Pernix maakt 'grote klapper' Foreholte heeft meer nodig dan een 'wonderdokter' Vrouwen van Saturnus laten de winst glippen Beker voor Van der Ven Toch zege De Danaïden na ruime achterstand Tsjechische meisjes winnen continentale beker Organisatie WK springt er toch uit Omroepen kibbelen in Utrecht om Van Kempen MAANDAG 22 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Foreholte lijkt meer nodig te hebben dan een trainer van het kaliber van Jan Kecskeméthy. Dat bleek gistermiddag tijdens de competitie-ouverture van de Voorhoutse ploeg, die bij zijn debuut in de eredivisie een ruime nederlaag leed tegen Quintus (20-5). Morgenavond beslist het Nederlands Handbal Verbond over de toe komst van de bondsoefenmeester, die Foreholte voor drie jaar hoopt vast te kunnen leggen. Dit zal gebeuren met behulp van Datateam, dat niet alleen sponsor is van de Voorhoutse ploeg, maar ook van het NHV. Ondanks het verzet van de speelsters van de na tionale ploeg, die de 55-jarige Tsje- choslowaak graag willen behou den, is de kans groot dat zijn plaats wordt overgenomen door het twee manschap Van Linder/Tuik. De bond hoopt de trainer, die voor vijftig procent arbeidsongeschikt is verklaard, in te schakelen bij het opleidingswerk. Dat zou de weg voor Foreholte vrij maken om met Kecskeméty rond de tafel te gaan zitten. "Hij wil graag naar Voorhout ko men", weet pr-functionaris Cor Bakker. "Kecskeméty zelf ziet het helemaal zitten. We hebben al een huis voor hem in Voorhout. Hij komt op de loonlijst te staan van Datateam. Hij zou bij ons twee avonden in de week komen werken. De rest van de tijd zou hij voor de bond moeten gaan werken. Vertrekt hij als vrouwencoach en gaat hij zich inderdaad bezighou den met het opleidingswerk, dan is de kans 99 procent dat hij naar Fo reholte komt", aldus Bakker. "Maar we moeten nog even de be slissing van maandagavond af wachten". Gisteren bleek dat Foreholte meer nodig heeft dan een 'wonder dokter'. Met de rust was de stand 10-2 voor Quintus en toen de Voor houtse ploeg van trainer Wim Geerlings definitief de kleedkamer mocht opzoeken, prijkte er een 20- 5 score op het bord. Daar viel nog niets op af te dingen ook. Quintus domineerde van begin tot het voor Foreholte zo genadeloze einde. De 6-0- defensie waarmee Wim Geer lings trachtte de produktie van de ploeg uit Kwintsheul in te dam men werkte als een vergiet. In de strijd om Cup, het toernooi dat ter voorberei ding op de competitie is afgewerkt, verloor Foreholte oeveneens van het team uit Kwintsheul, maar toen waren er nog perspectieven- van. Maar nu het er echt om ging, waren er voor de vrouwen uit Kwintsheul maar tien minuten voor nodig om de wedstrijd te be slissen. Met gisteren niet alleen de internationals Joke Lekkerkerk en Inge Tulp, maar ook doorbijter Jo sé van Schie in de gelederen, was er geen houden aan voor Forehol te. Maar er waren verzachtende om standigheden aan te voeren voor LAREN (ANP) - Motorcrosser Kees van der Ven is zaterdag in Laren geëerd met de Hans de Beaufort-beker, de hoogste on derscheiding in de motorsport. De coureur uit Bakel kreeg de onderscheiding voor zijn unie ke prestaties in zijn gehele car rière sedert 1975. Van der Ven was vijf maal na tionaal kampioen in de 250 cc klasse en dit jaar titelhouder in de halve liter klasse. Hij zege vierde vijf maal in de strandra- ce van Le Touquet in Frank rijk. Bovendien won hij Grand Prix-wedstrijden in de 125, 250 en 500 cc klasse. Foreholte, dat niet alleen Olga Al- mekinders (geblesseerd) maar ook Ellen Warmerdam (geschorst) mis te. De komst van de nationale top pers Niemandsverdriet (EMM), Kleintjes (VNL) en Robben (Niloc) zou derhalve geen overbodige luxe zijn, maar volgens pr-man Cor Bakker houdt de clubleiding geen rekening met versterking van het drietal. "Ze hebben in een emotionele opwelling gezegd dat ze bij Kecs keméthy willen blijven als hij de nationale ploeg zou verlaten. Dat is gebeurd tijdens het wereldkam pioenschap. Nu de