Ambtenaren boos over afslanking Stelselherziening levert honderden banen op 'Rijk pleegde machtsmisbruik' Kinderen beseffen gevaar kernoorlog Scheuring van ICTO zet zich verder door Vreedzaam protest bij kerncentrale Borssele GAK is volgend jaar 50 miljoen duurder uit MAANDAG 22 DECEMBER 1986 PAGINA 5 Gebrek aan overleg fel gehekeld DEN HAAG (GPD/ANP) - De ambtenarenbonden zijn zeer ongelukkig met het kabinets besluit om tot 1990 28.000 arbeidsplaatsen bij het rijk op te heffen. Vice-voorzitter Vrins van de grootste ambtenarenbond AbvaKabo is verontwaardigd dat er niet met de bonden is overlegd welke taken en welke afdelingen bij de departementen zullen verdwijnen. Voorzitter De Jong van de christelijke CFO is bang dat alles al vastligt. "We gaan de komende weken opnieuw overleggen, maar ik vrees dat het voor ons moeilijk wordt nog verandering in de kabinetsplannen te brengen". Volgens de CFO-voorzitter zou wat nu staat te gebeuren voor de amb tenaren in rijksdienst niet kunnen in het bedrijfsleven. "Maar de over heid, de grootste werkgever in het land, kan zich dit blijkbaar permit teren", aldus.De Jong. Zaterdag nam het kabinet in een extra vergadering definitieve, be sluiten over de grootscheepse af slanking, de bezuinigingen tot 1990, de fraudebestrijding en de belastingvereenvoudiging. De ver mindering van het aantal ambtena ren leverde de meeste problemen op. De komende drie jaar moeten 28.000 arbeidsplaatsen verdwijnen op een totaal van 170.000. Premier Lubbers wilde geen garantie geven dat er geen gedwongen ontslagen vallen, al zal het daarbij niet om grote aantallen gaan. Deze operatie moet een miljard gulden opleve- Het kabinet besloot zaterdag in principe tot privatisering van on der meer de Rijksluchtvaartschool, de Luchtverkeersbeveiliging, Staatsbosbeheer en enkele bedrij ven die nu nog onder Defensie res- sorteren. De politie is bij de afslan kingsoperatie het meest ontzien. Over de hele kabinetsperiode hoe ven rijks- en gemeentepolitie slechts 2 procent van hun sterkte in te leveren, terwijl in het regeer akkoord nog over het dubbele werd gesproken. Ter vergelijking: UTRECHT (ANP) - Kinderen van 11 en 12 jaar hebben een reel besef van het allesvernietigende karakter van een kernoorlog. Ze zijn er verontwaardigd over en bij jongens tast het de vroegere bewondering voor de oorlogstechniek aan. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van Maya van Kempen, Ton Peek en Lennart Vriens van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Zij hebben in het kader van het projekt 'Vrede en oorlog als kinderprobleem' aan 250 kinderen tussen de 6 en 12 jaar ge vraagd te tekenen, praten en schrijven over oorlog en vrede. Daar bij bleek dat ouders en leerkrachten die denken dat kinderen nog te jong zijn voor de problematiek van oorlog en vrede, en dat deze problemen buiten hun belevïhgswereld staan, ongelijk hebben. De kleinste kinderen zien oorlog als een 'ruzie in het groot' en vrede als 'weer vriendjes worden'. Toch is er een verschil tussen jongens en meisjes, vooral in de leeftijdsgroep van 7 tot 10 jaar. Voor jongens heeft oorlog dan aantrekkelijke kanten, gebaseerd op fantasie en spel: schietspektakëls, avonturen en heldendaden. Veel jongens zijn gefascineerd door wapens en oorlogstechniek. Meisjes hebben meer oog voor het leed dat een oorlog aanricht bij onschuldige en hulpeloze mensen. Zij hebben de neiging zich te vereenzelvigen met de slachtoffers. Dat leidt ertoe dat ze oorlog slecht en zinloos vinden. De verschillen tussen jongens en meisjes borden kleiner op 11-jarige leeftijd, als de kinderen meer gaan begrijpen van het