die zich tot dusver afzijdig hebben gehouden, zich bij de staking heb ben aangesloten. Op de grote natio nale lijnen rijdt gemiddeld maar een op de vijf treinen. De treinver bindingen tussen de voorsteden en de grote steden vielen uit. f Forenzen in Parijs kregen met verdere ongemakken te maken doordat het metro-personeel een driedaagse staking is begonnen. Het Parijse protest, waartoe door de vakbonden werd besloten nadat vorige week het cao-overleg mis lukte, begon op kleine schaal maar kreeg later brede steun. De bussen reden overigens normaal, maar door het vele autoverkeer raakten de straten in de hoofdstad ver stopt. De spoorwegstaking, die af gelopen donderdag in Parijs be gon, heeft duizenden kerstvakan tiegangers gedwongen hun plan nen te herzien. Indien de stakingen aanhouden overwegen functiona rissen in de- ski-gebieden in de Al pen alternatieve reismogelijkhe den zoals het inzetten van bussen. Een staking door zeelieden in verscheidene Franse havens is zijn tweede week ingegaan, maar in Rouen en Duinkerken zou de si tuatie normaal zijn. In Marseille, 's lands tweede haven, lag het werk stil. Vanuit Bordeaux en Nantes werden langdurige vertragingen gemeld. De zeelieden die zijn aan gesloten bij de communistische CGT-vakbond verzetten zich tegen de herstructureringssplannen van de regering voor de Franse han delsvloot. Een SNCF-woordvoerder het treinverkeer ernstig ontregeld DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) denkt dat de melkprijs in het komende jaar nau welijks wijziging zal ondergaan als gevolg van het vorige week moei zaam tot stand gekomen land bouwakkoord in Brussel. De EG- landbouw^ministers besloten daar de melkproduktie in de Gemeen schap de komende twee jaar met bijna tien procent te verlagen. Tijdens overleg met de land- bouwcommissie in de Tweede Ka mer wees Braks er op dat de voor dat lopige inkomenscijfers voor de melkveehouderij voor het lopend is geraakt doordat de machinisten prijsjaar bepaald niet slecht zijn, al [ekomen gebouwen op te BORNE (ANP) - De herstructure- de ring van de oude textielfabrieken kopen. De panden gingen veelal -Twente verloopt veel sneller dan onder de slopershamer verwacht. Dit is te danken voortvarende wijze waarop overhe den en bedrijfsleven deze enorme klus samen aanpakken. Negentig miljoen 'gulden is er de afgelopen zeven jaar in geïnvesteerd. Zo'n duizend arbeidsplaatsen hebben deze inspanningen structureel al opgeleverd. Overijssels gedeputeerde drs. J. Dijkema zei dat bij de heropening van de Evenementenhal in Borne. Deze accommodatie is onderge bracht in het voormalige complex van de textielfabriek Spanjaard. De textielbedrijven waren in het beginjaren zestig nog het bruisend middelpunt van de meeste Twent se steden. Maar er kwam de klad in de textiel- en kledingindustrie. Terwijl de werkgelegenheid daalde van 40.000 banen in 1963 tot onge veer-6000 anno 1986, kwamen tien tallen bedrijfspanden leeg; steen kolossen die snel verpauperden. Ze verwerden tot rotte kiezen die niet bepaald bijdroegen tot een prettig leef- en economisch kli maat van de Twentse steden. Slopershamer In eerste instantie hadden de ge meenten nog voldoende geld om de vrijgekomen terreinen werden be stemd voor de bouw van huizen, ziekenhuizen, politiebureaus en winkelcentra. De Enschedese bin nenstad onderging zelfs een com plete metamorfose. Toen de financiële mogelijkhe den verminderden konden de ge meenten dit soort grootschalige sa neringsoperaties niet alleen meer financieren. Tegelijkertijd ont stond in Twente ook een toene mende vraag naar eenvoudige en goedkope