Arsenal vijftien duels ongeslagen Van Kempen niet te stuiten Haarlem weer in het goede spoor U shockeycoach eist discipline Jeugd ver vooruit Rijnsburg op schot: 7-1 Pak slaag voor Juventus In het water gevallen Marathontop buigt voor rassprinter PAGINA 14 SPORT 3 MAANDAG 22 DECEMBER 1986 DEVENTER (ANP) - De onmacht van Go Ahead Eagles in het inhaal- duel tegen Haarlem werd twintig minuten voor het einde nog eens onderstreept, toen Boerebach, die even daarvoor door Baas onderuit was gehaald, de toegekende straf schop miste. Zijn inzet van elf me ter bracht de bal precies op de ideale hoogte voor Haarlem-doel man Edwin Metgod. Met een fraaie redding koesterde de laatste de erg kostbare voorsprong van 2-1. De overwinning was meer dan verdiend. Haarlem, dat in de ne gentiende minuut door een af standsschot van Eagles-libero Back op achterstand was gezet, combineerde beter en had in de snelle Peeper en Keur gevaarlijke LEIDEN - Diverse clubs uit de Leidse contreien benutten het 'vrije weekeinde' met het spelen van een oefenwedstrijd. Rijnsburg- se Boys ging op bezoek bij vier deklasser Oegstgeest. De ploeg van trainer Henk Swaak was zo vrien delijk de rode loper uit te leggen voor de Rijnsburgers, die er naar hartelust op los scoorden: 1-7. Opmerkelijkste feit van dit duel was de rentree van RB-speler Jan Hogewoning, die zyn terugkeer in de tweede helft met een fraaie tref fer opluisterde. De overige doel punten kwamen op naam van Rob Gillissen (2x), Jan Dirk van de Gugten, Martin de Jong, Arie van Dijk en Ron Carli. Wim den Hol lander redde de eer voor Oegst geest. Quick Boys rolde op nieuw Zuid tweedeklasser SHO op. Zonder Leen van der Plas en Floor van Duyn scoorden de Katwijkers een half dozijn treffers. De gasten uit Oud-Beijerland stelden er geen doelpunt tegenover. Dennis Jan Mieras (2x), Kees van Rooyen (2x), Teun van der Plas en Hans van der Plas scoorden voor Quick Boys: 6- 0. Katwijk speelde een goede eer ste helft tegen Spirit. In het eerste part kwam ook de 2-0 eindstand op het bord. Na de pauze kwam de thuisploeg niet meer tot grootse daden, waardoor de 2-0 stand ge handhaafd bleef. Ter Leede verloor met 1-2 van de zaterdagsectie van FC Lisse. Gisteren werd het treffen tussen Lugdunum en DWO bij een 2-3 stand in het voordeel van de Zoe- termeerders wegens de slechte weersomstandigheden gestaakt. Albert Siera en Daan Kooimans troffen voor Lugdunum het vijan delijke doel. spitsen in de counter. Haarlem had in dribbelkoning Matthaei en de hard werkende McGee nog twee troeven, waardoor de belangrijke overwinning werd verklaard. De Deventer ploeg kon daar niets tegenover stellen. Brouwer faalde volkomen, Dilling speelde te nonchalant en de twee dragers van het elftal, Woudsma en Boere bach, hadden hun dag niet. Voor de krap tweeduizend supporters bracht het avondje Adelaarshorst niets dan ellende, omdat door die gemiste strafschop zelfs het for tuinlijke gelijkspel uitbleef. Nadat Balm in de 33ste minuut de gelijkmaker achter Van der Gouw had getikt, viel de weinige strijdlust, die Go Ahead Eagles nog had getoond, helemaal weg. De thuisploeg mocht in de tweede helft zelfs van geluk spreken, dat de Haarlem-voorhoede vaak op be slissende momenten verstek liet gaan. Anders was de afgang zeker groter geweest. Nu werd slechts simpel 1-2 door goed samenspel van Masefield en Keur. De jarige Keur (26) bezorgde zichzelf en zijn ploeg een aardig cadeautje door de voorzet van Masefield in de 67ste minuut in te koppen. Met deze verdiende zege lijkt Haarlem, dat nu vier punten uit de laatste drie wedstrijden haalde, de weg naar herstel te hebben gevon den. De