grootschalige karakter van oorlog en bewape ning. Op die leeftijd gaan ook jongens oorlog vanuit het gezichts punt van de slachtoffers bekijken. In de onderzoeksperiode speelde zich de kruisrakettenkwestie af. Volgens de onderzoekers leidde de berichtgeving daarover bij enkele kinderen tot verwarring en onzekerheid. Het herhaaldelijk noemen van de beslissingsdatum 1 november 1985 deed sommi gen denken dat er daarna snel een oorlog zou uitbreken. Maar andere 11- en 12-jarigen waren goed op de hoogte en maakten een weloverwogen keuze voor of tegen het zetten van hun handteke ning onder het volkspetitionnement. bij de ministeries lopen deze per centages op tot 15. Ontwikkelings samenwerking wordt geheel bui ten schot gelaten. Defensie Defensie, dat naast Ontwikke lingssamenwerking nog mocht groeien, moet het ook met iets min der doen. De ministerraad heeft in gestemd met diverse maatregelen, die er per saldo op neerkomen dat de groei van de defensie-uitgaven in 1990 structureel en een kwart procent per jaar lager liggen dan de twee procent van het regeerak koord. Dat is de resultante van extra be dragen voor verbetering van de F- 16 straaljagers van 20 miljoen gul den in 1989, 30 miljoen in 1990 en 40 miljoen in 1991, en een bezuini ging op de burgerpersoneelssterk te bij Defensie van 13 procent. Van een aantasting van operatio nele taken zal geen sprake zijn, zo benadrukte premier Lubbers za terdag. Eerder heeft minister Van Eekelen (defensie) zijn aanvanke lijke wens laten varen om honder den miljoenen te reserveren voor een Patriot-raketverdedigingssys teem. De Patriot is nu definitief van de baan, aldus de premier. Actievoerders in Woensdrecht krijgen prijs moestuinders WAGENINGEN (ANP) - De stich ting Steunfonds Burgerlijke Onge hoorzaamheid in Woensdrecht krijgt van een groep Wageningse moestuinders 1000 gulden. Ze wil len daarmee protesteren tegen de 'tweeslachtigheid' van de Heide- mij. Die looft enerzijds prijzen uit in een leefbaarheids wedstrijd, maar anderzijds werkt ze mee aan de kruisrakettenbasis in Woens drecht. De Wageningers hebben in de Heidemij-wedstrijd 'een kern waar pit in zit' 1000 gulden gewonnen omdat ze in hun wijk een moestuin hebben aangelegd. Ze vinden ech ter dat de Heidemij zelf niet mee werkt aan de vergroting van de leefbaarheid door hun medewer king aan de raketbasis. Daarom ge ven ze hun prijs aan de actievoer ders in Woensdrecht. DEN HAAG (ANP) - Het Interker kelijk comité tweezijdige ontwape ning (ICTO) valt verder uit elkaar. TWaalf vooraanstaande leden, die naar eigen zeggen vanaf de oprich ting het gezicht van deze tegenhan ger van het IKV hebben bepaald, hebben hun lidmaatschap opge zegd nu ook eenheid te herstellen, is mislukt. meer een vernietigend rapport over Janssen van Raay bevatte, werd van tafel geveegd door het bestuur. Een voorstel om Janssen van Raay tijdelijk te vervangen werd in juni niet eens in stemming gebracht. Sindsdien heeft generaal bd De fwppitp dp öinasaien neen Benc.aai Sc Savornin Lobman gewerkt aan e nieuw plan, dat in november met een grote meerderheid werd aan vaard. Volgens dit rapport moet het ICTO terughoudend zijn by het innemen van politieke en militair/ strategische standpunten. Ook zouden er twee vice-voorzitters moeten komen, van wie een straks Janssen van Raay zou moeten op volgen. Deze laatste heeft al laten weten voor mei 1988, wanneer zijn bestuurstermijn afloopt, het voor zitterschap van het ICTO eraan te geven. De twaalf voormalige bestuursle den stellen in een verklaring dat 'het ICTO het ICTO niet meer is Tot deze groep behoren 4 van de 6 ereleden, een van de twee oprich ters en de 4 bestuursleden die dit voorjaar aftraden na een conflict over ICTO-voorzitter Janssen van Raay. 