mm OH Degelijkheid Joesoepov valt slecht bij publiek Superveteraan blijft verbazen DE Harry moet maar wachten' Organisatie toch tevreden Officieus record Ravensbergen Van der Veer wil nog een tijdje doordraven Dubbele zege Nelli Cooman MAANDAG 22 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 18 HILVERSUM (GPD) - De vijfde KRO-schaaktweekamp, die gisteren ondanks verwoede pogingen van jan Timman eindigde met remise (waardoor Artur Joesoepov ook in de totaalstand op gelijke hoogte bleef: 3-3), heeft voor verdeeldheid gezorgd. Na het spekta kel van vorig jaar, toen wereldkampioen Kasparov een opwindend optreden verzorgde, viel de degelijkheid van Joesoepov bij het grote publiek heel wat minder in de smaak. Insiders, zoals Hans Böhm, vonden echter, dat ook deze vijfde editie schaaktechnisch interessant was geweest. Jos Timmer, een van de organisa- De laatste pertij toren, had tevoren al gezegd, dat - Joesoepov ging als volgt: het nooit meer zo mooi kon wor- wlt: Jan Timman (Nederland; zwart; Ar den als in 1985. Maar de kritiek, die ^mi"Sch<S°V'etUniC)' na de eerste vier tamelijk bloedelo- i. d2-d4 Pga-ré; 2. c2-c4 e7-e6; 3. Pbi-c3 „georoKen par, ze partijen de kop opstak, had hy LIB b4; 4. Lcl gS h7-h6; 5. Lg5-h4 c7-c5; 6. bij het EK-jeugdschaken In de derde toch ook weer niet voorzien. "Zelf d4*d5 b7-b5; 7. e2-e3 0-0; 8. Ddl-f3 Lc8-b7; bpn ik hmis wpI fpvrprlpn 'Matuur 9-Lh4xf6 Dd8xf6; 10. DfixfB g7xf6:11.0-0- pubhek en de pers meer spektakel Lfixc4 Pa6-c7; 17. Thi-ei Pc7-e8; 18. Tei- willen. Maar je mag Joesoepov niet e3 Pe8-d6; 19. Lc4-d3 e6-e5; 20. Pf4-h5 KfB- met Kasparov vereeliiken Ze heb- e^; Te3-f3 c5- c4; 22. Ld3-c2 Tc8-g8; 23. nwainoii ,Lwci. ben een toteal andlre SpeelsUil En Tf3xre Tg8xg2; 24 f2-f4Tg2xh2; 25. tfBxhe Hansen'(Den), Piket en Èkennlnkmeijer Ned) allen 2,5:8. Manor (Isr), Niiïov de tweekamp Timman gl+; 37. Kcl-b2 Tgl-g2; 38. a2-a4 d7-d6; 39. Pe8-c7 Pb7-c5; 40.Th8-h7+ Ke7-fB;41.Th7- h8+ Kf8-e7; 42. Th8-h7+ Ke7-f8; 43. Th7- gebruikte tijd wit: 3.13; zwart: (Sch) - Almeida (Por) 0-1; Manca (Ita) - Gü- Short (Eng) - Nunn (Eng) 1-0; Portisch - in de 28. Ph5xf6 Th2xh7; 29. Pf6xh7 Ta8-g8; 3o! twee slotduels, zijn naam als 'De Ph7-re Tg8-g3; 31. Kci-b2 Tg3-g2; 32. Tdi- Muur' geheel waargemaakt". 33- Thi-h4 Pd6-b7; 34- Pre-e8+ (Bul), Spycher (Zwi), Djurhuus (Nooj allen 2. De uitslagen van de achtste ronde v Kc7-d8; 35. Th4-h8 Kd8-e7; 36.' Kb2-cl Tg2- schaaktoernooi in Brussel zijn: v„.ö/ VAJ.,6/ De Russische schaker Anatoli (Hon) - Kortsjnoj (Zwi) 0-1; Kasparov (Sov) Karpov was gisteren in Groningen - Hübner (WDl) 1-0. te gast bij het Europees jeugdkam- 1. Kasparov 6 punten, 2. Kortsjnoj, Short en Nunn allen 4, 5. Hübner 3,5, 6. Portisch er had eucn voor een Simul- 2,5 taon. (foto ANP) ZOETERWOUDE - Wim Ravens- bergen blijft vriend en vijand ver bazen. Gisteren maakte de Leidse veteraan het wel erg bont door in Zoeterwoude een officieus wereld record op de halve marathon te lo pen. Niet dat zulke prestaties nauwkeurig worden bijgehouden, maar de dolgelukkige Ravensber gen was er zeker van dat niemand van zijn leeftijd ooit sneller heeft gelopen over 21,1 kilometer dan hij in de tiende "Kerst halve mara thon" van AV Holland: 1.13.53. De klinkende overwinning van Dave Cameron (SWRR) raakte zelfs wat op de achtergrond door deze stunt van superveteraan Ravensbergen. Het was trouwens al bijzonder dat de 57-jarige atleet van De Bata ven aan de start van