6,17% Boodschap van atoomgeleerde KAPITAALMARKT- RENTEREKENING 'Basementwoning' ook voor sociale sector Veel keus in meubels en woningtextiel JAC nutssnaarbanks DE DICHT BU HUIS BANK Bad ombouwen tot whirlpool DINSDAG 23 DECEMBER 1986 'Ontvoering begon in Rome' TEL AVIV (GPD) - Het is Mordechai Vanunu die onlangs Israels atoomgeheimen onthulde aan de Sunday Times op nieuw gelukt gegevens naar buiten te brengen die de Mos- sad (de Israëlische geheime dienst) angstvallig verborgen had willen houden. Bij de oprit van de rechtbank in Je ruzalem maakte de verdachte met drie op de binnenkant van de hand geschreven zinnen (in het Engels) duidelijk dat hij op 30 september door de Mossad uit de Italiaanse hoofdstad Rome was ontvoerd. Vanunu drukte de hand tegen het raam van de arrestantenwagen toen hij de talrijke journalisten en fotografen paseerde. Over de wijze waarop de Mossad de atoomtechnicus naar Israèl had gekregen is de afgelopen weken veel gespeculeerd. Aanvankelijk luidde de algemeen aanvaarde ver onderstelling dat Vanunu in Lon den was gekidnapt. De Britse rege ring en het parlement waren daar over geschokt, maar konden uit eindelijk niet in het openbaar be wijzen dat het een en ander illegaal op Britse bodem was geschied. De Israëlische regering verzekerde herhaaldelijk met klem dat de Brit se wetten niet waren geschonden. Volgens de in Londen verschij nende krant 'Evening Standaard' zou Vanunu op 30 september door een voor de Mossad werkende schoonheid met de naam Sindy, naar het vliegveld in Londen zijn gelokt met de bedoeling naar Ro me te vliegen. Op de luchthaven van de Italiaanse hoofdstad zou hij vervolgens door Israëlische gehei me agenten zijn ontvoerd. Hoe de reis naar Israël verder was verlo pen, vermeldde het artikel niet. In navolging van de Britten zullen nu de Italianen Jeruzalem om ophel dering vragen. Volgens persberich ten uit Rome zou de Italiaanse ge heime dienst Vanunu's onthulling hebben ontkend en hebben be weerd dat de Israëli vanuit Parijs is gekidnapt. De veel besproken Israëli die ja ren op Israëls enig nucleair onder zoekscentrum in de Negevwoestijn werkzaam was, zit sinds begin ok tober 'ergens' in Israël gevangen en is volstrekt van de buitenwereld afgeschermd. Ook de rechtsproce dures spelen zich achter zwaar be waakte gesloten deuren af.Hoe krampachtig en tegelijkertijd lach wekkend Israël probeert de Vanu- nu-affaire uit de publieke schijn werpers te houden illustreerde de oekaze van de militaire censor zon dagavond. Niets van hetgeen jour nalisten met eigen ogen op de handpalm van Vanunu hadden ge zien of uit zijn mond hadden ge hoord, mocht worden gepubli ceerd. De Israëlische kranten vol stonden noodgedwongen met zins neden als „Vanunu had drie zinnen op zijn hand gekrabbeld die expli ciete details bevatten over de ma nier waarop hij naar Israël was ge bracht". Daarmee moesten de le zers in het democratisch Israël het doen. Ook de buitenlandse pers was gehouden aan het publikatie- verbod. Maar zoals het altijd gaat, en ze ker in Israël, lekte het bericht bui ten de grenzen uit. Dit keer naar de 'Evening Standard' en daarmee naar de rest van de wereld. Populariteit Lubbers taant Dissidente en dichteres Irina Ratoesjinskaja en haar r Engeland. LONDEN (AP) - De Russische dis sidente en dichteres Irina Ratoes jinskaja heeft gisteren een brief ge schreven aan partijleider Gorbats- jov, waarin zij haar vreugde uit spreekt over de vrijlating van And- rei Sacharov en aandringt op de vrijlating van 4.000 politieke ge vangenen. „Het is bemoedigend dat de Sowjet-Unie eindelijk wordt geleid door een man die begrijpt dat de mocratie van essentieel belang is voor ons land, zowel om morele als economische redenen", schreef de dichteres in haar open brief. Ra toesjinskaja, die drieëneenhalf jaar gevangen heeft gezeten wegens an ti-Russische agitatie en propagan da, werd in oktober onverwacht vrijgelaten. Vorige week kwam ze naar