Noordhollanders moeten na de winterpauze dan ook in de staat worden geacht zich van de degradatiezone te distantiëren. LONDEN (ANP/Reuter) - Het honderdjarige Arsenal, dat vijftien jaar geleden voor het laatst zowel beker als titel won, beheerst de huidige competitie in de eerste divisie van Engeland. Door de thuiszege van 3-0 op Luton Town (vijfde op de ranglijst) verlengde de koploper de reekse wedstrijden zonder nederlaag uit tot vijftien. De Londense club heeft een voorsprong van niet minder dan vijf punten op Nottingham Forest, dat tegen Sou thampton op 0-0 bleef steken. Ook Liverpool en Charlton kwamen niet tot scoren. Liverpool-doelman Bruce Grobbelaar is altijd wel 'in' voor een geintje. Zo ook zaterdag in Londervwaar tijdens de warming-up voor het duel met Charlton plotseling een kerstman op het veld verscheen. Van Grobbelaar mocht-ie best even meedoen (foto api DEN HAAG (ANP) - Het laatste programma van 1986 in de eerste divisie is zaterdagavond grotendeels ten offer gevallen aan de slechte weersomstandigheden. Slechts twee van de negen wed strijden vonden doorgang. Leider Cambuur, dat bij Eindhoven met 3-2 zegevierde, verste vigde zijn positie. De Friezen hebben nu 27 punten uit 19 wedstrij den. Zij staan met een wedstrijd meer gespeeld drie punten voor op Volendam, de kampioen van de tweede periode. Telstar behaalde een overwinning van 2-1 bij MW en nam daar door de leiding in de derde periode. EREDIVISIE Go Ahead Eagles - Haarlem 1-2 (1-1) 19. Back 1-0, 33. Balm 1-1, 67. Keur 1-2. EERSTE DIVISIE MW - Teister 1-2 (0-1) 23. Van Oostrum 0-1, 89. Van Oostrum 0-2, 89. Van den Boogaard 1-2. Eindhoven - Cambuur 2-3 (1-2) 26. De Leeuw 0-1, 34. Maas 1-1 (straf schop). 45. Rontberg 1-2, 66. Koster 2-2, 80. Van der Ark 2-' Dat is heel wat beter dan waartoe trainer Graham zijn ploeg enkele maanden geleden in staat achtte. „Hooguit in de middenmoot", ta xeerde hij toen de kansen. Sinds dien heeft Arsenal 32 punten be haald uit een mogelijk totaal van 36. Met drie doelpunten, gescoord in een tijdsbestek van twintig mi nuten, zorgden Nial Quinn, Tony Adams en Martin Hayes er zater dag voor, dat Arsenal op kerstdag met een prettig gevoel het eeuw feest bestaan kan vieren. Tottenham versloeg Chelsea op White Hart Lane met 2-0 door tref fers van Clive Allen, die zijn sei zoentotaal daarmee op 24 bracht. Everton, dat het blessureleed van de eerste drie maanden goeddeels te boven is, maakte ook zaterdag weer de indruk Arsenal te kunnen bedreigen. De club wees Wimble don met 3-0 terug door treffers van Trevor Steven, Kevin Sheedy en Adrian Heath. België Anderlecht sloot het jaar 1986 in stijl af. De laatste competitiewed strijd voor de winterstop leverde een ruime zege op. AA Gent, de voormalige club van Excelsior- spits Cees Schapendonk, werd voor eigen publiek verslagen met 0-3. De landskampioen heeft bij het ingaan van de winter een voor sprong van drie punten op de voor naamste rivaal Club Brugge, dat 2- 2 speelde tegen Racing Jet. Het besluit van Adrie van Tigge- len om de trip van Oranje naar Cy prus te verkiezen boven de compe titie-verplichtingen van zijn werk gever, had geen nadelige invloed op de kracht van de Anderlecht- verdediging. Guido Swinne maak te een goede indruk in het centrum van de defensie. De marge van drie doelpunten was al voor rust be reikt. Terwijl een deel van de toe schouwers nog in de rij stond voor een kaartje, werd de score ge opend. Pierre Jansen bracht de be zoekers in de eerste minuut op voorsprong. In de twintigste mi nuut leidde Jansen de tweede tref fer in. Hij zette voor op Gudjonsen, die met het hoofd doel trof. Twee minuten later