'Televisie heeft de tragiek van wegwerpartikel Ria Bremer: 'We willen geen doktertje spelen' De liefde van moeder Teresa TV-RUBRIEK Jos Brink maakt Havelaar-musical 'De vijfde van Purper' boeit de hele avond Pianist met grandeur ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 33 Eerste Kerstdag is van de kerst dagen de plechtige. We zien op de televisie de kersttoespraak van de paus, gevolgd door kerst zang uit Polen (dat komt om de een of andere reden altijd uit Po len!), waarna de EO het heft in handen neemt en zulke program ma's presenteert als een Ronduit Kerstspecial met voorspelbare kerstmannen en -vrouwen als mr. Joseph Luns, majoor Boss- hardt (die allang geen majoor meer is, zoals Juliana allang geen koningin meer is) en Eva den Hartog, gevolgd door program ma's over zwarte en blanke ge handicapten in Namibië, geloofs- vervolgden in de Sovjet-Unie, een film over ouders met een zwaar gehandicapt kind, een kerstconcert en een (Fins) kerst verhaal. Stemmige programma's, zon der jolijt. Anders kun je de kerstdagen net zo goed afschaffen, als zij niet in de televisieprogramma's gere flecteerd worden. De VARA denkt daar blijkbaar anders over, als niet-gekerstende zendgemachtigde, want zij zendt het boekenprogramma van Bou- dewijn Büch uit, gevolgd door de musical 'De zoon van Louis Da vids'. Op de daaropvolgende tweede kerstdag (de dag waarop zelfs weer gesport mag worden, dus wel een heel frivole dag) zijn alle remmen los, want dan doen de TROS en de KRO er helemaal niets meer aan. Ik wijs hier even op bij voorbaat op, omdat zo'n doordeweekse dag als de afgelo pen donderdag, de 18de decem ber, in feite veel meer 'kerst' ademde dan zo'n tweede kerst dag op de televisie. De EO zond bijvoorbeeld 'De Bergrede' uit, en 'Toren van Babel', tegen abor tus, wat wel heel toepasselijk was in verband met de kerstda gen, want stel je voor! Dan had den we nooit kerstdagen gehad, ook geen witte! Maar het was toch vooral de KRO op Neder land 2 die voor een voorbarige kerststemming zorgde, met 'Er is meer tussen hemel en aarde' ge volgd door een anderhalf uur du rende documentaire over Moe der Teresa. In het eerste programma, ge presenteerd door Milou van Sprang, spraken jongelui over hun inspiratie, en een van hen was een jeugdige, maar al wel be baarde totaaldienstweigeraar van een zo zonnige natuur, datje er als kijker verstandig aan deed je met zonnebrandolie in te sme ren om geen derdegraadsver branding op te lopen. Een positi vo in optima forma! Zelfs de tijd die hij als totaalweigeraar in de gevangenis had doorgebracht (weinig korter dan de doorsnee- vrouwénverkrachter of de door snee-roofovervaller in de cel pleegt te zitten), was hem uitste kend bevallen, omdat hij daar op zijn gemak had kunnen stude ren: Russisch. Bovendien kon hij met zijn zonnige humeur zijn medegevangenen nog wel ens opbeuren! Liefde moet in daden worden omgezet, zei Moeder Te resa in het volgende programma, dus daar voldeed die totaalwei geraar aardig aan, zij het nog niet op de wereldomvattende wijze waarop Moeder Teresa dat doet, met haar Orde van de Missiona rissen van de Naastenliefde. Zij werd geboren in 1910 in Skopje in Macedonië toen dat nog Al- baans was, is zelf daardoor van Albaanse afkomst, maar spreekt wel uitstekend servokroatisch, zoals zij ook uitstekend Engels en Bengaals spreekt. Daarom is de kwalificatie van 'een eenvou dige vrouw' wat misleidend. Uit haar manier van praten blijkt dat zij zeer intelligent is, ook al de den haar eenvoudige filosofieën even denken aan die van de tuin