Londen met haar man Igor Gorbatsjov krijgt brief dissidente Gerastsjenko, een natuurkundige die in de Sowjet-Unie actie voerde voor de mensenrechten. Het echt paar gaf maandag een persconfe rentie. Op de vraag waarom zij en ande re dissidenten de laatste tijd zijn vrijgelaten, zei Ratoesjinskaja dat Gorbatsjov „slimmer en realisti scher is dan andere autoriteiten". De 32-jarige dichteres was van me ning dat een grotere intellectuele vrijheid in de Sowjet-Unie noodza kelijk is omdat de wetenschap an ders stagneert. Haar man zei dat de Sowjet-Unie op het ogenblik 'flirt' met het westen omdat de mogelijk heden ontbreken het westen onder druk te zetten. "Democratisering kan alleen het gevolg zijn van pres sie uit het westen". Ratoesjinskaja is van plan een boek te schrijven over de omstan digheden in de vrouwenkampen. Ook wil ze een kinderboek schrij ven. Op de vraag waarom ze dissi dente was geworden vertelde ze dat ze toen ze vijf jaar oud was, naar Afrika wilde als ze groot was, om er de apen en krokodillen te zien. „Ze zeiden dat ik dat niet zou mogen. Ik vroeg: van wie niet, van de krokodillen? Zij zeiden: niet de krokodillen, maar onze autoritei ten. En van die tijd af heb ik liever met krokodillen te maken". Kerstconcert Aan de organisatoren van het Kerstconcert in de Pieterskerk. Eindelijk was het zover na de veelbelovende krantestukken: het Kerstconcert in de Pieterskerk. Toen we er om kwart voor acht kwamen, was er geen enkele stoel meer vrij. We moesten zelf stoelen slepen en deze konden we alleen plaatsen achter een dikke grijze pi laar. Ja, er was echt op ons gere kend! Enfin, ook al wil het oog ook wat, je komt voor de muziek, dus allah. En dan begint het concert. Je kijkt in het zeer summiere programma blaadje wat er komt en dat is maar goed ook want te verstaan is de muziek nauwelijk zo achter in de kerk. De mensen om je heen heb ben er kennelijk ook last van. Men wordt onrustig, omdat het zeer moeilijk is de aandacht erbij te houden. Gedesillusioneerd verlaten we in de pauze de kerk. Het concert zal best mooi zqn geweest, maar dan waarschijnlijk alleen voor diege nen die op de eerste rijen zaten. Ik vond het heel kwalijk dat niet van tevoren is bedacht dat een volle Pieterskerk geluidsversterking be hoeft en dat er kennelijk meer kaarten waren verkocht dan stoe len geplaatst. Ik voel me zeer onbevredigd hierover en behoorlijk bekocht, ondanks de lezerskorting. H. van Duyvenbode, Rijnsburgerweg 139, Leiden De bewering dat het JAC onzorg vuldig is bij het onderbrengen van jongeren (Leidsch/Alphens Dag blad van dinsdag 16 december) schept ons inziens verwarring. In het hele artikel wordt consequent gesproken over 'het JAC', terwijl het blijkt te gaan over het JAC Am sterdam. De naam JAC zegt wat over maatschappijvisie en doel groep. Een JAC werkwijze is er niet; de verschillende JAC's zijn geheel zelfstandig. DEN HAAG (GPD) - Van alle poli tici geniet premier Lubbers nog steeds het meeste vertrouwen van de Nederlandse bevolking, maar dat wordt wel minder. Hij eindigt momenteel op de eerste plaats met 53 procent; in juni scoorde de pre mier nog 62 procent. Lubbers wordt op de voet gevolgd door PvdA-fractieleider Kok (50 pet). Dat blijkt uit een enquête van het onderzoeksbureau Inter-View van Maurice de Hond. Premier Lubbers verliest niet al leen vertrouwen bij de kiezers, van PvdA en WD, maar ook bij zijn eigen partij, het CDA. Het vertrou* wen in Wim Kok is sinds juni met zeven procent toegenomen. Vooral bij de CDA- en WD-aanhang scoorde Kok hoger. Van de ondervraagden zei 28 procent vertrouwen te hebben in CDA-fractieleider Bert de Vries. Dat was in juni 40 procent. Minis ter van economische zaken De Korte krijgt het vertrouwen van 24 procent van de Nederlanders (was 32) en WD-fractievoorzitter Voor hoeve 21 procent. Deze cijfers wer den gisteravond bekendgemaakt door de Vara-rubriek Achter het Nieuws. Binnenkort rapport Borssele i Igor