'De geest van Tsjernobyl' voerde gisteren actie bij de kerncentrale van Borssele. Actievoerders bevestigden onder meer spandoeken aan de 'gewo ne' energiecentrale met aan duidelijkheid niets te wensen overlatende teksten. (foto anp) BORSSELE (ANP) - De actie groep 'De geest van Tsjernobyl' De rijkspolitie, die wel aanwezig was, heeft niet tegen de actievoer- heeft gisteren bij de kerncentrale ders opgetreden. Ze konden i het Zeeuwse Borssele geprotes teerd tegen kernenergie. Enige tientallen mensen ketenden zich vast aan de hekken de koelwater in- en uitlaat van de centrale en be klommen olietanks. Ook werden spandoeken met leuzen tegen kernenergie opgehangen. Rond het middaguur gaven de demon stranten hun actie vrijwillig en zonder geweld op. In een pamflet eisten de actie voerders onmiddelijke sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodwaard en stopzetting van alle overheidsplannen. De actie beëindiging van hun actie het strijdtoneel ongehinderd verlaten. Directe aanleiding voor de dras tische stap is het afzeggen door het bestuur van een gesprek tussen enerzijds het bestuur en anderzijds de afgetreden bestuursleden en vertegenwoordigers van 20 (van de 100) bezwaarde afdelingen af we gens 'onduidelijkheid over wie zij vertegenwoordigden'. Dit week einde maakte het bestuur bekend alsnog zo'n gesprek te willen voe ren en de komende week de uitno digingen te zullen versturen. De twaalf uittredende leden noe men het optreden van het bestuur in strijd met het besluit van de ver enigingsraad om zo'n gesprek te voeren. Verder constateren zij dat driekwart van de uitgaven besteed worden aan bestuurs- en admini stratiekosten. Daardoor is er vol gens hen vrijwel geen geld meer voor de eigenlijke activiteit van het ICTO, het geven van voorlichting en informatie. Dit vooijaar traden vier be stuursleden af vanwege de nauwe samenwerking die voorzitter Jans sen van Raay nastreeft met het Oud Strijders Legioen van Prosper Ego. Hij zou het ICTO ook gebrui ken voor propaganda voor het SDI-programma. Een eertse ver zoeningspoging leverde geen re sultaat op. Het plan, dat onder Autodiefstal snel ten einde ASSEN (GPD) - Twee van Assen die gisteravond in hun woonplaats een gloednieuwe Mercedes hadden gestolen, heb ben aan hun buit maar weinig plezier beleefd. Al enige minuten nadat zij met hun bezit wegre den, lag een van het tweetal in een ambulance en zat de ander op het bureau van de politie. Vol gens de politie was een van de autodieven vrijdag vrijgelaten na een gevangenisstraf en genoot de ander van een weekendverlof. In het centrum van het dorpje Vries raakte de wagen in een slip nadat de bestuurder een stopte ken van de politie had gene geerd. Hij ramde een politiebus, raakte een boom en belandde uiteindelijk tegen een verkeers lichtinstallatie. Een totaal ver kreukelde auto en een zwaarge wonde passagier, die naar een ziekenhuis in Assen werd ver voerd, bleven over. Directeur Wilton-Feijenoord bij doop Taiwan-duikboot SCHIEDAM (ANP) - Directeur Sluis van de scheepswerf Wilton- Fijenoord heeft zaterdag felle kri- bedoeld als voorschot op de grote tiek geleverd op de Nederlandse toch voor". Kritiek had Sluis ook r gevraagd. We willen ze niet i: op de beslissing van de regering verlegenheid brengen, zoals dat i geen exportvergunning te ver- heet", zei Sluis later desgevraagd. demopstraties tegen kernenergie, regering bij de doop van de tweede die op' 24,25 en 26 april volgens jaar onderzeeër voor Taivyan. Hij iiilïen worden gehouden. Volgens woordvoerster Scho