Onverzekerd rijden stijgt schrikbarend Toename kooldioxyde ingrijpend voor milieu Onderwijsplan gekraakt Rijn moet in jaar 2000 schoon zijn Infiltratie politie in onderwereld succesvol Skeelers mogen niet op rijweg Man zet overval in scène ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 In de periode, waarin de infiltra- ALKMAAR (GPD) - Het aantal onverzekerde auto's neemt alarmerende vormen aan. tic door de Amsterdamse politie Exacte cijfers zijn niet bekend, maar volgens voorzichtige schattingen is minimaal 10 lcgcnande veie voTmm van'eeor^™ procent van het wagenpark onverzekerd. Het betreft dus minimaal 500.000 auto's. Zowel niseerde zware criminaliteit, kon- de politie als de Nederlandse Vereniging van Auto-assuradeuren (NWA) vindt dat het zo den 94 verdachten worden gearres- niet langer kan. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet de Rijksdienst voor het teerd. De meesten daarvan werden Wegverkeer (RvW) opdracht geven om via de kentekenregistratie te controleren of een auto verzekerd is. De RvW heeft er sinds deze zomer de uitrusting voor. AMSTERDAM (GPD) - Het infil- treren van politie-agenten in de on derwereld blijkt een doorslaand succes te zijn. Zo zeer zelfs, dat de korpsleiding heeft besloten meer pseudo-koopteams te gaan forme ren, dan er nu bij de Amsterdamse politie operationeel zijn. Dat valt op te maken uit een interne mede deling van de Amsterdamse politie over de anderhalf jaar geleden ge formeerde 'pseudo-koopteams'. In Amsterdam neemt, volgens po- ben. k Bij een steekproef in Den litievoorüchter Wilting, het aantal Haag was zelfs een op de drie au- onverzekerde auto's dat bij een to's onverzekerd. Maar dergelijke aanrijding betrokken raakt, 'alar- proeven zijn niet representatief, zo merende vormen aan'. Commissa- als kortelings in Zutphen werd ris C. Breure van de Centrale Poli- aangetoond. Bij een nachtelijke tie Verkeers Commissie spreekt steekproef in één wijk bleek meer over een onrustbarend verschijn- dan 23 procent van de geparkeerd sel. Hij vreest dat het percentage staande auto's onverzekerd. Bij onverzekerde auto's zelfs hoger is een gelijksoortige steekproef in dan 10%. Hij baseert zich op de ge- een andere buurt bleek 8 procent middelden van steekproeven en op van de auto's onverzekerd. „We de explosieve stijging van het aan- hebben nu een redelijk betrouw- tal doorrijders na een aanrijding, baar cijfer. Het gemiddelde ligt in voor?e kon ach^teriiilen^^een auto ^h^dM'^lmacMten^ voor je kon achterhalen of een auto aldus de WOOrdvoerder van de Zut- verzekerd was; nu kan dat b.nnen h gemeentepolitie, een paar minuten. Ik vind dat die mogelijkheid beter benut moet „Wij zijn er als RvW klaar voor. worden, zodat we ook over exacte A)s de politiek verantwoordelijken gegevens kunnen beschikken. Nu ons volgende maand opdracht ge moeten we het met steekproeven ven om alle kentekenbewijzen op doen, en die geven vaak een verte- verzekering te controleren, dan kend beeld", aldus Breure. kunnen we meteen beginnen. We mogen het niet uit ons zelf doen, De afgelopen week bleek bij een maar een dergelijk onderzoek lijkt steekproef in twee willekeurige ons wel urgent", zegt woordvoer- Hoornse straten, ruim 23 procent der Deseling van de auto's geen wettelijke aan- Secretaris De Jong van de sprakeltjkheidsverzekenng te heb- NVVA begrijpt niet dracht nog steeds niet door een onverzekerde automobi list. Dat getal is de laatste jaren r handel in drugs zijn inmiddels tot meeijarige ge vangenisstraffen veroordeeld. Naast vele tientallen kilo's drugs kon de Amsterdamse politie ook delijk stabiel. In meer dan 24.400 de hand leggen op vuurwapens, gevallen moest een uitkering wor- explosieven, juwelen, 54 schilderij den gedaan aan gedupeerden van en en een groot aantal waardepa- een aanrijding door onbekende au- pieren. Volgens de interne mede- tomobilisten. Dat aantal is in vijf deling van de Amsterdamse politie jaar tijds met meer dan zevendui- werden de pseudo-koopteams ook zend gestegen. ingezet