'Meer openheid over manier van werken LDM' PIJPJE MET STAMBOOM. Slibdepots in provincie voorlopig van de baan Nieuwe directeur Leidsche Duinwatermaatschappij J. Haijkens: MAANDAG 22 DECEMBER 1986 LEIDEN Na een studie aan de TH Delft, begon hij in 1970 zijn loopbaan bij het Rotterdamse drinkwater- leidingbedrijf. Na de nodige om zwervingen in de drinkwaterwe reld, waarbij hij zelfs in Sri Lan ka verzeild raakte, is hij nu weer terug bij een plaatselijk waterlei dingbedrijf. Alleen, mocht hij in 1970 de directie 'slechts' met ad viezen terzijde staan, nu moet ir. J. Haijkens, de per 1 april 1987 in dienst tredende nieuwe direc teur van de Leidsche Duinwater maatschappij, zelf de verant woordelijkheid dragen. De LDM heeft de afgelopen maanden flink in het nieuws ge staan. De oude directeur, ir. C. de Jóng, gaat per 1 januari met ver vroegd pensioen. Hij is in sep tember door de raad van com missarissen op non-actief ge steld. Dat gebeurde nadat de in spectie voor de volksgezondheid er lucht van kreeg dat De Jong in tijden van waterschaarste opper vlaktewater direct naar de eind- zuivering voerde in plaats van dit water eerst in de duinen te infil treren. De Jong werd door de inspec tie onder curatele gesteld. De in spectie stelde dat hij 'onnodige en vermijdbare risico's' had ge nomen waardoor zij geen ver trouwen meer in hem had. De raad van commissarissen koos de kant van de inspectie en ont nam De Jong de dagelijkse lei ding van het bedrijf. Er werden twee tijdelijke managers aange steld in afwachting van de komst van een nieuwe directeur. Die werd twee weken geleden door de Leidse gemeenteraad - de enige aandeelhouder van de LDM - benoemd. Dat wil nog niet zeggen dat daarmee de LDM-affaire volledig ten einde is. Om een herhaling van zo'n kwestie te voorkomen, heeft de gemeenteraad geëist dat de duin watermaatschappij een 'opener' structuur krijgt, zodat de direc teur nooit meer de enige is die als spreekbuis naar de raad van commissarissen moet functione- Hoe ver het staat met het 'ope ner' maken van de structuur, wil Haijkens nog niet zeggen. Be hoedzaam formulerend en zijn woorden met zorg kiezend, gaat hij trouwens vrijwel elke vraag over de LDM uit de weg. Maar dat had hij van tevoren al aange kondigd. Over een jaar of zo, wanneer hij zich meer bij het bedrijf heeft in gewerkt, wil hij met alle plezier praten over de LDM en haar be leid. "Het lijkt me echter niet verstandig dat al op dit moment te doen", aldus Haijkens. Van daar dat hij zich voorlopig even 'beperkt' tot het algemene drink- waterbeleid in Nederland, iets waar hij als hoofd van de planaf deling van de directie voor drink- en industriewatervoorzie ning van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer nauw bij is betrokken. LEIDSCHENDAM/LEIDEN - "De drinkwatervoorziening in Nederland is een van de beste ter wereld. Nederland. Als we die vergelijken met de situaties el ders, mogen we onszelf heel erg gelukkig prijzen. Maar dat bete kent niet dat we op onze lauwe ren mogen rusten. Want er zijn veel zaken die de kwaliteit van het drinkwater kunnen bedrei gen", stelt Haijkens. door Wim Wegman Een van de grootste bedreigin gen is de de eventuele aantasting van het grondwater. "Grondwa ter is van oudsher de belangrijk ste bron voor drinkwater. Twee derde van al het drink- en indus triewater wordt hiervan bereid. Het is daarom ook een bron die goed moet worden beschermd. Nederland wordt echter steeds voller, waardoor van verschillen de kanten een claim wordt ge legd op de bodem