man in de film 'Being there', ge speeld door Peter Sellers. „Het gaat niet om het geven, maar om hoeveel liefde we in het geven leggen", en: „Heiligheid is een plicht voor ons allemaal". Wat ik niet wist, was dat Moe der Teresa en haar orde ook bui ten India zeer actief zijn, en in 60 verschillende landen over 230 huizen met 1650 zusters beschik ken, zonder ooit geld aan te ne- O men van overheid of kerk. Zij straalt onmiskenbaar iets bijzon ders uit, zoals ze met haar mooie, doorgroefde gezicht, vooroverge bogen, heen en weer vliegt van India naar Guatemala naar Ame rika naar West-Beiroet, waarbij zij zich met hetzelfde vanzelf sprekende gemak als waarmee Mahatma Gandhi dat inderdaad deed, tussen de meest uiteenlo pende gezelschappen beweegt, of dat nu krankzinnige Libanese kinderen zijn of Amerikaans uni versiteitsvolk dat haar een ere- doktoraat verleent. Daarbij is zij niet te beroerd een bedje schoon te poetsen, of een te gemakkelij ke stoel het tehuis uit te slepen, want de filosofie van haar Orde is dat niet alleen de armsten van de armen geholpen moeten worden, maar dat dit door de missionaris sen ook in armoede moet worden verricht. Een bijzondere vrouw, die in 18 jaar tijd de hele bevol king van Purmerend (42.000 mensen) in Calcutta van de straat opraapte, te beginnen bij de eer ste, die zij in een gehuurde ka mer onderbracht. 'Waarom doe je dit?', vroeg hij haar, waarop zij antwoordde: 'Omdat ik van je hou'. Een typisch kerstprogram ma dus... Jos van der Valk neemt afscheid van KRO HILVERSUM (GPD) - Tussen succesvolle televisieprogram ma's als Piste en de 1-2-3-Show zitten zo'n dertig jaar. maar toch stond er achter die - en nog vele andere - amusements programma's de naam van één man: Jos van der Valk. Stond, inderdaad, want Van der Valk neemt na al die jaren en al die successen afscheid als regis seur en programmamaker bij de KRO. Gaat nu wat bijkomen in de vut. Deze week was er een informeel afscheid van de naaste medewerkers; officieel zit de KRO met ingang van 1 januari zonder de man die van af 1954 als regisseur en produ cent het beeld van het KRO-tv- amusement bepaalde. Een af scheid zonder toeters en bel len, want: „Die zie ik liever in mijn shows". - Jos van der Valk: "Hoe ik bij de KRO-tv terecht ben gekomen? Ge woon door het schrijven van een sollicitatiebrief. Plotseling was die televisie er en ik had altijd al erg sterke banden met film en theater. Mijn vader was filmcriticus in Den Haag en ik had een heel natuurlij ke liefde voor het beeld. Televisie gaat ook met beelden, dus ben ik maar gaan schrijven. Vrij snel kreeg ik een briefje eens te komen praten en wat later kon ik begin nen als assistent-regisseur". Televisie stond in het begin van de jaren '50 echt nog in de kinder schoenen. Er waren wat mensen die iets hadden opgestoken bij de experimentele uitzendingen van Philips, maar een gerichte oplei ding bestond niet. Bestaat nog steeds niet overigens. "Toen ik in 1954 bij de televisie kwam, waren de amusementspro- i der Valk: energievretend vak gramma's echte probeersels. Later werd dat meer serieus aangepakt, begon er lijn in te komen". "Bij de Nederlandse televisie blinkt men echt niet uit in het op leiden van nieuw talent. Ik denk dat anno 1986 de tv vraagt om goed opgeleide regisseurs en program mamakers. Hoe beter onderlegd die mensen zijn, hoe meer een ech te televisiecultuur zal kunen gaan doorstralen. Ik zie niet dat je voor een groot aantal beroepen een be hoorlijke opleiding moet hebben, wat voor tv-maker niet nodig blijkt te zijn. Natuurlijk