in de strijd tegen de illegalé gokhuizen, nadat het Openbaar Mi nisterie in de hoofdstad, de 'jacht hierop had geopend'. Burgemeester Van Thijn legde anderhalf jaar geleden een motie van de hoofdstedelijke gemeente raad naast zich neer, waarin het in voeren van pseudo-koopteams bij de Amsterdamse politie werd afge raden. De gemeenteraad was toen van oordeel, dat aan het functione ren van pseudo-kopers veel te veel bezwaren kleefden. PvdA-raadslid Cnoop Koop- mans noemde het een 'onverant woorde zet' omdat het risico bij ontmaskering te groot was. De korpsleiding van de Amsterdamse politie kwam aan die bezwaren enigszins tegemoet door de werk zaamheden van agenten binnen een pseudokoopteam aan een ter mijn van twee jaar te binden. In die periode krijgt de agent vaak een ADVERTENTIE Jaap Kooy's Tuincentrum, Het Kerstdorp Kerstbomen van 60 cm tot 5 meter. Celstraffen relschoppers Zuidmolukkers DEN HAAG (ANP) - De politie rechter in Den Haag, mr. N. Schip per, heeft gisteren vijf Zuidmoluk kers van 23 tot 34 jaar uit verschil lende plaatsen in het land veroor deeld tot celstraffen van zes en vijf maanden, waarvan drie en vier maanden voorwaardelijk. Eén ver dachte werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De officier had straffen tot zes maanden cel on voorwaardelijk geëist. De Zuidmolukkers namen 24 juli in Den Haag deel aan een demon stratie tegen het schenden van de mensenrechten door het Indonesi sche regime op de Molukken. Er 1.500 mensen aan de DEN HAAG (ANP) - Van diverse kanten in het onderwijs is gisteren zeer kritisch gereageerd op het concept-wetsvoorstel van minister Deetman (onderwijs) voor invoe ring van de algemene basisvor ming in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. De Nederlandse Vereniging van Leraren Maatschappijleer (NVLM) acht het onaanvaardbaar dat maat- z. t-n j x schappijleer niet tot de voorgestel- optocht deel De demonstratie Uep de verplichte vakken behoort. Vol- Schoolleiders (AVS) voorziet nogal der wordt verwacht dat het opstel wat moeilijkheden bij de invoering len van ni van de basisvorming. Zij ziet pro- inrichting blemen voor de kwaliteit van het extra geld onderwijs en de belasting leerlingen. Voor 40 procent lijker aanwijzing voor deze eenzij digheid is nauwelijks denkbaar". Het Nederlands Genootschap op twee plaatsen uit de hand: bij de Indonesische ambassade en bij de Houtrusthallen, waar een afslui tende manifestatie zou worden ge houden. Er werd met stenen, stokken en metalen voorwerpen naar het am bassadegebouw gegooid en naar de politie. De mobiele eenheid werd ingeschakeld waarna het na enige tijd weer rustig werd bij het ambassadegebouw. Bij de Hou trusthallen veranderde de optocht in wat de politie later „oorlog" noemde. Er werd onder meer met stenen en molotovcocktails ge gooid. De agenten moesten vluch ten en ME-ers werden weer inge zet. Na afloop werden elf gewonde agenten geteld, van wie er vier in het ziekenhuis moesten worden behandeld leerplannen n nieuwe lokalen veel tijd zullen kosten. Bij van Leraren (NGL) voorspelt dat de de vereniging zijn meer dan twee- Deetmans voorstellen tot chaos in de duizend schoolleiders uit het hele de eerste fase van het voortgezet leerlingen, vooral in het lager be- voortgezet onderwijs aangesloten, onderwijs zullen leiden. Verwacht gens de maatschappijleraren roepsonderwijs, zijn veertien vak- De Katholieke Onderwijsvakor- wordt dat alle zullen leeglo- wordt hierdoor de aansluiting op ken als basisvorming in drie jaar ganisatie (KOV) vindt de invulling pen doordat alle scholen, ook havo het vak maatschappelijke verhou dingen in het basisonderwijs on mogelijk. De vereniging wijst ver der naar de ons omringende lan den, waar maatschappijleer wel in de basisvorming van vrijwel iedere leerling voorkomt. De Algemene Vereniging van opgave, aldus de van het begrip kwaliteitsverhoging en vwo, op twee eenzijdig met als o-d les moeten geven. beperkt ingevuld, hoogste Omdat op alle scholen op twee Kennis en techniek