Bewoners Stevenshof wijzen voorstel stadsverwarming af Gemeente houdt zelf ongevallen bij Aramco wil kantoor verhuren Bezuinigingen rijk schaden achterstandsgebiedenbeleid Bleijie: 'Uitspraken Bordewijk grievend' Wijkcomité wil volledige terugbetaling kosten Kerst bij Leger des Heils Om inzicht gevaarlijke verkeerssituaties te verbeteren actief in vrije tijd DINSDAG 23 DECEMBER 1986 LEIDEN - Het wijkcomité Ste- venshofjespolder wijst het voorstel van de gemeente Leiden óm de problemen rond de stadsverwar ming op te lossen, van de hand. Het comité stelt dat de bewoners het volledige bedrag van 196 gul den, dat zij per jaar te veel betalen, moeten terugkrijgen. Volgens het bemiddelingsvoorstel van de ge meente Leiden zouden de bewo ners slechts kunnen rekenen op 95 gulden. Met het compromis wil de ge meente Leiden een einde maken aan het al meer dan drie jaar sle pende conflict tussen het Energie bedrijf Rijnland, de Federatie van Leidse woningbouwcorporaties en de bewoners. De gemeente is ove rigens geen directe partij in deze zaak. Het conflict gaat over de kosten voor onderhoud van verwarmings apparatuur. Het EBR vraagt van de voor het klachtenonderhoud onder bewoners een vastrecht van 333 te brengen "bij het EBR die daar- gulden per jaar. Daarbij drag inbegrepen van 196 gulden gingen voor het onderhoud van de verwar- per jaar per woning mingsapparatuur. De woning bouwverenigingen innen op grond van richtlijnen van het ministerie volkshuisvesting echter de woningbouwvereni- bedrag van 25 gulden krijgen. Omdat gebruikers van stadsver warming evenveel kwijt moeten zijn als mensen die hun huis met dit doel eenzelfde bedrag. De be- aardgas stoken, moeten bij 1 1 beeld ook kosten in rekening wor den gebracht voor onderhoud van niet-aanwezige cv-ketels. Volgens het bemiddelingsvoorstel van de gemeente zou het EBR voor dit 'onderhoud' van de woningbouw verenigingen 95 gulden per jaar krijgen. De corporaties nemen daarbij het onderhoud op zich van de installaties in huis terwijl het EBR de verantwoordelijkheid op zich neemt van het onderhoud van de onderdelen in de meterkast. De bewoners zouden vervolgens, als betalen dus al ruim drie jaar dubbel. Cv-ketels De gemeente heeft vorig jaar ge steld dat de woningbouwvereni gingen het geld eigenlijk zouden moeten terugbetalen. Richtlijnen van het rijk verbieden de corpora ties échter betalingen te doen aan instanties als het EBR. Burge meester en wethouders stellen nu alle partijen tenminste met het compromis instemmen, een som van 95 gulden per jaar terugkrij gen. Ridicuul Het wijkcomité StevenshoQes- polder schrijft in een brief aan bur gemeester en wethouders dat alle partijen vorig jaar zijn overeenge komen dat de bewoners inderdaad 196 gulden per jaar teveel betalen. "Iedereen is het over dat bedrag eens, maar niemand kan ermee in stemmen als het op betalen aan komt", aldus het comité. Het com promis doet volgens de organisatie op geen enkele wijze recht aan de mensen die verplicht zijn geweest stadsverwarming te aanvaarden als vorm van energie. "Het is een ridicuul voorstel dat in de prulle- bak thuishoort". Het comité schrijft dat de ge meente niet duidelijk maakt hoe en wanneer het teveel betaalde geld terugkomt bij de bewoners. Bovendien wordt in het bemidde lingsvoorstel nergens gesproken over terugbetaling van de rente over de onterecht geïnde bijdra gen. De wijkorganisatie betreurt het dat zij nooit in kennis is gesteld van de opzet van het compromis voorstel. Ze had liever gezien dat de gemeente hierover met alle par tijen was gaan praten. Dus: behal ve met het EBR en de Federatie van Leidse woningbouwverenigin gen, ook met de vertegenwoordi gers van de bewoners van de Ste venshof. "De gemeente geeft nu blijk van het niet serieus nemen van de bewonersorganisatie. Iets wat zij al eerder deed toen zij brie ven van bewonerscommissies over dit onderwerp dit jaar onbeant woord liet", schrijft wijkcomité Stevenshofjespolder. LEIDEN - Oliemaatschappij Aramco wil haar kantoor aan de Plesmanlaan gaan verhuren. Door het instorten van de oliemarkt moest het bedrijf het personeelsbe stand in