penhauer wilde de actiegroep aan tonen dat het met de beveiliging van de kerncentrale in Borssele in feite droevig gesteld is en dat ie dere kwaadwillende op het terrein zou kunnen komen. Voorzitter Don van de raad van bestuur van de PZEM ontkende dat. De actie voerders zijn uitsluitend op het ter rein van de conventionele centrale geweest, zei hij. Het is niet moge lijk om ook het terrein van de kern centrale op te komen. Dat is hier dan ook niet gebeurd, aldus Don. weet de ovèrheid 'machtsmis bruik', omdat Economische Zaken onder de voormalige minister Van Aardenne alles heeft gedaan om Wilton-Feijenoord uit te sluiten van buitenlandse orders. Ambassa des kregen opdracht geen mede werking te verlenen aan pogingen van Wilton-Feijenoord orders te verwerven, terwijl de staatswerven RDM en KMS De Schelde wel op diplomatieke steun konden reke- Volgens Sluis heeft Van Aarden nes opvolger De Korte hieraan een einde gemaakt. "Hoewel hij er van daag niet is, danken we hem er lenen voor nog 4 duikboten Taiwan om - zoals na de toestem ming voor de eerste twee gebeurde - geen diplomatieke crisis te riske ren met de Volksrepubliek China. Fregatten Ofschoon de twee duikboten die bij Wilton voor Taiwan worden ge- Die beschouwt Taiwan als afvalli- bouwd binnen afzienbare tijd vol- ge provincie. Daardoor liep Wilton tooid zijn, zit de werf volgens Sluis een order mis van 6 miljard gulden, de komende jaren niet zonder goed voor 36.000 manjaren werk. werke. Taiwan heeft ook nog twee Sluis prees de politici Rempt en patrouilleboten besteld, die nog Van Heemskerck (beiden VVD), anderhalf jaar werk opleveren, die zaterdag als enige leden van de Sluis zei nog steeds te hopen op sa- Tweede Kamer bij de plechtigheid menwerking met staatswerf De aanwezig waren en daarmee vol- Schelde, die in de race is voor een gens de Wilton-directeur het rege- order van Indonesië voor de bouw fregatten. Het overleg daar- r is volgens Sluis gestokt, 'maar proberen het weer op gang te ringsbeleid ten wan durfden te negeren. "Bij de doop van de eerste Taiwanese duikboot, twee maanden geleden, krijgen'. Sluis hoopt bovendien hadden we alle kamerleden uitge- een graantje mee te pikken van de nodigd en toen kwam alleen me vrouw Rempt. De rest was verhin derd. Nu hebben AMSTERDAM - Het grote aantal wijzigingen in de sociale uitkerin gen per januari aanstaande, de zo genaamde 'stelselherziening', le vert honderden banen op bij de in stanties die voor uitbetaling van die uitkeringen zorgen. Het nieuwe stelsel kost dan ook vele tientallen miljoenen guldens per jaar extra aan salarissen. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK), dat de admi- nistratie voor 17 van de 23 bedrijfs- verenigingen verzorgt, zegt dat de voorbereidingen het GAK dit jaar r al vele tientallen miljoenen gul- 1 dens hebben gekost. Volgend jaar is het GAK 50 miljoen gulden duurder uit om het extra personeel dat het in dienst heeft genomen te kunnen bekostigen. Het GAK krijgt het een stuk drukker, doordat het straks ook mensen die langer dan een halfjaar werkloos zijn, en dus onder de Nieuwe Werkloosheidswet (nww) vallen, in zijn bestand krijgt. Nu krijgen die werklozen een uitke ring krachtens de Wet Werkloos- E heidsvoorziening (wwv), en die valt nu onder de gemeentelijke so- - ciale diensten. Overigens: mensen die nu al een wwv-uitkering heb ben, blijven bij de sociale dienst. J.J.R. van de Weg, projectmana ger voor de stelselherziening bij het GAK, vertelt dat het GAK tot eind 1987 verspreid over het hele land zevenhonderd extra mensen in dienst neemt voor de uitvoering van de Nieuwe Werkloosheidswet. Vierhonderd daarvan