huisvesting. Het con cern Nijverdal ten Cate speelde op die behoefte in en zette de eerste schreden op de weg van herinrich ting van oude panden. De overheid bleek bereid aan dit soort projecten een steentje bij te dragen. Er kwam niet alleen geld van de provincie Overijssel en het Rijk, maar ook de Europese Ge meenschap wilde helpen bij het verbeteren van de sociaal economi sche positie van Twente. In totaal hebben de overheden tot nu toe 17 miljoen gulden gestoken in de her structurering van de oude fa briekscomplexen. In 1984 stelde de provincie een meerjarenprogramma op voor de herstructurering van oude be- o drijfspanden in Twente. Maar als jes. Het gaat hier over twee jaar dit plan is uitge voerd resteert er volgens gedepu teerde Dijkema nog een aanmerke lijk aantal panden om aan te pak- ken. Bedrijfjes Het provinciaal bestuur zal er daarom bij de Europese commissie op aandringen dat de hulp voor Twente na 1988 verder gaat. Een voorbeeld van de herstructurering van oude fabrieksgebouwen is het Twenthe Centrum in het hartje van Almelo. Aan de buitenkant is de voormalige textielfabriek in tact gebleven, maar het interieur is drastisch gewijzigd voor de huis vesting van onder andere bedrijf- i initiatief de Textielgroep Twenthe. BOSTON (AP) - Piloten van commerciële luchtvaartmaat schappijen moeten op lange nachtelijke vluchten vaak vech ten tegen de slaap en dutten soms zelfs in, zo heeft een onder zoeker gezegd. Soms valt ieder een in de stuurcabine tegelijk in 6laap wanneer het toestel op de automatische piloot vliegt, zei Dr. Martin Moore-Ede van de Medische Faculteit van de Uni versiteit Harvard. Piloten vallen vaak in slaap Bekend is dat vliegtuigen soms op kruishoogte voorbij hun bestemming vliegen omdat de piloten en navigator slapen. Moore-Ede, een deskundige op het gebied van werkroosters en slaap, baseert zijn conclusies op een onderzoek voor een lucht vaartmaatschappij en gesprek ken met bemanningsleden. Het probleem is volgens hem te wij ten aan verveling en onregelma tige diensten, waardoor piloten vaak op vreemde tijden moeten werken zonder dat hun bioritme zich kan aanpassen. Bouwbond boos over hiaten in sociaal stelsel DEN HAAG (GPD/ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV vindt het "onverteerbaar" dat er nog steeds geen duidelijkheid is over de gevolgen van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid voor een aan tal regelingen in de bouwnijver heid. Onder het niéuwe sociale stelsel, dat op 1 januari ingaat, ver andert volgens de Bouwbond veel aan de opbouw van vakantie- en pensioenrechten van bouwvakkers tijdens werkloosheid. De Bouwbond verwijt staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) niets te hebben gedaan aan die knelpunten. Een woordvoerster van het ministerie van sociale za ken zegt dat de problemen die de Bouwbond constateert echter al opgelost zijn. In de bouwnijverheid bestaat op dit moment een aparte regeling die garandeert dat er pensioenrechten worden opgebouwd gedurende een periode van frictiewerkloos heid. Ook is het in de bouw ge bruik dat gedurende het eerste half jaar van werkloosheid een volledi ge opbouw van vakantierechten plaatsvindt. Beide regelingen zou den onder het nieuwe stelsel wor den aangetast. Bouwbond-bestuurder J. van der Linden vindt dat de bestaande regelingen "onverkort" moeten worden gehandhaafd. Daarover zullen desnoods bij de cao-onder handelingen afspraken gemaakt moeten worden. Hij wijst er op dat er in januari aanstaande in dé bouw naar verwachting zo'n 3000 werklozen per week bijkomen. Volgens een woordvoerster