zijn er natuurta lenten, maar ik denk toch dat je een basis moet hebben om vandaar uit te kunnen werken" Eén van de meest aansprekende programma's die u heeft gemaakt was Piste. Luid en duidelijk werd dat aangekondigd. „Jos van der Valk presenteert...Piste". Hoe lang heeft u dat programma gemaakt? "Ik weet het niet helemaal zeker. Ik denk zeventien of achttien jaar. Echt puur amusement, gemaakt door Nederlanders. Natuurlijk zon den wij toen ook al buitenlands werk uit. Maar dat was wel echt amusement. Nu is dat veel meer vervangen door kortere series, maar de trend is natuurlijk ook verschoven" "Als we nu een programma als Piste zouden moeten maken, zou ik zelfs als maker moeten zeggen dat het niet meer te betalen is. Dat is ook uiteindelijk de reden waar om we er mee gestopt zijn, het werd te duur". Wegwerpartikel "Televisie heeft natuurlijk de tra giek van een wegwerpartikel, maar wij maakten programma's om een zo groot mogelijk publiek te gerie ven. Ik weet dat er uitzendingen waren waardoor je echt heel Ne derland voor de buis kreeg. Het kijkgedrag is veranderd en ik zie het nu als een gezonde ontwikke ling dat men niet meer constant achter de kijkkast zit". "Het wonderlijke aan de Neder landse tv is dat we vooral in de amusementshoek programma's maken die er echt uit knallen. Neem Van Kooten en De Bie, dat is uitzonderlijk goed. Mijn laatste grote show die ik heb laten opstar ten, de 1-2-3-Show, dat was grote klasse. Hetzelfde geldt voor de Playbackshow of Wedden Dat. Daar kunnen we echt met de bes ten in mee. Ook als je kijkt naar hoe bijvoorbeeld een programma bij Teleac wordt gemaakt, waar over echt is nagedacht hoe je een taalcursus aantrekkelijk kunt brengen. Of neem het wekelijkse schooltelevisie-journaal, dat heeft een presentatie en een frisheid waaruit blijkt dat we het dus wel kunnen" Verantwo ordelij k "Televisiemaken is voor mij een heel energievretend vak geweest, ik ben me elke keer heel erg be wust geweest van de verantwoor delijkheid. Juist omdat je niet be zig bent met wereldverbeterende zaken, maar omdat je mensen moet zien te verstrooien, waarbij je hoopt iedereen een plezier te doen. Elk programma dat ik heb ge maakt bracht steeds weer die span ning van blijft het goed, blijft het van niveau. Als je niet constant op het vinketouw blijft zitten, ben je het na twee uitzendingen meteen kwijt. De manier waarop ik tv maakte was voor mij echt slo pend". "De terreur van de kijkcijfers? We maakten programma's om een zo groot mogelijk publiek te gerie ven. Als tv-maker heb je alleen maar de kijkcijfers als maatstaf, in derdaad, als een soort applausme- ter. Ik kan dan zien, daar heeft een groot publiek naar gekeken en ze hebben ervan genoten ook. Ik koop echt niets voor goedwillende. Alles bespreekbaar in 'Vinger aan de pols' HILVERSUM (GPD) - "In 'Vinger aan de pols' willen we beslist geen doktertje spelen. We laten in het programma mensen zelf aan het woord over hun ziekten, hun pro blemen. Natuurlijk laten we ons daarin wel leiden door deskundi gen, maar daarvan merk je op het scherm niets. We wilden niet de medicus achter de tafel". door Renate van Iperen Ria Bremer is vanaf het eerste uur betrokken geweest bij 'Vinger aan de pols', dat nu bezig is aan het zesde seizoen. Zij won onlangs een Spaanse prijs, de Premio Ondas voor de uitzending, waarin het meisje Anjo, dat aan leukemie leed, centraal stond. „Het was onze eerste grote prijs. Dat programma was ook het beste dat we ooit ge maakt hebben", vindt Ria Bremer. Ze is er van overtuigd dat elk on derwerp