sloeg Grün toe na een combinatie tussen Scifo en Lo- zano: 0-3. KV Mechelen klom naar de ge deelde tweede plaats door een vrij eenvoudige overwinning (0-2) op Charleroi. Erwin Koeman, die met zijn broer Ronald niet beschikbaar was voor het Nederlands elftal, speelde een goede wedstrijd. Piet den Boer opende de score in de 25ste minuut. Een kwartier voor tijd verdubbelde De Nil de marge. Alex Czerniatinsky speelde de hoofdrol in het duel Standard Luik - Beveren (1-2). De spits maakte een kwartier voor tijd 1-1, maar moest vlak voor het einde het veld verlaten toen hij wegens natrappen rode kreeg. Eerder had hij de gele kaart al te zien gekregen. Kusto (strafschop) en Lemoine scoorden voor Beveren. Seraing-speler N'Gapy kreeg in de wedstrijd te gen FC Luik (0-1) eveneens rood na een gele waarschuwing. competitie zelden zo'n forse neder laag als gisteren in de uitwedstrijd tegen Sampdoria. Het werd in Ge nua voor 55.000 toeschouwers 4-1 voor de club van de Westduister Briegel, die de beste speler op het veld was. Hij maakte het derde doelpunt. De andere doelpunten waren van Vialli (2) en Mancini. Se rena scoorde tegen. Alle doelpun ten vielen in de tumultueuze twee de helft. Door deze nederlaag viel Juven tus terug naar de derde plaats, vier punten achter Napoli en twee ach ter Inter. Maradona leidde Napoli naar winst met 2-1 op Como. De Argentijn, wiens handtekening on der een nieuw contract amper was opgedroogd, gaf de twee voorzet ten waaruit Cassarelli scoorde. Niet minder dan 70.000 toeschou wers reageerden met groot enthou- Italië Juventus leed de Italiaanse Inter overtuigde tegen Ascoli. Het werd voor 25.000 toeschou wers 3-0. Altobelli, Piracchini en Baresi scoorden. Altobelli werd met acht doelpunten de topscorer van de Italiaanse competitie. Spanje Koploper FC Barcelona won gis teravond met 3-1 van Real Mallor- ca. De op de derde plaats bivakke rende stadgenoot Espanol versloeg het laag geklasseerde Murcia met 4-1. Hoofdstad Madrid moet genoe gen nemen met een bescheiden rol. Real staat tweede met een punt minder dan Barcelona. De ploeg van trainer Leo Beenhakker won op de Canarische Eilanden tegen Las Palmas, de plaatselijke, door gaans niet al te sterke club moei zaam met 1-0. Michel scoorde in de zestigste minuut. Barcelona kwam tegen de ver rassend goede middenmoter Mal- lorca op voorsprong door Victor Munoz. Daarna bediende hy de En gelsman Gary Lineker, die 2-0 maakte. Roberto Fernandez zorgde voor de derde Catalaanse treffer. Troviani had zes minuten voor tijd succes voor Mallorca. UTRECHT (ANP) - Iedere winnaar heeft zijn eigen stijl. Richard van Kempen heeft de beschikking over een mach tige eindspurt. Zijn eindschot in de negende schaatsmara- thon om de KNSB-beker was zaterdagavond voor 2500 toeschouwers op de Vechtsebanen in Utrecht zo onnavolg baar krachtig, dat hij honderd meter voor het einde al ze ker was van zijn vijfde bekerzege. Hilbert van der Duim werd op enkele lengtes tweede, Andries Kasper derde. FC Lisse uit bekerstrijd LISSE - FC Lisse (zondag) werd in de tussenronde van het KNVB-be- kertoernooi tegen Excelsior 2 per soonlijk geveld door Jeroen Boere: 1-3. De jongere broer van FC Den Haags-spits Remco scoorde in de tweede helft van de wedstrijd een glaszuivere hattrick. In de eerste helft kon FC Lisse gelijke tred hou den en via Ferry Baak (die de paal raakte) was de ploeg zelfs dicht bij een voorsprong. De voorwaartsen misten evenwel de scherpte die Boere na de pauze wel bezat. Pim Hoekstra redde in de slotfase de eer voor de thuisploeg. Hockeycoaches naar Amerika GELEEN (ANP) - De trainers van de Nederlandse ijshockeyclubs