roomboter Betogers in China hardhandig gestuit i n Fors verlies voor Libiërs in Tsjaad SIKS® MX-raketten: duur plan I Studenten eisen politieke vrijheid Irak werkt niet mee aan akkoord OPEC Reagan zoekt opnieuw confrontatie met congres Gruma heeft nog een Kerstverse verrassing extra! 1 pakje a 250 gram van 2.29 voor slechts a MAANDAG 22 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 SHANGHAI (Rtr/UPI/AFP/AP) De politie heeft gisteren ingegrepen tijdens een betoging van tienduizenden burgers voor het stadhuis van de Chinese havenstad Shanghai, die voor de derde achtereenvolgende dag het toneel was van massale studentenprotesten. Zij demonstreerden voor grotere politieke vrijheid en hervormingen aan de universiteiten. Volgens ooggetuigen zijn zeker zeven jongeren gearresteerd. Zij werden met geweld afgevoerd, kennelijk omdat zij medestanders opriepen het politiekordon te doorbreken. DEN HAAG (GPD) - De organise- tie van olieproducerende en -ex porterende landen OPEC heeft be sloten om na een jaar weer vaste produktiehoeveelheden en een vaste prijs van 18 dollar voor een vat olie (159 liter) in te voeren. Het OPEC-kartel, dat ongeveer de helft van de wereldolieproduk- tie controleert, zal in de komende zes maanden nog maar 15,8 mil joen vaten per dag produeren. Op dit moment ligt de produktie naar schatting by de 17 miljoen vaten, tegen een prijs van tussen de 14 en 16 dollar per vat. Van de dertien OPEC-leden heeft alleen Irak het akkoord niet ondertekend. Irak heeft nog een maand de tijd gekregen om dit als nog te doen. Dit land wilde een produktieplafond van 2,3 miljoen barrel, net zoveel als Iran. De con ferentie besloot om Baghdad maar 1,46 miljoen vaten toe te wijzen. Dit is natuurlijk een probleem, want overeenkomstig de hoeveel heid pijpleidingen zou Irak zijn ca paciteit met ruim 0,5 miljoen vaten per dag kunnen vergroten. Als dat ook werkelijk gebeurt, wordt de prijs uiteraard gedrukt. Deze nieu we capaciteit is voor het tweede kwartaal van 1987 in ieder geval nog niet beschikbaar. Of de nieuwe prijs van 18 dollar per barrel te handhaven is, hangt ook af van de aanwezige voorraden aan olie. Die zijn op dit moment zeer groot en als die de markt zou den overspoelen, kan het nog wel eens moeilijk zijn om aan 18 dollar per vat vast te houden. Het weer, of het een koude winter wordt of niet, speelt natuurlijk een belanrijke rol. Tenslotte is, net als al in de jaren tot december 1985, toen de politiek van vaste prijzen werd opgegeven, van belang in hoeverre afzonderlij ke landen zich aan het OPEC-ak- koord houden. Destijds waren er ook „dissidenten" - Nigeria, Libië - die meer aan het eigen voordeel op de korte termijn dachten en dus meer produceerden dan eigenlijk toegestaan. De prijs van 18 dollar per vat van 159 liter OPEC-olie is niet toevallig tot stand gekomen. Deskundigen zijn van mening dat de OPEC-le den, de niet OPEC-olieproduceren- de landen, de producenten van al ternatieve energie (nucleaire ener gie, steenkool), de oliemaatschap pijen en de banken met zo'n prijs kunnen leven. In ieder geval is de prijs hoog genoeg om de produktie van Noordzee-olie, Alaska-olie en Texas-olie niet stop te zetten. Voor de Nederlandse schatkist is de olieprijsverhoging natuurlijk niet ongunstig. De aardgasinkom sten hangen immers van de olie prijzen af. In de centrale projectie van het Centraal Planbureau (CPB) is echter al uitgegaan van een olieprijs van 17 dollar in 1986, geleidelijk oplopend tot 25 dollar per vat in 1990. Voorlopig veran dert er voor