in principe in aanmerking komt voor 'Vinger aan de pols'. "We hebben nog nooit een onder werp hoeven laten schieten. De manier waarop mensen over hun ziekten praten,is daarbij van groot belang. Dat gaat van mens tot mens. Neem die uitzending over erectie-stoornissen. Je kunt den ken: moet je nou om zeven uur 's avonds praten over een slappe pie mel? Maar de man, die daar over sprak, deed dat zo gevoelig, zo emotioneel, zo zindelijk. Het werd als het ware ons aller probleem. En op die manier kun je zo'n onder werp wel degelijk brengen". staren alle mensen naar uw gulp. We willen koste wat kost voorko men dat mensen spijt krijgen als ze 's avonds voor de buis zitten. Heel vaak overheerst echter het gevoel van opluchting: ze hebben hun verhaal eindelijk eens kunnen ver tellen. In al die jaren is het nog nooit voorgekomen, dat iemand achteraf verdrietig was dat hij had meegewerkt". De reacties vanuit de medische wereld zijn nooit afkeurend. De redactie van 'Vinger aan de pols' krijgt zelfs regelmatig van artsen mensen aangedragen. De houding is positief, want we hoeven maar te bellen en hoe hoog geleerd of middelgeleerd de arts ook is, ze hebben altijd alle tijd voor ons. Dat is echt fantastisch, want wij zijn volledig van hen af hankelijk. Ik ben immers geen me dicus. maar journalist", zegt Ria Bremer. Na bijna zes jaar 'Vinger aan de pols' heeft Ria Bremer uiteraard heel wat ellendige ziektes van heel nabij meegemaakt. Bekruipt haar daarbij soms niet een gevoel van paniek? „Ik kan inderdaad heel ge roerd, heel verdrietig zijn. Het glijdt niet langs je af, maar ik lig er slechts zelden wakker van. Ver pleegsters zien toch ook heel veel ellende? Misschien heet het har den". Emotioneel "Wat mij elke keer weer opvalt, is dat mensen die heel veel verdriet hebben, veel sterker zijn dan dege ne die er tegenover zit te luisteren. Zij hebben vaak al zoveel ver werkt. Ze geven mij het gevoel dat het toch wel schandelijk zou zijn als ik daar nou een beetje emotio neel zou gaan zitten doen. Die mensen hebben mij heel sterk ge maakt. En ik denk dat de uitzen ding naar de kijker toe hetzelfde ef fect heeft". Met alle mensen heeft Ria Bre mer na afloop van de uitzending nog wel eens contact. Ze vraagt ook om op de hoogte gehouden te worden. "We vieren het feest mee als het goed gaat, maar we verlie zen natuurlijk ook af en toe ie mand. In een aantal gevallen ben ik bij de uitvaart geweest. In een enkel geval heb ik een kind dat net de moeder had verloren, mee naar mijn eigen huis genomen. Ik ben echt geen moeder Theresa of Flo rence Nightingale. Maar zoiets doe je nu eenmaal, als dat nodig is". Opluchting "Wel is de gouden regel, dat wp alle mensen tevoren waarschuwen. Tegen die meneer hebben we ge zegd: denk er wel om, als u daar over spreekt en u loopt de dag na de uitzending naar de bakker, dat UTRECHT (GPD) - Jos Brink komt volgend jaar ok tober met een musical-bewerking van Multatuli's ro man Max Havelaar. Het moet een grootse show wor den, een miljoenenproduktie met vijfendertig mede werkers, uitgebreid ballet en orkest en extravagante en exotische decors en kostuums. Volgens producent Hans Tobi leent deze klassieke Nederlandse roman, die de misstanden in het kolonia le Nederlandsch-Indië van 1860 aan de kaak stelt, zich uitstekend voor een dergelijke bewerking. "Zelden schreef iemand zo'n geestig, indringend, onthullend en knap boek. Reden om je in het Multatuli-jaar af te vragen: Waarom heeft daar nooit iemand een musical van gemaakt...?" denigrerende stukjes achteraf in kranten. Het