competitie weer is begonnen en iedereen weer over is tot de orde van de dag, den ken we dat het niet door zal gaan". Marja de Graaf van Saturnus verschijnt in kansrijke positie voor het doel van Oase. LEIDEN - In de derde divisie speelde Saturnus een sleutelduel tegen de ongeslagen koploper DES. De Leidenaars redden het in een spannend duel niet. Met uit zondering van de 0-2 bedroeg het gat tussen beide ploegen nooit meer dan een punt. Halverwege bevond Saturnus zich met 9-8 aan de positieve zijde van de score. Gaandeweg werd de waarde van het Papendrechtse middenblok duidelijker. Defensief zorgde het voor een onneembare cirkel, ter wijl ook de aanval meer en meer vanuit die positie gevaarlijk werd. Saturnus compenseerde dat met schoten van onder ander Anton van Noort en enkele fraai uitge speelde aanvallen, maar in de laat ste minuut leverde een doelpoging uit een rommelige situatie DES toch de 16-17 zege op. De vrouwen van Saturnus zorg den ervoor dat OASE geen mo ment in het eigen spel kwam. Con nie van der Werf zorgde op de cir kel voor het nodige gevaar. De vrouwen uit Oud-Ade hadden veel moeite met de Leidse 3-2-1 defen sie. Daardoor verruilde het de 6-7 voorsprong bij rust voor een 11-13 achterstand. Zenuwen bij de Leid- sen, onnodig balverlies en toch weer de routine van de op halve kracht spelende Helma van der Geest bracht OASE nog een punt: 13-13. Sloothaak wint in Mechelen MECHELEN (ANP) - Franke Sloothaak heeft gisteren de hoofd rubriek van het internationale con cours hippique in Mechelen ge wonnen. De tot Westduitser gena turaliseerde Fries bleef met Fleur foutloos in twee manches en in de barrage. Albert Voorn uit Knegsel maakte met Concern één spring- fout in de barrage en eindigde als tweede. Derde werd de Belg Johan de Molder met Wickie. De overwin ning leverde Sloothaak 175.000 Belgische frank (8800 gulden) op. Helene Aubert heeft het afgelo pen weekeinde gedomineerd tij dens de met 16.000 gulden gedo teerde dressuurwedstrijden in Weert. Met Olympic Mr. X won de amazone uit Wassenaar de twee hoofdrubrieken. Hans Bernovski uit Capelle aan de IJssel behaalde eveneens twee overwinningen. De uitslagen van zondag zijn: Grand Prix de dressage: 1. Helene Aubert (Wassenaar) Olympic Mr. X 62,87 procent, 2. Bert Rutten (Hun- sel) Olympic Garibaldi 59,87, 3. Alexander Pompe (Bergen op Zoom) Argos 58,80. Intermediair 1: 1. Hans Bernovs ki (Capelle aan de IJssel) Urion 65,88, 2. Mieke de Kok (Nootdorp Radna), 3. Ankie van Grunsven (Erp) Brisco 65,25. VOETBAL - VENLO (ANP) - Jos van Aerts en Mario Verlijsdonk zijn door WV verkocht aan Eind hoven. Beide spelers kwamen al op huurbasis voor hun nieuwe werk gever uit. Eerder nam WV de doelman van Eindhoven, Rick Laurs, over. LEIDEN - De laatste speel ronde van het jaar zorgde Pernix voor de grote klap per door koploper KVS met 17-14 te kloppen. De ploeg van coach Jasper Engel nam door deze overwinning de koppositie over van de Scheveningers. Zowel Fi des Pacta als TOP verspeel den echter een punt. Het moment van triomf was voor Pernix tegelijkertijd ook een af scheid. Officieel kondigde coach Jasper Engel aan dat zijn vijfde sei zoen tevens diens laatste wordt bij de Leidse overgangsklasser. "Ik heb m'n vertrek vroeg aangekon digd om het bestuur tijd te geven naar een opvolger om te zien", ver klaarde de Abbennesser met de voor hem gebruikelijke beschei denheid. Inmiddels is die opvol ging al bijna geregeld, meldde voorzitter Peter Anes, die evenwel de naam van de komende man nog niet wilde onthullen. Hard op weg lijkt Pernix ook om dit seizoen de kroon te zetten op het werk van Engel. Want zoals omgesprongen werd met KVS, de ploeg die de oranjekragen meer maals de weg naar de hoofdklasse blokkeerde, was ongekend. Geen moment kreeg KVS kans in de wedstrijd te komen door het bui tengewoon felle spel van de Leidse ploeg. Geknokt werd om elke bal en daarbij werden noodzakelijke confrontaties niet geschuwd. Het lieve imago lijkt eindelijk