Helemaal van leer! Een testrit in een Volkswagen... ...belonen we met 'n flesVeuve Amiot Brut. 39.95 Toestand van bossen opnieuw verslechterd ook de loopzooi Overplaatsing voor douanier die weigerde collega te bespioneren Zuidafrikaanse politie pakt mannen op voor wapensmokkel Dalkonschildje: 5000 klachten Nu 25: voordeliger bij: Leiden: Donkersteeg 13-17. PRESBURG EINDHOVEN (ANP) - De gezondheid van de Nederlandse bossen is dit jaar opnieuw verslechterd. Van het totale bosbestand is ruim 21 procent er zeer slecht aan toe of zelfs al afgeschreven. Vorig jaar was dat nog dik 15 procent. Bijna 47 procent van de bossen is echt gezond. De overige bossen zijn op één of andere manier in mindere mate aangetast. Dat maakte directeur ir. F. Prilleritz van Staatsbosbeheer gisteren in Eindhoven be kend. Staatsbosbeheer stelt sinds 1984 jaar lijks in de Nederlandse bossen een zoge noemd vitaliteitsonderzoek in. De slechte staat van de bossen wordt vol gens Prilleritz veroorzaakt door traditione le factoren zoals weersomstandigheden, in secten- en schimmelaantastingen en derge lijke en door de verzuring van het milieu. Hoe belangrijk die laatste factor is staat nog niet vast. "Dat wordt nog onderzocht", al dus Prilleritz. Eén van de gebieden die het ergst wordt bedreigd is de Peel, op de grens van Bra bant en Limburg. Daar heeft het bos vooral te lijden van grote hoeveelheden stikstof die via de luchtverontreiniging in de grond terecht komen. Daardoor wordt de mine raalhuishouding in de bodem verstoord. Staatsbosbeheer is onlangs in een proef gebied van 50 hectare begonnen met het toevoegen van zorgvuldig uitgekiende hoe veelheden kunstmest. Die poedervormige mest wordt met behulp van een speciaal ontworpen machine de bossen ingeblazen. "Een dergelijke operatie is nodig om die bossen door een moeilijke periode heen te helpen. De effecten op korte termijn van de maatregelen die landelijk worden genomen om de verzuring tegen te gaan, zijn name lijk onvoldoende. Zonder aanvullende bos bouwkundige maatregelen zouden deze bossen verloren zijn", aldus ir. Prilleritz. Drie jaar geleden was nog maar 9,5 pro cent van de Nederlandse bossen er slecht aan toe. Nu is dat dus ruim 21 procent. Aan getaste bossen zijn er vooral in Friesland, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en het noordelijk deel van Limburg. Relatief ge zonde bossen zijn met name te vinden in Groningen, Noord- en Zuid-Holland, Zee land en Flevoland. Dit jaar is de gezondheid van de Neder landse bossen voor wat betreft de weersom standigheden vooral aangetast door de zeer koude, zonnige en extreem droge februari- maand. Verder hebben de late nachtvor sten in mei een belangrijke rol gespeeld, evenals de droge zomer. Het zijn vooral de inlandse eik, de Douglas en de Corsicaanse en Oostenrijkse den die van dit alles het meeste te lijden hebben. Het herstel van de grove den, dat vorig jaar merkbaar werd, heeft zich door gezet, aldus Staatsbosbeheer. DEN HAAG (GPD) - Het kamerpresidium heeft het hoofd van de veiligheidsdienst van de Tweede Kamer met onmiddellijke ingang geschorst. Dat gebeurde nadat het presidium (kamervoorzitter en vice-voorzit- ters) kennis had genomen van feiten "die in het belang van de dienst om een onderzoek vragen". Kamervoorzitter Dolman wilde verder geen commentaar geven. De rijksre cherche heeft vorig jaar al een onderzoek ingesteld naar vermeend misbruik van ver trouwelijke politiegegevens door het hoofd van de veiligheidsdienst. Het onderzoek le verde echter geen bewijsmateriaal op. ROTTERDAM (GPD) De 56-jarige doua ne-beambte K. Jacoby uit Schiedam is van zijn functie ontheven, omdat hij weigerde in opdracht van zijn superieuren een amb tenaar van de gemeente Schiedam te be spioneren. Jacoby, die al 35 jaar douane-ervaring heeft, hield de afgelopen twee jaar toezicht op een publiek entrepot in Schiedam. Dit is een opslagplaats van alle mogelijke spullen zoals sigaretten, drank, radio's en tv's waar, in afwachting van de verkoop, nog geen be lasting over de goederen is betaald. Jacoby deed dit samen met een ambte naar van de gemeente Schiedam. Door de leiding van de Rotterdamse douane was hem toegezegd dat hij zijn baan tot aan be reiken van de vut-gerechtigde leeftijd (61), zou kunnen volhouden. Door een verande ring in de leiding van de douane kwam er echter