Ambtenaren gaan weer de straat op Discussie over middenschool herleeft 'J/e doe mijn taak als het oorlog zou worden AbvaKabo besluit tot acties Spij belbus wordt weer opgedoekt in Enschede Aantal asielaanvragen dit jaar fors gestegen Plannen Deetman brengen onderwijs geen rust DINSDAG 23 DECEMBER 1986 DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbond AbvaKabo gaat in het voorjaar actie voeren als het kabinet vasthoudt aan de plannen om 28.000 banen bij de rijksoverheid te schrappen en het salaris van ambtenaren niet te verhogen. De AbvaKabo, de grootste ambtenaren bond, heeft dat gisteren besloten. ENSCHEDE (GPD) - De spijbel- bus in Enschede gaat verdwijnen. Drie jaar lang was de bus een ont moetingsplaats voor kinderen die het op school niet meer zagen zit ten. Vanaf 1 januari gaat de subsi diekraan dicht en daarmee komt een eind aan het landelijk experi ment. 'Dom en kortzichtig', vindt Coby Maneschijn, een van de be manningsleden van de bus. De stichting Straathoekwerk zal zich de komende tijd beraden op nieuwe mogelijkheden voor op vang voor deze 'randgroepjonge ren'. De stichting wil voorkomen dat zij én niet meer naar school gaan én niet meer bereikbaar zijn om te proberen ze weer in de schoolbanken te krijgen. Vier jaar geleden ontstond het plan om een mobiele kantine op te zetten, waar spijbelaars terecht konden. Het project werd opgezet door de stichting Straathoekwerk in samenwerking met 5 scholenge meenschappen. Drie jaar geleden begon de bus aan de eerste rit. In de loop van de tijd vonden steeds meer jongens en meisjes tussen de 12 en 17 jaar hun weg erheen. Een telling wees onlangs uit, dat de rij dende kantine zo'n 105 'vaste klan ten' telt. Jongens en meisjes, die of zeer onregelmatig of al helemaal niet meer naar school gaan. Tony Dillerop: "De opvang van jongens verschilt nogal van die van meis jes. Jongens hebben ook duidelijk andere problemen dan meisjes. Globaal komt het erop neer, dat de jongens moeite hebben met het naar school gaan en bovendien problemen hebben met politie en justitie". Bij de meisjes ligt het anders. Meisjes gaan vaak nog wel naar school, maar doen daar dan nauwe lijks meer iets. Hun desinteresse komt vaak voort uit emotionele problemen, spanningen in het ge zin en lichamelijke klachten als ge volg van spanningen. De reden dat zij langer naar school gaan. is dat zij anders worden ingezet in het huishouden en daar voelen de meesten niet voor. Pas als er een vertrouwensrelatie bestaat wordt bekeken in hoeverre de hulpverlening kan plaatsvin den. Niet zelden resulteert dit erin, dat de jongeren worden aange spoord opnieuw naar school te gaan en daar hun problemen op ta fel te leggen. "Ik probeer ze altijd te bewegen er zelf over te begin nen. Lukt dit niet, dan kunnen ze altijd nog op mijn steun rekenen. Maar ze moeten zelf aan de oplos sing van de moeilijkheden werken. Het mag niet zo zijn, dat deze jon geren jarenlang achter een geite- wollensokkenbrigade aanloopt", aldus Tony Dillerop. Vooral de ingrijpende reorganisa tie die het kabinet wil doorvoeren bij de rijksdiensten, waardoor er over vier jaar 28.000 ambtenaren minder moeten zijn dan nu, is voor de AbvaKabo de druppel die de emmer doet overlopen. Onaan vaardbaar, meent bondsvoorzitter J. van de Scheur. "Wij zullen ons tegen deze zogenaamde afslan kingsoperatie verzetten. Het gaat hier om tienduizenden mensen, die in hun werk en hun zekerheid wor den bedreigd". Als het aan de bondsraad en het