van sociale zaken overdrijft de Bouw bond de problemen. „Over de vakantiebonnen gaat binnenkort een notie naar de Tweede Kamer en de Federatie van Bedrijfsvereni gingen, terwijl er voor de opbouw van pensioenrechten juist een re geling is getroffen", aldus de woordvoerster van het deperte- ment. ADVERTENTIE gaf hij toe dat de 'groten' er beter voor staan dan de 'kleinen'. In zo'n situatie mag best een negatief in komenseffect geïncasseerd wor den, meent de minister, al acht hij de kans daarop uiterst marginaal gezien de vergoeding die de Neder landse veehouders ontvangen voor het verlies van melkquota. Bovendien kan de beperking van de melkproduktie nationaal wor den ingevuld en de Brusselse land bouwraad heeft wat dat betreft nogal wat ruimte gelaten. Over de financiering van de maatregel denkt Braks op niet te lange ter mijn een notitie aan de kamer te presenteren. Vanuit de commissie toonde men zich bezorgd over onder meer de gevolgen voor traditioneel zwakke, regionale gebieden. Van Noort (CDA) noemde de conse quenties zeer ingrijpend voor het bedrijfsleven, '"t. Is niet zo maar wat, we moeten niet de indruk wekken dat we met Hallelujah-ge- roep het veld in kunnen." Toch ziet hij mogelijkheden er iets van te maken waarmee te leven valt maar dat zal afhankelijk zijn van de ma nier waarop de zaak nationaal wordt ingevuld. Blauw (WD) zag meer mogelijk heden in een ontmoedigingsbeleid via een lagere prijs. De nu gekozen route leidt voor de Nederlandse boer naar een onnodige verkram ping. Een smet op het akkoord noemde hij de goedkeuring aan Duitsland om nationaal meer scha devergoeding te compenseren dan de andere lidstaten, "dit om met name de boerenstemmen te kopen ter gelegenheid van de verkiezin gen in de Bondsrepubliek in janua ri 1987". Braks wees er op zich in de land bouwraad verzet te hebben tegen extra nationale compensatiemaat regelen zoals voor de Bondsrepu bliek; Maar dat bleek geen haalba re kaart. Bovendien is de positie van de boeren in de Bondsrepu bliek minder sterk dan van de Ne derlandse boer. De minister plaatste vraagtekens bij de manier waarop het overleg in Brussel zich afspeelt. "Dagen en nachten lang vergaderen. Vooral de mensen eromheen, de wachten de ambtenaren, de journalisten, je moet je afvragen of het zo nog wel kan. Het is zo langzamerhand tot een cultuurtje verheven". LoomB.V. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De hoofdfond sen gaven vandaag op de Amsterdam se beurs een overwegend gedrukte stemming te zien. Van het vuurtje van gisteren was niet veel meer over, of schoon de meeste verliezen binnen de perken konden worden gehouden. Gist-brocades was zeer flauw en ook KLM bleef onder druk, maar voor HBG en Nijverdal-Ten Cate bestond vraag. Gist-brocades ontmoette flink aan bod en aan het eind van de ochtend was hierdoor een verlies ontstaan van ruim f 5 op f 44. Ook KLM ging nog steeds gebukt onder verkoopdruk als gevolg van vrees dat het reusachtige bedrag dat met de aankoop van Hilton is gemoeid, zal leiden tot een of andere aandelenemissie en derhalve tot kapi- taalverwatering. De koers die gisteren al even beneden f 40 dook, kwam daar nu duidelijker onder en op f39,10 werd ruim f 1 verloren. De andere interna tionals moesten wat achteruit, maar Unilever ontsprong de dans met een winst van f 1,50 op f 525. Bouwer HBG, die gisteren al f 2,50 steeg, rukte f 4 verder naar f 112. Het textielfonds Nijverdal - enkele weken onder sterke druk - herstelde zich f 3 tot f 132. Overigens bleven de meeste waarden dicht bij huis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6