zijn er nu al aangenomen. De uitvoering van de uitkeringen voor arbeidsongeschikten volgens de wao was altijd al het werk van de bedrijfsverenigingen en het GAK. Maar omdat de wao per 1 ja nuari een stuk ingewikkelder wordt, heeft het GAK tijdelijk - in elk geval tot eind 1987 - 150 men sen aangenomen. Ten slotte is het personeelsbestand van het hoofd kantoor met veertig uitgebreid. Opgeteld komen er zo'n 900 men sen bij op een totaal van 12.000. Om de GAK-medewerkers be hoorlijk op de ingewikkelde mate rie van de nieuwe wetten voor te bereiden, werden er 5000 tot 6000 van hen bijgeschoold. Wie met de werkloosheidwet te maken heeft, moest het meest bijleren: twintig dagen naar cursus. De afdeling wao ging tien dagen, de buiten dienst weer wat minder, en de mensen op de afdeling ziektewet, ten slotte, twee dagen. De informatievoorziening aan de uitkeringsgerechtigden heeft ook de nodige tijd gekost. Alle 500.000 mensen die via het GAK hun uitke ring krijgen hebben een persoonlij ke brief gekregen waarin staat wat de stelselherziening voor hen per soonlijk betekent. Voor wao'ers werden honderd standaardbrieven ontwikkeld, voor ww'ers negen. Wwv'ers zijn in samenwerking met de gemeentelijke sociale diensten aangeschreven. De niet bij het GAK aangesloten bedrijfsvereni gingen konden beschikken over de standaardbrieven van het GAK. Extra werk Van de verwachting dat de socia le diensten veel minder werk zou den krijgen (die raken immers de wwv-ers kwijt) is niet veel terecht gekomen. Er zijn dan ook maar en kele tientallen ex-ambtenaren van sociale diensten bij het GAK ko men werken. Ondanks een af spraak die het GAK met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten had gemaakt over een voorkeurs regeling voor deze mensen. Van de Weg meent dat de gemeenten het personeel bij de sociale diensten via natuurlijk verloop al wat heb ben laten inkrimpen omdat zij de 'overheveling' van de wwv-ers naar de bedrijfsverenigingen zagen aan komen. Bovendien krijgen de sociale diensten extra werk door wijzigin gen in de Bijstandswet en door in voering van de IOAW, de Inko mensvoorziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte werkloze Werknemers. De Utrechtse gemeentelijke sociale dienst bijvoorbeeld, vreest boven dien extra werk ten gevolge van strafkortingen door bedrijfsvereni gingen aan uitkeringsgerechtig den. Mensen die daardoor onder het bestaansminimum zouden ko men, kunnen alsnog bij de sociale dienst aankloppen. De Utrechtse dienst verwacht dan ook zeker niet minder werk te krijgen. Een van de bedrijfsverenigingen die niet bij het GAK is aangesloten is de Detam, de bedrijfsvereniging voor Detailhandel, Ambachten en Huisvrouwen, met haar hoofdkan toor in Utrecht. Ook de Detam moet uitbreiden, ongeveer om de zelfde redenen als het GAK. Op het personeelsbestand van ongeveer 1400 mensen, komen er vijftig tot honderd arbeidskrachten bij. Een bijkomend probleem voor de uitvoerders van de sociale rege lingen is dat het ministerie een flink aantal uitvoeringsbesluiten nog niet heeft vastgesteld, en er dus altijd nog tijdrovende details kunnen veranderen. Desondanks wordt van die kant de verzekering gegeven dat de uitkeringsgerech tigden hun geld in januari op tijd krijgen. Sea-tiger, zo heet sinds zaterdag de tweede duikboot die Wilton-Feij- noord voor Taiwan bouwt. De echtgenote van de Taiwanese admiraal Lu doopte het schip, een 'broertje' van de een paar maanden geleden gedoop te Sea-dragondie ook naar Taiwan gaat. (foto anp> ADVERTENTIE Extra kerstkoopavonden in alle filialeaop 22 en 23 december. BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5