bestuur ligt, komen er acties, zei Van de Scheur. "De leden beslis sen uiteindelijk, maar ik heb de in druk dat de ambtenaren, nu zij be dreigd worden in hun werk, in be weging zullen komen". De ambtenarenbonden gaan bin nenkort met minister Van Dijk van binnenlandse zaken praten over het reorganisatieplan. "We willen met de minister indringende ge sprekken voeren", aldus Van de Scheur, die hoopt dat ook de be windsman bereid is tot zorgvuldig en goed overleg. Premier Lubbers liet gisteren nogmaals weten dat de aangekon digde teruggang van het aantal ambtenaren bij de rijksoverheid niet zal leiden tot gedwongen ont slagen. "Een, lubberiaanse uit spraak", meent Van de Scheur. „We moeten nog maar afwachten of de premier het echt meent". Volgens de minister-president raakt de overheid over een periode van vier jaar al 11.000 ambtenaren kwijt door privatisering van een aantal diensten. Bovendien is de in- en uitstroom van ambtenaren groter dan de negen procent die ge minderd gaat worden. De Tweede Kamer is niet bereid vijf procent van haar ambtenaren in te leveren, zoals het kabinet af gelopen zaterdag besloten heeft. Naar verwachting zullen ook de Eerste Kamer en de Algemene Re kenkamer niet aan de afslanking SCHIPHOL (ANP) - Het aantal vreemdelingen dat op Schiphol asiel heeft aangevraagd, is dit jaar opnieuw sterk gestegen: van 553 in 1985 tot 890 dit jaar al. In 1984 be droeg dit aantal nog 287. Het me rendeel kwam dit jaar uit Iran en Afghanistan, aldus commandant Verdonk van de marechaussee op Schiphol gisteren. De laatste twee maanden is het aantal asielzoekers sterk afgeno men. Volgens Verdonk vermoede lijk het gevolg van het terugsturen van twee grote groepen Afghanen begin november. Verdonk gelooft echter dat de afname tijdelijk is. "Ik verwacht een herhaling van dit soort reizen omdat er een handel achter zit en omdat er sprake is van inflatie in het asielbeleid", aldus Verdonk. Het merendeel van deze asielzoe kers heeft bij aankomst op Schip hol geen grens- of reisdocumenten meer, of beschikt over valse papie ren. Verdonk vindt dat de vreem- délingen die geen papieren kun nen tonen - die zij wel moeten heb ben gehad voordat zij aan boord van het vliegtuig gingen - direct moeten worden teruggestuurd. Dat moet ook gelden voor vluchte lingen die al in een ander Westeu ropees land een asielaanvraag heb ben gedaan. 1 Het komt volgens hem zeer gere geld voor dat vreemdelingen met valse papiere via Schiphol naar Ca nada of de Verenigde Staten willen reizen, maar hier een asielaanvraag indienen als ze met valse papieren worden gesnapt. In oktober werd op Schiphol-Oost een verblijf voor asielzoekers in gebruik genomen met een capaciteit van ruim 40 plaatsen. Kort na de ingebruikna me was dit tot de laatste plaats be zet. Nu verblijven er slechts enkele vreemdelingen. van het overheidsapparaat mee doen. Het kabinet wil dat de Hoge Col leges van Staat (Eerste en Tweede Kamer, Rekenkamer en Raad van State) vijf procent van hun ambte naren inleveren. Volgens woord voerder Mulders van de Tweede Kamer kan het kabinet dat wel op zijn buik schrijven. Waarschijnlijk zijn alle partijen tegen deze bezui niging. Kamerlid reed onverzekerd en met glaasje op WINSCHOTEN (GPD) - Het PvdA-kamerlid Spieker uit Wagen borgen is veroordeeld tot een boete van 2400 gulden en een half jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Spieker werd vo rig jaar oktober aangehouden met een alcoholpromillage van 1,73. Bovendien