Scheepsbouwers vragen om steun Nederland kan kolenafval niet kwijt Vooral kleine bedrijven draaien goed Honderd miljoen per jaar Grote steden buitenspel bij het jeugdwerkplan Toch meer tong voor Nederlandse vissers EG wil produktie melk niet als enige beperken Meneba ziet winstherstel in verschiet Verkoop van caravans trekt weer wat aan DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De vier grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, doen voorlo pig niet mee aan het jeugdwerk garantieplan van minister De Ko ning. De wethouders van sociale zaken van de vier steden hebbben dat laten weten na afloop van een gesprek met de minister. Grote struikelblok vormt het feit dat de wethouders vinden dat ook het lo kale bedrijfsleven ingeschakeld moet worden bij het jeugdwerk plan. Daarnaast bestaat er verschil van mening over de sancties die getroffen kunnen worden tegen jeugdige werklozen die niet mee willen doen aan het plan. Een woordvoerder van de ge meente Amsterdam heeft dat mee gedeeld. Volgens de vier grote ste den hangt het welslagen van het jeugdwerkgarantieplan (JWG) gro tendeels af van de bijdrage van het lokale bedrijfsleven. Minister De Koning daarentegen wil het JWG gebruiken om extra tijdelijke ba nen te scheppen voor jongeren bij semi-overheidsinstellingen. De aanpak van de jeugdwerkloosheid in het besdrijfsleven vindt hij een zaak van de sociale partners. In ruil voor de 'werkgarantie' die de jongeren via het JWG krijgen vindt de minister het redelijk dat er zware sancties komen tegen werkloze jongeren die niet mee willen doen aan het plan. Hun uit kering zou moeten kunnen worden stopgezet, aldus de minister. De gemeentebesturen zijn het daar fundamenteel mee oneens. De hui dige straffen zijn al scherp genoeg, Over de scholing, de deelname van rijksdiensten en de beloning van de jongeren werd men het wel eens. Maar dat is voor de gemeen ten onvoldoende om als proefge- meente op te willen treden. De mi nister heeft meegedeeld op zoek de zullen gaan naar andere proefge- meenten met een vergelijkbare werkloosheidssituatie. De vier gro te steden hadden zich, gezien hun hoge percentage werkloze jonge ren, in principe bereid verklaard als proefgebied voor het JWG op te treden, aldus de Amsterdamse woordvoerder. Kort Zakelijk Beursoverzicht komt nog bij dat de vraag naar nieuwe schepen momenteel erg klein is, maar de scheepsbouwers hebben het volste vertrouwen dat die markt in de loop van het vol gende decennium weer zal aan- trekken.De steun die de scheeps bouwers van de zijde van de over heid verlangen zou aan drie aspec ten besteed moeten worden. De overheid zou een zodanige steun moeten geven aan orders die de werven krijgen dat ze kunnen con curreren met buitenlandse werven. De werven stellen daar als presta tie van hun kant tegenover dat ze alles op alles zullen zetten om hun concurrentievermogen nog verder te versterken. Als dat zou lukken zou de overheid minder hoeven bij te passen. Ter Hart legde er de nadruk op dat de concurrentiekracht van de Nederlandse scheepsnieuwbouw op zichzelf zeer goed is. In Europa is Nederland een van de koplopers, aldus Ter Hart. Alleen de Zweden doen het nog iets beter. Verder zou er steun nodig zyn voor ontwikke ling en research en tenslotte doen de scheepsbouworganisaties een beroep op overheidssteun bij de vereiste herstructurering van de BRUSSEL (ANP) - Het Europese gesprek over de visvangsten voor volgend jaar heeft besluiten opge leverd die voor Nederlandse vis sers een stuk gunstiger uitkomen dan wat de EG-commissie in Brus sel oorspronkelijk had voorge steld. De EG-ministers voor visse rijzaken hebben bijvoorbeeld be sloten dat er volgend jaar in de Noordzee 14.000 ton tong gevan gen mag worden. De Nederlandse vissers mogen van dat totaal 10.530 