HOGE RENTE, ZONDER RISICO Immuniteit door Senaat afg ewezen Politici in verwarring na studentenprotest Voor sleutelgetuigen in Iran-affaire VS-huurling voor tribunaal Oud-ambassadeur VS bracht bezoek Gadaffi Spaanse scholieren massaal de straat op MET UW GELD MAAKTU HETMEESTE GELD BIJ DE WESTLAND UTRECHT HYPOTHEEKBANK O DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGÏNA 7 Reagan vroeg de Congrescommis sies die bij het onderzoek naar de Iran-affaire betrokken zijn, dins dag de twee mannen die sleutelge tuigen zijn in de affaire, beperkte immuniteit te schenken om hen op die manier tot verklaringen te be wegen. door Henk Dam Poindexter en North hebben tot dusver, onder verwijzing naar een grondwetsartikel dat zegt dat nie mand verklaringen hoeft af te leg gen die voor hemzelf schadelijk kunnen zijn, geweigerd ook maar iets te zeggen over hun aandeel in de Iran-affaire. Vandaar het presidentiële ver zoek, dat gisteren door de gehele commissie verworpen werd, na, wat commissievoorzitter Duren- Vrijspraak Het gerechtshof in Bonn heeft gisteren de voormalige SPD-minis- ter Egon Franke voor inter-Duitse betrekkingen vrijgesproken van het misbruiken van overheidsgel den voor het vrijkopen van Oost- duitse politieke gevangenen. Maar Franke's voormalige medewerker Edgar Hirt werd veroordeeld tot drieeneenhalf jaar gevangenisstraf. Franke en Hirt waren aangeklaagd voor het verduisteren van 5,6 mil joen mark. Hirt werd daarnaast nog van andere fraudezaken be ticht. Volgens het gerechtshof wa ren er te weinig bewijzen voor be trokkenheid van Franke bij de fraude. Jury-rechtspraak De Franse regering wil geen ju ry's meer bij processen tegen per sonen die verdacht worden van ter reurdaden. Zij keurde gisteren een wetsontwerp goed dat bepaalt dat terroristen alleen door rechters worden berecht. Het wetsontwerp werd opgesteld nadat verleden week het eerste proces tegen drie leden van het extremistische Ac tion Directe opgeschort moest worden bij gebrek aan juryleden. Na dreigementen door één van de drie extremisten meldden zich vijf juryleden af. MANAGUA/BOSTON (Rtr/UPI) - De Amerikaanse staatsburger Sam Hall is door de Nicaraguaanse pre sident, Daniel Ortega, een terrorist genoemd die zal moeten terecht staan voor een volkstribunaal, een zelfde hof als dat vorige maand de Amerikaanse wapenvervoerder Eugene Hasenfus tot 30 jaar gevan genisstraf veroordeelde. In Boston deelde Halls literaire agent giste ren mee dat het „fascinerende ver haal" van Sam N. Halls activiteit als huurling in Israël, Afrika en Thailand spoedig in druk ver schijnt en dat er mogelijk een film van wordt gemaakt. Ortega verklaarde dinsdagavond dat Hall geen spion is hoewel hij afgelopen vrijdag werd aangehou den bij een grote luchtmachtbasis, met in zijn sokken kaarten van mi litaire installaties en andere strate- Sam Hall kwam Nicaragua binnen bij actie Contra's gische plaatsen. „Hij is een huur ling, toegewijd aan terroristische activiteit", zei Ortega. Hall wordt berecht door een volkstribunaal dat „er is voor het berechten van terroristen en hij is een terrorist". Wanneer het proces begint en wat de aanklachten precies zijn zei Or tega niet. De 49-jarige Hall wordt nog on dervraagd door de politie. „Hij heeft toegegeven dat hij inlichtin gen zocht over militaire zaken als helikopters en militaire luchtha vens", zei Ortega. De Nicaraguaan se minister van binnenlandse za ken, Tomas Borge, heeft gezegd dat Hall ook kaarten bij zich had van Tipitapa, waar Hasenfus ge vangen werd gehouden, en van de grootste haven Corinto aan de kust van de Stille Oceaan. Ortega ver klaarde dat de Nicaraguaanse rege ring meent dat Hall indirect voor de Amerikaanse regering werkte. Hall heeft bekend dat hij in Hon duras met de zogenoemde Nicara guaanse contra's heeft samenge werkt en het land binnenkwam bij een van hun acties. Verscheidene Amerikaanse uit gevers en een filmmaker hebben interesse getoond voor de memoi res van Sam Hall, die broer is van een lid van het Amerikaanse Con gres. Hall heeft zijn memoires de afge lopen twee jaar uitgewerkt met hulp van twee schrijvers, zo ver klaarde zijn agent Lawrence Moul- ter. „Er is' aanzienlijke belangstel ling voor het boek", zei Moulter, „een fascinerend verhaal over een man die de afgelopen 25 jaar een aantal opzienbarende ervaringen opdeed". Volgens Moulter bena derden Hall en de schrijvers hem in 1985 om een boek te schrijven over „soldiers of fortune", de Ame rikaanse benaming van huurlin gen. Hall, een voormalige Olympi sche zilveren-medaillewinnaar bij het schoonspringen en regionaal parlementslid in de deelstaat Ohio, werd door zijn haat tegen terroris ten en communisten gedreven naar de slagvelden van Tsjaad en Libanon, zei Moulter. „Ik zeg niet dat ik het eens ben met zijn rechtse ideeëen over politiek", zei hij, „maar het is een fascinerende knaap". Het boek betreft Halls er varingen als huurling in Israel, Afrika en Thailand. Eén hoofdstuk gaat over zijn aandeel in de red ding van enkele Britse nonnen en wezen uit een school in Angola. WASHINGTON - De commissie geheime diensten van de Senaat heeft het verzoek van de Amerikaanse president Reagan om de voormalige nationale veiligheidadviseur Poindexter en diens stafmedewerker North immuniteit te geven naast zich neergelegd. 