'Economische boycot zorgt slechts voor chaos, geweld' Zitting van LPO gaat door 'Kleurling' Frank Quint, Zuid-Afrika's nieuwe ambassadeur: Friese Bokma zakt af naar Zoetermeer DINSDAG 23 DECEMBER 1986 Ondanks artikel Simonis Een onvolledige agendacom missie van het Landelijk Pasto raal Overleg (rk) heeft gisteren afstand genomen van twee leden die meenden dat het negatieve artikel van kardinaal Simonis over de feministische theologie reden was om de LPO-vergade- ring van eind januari in Noord- wijkerhout niet te laten door gaan. "Het merendeel van de aanwe zigen betreurt het, dat enkelen de indruk hebben gewekt dat dit artikel aanleiding zou kunnen zijn tot een negatief advies inza ke de voortgang van het LPO", zegt een na afloop uitgegeven verklaring. Niet de agendacommissie be slist over het al of niet doorgaan van het LPO, maar de uitnodi gende partij (de bisschoppen conferentie) of de uitgenodigde partij (de deelnemers). Wel waren de in Utrecht aan wezige leden van het LPO 'zeer verontwaardigd' over de inhoud van Simonis' artikel. "Maar de groeiende dialoog binnen de Ne derlandse kerkprovincie mag door een artikel dat op persoon lijke titel is geschreven niet wor den verstoord". Lekenbeweging. Voor het eerst in haar bestaan zal de 'Ma- riënburg-vereniging' (rk leken beweging) op zaterdag 14 februa ri volgend jaar een landelijke bij eenkomst houden, en wel op het terrein van de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. 'De dag van de leek' is het motto van deze manifestatie. Professor dr. Cath. Halkes, be stuurslid van de vereniging, zal spreken over de vrouwelijke leek in de kerk, professor dr. J. Stal pers, hoogleraar sociale pedago giek aan de Brabantse universi teit, over de laatste ontwikkelin gen in de kerk, en professor dr. J. Grootaers uit Leuven over de in ternationale kerkelijke situatie. De dag zal worden besloten met een gebedsdienst. (Contactpersoon van de 'Ma- riënburg-vereniging' in het deke naat Alphen aan den Rijn is mevr. Th. Elbers-de Koning, Kla verhof 156 Alphen, in het deke naat Bollenstreek mr. C. J. Heij- nen, Sperwerkroft 7 Noordwij- kerhout, in het dekenaat Leiden (zonder Voorschoten en Wasse naar) mevr. J. van der Salm-Ade- ma, Lammenschansweg 10 Lei den, in Voorschoten mevr. F. van Berkel-Smeets, Spoorlaan 36 Voorschoten, in het dekenaat Zoeterwoude pater E. Willems, Diepgangcentrum, Rijndijk 1087 Hazerswoude-Rijndijk. Alge meen secretariaat van 'Mariën- burg': postbus 31, 5087 ZG Dies- sen). '8 Mei-beweging'. De '8 Mei beweging' (een bundeling van ongeveer 90 vernieuwingsgezin de rooms-katholieke organisa ties) heeft voor haar volgende manifestatie deze leuze gekozen: 'Aan mensen een boodschap'. De ontmoeting is op zaterdag 9 mei in de IJsselhal te Zwolle. (De '8 Mei-beweging' ontstond in 1985 naar aanleiding van het pausbezoek aan ons land. Alge meen secretariaat: postbus 1362, 5004 BJ Tilburg). Bluyssen. Op 27 december zal het 25 jaar geleden zijn dat bisschop J. Bluyssen (60) de bis schopswijding ontving. In mei 1984 trad hij om gezondheidsre denen af. Sindsdien leidt hij een teruggetrokken leven in het klooster aan de Sint Janssingel 21 (5211 DA) in Den Bosch. Wentsel De gereformeerde synode commissie voor Kerk en Israël wil opnieuw gesprekken met de Haagse predikant dr. B. Wentsel, nu blijkt dat hij zijn opvattingen over het lijden van Israël en de jodenvervolging niet heeft her zien. Vorig jaar vroeg de commissie ('deputaatschap') hem afstand te nemen van de gedachte als zou - in het kader van 'zegen en vloek' - de uitroeiing van joden een straf van God zijn. Wentsel had dat gezegd op een zomerconfe- rentie van een reformatorische studentenvereniging. Hij ant woordde, dat hij bereid was naar anderen te luisteren en zijn visie eventueel te herzien. Vorige maand liet de predikant weten dat hij na overleg met zijn advocaat zijn mening over deze kwestie had 'opgeschort'. Hij