ton vangen. De EG-commissie had voor die tongvangst oorspronke lijk 10.000 ton vastgesteld waarvan voor ons land 7.525 ton was gere serveerd. Verbeteringen in het vaststellen van de vangsten hebben ook be trekking op makreel. In de zogehe ten westelijke wateren is de totale vangsthoeveelheid nu opgetrok ken van de oorspronkelijke 294.000 ton tot 372.000 ton. Nederland krijgt daarvan nu 34.720 ton in plaats van 27.440 ton. Voor Nederlandse vissers is het bovendien belangrijk dat de totaal te vangen hoeveelheid horsma kreel ten westen van Schotland nu op 113.250 ton gesteld is in plaats van 50.000 ton. Die hoeveelheid wordt niet verdeeld en dat bete kent dat alle EG-vissers op die horsmakreel jacht mogen maken tot de totale hoeveelheid is gevan- In de Europese Visserijraad werd vanmorgen ook besloten dat Nederlandse vissers langs de kus ten van de Noordzee nog maar een jaar met boomkorren mogen vis sen, waarvan de beide bomen zes meter lang zijn. De EG-commissie had dat nog vijf jaar willen toe staan. Van de vangsten die met die boomkorren worden gedaan moet 15 procent minimaal tong zijn. Na 1987 zullen de bomen van de boomkorren nog maar vier meter lang mogen zijn. De boomkorvissers werken op dit moment nog met bomen van acht meter lengte. West-Duitsland, België en Denemarken wilden zelfs niet meer toestaan dat er nog een jaar met bomen van zes meter gevist mag worden. Die drie lan den stemden tegen. Enkele maanden geleden bepaal de de Europese Visserijraad dat per 1 januari 1987 de tongvangst met boomkorren alleen nog zou mogen plaatsvinden als er met bo men van hooguit vier meter werd gevist, en als de tongvangst mini maal 15 procent van de vangst zou zijn. Dat zou Nederlandse tongvis sers zo'n 45 procent van hun vang sten langs de kusten (12 mijl) van de Noordzee hebben gekost. Na Nederlandse protesten tegen dat besluit bleek de EG-commissie bereid om een nieuw voorstel op DEN HAAG (ANP) - Voor het laten overleven van de Nederlandse scheepsnieuwbouw is de komende jaren een bedrag aan overheidssteun nodig van ongeveer honderd miljoen gulden per jaar. Dat is het dubbele van het bedrag dat nu is opgenomen in de meerjaren ramingen van het ministerie van economische zaken. Hoewel de Nederlandse scheeps- bouwers het eens zijn met het prin cipe dat er nergens ter wereld steun aan de scheepsnieuwbouw zou moeten worden gegeven, kan Nederland het zich in verband met de wijd verbreide "schatkistenoor log" op dit terrein niet veroorloven "de brave Hendrik" uit te hangen. Dit zei de voorzitter van de Cen trale Bond van Scheepsbouw meesters in Nederland, Cebosine, ir. W. J. ter Hart, gisteren in Den Haag bij de presentatie van een no ta over de toekomst van de Neder landse scheepsbouw onder de titel: "Verder herstructureren of het schip in". Cebosine, de scheeps- bouwvereniging "Hoogezand" en de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Industrie presenteren in de ze nota een eerste aanzet voor de volgens de drie organisaties brood nodige samenwerking van de Ne derlandse werven. De werven heb ben zich de afgelopen tijd in over grote mate ook bereid verklaard deze samenwerking aan te gaan, al dus Ter Hart. Met het oog op deze samenwer king zullen Cebosine, "Hooge zand" en de SNSI in de loop van volgend jaar een fusie aangaan, zo deelden de organisaties mee. Vol gens de scheepsbouworganisaties zijn de Nederlandse werven op zichzelf voldoende concurrerend op de wereldmarkt, maar wordt het verwerven van orders bemoei lijkt door het feit dat er vrijwel we reldwijd overheidsteun aan de scheepsbouw wordt gegeven. Daar EG: maximum snelheid op 120 kilometer BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie vindt dat de maxi mumsnelheid op de wegen in alle EG-landen zoveel mogelijk gelijk dient te zijn. Voor autosnelwegen