'Het is feitelijk onontkoombaar' Vrouwen zijn goede managers Leidenaar gewond bij steekpartij In totaal 311.000 gulden buitgemaakt bij twee overvallen Proef met afsluiten Breestraat 17 januari Bordewij k in JOVD-blad: 'CDA slechts op macht uit voor eigen mensen' Onderzoek werkgroep arbeidsvraagstukken ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt bij een steekpartij in de Narmstraat. De man werd door een nog onbe kende dader getroffen in de slaap. Het slachtoffer is opgenomen in het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. Wat de oorzaak is van de steekpartij, is nog niet bekend. Wedstrijd 'sterkste man' in Antonius Clubhuis LEIDEN - Wie is de sterkste man van Leiden? Op zondag 28 decem ber zal het beslist worden. Plaats van handeling: Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De zaal is open om 13.00 uur, de wedstrijd begint een uur later. Eén van de deelnemers is in elk geval Peter Smit, 25 jaar en gebo ren in Katwijk. Tijdens de Neder landse kampioenschappen power- liften in de 110 kilo klasse werd hij eerste. Bovendien zal Smit in het Antonius Clubhuis zijn titel verde digen: hij werd namelijk de sterk ste man van Leiden tijdens de kampioenschappen van '85. LEIDEN - Bij de gewapende over val gisterochtend bij een bijkan toor van de Nutsspaarbank op het Bevrijdingsplein is meer dan 300.000 gulden buitgemaakt. Bij deze overval werd een bijrijder van een geldtransport gedwongen een geldcassette af te geven aan een ge wapende overvaller. Bij de overval die een uur later plaats had op een geldtransport van de Korti-supermarkt in win kelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk bedroeg de buit elfdui zend gulden. Daarbij werd een 25- jarige vrouwelijke winkelbediende in de rug geschoten. Zij is in ernsti ge, maar niet kritieke toestand op genomen in het Academisch Zie kenhuis. Van dè daders van beide overval len ontbreekt nog elk spoor. De da der van de overval op het Bevrij dingsplein vluchtte in een witte Golf. Deze werd door een andere man bestuurd. De auto werd even later aangetroffen op de Jacob van Campenlaan. Volgens getuigen zijn de overvallers daar ingestapt in een grijze vluchtauto. De politie verzoekt getuigen van de overval zich te melden. De politie is vooral geïnteresseerd in nadere gegevens over de grijze vluchtauto. Getuigen wordt verzocht contact op te ne men met de Leidse politie, tel: 071- 258651. De dader van de overval op de Korti-supermarkt wist te voet weg te komen. De man overviel twee medewerkers van de supermarkt die op weg waren de dagopbrengst van het bedrijf naar de bank te brengen die ook in winkelcentrum De Kopermolen is gevestigd. Een man tussen de 20 en 30 jaar griste een tas met geld uit de handen van een van de medewerkers. De dader loste een schot en trof de winkelbe diende in de rug. De politie verzoekt ook de getui gen van deze overval zich te mel den. de overvallers op een bijkantoor van de Nutsspaarbank c Agnes-college laat leerlingen sneller 'doorstromen' naar vwo Aan de andere zijde zal een afslui ting gemaakt worden bij de Papen gracht. Het verkeer zal overigens al bij molen De Valk gewaarschuwd worden voor de afsluiting van de Breestraat. Automibilisten kunnen dan van de Langegracht/Hooi- gracht gebruik maken. NZH rijdt met computerbus door regio HAARLEM - Het streekvervoerbe- drijf NZH (noord- en Zuid-Holland heeft sinds kort de beschikking over een 'computerbus': een tot leslokaal verbouwde autobus die volstaat met computers. De com puterbus wordt het rijdend leslo kaal voor de bijscholing van het personeel van de NZH. Dat personeel woont verspreid over een groot aantal plaatsen in