en het gromd- water. Met alle gevolgen van dien. De kans bestaat dat hier door grondwater, maar ook het oppervlaktewater dat wordt ge bruikt voor drinkwaterzuivering, wordt aangetast door overbe mesting, het gebruik van bestrij dingsmiddelen, de toenemende verstedelijking en industrialisa tie". Ook de duinen - volgens Hay- kens uitstekend geschikt om wa ter op te slaan: "Kijk maar naar Tsjernobyl" - worden op sommi ge punten bedreigd, onder mêer door de oprukkende verstedelij king. Daarom moet er zorgvuldig» worden gelet op het gebruik van de duinen. "De duinen hebben vier gebruiksfuncties. In de aller eerste plaats dienen ze als zeewe ring, en daarnaast voor drinkwa terbereiding. Voorts zijn ze be stemd als natuurgebied en voor recreatie. Dat betekent datje niet zo maar alles kunt toelaten. Er moet een evenwicht worden ge vonden". Haijkens is daarom - overigens niet als enige - een warm voor stander van diep-infiltratie van water in de duinen. Diep-infiltra- tie wil zeggen dat te zuiveren op pervlaktewater tussen afgesloten kleilagen in de duinen wordt op geslagen en niet, zoals volgens de huidige methode, via de op pervlakte wordt geïnfiltreerd. "Er zijn hiermee proeven gedaan en boden goede perspektieven. Maar het is nog niet op grote schaal uitgeprobeerd. Als ook die proeven succes hebben, kan de benodigde capaciteit op die manier worden uitgebreid en kan de oppervlakte-infiltratie ge leidelijk worden teruggedron gen. Daardoor komen minder fosfaten en nitraten in het duin milieu die de vegetatie aantas ten". Haijkens is op dit moment di rect betrokken bij de veiligstel ling van de drinkwatervoorzie ning in Nederland. In zijn huidi ge functie bij het ministerie van vrom is hij medeverantwoorde lijk voor de planning van de drinkwatervoorziening op lange en middellange termijn. "Door middel van de zoge noemde structuurschema's van het ryk - waarin in grote lijnen wordt geschat hoe groot de be hoefte is aan drinkwater in Ne derland en welke bronnen hier voor in aanmerking komen - en de plannen van de gezamenlijke waterleidingbedrijven, proberen we een en ander zo goed moge lijk te regelen. In mijn huidige functie moet ik het maken van structuurplannen begeleiden. Bovendien speel ik een rol in het goedkeuren van de plannen van de gezamenlijke bedrijven", al dus Haijkens. Na al een aantal jaren het over zicht over de verschillende plan nen te hebben gehouden, lijkt het hem een goede stap om ook weer de praktische kanten van dichtbij mee te maken. Boven dien wil hij nu zelf directer de verantwoordelijkheid dragen voor de bewaking van de kwali teit van de drinkwatervoorzie ning. "Vandaar dat ik heb gesol liciteerd bij de LDM. Volgens de Waterleidingwet is de directeur de eerst-verantwoordelijke. Het rijk moet er voor zorgen dat de directeur voldoende waarborgen wordt geboden om zijn taak te kunnen vervullen". Zelfstandig Of Haijkens lang directeur blijft van een zelfstandige LDM, is nog maar de vraag. Op dit mo ment zijn gesprekken gaande met het Energiebedrijf Rijnland en een aantal distributiebedrij ven in deze regio voor water, elektriciteit en gas over een eventuele fusie. Daarnaast heeft de provincie het plan om de 28 waterbedrijven in Zuid-Holland samen te voegen tot drie grote bedrijven. Volgens dit plan zou de LDM moeten samengaan met onder meer het Haagse duinwa terbedrijf. "Ik lig momenteel niet wakker J. Haijkens: "We moeten wat de drinkwatervoorziening in Nederland 1 gaan rusten" van de vraag of ik lang directeur blijf van de LDM. Ik zie wel