de zware pol dertocht verscheen. "De meeste van mijn clubgenoten hebben za terdag in Rhoon gelopen. Maar ik wilde liever hier pieken. Voor mij Bij Timman viel een licht onge noegen te bespeuren over de voor zichtige aanpak van zijn opponent. De Amsterdammer, die begin dit jaar nog door Joesoepov werd ge slacht tijdens een confrontatie waarin heel wat meer op het spel stond dan in Hilversum - het be trof toen de halve finale van de kandidatenmatches - zei gisteren na afloop van de spannende slot- partij: "Joesoepov heeft zeker in het begin van de tweekamp risico's vermeden. Dat vind ik jammer. Zelf heb ik er alles aan gedaan om er een mooie schaakweek van te maken. Maar dat kan ik uiteraard niet alleen". Timman, die een slecht jaar ach ter de rug heeft (hij kelderde plus minus twaalf plaatsen op de we reldranglijst), voelde zich, zoals hij toegaf, daarbij onder druk gezet door de media, die in hun kritiek op het evenement ook de "thuis- speler" niet ontzagen. "Kennelijk heeft men liever, dat ik, net ïls in de kandidatenmatch, zonder meer ten aanval trek en binnen twintig zetten mijn hoofd zelf in de strop steek", concludeerde Timman iet wat lacherig. "Nogmaals, ik wilde er het beste van maken, maar ik heb ook geleerd van wat mij het af gelopen jaar is overkomen". Nederlands beste schaker, die op de wereldranglijst John van der Wiel nu vrijwel langszij heeft zien komen, raakte na de uitschakeling in de WK-cyclus door Joesoepov in een impasse en is bij zichzelf te ra de gegaan. "Om weer wat zelfver trouwen op te doen is het zaak zo weinig mogelijk te verliezen. Van daar dat ik voor mijn doen in Hil versum tamelijk solide heb ge speeld. Tegen de tijd, dat de nieu we WK-toernooien worden ge speeld, wil ik weer op mijn oude niveau zijn". Hoe die nieuwe WK-cyclus eruit zal gaan zien, is nog volslagen on duidelijk. In februari heeft Tim man, als bestuurslid van de on langs opgerichte Grandmasters Association (GA), daarover overleg met de verantwoordelijken van de wereldschaakbond (FIDE). Was de Amsterdammer enige weken gele den nog hoopvol gestemd over de ze ontwikkelingen, na de twee kamp tegen Joesoepov sprak hij zich minder optimistisch uit. "Ik heb toch zo mijn twijfels over de werkelijke invloed van de GA en ik krijg steeds meer het idee, dat er wezenlijk niet veel is veranderd. In eerste instantie was het de bedoe ling, dat de spelers inspraak zou den krijgen in het WK-gebeuren. Wat inhoudt, dat onze mening nog steeds gewoon genegeerd kan wor den door de FIDE". Belangrijk voor de Amsterdam mer is, dat er in elk geval spoedig duidelijkheid komt. Ook over de in het leven te roepen Grand-Prix, een zestal toernooien, waarin 24 schakers eventueel zullen gaan strijden om de wereldtitel voor toernooi-spelers. "Die Grand Prix staat los van het huidige wereld kampioenschap", legt Timman uit. "Merkwaardig genoeg is dat tot dusverre in de pers niet naar voren gekomen. In kranten heb ik gele zen, dat de Grand-Prix in plaats van het WK zal komen, maar dat is pertinent onjuist. Het betreft een op zichzelf staande serie toernooi en, die verspreid over twee jaar moet worden afgewerkt". Omdat er nog heel wat details moeten worden uitgewerkt, staat een Grand-Prix voor grootmees ters voorlopig in de kinderschoe nen. Het zit er daarentegen dik in, dat de KRO met behulp van spon sor Interpolis doorgaat met de reeks "Timman tegen de rest van de wereld". En het meest voor de hand liggende