Nederland dus niet veel. De betogers voor het stadhuis en in denten, afkomstig van een twaalf zijstraten verspreidden zich toen tal plaatselijke universiteiten, de politie met een kordon van 200 dreigden hun demonstraties en agenten omstreeks half tien 's college-boycots voort te zetten zo- avonds ingreep. De meeste demon- lang burgemeester Jiang Zimin hun eisen niet openbaar maakt. De autoriteiten hebben gezegd half niet te zullen optreden tegen de be togingen, maar bij het stadhuis werden de studenten via mega- stranten gingen weg of voegden zich bij groepjes nieuwsgierigen. De politie wist in ongeveer een uur de straat over een lengte van 300 meter van demonstranten „schoon te vegen". Wat achterbleef foons opgeroepen naar huis te stukken vernielde hekken gaan. De sprekers, kennelijk ge- i fietsen. Tientallen agenten rie- meente-ambtenaren die pen in hekken en bomen geklom men jongeren op hun actie te sta ken. De studenten verlangden ant woord van de burgemeester op de vier eisen die zij vrijdagavond aan hem hadden gesteld: versnelde de- het stadhuis waren, zeiden dat de beto gingen het verkeer hadden ge stremd, het openbare leven ont wricht en de produktie aangetast. Nog eens tienduizenden demon stranten kwamen bijeen op het mocratischey hervorming, grotere Volksplein, ongeveer anderhalve persvrijheid, erkenning dat de kilometer van het stadhuis. Na de protesten legaal zijn en waarborg demonstraties van vrijdag en zater- voor de persoonlijke vrijheid van dag werd er de hele nacht gewaakt, de betogers. De studenten eisten Naar schatting 3.000 betogers van de vrijlating van 200 betogers die de Jiaotong universiteit marcheer- naar hun zeggen vrijdag waren den gistermorgen van het Volks- vastgezet. plein naar het staats-televisiesta- Bovendien zouden 40 studenten tion Shanghai. Het plein werd door zaterdag hardhandig door de poli- de politie afgezet, en alleen studen- tie zijn aangepakt. Een studente ten die zich konden identificeren herhaaldelijk op het hoofd zijn werden er nog toegelaten. hun democratiseringseisen door universiteitsfunctionarissen niet serieus waren genomen. In tne- minste twee andere steden, Kun ming en Hefei, voerden studenten actie voor meer zeggenschap in de plaatselijke bestuursorganen. Het schijnt dat hervormingsge zinde leiders, onder wie ook sterke man Deng Xiaoping, zelf „de lont in het kruitvat hebben gegooid", zo menen westelijke diplomaten in de Chinese hoofdstad. Al vanaf het begin van het jaar zeggen deze lei ders „hervorming van politieke structuren" te willen om de demo-, cratie binnen het systeem te ver groten, wat zij nodig zeggen te ach ten voor het welslagen van de eco nomische hervormingen. geslagen. De regering ontkent dat er arrestaties zijn gepleegd. De stu- De studentendemonstraties wa- en vorige week begonnen nadat N'DJAMENA (AP/Reuter) - Libië heeft bij zware gevechten in het noorden van Tsjaad meer dan 400 man en onder meer 17 tanks verlo ren, terwijl de rest van zijn troe penmacht in wanorde is gevlucht, gemeld door het militaire het gebergte. De aanval op Bardai, het bestuurlijke centrum van het gebied en ooit de hoofdstad van Goukouni's opstandige regering, zou zijn afgeslagen met grote ver liezen aan Libische zijde. De Li biërs zouden zijn gehinderd door hoofdkwartier in de Tsjadische een zandstorm, die de Libische hoofdstad N'Djamena. Libië zegt dat er helemaal geen Libische sol daten in Tsjaad zijn. In het legercommuniqué staat dat de Libiërs achtervolgd worden door strijders van de voormalige opstandelingenleider