zei toen: "Het kan zijn dat het waar is, maar dat weet ik niet. Het lij den van Israël kan een element van schuld bevatten. Er zijn ook orthodoxe rabbijnen die dat be weren. Voor mij is het een gehei- Ook het Overlegorgaan van Jo den en Christenen (Ojec) vroeg de Haagse predikant zijn uitla tingen publiekelijk terug te ne men. Het Ojec heeft op die brief geen antwoord gekregen. Geref. Bond. De positie van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk zal door het Sa men op weg-proces met de gere formeerden moeilijker worden. Dat is te lezen in een brochure van het hoofdbestuur van de Bond getiteld 'Overwegingen in zake uitgangspunten en knel punten'. De brochure heeft ten doel duidelijk te maken waar de Bond wil staan in de kerk van vandaag en de bezinning daarop te stimuleren. Binnenkort hopen wij op dit boekje uitvoeriger terug te ko men. Nu alvast deze zinnen eruit: "De Gereformeerde Bond heeft het Samen op weg-proces niet begeerd en voelt zich slechts meegenomen. Door deel te ne men aan het overleg in de raad wil de Bond zijn verantwoorde lijkheid tonen. Er is nauwelijks een Bondsgemeente die verder ging dan incidentele gesprekken met een gereformeerde kerk ter plaatse". Hervormde Kerk: beroepen te Elspeet D. J. Budding Neder- hemert; bedankt voor Lunteren W. Arkeraats Giessendam, voor de benoeming tot voorganger van de hervormde evangelisatie te Driedorp G. W. Nijhof, voor ganger van de evangelisatie 'Elim' te Urk, voor Ouderkerk aan de Amstel G. Th'. Vollebregt Zwolle. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Beverwijk E. Bal jet Oostwold (Oldambt), naar Baarn B. J. G. Roolvink Heerhu- geo waard. Twee boekjes Bij Boekencentrum in Den Haag zijn twee boekjes uitgeko men van ds. W. R. van der Zee, eerst hervormd predikant achtereenvolgens in Hoogkar- spel, Rotterdam en Den Haag, daarna secretaris van de her vormde Raad voor de Herderlij ke Zorg en nu secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. Het ene boekje (182 bladzijden, f 19.50) heet 'In het huis van de Levende', het andere (87 bladzij den, f 14.90) 'Op de dag van het licht'. Het eerste bevat gebeden, ge zangen en andere liturgische tek sten. Niet op afstand van de ker kelijke gemeente bedacht en in een studeerkamer in elkaar ge zet, maar ontstaan in een groot aantal jaren pastorale praktijk. Ze zijp gebruikt in diensten van de gemeente. "Na enige tijd af stand geef ik datgene door, waar van ik het gevoel heb er anderen mee van dienst te kunnen zijn", schrijft Van der Zee in zpn toe lichting. De teksten heeft hij ge groepeerd rond de tijden van het kerkelijk jaar en enkele thema's. Hoewel de gebeden hun oor sprong vinden in de zondagse eredienst, zijn ze ook geschikt voor andere (oecumenische) sa menkomsten en niet minder voor persoonlijke bezinning. 'Op de dag van het licht' gaat geheel over de kerkdienst. Van der Zee wil laten zien "dat er wei nig of niets meer is wat de ker ken liturgisch van elkaar hoeft te scheiden". Hij vindt het nieuwe dienstboek van de Rooms-Ka- tholieke Kerk een aanvaardbare basis voor de viering van de maaltijd des Heren, althans in de kerken van het Westen. "Als dat beaamd zou worden, zou dat een belangrijke oecumenische stap zijn". Begin januari komt de Zuidafrikaanse 'kleurling' Frank Quint (65) naar Nederland. Ruim een maand later zal hij aan de koningin zijn geloofsbrieven overhandigen als de nieuwe ambassadeur. Zijn benoeming heeft zowel in Zuid-Afrika als in Neder land reeds de nodige tongen losgemaakt, niet in het minst omdat hij een 'kleurling' is. Het UDF noemde hem een 'verrader' en de Vakbond van leerkrachten in de Westkaap verklaarde dat de aanstelling van Quint "duidelijk een poging is om de indruk te wekken, dat er in Zuid-Afrika wezenlijke veranderingen plaatsvinden". Ruud de Wit sprak met Quint, daags nadat in het Nederlandse Duiven de plaatselij ke Makro in de as was gelegd