Voor Noordwijk op groen 'Die hal zal er toch komen' plaats van hal Quick Boys: jeugdhonk in 'Slimme constructie' RB knokt verder PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 Is de sporthal een uitkomst of het zorgenkindje van de toekomst? In navolging van 'trendsetters' als FC Lisse en SJC ontwikkelen de regiotoppers Rijnsburgse Boys, Quick Boys en Noordwijk plannen voor het bouwen van een sporthal. Laatstgenoemde zaterdagvereniging ziet zijn droom vermoedelijk werkelijkheid worden. Dit in tegenstelling tot Quick Boys, dat de plannen voorlopig in de ijskast heeft gestopt. Rijnsburgse Boys ondervindt ongeveer dezelfde problemen als de Katwijkse club, maar heeft de hoop nog niet opgegeven. Een verhaal over de doelstellingen van de voetbalclubs, de noodzaak van sporthallen, de problemen die zij ondervinden en de rol van de gemeenten, die een alles beslissende stem hebben. RIJNSBURG - Doorzettings vermogen kan de stichting 'Sporthal Middelmors' niet worden ontzegd. Hoewel de ge meente Rijnsburg er van uit gaat dat de hal op het terrein van de plaatselijke voetbalver eniging de gemeenschap niets mag kosten, doen de leden van de stichting hardnekkige po gingen een indooraccommoda- tie te verwezenlijken. "Die sporthal komt er. We zijn nu al twee jaar met het plan bezig. We hebben er zoveel energie en tijd ingestoken, dat we nu doorzetten". Jan Heems kerk en Daan Leeuwenburg, respectievelijk voorzitter en se cretaris van de stichting 'Sport hal Middelmors'. weten het ze ker: de sporthal op het terrein van Rijnsburgse Boys zal ooit verrijzen. Wanneer dat gebeurt is momenteel nog de grote vraag in het bloemendorp, waar de initiatiefnemers een nieuw plan hebben onthuld. Het oorspronkelijke plan werd door de gemeente afgekeurd omdat er een te groot gat in de begroting gaapte. Het lokale bestuur wilde om die reden geen gemeentegaran tie verstrekken. En zolang die uitblijft, kan de stichting geen initiatieven ontplooien. Om tot bouw over te gaan dient eerst een sluitende begroting te wor den overlegd. Gezien de hou ding van de gemeente, die op geen enkele wijze bijdraagt, wordt dat geen gemakkelijke klus. De stichting dient de hal geheel uit eigen middelen bij elkaar te schrapen. Met het nieuwe plan hoopt de stichting op meer succes. De wijzigingen in vergelijking met de eerste tekeningen moeten de club meer kans op slagen bieden. "Er is gesuggereerd dat de sporthal volgens het tweede plan kleiner zou worden, maar dat is beslist niet zo", zegt Heemskerk. "De hal houdt de zelfde afmetingen". "Het wordt, zeg maar, een soort doos", weet Leeuwen burg. "In het eerste plan waren ook kleedkamers, scheidsrech- tersruimten en dergelyke opge nomen. Die zijn er nu vanaf ge haald. We gaan voorlopig van de bestaande kleedkamers op het sportpark gebruik maken. Maar als de hal een tijdje staat, is het de bedoeling er dat deel aan vast te bouwen". Exploitatietekort Op deze manier wordt er het nodige geld bespaard op de hal, die totaal zo'n 900.000 gulden moet gaan kosten. Om het ex ploitatietekort verder te ver minderen denkt de stichting te kunnen bezuinigen op het par keerterrein en op de zogenaam de civiel-technische kosten. Heemskerk: "De gemeente is uitgegaan van een parkeerter rein met sierbestrating. Heel deftig dus. Dat hoeft van ons niet. Het zou in totaal 152.000 gulden kosten. Volgens onze begroting moet het veel goed koper kunnen. Wij hebben een contract waaruit blykt dat het voor 32 mille kan. Ook de ci viel-technische kosten kunnen volgens onze berekening wor den gedrukt. Inplaats van de 48.000 die de gemeente daar voor in gedachte heeft, denken wij dat met 8000 gulden af. te kunnen. Dat scheelt dus "We zijn van mening