Gerastsjenko op bezoek bij premier Thatcher van MIDDELBURG (ANP) - Het pro vinciaal bestuur van Zeeland en de aandeelhouders van de NV PZEM verwachten zeer binnenkort van de Nederlandse regering het rap port te ontvangen van het inspec tieteam van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) uit Wenen. Een team van het IAEA heeft een onderzoek in gesteld naar de veiligheidssyste men en het management van de kerncentrale in Borssele. Dat on derzoek heeft bijna twee maanden geleden plaatsgevonden. Wanneer een jongere wegloopt, en in een pleegadres wil, betrek ken wij dit van een pleeggezin-cen trale. Deze centrale heeft meerdere gesprekken met zo'n adres gehad, informatie ingewonnen bij de Raad van de Kinderbescherming en het justitieel documentatie re gister voordat een adres wordt goedgekeurd. Wanneer een jongere geplaatst is, zorgen wij voor de begeleiding. Dit houdt in dat we in ieder geval gedurende de beginperiode twee gesprekken per week hebben; een met het opvangadres en de jongere en een met de jongere alleen. In on derling overleg kan dit na verloop van tijd worden afgebouwd of overgedragen. Laurens Korthout Josee Wokke JAC Leiden ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand januari is: u\_> aagi 11.UUU,- In de nog onbebouwde drie hoek van het plan 'Jan Steen laan', omringd door de Werk plaats van Kees Boeke, het Nieuwe Lyceum en de hockey velden van SCHC in Bilthoven zijn als demonstratieproject veertien 'basement-(kelder-) woningen' gebouwd, die met zonne-energie worden ver warmd. „Het idee van de woningen is Amerikaans", vertelt achitect Ja cob van Ringen uit Leek. „Maar we hebben het naar Nederlandse maatstaven omgebouwd. Dat houdt in dat de kwaliteit van som mige materialen bij ons hoger ligt en voor andere in Amerika een an dere maatstaf geldt". Het plan is als demonstratiepro ject opgenomen in het kader van het Prego-plus-programma van de NEOM (Nederlandse Energie Ont- wikkelings Maatschappij BV). Het werd ontwikkeld door de Hilver- sumse projectontwikkelaar Johan Matser en Wilma Vastgoed BV en verder werkten ook de KEMA en het Utrechtse elektriciteitsbedrijf PUEM mee. Van Ringen: "Uitgangspunt van mijn 'vertaling' van het Ameri kaanse ontwerp is: energiebespa ring, gekoppeld aan comfortverbe- tering. Daarbij heb ik ernaar ge streefd om in plaats van de gebrui kelijke indeling van wonen op de begane grond en slapen op de eer ste verdieping een alternatieve doorsnede te maken. In de traditionele woning wordt de lichtinval in de woonkamer be paald door het glas in voor- en ach tergevel. Dit geeft in het algemeen grote licht- en contrastverschillen. Van Ringen: „Bij een woning waarin het licht ook via het pla fond kan binnenstromen stijgt het totale lichtniveau. Wanneer je dit effect in de woonruimte wil benut ten, dan zou je op de slaapetage moeten wonen en op de begane grond slapen". Deze indeling wordt verwezen lijkt door de slaapetage half ver zonken - volgen het in Amerika veel voorkomende principe van een 'basement' - uit te voeren. Van Ringen: „De woonetage blijft daar bij makkelijk bereikbaar en biedt het voordeel van een goed uit zicht". Volgens de jonge Gro ningse architect kan dit principe moeilijk in steen worden uitge voerd. „Jekrijgtdan al snel een 'kel- der'-constructie met een onbeha gelijk sfeertje en klimaat. Boven dien is de ruimte in steen moeilijk te isoleren. Wanneer je hetzelfde doet in houtskeletbouw dan ver valt dit nadeel en kan tevens de luchttemperatuur, bij een gelijk blijvend comfortgevoel, lager zijn". door Nelly Jacobs Door het slapen naar het base ment (kelder) te brengen, ontstaat ook de mogelijkheid om een onge deelde woonruimte te creëren met het voordeel van een ongehinderde lichtinval. „In de doorsnede heb ik dat vertaald door de toepassing van een hellend dak en een vertica le lichtstrook bij de 'ontmoeting' van de beide dakvlakken", legt Van Ringen uit. De gehele hout constructie