overheersen, niveaus les moet worden gegeven Voor sociale en culturele vaardig- Dlt acht het NGL onaanvaardbaar, ontstaan volgens de schoolleiders heden van de leerlingen is volgens evenals problemen bij VWO- het KOV nauwelijks aandacht. „Vakken als maatschappijleer veau (VWO-niveau) ontbreekt. Ver- verzorging ontbreken, i Rechtbank Zwolle: feite opheffen van het lager beroepsonderwijs. Door zon der meer toelating van leerlingen duide- tot de korte opleiding in het mid delbaar beroepsonderwijs is het lbo-diploma - te behalen na de ba sisvorming - zinloos geworden. Omdat de leerlingen niet langer dan vijf jaar in de eerste fase van het voortgezet onderwijs mogen verblijven zullen lbo-leerlingen de tijd niet meer krijgen het diploma te behalen, aldus het NGL. uicuiuciu ZWOLLE (ANP) - De Zwolse heden van soms 25 tot 30 kilometer De rechtbank zegt i nP Moh'«iftore hoifonHon v,,,„ rechtbank vindt dat een skeeler per uur, waarbij ze niet echt kun- - waarbij overigens geen straf of (KNOV) lijkt het regeringsvoorstel ---* Slagter liet zich daar- maatregel werd opgelegd omdat ter verhoging van het onderwijs- proefproces was - dat skee- peil aantrekkelijk, aandeel in de rellen. (een schaatser op wieltjes) niet Eén van de raadslieden beklaae- thuis hoort op de riiweê maar °P om skeelend op de rijbaan aanhou - - 6 een voet- of fietspad. Ze bepaalde den en kwam in november voor de Iers in het wegenverkeersrecht als wezen niets anders dan een poging dat de nersfoto's en voet- oi netspaa. z,e oepaaiae aen en Kwam in novemoer voor ae lers in net wegenverxeersreent ais n waren mis- dit gisteren in haar vonnis tegen de kantonrechter. Die veroordeelde voetgangers moeten worden be- 25-jarige politieman H. Slagter die hem tot een boete van 51 gulden schouwd. „Een skeeler maakt zijn woonplaats Oldebroek een wat de mogelijkheid tot hoger be- zijn voortbeweging gebruik de zich journaalbeelden bruikt" bij het gerechtelijk dat^van misbruik vanïetmate- P™eïproces hierover had uitge- riaal eeen ^orake was omdaT het lokt' De Politie én skeelers hadden verzoek er o^ overeenk^nstig de hierop aangestuurd om duidehjk- 6 heid te krijgen voor deze sport in (snelle) opkomst. roep openhield voor zowel dachte" als openbaar ministerie. rollend materiaal. De relatief klei- 2 wieltjes onder de schoenen ver- juridische c i zijn. vond dat het vonnis geen ech-L te duidelijkheid bracht. De kanton- rechter veroordeelde Slagter om- De skeelers trainen vaak op de dat hij de verkeersveiligheid op MILJOEN - De ambtenarenbon den AvbaKabo en CFO plus de rijweg en veroorzaken daardoor een doorgaande weg werkgevers in de welzijnssector gevaarlijke situaties met hun snel- bracht, beschuldigen het gemeentebe- stuur van Den Haag ervan ruim een miljoen gulden aan herbezet- ADVERTENTIE tingsgelden achter te houden. De gemeente zou het geld gebruiken voor nieuw beleid en om komende IjJJgJjgffl gebruikers bezuinigingen op te vangen. brengt. Dat gebeurde dan ook, omdat hinderen echter dat hij op andere weggebruikers de indruk maakt een voertuig of wagen te zijn", al dus de rechtbank. De Zwolse verkeersschout mr. S. gevaar Buist toonde zich erg gelukkig met het overige verkeer de uitspraak waardoor de regels met een snelheid van rond de tach- voor voetgangers onverkort van tig kilometer per uur reed. Hij had toepassing zijn op skeelers. Dit wil echter op zich geen bezwaar tegen zeggen dat de skeelers zich op het het skeeleren op de rijweg zolang voet- of fietspad moeten begeven dit de veiligheid van andere weg- als dit aanwezig is. „Ik denk dat de Volgens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) lijkt de basisvorming eerder te lei den tot een „waar doolhof van on derwijstrajecten" dan tot vereen voudiging van de onderwijsstruc tuur. Een leerling kan kiezen uit basisvorming zonder meer, basis vorming met lbo-diploma, met ma vo-diploma of met beroepsvoorbe reidende vakken. Het concept wetsvoorstel maakt daarmee op schrijnende wijze duidelijk dat het bereikte politieke compromis in de