uit •de eerste divisie kunnen rekenen op een uitnodiging voor een oplei- dingsweek in de Verenigde Staten. Dat vertelde copch Lou Vairo van de nationale selectie zaterdag in Geleen, waar Nederland met 5-4 van Frankrijk won. Vairo heeft contact gelegd met de Amerikaan se bond, die een trainingscentrum heeft in zijn voormalige woon plaats Colorado Springs. De coaches kunnen de opleiding, die in juli wordt gegeven, afsluiten met een examen, dat bij goed ge volg het op één na hoogste Ameri kaanse diploma oplevert. Volgens Vairo is het gebruikelijk, dat de bond van zijn vaderland buiten landse trainers uitnodigt. Alle ver- blijfs- en studiekosten worden ver goed. De Nederlanders hoeven lou ter de reiskosten te betalen. De Sowjet-Unie won gisteren het traditionele Izvestia-toernooi in Moskou. Canada eindigde als tweede, Zweden als derde. Tsje choslo wakije ala vierde en Finland, dat als enige van het gastland won, als laatste. De machtspositie van Van Kem pen in het schaatspeloton spreekt anders tot de verbeelding dan die van Hilbert van der Duim in het vorige seizoen. De Fries terrori seerde de meute en dreef in zijn beste dagen de spot met zijn con currenten. Die Van der Duim be staat in het huidige seizoen niet. Door een enkelblessure in septem ber en de heisa rond zijn verhui zing, zijn boek en de geslaagde aanval op het werelduurrecord komt hij in de slotfase telkens juist dat extra beetje scherpte tekort om echt mee te spelen. De oud-wereld- kampioen heeft daarom zijn doel stelling verlegd. De bekerwedstrij den benut hij om weer op verhaal te komen. Als enige topper ziet hij ook af van de wedstrijd tussen kerst en nieuwjaar in Oslo. Hij wil over vier weken vlammen en win nen, tijdens de nationale titelstrijd voor eigen publiek in Heerenveen. Het regime van de even ambi tieuze Van Kempen is gebaseerd op tactisch inzicht. Hij gaat nooit zo wild te keer als Van der Duim. Ook niet in zijn beste dagen. De 22- jarige rietdekker uit De Hoef be seft dat het seizoen lang en onvoor spelbaar is. Hij rijdt meer met zijn verstand dan met het hart en doet geen slag te veel. De werkverde ling in zijn ploeg is ideaal. De vijf rijden voor eigen kans. maar blijft het peloton bijeen, dan wordt de troef Van Kempen uitgespeeld Zaterdag werd hij voorbeeldig naar de finale geloodst. Op het fon dant-zachte ijs reed Erik van den Boogert het gat dicht, dat Herbert Dijkstra, de man van de wedstrijd, vijf ronden voor het einde had ge slagen. Van Kempen volgde in de slipstream van zijn jonge ploeg- makker en maakte het karwei op wederom fascinerende wijze af. In de voorlaatste bocht versnelde hij en nam tien meter voorsprong. Op het rechte einde perste hij met bei de armen los er een venijnige spurt uit, die de concurrentie op slag kansloos maakte. „Dit was een ideale wedstrijd voor mij. Een moordend tempo, zodat niemand er in slaagde een ronde te pakken. Dat past precies in mijn straatje. In de sprint ben ik op dit moment de snelste." Relatief snel is hij ook op de tien kilometer. Op de derde en laatste selectiewedstrijd voor het nationa le kampioenschap klokte hij in alle onervarenheid de knappe tijd van 15 minuten en 15 seconden. Van Kempen knoopt er vooralsnog geen Olympische illusies aan. „Kemkers reed al een keer 14.23. Ik wil wel eens onder dezelfde om standigheden rijden. Pas daarna kan ik zeggen hoe ik er voor sta. Ik ben er zelf ook nieuwsgierig naar. maar maak me weinig illusies." Het beulswerk op het zware ijs van de Vechtsebanen werd zater dagavond in het bijzonder verricht door Herbert Dijkstra, de schaat sende wieleramateur. De psycholo giestudent uit Pesse gaf de