vervolg in de serie Hilversumse tweekampen is in 1987 Timman-Van der Wiel. "Zeker een aardig idee", meent Timman. "Maar, het hangt nog wel af van de ontwikkelingen op de wereldrang lijst", doet Jos Timmer van de KRO voorzichtig. „Die twee zullen tegen die tijd nog steeds bij elkaar in de buurt moeten zitten. Anders weet ik niet of het echt wel zo inte ressant is". WASSENAAR - Theo van der Veer was gisteren daar waar hij volgens zijn oude ploegmaten van Docos thuishoort: op Duin- digt. In zijn voetbalverleden werd het loopwonder van de Leidse zondagvierdeklasser dik wijls naar de Wassenaarse ren baan -verwenstVan der Veer: "Dan was het van: 'Ga jij maar bij die paarden op Duindigt lo pen', maar dat het ooit zover zou komen, had ik toen nooit kunnen denken". Nu, een jaar of acht la ter is de naar Oegstgeest uitgewe ken Leidenaar er aan gewend om in de sporen van de edele viervoe ters te draven. Zijn vijfde optre den op het hippische sportcen trum. besloot Van der Veer met een verdienstelijke twintigste plaats in de internationale Duin- digt-cross. Die werd met over macht gewonnen door de Belgi sche doordraver Vincent Rous seau, die met een tijd van 36 mi nuten en 26 seconden Tonnie Dirks op bijna veertig seconden zette. De Nederlandse kampioen veldlopen legde bij afwezigheid van rivaal Marti ten Kate moei teloos beslag op de tweede plaats en finishte zo'n twee minuten eer der dan Theo van der Veer. De atleet van AV Holland toon de zich tevreden over de gelever de krachtsinspanning die hem weer in beeld brengt bij de colle- ga-veldlopers. "Die hadden al een hele tijd niets meer van me gehoord en reageerden verrast op mijn twintigste plaats. Ik heb dit jaar een geweldige inzinking ge had en eigenlijk de hele zomer achter mezelf aangelopen. Ik be gin nu eindelijk weer een beetje te draaien. Een paar weken gele den heb ik bewust de sterk bezette Warandeloop in Tilburg laten schieten voor de Gouda-cross om dat ik wist dat ik daar voorin zou kunnen lopen en dat is goed voor het zelfvertrouwen. Achter- afgezien een hele verstandige be slissing, want ik werd in Gouda eerste. Een twintigste plaats in dit sterke deelnemersveld is ook goed voor het zelfvertrouwen. Voor mijn gevoel heb ik vanmid dag laten zien dat ik nog niet ben afgeschreven. Dit is een stimu lans om door te gaan". Tot ergernis van Harry van der Veer die voor broer Theo een plaats heeft ingeruimd in zijn door een plaatselijke slager in Roelofarendsveen gesponsorde basketbalteam. Theo: "Ik heb Harry beloofd dat ik bij hem ga basketballen zodra ik stop met wedstrijdlopen. Hij wil me dol graag hebben. Ik heb er ook wel zin in. Als ik slecht heb gelopen, roep ik altijd: 'Basketballen is toch, een stuk leuker'. Maar daar denk ik nu toch anders over. Har ry en de slager moeten nog maar even geduld hebben". Irritaties De verschijning van Van der Veer in de subtop van de Neder landse (weg)atletiek, een jaar of vijf geleden, was nogal opmerke lijk. De nu 32-jarige onderwijzer heeft namelijk tot zijn 23ste ge voetbald in het eerste elftal van Docos. Daarin viel hij vooral op' door zijn geweldige loopvermo gen. "Als we op de training een keer een coopertest liepen, moest ik een minuut later starten of de anderen een ronde voorsprong geven. Anders begonnen ze er niet eens aan. Hoeveel meter ik in die tijd liep, zou ik niet meer we ten, in elk geval dik drieduizend meter". Onder het wakend oog van technisch coördinator Arie Kaufmann van de Atletiekunie (tweede 1 1 verdienstelijke twintigste plaats in de internationale Duindigt-cross. 