wat de toekomst brengt. Dat is op dit moment trouwens niet precies te voorspellen", zegt Haijkens. Naar welke van de twee fusies zijn voorkeur uitgaat, kan hij vooralsnog niet zeggen. "Ik vind wel dat bij de samenvoegingen het vergroten van de doelmatig heid voorop moet staan. Daarvan profiteert de consument en dat is waarom het draait". Overigens stelt hij dat wanneer de bezwaren tegen het plan van de provincie worden afgewezen, fusies nog niet onmiddellijk hoe ven te volgen. "Dat reorganisa tieplan schetst een situatie waar naar de provincie streeft. Als er echter een bedrijf is dat nog in de plannen van de provincie past, maar dat wel doelmatig werkt, aan alle verplichtingen kan vol doen en in staat is om ook aan niet-alledaagse problemen het hoofd te bieden, dan vraag ik me af hoe snel reorganisaties moe ten worden doorgevoerd", zegt Haykens. "Ook hier zal een zeker even wicht moeten worden gevon den", gaat hy verder. "Een piepklein bedrijf kan niet op alle ontwikkelingen inspringen. Een hele grote kan dat wel, maar die bedrijven kunnen heel ver van de consument komen te staan. Daar tussen moet een oplossing worden gevonden". Voorlichting Als Haykens op 1 april in dienst treedt van de LDM, staan hem meteen een paar flinke kar weien te wachten. Ten eerste is het bedrijf bezig zijn winnings middelen te verbeteren. Het wil onder meer een nieuwe voorzui veringsinstallatie bouwen en een aantal winningskanalen opknap pen. Daarnaast zal Haijkens zich moeten bezighouden met de al eerder genoemde fusie-plannen en de verbetering van de interne organisatie van het bedrijf. "Wat dat laatste betreft: tijdens myn kennismaking met het bedrijf is me opgevallen dat er een hechte personeelsband is. Zowel onder ling als met het bedrijf. Mensen zijn kennelijk bereid zich volle dig in te zetten. Ik heb daarom alle vertrouwen in toekomstige ontwikkelingen". Op betrekkelijk korte termijn wil Haykens ook beginnen met een goede voorlichting aan het publiek. "Mensen moeten in zicht krygen in de wijze waarop hun water wordt geproduceerd en de manier waarop de water- prijs tot standkomt. Hoe we dat gaan aanpakken, weet ik nog niet precies. Daarover moet nog worden gesproken. Maar open heid staat voorop". Vrouw 2 keer slachtoffer van inbrekers LEIDEN - Een Noordwijkerhout- se is gisteren tot tweemaal toe het slachtoffer van inbraak geworden. Tijdens het bezoekuur van het Dia- conessenziekenhuis was er om streeks drie uur in haar auto inge broken. Haar tas met huissleutels, portemonnee en pasjes werd daar bij buitgemaakt. Om half vier meldde de politie in haar woon plaats dat er in haar huis een inslui ping was geweest, waarbij haar kleurentelevisie was ontvreemd. Getuigen hadden twee mannen, die zeer waarschijnlijk met haar in Leiden gestolen huissleutels wa ren binnengekomen, zien wegrij den. In nog twee bij het Diaconessen- ziekenhuis geparkeerde auto's is gistermiddag ingebroken, waarbij twee radio-cassetterecorders wer den ontvreemd. LEIDEN - Bij een controle van ge parkeerde auto's vannacht, heeft ,de politie bij 57 van de 286 voertui gen geconstateerd dat de verzeke ring niet in orde was. Bij een alcoholcontrole vrijdag avond werden 332 bestuurders ge controleerd. Drie van hen moesten een bloedproef ondergaan en vier kregen een rijverbod opgelegd. Twee automobilisten reageerden niet op het stopteken en reden door. Uit winkel aan Breestraat 1500 CD's gestolen LEIDEN - Vijftienhonderd com- pact-discs, ter waarde van onge veer 60.000 gulden, zijn vorige week ontvreemd uit een grammo foonplatenzaak aan de Breestraat. De dieven, die in de nacht van don derdag op vrijdag waren binnenge- komen door een beveiligde licht- koepel te vernielen, namen ook een CD-speler en 700 gulden wis selgeld mee. Toch beroep vergunning LEIDEN - Er is toch AROB-be- roep mogelijk tegen de weigering van het college van B en W om een parkeervergunning af te geven. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren be paald. De gemeente Leiden was er tot nu toe steeds van uit gegaan dat er geen beroep bij de Raad van Sta te mogelijk was. "Dit is een omme- zwaai in de jurisprudentie en zal weer heel wat reisjes naar Den Haag tot gevolg hebben", aldus wethouder Peters. LEIDEN - De historische haven aan het Galgewater is sinds zaterdag een nieuwe attractie rijker. Die dag meerde de oude stoomsleepboot Hugo daar af. De boot, eigendom van Aad de Leeuw, stamt uit het begin van deze eeuw. Dronkeman gaat vrouw te lijf na kinderfeest LEIDEN - Een luidruchtig kinder feestje, gistermiddag aan het Van der Lubbehof, kreeg nog een ge welddadig staartje. Na afloop van het feestje bracht een 27-jarige Lei- denaar, een 25-jarige gast naar zijn huis in de Dillenburgerstraat, om dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Thuisgekomen begon de Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt morgenmiddag haar wekelijkse klaverjas- en sjoelsoos in de grote zaal van het gebouw aan de Ber- lagestraat. De grote jaarlijkse klaverjasavond is ook dinsdag. Deze begint om 20.00 uur. Kerstzang Op maandag 22 december vindt er in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade 21 een kerst- samenzang plaats. Medewerking zal worden verleend door Joop Brons, orgel, Gerard Löhe, dwarsfluit en het Emoenakoor onder leiding van Rob de Vogel. Aanvang: 20.00 uur. Kerstklaverj assen Op dinsdag 23 december houdt man zijn vrouw te belagen en ver nielde een ruit in de woning. De 27- jarige gaf de man een pak rammel om hem te kalmeren. De intussen gebelde politie nam de man vervol gens mee om verbaal op te maken. De eerste hulp dienst kwam ter plekke nog even kijken en consta teerde een gebroken arm en een gebroken neus. De 25-jarige Leide- naar is daarop overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Na behandeling keerde hij terug naar het bureau om daar de nacht door te brengen. Vanochtend mocht hij terug naar het AZL voor verdere behandeling. wij kvereninging- Aktief een kla verjas/sjoelavond. Aanvang: 20.15 uur. Wandeltocht Op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 december wordt in Leiden de negende kerststads wandeltocht gehouden. De af standen die kunnen worden gelo pen zijn vijf, tien en vijftien kilo meter. Start is bij de Ijsbaan, Vondellaan 41 tussen 9.00 en 15.00 uur. Inschrijfgeld bedraagt 3 gulden per persoon. Latijns-Amerikaanse muziek Op tweede Kerstdag spelen in het Rijksmuseum voor Volken kunde de Antiliaanse harpiste May ra de Haas en gitarist! zan ger Fred de Haas, die samen het duo Alma Latina vormen. Daar naast treden ook op enkele leden van de groep Yaravi Aanvang 15.00 uur. Blaffende hond bijt de politie LEIDEN - De hondengeleider van de Leidse politie is gisteravond in zijn hand gebeten door een bou vier. De hond was samen met een andere hond alleen in een huis aan de Leedestraat. De dieren veroor zaakten veel ovèrlast voor de be woners; Net toen de politie het huis was binnengegaan, kwamen de bewoonster en de eigenaar van de honden thuis. Tegen de be woonster is proces-verbaal opge maakt. Viertal betrapt bij