plaats te hebben gemaakt voor de verbeten heid, nodig om de top daadwerke lijk te bereiken. Vanaf het prille begin dicteerde Pernix ook het duel. Vrije ballen van Carla van Evert en Peter Kui pers leverden na zes minuten een 2-0 voorsprong op en die is niet meer uit handen gegeven. Aanvan kelijk werd gewisseld met twee- punts marges, maar kort voor rust liep het verschil op tot vier goals na treffers van Lian Tieleman, Geer- ten Breedveld en Peter Kuipers. Perfect het voorverdedigen neu traliserend met insnijdende aan vallers besliste Pernix na de rust (9-5) het duel. Opvallend was daar bij de rol van de vrouwen, die te kenden voor negen (Janneke Mul der en Carla Kuipers beiden drie-, Lian Tieleman twee- en Carla van Evert eenmaal) van de zeventien goals. Toen het fel jagende Pernix eenmaal op 12-6 gekomen was, gooide KVS de handdoek in de ring. Pernix heerste, scoorde zelfs toen topscorer Peter Kuipers (4) wegens een blessurebehandeling aan de kant zat en finishte pro bleemloos bij 17-14. Nipt "Als we zo blijven spelen, bij de concurrenten telkens een punt ha len en thuis alles winnen kunnen we nog steeds een heel eind ko men", filosofeerde TOP-coach Hans Oele na het duel tegen Die Haghe. Een treffen waarin de de butant door het oog van de naald ging en Frank Nijenhuis pas in de slotminuut het punt veilig stelde: 9-9. De problemen waren deels terug te voeren tot het wegvallen van Stella van der Zaag, wiens Achil lespees inmiddels opeartief weer is aangehecht, maar die nog langdu rig op non-actief zal blijven. Het eerste aanvalsvak met haar ver vangster Ria Nijenhuis scoorde weliswaar zesmaal, Frank Nijen huis werd met drie goals zelfs top scorer, maar ging verdedigend te snel in de fout. In de eerst helfte liep de score nog tamelijk vlot op en via 5-2 werd met een 6-6 stand de rust be reikt. Na 7-6 duurde het echter erg lang eer Ria Nijenhuis gelijk maak te en na vakwisseling was het plots 9-7. Doordat Die Haghe echter van Heiko Locher rechtszet een tegenstander de voet dwars. Later in het treffen met Sperwers z de wijs raakte bij het op balbezit spelen, kreeg TOP nieuwe kansen. De voor Ron van der Willik inge zette Sjoerd van der Klaauw maak te vijf minuten voor tijd 9-8 en in de slotminuut volgde de verlossen de gelijkmaker. Uitgerekend rivaal HKV bracht Fides Pacta weer terug op aarde. Een concurrent kan de Haagse ploeg niet meer worden genoemd, maar niettemin presenteerde het Frank Berendes wel de rekening voor onderschatting. "Een over winning moet je afdwingen en Fi des dacht kennelijk, dat het weer vanzelf zou gaan", wist de Hage naar, zelf lid van HKV, na afloop. Voordat Fides het goed en wel besefte, stond het met 4-1 achter en bij rust was het verschil opgelopen tot 7-3. Wat Berendes zijn pupillen in de pauze toevertrouwde, oor deelde hijzelf niet geschikt voor publikatie. De gelezen les werd wel begrepen want na de hervatting trok Fides opmerkelijk veel feller van leer. Ronald van der Velden (2), Robin- (2) en Bettina Somme- ling bogen een 8-4 achterstand om in een voordelige 8-9. HKV wist echter in de slotfase alsnog gelijk te maken. "We hebben een kwartier lang gekorfbald", concludeerde Beren- des. "Te weinig voor een hele wed strijd. Geen vertoning dus, een kampioensploeg waardig". Verzuim Alleen omdat Fiks voor rust ver zuimde afstand te nemen, kon Vriendenschaar(Ha) bijblijven. In tweede opstelling was Fiks uiterst gevaarlijk, Theo Vreeken scoorde zelfs tweemaal binnen de minuut, maar met Robert van der Kraan en Nico van Weizen verzandde het spel snel. Gwenny de Best heerste onder de korf, maar het ontbrak het schuttersduo aan voldoende zuiverheid hiervan te profiteren. Na rust (6-5) liep Fiks weg naar 9-6, maar nonchalance bracht de voorsprong in gevaar. Reinetta de Mooy scoorde echter voor de derde maal (10-8) en toen ook Sandra van Gelderen haar hattrick comple teerde, was de strijd beslist: 11-8. Alsof zojuist de Europacup was behaald, zo hoog sprong De Danaï den-coach