vanwege de economische banden die het moederbe drijf SHV heeft met Zuid-Afrika. Geheim j ene verrecept blijft achter LEEUWARDEN (GPD) - Precies 160 jaar nadat Bocke Klaassesz Bokma met een tapperij de grondslag legde voor een distilleerderij van wereld faam, valt het doek voor dit van oudsher puur Friese familiebedrijf. Dat wil zeggen, na de verhuizing van de Leeuwarder vestiging naar Zoeter meer, zal slechts een enkel opschrift nog herinneren aan de oorsprong van Bokma. Het bedrijf zal eind 1989 helemaal opgegaan zijn in het Hei- nekenconcern en daarmee wordt een tijdperk van vijf generaties Bokma definitief afgesloten. „Het verdwijnen uit Friesland is een sneue zaak, ja. Maar je moet reëel blijven. Het is te kostbaar om de vestiging hier aan te houden", erkent mr. Piet Koen Bokma (54) met spijt in zijn stem. Een distilleerderij op de Tuinen en een bottelarij op het Vliet in Leeu warden, vormden het begin van het Bokma-bedrijf. Lange tijd was oude jenever het meest verkochte produkt. Midden jaren vijftig was er een ommekeer. Er kwam meer vraag naar de goedkopere jonge jenever, en dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven. Piet Bokma: „De omzet van alle merken oude jenever is op dit moment een miljoen per jaar, voor de jonge jenever ligt dat op f 45 miljoen". Met de produktie van jonge jenever is Bokma in 1967 begonnen, toen een nieuwe distilleerderij aan de Edisonweg werd betrokken. In 1971 ging het tot dan toe zelfstandige familiebedrijf op in de Gedistilleerd en Wijn Groep Nederland (GWN), een volledige dochter van het Heineken- concern. Met de keuze toen voor de vestiging van de GWN in Zoetermeer, werd de band van Bokma met Friesland in feite al wat losser. Een deel van de jonge Bokma werd vanaf dat moment in de Randstad geproduceerd. Leeuwarden werd produktieplaats van onder meer jene ver en likeursoorten, Zwarte Kip-advocaat en de laatste jaren van minitia- turen voor de hele GWN-groep. Piet Bokma bleef directeur van de Friese vestiging, maar kreeg als voornaamste taak de export van de distilleerde rij onder zijn hoede. Er wordt momenteel uitgevoerd naar tachtig landen: „Daaryan tellen vijftien landen echt mee", aldus Bokma. Export van ou de jenever is er vooral naar de Scandinavische landen. Vergrijzing Op de binnenlandse markt is er de laatste jaren een behoorlijke afzetda ling van sterk gedistilleerd, en dan met name van jonge jenever: in acht jaar tijd tien miljoen minder omzet van alle merken. Piet Bokma noemt drie redenen voor die daling: de accijnsverhoging in 1984, de enige jaren geleden uit Amerika overgewaaide 'gezondheidsgolf (minder roken en drinken), en de vergrijzing van de groep jeneverdrinkers. Bokma: „Meer dan de helft van de mensen die jenever drinken is ouder dan vijftig jaar, en de jeugd vult dat niet op". Deze tendens heeft uiteindelijk geleid tot het directiebesluit van GWN om de Leeuwarder vestiging te sluiten. Want verwacht wordt dat dit beeld de komende jaren eerder zal verslechteren dan verbeteren, ook al omdat de overheid heeft aangekondigd een beperkend alcoholbeleid te zullen gaan voeren. Dat daarbij gekozen is om uit Friesland weg te gaan, gaat Piet Bokma uiteraard wel aan het hart: „Maar in feite was in 1971 al gekozen voor een centrale plek in de Randstad. We hebben hier een klei ne vestiging met 36 mensen; de kosten gaan nu dubbel op, terwijl er in Zoetermeer machines stil staan". Familiegeheim Piet Bokma verhuist overigens niet mee naar het westen. „Het bedrijf zal worden verkocht, maar ik houd voor mezelf hier in Leeuwarden een kantoor van waaruit ik mijn werk zal doen". Daarmee blijft ook een ui terst zorgvuldig bewaard familiegeheim in Friesland achter: het recept voor de oude jenever, zoals de Bokma's dat sinds eind 1800 onveranderd doorgeven van vader op zoon. Een paar keer per jaar duikt Piet Bokma het labotorium in om de grondstoffen en kruiden te mengen, waarvan