Goukouni Oueddei, die van Libië w werd gesteund. Hij koos onlangs de zijde van de westersgezinde pre sident van Tsjaad, Hissene Habre. Goukouni verkeert thans onder huisarrest in de Libische hoofd stad Tripoli. Libië steunt nu een andere opstandelingenleider, Acheikh Ibn Oumar. Zegslieden van westerse inlich tingendiensten bevestigen dat de Libiërs een zware nederlaag heb ben geleden bij een aanval op man schappen van Goukouni die de stad Bardai bezet houden. De Li biërs lanceerden de aanval op drie punten, Bardai, Wour en Zouar, al le drie bolwerken van Goukouni in Buitenland kort Kritiek De nieuwe Russische partijleider Gennadi Kolbin, in Kazachstan heeft gisteren scherpe kritiek geuit op de lokale functionarissen. De ministers werd te verstaan gege ven de ernstige tekortkomingen op huisvestingsgebied, levering van consumptiegoederen en de medi sche verzorging te verbeteren. Na de benoeming van Kolbin tot par tijleider ten koste van een partij functionaris uit Kazachstan bra ken vorige week in Kazachstan ernstige rellen uit. Tripoli Na hevige gevechten met lokale milities hebben Syrische troepen het afgelopen weekeinde de noord-Libanese stad Tripoli inge- nemen. Bij de gevechten zouden tenminste dertig doden zijn geval len, onder wie Syrische militairen. Tegelijkertijd hervatten de sji'ti- sche Amal-milities en Palestijnse gevachtseenheden de nu al elf we ken durende 'kampoorlog' in Bei roet en in zuid-Libanon. Hulp De Sowjet-Unie heeft een ak koord met Nicaragua gesloten voor economische hulpverlening voor volgend jaar tot een bedrag van driehonderd miljoen dollar (onge veer 680 miljoen gulden). De over eenkomst is in het weekeinde in Moskou ondertekend. De hulp be staat hoofdzakelijk uit leveranties van benzine, grondstoffen en ma chines. Onduidelijk is of dit alle Russische hulp voor Nicuragua voor komend jaar zal zijn of dat er nog meer akkoorden te verwach ten zijn. luchtmacht aan de grond hield. De Tsjadische troepen zouden slechts één dode en drie gewonden te betreuren hebben, maar de aan vallen op Wour en Zouar duren nog voort. Militaire bronnen ver bondgenoot klaarden dat de Libiërs de drie ste- door dat land den hadden aangevallen met drie kolonnes bestaande uit zware artil lerie, tanks van Russische makelij en raketlanceerders. Iedere kolon- ne telde 800 manschappen, veel meer dan de Tsjadische verdedi gingstroepen. Gifwijn beter dan strooizout WENEN (AP) - De met anti vries gezoete wijn uit Oosten rijk die verleden jaar interna tionaal grote opschudding ver oorzaakte en van de schappen in de winkels werd gehaald, zal deze winter op de straatstenen worden beproefd als ontdooier. De glycolwijn, zoals de met diëthyleenglycol aangelengde wijn werd genoemd, blijkt na melijk een goedkoop en milieu vriendelijk alternatief voor strooizout,. dat de diensten openbare werken in Oostenrijk jaarlijks met circa 42.500 ton ter beschikking moeten stellen voor de vorstbestrijding. Bo vendien geldt dat er nog miljoe nen liters van de ongezonde wijn liggen opgeslagen, zodat men daar meteen vanaf is. De als 'Frostschutzperle' in de handel gebrachte wijn, wordt voor het gebruik als ont dooier verrijkt met strooizout en calciumchloride. De voorde len zijn verbluffend. Het glycol- strooizout dooit ijs en sneeuw bij veel lager temperaturen dan het gewone strooizout. Het mengsel is werkzaam is bij 28 graden celsius onder nul, ter wijl zout alleen niet meer werkt zodra de temperaturen onder 6 graden celsius onder nul zak ken. Bovenal geldt dat het mid del lang niet