zou een snelheidslimiet van 120 ki lometer per uur moeten gelden. Dat staat in een nota die de Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, gisteren aan de verkeersmi nisters van de Gemeenschap heeft gestuurd. De snelheidslimiet op rustige, brede en niet in stedelijke gebie den gelegen autosnelwegen zou hoger mogen liggen, maar wel in alle landen gelijk. Autosnelwegen die door bebouwde gebieden lopen en die veel op- en afritten hebben, zouden een maximumsnelheid be neden 120 km/u moeten krijgen, maar daar kan van worden afgewe ken als de ligging van de weg, de verkeersdrukte, de vervuiling en de geluidhinder dat wenselijk ma ken. De Europese verkeersministers zullen in de loop van volgend jaar een standpunt over de maximum snelheid moeten innemen. Mo menteel lopen de snelheidslimie ten in de lidstaten sterk uiteen. ECT Leden van de Vervoersbond FNV by Europe Container Termi nus (ECT) in Rotterdam, waar het ontslag dreigt van 250 werkne mers, hebben zich gisteren in ver gadering unaniem uitgesproken te gen inbreken in de huidige cao. De ECT-directie stelt deze maatregel voor als onderdeel van een plan waarmee de leiding van het contai neroverslagbedrijf verwachte moeilijkheden als gevolg van het wegvallen van belangrijke lading- paketten het hoofd wil bieden. Airbus Het Westduitse ministerie van economische zaken is bereid op bepaalde voorwaarden de "oude verplichtingen" van Deutsche Air bus van 2.25 miljard mark over te nemen. Dit heeft de topman van het vliegtuigbouwconcern Mes- serschmitt Boelkow Blohm (MBB), Hanns Arndt Vogels, ge zegd. MBB is de moederonderne ming van Deutsche Airbus, de Westduitse partner in het Europe se consortium van vliegtuigbou wers Airbus Industrie. p& c Het kledingconcern P C ver wacht 1986 te kunnen afsluiten met een nettowinst van 17 miljoen gulden. In 1985 verdiende de on derneming 9,5 miljoen gulden. Het resultaat is positief beïnvloed door gebruik van de resterende fiscale verliescompensatie van voorgaan de jaren. Uiteindelijk zal het resul taat uit gewone bedrijfsuitoefening na belasting in dezelfde orde van grootte liggen als de nettowinst, dus op 17 miljoen gulden. De winst is gestegen dankzij vergroting van de omzet. De kostenstijging is daarbij achtergebleven. BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap zal, nu er een ak koord is over de vermindering van de melk- en rundvleesproduktie, de grote landbouwnaties elders in de wereld moeten vragen eveneens hun produktie te beteugelen. Het gaat daarbij met name om de Ver enigde Staten en Nieuw-Zeeland, die veel zuivelprodukten over de wereld exporteren. "Die tien pro cent verlaging van de melkproduk- tie kan geen eenzijdige daad van ons zijn". Dat zei Europees landbouwcom missaris mr. Frans Andriessen gis teren in een reactie op het dinsdag door de EG-landbouwministers bereikte akkoord. Hij vreest een vergroting van de melkproduktie in de VS, omdat daar de consump tie stijgt. Daarentegen zou de prijs daling van zuivel in Nieuw-Zee land - dat veel boter exporteert - tot een produktievermindering moeten leiden. "Dan kunnen we vervolgens de wereldmarkt in orde brengen", aldus Andriessen. Volgens Andriessen zullen na uitvoering van het EG-akkoord de enorme overschotten aan boter, magere melkpoeder en rundvlees in 1989 fors zijn verminderd. In de Europese koelhuizen zal de 1,5 mil jard kilo boter die er nu ligt, zijn teruggebracht tot 300 miljoen kilo. Er zal dan 100 tot 200 miljoen kilo - magere melkpoeder liggen (nu 900 miljoen ton). De rundvleesberg zal ook flink zijn geslonken, maar dat zal wat langzamer gaan dan bij boter en melkpoeder. Dat komt omdat een groot aantal koeien extra zal moe ten worden geslacht, omdat de melkproduktie verkleind moet worden. Wat het effect daarvan op de rundvleesstapel zal