twee jaar tijd inkrimpen van 500 tot 25 personeelsleden. De ze ontslagoperatie is een jaar gele den begonnen en zal eind 1987 zijn afgerond. Volgens directeur Kortekaas zijn er op dit moment geen kandidaten voor het gebouw. Hij sluit niet uit dat het bedrijf in gedeelten ver huurd zal worden. Aramco zelf zal elders in Leiden een onderkomen zoeken. Gemeente in 'Kerstboodschap" aan ministeries Brandstichting LEIDEN - Naar schatting 250 mensen hebben gisteren de kerstviering van het Leger des Heils bijgewoond. Zowel 's middags als 's avonds was de zaal aan de Groenesteeg geheel gevuld. Voorganger majoor Remigius toonde zich dan ook zeer tevreden over de opkomst. Tijdens de middag- en avonddienst werd eenzelfde programma afgewikkeld. De dienst begon met het zingen van kerstliederen. Dit werd gevolgd door een toneelstuk van twee heilsoldates over een os en een ezel. De viering besloot met een kerstverhaal. Na afloop van de dienst kregen de bezoekers het traditionele kerstpresentje, dat dit jaar een kerststol, boter en koek bevatte. De kerstviering is volgens majoor Remigius bedoeld 'voor de groep mensen die het tijderis de kerstdagen wat LEIDEN - Een 6-jarig jongetje uit moeilijker hebben'. Hij doelt daarmee op zieken, eenzamen, bejaarden en andere hulpbehoevenden. Tot slot Katwijk i meldde de majoor dat hij de Leidse bevolking zeer dankbaar is voor de gaven in de kerstpotten. "Zonder de scheurtje bijdragen zouden we dit niet kunnen doen", aldus majoor Remigius. DEN HAAG/LEIDEN - Een goed I achterstandsgebiedenbeleid is niet mogelijk wanneer het rijk de ge meenten steeds maar minder geld blijft geven. Dat schrijven de 'elf gemeenten, waaronder Leiden, met achterstandsgebieden in een brief aan het kabinet. De bésturen 'van de elf plaatsen zijn gisteren hiervoor een zogenoemde be- LEIDEN - In een portiek aan de stuursovereenkomst aangegaan Korte Mare is in de nacht van zon- met rijk. dag op maandag een bromfiets op- In hun brief - een 'Kerstbood- zettelijk in brand gestoken. Door schap', zoals ze het zelf noemen - de hitte sprongen een grote ruit en stellen de gemeenten dat het rijk twee kleinere. Ook de kozijnen voor volgend jaar zes miljoen gul- werden beschadigd. den geeft voor achterstandsgebie- nadat hij op de Langegracht tegen een auto was gelopen. Hij stond met zijn moeder op de oversteekplaats bij de Korte Mare te wachten, totdat zij konden over steken. Toen er een gat in de file auto's ontstond, staken zij over, maar moesten wachten toen er weer een auto aankwam. Die reed langs, maar daarachter kwam nog een auto, bestuurd door een 70-jari- ge Leidse. Op dat moment stak het kind al over en liep tegen de auto denbeleid. Tegelijkertijd legt het rijk de verschillende gemeenten bezuinigingen op ter waarde van 60 miljoen gulden. "Wat het rijk met de ene hand geeft, wordt met de andere hand veelvoudig terug genomen. Een dergelijk achter standsgebiedenbeleid is niet meer dan een vlag op een modder schuit", aldus de gemeenten. Achterstandsgebieden zijn wij ken waarin een groot deel van de bewoners kampen met onvoldoen de scholing, slechte huisvesting en een hoge werkloosheid. Door geld beschikbaar te stellen voor allerlei projecten op het gebied van onder wijs, stadsvernieuwing en werkge legenheid, hoopt de overheid daar in verbetering aan te brengen. Maar net als alle andere gemeen ten in Nederland, worden ook de plaatsen met achterstandsgebie den geplaagd door kortingen van het rijk op onder meer de algeme ne uitkering en sociaal-cultureel werk. Leiden bijvoorbeeld, dat voor het achterstandsgebiedenbe leid vier ton krijgt, verliest door de bezuinigingen een bedrag van rond de 3,5 miljoen gulden. Katwijkertje gewond bij oversteken gistermiddag met een de schedel naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, op. LEIDEN - De gemeente Leiden is begonnen zelf de verkeerson gevallen die binnen de gemeentegrenzen plaats hebben, per com puter te registreren. Tot nu toe verzorgde de Verkeers Ongeval len Registratiedienst (VOR) in Heerlen dit werk voor de gemeen te. Het abonnement op de service van de Heerlense registratie dienst (onderdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat) is met ingang van 1 januari 1987 door Leiden opgezegd. LEIDEN - "Het CDA-tje pesten", zo noemt raadslid W. Bleijie de uit latingen van PvdA-wethouder Bordewijk in het blad 'LEF' van de JOVD. Bordewijk schreef in het blad van de jongerenorganisatie van de WD onder meer dat "het CDA slechts een programmapunt kent, zoveel mogelijk functies voor de mensen die op zondag na de kerk samen koffie drinken". In een open brief aan de wethou der schrijft CDA'er Bleijie dat de ideeën van Bordewijk achterhaald zijn. "Ik meen ook dat je je eigen partijgenoten geen recht doet door dit zo te stellen, omdat ik die gaar ne aantref na de kerkdienst en met wie ik mij meer bezin op het ge meente zijn van Jezus Christus dan op de machtsverdeling. Misschien toch niet zo'n gek idee om de oude werkgemeenschappen binnen jouw partij weer in te stellen. Het voorkomt verkeerde beeldvor ming". Bleijie besluit zijn open brief met de opmerking dat Bordewijk door zijn uitlatingen de verhoudingen vertroebelt. "Het is a-politiek en het wordt door ons als grievend en discriminerend LEIDEN - Gistermiddag is uit een woning op het Waardeiland een hoeveelheid siervoorwerpen, be stek en hifi-apparatuur gestolen. De voordeur was op klaarlichte dag ingetrapt. De bewoners waren niet thuis. Verkeersambtenaar C. van Groe ningen heeft een systeem ontwor pen waarbij de gemeente zelf tal van gegevens over verkeersonge vallen in een computer opslaat. In tussen zijn de bijna 3000 door de politie opgetekende ongevallen van dit jaar in het bestand ver werkt. De geautomatiseerde ver werking maakt het mogelijk in lut tele seconden gegevens te krijgen over het aantal ongevallen op een bepaald punt, de voertuigen die er bij betrokken waren, het tijdstip, de weersgesteldheid enzovoort. Het systeem van de directie ver keer van de gemeente leert bijvoor beeld dat in januari 1986 de meeste ongevallen tussen 4 en 5 uur 's middags plaats hadden en dat er tussen 4 en 5 uur 's ochtends hele maal niets gebeurde. door Willem Spierdijk Het systeem is vanzelfsprekend niet opgezet om te bepalen wan neer ambtenaren zich het veiligst van het stadhuis naar huis kunnen begeven. "Nee, ongevallenregistra tie is een noodzaak", zegt Van Groeningen van de afdeling ver keer van de gemeente, "we krijgen hier natuurlijk brieven en telefoon tjes van mensen die ons wijzen op gevaarlijke verkeerssituaties. Om te weten of een punt nu echt ge vaarlijk is, is het zinnig om een overzicht van de ongevallen op een bepaalde plek te hebben". Dit overzicht wordt door Van Groeningen en zijn collega R. van Diggelen gemaakt aan de hand van de ongevallenformulieren van de Leidse politie. Probleem hierbij is dat bij slechts een van de drie on gevallen de politie wordt ingescha keld. Van Groeningen: "Om tot een registratie van alle ongevallen te komen, zouden we eigenlijk over de gegevens van de verzeke ringsmaatschappijen moeten be schikken. Er wordt aan gewerkt om zo'n systeem van de grond te krijgen. De bereidheid van de ver zekeringsmaatschappijen om hier aan mee te werken is niet zo groot. Het kost die bedrijven namelijk tijd en dus geld". Fraude Aan het gebruiken van de verze- keringsgegevens kleven ook weer nadelen. "Er komt niet in alle ge vallen een onpartijdige instantie aan te pas die de gegevens op neemt. Er wordt in die branche ook nogal wat gefraudeerd. Toch zal het gebruiken van het materiaal van de verzekeringen een nog be ter overzicht geven dan wat we nu hebben", aldus C. van Groeningen. Over het functioneren van het systeem van de VOR in Heerlen was de gemeente niet echt tevre den. Opvallend was dat de nationa le instantie minder ongevallen in Leiden registreerde dan de afde ling verkeer van de gemeente. C. van Groeningen: "Het bleek dat de registratiedienst in Heerlen eenzij dige ongevallen, bijvoorbeeld een auto tegen een boom, niet meetel de. Bovendien werden fouten ge maakt die terug te voeren zijn op onbekendheid met de plaatselijke situatie. Er werd bijvoorbeeld een ongeval geregistreerd op de hoek Lammenschansweg/Herenstraat. Wij weten hier dat dat