Kees van Vliet. Gezien de wijze waarop de ontknoping tot stand kwam, Heiko Locher scoor de twee minuten voor tijd 11-10, was zijn reactie geenszins overdre ven. Want na drie nederlagen op ry dreigde de Leidse eersteklasser vroegtijdig in degradatieproble men verzeild te raken en dat was niet vooraf ingecalculeerd. Halverwege het duel tegen Sper wers (3-7) moest Van Vliet evenwel serieus rekening houden met een vierde nederlaag. Leon Brouwers (3) en vooral Heiko Locher (5) brachten echter alsnog de omme keer te weeg. Via 6-7 en 6-9 kwam De Danaiden bij 9-9 langszij, waar na Henny van der Top (3) en Heiko Locher de ploeg aan een voor sprong hielpen. De laatste maal was dit beslissend: 11-10. Ook bij Zuiderkwartier-Ons Ei bernest viel de beslissing in de laatste minuten, maar ditmaal trok de thuisploeg aan het kortste eind. Qua spel was de Haagse overwin ning zeker verdiend, maar het felle verweer van de ploeg van Simon Boot verdiende eveneens een belo ning. Vechtend voor elke meter bleef Zuiderkwartier bij, ook toen Ons Eibernest na rust (6-5) uitliep naar 6-8 en het duel dreigde te be slissen. Aldo Spadon zorgde voor aansluiting en datzelfde bewerk stelligde Els van Lunteren even eens na 8-9. Tegen 9-10 was Zuiderkwartier echter niet be stand. Terreinverlies In lager regionen dreigt Leiden snel terrein te gaan verliezen. Velo- citas kwam tegen Tjoba na een 5-5 ruststand niet verder dan 7-12. De Leiderdorpers zagen zichzelf als voornaamste tegenstander en al leen Bert van Osnabruggen en Jan POMPANO BEACH (AFP) - Het Tsjechoslowaakse tweetal Rado- mira Zrubankova en Jana Postisi- lova heeft in Pompano Beach in Florida het tennistoernooi om de continentale beker gewonnen. In de finale versloegen de als tweede geplaatste Tsjechoslowaakse meis jes favoriet Argentinië, dat Neder land in de halve eindstrijd had ui- geschakeld Radomira Zrubanko va won met twe keer 6-2 van Patri cia Tarabini en met Jana Postisilo- va won ze ook het dubbelspel. Het Argentijnse tegenpunt kwam van Betina Fulco die in drie sets van Posisilova won. Diezelfde Fulco had in de halve eindstrijd de nodige moeite met Brenda Schultz. De Nederlandse gaf zich pas na drie sets gewonnen: 6-3,3-6,2-6. Patricia Tarabini stond Maria Eykenboom slechts één ga me toe: 6-0, 6-1. Doordat Argenti nië door de overwinningen in het enkelspel een voorsprong bereikte van 2-0, ging de ontmoeting in het dubbelspel niet door. De finale van het tennistoernooi voor jongensteams om de Sunshi- ne-beker, dat wordt afgewerkt in Plantation in Florida, gaat tussen favoriet Spanje en de Verenigde Staten. De Spanjaarden Javier Sanchez en Tomas Carbonell scha kelden Zweden uit met 2-1. De als vierde geplaatste Amerikanen re kenden af met Italië: 2-0. HVS liep zonder de geblesseerde Ank van der Bosch vrij gemakke lijk over Gilze heen. Al voor rust herstelde het de door twee break- deel stond de uitblinkende keep- ster Lenie van Rijn aan de basis van de ruime 16-7 zege. Marijke Moes werd met vijf treffers top- scoorster. In de afdeling werden de vrou wen van Olympia en de mannen van Rijnstreek winterkampioen. Rijnstreek bereikte dat resultaat door een 17-15 overwinning op nummer 3 Quintus 2, terwijl Olym pia geen kind had aan ODIS: 14-7. Uitslagen. Vrouwen: Wings 2- Northa 15-11, Schipluiden-HW, MMO-Kwiek Sport 18-13, Fairplay- Wings 3 15-5. Mannen: Wings 2- HW, Quintus 3-Foreholte 13-27, HVS-HW 2, Fairplay-Animo 4 24- DEN HAAG (ANP) - De we reldtitelstrijd handbal voor vrouwen blijkt minder betalen de toeschouwers getrokken dan voorzien. Toch heeft het or ganisatiecomité goede hoop de boeken zonder verlies te kun nen sluiten. De kosten van on derbrenging van de zestien ploegen en het transport ble ven ongeveer een ton onder de begroting. Uit recette kwam 300.000 gulden in de kas van penningmeester Jules Bosma, dat was tienduizend gulden minder dan verwacht. „Ik durf nog niet te spreken van een kleine winst", verklaar de Bosma, die tevens vice- voozitter