zo schadelijk voor het milieu is als zuiver strooi zout. De in de wijn aanwezige alcohol wordt zeer snel afge broken. PARIJS - De moeder van de op 6 december bij studentenrellen in Parijs overleden Malik Oussekine barst uit in tranen bij het graf van haar zoon. Oussekine raakte dodelijk gewond bij botsingen tussen de politie en studenten die protesteerden tegen inmiddels ingetrokken onderwijsplannen van de Franse regering. (foto AP) WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft in de maanden okto ber en november, toen de Iran-af- faire al volop woedde, Iran laten weten alsnog betere relaties te wil len. Dat meldt de Washington Post. Die boodschap werd via Zwitser land, dat namens de VS diploma tieke kontakten met Iran onder houdt, en andere regeringen die goede banden hebben met Tehe ran, aan de Iraanse regering door gegeven. Maar Amerikaanse offi cials zijn niet erg optimistisch over de kansen op verbeterde betrek kingen. In de Washington Post geciteer de regeringsfunctionarissen zeg gen. dat het voor de VS van groot 'Reagan zoekt nog altijd met Iran contact' belang blijft om beter met Iran op te schieten gezien de strategische positie van het land. Daarnaast, al dus deze bronnen, is opnieuw een poging gedaan de kwestie van de gijzelaars in Libanon ter sprake te brengen, en in het bijzonder één van de gijzelaars die problemen met zijn gezondheid zou hebben. Maar de Amerikanen hebben één ding vantevoren aan Teheran dui delijk gemaakt: er kan geen sprake van zijn dat de leverantie van wa pens, al dan niet in het geheim, wordt hervat. Onder die omstan digheden is kontakt met de Iraanse regering inderdaad niet waar schijnlijk, omdat Iraanse leiders als Ali Rafsanjani, de voorzitter van het parlement, bij herhaling hebben laten weten alleen te willen praten als zij wapens kunnen krij gen. Iran eist meer in het bijzonder alsnog de levering van de 300 mil joen dollar aan wapens die het land zegt al te hebben betaald, maar nooit te hebben gekregen. Het gaat daarbij om wapens die nog in de tijd van de sjah werden besteld. Bild: stroom emigranten op komst uit Sowjet-Unie HAMBURG (AP) - De Westduitse krant Bild heeft gisteren gemeld dat vanaf 1 januari „vele duizen den" mensen uit de Sovjet-Unie zullen mogen emigreren, dankzij een soepeler behandeling van aan vragen voor uitreisvisa. De krant zei van niet nader aan geduide bronnen in Moskou te hebben vernomen dat partijleider Gorbatsjov de bevoegde instanties heeft opgedragen, visumaanvra- gen „genereus en rechtvaardig" te behandelen. Verder verklaarde minister van buitenlandse zaken Genscher in Bild dat zijn recente gesprekken met Sovjet-functionarissen hem ervan hebben overtuigd dat de Sovjet-Unie meer etnische Duit sers naar het westen zal laten ver trekken. Russische functionarissen heb ben vorige maand bij de opening van de CVSE-conferentie in We nen een versoepeling aangekon digd van de emigratieregels: Vi- sumaanvragen zouden vanaf 1 ja nuari sneller worden afgehandeld en met meer oog voor humanitaire aspecten, zoals hereniging met fa milieleden in het westen. De Russische dissident Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner zullen morgen naar Mos kou terugkeren. Aan de beëindi ging van hun interne ballingschap in Gorki zijn geen voorwaarden verbonden, zo liet Sacharov in een telefoongesprek met het Ameri kaanse persbureau AP weten. Hij heeft dan ook verklaard zijn activi teiten voor de mensenrechten in Moskou voort te zullen zetten. RAKETTEN VOOR LIBIË - De Westduitse justitie onderzoekt