dat de gemeente voor dergelijke kos ten moet opdragen", vervolgt Heemskerk. "Maar we begijpen het wel. Ze denken daar: als jul lie toch die hal bouwen, moe ten julllie ook die kosten beta len". Naast die besparingen moet de loterij het nodige opleveren. De eerste trekking heeft bijna 200.000 gulden opgebracht. De pas begonnen tweede verloting moet nog eens anderhalve ton gaan opbrengen. Daarbij moet worden aangetekend dat het om bruto bedragen gaat, waar de prijzen nog niet af zijn ge trokken. "Dat loopt naar wens", zeggen Heemskerk en Leeuwenburg. "Het probleem is alleen dat we de bedragen die we in de toekomst nog zullen innen, niet in de begroting mo gen opnemen. De gemeente stelt immers dat het geen geld is dat automatisch terugkeert". Bedrijfsleven De inkomsten van de kant van het Rijnsburgse bedrijfsle ven daarentegen vallen tegen. Heemskerk: "Als de gemeente toestemming geeft om te bou wen, loopt het geld van de mid denstand vermoedelijk binnen. Maar daar is nu nog geen spra ke van. Zo is een Rijnsburger nu eenmaal. Hij moet het eerst zien. Het is best te begrypen. Wie steekt er geld in een hal die er nog niet staat? Tot die tijd kunnen we er ook geen reclame voor maken". Omdat de gemeente noch een eenmalige bijdrage wil geven noch garant wil staan voor de niet-verhuurde uren in de hal, informeerde de stichting naar de subsisidiemogelijkheden van de Nederlandse Sport Fe deratie. "Maar het blijkt dat je dan aan allerlei eisen moet vol doen", weet Leeuwenburg. "Je krygt dan wel wat geld, maar dat staat niet in verhouding tot het bedrag dat je er extra in moet steken. Wel heeft Rijns burgse Boys toegezegd een ton te schenken. Daar hebben de leden in toegestemd". "Het zit gewoon een beetje tegen, maar hoe langer het duurt, hoe groter de kans wordt", houden beiden de moed erin. "Wat betreft het be heer van de hal voorzien we in elk geval geen problemen. Maar die hal, die in eerste in stantie voor de jeugd is be stemd, moet er natuurlijk wel eerst staan. Pas dan gaat zoiets leven. Er zijn genoeg vrijwilli gers die graag iets willen doen. Alles staat of valt bij het krijgen van gemeentegarantie. Daar voor moeten we de begroting sluitend zien te krijgen. Dat moet lukken. Die hal komt er" ten konden worden gedrukt. Ik moet er bij zeggen dat we de leden geen sluitende begroting konden laten zien", legt Arie Guyt uit. Taak "In dat opzicht was er voor de mensen van Quick Boys een hele belangrijke taak weggelegd op het gebied van zelfwerkzaamheid en financiering. Maar tijdens de de le denvergadering proefde ik geen stemming van: 'we gaan op basis van zelfwerkzaamheid een hal creëeren', terwijl zo'n project slaagt bij de gratie van hun mede werking. Alles had tot de conclusie geleid dat we niet het financiële draagvlak hadden. En als de leden 'nee' zeggen, dien je je daar als be stuur aan te conformeren. Ik moet eraan toevoegen dat het voor ons bepaald geen halszaak was". Guyt betwijfelt of Quick Boys ooit nog eens een sporthal van de grond krijgt in de Katwijkse dui nen. "680.000 gulden voor zo'n sporthal is feitelijk niks. Maar om dat we wat betreft fondsenwerving niet veel hoeven te verwachten, zie ik de toekomst somber in", zegt Guyt, die de gemeente Katwijk "beslist niet als de boosdoener wil afschilderen. Om het beleid van de gemeente kun je nu eenmaal niet heen". "Wij hebben gewoon de pech dat er hier al drie sporthallen zijn", re lativeert de voorzitter. "Noordwijk heeft het geluk dat in die gemeente alleen de Northgohal staat. Maar ik gun het mijn collega's natuurlijk van harte" Quick Boys hoopte dat de ge meente Katwijk over zou gaan tot sloop van de Cleijn Duinhal, waar door de positie van de zaterdageer