aanzet tot menige vluchtpoging. Dijkstra had twee ritten in de zesdaagse ge mist door een geirriteerde aan hechting in de achillespees. Een bezoek aan een orthopedische schoenmaker bracht uitkomst. De drukpijn was verdwenen en op de Vechtsebanen was de noorderling nauwelijks te temmen. Alleen de besten in het peloton waren in staat hem bij te benen. De mindere goden hapten al vlot naar adem en halverwege gaven Piet Kleine en Jan-Roelof Kruithof er de brui aan. Zij waren niet de enigen. Het tem- Als het op sprinten aankomt is Richard van Kempen niet te kloppen. Ook ditmaal iii Utrecht won hij met overmacht (foto anp> po van Dijkstra was zo moordend dat van de honderd rijders slechts een kleine veertig kermend de eindstreep haalden. Hoewel zijn aanvalsdrift niet be loond werd en hij in de achterhoe de eindigde, keek Dijkstra met ple zier op de wedstrijd terug. „Ik heb gestreden voor wat ik waard was. Ik verlies liever op deze manier dan vierde of vijfde worden zonder dat ik wat geprobeerd heb. In een massaspurt wint Van Kempen. Dat is toch een gegeven, dus moet je proberen die te ontlopen. Als Van den Boogert iets langer wacht, win ik.". Zijn debuut bij de A-rijders bevalt hem zo goed, dat hij met bondscoach Boskamp van de na tionale wieierselectie heeft afge sproken het schaatsseizoen af te maken. Pas na de alternatieve elf stedentocht op 7 maart in Kuopio zal hij weer op de fiets gaan zitten. „Ik mis de ronde van Cuba en en kele voorjaarsklassiekers, maar dat heb ik er graag voor over. Schaat sen doe ik even graag als fietsen". ALKMAAR (ANP) - De Neder landse schaatsjunioren beslisten de landenontmoeting met Noorwe gen en Zweden in ruim hun voor deel. Nederland verzamelde in Alkmgar 309 punten, terwijl de Noorse jeugdschaatsers bij 183 en die uit Zweden bij 143 bleven ste ken. De tweedaagse wedstrijd werd gisteren ernstig beïnvloed door he vige sneeuwbuien. Het individuele klassement bij de oudste junioren leverde een overwinning op voor Jac Orie, die op de vijf kilometer zegevierde in 7.33,4. Onmiddellijk na zijn rit werden de weersomstan digheden aanzienlijk slechter. Gerard Kemkers, li$ van de se niorenkernploeg van Henk Gem- ser, noteerde als achtste 9.04.8. Dc nummer vier van de wereldtitel strijd van Inzeil had tevoren de 1500 meter (2.00,8) en de 3000 me ter (4.23,7) gewonnen. Op de sprint, zaterdag bij windkracht zeven, moest de negentienjarige rijder uit Eelde alleen de Noor Roger Ström (41,1) laten voorgaan. De beste vijf-kilometertijd kwam op naam van B-junior Thomas Bos, die onder betrekkelijk goede con dities 7.28,9 noteerde. Bos, die op de 1500 meter met 2.04.3 ook de snelste in zijn categorie was, won tevens het eindklassement. Orie werd in de rangschikking gevolgd door Bert Bruins en Kemkers. Michael Hadschieff prolon geerde dit weekeinde in Innsbruck zoals verwacht zijn Oostenrijkse schaatstitel. De nummer zes van de wereldtitelstrijd van vorig seizoen zegevierde over drie afstanden. Zijn winnende serie was 39,58 - 7.11,88 - 2.00,88 - 15.12.20. Alleen op de vijf kilometer werd de 24-jarige student uit Innsbruck 7.10,35 afge troefd door Christian Eminger. GELEEN (ANP) - De enige testse rie, die het Nederlands ijshockey- team dit seizoen voor eigen pu bliek afwerkte, heeft sportief ge zien weinig om het lijf gehad. Wis selvalligheid voerde tegen Frank rijk, ook een B-land, de boventoon. De zege van 5-4 (2-1,1-2, 2-1), zater dagavond in Geleen, maakte de vrijdag in Nijmegen geleden ne derlaag van 3-6 enigszins goed. Maar de trainers van beide teams gaven aan het slot van de dubbele ontmoeting toe, dat zij de duels louter hadden gebruikt voor expe