praktijk onwerkbaar is, aldus on derwijsbond. UTRECHT (ANP) - De toename van het gehalte aan kooldiöxyde (C02) in de atmosfeer heeft in grijpende gevolgen voor het leef milieu. De komende eeuw gaat wereldwijd de temperatuur met twee tot vier graden omhoog. Daardoor zal de zeespiegel tus sen de 46 en 77 centimeter stij gen, twee tot vier keer de stijging van de afgelopen eeuw. Binnen 50 jaar zijn maatregelen zoals verhoging van de dijken nodig om een goede beveiliging van de kust te waarborgen. Dat blijkt uit een advies van de Gezondheidsraad dat gisteren aan minister Brinkman (WVC) werd aangeboden. Voornaamste bron voor de kooldioxyde-ver- vuiling vormen de industrie en op kolen gestookte energiecen trales. Als gevolg van het stijgen van de zeespiegel zullen de dijken moeten worden verhoogd. Ook zal de waterhuishouding en -voorziening moeten worden aangepast, omdat 's winters met grotere wateroverschotten reke ning moet worden gehouden en 's zomers met grotere waterte korten. Het is onmogelijk om nu al precies aard en omvang van de milieu-effecten aan te geven maar duidelijk is wel dat binnen 50 jaar maatregelen geboden zijn, aldus het advies. De Gezondheidsraad herhaalt haar waarschuwing van drie jaar geleden dat een verdergaande kooldioxydetoename in de 21ste eeuw zal leiden tot ingrijpende en onomkeerbare milieu-effec ten op wereldschaal. Ofschoon in ons land voor de landbouw en bij voorbeeld voor het energiever bruik ook positieve gevolgen zijn te verwachten zijn de effecten voor Nederland overwegend ne gatief. Aangezien het een wereldwijd proleem betreft, met van land tot land verschillende gevolgen, kan alleen in internationaal overleg aan mogelijke oplossingen wor den gewerkt, aldus de Gezond heidsraad. De raad wil dat er in ons land een permanente com missie komt die de ontwikkelin gen op de voet volgt en de rege ring onafhankelijk advies kan uitbrengen. Prof.dr. W.G. Mook, plaatsver vangend voorzitter van de com missie die het advies uitbracht, zei desgevraagd dat hoe dan ook getracht zal moeten worden de toename te verminderen. Het probleem moet bij de wortel worden aangepakt. "Nu is de zaak via een reeks ingrijpende maatregelen nog beheersbaar. Maar als we toestaan dat het. kooldioxydegehalte de komende eeuwen alsmaar blijft stijgen dan loopt de zaak uit de hand". Prof. Mook zei dat een tempe ratuurstijging van enkele graden voor ons land ook zijn goede kanten heeft en op zichzelf geen ramp is voor het leefklimaat. "We krijgen hier een wat milder klimaat dat te vergelijken is met dat in bij voorbeeld Noord- Frankrijk. Dat is aangenaam voor de mensen en voor de plan ten die harder gaan groeien". Maar aan de andere kant zijn de gevolgen voor een waterrijk land als Nederland fors. Als je bij de dijken de huidige veiligheids marges in acht wil houden is dijkverhoging onvermijdelijk en dat gaat miljoenen vergen. Ver der zal voor de interne water huishouding in Nederland de ca paciteit van de gemalen dras tisch moeten worden verhoogd, aldus prof. Mook. Hij wees er op dat de zeedijken in ons land momenteel op Delta hoogte zijn gebracht. Dat wil zeg gen dat ze bij storm een verho ging van de zeespiegel van vijf meter aankunnen. Een dergelij ke verhoging zal zich naar ver wachting eens in de 10.000 jaar voordoen. (Ter vergelijking: Tij dens de watersnoodramp in '53 steeg de zeespiegel met vier me ter.) De commissie verwacht dat de zeespiegel de komende 100 jaar ten gevolge van het warmere kli maat met ongeveer een halve meter zal stijgen. Als de dijken niet wordéh opgehoogd, wordt de "stormmarge" daarmee dus een h^lve meter kleiner en is de kans op een nieuwe watersnood ramp niet meer eens in de 10.000 jaar maar eens in de 3500 jaar, al dus prof. Mook. Ook werd er aan het opereren van pseudo-koopteams de voor waarde verbonden, dat aan deze teams een begeleidingsteam van drie ervaren politiemensen gekop peld zou worden. Daardoor zou de pseudo-koper niet volledig worden geisoleerd, maar kon de agent, na twee jaar weer gewoon