steklasser een stuk sterker zou worden. "Dan het plan misschien een kans van slagen gehad", weet Guyt. Nu op het Katwijkse ge meentehuis 530.000 gulden blijkt te zijn gereserveerd voor de reno- vatie van die accommodatie, re kent de clubleiding nergens meer op. Zwartkijkers Dus heeft Quick Boys zich, nadat eerder al de eretribune was ver nieuwd, gestort op de bouw van een jeugdhonk, de aanleg van een zevende speelveld en bijbehorende kleedkamers. Daarnaast moet vol gens Guyt het hoofdveld "moelij- ker toegankelijk worden om zwart kijkers te kunnen weren". "Het bestuur vond het belangrijk de 700 jeugdleden door middel van een sporthal faciliteiten te bieden. Het was een goede kans geweest ze op voetbalgebied bezig te houden, oa voorwaarde dat het financiële p^tje een goed beeld zou geven. De jeugdafdeling zei: 'je kan er ook een andere invulling aan geven'. Dus is het jeugdhonk uit de bus ge komen". Het bestuur van Noordwijk was het zo'n twee jaar geleden zat om telkens als laatste in de rij in aan merking te komen voor gebruik van de bestaande Northgohal. "Te recht", vindt Leen Korbee, voorzit ter van Noordwijk en als architect zéér nauw betrokken bij de bouw, "per slot van rekening hebben an dere clubs die accommodatie veel harder nodig. De Northgohal was zwaar oververhuurd en we dachten dat de gemeente wel met een plan voor een tweede sporthal zou ko men. Maar dat gebeurde niet. Dus ging bij ons het idee leven om er zelf een neer te zetten". Het was een hartewens van de club om de jeugd overdekt te laten overwinteren. Er moesten uiter aard enkele hindernissen worden genomen. Zo waren er een paar le denvergaderingen voor nodig om de voetballers van Noordwijk van het doel te overtuigen. Wat dat doel precies is? "In eerste instantie om de jeugd de kans te geven om 's winters in die hal bezig te kunnen zijn", zegt Korbee. "Je hebt nu eenmaal te maken met een winterstop, met af gekeurde velden en ga zo maar door. Dus is het ideaal om de be schikking over zo'n hal te hebben. Het is een vorm van reclame die ons in deze tijd goed van pas komt. We hebben, onder meer door con currentie van andere sporten, te maken met een terugloop van het aantal jeugdleden. Op deze manier kunnen we ze weer terughalen". Overeenkomst Noordwijk heeft het voordeel een voorzitter te hebben die thuis is in de bouwwereld "en daardoor pak je zoiets sneller op. Daarnaast hebben we een deal gemaakt die nogal slim schijnt te zijn". Korbee doelt daarmee op de overeenkomst die de club met de gemeente heeft gesloten. Naast een éénmalige bij drage in de bouwkosten van 142.000 gulden, staat de gemeente garant voor de niet-verhuurde uren. De club gaat het eerste jaar zelf vijftien tot twintig uur van de hal gebruik maken, de gemeente legt gedurende 42 weken 40 uur per week beslag op de accommo datie, die inwendige afmetingen van 22 bij 44 meter telt. De reke ning die andere clubs voor een uur krijgen gepresenteerd is gelijk aan de huurprijs van de Northgohal. Dit levert de vereniging het eer ste jaar sowieso 68.500 guide nop. "Dat is het basisbedrag waar de ge meente garant voor moet staan", weet Arie Duindam, de Noordwijk- se ambtenaar van sportzaken en oud-trainer van SJC. "Worden niet alle uren verhuurd, dan legt de ge meente de rest bij. Hoe zich dat in de toekomst gaat ontwikkelen, daar zijn nog onderhandelingen over gaande". Duindam doelt daarmee op het plan om elk jaar een uur minder aan andere verenigingen te verhu ren. "Het college is daar aanvanke lijk mee akkoord gegaan, maar de Noordwijkse sportraad (overkoe pelend orgaan van de verenigin gen) heeft zich ertegen verzet. La ter vond het college eigenlijk ook dat de gemeente moest proberen