van het Nederlands Handbal Verbond is. „Mijn glo bale indruk is dat we er beter uitkomen dan bij het B-wereld kampioenschap van 1983." Toen leed de organisatie een verlies van 40.000 gulden. In de week na het elf dagen durende evenement is becij ferd dat een kleine tienduizend kijkers gratis toegang is ver leend. De organisatoren heb ben nog geen inzicht in de in komsten uit de verkoop van uitzendrechten. Ook is niet dui delijk welk bedrag moet wor den afgedragen aan de Interna tionale Handbal Federatie ter ontwikkeling van deze sporttak in andere landen. Wel is gebleken dat meer geld werd besteed dan was voorzien aan public relations en het verwennen van de geno digden. Dat bedrag weegt ech ter lang niet op tegen de ton die met onderbrenging en trans port werd „gewonnen". Bosma verwacht over ongeveer een maand de definitieve afreke ning van het toernooi. i Locher de winnende treffer voor zijn rekening nemen (foto Look Zuyderduin) Scheffers kwamen na rust nog tot scoren. Fluks verloor na rust (5-4) even eens de aansluiting met tegenstan der Albatros, hoewel de koploper beslist matig uit de verf kwam. In valler Bram Koppenaal zorgde zes minuten voor tijd voor het laatste wapenfeit: 7-9. Onderaan in IIA verloor Ons Ei land opnieuw met grote cijfers. Ditmaal was het IJsselvogels, dat geen pardon had voor de zwakke Leidse tegenstander: 3-15. Petra van de Meeberg, Julia Arnoldus en invalster Olga Soudan scoorden. Een nuttige overwinning boekte De Algemene, hoewel het duel te gen De Bermen gezien de 2-2 rust stand beslist geen hoogstaand korfbal opleverde. Tweemaal sco rend forceerde Martin Filippo na 4- 4 de beslissing: 6-5. Ook Crescendo hield onver wacht een punt over aan het duel tegen nummer twee Ten Donck. Kort na rust (3-2) keek men nog te gen een 5-2 achterstand aan, maar kort voor tijd stond men plots met 6-8 voor. Die luxe bleek te groot: 8-8 Voor KNS ziet de toekomst er na de 12-5 zege op Dubbel Zes zonni ger uit. Na een vlotte start stokte het by 4-1, maar Ger Glasbergen hielp zijn ploeg over het dode punt. Yvonne van Dam en Edwin Koo ien scoorden elk driemaal. De 17-jarige Steffi Graf, zelf nog niet in het bezit van een rijbewijs, heeft zaterdag haar zoveelste auto verdiend door met een overwin ning van 6-2,6-3 op Heike Thoms voor de derde maal beslag te leg gen op de Duitse indoortitel. De eerste rijproef mislukte. Met een gangetje van vijf kilometer reed Steffi Graf over de voet van een lijnrechter. De auto gaat naar een tante. Steffié eigen garage staat reeds vol. UTRECHT (ANP) - Richard van Kempen vormde zaterdagavond voor de bekermarathon in Utrecht de inzet van een mini-conflict tus sen de Avro en Nos. Beide omroe pen wilden een televisie-portret van de smaakmaker in het mara- thonschaatsen maken en kibbel den over de vraag wie de oudste rechten had. De Nos had met Van Kempen te lefonisch de afspraak gemaakt za terdagavond voor de wedstrijd en kele opnames te maken. De Avro wilde het later op de avond doen. Omdat de Nos-ploeg te laat arri veerde, stuitte ze niet op Van Kem pen maar op de Avro. Van Kempen was de hal uitgegaan voor de war- ming-up. Jack van der Voorn van de Avro, die de twee dagen geleden naar Studio Sport overgestapte Jos Kuyer verving, was gepikeerd over het Nos-initiatief. „Wij verslaan vrijwel alle marathons. Met Studio Sport bestaat de afspraak dat het een handjevol wedstrijden doet en wij de rest. De Nos zou zaterdag de race in Utrecht verslaan. Voor be houd van de continuiteit in de ver slaggeving hadden wy daarom een portret van Van Kempen gepland. Horen we van die Nos-jongens dat ze dezelfde opdracht hebben." Het gekibbel werd harmonieus opgelost. De Nos maakte enige sfeerbeelden en de Avro sprak met Van Kempen af dat ze maandag bij de rijder thuis opnames zal maken. Van Kempen zag er de humor wel van in. „Je hoeft maar een paar ma rathons te winnen en de omroepen vechten al om je", was zijn reactie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17