Noord- en Zuid-Holland. De bus biedt plaats aan zestien studenten. De in Haarlem gevestigde NZH ziet ook mogelijkheden de bus te verhuren aan scholen eri andere in stellingen die behoeft^ aan compu ters voor lesprogramma's hebben. - nei /\gnes college, een moderne school in Leiden met een eigen karakter en met veel meer mogelijkheden Dat staat in de nieuwe folder van deze rooms- katholieke Leidse scholengemeen schap (atheneum, havo en mavo). Een van de nieuwe mogelijkheden waar de school mee adverteert is de directe doorstroom-mogelijk- heid van havo-leerlingen naar de zesde klas van het vwo. Normaal gesproken komen 'doorstromers' van de havo na hun door Erna Straatsma examen terecht in de vijfde klas van het atheneum. Het Agnes Col lege wil nu, aan havo-leerlingen die heel goed zijn, de mogelijkheid bieden om na hun examen gelijk in zes atheneum terecht te komen. Dat is dus één jaar winst. De directeur van de school, A.J.L. Tromm, vertelt waarom de ze nieuwe 'doorstroommogelijk heid is ingevoerd. "Wij hebben hier veel leerlingen uit dorpen zoals bij voorbeeld Roelofarendsveen. Daarvan vonden de vader en moe der het nou niet meteen zo belang rijk dat ze naar een scholenge meenschap gingen. Een mavo-op leiding vinden ze vaak wel vol doende". "Die kinderen zijn naar een ma vo gegaan, komen later bij ons in vier havo en scoren dan zeer hoog, achten, negens en tienen op het rapport. Dat blijken dus hele goede leerlingen te zijn. Er is ook een groep leerlingen die in de onder bouw (laagste drie klassen) een beetje'gefreewheeld hebben en pas op zestienjarige leeftijd gemoti veerd begint te raken. Deze beide groepen leerlingen bieden wij nu de kans om na vijf havo gelijk in zes atheneum te belanden. Maar ik praat over een kleine groep leerlin gen, zeg dat het er vijf a tien per jaar zijn". Selecteren De leerlingen die voor de winst van één jaar in aanmerking wensen te komen moeten zich wel al vanaf vier havo op het vwo-onderwijs voorbereiden. Doen ze dat niet en besluiten ze pas na hun havo-exa men om ook het atheneumdiploma te halen dan is de normale'door- stromingsproceduré van toepas sing: van vijf havo naar vijf athe- Tromm: "De leerlingen krijgen in vier en vijf havo extra leerstof in de zes examenvakken en ze volgen al lessen in zevende vak voor het atheneum-examen. Volgend jaar gaan. we met dit nieuwe systeem beginnen. Het is de bedoeling dat de goede leerlingen zichzelf selec teren. In de loop van de vierde klas van de havo zal blijken wie zón ex tra studiebelasting kan volhouden. Dat betekent dat je aan het eind van dat jaar zal moeten bekijken of het verantwoord is om in vijf havo zo door te gaan." Praktijkervaring hebben de lera ren van het Agnes College nog niet maar er is wel een langdurige stu- die aan de invoering van deze nieu we doorstroom-mogelijkheid voor afgegaan. Uit die studie, en ook uit andere studies, blijkt dat de ver- schilleh tussen het havo- en athe- neumonderwijs niet zo groot zijn. "In Leiden is een onderzoek ge daan waaruit blijkt datje niet kunt spreken van een typische havo- of een typische vwo-leerling. Die groepen overlappen elkaar heel sterk. De'zwakkeré helft van het vwo is misschien wel zwakker dan de'beteré helft van de havo. Het verschil zit'm vooral in de leerhou ding. de motivatie van de leerlin gen. Het verschil tussen beide leer- groepen is voor een beperkt deel bepaald door intelligentie, voor het andere deel is dat een verschil in motivatie". "Het punt is dat er in vier en vyf havo dezelfde lessen worden gege ven als aan de leerlingen van vijf atheneum. Als de leerlingen van vijf havo naar vijf atheneum gaan dan komt het voor dat de leraar