die veertig uur te houden. Als de club alles naar zich toetrekt, zou Noordwijk er een commercieel be drijf van kunnen maken". Duin dam voegt eraan toe dat de ge meente Noordwijk "blij is met het mooie aanbod. Er komt nu op een goedkope manier een tweede sporthal by". door Fred Segaar Voordelen Die hal wordt aan de achterkant van de kantine tegen de bestaande kleedkamers aangebouwd. Kor bee: "Dat heeft veel voordelen. Omdat er een tweede ingang komt, kunnen we gewoon gebruik blij ven maken van de bestaande voor zieningen zoals bestuurskamer, kantine en jeugdhonk. Wel komen er in de hal twee nieuwe kleedka mers, materiaalruimten, een kleine tribune en een ruimte voor de be heerders". Die zullen altijd lid zijn van de club, want Noordwijk gaat het on derhoud en het beheer zelf voor zijn rekening nemen. Daartoe moet een speciale commissie worden ge vormd. "We voorzien wat dat be treft geen problemen", zegt Kor bee. "Als er nu iets voor de jeugd wordt georganiseerd, zijn er ook al tijd leiders bij. Er zijn altijd wel ou dere senioren die iets willen doen. Die mensen zullen de problemen in de hal moeten opvangen. Er zal altijd wel een bestuurslid bii ziin". "Om het beheer zo gemakkelijk mogelijk te laten verlopen worden er allerlei voorzieningen getroffen. Zo komen er speciale kastruimten voor waardevolle spullen en we hebben het met die nieuwe ingang zo kunnen regelen dat we alleen de sporthal en niet ons clubgebouw hoeven te openen. De mensen kun nen dan niet doorlopen naar de kantine. We kunnen zelf bepalen tot hoever ze komen. Dit maakt het houden van toezicht een stuk ge makkelijker". Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat de sporters verstoken zullen blijven van hun natje en hun droogje. Het is de bedoeling om van het beheerderskantoor een bar in zakformaat te maken. "En we denken een overeenkomst te kun nen sluiten met MSV en Fluks, die Leen Korbee buigt zich over de tekeningen. "Het schijnt een slimmi (foto Wim Dijkman) op ons complex zitten. Vooral die twee clubs zullen van de hal ge bruik maken. We willen het zo aan kleden dat ze by ons sporten en daarna gewoon naar hun eigen kantine gaan. Daardoor creëeren we voor onszelf de nodige rust, ter wijl Fluks en MSV hun inkomsten behouden". Evenementen Daarnaast is de nieuwe accom- modatatié, waarvoor een lening moet worden afgesloten om het to taalbedrag van 680.000 gulden te kunnen dekken, in combinatie met de op een steenworpafstand gele gen Northgohal geschikt voor gro te evenementen. "We kunnen er veel meer doen dan het organise ren van voetbalwedstrijden voor de jeugd. De multifunctionele vloer laat dat toe. Ik denk dan bij voorbeeld aan grote evenemen ten", aldus Korbee. "Naast de uren die de gemeente heeft en de uren dat wy van de hal gebruik maken, kan er bijvoor beeld overdag worden getennist. Ook op die manier kunnen we geld uit de hal halen. De mensen krij gen per slot van rekening steeds meer vrije tijd". Korbee is er van overtuigd "dat het plan goed in elkaar zit. Ook van de buitenkant ziet de hal er mooi uit. Het geheel komt vriendelijk over. Er zit anderhalf voetbalveld tussen de huizen en de hal. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat er bezwaren komen". Dat dient vooralsnog te worden afgewacht. Er moeten nog enkele obstakels worden weggenomen. De afgelopen week werd door de gemeente een voorbereidingsbe- sluit genomen om het bestaande bestemmingsplan te wijzigen. Dit moest worden veranderd omdat er op het veld van de voetbalclub niet meer dan twee procent van de tota le oppervlakte mag worden be bouwd. Met de komst van de sport hal zou dat percentage worden overschreden. Worden er geen bezwaren ge maakt tegen de wijziging van het bestemmingsplan, dan dient de voetbalvereniging een bouwplan in bij de gemeente. Dit wordt ter visie gelegd op het gemeentehuis, waar omwonenden hun bezwaren kenbaar kunAen maken. Loopt alles zoals verwacht, dan heeft Noordwijk volgend jaar okto ber de beschikking over de hal. "Dat zou natuurlijk heel mooi zijn", zegt Korbee. "Het is een stukje reclame voor de club. Mis schien is het ook voor andere ver enigingen een stimulans om er aan te beginnen". volledig uit eigen middelen op te brengen. Door het inschakelen van eigen leden bij de bouw kon daar op 120.000 gulden worden be spaard en een zogenaamde super- loterij (Waarmee nooit is begon nen) moest nog eens ruim een ton opleveren. Daarnaast was er spra ke van dat Quick Boys als 'proef konijn' in het kader van het 'hon derd hallen-plan' van de KNVB een bijdrage zou krijgen ("Maar daar bestond geen zekerheid over"). Zover is het allemaal niet gekomen omdat de ledenvergade ring het plan wegstemde. "Van de gemeente kregen we bij het gebruik van gymlokalen alle medewerking. Dat was voor onze jeugdafdeling zaak om zich af te vragen of we ons niet op een ander terrein konden oriënteren. Uit die hoek kwam dan ook het initiatief tot de bouw van een jeugdhonk, dat een belangrijke rol kan spelen bij de opvang van jonge voetballer tjes. Als alternatief', zegt Guyt, die zich de houding van de leden best kon voorstellen. "Het kwam er op neer dat we de hal helemaal alleen moesten ex ploiteren. Daar was wellicht een modus voor te vinden, maar op dat moment konden we die niet aan bieden. We hebben de leden een heel duidelijk financieel plaatje ge toond. Daarop stond precies aan gegeven op welke manier de kos- NOORDWIJK - Als alles volgens plan verloopt, kan op het veld van de voetbalvereniging Noordwijk in maart van het volgend jaar worden begonnen met de bouw van een sport hal. Voorzitter Leen Korbee verwacht dat de accommodatie op het terrein aan de Duin- wetering in oktober officieel kan worden geopend. Daarmee zou een droomwens van de club in vervulling gaan. ne een indooraccommodatie te plaatsen van 22 by 44 meter. De Katwijkse eersteklasser had daartoe een stichting in het leven geroepen, die onder de naam 'Vrienden van Quick Boys' een uit gewerkt plan aan de clubleiding overhandigde. Tot dan toe bestond er feitelijk geen enkel probleem. De moeilijkheden rezen toen de 1250 leden tellende vereniging bij het gemeentehuis in de badplaats aanklopte. "De gemeente stond niet te jui chen toen bekend werd welke ini tiatieven wij wilden ontplooien", kan voorzitter Arie Guyt zich als de dag van gisteren herinneren. "Te gen de procedure hadden ze geen bezwaar, alleen mochten we niet concurrerend werken voor de be staande sporthallen. Daarnaast ga ven ze geen garantie voor de niet- verhuurde uren en tevens kregen we geen financiële bijdrage". Guyt: "Subsidie was niet eens de belangrijkste zaak. De grootste be lemmering was dat er enerzijds voldoende capaciteit was voor ons om in Katwijkse gymnastiekloka len, tegen een acceptabele prijs, bezig te zijn en anderzijds dat we onze sporthal niet mochten onder verhuren aan scholen". De kosten van de sporthal (680.000 gulden) diende de club KATWIJK - De plannen van Quick Boys om. een sporthal te bouwen op Nieuw Zuid behoren inmiddels tot het verleden. Met ongeveer de zelfde doelstelling als Rijnsburgse Boys en Noordwijk lanceerde de club enige tijd geleden het idee om aan de zuidoost-gevel van de kanti- Arie Guyt in een periode dat Quick Boys hele andere problemen ondervond wateroverlast. De sporthal was weer een heel ander verhaal. Het was voor oïu> geen halszaak". (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14