bleek zijn auto niet ver zekerd te zijn. Spieker was niet op de zitting aanwezig. Twee weken geleden was de zaak aangehouden omdat Spieker zei dat hij wel degelijk ver zekerd was en met de papieren op tafel zou koihen. De bescheiden die gisteren op tafel kwamen, ga ven echter niet aan welke auto van Spieker nu was verzekerd ten tijde van zijn aanhouding. Dank zij het argument dat Spie ker zijn rijbewijs niet kan missen voor zijn werk als politicus kreeg hij niet de gebruikelijke ontzeg ging van een halfjaar. OLIEZWENDEL - Drie voormali ge topmannen van het Rotterdam se olieverwerkende bedrijf Ver hoeven Oil Recycling komen voor de rechter voor een grootscheepse zwendel, waarbij zelchemisch af val met olie mengden. De zwendel kwam aan het licht toenlmensen die de olie stookten onwel werden van de giftige oliewalm. Bij analy se bleek die onder meer het zeer giftige pcb, tolueen en benzeen te bevatten. Luitenant-vlieger Nelly Speerstra: SCHIPHOL (ANP) - 's Werelds eerste vrouwelijke gevechtsvlieger, tweede luitenant Nelly Speerstra (23) heeft bewust voor haar vak gekozen. "Als het oorlog zou worden doe ik mijn taak", zei ze gisteren bij haar aankomst op Schiphol. Nadat ze op 13 de cember in Texas haar brevet als jachtvlieger haalde en een korte vakantie, zette zij voor weer voet op Nederlandse bodem. Haar vader vertelde op Schiphol wel twee of drie keer te hebben moeten slikken toen zijn dochter thuiskwam met de boodschap jachtvliegster te worden. Haar moeder vindt echter dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. "Mijn man was com mando en mijn zoon volgt ook een beroepsoplei ding in de krijgsmacht. Het is misschien niet het mooiste werk, maar je moet nu eenmaal een leger hebben", aldus het echtpaar uit Dronten. Nelly Speerstra zelf vindt overigens de kick van het vliegen belangrijker dan het leger. In het bij zonder het vliegen van jachtvliegtuigen. "De bur gerluchtvaart lijkt me niet zo mooi. Ik zou me met de automatische piloot aan, van A naar B vliegend, een soort busschauffeur voelen. In een jachtvlieg tuig ben je voortdurend bezig". Zingen Speerstra heeft het gevoel makkelijk door man nelijke collega's te zijn geaccepteerd. "Ik werd vol ledig behandeld als ieder ander. Er werden soms wel opmerkingen gemaakt, maar het vliegen fasci neerde me. Het was de grootste uitdaging. Bij de eerste solovlucht ging mijn hart wel te keer, maar als dan alles goed gaat zit je te zingen in het vlieg tuig". Ze heeft echter ook moeilijke momenten gehad. In het begin van de opleiding kreeg ze examens en testen die niet de eerste keer lukten. De eerste vier maanden betekenden weinig vrije tijd en 10 uur per dag hard werken. "Maar hoe verder je kwam, hoe warmer het vinkje werd". Ze is geen moment bang geweest - en is het nog niet - om neer te stor ten. Haar conditie hield ze het jaar in Texas op peil met de dagelijkse gymnastiek, basketbal, hardlo pen en zwemmen. Of ze het 'vlieghandie' heeft weet ze niet. "Ik heb er hard voor moeten werken. Ik ben begonnen door in navolging van mijn broer te gaan parachu tespringen. Tijdens het aanvliegen voor de afworp leek het vliegen me echter leuker". Nelly Speerstra heeft gekozen voor een kort-verband-contract (KW) om haar toekomst open te houden. "Zes jaar vliegen is mooi. Ik kan daarna altijd nog beroeps worden". De bevelhebber van de Nederlandse luchtmacht, luitenant-generaal De Jong, verklaarde op Schip hol - in tegenstelling tot onlangs zijn collega van