niet weet wat'ie moet doen. Ze heb ben alle stof al gehad. Dat geldt vooral voor vakken als economie en handelswetenscahppen. Dat is bij ons' ook het belangrijkst punt van onderzoek geweest". "Hoe verschilt nou de leerstof van havo vijf ten opzichte van athe- LEIDEN - De proef met de afslui ting van de Breestraat zal op zater dag 17 januari plaats hebben. Op die dag zal de Breestraat afgesloten zijn voor autoverkeer. De NZH- bussen zullen stapvoets door de Breestraat rijden. Fietsers en bromfietsers hebben normaal toe gang tot de Breestraat. Het lag aanvankelijk in de be doeling om de Breestraat op een woensdag af te sluiten. De directie verkeer is echter tot de conclusie gekomen dat zaterdag een beter geschikte dag is voor de proef. Zo bevinden zich op zaterdag meer voetgangers in het centrum. Er kan dan beter bekeken worden in hoe verre voetgangers gehinderd wor den door de stapvoets rijdende bussen. De directie verkeer van de gemeente zal video-opnamen ma ken van de proef. Ook verwacht de gemeente dat de proef beter uitgevoerd kan wor den op zaterdag omdat er op die dag minder bediendend en minder zakelijk verkeer van de Breestraat gebruik maakt. De Breestraat zal aan de ene kant afgesloten worden bij 't Gangetje. neum vijf? Bij wiskunde, aard rijkskunde en geschiedenis zie je wel duidelijke verschillen. Dus voor de ene leerling is het moeilij ker dan de ander. Het hangt een beetje van je vakkenpakket af. De aansluiting tussen mavo vier en ha vo vijf is bij ons niet mogelijk, daartussen zien wij een te groot gat zitten." Kritischer Behalve een verbetering voor de leerlingen denkt Tromm ook dat het hele onderwijssysteem er op vooruit zal gaan. "De leersituatie voor leerlingen wordt verbeterd en vanuit de school wordt er kriti scher naar de leerstof gekeken. Er gaat bovendien een effect vanuit. Als je op de havo zit en die moge lijkheid van doorstroming naar zes atheneum is er, dan haal je daar mee een beetje een schot weg tus sen die afdelingen. Dat betekent dat je de havo-leerlingen iets meer serieus neemt." Is de invoering van deze extra doorstroom-mogelijkheid nu ook voortgevloeid uit het feit dat een particulier school zoals het Luzac College hiervoor bok reclame maakt? "In zekere zin wel. Je ziet dat er nogal wat leerlingen wegtrekken. Dat Luzac College biedt dit aan, maar is alleen mogelijk voor leer lingen die een pa hebben die 16.000 gulden op tafel kan leggen. Dan vraag je je af waarom kun je dat als reguliere school niet en waarom A.J.L. Tromm: "Je neemt havo-leei zou zón school het wel kunnen? Vanuit die gedachte, dat heeft ze ker meegespeeld, hebben wij het zelfde aanbod willen doen", aldus Tromm. Maar er blijkt ook sprake te zijn van een landelijke tendens. In de toekomst zullen de verschillen tus-, sen havo- en vwo-onderwijs steeds kleiner worden, zegt Tromm. "De onderbouw gaat veranderen en er zijn inmiddels ook plannen om de bovenbouw te veranderen. Het ,is onontkoombaar dat havo en vwo rigen meer serieus", (foto Jan Holvast) verder gaan integreren. Dat is waar wij op vooruit lopen. In de toe komst moet iedereen op twee ni veaus les gaan geven". "Vwo is dan het eerste niveau, havo het tweede. Als je dan bij voorbeeld naar de universiteit wilt dan moet je zeven vakken op het eerste niveau halen en twee op het tweede niveau. Maar het is niet zo dat alle vakken op vwo-niveau moeten worden gedaan. Dat is alle maal in ontwikkeling, een te ver wachten ontwikkeling." LEIDEN - "Het CDA kent slechts één programmapunt, zoveel moge lijk functies voor de mensen die op zondag na de kerk samen koffie drinken. Juist daarin wordt men (in Leiden) gefrustreerd". Op deze