alleen hij de samenstelling kent. Die traditie is gebleven. Het enige ver schil met vroeger is, dat het recept tegenwoordig veilig ligt opgeslagen in een kluis van Heineken, voor het geval dat- Piet Bokma in de distilleerderij te Leeuwarden, die door de verhuizing van het bedrijf naar Zoetermeer 'droog' is komen te liggen. (foto gpd> Apartheidswetten "Voor mij geldt het persoonlij ke ideaal, waarbij ras, sekse en religie geen rol spelen. Mijn le ven heeft bewezen, dat je dan succesvol kan zijn. Ook als kleur ling", aldus Quint. En hij noemt de afschaffing van een groot aan tal apartheidswetten de afgelo pen jaren. Het is ook zijn overtui ging dat president Botha in 1987 de aanbevelingen zal overnemen die zijn opgesteld om de 'wet op de gescheiden woongebieden' aanzienlijk te wijzigen. Verande ringen, waaraan hij als lid van die zelfde presidentsraad heeft meegewerkt. Dr. Quint ziet zijn nieuwe posi tie in Den Haag met groot ver trouwen tegemoet, ook al is hij zich bewust van de kracht van de anti-apartheidsbeweging in Ne derland. "Ik heb altijd van Ne derland gehouden. Vraag me niet waarom, maar het is zo. Mis schien heeft het iets te maken met het feit dat ik er veel mensen ken. Ook ben ik altijd onder de indruk geweest van het vermo gen van een zó klein land om zulk een politieke en economi sche invloed op te bouwen". Demonstraties, verfbommen, aanvallen in de pers: Quint is er niet bang voor. "Ik zie Nederland als een land waar de vrijheid van meningsuiting hoog in het vaan del staat geschreven. Als er'wat wordt gezegd of geschreden waar ik het niet mee eens ben, dan zal ik daar niet aan onder door gaan. Waar ik wel moeite mee heb, is brandstichting en ge weld. Dat gaat een aardig eind in de richting van terrorisme en kan leiden tot het verbranden van mensen, zoals hier gebeurt". Klaas de Jonge Kunnen we van hem ook nog een initiatief verwachten om de kwestie van Klaas de Jonge op te lossen? "Dat is een netelige vraag. Het is me duidelijk gewor den dat de kwestie aan zowel Zuidafrikaanse als Nederlandse kant muurvast zit. Geen van bei den wil, uit vrees voor gezichts verlies, nu toegeven. Maar ik wil wel zoveel zeggen, dat ik zal pro beren om in de kwestie enige be weging te brengen. Dat is niet al leen in het belang van Nederland en Zuid-Afrika, maar ook van Klaas de Jonge. Ik stel me zo voor dat hij nu ook wel eens wil weten wat er met hem verder gaat gebeuren". KAAPSTAD - Frank Quint (65) hoort voor het eerst de 'Makro- om-de-hoek' een Nederlands be drijf is, maar dat verandert niet aan zijn opvattingen. "Ik respec teer vrijheid van meningsuiting en protest, maar geweld veraf schuw ik en zal ik op alle manie ren bestrijden. Hier in Zuid-Afri ka maken we mee dat de stap naar geweld is uitgedraaid op het in brand steken van mensen. Maar geen enkel 'moreel' gelijk kanjiat rechtvaardigen", zegt hij door Ruud de Wit Quint woont in "de 'kleurlin- genwijk' Hazendal, maar wie niet I gewend is aan de kwalificatie normen van het Zuidafrikaanse apartheidssysteem zou zweren dat het hier om een blanke gaat. Lachend zegt hij ook: "Ik heb al tijd geweigerd om op formulie- in te vullen tot welk ras ik behoor. Onze familie bevindt zich dientengevolge ook aan bei de zijden van de rassengrens". Toch is Quint in Zuid-Afrika ïen 'kleurling' en nog wel een met een grote staat van dienst. Hij was de eerste kleurling in Zuid-Afrika die promoveerde, hij was de eerste directeur van het Hewat-onderwijscollege in Atlone, hij was ook de eerste kleurling-inspecteur van het kleurlingen-onderwijs en het eerste kleurling-lid van Botha's presidentraad. En nu is hij dan ook nog de eerste kleurling-am bassadeur van Zuid-Afrika. Een toonaangevend Zuidafri kaans dagblad schreef over hem: "Zijn benoeming is op zich ver diend. Iemand met kwalificaties als Quint is bij uitstek geschikt ambassadeur te worden. Maar het is het dilemma van de