van dak- en binnen werk heeft veel weg van de rdnde vormen die door architecten uit de anthroposofische school worden gebruikt. "Dat is me al verweten", geeft Jakob van Ringen toe, "maar het is puur toeval en heeft niets met de leer van Rudolf Steiner te maken". Het hout dat veelvuldig in deze woningen is gebruikt, komt uit Canada. Serre In het ontwerp is een geheel uit glas opgetrokken serre opgeno men, waarvan de vloer zich op maaiveldniveau bevindt. „Een schitterende plaats om planten te kweken", meent Van Ringen. De serre wordt via een inwendig trap je toegankelijke gemaakt. Hiermee wordt al binnen de woning de rela tie tussen maaiveld en woonniveau gelegd. Ook de entree van de wo ningen ligt op maaiveldniveau en geeft door middel van twee trap pen toegang tot de woon- en slaap etage. Van Ringen: „Om het driedi mensionale aspect te versterken en daarbij in de 'kelder' zowel een ruimtelijke werking als daglicht te verkrijgen is een centrale vide geïntroduceerd". „Hout is warm en milieuvriende lijk. Bovendien is het een materiaal waarvan de produktie gemakkelijk in stand kan worden gehouden door herbeplanting en daarnaast heeft het een grote recyclingwaar- de", somt Van Ringen de voordelen van houtskeletbouw op. Hij noemt het een ideaal materiaal om mee te bouwen. Voor de afwerking van de buitenzijde van de huizen is even eens gekozen voor hout en wel uit verticaal aangebrachte western red cedar schroten. Alleen het boven het maaiveld gelegen deel van de slaapetage is met baksteen afge werkt. Aan de straatkant worden de wo ningen voorzien van drie zonnepa nelen, die de zonnewarmte opvan gen en van de collector naar het op- slagvat in de woningen brengen. De woningen worden in principe uitgevoerd met een indirect gasge stookte luchtverwarming. Dat wil zeggen dat de te verwarmen lucht niet rechtstreeks door de brander wordt verwarmd, maar dat er een tussenliggend medium - in dit ge val water - wordt toegepast. Het water in de ketel wordt verwarmd waarna ze via een warmte/lucht wisselaar aan de transportlucht wordt afgegeven. Geen gas „Enkele woningen hebben zelfs helemaal geen gasaansluiting", vervolgt Van Ringen, „zij maken deel uit van een speciaal project van de PUEM en hebben alleen een elektrische installatie". De ar chitect wil een slag om de arm hou den over het totale energiever bruik van de woningen: „We den ken aan 1000 m3 per jaar, maar dat hangt van zoveel factoren af en van persoonlijke wensen van de bewo ners. het is wel de bedoeling dat de eerste jaren metingen verricht wor den naar het energieverbruik. Daartoe worden computers in de woningen geïnstalleerd. Zowel het ministerie van Volks huisvesting als van Economische Zaken zijn geïnteresseerd in deze houtskeletbouwwoningen. Rin gen: „Van volkshuisvesting heb ben we het verzoek gekregen om deze woningen ook nog eens te vertalen naar de sociale woning bouw. Daar zijn we mijns inziens in geslaagd. In deze huizen blijft ook het principe van de serre en de halfverzonken slaapkamers ge handhaafd. Werkblad wordt ontbijttafel Met een simpele handomdraai is het keukenwerkblad van Allmilmö te veranderen in een comfortabele ontbijtplaats voor 2 tot 4 personen. Dit werkblad bestaat uit twee zich boven elkaar bevindende lagen waarvan de bovenste in normale stand de kookplaat bedekt. Vooral in open keukens een fraai ogende en praktische oplossing. Door het bovenste gedeelte een kwartslag naar buiten te draaien ontstaat een ontbijtplek voor 2 personen en bij een zwenking van een halve slag zelfs voor 3-4 personen. De constructie is berekend op een zware belasting en draait om een in het keukenelement inge bouwde as. Opvallend ken. 1 de woningen is de serre, de hellende daklijn en de lichtstrook van beide dakvlak- Er is een methode op de markt ge bracht waarmee het mogelijk is om van een normale badkuip een brui sende whirlpool te maken: het Cleopatra Spa-System. Dit sys teem bestaat uit een blower, verde