1 rechts) snelt Theo van der Veer (foto Loeit Zujrderduin) In militaire dienst bleek Van der Veer tot zijn eigen verbazing gemakkelijk het tempo te kunnen volgen dat 'echte' atleten in duur- lopen ontwikkelden. Hij kreeg dan ook het dringende advies zich bij een atletiekvereniging aan te melden. Dat werd de AV Holland waar hij onmiddellijk in de snelste trainingsgroep werd opgenomen. "Ik heb voetbal en atletiek eerst nog een jaar gecom bineerd, maar het voetballen ging me steeds meer tegenstaan. Ik ergerde me dood aan ploegge noten die hun man lieten lopen of weigerden mee te verdedigen. Bo vendien kreeg ik allerlei lichte blessures als gevolg van overbe lasting. Irritaties van spieraan- hechtingen en zo. Ik heb toen defi nitief voor atletiek gekozen en sindsdien nooit meer een bal aangeraakt". Afzien Zijn run naar de nationale subtop is volgens Van der Veer het gevolg geweest van de aan wijzingen van Piet Waaning en Bram Wassenaar. De trainers van De Spartaan en De Bataven hebben de laatkomer in het loop wereldje de juiste weg gewezen die enkele jaren geleden in Ber gen op Zoom naar een negende plaats bij het NK veldlopen leid de. Van 'der Veer: "Mijn beste prestatie tot nog toe en ik denk niet dat ik die nog een keer kan verbeteren, want de concurrentie wordt bijna jaarlijks groter en sterker". Bovendien mist Van der Veer het vermogen om zijn grenzen een flink stuk te verleggen. "Ik behoor niet tot die fanatici die een knop in hun hoofd kunnen omdraaien en zich dan helemaal te barsten lopen. Ik kan best af zien, maar alleen als ik me lekker voel Zodra het lichaam wat al te door Jaap Visser erg gaat tegensputteren, haak ik af. Jongens als Marti Ten Kate niet, die gaan desnoods kotsend over de finish. Ik heb het een keer meegemaakt dat Marti na een wedstrijd een halfuur lang heeft staan braken. Voor mij gaat dat dus te ver". Evenals de hoeveelheid trai- ningsarbeid die atleten als Ten Kate verichten. "De toppers trai nen te veel", is de stellige overtui ging van Van der Veer. "Als die jongens meer rustperiodes in hun trainingsprogramma's opnemen, zouden ze net zo hard gaan. Het is belist niet zo dat je harder gaat lopen als je het aantal trainings kilometers opvoert. Dat bewijst Bram Wassenaar met zijn hele trainingsgroep en in het bijzon der met Han Kulker. Die traint hartstikke weinig als je dat ver gelijkt met de jongens tegen wie hij op het EK in de finale op de 1500 meter liep. Kulker is na tuurlijk wel een geval apart, want die heeft bijna spelender wijs de Europese top gehaald. Op basis van zijn geweldige talen ten". Economisch Die toonde de bronzen medail lewinnaar van Stuttgart gister middag andermaal op Duindigt waar de baanatleet bij uitstek in een tijd van 37,54 beslag legde op een fraaie zesde plaats. Zonder zich bovenmatig in te spannen hield de Leidse semiprof op het ruim tien kilometer lange par koers zijn sterk lopende streekge noten Huub Pragt (zevende in 37,5" - --■ 38,00) op afstand Van der Veer: "Wassenaar en Kulker proberen met zo weinig mogelijk arbeid zo optimaal mo gelijk te presteren. Economisch trainen heet zoiets en dat probeer ik ook. Noordgedwongen eigen lijk, want ik heb gewoon niet vol doende tijd om net zo veel te trai nen als de meeste andere jon gens". Als onderwijzer op de montes- sori-Floraschool in Oegstgeest heeft Van der