manier omschrijft PvdA-wethou- der P. Bordewijk het Leidse CDA in het blad 'LEF' van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD. Bordewijk geeft in het blad, evenals een aantal andere bestuur ders - onder wie zijn Leidse VVD- collega F. Kuijers - zijn visie op de wijze waarop de samenwerking tussen PvdA en WD op plaatse lijk niveau tot stand is gekomen en hoe deze heeft uitgepakt. Tevens geeft hij aan of en hoe de beide par tijen op landelijk niveau zouden kunnen samenwerken. Over coalitie-genoot WD is Bor dewijk uitermate te spreken. Hij merkt op dat sinds 1978, het mo ment waarop het PvdA/WD-colle- ge in Leiden aan de macht kwam, de stad is opgeknapt en de econo mische situatie is verbeterd. Net als Kuijers constateert hij dat de scherpe kantjes van de Leidse poli tiek zijn verdwenen. De vergade ringen van de Leidse gemeente raad zijn volgens hem minder le vendig geworden. Maar er wordt nu wel slagvaardiger en eendrach- tiger opgetreden door het gemeen tebestuur, aldus Bordewijk. Bordewijk schrijft in 'LEF' dat datgene waaraan het college zijn succes heeft te danken, het slagvaardig en eendrachtig opere ren, voor het CDA juist een punt van kritiek vormt. Door vroegtijdig overleg tussen de college-fracties en het college, is er minder ruimte ontstaan voor de oppositie. En nu Links Leiden sinds april ook in het college is vertegenwoordigd, is het isolement van het CDA alleen maar vergroot. De PvdA-wethouder merkt op dat het het CDA niet lukte om op positie te voeren op een manier die ook maar enigszins een relatie leg- de met de fundering van deze par- ADVERTENTIE tij. "De bezwaren van het CDA te gen maatregelen die het parkeren fysiek onmogelijk maken, worden door anderen wel in verband ge bracht met Psalm 25 vers 4: "'s He ren goedheid kent geen palen", maar zelf legde men dat verband niet", aldils Bordewijk. En: "Men vermeed het zich te profileren als belangenbehartiger van het bijzohder onderwijs, al de den zich zeker gelegenheden voor waar dat gekund had. Maar daar mee zou men (het CDA) juist het PvdA-WD-college hebben gelegi timeerd. Afwisselend probeerde men het college rechts en links in te halen. Rechts door de WD te verwijten concessies aan de PvdA te doen, links door voorstellen van PSP en PPR te steunen die een Wethouder Bordewijk. kans maakten de instemming te krijgen van de linkervleugel van de PvdA, omdat dat de enige moge lijkheid was het college een neder laag te bezorgen". Kerstfeest Zondag 21 december organi seert het jeugdwerk Marewijk een kerstfeest in de Marekerk, ie dereen is van harte welkom. Aan vang: 15.00 uiir. Zaal open om 14.30 uur. Prestatielopen De Leidse atletiekvereniging Holland organiseert zondag een halve marathon-prestatieloop met start en finish bij het terrein van voetbalvereniging SJZ in Zoeterwoude. De start van de 21 km-loop die onder meer door Stompwijk, Leidschendam en langs de Vliet voert, is om 11.00 uur. Vijf minuten later worden er prestatielopen gestart over 2V2,5 en 10 kilometer. Inschrijven kan gebeuren vanaf 9.30 uur in de kantine van SJZ op het sport park Haasbroek in Zoeterwoude. Disco Elke zaterdagavond is er in het vrouwencentrum aan de Doeza- straat 34 een disco. In januari start er op woensdagavonden een nieuwe zelfverdedigingscursus. Wie meer wil weten over andere activiteiten van het centrum kan op dinsdag- of donderdagoch tend van 10.00 tot 12.00 uur bel len: 123538. Hortus De Hortus Botanicus van de Rijksuniversiteit Leiden zal van wege de feestdagen van 24-12- 1986 tot en met 4-l-'87 gesloten zijn. Na 4 januari is de tuin weer geopend en wel op de volgende tijden: maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. Zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. Za terdag gesloten. LEIDEN - Vrouwelijke managers doen het goed. Zij hebben een an dere stijl van leiding geven: heb ben meer aandacht voor de onder linge persoonlijke aspecten. Daar door onstaan betere werkverhou dingen, waardoor een bedrijf eco nomisch beter gaat draaien. Tot die conclusie komen Juul Beliën, Els van der Ploeg en Astrid van Koppen van de werkgroep ar- door Annemiek Ruygrok beidsvraagstukken en welzijn en de vakgroep sociale en organisatie psychologie van de Leidse univer siteit. Vorige week organiseerden zij, samen met anderen, een sym posium 'Emancipatie aan het werk' over vrouwen en arbeid. Voorafgaand aan het symposium werd onderzoek verricht naar on der meer de automatisering in de diensten- en industriële sector, de doorstroming van vrouwen in be drijfsleven en gezondheidsszorg, vrouwennetwerken en werving en' selectie: Voor wat de doorstroming in de gezondheidszorg betreft kwam Els van der Ploeg tot de bevinding dat daarin steeds meer mannen naar hogere functies doorstoten. De di rectrice van een ziekenhuis is nu vaak een directeur, en aan het hoofd van de wijkverpleegkundi gen staat ook vaak een man. Els van der Ploeg: "Vroeger was dat niet het geval. En het omgekeerde, dat vrouwen in mannenberoepen hogerop komen, gebeurt even- De belemmeringen om vrouwen naar hogere functies te laten door stromen, is volgens de onderzoe kers gelegen in fouten in de organi satie: "Een betere regeling van de kinderopvang, meer mogelijkhe den tot time-werk, een goede afba kening van taken, zouden bevorde ren dat vrouwen in hogere functies terecht komen". Van der Ploeg noemt daarbij ook aspecten als: een langere inwerkperiode ("om dat vrouwen vaak twijfelen aan hun eigen capaciteiten"), en niet veel overwerk. Deeltijd De stelling dat overwerk vaak in herent is aan het bekleden van een hogere functie, ontkent Van der Ploeg ten stelligste, daarin bijge vallen door Van Koppen en Beliën: "Als de wil er is om het werk an ders in te delen, is er zeker de mo gelijkheid om overwerk te vermij den. 'Bovendien heeft onderzoek uitgewezen dat bijna alle hogere functies in deeltijd zijn te doen". Een voorbeeld daarvan is te vin den in Gouda: daar werken twee hoofdwijkverpleegkundigen in deeltijd. "Gebleken is ook dat een werkweek van vier dagen beter is dan een van vijf dagen. Dat komt Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Amanda Diana dv. K. Csorba en D.A. van Houten; Tim Pe ter zv J.J. Kelder en A.W. van der Stel; Ivo Michiel Jules zv. J.M. Bouts en G.J. van der Meer; Maria dv. J. Verhoog en A-M. Berkheij; Christiane dv. J. Toore- naar en M.M. Seidenfaden; Kabita dv. D. Mahadew en O. Samlal; Niels zv P.F. Amperse en E. Meijers; Andries Johan nes Gerardus zv. A.J. Voordouw en C. van der Kaaij; Maria Paulina Francisca dv J.J. Heemskerk en P.M. van der Slot; Asha dv. J.J.M. van Leeuwen; Ronald Dennis zv. D.E. Vanterpool; Freek zv. F. Zandbergen en M.A. Oostergo; Petrus Maria Jozef zv. G.J.P. de Vries en M.E- .C.A. Coppes; Nicole Maria dv. A.S. Zandbergen en G.C. de Möoij; Albertine Christine Wilhelmina dv. P.J. Kempe- neers en P.A.C. Heere; Cornelis zv J.A. Kuijt en C.J. van Duijn; Elisabeth Loui se dv. R.C.P. yan den Nieuwenduijk en L.L.M. Straver; Jimmy Boy zv. B.A. Lohmann Gerson en J.W.A. van Dort; Christina Juliana dv. E. Meijer en C. de Fretes; Antoniette Heléne dv. J.W. Drexhage en L. Baldivia; Bas Cornelis zv J.H.J.M. van Krieken en C.H.M. van den Ende; Gertjan zv. J. Noorlander en C.J. Sluis; Naomi dv. A.J. Peelen en M. de Mooij; Denise Maria Klazina Cathari- na dv. A.G. Hoogduin en