gaat mij er om, wat vindt de kijker van het programma dat ik heb gemaakt". "Ik ben zeer stellig in mijn idee dat er een grote tegenstelling be staat waarom mensen een televisie kopen en de omroepen nu hun pro gramma's maken. Ik denk dat de meeste mensen een televisie heb ben om beelden in huis te krijgen en daarmee vermaakt te worden. Bij de omroepen staat het geven van informatie nu voorop, maar dan wel in de zin van journalist spelen. Die groepen journalisten, die machtig aanwezig zijn binnen de tv, vormen naar mijn idee een soort multinational. Ze willen de macht. Maar ik zie de tv-journalis- ten alleen maar achter de feiten aanhollen en altijd alleen maar re gistreren wat er plaatsgevonden heeft, nooit kijken ze vooruit". Veel reizen - Wat gaat er na morgen gebeu ren met U? "Ik draai nog door tot de laatste dag van dit jaar. Daarna ga ik afkic ken. dat dwangmatige van een agenda kwijt zien te raken. Ik ga veel reizen, gewoon overal heen met een klein koffertje met wat spullen. Over mijn opvolging is niets geregeld in die zin, dat ik niet weet of er een opvolger voor mij komt. Er hadden natuurlijk jonge mensen moeten zijn met wie ik een aantal jaren geleden was gaan sa menwerken en van wie er nu mis schien één zou zijn die enorm veel kwaliteiten zou hebben. Jammer dat dat er niet is. Veel omroepen werken nu ook met producenten van buiten, daardoor kun je ook wat meer afstandelijk reageren op dat werk". "Natuurlijk zou het een leuk ge voel zijn als je mensen zou kunnen helpen in hun carrière op een ma nier zodat ze later kunnen zeggen, ik heb van hem toch een grote duw in de juiste richting gekregen. Maar ik heb vrede met het feit dat dat niet zo is. Ik ga toch echt met een tevreden gevoel weg bij de KRO, tevreden met alles wat ik heb kunnen doen. Of ik echt nooit meer iets voor en met het medium ga doen? Dat weet ik nog niet, zeg nooit nooit, maar eerst ga ik de din gen doen waar ik door al dat werk nooit zoveel tijd voor heb gehad". De makers menen dat de inhoud niets aan actuali teit heeft ingeboet. "De misstanden die Multatuli be schreef, bestaan nog wel degelijk". Jos Brink, mede-tekstschrijver Frank Sanders en ontwerper Jan Aarntzen hebben reeds een studiereis naar Java ondernomen. De Indische sfeer van de Ja vaanse vorstenhoven van die dagen moet zo authen tiek mogelijk gestalte krijgen, evenals "de sobere, zware rijkdom van de Amsterdamse kooplieden". Jos Brink (als Max Havelaar), Frank Sanders, Lucie de Lange en Jerome Reehuis spelen de belangrijkste rollen. Horst Mentzel tekent voor de regie. Henk Bok- kinga componeert de muziek. 'De vijfde van Purper' van cabaret Purper. Spelers: Erik Brey, Bart Kie ne, Frans Mulder, Karin Bloemen en Adelheid Roosen. Gezien op 19 de cember in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog te zien op 20 december. LEIDEN - Slechts het toeval kan de 5 leden van Purper bij elkaar hebben gebracht. Ze contrasteren allemaal met elkaar. Ze hebben een voorstelling gemaakt die even grillig is als de samenstelling van de groep. Hij duurt tot elf uur en hij boeit tot elf uur. In het toneeljargon komt de term 'vierde wand' voor. Het is de fictieve wand die het toneelpodium van de toneelzaal scheidt. Wij zitten in de zaal, daar staat Hamlet en Hamlet doet net of hij niet weet dat we naar hem kijken. Purper hief niet alleen, zoals veel cabaretgroepen, die vierde wand op maar ook een aantal andere wanden/conventies. Men becommentarieerde eikaars prestaties en de eigen prestaties ("dit heb ik geschreven") maar stelde ook het medium cabaret