zijn is nog niet berekend, maar men schat dat er zo'n 250.000 koeien extra zullen worden geslacht. Een speciaal pro gramma voor de extra afzet van dat rundvlees - zoals by boter gebeurt nog niet, zo zei Andriessen. GENEVE - Qassim Ahmed Taki, de olieminister van Irak, werd gisteren omringd door journalisten toen hij arriveerde voor de vergadering van de OPEC-landen. Ook gisteren slaagden de ministers er niet in een akkoord te bereiken over de verdeling van de produktiequota. (foto ap> Stukgoedoverleg zit 'muurvast' ROTTERDAM (ANP) - Het overleg in de commissie, die een oplossing moet vinden voor het wegwerken van het overcompleet aan stuk- goedwerkers in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven, wordt niet hervat. De werkgeversorgani satie SVZ heeft gisteren aan de af gelopen vrijdag afgetreden voorzit ter van de commissie, de voorma lig topambtenaar R. de Boer, laten weten de nieuwe voorstellen van de Vervoersbond FNV „volstrekt onvoldoende" te vinden. De Boer die vrydag, toen het overleg was vastgelopen, zijn functie al had neergelegd was bereid het overleg alleen dan te heropenen, als er uit zicht zou zijn op overeenstemming tussen partijen. „De kloof is echter onoverbrugbaar", zo constateerde De Boer gisteravond. In een uiterste poging om uit de impasse te raken heeft de Ver voersbond FNV maandagavond een nieuw voorstel gepresenteerd en daarvoor steun gezocht bij mi nister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. grote opslaglaatsen woden ge bouwd. Tot deze bevinding komt de Ont- wikkelings Groep Kolen Reststof fen (OGKR) in haar vandaag gepu bliceerde rapport over de produk tie, afzet en het overschot van ko- lenreststoffen. Voor de periode tot het jaar 2000 zal voor alle vliegas, bodemas en gips een opslagruimte van 6 miljoen ton moeten worden ingericht. Als de situatie na de eeuwwisseling nog dezelfde is, zal de opslag moeten worden uitge breid tot 19 miljoen ton. Op grond van de uitgevoerde be rekeningen verwacht de OGKR dat tot 1990 een klein overschot aan vliegas zal ontstaan van onge veer 100.000 ton. De bestaande op slagterreinen bij de centrales zijn al betrekkelijk vol tot zelfs overvol. Op deze terreinen ligt ongeveer 340.000 ton vliegas, die nog moet worden afgevoerd. In tegenstelling tot vliegas zullen de geproduceerde hoeveelheden bodemas en gips de komende paar jaar naar verwachting geheel kun nen worden afgezet. Van de vliegas, die bij de wervelbedverbranding van steen kool ontstaat, zal een gering over schot ontstaan van ongeveer 20.000 ton per jaar. In de periode van 1990 tot 2000 worden de problemen groter. Als de regering besluit geen nieuwe kerncentrales te bouwen en het aandeel van de steenkool in de elektriciteitsopwekking wordt uit gebreid tot 70 procent, zal meer vliegas, bodemas en gips worden geproduceerd dan kan worden af gezet. Rond de eeuwwisseling zal daarom een overschot aan reststof fen ontstaan van tussen de 2 en 5,7 miljoen ton. Als het kolenaandeel in het brandstofpakket beperkt blijft tot AMSTERDAM - De PTT krijgt het al aardig druk met de vele wenskaar ten en overige post die hier in het Amsterdamse distributiecentrum wordt gesorteerd. ,foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Nederland stevent de komende jaren af op een enorm overschot aan het kolenaf val vliegas, bodemas en gips, dat na de steenkoolverbranding over blijft. Rond de eeuwwisseling zit ten we met minstens twee miljoen ton van deze kolenresten opge scheept, waarvoor in bouwindus- trie geen afzetmogelijkheden aan wezig zijn. Hiervoor moeten dan RIJSWIJK (ANP) - Het mengvoe der- meel- en bakkerijconcern Meneba verwacht dat de positieve ontwikkeling, die in de tweede helft van dit jaar is begonnen, vol gend jaar zal doorgaan. De raad van bestuur heeft dat gisteren la