de marine - geen moeite te hebben met de integratie van de vrouw. "Laat ze maar komen. Ik heb er nog veel te weinig. De opleiding is weliswaar kostbaar; voor Nelly tot nu toe 1,5 miljoen gulden en ruim 3 miljoen eer deze volledig afgerond is, beduidend duurder dan de opleiding van een helikopterpilote. Maar ik zie niet in waarom een vrouw minder goed zou functioneren". Generaal De Jong vindt het 'vlieghandje' wel be langrijk. Dat bepaalt of je een van de mensen bent die het nooit leert. Blijkt tijdens de opleiding dat de kandidaten het niet hebben, dan worden ze zonder pardon naar huis getuurd. De opleiding is veel te kostbaar. "Een gevechtsvlieger heeft coördinatie- gevoel nodig. Hij of zij moet drie vier handelingen tegelijk kunnen verrichten", aldus de officier. Bezienswaardig Zij vindt de belangstelling voor haarzelf niet denigrerend voor vrouwen in het algemeen. "Ik ben nu nog een bezienswaardigheid, maar dat gaat wel voorbij als ik operationeel ben". Eind januari 1987 begint zij in Gilze-Rijen aan een vervolgoplei ding voor zes maanden, waarbij vliegers vertrouwd worden gemaakt met het vliegen in het drukke West-Europa, waar de weersomstandigheden bo vendien vaak slechter zijn dan in Texas. Ook leert zij daar het vliegtuig gebruiken als wapensysteem. Daarna wordt zij geplaatst bij het 313e eskader op de vliegbasis Twente, waar zij in de NF5 terecht komt. Dit eskader wordt medio 1988 uitgerust met de F16. De luchtmacht zal haar voorlopig buiten de publiciteit houden. Er is nu al een duidelijke toena me van het aantal vrouwelijke kandidaten voor de luchtmacht. Dodelijk schot treft advocaat BERGEN OP ZOOM (GPD) - Een pistoolschot heeft gistermiddag een eind gemaakt aan het leven van advocaat Van Tuijn (40) uit Bergen op Zoom. De politie heeft een 40-jarige oud-Bergse horeca ondernemer aangehouden als de vermoedelijke dader. Het drama speelde zich af in het kantoor van het slachtoffer aan de Pasteurlaan. De verdachte had gisteravond laat nog geen volledige bekentenis af- Even na twee uur meldde de man zich voor een afspraak met de advocaat, die curator was van een faillissement waarbij hij betrokken was. Kort daarop klonk een schot. Een collega van Van Tuijn kwam toelopen. Het slachtoffer lag ineen gezakt en hevig bloedend op de grond achter zijn bureau. Hij was getroffen in de hartstreek. De ver dachte zat in een stoel. Het wapen lag op zijn schoot. Medewerkers van het advocaten kantoor sloegen onmiddellijk alarm, waardoor de zwaargewonde advocaat snel kon worden afge voerd naar een ziekenhuis. Een spoedoperatie mocht niet meer ba ten. Wat er zich precies binnen de muren van het kantoor heeft afge speeld, kon de politie nog niet meedelen. De verhoren van ver dachte en medewerkers van het advocatenkantoor moeten dat nog duidelijk maken. De vermoedelij ke dader heeft verschillende hore cabedrijven in Bergen op Zoom ge had, maar had de laatste tijd privé- en financiële problemen. Gemeente mag steunfraude op ex-man verhalen DEN BOSCH (ANP) - De gemeen te Venray mag op een inwoner van die plaats de 77.000 gulden verha len die zijn ex-vrouw via steunfrau de heeft gekregen. Toen het twee tal samenwoonde verdiende de man zoveel dat de vrouw nooit een uitkering zou hebben gekregen. Ze verzweeg echter deze relatie voor de sociale dienst. Het gerechtshof in Den Bosch heeft met deze uitspraak een eer dere uitspraak van de rechtbank in Roermond vernietigd. In 1984 ver oordeelde de kantonrechter de vrouw tot