Veer een volledige dagtaak. "Lichamelijk is dat niet zo zwaar, maar geestelijk des te meer. Ik kom vaak ver moeid thuis en dan is het een hele opgave om in trainingspak weer meteen de deur uit te gaan. Voor al met dit pokkeweer en in deze drukke periode. Aan het eind van vorige week had ik het gevoel dat ik helemaal was doorge draaid. Ik ben er inmiddels wel achter gekomen dat ik dan de boel niet moet forceren, dat ik ge woon wat minder kilometers moet draaien. Eigenlijk is dat niets voor atleten, want die wil len altijd koste wat het kost hun schema's afwerken. Die instelling had ik ook, maar het is gebleken dat ik met al dat gejakker niets opschiet. Sterker nog, ik raak er alleen maar meer door ver moeid". Hoewel rust naar de mening van Van der Veer dus niet per de finitie hoeft te roesten, beseft de toekomstige basketballer dat een wat grotere trainingsinzet in zijn geval geen kwaad kan. "Ik heb de laatste weken wel erg wei nig getraind. Gelukkig breekt er nu op school een wat rustiger pe riode aan zodat ik misschien ein delijk weer eens de honderd kilo meter per week kan halen". Het bereiken van de Neder landse veldlooptop acht Van der Veer uitgesloten. "Daarvoor is er teveel oneerlijke concurrentie. In de atletiek is er sprake van ver borgen professionalisme en tegen atleten die door de hulp van sponsors niet of nauwelijks hoe ven te werken, zal ik het altijd moeten afleggen. Bovendien mis ik basissnelheid omdat ik pas op late leeftijd met atletiek ben be gonnen. Maar ik neem genoegen met een plaatsje in de subtop. Zo lang ik me daarin kan handha ven, blijft het leuk om te doen". Charme De charme van het veldlopen is voor Van der Veer de wisselende gesteldheid van de bodem waar op moet worden gecrosst. "Ik hou van een beetje afwisseling en die tref je aan bij het veldlopen, in mijn ogen één van de mooiste on derdelen van de atletieksport". Maar in financieel opzicht één van de minst aantrekkelijke. Van der Veer: "Voor het geld hoef ik het inderdaad niet te doen. Ik, las laatst dat verhaal over die veldrijder René Guyt. Die ver diende zestig gulden met een tiende plaats in een internatio nale cross. In die orde van grote liggen ook de bedragen die ik kan opstrijken. Als je het aantal deelnemers aan een veldrit ver gelijkt met het aantal deelnemers aan een veldloop, kun je stellen dat die tiende plaats van Guyt overeenkomt met mijn twintigste plaats. Ik denk dat ik vanmid dag ook een gulden of zestig heb gewonnen". Een misvatting zoals overdui delijk valt te lezen van het ge zicht dat Van der Veer trekt wan neer hij zich meldt bij de cassière. Met slechts een herinnerings vaantje in de hand komt hij thuis van een koude kermis. "Er waren maar vijftien geldprijzen. Heeft die Guyt mij nog verslagen ook", ziet Van der Veer er de humor van in om zich vervolgens af te vragen of basketballen toch niet leuker is. is deze halve marathon voor eigen publiek de ideale afsluiting van het atletiekjaar. Woensdag testte ik mijzelf voor het laatst 21 kilometer lang. Daarna heb ik alleen nog maar gerust." Dat deze voorberei ding hem een achtste tijd en ne gende positie in het totaalklasse ment zou opleveren had "Willem" tevoren echter nooit kunnen ver moeden. Snelle tussentijd Onderweg kreeg hij wel in de ga ten dat er iets bijzonders ging ge beuren. Zo'n 14 kilometer kon hij Tony Pracht van AV Holland, gis teren de sterkste Leidse atleet, op de voet volgen. "De tussentijd op de 15 