ten weten, in reactie op berichten dat het concern in grote financiële moeilijkheden zou verkeren. In de eerste helft van het jaar leed Meneba een verlies van 2,9 miljoen gulden. Hoewel het nu wat beter gaat zal er over het hele jaar sprake zijn van verlies. Het bestuur zegt nog niet te kunnen aangeven hoe groot dat verlies zal zijn, omdat er nog geen beslissing is genomen over het verminderen van de maal- capaciteit en over eventuele reser veringen. Het bestuur ontkent ver halen als zou Meneba te kampen hebben met acute betalingsproble men en dat als gevolg daarvan de Leidse meelfabriek De Sleutels, onderdeel van het concern, zou moeten inkrimpen of zelfs sluiten. De onderneming werkt op het moment aan plannen om de winst op termijn te herstellen. Over de fi nanciering van investeringsplan nen voor de middellange en lange termijn wordt momenteel overlegd met de banken, aldus het bestuur. 40 procent door de bouw van enke le nieuwe kerncentrales, zal het grootste gedeelte van de kolenrest- stoffen kunnen worden afgezet. De ontwikkelingen in de afzet kunnen echter tegenvallen met als gevolg dat in het jaar 2000 maximaal 90.000 ton vliegas en gips overblij ven. ^r zullen echter grote over schotten wervelbedvliegas ont staan. Rond de eeuwwisseling zal ongeveer 1,3 miljoen ton van deze reststof blijven liggen. Na het jaar 2000 zullen de over schotten aan bodemas, gips en wervelbedas nog verder toenemen, zo verwacht de OGKR. Door een grotere vraag naar vliegas voor de produktie van kunstgrind kan zelfs een tekort aan deze reststof ont staan. Dit tekort wordt nog groter, als de overheid meer kerncentrales gaat bouwen. Het overschot van wervelbedas zal in het jaar 2010 zyn toegenomen met 3,6 miljoen ton. AMSTERDAM - Het gaat weer wat beter met de verkoop van caravans in ons land. In de jaren 1980-1981 stortte die verkoop op spectaculai re wijze in. Daarna volgde een aan tal jaren op vry stabiel (laag) ni veau. Dit jaar zit er voor het eerst weer enige stijging in. Werden er vorig jaar 19.500 caravans - in alle soorten - verkocht, dit jaar zullen er 20.200 de deur uitgaan. Deze voor de branche plezierige constatering kon drs.L.A.de Win kel, voorzitter van het uitvoerend comité, gistermiddag maken in zyn inleiding tot de Caravan Camping RAI, die op 15 januari door minister Braks in de RAI zal worden geopend. De expositie duurt tot en met 20 januari. In zijn toespraak op de perscon ferentie gaf drs. De Winkel ook ui ting aan zijn angst dat de ongeluk kige ervaringen opgedaan met de verplichte keuring van personen auto's ertoe zouden kunnen leiden dat de voor 1988 op het programma staande verplichte van caravans en andere aanhangers zou worden uit gesteld. Recente politiecontroles hebben aangetoond hoe broodnodig zo'n keuring is, al was hij zich ervan be- (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Twee derde van de Nederlandse bedrij ven draait dusdanig dat van vol doende rendement kan worden ge sproken. In 1981 was dat nog 47 procent. Het aandeel van de kleine re bedrijven met een positieve beoordeling van het rendement steekt duidelijk gunstig af by de grote ondernemingen. Hoewel de investeringen in geld uitgerukt op hetzelfde niveau zijn gebleven is het aantal bedrijven dat in 1986 heeft geïnvesteerd met twee pro cent gestegen tot 46 procent. Het aantal verliesgevende bedrij ven nam dit jaar verder af, van 15 naar 14 procent. De verbetering was het grootst in de bouw, ge volgd door industrie en detailhan del. Oyer het geheel genomen is de laatste jaren vooral het aantal grote bedrijven dat verlies lijdt sterk af genomen. Ook dit jaar is de verbe tering bij deze bedrijven sterker geweest dan bij de kleinere. Het hoogste percentage verliesgevende bedrijven wordt nog steeds in de detailhandel aangetroffen (15 pro