Zuidafrikaanse situatie, dat hij er is gekomen door ervoor te kiezen om binnen het systeem te blijven werken, in plaats van •r ballingschap, rebellie of le venslange gevangenisstraf'. Quint is zich zeer wel bewust van de kritiek op hem, de kleur ling die het apartheidsbewind gaat vertegenwoordigen, maar maakt een strijdbare indruk. Het s niet de eerste keer, dat hij door multi-raciale anti-apartheidsor- ganisaties als het UDF (Verenigd Democratich Front) wordt uitge maakt voor eën verrader en een overloper. Maar Quint maakt niet de indruk daar erg wakker i te liggen. Hij is zeer beslist in het afwijzen van alle kritiek op zijn beslissing om binnen het hervormingsproces van Botha te functioneren. Eerste stap Toen de Arbeiderspartij van Allan Hendrikse in 1983 besloot deel te nemen aan de nationaal en internationaal omstreden 'driekamer'-structuur van het Zuidafrikaanse parlement, ver dedigde hij die stap omonwon- den door te stellen, dat "ook een verre reis alleen maar met een eerste stap kan worden aange vangen". Tegen hetzelfde licht beschouwt hij zijn beslissing om ambassadeur in Den Haag te worden. "Het is een daadwerkelijke en oprechte poging van de regering- Botha om het spectrum van deel name aan het democratisch pro ces door de overige bevolkings groepen uit te breiden en ik ben ervan overtuigd dat dit proces zal worden voortgezet". Negatie ve reacties zegt hij niet te hebben ontvangen, zeker niet van de kant van zijn mede-wijkbewo ners. Voor vooraanstaande politieke leiders als bisschop Desmond Tutu en zijn 'mede-kleurling', dominee Allan Boesak, kan Quint weinig waardering op brengen: "President Botha is heel duidelijk geweest bij het uit zetten van de grenzen waarbin nen de veranderingen in Zuid- Afrika zullen moeten plaatsvin den. Niemand zal daarvan wor den uitgesloten, behalve zij die menen dat slechts geweld zulke veranderingen tot stand kan brengen". Sancties Het zal geen verbazing wekken dat dr. Quint tegenstander is van economische sancties, volgens Boesak en Tutu de enig overge bleven vreedzame strijdmidde len om een verder bloedbad te vermijden. "Ik heb dezelfde er varingen ondergaan als Boesak of Tutu, maar dat is geen rechtvaardiging voor geweld en moord. Wie heeft hun het recht gegeven om sancties te promo ten? Ik neem de bijbel serieus als ik zeg op te komen voor de indi viduen. Ik werk met vaders, moeders, kinderen, die een inko men, vooruitgang en stabiliteit willen. Zij echter denken in ab stracties en in termen van macht". "Sancties brengen meer werk loosheid, armoede, ontevreden heid en dus ook chaos. De Boe- Frank Quint: "Het verschil tussen mij en vele anderen is, dat ik alle middelen heb gebruikt om veranderingen in het systeem aan te brengen. (fotoAP) saks en Tutu's spreken voor an deren, die uit zijn op de vernieti ging van het land, omdat dat de enige manier is om de macht te veroveren. Sancties leidden uit eindelijk tot geweld en dus ook tot het in brand steken van men sen. Ik heb nooit ergens gelezen dat Boesak zich openlijk uit sprak tegen de zogenaamde hals- kettingmoorden. Ik wil niet zeg gen dat hij ze aanmoedigt, in ie der geval niet openlijk, maar zich ertegen keren is er ook niet bij". Voor Quint is deelname aan het hervormingsproces van pre sident Botha de enige manier om het land verder te brengen. "Een systeem is door mensen ge creëerd en als mensen verande ren, moet dat ook met het sys teem gebeuren. Als ik mijn leven niet telkens opnieuw had aange past, zou ik deze week ook niet mijn 39ste huwelijksjaar hebben gevierd. Niemand kan beweren, dat ook ik niet geleden heb door het systeem. Maar het verschil tussen mij en vele anderen is, dat ik alle middelen heb gebruikt om veranderingen in het systeem aan te brengen en daarmee ben ik uiterst succesvol geweest. Ik heb nooit ergens toestemming voor gevraagd, maar gewoon ge daan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12