kilometer sprak al boekde len" legt Ravensbergen uit. "Een minuut sneller dan vorig jaar, dat kan niet meer stuk, dacht ik toen al. Maar dat ik dit heb geklaard is toch eigenlijk niet te geloven" ju belde de onverslijtbare veteraan na afloop. "Ik kan het niet bewijzen, maar in mijn leeftijdsklasse zal nie mand ter wereld deze afstand ooit sneller hebben afgelegd". Dat Ravensbergen nog niet eens het einde van zijn mogelijkheden heeft bereikt, bleek aan de finish, toen hij zijn veel jongere clubge noot Gé van Veen met opzet voor liet eindigen. Om vooral niet egoïs tisch te lijken en de hechte onder linge band te benadrukken gunde hij Van Veen de eer als beste Ba taaf te eindigen. "Als Gé veteraan was geweest, had ik hem natuur lijk niet laten voorgaan" bekende Ravensbergen, die alle (meestal veel jongere) veteranen ver achter zich liet. "Harder kan ik altijd nog gaan. Volgend jaar zijn de veteranen we reldkampioenschappen in Austra lië. Daar zou ik maar wat graag aan deelnemen. Als jemand bereid is mij financieel bij te staan, zal ik daar ongetwijfeld weer bewijzen dat ik de sterkste van de wereld ben" keek Ravensbergen hoopvol naar de toekomst. In de blakende vorm waarin hij op dit ogenblik verkeert, hoeft niemand hem van grootspraak te betichten. Buitenlanders Wie mocht denken dat uitslui tend streekatleten in het Zuidhol landse polderlandschap de dienst uitmaakten, zit er behoorlijk naast. Winnaar werd namelijk Dave Ca meron, een Brit in Hollandse dienst. Zonder tegenstand van be tekenis raasde Cameron het winde rige parcours af in 1.07.32. Ont spannen gefinisht kon hij pas na enkele minuten constateren dat Peter Zwiers (AV Haarlemmer meer) als beste Nederlander op de tweede plek eindigde. Net voor de degelijk lopende streekatleet Pracht nestelde Philippe Kint zich als beste Belg op de zesde plaats. Diens talrijke landgenoten eindig den weliswaar veel minder hoog, maar zorgden gezamenlijk met zo'n honderd andere atleten voor een gemêleerd internationaal deel nemersveld. Om de amusementswaarde van het atletiekevenement nog meer te verhogen sloegen de "Sho^s-bro- thers" Versteegen bij de jongste veteranen toe. Pal na vermoeiende optredens met hun legendarische popgroep in het noorden van het land liepen Henk en Jan voor thuispubliek prijs: respectievelijk nummer één en drie in hun leef tijdsklasse. Bij de vrouwen voor kwam Ciska van Velzen van Ilion een Holland-onderonsje. Ruim voor Heidy Eijgenraam en Sylvia de Pater van de organiserende ver eniging won zij in 1.23.13, gezien de traditioneel lastige omstandighe den tijdens deze winterwedstrijd een verdienstelijke prestatie. Uitslagen: zie scorebord TIM BROUWER DE KONING DORTMUND (ANP) - Twee maan den voor de Europese indoorstrijd in Lievin heeft Nelli Fiere-Cooman in Dortmund een dubbele zege be haald. De atlete van AVR, die vori ge week werd uitgeroepen tot Ne derlands sportvrouw van het jaar, won tijdens internationale wed strijden zowel de 60 als de 200 me ter. Op de kortste afstand noteerde de Rotterdamse een met de hand gestopte tijd van 7,1 seconden. Haar in het vorig indoorseizoen te Madrid gevestigde wereldrecord is 7,00 seconden (electronische regi stratie). Op de 200 meter was Coo- mans winnende tijd 24,4 seconden. Van de overige Nederlandse deel neemsters eindigde hoogspringer Ella Wijnants als tweede. De atlete van Sparta kwam niet hoger dan 1.76 meter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19