cent). Binnen de industrie daalden de investeringen in de aardolie- en de metaalproduktenindustrie, terwijl in de machine-industrie sprake was van een stijging. Ook in de pa pierindustrie stegen de investerin gen. Het aantal bedrijven dat uit breidingsinvesteringen deed bleef gelijk: 34 procent. De totale exportsom nam in 1986 met 7,3 procent af. Onder invloed van vooral de gedaalde olieprijzen en de lagere dollarkoersen was er een bijzondere scherpe prijsdaling op de exportmarkten. De gemid delde daling van de buitenlandse afzetprijzen wordt op 8,5 procent geraamd. Dus was er een werkelij ke exportgroei van 1,2 procent. Vooral bij de groothandel wordt exportdaling gemeld. Het gemiddelde beeld voor het bedrijfsleven in 1987 is iets positie ver. Het aantal bedrijven dat re kent op omzetgroei stijgt van 29 naar 31 procent. Veertig procent van de dit jaar exporterende onder nemingen verwacht een groei van de uitvoer. Nog slechts tien pro cent van de bedrijven houdt reke ning met verlies. De industrie boekte een grotere omzet, hoewel door prijsdalingen de geldomzet terugliep. Dat kwam voornamelijk door de aardolie-in dustrie en de delfstoffenwinning, waar de dalende olieprijs en dollar koers de geldomzet sterk negatief beïnvloedden. Als deze twee secto ren niet worden meegerekend zou ook de geldomzet in de industrie zijn gestegen. Dat geldt echter niet voor de basismetaal, waar zowel volume als geldomzet daalden. De toekomstverwachtingen lo pen in de diverse sectoren nogal uiteen. Maar het beeld voor 1987 blijkt toch iets positiever te zijn dan voor dit jaar. Het aantal bedrij ven dat rekent op een groei van de omzet, stijgt iets. Vooral de kleine bedrijven zijn redelijk optimistisch gestemd. De laatste jaren is vooral het aantal grote bedrijven dat ver lies lijdt sterk gedaald. Het aantal bedrijven dat rekent op omzetgroei, stijgt van 29 tot 31 procent. De ondernemingen die ook in 1986 exporteren, zijn rede lijk optimistisch: 40 procent ver wacht meer uitvoer; 12 procent houdt rekening met daling. wust dat geroutineerde politie mensen bij een dergelijke controle uiterst selectief te werk gaan: ze pikken de zwakke broeders er zo uit. De Winkel hekelde voorts het be leid ten aanzien van de kampeerau to's. Hij sprak van een 'een merk waardige hersenkronkel bij de fis cus'. Kampeerauto's worden zo zwaar getroffen door de Bijzondere Verbruiksbelasting, dat ze volgens hem nagenoeg onverkoopbaar zyn. Hy schatte dat de omzet by een vriendelijker fiscaal klimaat wel zou kunnen vervijfvoudigen. En hij rekende voor dat zoiets de over heid een batig saldo van eèn dik miljoen zou opleveren. AMSTERDAM (ANP) - Op de effecten beurs hield vandaag de ongeanimeer de stemming van de laatste dagen aan, waarbij hier en daar enkele verschui vingen van betekenis waren te ontdek ken. Er was sprake van een min of meer rommelig beeld. Aan de vaste kant waren KLM en Bols. KLM, die bekend maakte een bod op Hilton Europa te hebben uitgebracht, was gevraagd met tegen het midda guur een winst van f 0,80 op f 42,50. Ko ninklijke Olie liep f 1,60 achteruit tot f208,80 en Unilever verloor f 1 op f517. Van de bankaandelen lag ABN bij opening f5 lager aangeboden op f521,50. Amro zakte f23 weg r Bols, die gisteren om onverklaarba re redenen plotseling f8 wegzakte, kon nu een rijksdaalder aantrekken op f170. Heineken verloor f 1,50 op f176. Opvallend was de zwakke stemming voor Internatio-Müller, die f2,50 ver loor op f 63,50. Pakhoed zakte f2,20 op f65. Op de loklale markt lag Van Schup- pen, die uitstel van betaling heeft aan gevraagd, zwaar aangeboiden, maar in eerste instantie meldden zich geen ko pers. Aan het eind van de ochtend was de laatprijs gedaald naar f30 tegen eind vorige week nog f58.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9