inbraakpoging LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn vier Leidenaars, 18, 19, 20 en 22 jaar oud, aangehouden op het dak van de Hema. Zij wil den kennelijk een flinke slag slaan, want zij hadden allerlei soorten in- brekerstuig, een slijptol en stofbril len bij zich. Ook hadden zij zich van de nodige proviand LEIDEN - Drie Leidenaars, van 20, 21 en 22 jaar, zijn vannacht aange houden, nadat zy op heterdaad wa ren betrapt bij een inbraak in een benzinepomp aan de Haagweg. La ter trof de politie ook nog een door hen gestolen auto op de Rijndijk aan. Het drietal is ingesloten. LEIDEN - De aanleg van stort plaatsen voor zuiveringsslib in de provincie Zuid-Holland is voorlo pig van de baan. Provinciale Sta ten hebben gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie, opdracht gegeven te onder zoeken of zuiveringsslib toch kan worden opgeslagen by de Hartel- mond en in de Slufterdam aan de Maasvlakte. Gedeputeerde Staten hadden aanvankelijk voorgesteld om in Zuid-Holland drie speciale stort plaatsen in te richten voor dit slib, dat afkomstig is van onder meer af valwaterzuiveringsinstallaties. Ze hebben acht voorlopige plaatsen aangewezen, waaronder de polder Oostvliet in Leiden. Welke van de acht plaatsen het uiteindelijk zou worden, was nog niet zeker. Het provinciebestuur onderhandelde daarover nog met de verschillende gemeentebestu ren. In elk geval hebben alle acht de gemeentebesturen de provincie laten weten dat zij er weinig voor voelen om de slibstort binnen hun grenzen op te nemen. Het dagelijks bestuur van de pro vincie voelde weinig voor de sug gestie om het slib op te slaan bij de Slufterdam. Deze nieuwe dam bij de Maasvlakte is bedoeld voor de opslag van het baggerslib uit de Rotterdamse haven. GS meenden dat het rijk nooit toestemming zou geven en dat de provincie zelf Geen voorrang: fiets ster gewond naar ziekenhuis LEIDEN - Een 29-jarige Leidse is vrijdagavond gewond geraakt, toen zij met haar fiets vanaf de Zoeterwoudsesingel linksaf de Ho ge Rijndijk opdraaide. Zij trachtte daarbij nog net voor een auto, be stuurd door een 25-jarige Zoeter- woudse, te glippen en verleende geen voorrang. De Zoeterwoudse kon haar niet ontwijken. Met een hersenschudding en een gekneusd rechterbeen is de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Geweldpleging LEIDEN - Een 25-jarige en 33-jari- ge Leidenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de 1ste Bin nenvestgracht aangehouden,nadat zij een 43-jarige Leidenaar zonder enige aanleiding in elkaar hadden geslagen. Het slachtoffer liep daar bij een hoofdwond op, die hij moest laten hechten, en een groot aantal blauwe plekken. ruimte zou moeten vinden voor een opslagplaats voor zuiveringss lib. Provinciale Staten vinden echter dat het dagelijks bestuur de moge lijkheden van de Slufterdam te weinig heeft onderzocht en deze te vroeg van de hand heeft gewezen. Ze geven Gedeputeerde Staten daarom opdracht om op zo kort mogelijke termijn alsnog onder zoek te doen hiernaar. Het onder zoek moet in elk geval zijn afge rond voor 1 november 1987. Met in gang van die datum moet de pro vincie namelijk beschikken over een plan voor de verwijdering van afvalslib. ADVERTENTIE Al meer dan 300jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. Grolsch bier wordt ge botteld in de bekende beugelfles van 45 cl en het nieuwe pijpje van 30 cl. Dit nieuwe flesje is lichter in gewicht, de inhoud is gelijk aan die van het oude pijpje. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3