kruispunt niet bestaat. Als er bij ons een on gevallenformulier binnenkomt met een dergelijke fout, gaan we na waar dat ongeval dan wel heeft plaats gehad." Volgens Van Groeningen duurde het ook te lang voor 'Heerlen' de gevraagde gegevens ophoestte. Soms duurde het wel twee tot drie Kerstviering In de Herensingelkerk is mor genavond een gezinskerstvie ring. Deze begint om 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door een kinderkoor. Voorganger is pastoor De Ridder. Vrouwen De Vrouwen Alleen Samen- groep (VAS) zoekt vrijwilligsters die de deelnemers van deze groep terzijde willen staat. De VAS zet zich in voor alleenstaande vrou wen en wijst hen bijvoorbeeld de weg naar de juiste instanties, helpt hen zoeken naar de juiste activiteiten in hun omgeving en bij het invullen van formulieren. Voorts tracht de groep alleen staande vrouwen te helpen bij het. verwerken van emoties en het oplassen van problemen. De vrij willigsters waarnaar de VAS- groep op zoek is, moeten bij voor keur vrouwen zijn die zelf ook al leenstaand zijn geweest of hierbij anderszins betrokken zijn. Be langstellenden kunnen meer in lichtingen verkrijgen of zich op geven bij het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, telefoon- 071-149180. Marionetten Het Vrouwencentrum begint begin januari met een cursus ma rionetten maken en bespelen. De cursus omvat tien lessen. De kos ten bedragen 50 gulden. Inlich tingen en aanmeldingen: 071- 123538 of 071-131129. C. van Groeningen (links), die met R. v computer te registreren. "Om te weten of ee ongevallen op een bepaald punt te hebben". n Diggelen een systeem opzette om de ongevallen in Leiden per t punt nu echt gevaarlijk is, is het zinnig om een overzicht van de (foto Jan Holvast) weken voor de gemeente over een overzicht van de ongevallen op het bepaald punt kon beschikken. Dit nadeel is nu weggenomen nu de di rectie verkeer de registratie van ongevallen zelf ter hand heeft ge nomen en een computer la minu te met een uitdraai van gevraagde gegevens kan komen. De verkeers ambtenaar: "Dat is erg gemakke lijk wanneer bijvoorbeeld raadsle den iets willen weten. Die kan je zeer snel van gegevens voofzien". Subsidie Een ander voordeel is dat snel bekeken kan worden of een be paald 'soort' ongeval op een be paalde plaats vaak voorkomt. In dat geval verleent het Rijk subsi dies om gevaarlijke situaties veili ger te maken. Zo is bijvoorbeeld het kruispunt Haarlemmerstraat/ Blauwpoortsbrug gerecon strueerd. Auto's die vanaf de Steenstraat over de brug kwamen en weer linksaf richting molen De Valk reden, verzuimden nogal eens voorrang te verlenen aan het ver keer op de Turfmarkt. Het punt is nu zo ingericht dat het verkeer haak de Turfmarkt op rijdt en het verkeer van rechts beter ziet aan komen. Als dan een verbetering heeft plaatsgehad, maakt het geautoma tiseerde bestand het gemakkelijk om te bekijken of de werkzaamhe den ook zin hebben gehad. Van Groeningen: "We willen natuurlijk ook weten of we soms tonnen kos tende werkzaamheden niet voor niets hebben uitgevoerd". In de toekomst wil Van Groenin gen ook dat de 'omgevingskenmer ken' van de plaats van een ongeval in de computer worden opgesla gen. "We kunnen dan misschien een verband leggen tussen de aan wezigheid van bomen, bebouwing, de drukte op de wég en de frequen tie van ongevallen. Is er een be paald soort omgeving waardoor weggebruikers afgeleid raken. Die wetenschap kan een belangrijk hulpmiddel zijn bij het terugdrin gen van het aantal ongevallen". Rectificatie Openingstijden rond de feestdagen van Museum De Lakenhal, Molenmuseum De Valk en Kunstuitleen Leiden e.o. De normale openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur en zondag van 13.00-17.00 uur. Rond Kerst en de Jaarwisseling zijn de openingstijden enigszins gewijzigd: woensdag 24 december 1986: om 16.00 uur gesloten donderdag 25 december 1986: de gehele dag gesloten vrijdag 26 december 1986: openingstijden zoals op zondag woensdag 31 december 1986: om 16.00 uur gesloten donderdag 1 januari 1987: de gehele dag gesloten. udl

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3