M. Zwetsloot; de produktiviteit alleen maar ten goede". Om hun krachten te bundelen, heeft een aantal vrouwen netwer ken opgezet. Op veel vakgebieden zijn die vrouwennetwerken de laat ste jaren van de grond gekomen: er zijn netwerken van vrouwen in ho gere, leidende functies, van direc teuren met eigen bedrijven, advo caten, artsen en managers in de agrarische sector. Volgens Astrid van Koppen on dervinden vrouwen vaak knelpun ten, juist in hogere functies. "Zij zitten in een uitzonderingspositie. Vormen een schril contrast met de mannen met wie ze werken. Ze val len op, als ze in een zomerjurk te midden van een menigte driedelig grijs zitten". Als je zo gezien wordt, valt het extra op wanneer je fouten maakt of carrière tracht te maken, is de conclusie van Van Koppen. Vrouwennetwerken zijn bedoeld als ondersteuning. In vrouwennet werken kunnen tips worden uitge wisseld. Bijvoorbeeld over de ma nier waarop je een vergadering binnenstapt: "Vaak wordt op dat moment gedacht, dat zal de notu- liste wel zijn. Het is dan zaak om gedecideerd over te komen, snel en goed het woord te nemen", aldus Astrid van Koppen. Tussen de net werken, die van vrij klein (12 per sonen) tot vrij groot (200) zijn, be staan allerlei dwarsverbanden, om dat sommige vrouwen van meer netwerken lid zijn. Verder is er nog de overkoepelende Stichting Vrou wennetwerken, die onderlinge contacten organiseert en een blad 'netwerknieuws' uitbrengt. Ook naar aanleiding van haar on derzoek zijn een aantal specifieke aanbevelingen naar voren geko men: een langere inwerkperiode (drie maanden) is noodzakelijk, er moeten bijscholingsprogramma's komen, in de bedryven zelf zouden meer loopbaangesprekken moeten worden gehouden. "Een goed voorbeeld is een vrij jong compu terbedrijf, waarin veel vrouwen werken. Die stromen goed door. In dat bedrijf worden vijfjarenplan nen opgesteld. In loopbaange sprekken komt de vraag geregeld Actieplan Automatiseringsprocessen be dreigen de positie van de werkne mers, vooral die van de vrouw, zo concluderen de onderzoeksters: "Gekeken moet worden wat er van de taak overblijft, wanneer de au tomatisering voortschrijdt. Het ge vaar bestaat dat er een groot gat tussen de top en het uitvoerend werk gaat vallen". Tijdens het symposium 'Emanci patie aan het werk' is een strategie opgesteld om meer vrouwen naar hogere functies te laten doorstro men: "Allereerst moet er een posi tief actieplan komen. De eigen or ganisatie moet worden onderzocht en er moeten streefcijfers worden opgesteld aan de hand van het aan bod op de arbeidsmarkt, om meer vrouwen te laten instromen. Die strategie moet van bovenaf begin nen. De top van het bedrijf moet erachter staan. Anders bestaat het gevaar van een slechts met de mond beleden emancipatiebeleid". Dat de regering niet negatief staat tegenover een dergelijk posi tief actieplan, blijkt uit de welwil lende houding van minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) tegenover de oprichting van een bureau voor positieve ac tie. Op een studiedag over positie ve actie in Amsterdam zei de be windsman dat de belemmeringen voor vrouwen om in bedrijven en andere instellingen door te stro men zowel in de organisatiestruc tuur als by de vrouwen zélf liggen. Voor het doorbreken daarvan is een programma van positieve actie een geschikt instrument, aldus De Koning, die inmiddels opdracht heeft gegeven tot onderzoek naar maatregelen die bij bedrijven en andere instellingen hebben geleid tot verbetering van de positie van vrouwen. ADVERTENTIE Jaap Kooy vertelt u geei n sprookjes. Hij brengt ze in zijn Kerstdorp.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3