een kink in de kabel. Volgens Jacoby kreeg hij plotseling op dracht om het entrepot te sluiten, zodra de mede-toezichthouder van de gemeente Schiedam niet aanwezig was. "Zoiets kan natuurlijk helemaal niet. Dan gaat de han del steigeren omdat ze niet bij hun goede ren kunnen komen. Dat heb ik m'n nieuwe chef, de heer Bakker, gezegd. Die reageerde letterlijk met de woorden: 'schijt aan de handel'. Toen kort daarop de Schiedamse ambte naar voor een boodschap wegging, belde Jacoby z'n chef om hem te vertellen dat hij diens opdracht, zij het met tegenzin, zou uitvoeren. "Toen kreeg ik echter onver wacht de order om de tijden te noteren waarop de ambtenaar, waarmee ik gewoon in een kantoortje zit, weg is. Dat heb ik ge weigerd", aldus Jacoby. "Ik ben er om de fraude te bestrijden, niet om een ander te controleren". Het gevolg was dat hij de volgende dag naar een andere douane-post in Rotterdam werd overgeplaatst. Jacoby, die door de ge beurtenissen en op advies van z'n vakbond CFO al enige weken ziek thuis is, wil die beslissing aanvechten. Desnoods via een aan te spannen kort geding wil hij z'n oude baan terug. Jacoby, voelt zich vooral gekrenkt omdat een dag na zijn ziekmelding zijn bureau door anderen van de douane is leeggehaald. Jacoby vermoedt dat z'n nieuwe chef, die vanochtend geen commentaar wilde geven, daarmee heeft geprobeerd belastend mate riaal tegen hem te vinden om de overplaat sing te rechtvaardigen. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafri kaanse politie heeft bij de grens met Swazi land twee mannen gearresteerd die zouden hebben geprobeerd om met hun vrachtwa gen een grote hoeveelheid munitie het land binnen te smokkelen. Een derde man werd later elders gearresteerd in verband met de zaak. Het hoofdbureau van politie Pretoria deelde mee dat de eerste onderzoekingen uitwijzen dat de mannen de in de Sowjet- Unie gefabriceerde munitie vanuit Mozam bique via Swaziland naar Zuid-Afrika had den willen smokkelen. Het tweetal werd maandag aangehouden bij de grenspost Border Gate in het noorden van Swaziland. In Zambia heeft de politie een Brit, een Nieuwzeelander en een Australiër gearres teerd, die ervan worden beschuldigd spion nen te zijn voor Zuid-Afrika. Zij zouden verantwoordelijk zijn voor bomaanslagen die vorige week werden gepleegd tijdens de voedselrellen in het noorden van het land. De Nieuwzeelander werd als eerste gear resteerd toen hij betrapt werd bij het in el kaar zetten van een bom. Hij wees de Brit en de Australiër aan als vrienden. Gisteren zijn in Zuid-Afrika negen men sen voor de rechter gedaagd wegens 'sub versieve verklaringen'. De verdachten zijn lid van de End Conscription Campaign, een groep die zich tegen de dienstplicht voor blanken keert. Volgens plaatselijke persvertegenwoor digers zijn nog niet eerder beschuldigingen geuit op grond van 'subversieve verklarin gen'. Hieronder vallen alle opmerkingen die de verplichte militaire dienst ondermij- Gesleep met te vroeg geboren baby WINTERSWIJK (GPD) - Een gisteravond in allerijl operationeel gemaakte helihaven nabij het Streekziekenhuis Koningin Bea trix in Winterswijk, om een negen weken te vroeg geboren baby per helikopter naar een speciaal daartoe ingericht ziekenhuis in Düsseldorf te vervoeren, werd op het laat ste moment afgekeurd. De luchtvaartauto riteiten van beide landen achtten het niet verantwoord de vroeggeborenè op te halen omdat de heli-haven nog niet operationeel is en de piloot onbekend was met het lan dingsterrein. De baby, een meisje, werd gistermorgen, geboren en kampte volgens de behande lend kinderarts met ademhalingsmoeilijk heden. Besloten werd de baby naar een Ne derlands ziekenhuis te brengen met de hiervoor benodigde faciliteiten. Niet één in- tensive-careplaats bleek in Nederland be schikbaar, en ook een babylance was niet voor handen, waarna men besloot een Duits ziekenhuis in te schakelen. Met enige vertraging werd de baby per ambulance overgebracht naar vliegveld Wenningfeld (Wdl). Volgens kinderarts Van Kuppevelt brengt extra transport een ver groot risico met zich mee waardoor de ge zondheid van een pasgeborene in gevaar kan komen. „Hoe korter transport hoe be ter. Wij bepleiten het gebruik van heli- vluchten voor dergelijke gevallen", aldus de kinderarts, die de toestand van het kind gisteravond bevredigend