terugbetaling. Toen de vrouw daarvoor het geld niet bleek te hebben, wilde de gemeente de fraude verhalen op de man. Hij had er immers van meegeprofiteerd, re deneerde de gemeente. De man kan niet worden aange sproken op basis van de bijstands wet maar wel, zo heeft de rechter nu beslist, op basis van het burger lijk wetboek. De man had een ein de kunnen en moeten maken aan de fraude door zijn kostwinnaar- schap aan de gemeente te melden, aldus de Bossche rechter. De man kan nog in cassatie gaan bij de Ho ge Raad. In het westen des lands was er al leen de gladheid, maar elders in het land liet koning winter voor het eerst dit najaar de eerste sneeuw vlokken los. In de omgeving van Arnhem bijvoorbeeld konden de sleetjes van zolder worden gehaald, zoals deze foto aantoont, (foto anp) ADVERTENTIE <DeIcavé wijn en gedistilleerd Tel. 015)569324 DEN HAAG - Scholen moeten we ten waar ze aan toe zijn. Dat komt de kwaliteit en de rust in het on derwijs ten goede, zei minister Deetman (onderwijs) bij de presen tatie van zijn plannen voor de ba sisvorming in het voortgezet basis onderwijs. Enkele minuten later begonnen de telexen bij kranten en persbureaus te ratelen: de on derwijsorganisaties bleken er min der van overtuigd dat deze aanpak rust brengt op de scholen en de kwaliteit van het onderwijs verbe tert. door Theo Haerkens Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) meent dat uit deze plannen niets goeds kan groeien: het lager beroepsonder wijs wordt in feite opgeheven, con-' cludeert de organisatie. De Katho lieke Onderwijsvakorganisatie (KOV) en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (Abop) tonen zich bezorgd over de 'eenzij dige en beperkte' invulling van de basisvorming. "De leervakken overheersen en er is nauwelijks aandacht voor sociale en culturele vaardigheden van de leerlingen". Kijk maar: maatschappijleer en verzorging ontbreken, net als be- roepenoriëntatie en leerlingenbe geleiding, illustreren zij hun be- Het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) vreest een nachtmerrie en meldt dat de middenschool via een achterdeur wordt binnengehaald. "Leerlingen worden gedwongen langer alge meen vormend onderwijs te vol gen dan strikt noodzakelijk is". Noodzakelijk Wat is strikt noodzakelijk? Met lezen, schrijven en rekenen kom je al een heel eind natuurlijk en voor sommig werk is zelfs dat niet no dig. Van de andere kant blijkt er heel wat meer nodig om als ge woon burger een beetje redelijk te functioneren. Abop en KOV vin den 14 vakken niet voldoende voor de eerste 3 jaar van het voortgezet onderwijs. Toch zitten daar al nieu we vakken bij. Algemene techniek, informatiekunde en economie worden voor alle leerlingen ver plicht. Staatssecretaris Giroaar (onderwijs) hoopt dat een gedegen kennismaking met deze vakken leidt tot een 'roldoorbrekende' sa menstelling van het vakkenpakket in het tweede gedeelte van het het voortgezet onderwijs en dito be roepskeuze. De basisvorming moet onder meer een te vroege definitieve stu die- en beroepskeuze voorkomen, schrijven de bewindslieden in hun ontwerp-wetsvoorstel. Twaalf of dertien jaar is wel erg jong om zul ke keuzen te maken. Wie het lager beroepsonderwijs niet bevalt, kan niet meer terug. Zonder Duits kun je niet naar de tweede klas mavo om maar eens wat te noemen. De enige oplossing is, bij de mavo weer van voor af aan beginnen. En wie doet dat? Ook later kan alleen met veel pijn, moeite en studiezin een ongelukkige keuze