ler, leidingen, inspuiters en een elektronisch bedieningspaneel. Met dit complete systeem veran dert een ligbad in een whirlpool. Het systeem zit verpakt in een doos, voorzien van een duidelijke montagehandleiding en is geschikt voor zelfmontage. Een bijzonderheid is de bestu ring van het systeem. Deze bevindt zich op de badrand in de vorm van een bescheiden plat paneeltje. Dynapic is de naam van deze be dieningseenheid. Dit schakelsys teem werkt via drukgevoelige kristallen. Een lichte beroering met de vinger schakelt de motor in een van de drie gewenste snelhe den en het bad wordt krachtig met lucht geïnjecteerd. van Ouwerkerk De gemiddelde Nederlander hecht grote waarde aan de verfraaiing van zijn woning. Oriz huizen moeten, zowel van binnen als van buiten, er zo goed mogelijk uitzien. Geble ken is dat wij meer geld uitge ven aan ons interieur dan de meeste andere Europeanen. We stellen hoge eisen aan het 'Hollandse binnenhuisje': het moet leefbaar, bruikbaar en bij voorkeur netjes zijn. Vooral aan de 'gezelligheid' wordt prioriteit gegeven. Het inrichten van een woning is niet alleen het plaatsen van meu bels; er komt echt wel iets meer bij kijken. De verlichting bijvoorbeeld en de kleuren zijn van grote bete kenis voor een sfeervol geheel. De coratieve voorwerpen kunnen in een interieur ook veel daartoe bij dragen. De kunst is om de karakters van vormen, materialen en kleuren, die u tot een geheel gaat samenvoegen, met elkaar te laten harmoniëren. Gelukkig weten de meeste mensen goede kwaliteit en een mooie vormgeving wel te waarderen. Het meubilair moet echter niet alleen fraai zijn; minstens even belangrijk is de functie van de meubelen. Wanneer u aan veranderingen toe bent of u gaat uw huis helemaal nieuw inrichten, zijn hier enkele suggesties in het kader van de hui dige trend. Het kenmerk van het moderne interieur is warmte, romantiek en een tikje nostalgie. Vooral het ambachtelijke 'bóeren- meubel' blijkt populair te zijn. Er worden veel natuurlijke mate rialen gebruikt, zoals hout, pitriet en marmer. Voor het textiel wordt veelal katoen en linnen gekozen, zowel voor gordijnen als voor meu belstoffen. Daarnaast zyn er 'zacht aanvoelende' stoffen van matte ve- loursachtige materialen. Bij dit soort meubelen passen stoffen met prints van bloemen, varens en pa radijsvogels. De pitrieten meube len zijn doorgaans transparant ge lakt, zij houden dan hun natuurlij ke kleur, maar ook wel in een of andere moderne tint. Zoals gezegd, tot de motieven van de nieuwe trend behoren ro mantische, bloemrijke stoffen met een bedrukte satijnglans, zowel ge schikt voor de eigentijdse als voor de antieke woninginrichting. Hele maal nieuw zijn de vervaagde des sins van in- en uitelkaar lopende blokjes en rechthoekjes. De uit de jaren '50 bekende Egyptische hiëroglyfen zien we hier en daar ook weer opduiken. Smaakvol zijn tevens de huidige Peruaans aandoende motieven. Het is echter wel oppassen gebla zen dat het geheel, door de vele keuzemogelijkheden, niet al te bont wordt. Te veel motieven kun nen benauwend werken! Bedenk wel dat het allernieuw ste en het 'allermooiste' niet altijd Eigen smaak combineren met trends. bij de smaak en het karakter van u en uw huisgenoten past. Meubelen en ook woonaccessoires zyn een kwestie van smaak en gevoel. In dertijd aangeschafte spulletjes, die uzelf mooi vindt of waaraan een bepaalde herinnering kleeft, moet u niet zomaar wegdoen; het zyn juist deze zaken die mede uw per soonlijkheid onderstrepen. De decoratieve voorwerpen zo nu en dan verwisselen kan het inte rieur ineens een heel ander effect geven. Het plaatsen van mooie fa miliestukken is een zweem van nostalgie, welke gelukkig altijd zal blijven. Ten slotte: Goede voorlich ting door een vakman is altijd aan te bevelen. Diens adviezen mogen echter nooit geheel en al ten koste gaan van uw eigen smaak en in zicht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11