rimenten. De Amerikaan Lou Vai ro. dit seizoen debuterend bij Oranje en eerste-divisieclub Til burg, voegde eraan toe het nog steeds een grote eer te vinden bondscoach te mogen zijn. En dat is een opmerkelijke uitspraak van de man, die het Nederlandse ijs hockey nieuw leven moet inblazen. Vairo is immers Nederlands hoop in slechte tijden. Na de vette jaren 1979-1981, met promotie naar de A-poule en deelneming aan de Olympische Spelen, vertoefde Ne derland in de marge van het inter nationale ijshockey. De ogen zijn nu gericht op de wereldtitelstrijd in de B-groep, van 26 maart tot 5 april in Canazei (Italië), waar kwali ficatie is af te dwingen voor de Winterspelen van Calgary in 1988. Dat niveau is voor Oranje moeilijk te bereiken met het verouderde, ar moedige spel van de afgelopen ja ren. Mede door zijn beperkte visie werd de Canadese coach Stewart na het WK in Eindhoven, waar Ne derland eind maart vijfde werd, ontslagen. Na drie maanden werken en vier oefenwedstrijden is Vairo's hand duidelijk te bespeuren. De coach weigert zich blind te staren op goe de uitslagen. Uit twee ontmoetin gen met Noorwegen in november werd slechts één punt behaald. Vairo is evenwel bezig zijn team van een eigen spelconcept te voor zien, al waarschuwde hij ervoor, dat de vertrouwde keiharde Cana dese stijl niet is uit te bannen. „Daar heb ik ook geen behoefte aan", zei de 41-jarige Vairo. „Dat speltype hoort nu eenmaal bij de Nederlandse mentaliteit. Ik wil er iets aan toevoegen. De ploeg moet echter eerst effectief leren omgaan met specifieke situaties, zoals man- meer en man-minder. Vooral dat laatste is het probleem. Nederland krijgt altijd veel te veel straffen. De spelers moeten zich gedisciplineer- der gedragen". Met technisch directeur Dummy Smit besteedde Vairo veel tijd aan het analyseren van de wedstrijden. Zo zaten de twee vrijdagnacht tot in de kleine uurtjes op een hotelka mer de spelers cijfers te geven voor hun prestatie op het ijs. Daardoor kwamen de twee tot de conclusie, dat de opstelling best eens dras tisch kon worden gewijzigd. Dat paste in Vairo's beleid drie doelmannen, zeven verdedigers en vier soorten aanvalslijnen te ge bruiken. De tien nieuwelingen in de selectie kregen derhalve even veel kans als de geroutineerde Gro ningers Koopmans, Vangog en To ren, Wensink (Geleen), Henk Hille (Malmö) en Berteling. Opvallend was ook, dat aanvaller Tenbult in Geleen meedeed. Bij de plaatselij ke club heeft hij door een contrac tueel meningsverschil met het be stuur voortdurend in het tweede gespeeld. De nieuwe garde, onder wie de al 31-jarige Tilburger Mason en de even oude Cuomo van Nij megen, liet verfrissend spel zien. Met de jonge Vorstenbosch en Louwers (Eindhoven) en Prick van Wely (Rotterdam) en de iets langer meedraaiende Stoer (Nijmegen) en Bert Hille (Amsterdam) heeft Vairo de mogelijkheid een team naar zijn zin te kneden. Een tegenvaller voor de Ameri kaan was de afwezigheid van de snelle Rotterdamse aanvallers Tij nagel en Van Heumen. Dit duo meldde zich, ondanks herhaalde uitnodigingen van Vairo, af. Bei den kunnen hun interlandloop baan wat Vairo betreft vergeten. Hij neemt hen derhalve niet mee naar het toernooi, dat tussen Kerst en de jaarswisseling in de Franse Alpen wordt gehouden. Vairo's rechtlijnigheid maakt een einde aan het gedrag, dat inhield dat sommige gezaghebbende interna tionals zelf wel uitmaakten wan neer zij kwamen opdagen. Topsco rer Collard kan wel op een basis plaats rekenen. Hij wil graag met oefenduels meedoen, maar mag dat niet van zijn Oostenrijkse werkgever Klagenfurt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14