hersteld worden. Van de andere kant lopen de zaken waar 12- en 13-jarigen be langstelling voor hebben zo sterk uiteen, dat niet kiezen ook leidt tot drama's. Middenschool Dit dilemma houdt het onder wijs al lang bezig. In 1946 werd al gepraat over een brugklas voor drie soorten van voortgezet onder wijs. Het zou tot 1968 duren voor dat de Mammoetwet van kracht werd. Maar ook die bleek niet per fect. Sindsdien is uitbundig ge brainstormd over de midden school (Van Kemenade) ter vervan ging van de bestaande scholen voor voortgezet onderwijs, of juist als nieuwe éxtra mogelijkheid. De gedachte van voormalig onderwijs minister Pais - een 2-jarige onge deelde brugperiode - is ook geen werkelijkheid geworden. Het plan van Deetman en Gin jaar, gebaseerd op een advies waar dezelfde minister 4 jaar geleden bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid om vroeg, lijkt een tussen-tussenweg. Er wordt niet gekozen voor beroepsgericht of algemeen vormend onderwijs. Het nadeel van een beperkt aantal vakken wordt ondervangen en het niveau ligt niet vast. De 'vrije ruim te' geeft scholen gelegenheid ac centen aan te brengen: Grieks, La tijn of maatschappijleer óf extra hulp bij bij voorbeeld Nederlands of wiskunde. Twintig procent van de tijd - ongeveer zes lesuren in de week - mag naar eigen goeddun ken besteed worden. Die tijd hoeft per jaar niet gelijk te zijn: het ene jaar 10 procent en het andere 30 kan ook. Vrijheid De vrijheid van de scholen is in theorie onbegrensd. Basisvorming is een onderdeel van het huidige onderwijsprogramma. Wie de ba sisvorming afrondt, kan doorgaan voor een lbo, avo of vwo-diploma. Maar ook kan een extra jaar be steed worden ter voorbereiding van het middelbaar beroepsonder wijs. De bewindslieden menen dat 3 jaar voldoende is voor de basis vorming. Echte sprinters kunnen er 2 jaar over doen, het maximum is echter 5 jaar. "Langer kan niet. Dat tast de motivatie van de leer lingen aan en dat heeft ook geen zin", aldus Ginjaar. Leerlingen voor wie het basis pakket te zwaar is, kunnen na 2 jaar basisvorming overstappen op een combinatie met beroepsvoor bereidend onderwijs. Zelfs kan een stukje basisvorming vervallen. De ze op het individu toegesneden leerweg maakt het lager beroeps onderwijs op A-niveau overbodig, aldus Ginjaar. Geen extra geld Wat kost deze ingreep en hoe wordt het allemaal betaald? Deet man: het mag niets extra's kosten. De bewindsman geeft toe dat er wel extra kosten zijn, maar de voordelen wegen daar tegen op, meent hij. Dit systeem kost min der, omdat er minder leerlingen zullen blijven zitten. Deze 'winst' moet voldoende zijn om de invoe ring van de basisvorming ge smeerd te laten verlopen. In het schooljaar 1988/'89 kan de eerste school beginnen met de basisvor ming. Over 10 jaar moet de opera tie rond zijn. Deetman heeft minder dan een jaar nodig gehad om de suggesties van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid uit te werken. Hij hoopt de vaart erin te houden en wil zijn wetsvoorstel in juni van het komend jaar in de Tweede Kamer bespreken. Maar eerst gaan de plannen voor advies naar de onderwijsorganisaties en zo te zien wachten hem daar pittige discussies. Deetman zelf hoeft nog geen rust te verwachten. Nelly Speerstra kwam gisteren aan op Schiphol, per verkeersvliegtuig, wa< haar vriend Erik Stolpe en haar hoogste baas, luitenant-generaal F.J. de Jong. zij werd opgewacht door (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5