de juistheid van berichten dat bedrij ven in de Bondsrepubliek raketten voor Libië bouwen en daarmee een verbod op de uitvoer van wapens naar dit land negeren. Deze wa pens hebben volgens Stem een be reik van ruim 500 kilometer en ko men veel verder dan de verouder de Scud en Frog raketten die Libië van de Sowjet-Unie krijgt. ADVERTENTIE i49 uitsluitend tegen inlevering van deze advertentie op 22, 23 of 24 december '86. WASHINGTON - De naderende Kerstdagen en vooral de alles over schaduwende Iran-affaire hebben ervoor gezorgd dat het nieuws een beetje is weggedrukt, maar nieuws blijft het: president Reagan heeft laten weten hoe hij Amerika's in tercontinentale op land gestatio neerde raketten wil vernieuwen. De bekendmaking, afgelopen vrijdag, was een nieuwe fase in een discussie die nu al jarenlang duurt. Die discussie gaat over de vraag wat de VS tegenover de Russische overmacht op het gebied van op land gestationeerde kernraketten moeten stellen. door Henk Dam Amerika's kernmacht laat zich in drie delen splitsen: de kernwapens aan boord van bommenwerpers, kernwapens aan boord van onder zeeboten en de kernwapens die op het land staan opgesteld. Om die laatste groep gaat het dus. De op land gestationeerde Amerikaanse kernwapens bestaan nu voor het grootste deel uit Minuteman-raket- ten, die er in verschillende versies zijn. Deze raketten zijn, naar huidi ge maatstaven, niet erg accuraat, en staan bovendien opgesteld in in principe kwetsbare bunkers, 'si lo's' in het jargon. Dat heeft in politieke en militaire kringen de afgelopen jaren voor toenemende bezorgdheid geleid. De situatie was toch al zo dat de Sowjets, veel meer dan de Ameri kanen, vertrouwen op hun op land gestationeerde raketten. Maar ze maakten hun landwapens ook steeds onkwetsbaarder. De Russi sche silo's namelijk werden steeds verder versterkt, en een toene mend aantal van hun kernwapens werd bovendien mobiel gemaakt. Onvindbaar Daardoor ontstond in Ameri kaanse ogen een onevenwichtig heid. Immers, in het geval van een kernoorlog zou het mobiele deel van de Russische kernwapens on vindbaar kunnen zijn, het in silo's opgeslagen deel moeilijk uit te schakelen, terwijl omgekeerd de Sovjets in één klap een groot deel, zo niet alle Amerikaanse land-ra- ketten zouden kunnen uitschake len. Vernieuwing was het antwoord. Plannen voor een MX raket als op volger van de Minuteman gaan te rug tot 1972, maar werden concre ter in 1979, toen de luchtmacht een plan aan de toenmalige president Carter aanbood waarin sprake was van 200 MX-raketten. Die raketten moesten krachtiger zijn dan de Mi- nuteman-raketten (met tien in plaats van drie kernkoppen), nauwkeuriger (twee keer zo accu raat) en bovendien tot op zekere hoogte verplaatsbaar dienen te zijn. Het plan voorzag in de mogelijk heid de 200 raketten tussen 4600 bunkers in de woestijnen van Utah en Nevada te laten reizen, daarmee de Sowjets de kans op zekere uit schakeling van alle raketten ontne mend. Maar Reagan zag op prakti sche gronden weinig in het plan, en toen hij in 1980 president was, schrapte hij het. Dat wil zeggen: hij was voor ontwikkeling van de MX- raketten maar wilde een andere vorm van stationering. Zijn minister van defensie Wein berger kwam met het idee de MX- raketten 'voorlopig' in bestaande Minuteman silo's op te slaan, tot een betere optie zou zijn uitge werkt. Dat zorgde voor grote herrie met het Congres, dat betoogde dat de MX-raketten by stationering in de silo's kwetsbaar voor Russische aanvallen zouden bly ven. Het Congres wilde