ter discussie (Bart Kiene): "waarom altijd maar dwangmatig leuk zijn"? Het voorafgaande klinkt een beetje akelig maar Purper wist het zeer aanvaardbaar te maken. Boven dien slaagde Purper erin ook die allerlaatste wand te slechten waardoor je het idee had de dames en heren cabaretiers zeer per soonlijk te hebben leren kennen. Voor de pauze zette Purper een groot vraagteken neer of de samenhang moest zitten in de 'medeklinker-filosofie' van Erik Brey die alles op die wijze met elkaar in verband wist te brengen Na de pauze kwam de samenhang gaandeweg aan het licht. Bart Kiene tastte de grenzen van het medium op zeer extreme manier af. Hij danste zelfs in sarong een Balinese dans en begeleidde de anderen met gezongen kerklatijn. Karin Bloemen ontfermde zich over het incest-thema, Erik Brey schitterde met drie prachtig klas sieke cabaretliedjes over het thema vader-zoon, Frans Mulder volgden we in zijn 'Broadway'-illusie en Adelheid Roosen las ons keer op keer woedend de les. Met Karin Bloemen en Adelheid Roosen in de gelederen (de televisie is een onbarmhartige etiketten-plakker) had ze gemakke lijk op zeker kunnen spelen. Dat heeft ze niet gedaan. Het resltaat is een avondje bijzonder cabaret. En Karin Bloemen en Adelheid Roosen overtuigen zeer.RADBOUD ENGBERSEN Aquiles Delle Vigne: Eerste recital in een Liszt-cyclus door Robert Szreder, viool en Aquiles Delle Vigne, piano. Gehoord op 19 december in de kapelzaal van K&O. LEIDEN - Een interessant programma lieten Robert Szreder en Aquiles Delle Vigne gisteravond in de kapelzaal horen. Weliswaar zijn er dit jaar diverse festivals en concoursen gewijd aan de hon derd jaar geleden gestorven Franz Liszt, maar nu werd getoond dat hij niet alleen pianovirtuoos was. Voor viool en piano schreef hij verscheidene stukken, waarvan er twee op deze avond ten ge hore werden gebracht. Als eerste "La Notte", een stuk dat Liszt voor de begrafenis van zijn dochter heeft gecomponeerd en dat opvalt door zijn donkere klankkleur. In het begin worden de doodsklokken in de piano omlijst door langzame dubbelgrepen op de lage snaren van de viool, als ware die een cello. Uit het sombere cis klein klimt de viool moeizaam chromatisch op naar het meer heldere E groot, maar als de zon lijkt door te breken komt de piano weer met zijn donkere klanken, waarna een paar doffe pizzicato's in de viool aan alles een eind maken. De Poolse, in Nederland wonende violist Robert Szreder wist in zijn introverte speelmanier de spanning vast te houden, goed aangevuld door de van oor sprong Argentijnse pianist Aquiles Delle Vigne. Deze laatste had. zoals bij Lizst te verwachten is, zijn handen vol aan de pianopartij, evenals in het volgende stuk, het Grand Duo Concertant voor viool en piano. Dit laatste is meer een bravourestuk met variaties afwisselend voor de vioolvirtuoos en de klavierleeuw. Robert Szreder speelde op beheerste doch pittige wijze zijn partij, die met zeer violistisch is gecomponeerd, maar toch overtuigend over kwam. De pianist had tot hiertoe ook al het een en ander gepresteerd, maar na de pauze was hij ook als solist te horen. Overtuigend was het grote gebaar dat hij in de muziek wist te leggen. Aquiles Delle Vigne heeft een stevige aanslag en een volle toon, maar hij kan ook poëtisch spelen zoals bleek in de Consolations nr. 3 en 4. Bijzonder was zijn interpretatie van de polonaise nr. 1 in c klein, door het aristocratische karakter en het goed gedoseerde rubato (ritmische vrijheden FRANK DEN HERDER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33