terugkeren in het korps. Bovendien voor kwam deze opzet, dat een pseudo- koper wanneer hij eenmaal ver zeild was geraakt in het onderwe reldmilieu, zou afglijden. Een ander voordeel van die bege leiding is dat een compleet pseudo koopteam van vijf man stap voor stap nagaat hoe een bepaalde zaak moet worden aangepakt. Daarmee, zo meent de Amsterdamse politie, wordt voorkomen dat de te volgen strategie slechts aan een of twee mensen bekend is. Bovendien wordt er ook voortdurend overleg gepleegd met het Openbaar Minis terie, waardoor justitie de zaak op de voet kan volgen. Het betekent eveneens dat justi tie kan ingrijpen wanneer uitlok king van een misdaad in het ge ding komt. Uitlokking is volgens de wet strafbaar, waardoor pseudo- kopers altijd balanceren op de rand wat volgens de wet toege staan is en wat niet. Mede daarom is met justitie is af gesproken, dat het pseudo-koop- team zich niet in het openbaar (dus tijdens terechtzittingen) behoeft te verantwoorden. "Zou dat wel ge beuren, dan kan de politieman zijn rol binnen zo'n pseudo-koopteam als beëindigd beschouwen. Hij is dan namelijk zijn dekmantel kwijt", aldus politiewoordvoerder Leo Detering. Door de successen in de strijd te gen de vooral goed georganiseerde onderwereld en de periode dat de pseudo-koopteams opereren, tracht de Amsterdamse politielei ding nu binnen het eigen korps kandidaten te vinden. de op- verstrekt, ondanks het feit dat er al op allerlei niveaus om wordt gevraagd. „De registratie van de wettelijke aan sprakelijkheidsverzekeringen bij de RvW in Veendam is dank zij on ze hulp weer actueel. Dat heeft ons heel wat geld gekost. Wij vinden dat de minister van Verkeer en Wa terstaat de verplichting heeft om te zorgen dat het systeem ook ge bruikt om onverzekerde automobi listen op te sporen. Die kosten de maatschappijen en de automobilis ten enorm veel geld". De Jong verwijst daarbij naar de jaarcijfers van het Waarborgfonds, een pot waaruit de NWA schades verzekerde automob^hsten zijn De Groningse wiskundeleraar M. Nauta heeft zich gistermiddag - gehuld in boevenpak - door de kerstman veroorzaakt Vorig jaar moest het naar het politiebureau laten brengen. Nauta weigerde enkele parkeerbonnen te betalen en moet daarom een fonds bijna' vijfduizend maal een paar dapen de cel inLeerlingen uit zijn klas konden de stunt wel waarderen. uitkering doen voor een aanrijding ,foto ANP) ROTTERDAM (GPD/ANP) - De milieuministers van de Rijnoever- staten laten een concreet actieplan maken, dat moet leiden tot een schone Rijn in het jaar 2000. Het plan, dat de Nederlandse oud-mi nister Winsemius zal voorbereiden, is in mei 1987 gereed. De ministers van Zwitserland, Frankrijk, Lu xemburg, West-Duitsland en Ne derland, die dit gisteren in Rotter dam besloten, komen dan opnieuw bijeen in Parijs. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), die de conferentie leid de, noemde de afspraak over de na te streven kwaliteit van het Rijn water „baanbrekend".Commissa- ris Clinton Davis van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur Alleen Frankrijk van de EG) heeft volgens Smit- bereid om inten Kroes niet toegezegd dat de maat- digen de chemische bedrijven te laten inspecteren. Het internatio- regelen die de chemische industrie langs de Rijn moet nemen om de vervuiling van de rivier te beper ken ook gaan gelden voor de gehe le chemische industrie in de EG. Dat leidt tot oneerlijke concurren tie. Voorts zijn de bewindslieden overeengekomen dat de veilig heidsvoorzieningen van de chemi sche bedrijven moeten worden verbeterd, zodat bij ongelukken geen milieuschade optreedt. De re geringen zullen zelf controle uitoe fenen en de resultaten daarvan doorgeven aan de ambtelijke Inter nationale Rijncommissie, die ver volgens aanbevelingen mag doen. ADVERTENTIE Jaap Kooy's Tuincentrum heet nu: Jaap Kooy's Kerstdorp, Heereweg 350, Lisse, tel. 02521-19037. BAARLE-NASSAU (ANP) - De rijkspolitie in Baarle-Nassau heeft twee mannen ingesloten op verdenking van verzeke ringsfraude en het doen van valse aangifte. Een overval waarbij voor miljoenen, gul dens aan kleding zou zijn gesto len, werd hiervoor in scène ge zet. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Afgelopen maandag meldde een 35-jarige inwoner uit Baar- le-Hertog dat hij 's avonds in zijn kledingbedrijf dustrieweg was door twee mannen en poloshirts met van omstreeks drie miljoen gul den zouden hebben meegeno men. Later deze week vond de politie de buit in een loods in Etten-Leur terug. De werkelij ke waarde was 35.000 gulden. Nader onderzoek wees uit dat met een 38-jarige man de oplichting heeft opgezet en daarbij twee mannen voor 6.000 gulden inhuurde. Hij heeft vol gens de politie tijdens de zoge naamde overval zelf geholpen de kleding in een vrachtwagen te laden. De hoofdverdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. de In- overvallen die truien waarde naai alarmsysteem zal worden ver- beterd.Zwitserland heeft tijdens de bijeenkomst verklaard dat het volkenrechtelijk niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de gifgolf in de Rijn als gevolg van de brand bij het chemische bedrijf Sandoz. Alle schadeclaims moeten naar het bedrijf worden gestuurd.De mi lieu-organisaties zijn teleurgesteld over de resultaten van de minis tersconferentie. Ze vinden de af spraken vaag en de beloften ontoe reikend om een einde te maken aan de giflozingen. De waterleidingbedrijven in het Rijnstroomgebied zijn matig tevre den met de resultaten van de mi nistersconferentie. De bewindslie den zijn tot weinig concrete maat regelen gekomen, vinden zij. De ministers zijn bijvoorbeeld niet te gemoet gekomen aan de eis van de waterleidingbedrijven om opslag van gevaarlijke stoffen langs de Rijn te verbieden. E. Nordholt commissaris Amsterdam 'Den Haag saaiste stad van Nederland' DEN HAAG (GPD) - De saaiste stad van Nederland. Zo werd Den Haag gisteren vele malen genoemd tijdens het Interna tionaal Architectuur Sympo sium in de Hofstad. Den Haag heeft mooie, deftige elementen, daarover was iedereen het eens, maar wat de stad mist is een hart. En dat dient te veran deren. Op wat nu nog een dode plek is, moet aan het Spui een stadhuis annex bibliotheek ko men als middelpunt van een bruisend uitgaanscentrum. Op het symposium zetten de vijf architecten van de project ontwikkelaars die de gemeente Den Haag voor dit project had uitgenodigd, hun plannen uit een. Met veel verve probeerden zij hun prachtige dromen over beton, staal en glas, vooral veel glas, te verkopen. Rem Kool haas, het enfant terrible van de Nederlandse architectuur, deed dat op humoristisch wij ze: hij bracht zijn miljoenen project terug tot een blok be werkt piepschuim. Begin december werd in het Haags gemeentemuseum al een tentoonstelling geopend over de ontwerpen. De bevolking heeft daar de gelegenheid om op de voorstellen te reageren. (foto GPD) GRONINGEN (GPD) - De Gronin ger hoofdcommissaris drs. E. E. Nordholt volgt J. Valken op als hoofdcommissaris van het Amster damse politiekorps. Nordholt heeft minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en burgemeester Van Thijn van Amsterdam gisteren meege deeld, dat hij beschikbaar is voor die functie. Vijf maanden geleden werd Nordholt door burgemeester Van Thijn benaderd. Twee sollicitan ten, de plaatsvervangend hoofd commissaris in Amsterdam Van Ingen en de korpschef Staal van Almere waren eerder door de Am sterdamse burgemeester te licht bevonden om Valken op te volgen. Het feit dat de Groninger hoofd commissaris is gevraagd hoofd commissaris van het hoofdstedelij ke politiekorps te worden, bete kent dat niets zijn vertrek naar Amsterdam meer in de weg staat. De leden van het Groninger poli tiekorps zijn hiervan inmiddels in een door Nordholt persoonlijk on dertekende brief op de hoogte ge bracht. De verwachting bestaat dat de Groninger politiechef begin vol gend jaar officieel door koningin Beatrix wordt benoemd. Wanneer hij naar Amsterdam vertrekt is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5