in plaats van enkele tientallen, grote MX-raket ten, liever veel méér kleinere en bovendien mobiele wapens. De ra tio daarachter: aantal plus mobili teit zouden de mogelijkheid voor een Russische 'first strike' waarbij in één klap alle op land gestatio neerde raketten zouden worden vernietigd, tot nul moeten reduce ren. Met deze eis geconfronteerd, zet te Reagan in 1983 de commissie- Scowcroft aan het werk, die met het volgende compromis kwam: we stellen 100 MX-raketten (bij naam vredesbewaarders) in silo's op, en ontwikkelen daarnaast de kleine, mobiele raketten, werk- naam: Midgetman. Dat vond het Congres niet ge noeg. Vorig jaar kreeg de regering toestemming voor de stationering van slechts 50 MX-raketten plus de verzekering dat niet meer geld ter beschikking zou worden gesteld als niet eerst het probleem van mo biele stationering bevredigend was opgelost. Tegelijk werd gevraagd verder onderzoek te doen naar de Midget- man-raketten. Zuchtend ging de militaire top aan het werk. De Mid- getman-raketten waren - en zijn - bij de militairen niet geliefd: ze vinden ze te klein en, omdat het om veel raketten met steeds één kernkop gaat, te duur. Vrijdag kwam het regeringsant- woord, uitgewerkt in een vergade ring van president Reagan, minis ter Weinberger en de chefs van sta ven, uit de bus. Het voorstel luidt in één zin: laten we het één (MX- raketten), doen, maar het ander (Midgetman-raketten) niet laten. Nader uitgewerkt komt het hier op neer: de regering zal in de komen dejaren om meer MX-raketten vra gen. Formeel wordt gezegd dat het definitieve aantal zal afhangen van ontwapeningsgesprekken met de Sowjets, maar informeel valt te ho ren dat het gaat om de 50 raketten waarvoor vorig jaar geen toestem ming werd gekregen. Die 50 nieuwe MX-raketten - van de raketten waarvoor vorig jaar al wél toestemming werd verkregen worden de eerste juist deze dagen in hun Minuteman silo's gestatio neerd - zullen mobiel worden ge maakt, en wel als volgt. De raket ten zullen in vredestijd op treinwa gons in militaire bases staan opge steld. Als het crisis is, zullen de wa gons de bases verlaten en via het 250.000 kilometer tellende Ameri kaanse spoorwegnet naar voor de Russen niet tydig te achterhalen lanceerplaatsen worden getrans porteerd. Om het Congres verder tegemoet te komen, wil de Amerikaanse re gering tegelijk dat verder aan de ontwikkeling van de Midgetman wordt gewerkt. Het definitieve aantal te maken Midgetmans wordt ook niet genoemd, maar in formeel valt te horen dat het aantal dat in gedachten is 500 stuks be draagt. Dat kost nogal wat. De 50 MX- raketten (die dankzij hun tien kernkoppen elk dus 500 doelen kunnen raken) kosten by elkaar ruim 35 miljard gulden, de 500 Midgetman-raketten (die dus met hun ene kernkop elk ook 500 doe len aankunnen) nog eens 85 mil jard gulden. Dat gaat zeker nieuwe problemen met het Congres ople veren dat, naast het zeker stellen van 's lands veiligheid, ook ervoor moet zorgen dat het gigantische begrotingstekort niet verder uit de hand loopt. En dus zou de keuze wel eens kunnen worden: of meer MX-ra- ketten, of Midgetman-raketten, maar niet allebei. Een groep van 18 invloedryke Afgevaardigden uit beide partyen heeft Reagan in ok tober al dreigend laten weten dat wat hun betreft dan de MX valt. En dus wacht Reagan, die toch al z'n handen vol heeft aan de Iran-affai re, de komende maanden een nieu we stryd. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat hij die kan win nen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7