noemde. DEN HAAG (ANP) - De 1450 Nederlandse vrouwen die schadeclaims hebben inge diend als gevolg van het Dalkonschildje, hadden daar meer dan 5000 klachten over. Van deze klachten waren er 1550 zo ernstig dat baarmoeder, eierstokken of eileider moest worden verwijderd. Bijna 200 vrou wen Honden na het gebruik van dit voorbe hoedmiddel geen kinderen meer krijgen. Dit is de Consumentenbond gebleken uit de vragenlijsten van de vrouwen die scha devergoeding willen. De bond heeft de schadeclaims verzameld en ingediend bij de fabrikant van het Dalkonschildje, het Amerikaanse bedrijf Robins Company in Richmond. Twee juristen van de bond zijn momenteel in Richmond om die claims toe te lichten. De rechter in Richmond moet over de schadeclaims oordelen. Het Dalkonschildje is ruim tien jaar gele den uit de handel genomen na klachten over - soms ernstige - infecties. Sinds 1971 waren er 2,2 miljoen verkocht in de Ver enigde Staten en bijna 1,4 miljoen in andere landen. Het is niet precies bekend hoeveel Nederlandse vrouwen het voorbehoedmid del hebben gebruikt, maar volgens de Con sumentenbond heeft het Amerikaanse be drijf er ongeveer 40.000 aan Nederland gele verd. Volgens de bond was vooral het koordje aan het schildje een probleem. Via dat koordje bleken schimmels en bacteriën ge makkelijk de baarmoeder binnen te kun nen komen. Hoewel de firma van dit pro bleem op de hoogte was, is het koordje nooit vervangen. Reden was volgens de Consumentenbond dat het Dalkonschildje door een veiliger koordje duurder zou wor den. Volleerde feestgangers met perfecte pasvorm. Van binnen en van buiten geheel van leer! Kleur: zwart of donkerbruin In de maten 40 t/m 46 Van 64.95 voor GEMEENTE RIJNSATERWOUDE Bekendmaking De burgemeester van de gemeente Rijnsaterwoude maakt ter voldoening van het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat de Raad in zijn vergadering van 11 december 1986 heeft besloten dat een bestemmingsplan wordt voorbereid van het be stemmingsplan Rijnsaterwoude voor: 1een terrein aan de Kalmoeslaan zoals nader aange geven op een bij het besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte kaart; 2. een terrein aan de Leidsevaartlaan 25, kadastraal be kend gemeente Rijnsaterwoude zonder sectie nr. 2030. Het raadsbesluit met bijbehorende situatietekening ligt vanaf 19 december 1986 voor een ieder ter inzage in de gemeente-secretarie, Dorpsstraat 1te Leimuiden. Het besluit wordt met ingang van dezelfde datum van kracht. Rijnsaterwoude, 18 december 1986 De burgemeester voornoemd, Mr. M.J.J.M. Boeten. Rond de Kerst vieren wij, als Volkswagendealer, feest. En u bent uitgenodigd. Allereerst om een testrit te maken in een van de vele Volkswagens. N iet zomaar een testrit, maar eentje met heel wat extra's. Om te beginnen krijgt u na j het maken van een testrit en het invullen van een testrapport 'n heerlijke fles Veuve Amiot Brut* cadeau. Dat lijkt ons wel gepast met de feestdagen voor de deun Maar er is meen Als u er snel bij bent, dat wil zeggen vóór 21 decemben dan krijgt u *Zolong de voorraad strekt. **De actieperiode loopt bovendien twee schitterende champagneglazen* bij de fles aangeboden! Wellicht dat de testrit u over tuigt om in te gaan op ons volgende aanbod. U heeft immers uitgebreid kennis gemaakt met de Volkswagen van uw keuze. Een auto die uitmunt door kwaliteit, betrouwbaarheid en veel rijplezier. Een auto waarmee u met trots 1987 binnen zou kunnen rijden. Mocht u dus na de testrit, binnen de actie periode** besluiten een Volkswagen te kopen, dan hangt er in de Kerstboom in onze showroom een aantal zeer interessante enveloppen op u te wachten. Waaruit u er één mag kiezen. In elke envelop zit een accessoire-cheque, in waarde oplopend tot fl.000,-. Waardoor u uw Volkswagen gratis kunt uitvoeren met misschien licht metalen velgen of een schitterende radio-cassetté- speler. De ruime keuze is aan u. Zin in een fles Veuve Amiot Brut met champagne glazen, in een testrit, in accessoires, in een Volks wagen? Kom dan snel naar ons toe en deel mee in de feestvreugde. Wellicht dat u straks iets heel moois heeft te vieren. Als u wilt weten waar u van dit aanbod kunt ■^.profiteren bel dan 020-86 73 51.' Volkswagen.Wie anders? 31 december 1986. Datum getekende koopovereenkomst is beslissend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8