7*» berger gisteren noemde „een le vendig debat". Durenberger werd gisteren ove rigens aangevallen over zijn ver klaring van een dag eerder dat hij, na twee weken getuigen te hebben gehoord, er nu zeker van is dat Oli ver North in zijn eentje Iraanse be talingen naar de Contra's door sluisde. Vicevoorzitter Patrick Leahy van de Senaatscommissie geheime diensten zei gisteren: „Ik kan me niet voorstellen dat North dit alle maal alleen gedaan heeft. Ik denk dat hij op z'n minst logistieke hulp heeft gehad". Voor de Senaatscommissie ge tuigde gisteren minster Weinber ger (defensie) die redelijk ontspan nen aan de hoorzitting kon deelne men omdat van hem bekend is, dat hij altijd een van degenen is ge weest die zich tegen de wapenver koop aan Iran heeft verzet. Commissieleden voelden hem niettemin scherp aan de tand, met name over de vraag hoe het moge lijk is geweest dat het ministerie van defensie van de CIA maar 12 miljoen dollar voor de uiteindelijk aan Iran geleverde wapens kreeg. De CIA trad op als tussenper soon. Dat gebeurt wel meer, maar „het bijzondere aan deze wapenle vering is dat het ministerie van de fensie maar zo weinig geld kreeg. Eerdere getuigenverklaringen heb ben uitgewezen, dat Iran 30 mil joen dollar voor de wapens betaal de. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een uit vijftien leden bestaande commissie benoemd dié het Iraanse wapenschandaal zal onderzoeken. De Democraat Lee Hamilton staat aan het hoofd van deze commissie, waarin negen De mocraten en zes Republikeinen zit ting hebben. Aan het hoofd van de dinsdag sa mengestelde Senaatscommissie staat senator Daniel Inouye, een Democraat. Deze commissie be staat uit zes Democraten en vijf Re publikeinen. De ontslagen medewerker Oliver North van de Amerikaanse natio nale veiligheidsraad heeft gezegd dat hij familieleden van Iraanse functionarissen heeft laten ontvoe ren om hen- en geen wapens- te ruilen tegen de in Libanon gegij zelde Amerikanen. Dit meldde de Los Angelos Times gisteren. Verschillende bronnen vertelden de krant echter dat de poging van North het verhaal van de wapenle veranties te willen verbergen ach ter een nog sterker verhaal over ontvoeringen typerend was voor zijn gedrag. Hij had wel vaker ster ke verhalen. KARACHI - In de Pakistaanse stad Karachi is het beeld i normaal geworden. De afgelopen dagen zijn bij rassenonlusten z MADRID (GPD) - Het overgrote deel van de leslokalen van de Spaanse middelbare scholen bleef gisteren leeg. Aan de stakingso- proep van het coördinatiecomité van scholieren werd door naar schatting één miljoen scholieren gehoor gegeven, bijna de helft van het totaal aantal geregistreerde middelbare scholieren. De staking ging vergezeld van massale manifestaties in meer dan 40 Spaanse steden. In Madrid de monstreerden meer dan 100.000 scholieren, in Valencia 50.000, ter wijl in Barcelona 45.000 leerlingen de straat op gingen. In andere ste den lag het aantal demonstranten aanzienlijk lager. Over het alge meen verliepen de manifestaties zonder noemenswaardige inciden ten. Alleen in Madrid zorgde een groep rechtse extremisten voor op roer door de politie, die een wa kend oogje in het zeil hield bij het ministerie van onderwijs, met sta len pijpen te lijf te gaan. De politie voerde gedurende bijna een uur felle charges uit, waarbij vier ge wonden vielen. Een van de rel schoppers werd ingerekend. In Alicante en Sevilla bekogelden de monstranten het plaatselijke kan toor van het ministerie van onder wijs met sinaasappelen. In Madrid werd een delegatie van de studenten ontvangen op het ministerie van onderwijs. Maar van enige concessie van de kant van de onderwij sautoriteiten op de eisen van de studenten, was op voor hand nog geen sprake. De belang rijkste grieven van de studenten zijn de beperkte toelating voor de universiteiten, het voornemen om de herexamens na de zomervakan tie af te schaffen en de verhoging van de school- en collegegelden. Hart, lever en longen vernieuwd bij vrouw HUNTINGDON (AP) - Britse artsen zijn er gisteren in ge slaagd de eerste driedubbele transplantatie uit te voeren. Een 35-jarige vrouw kreeg een nieuw hart, nieuwe longen en een nieuwe lever ingeplant. De toestand van de vrouw zou na de zeven uur durende operatie bevredigend zijn. De operatie werd uitgevoerd in het Papworth Hospital in Hunting don. De vrouw leed al een aantal maanden aan een ernstige long vaatziekte die inmiddels ook haar hart en lever hadden aan getast. In het Papworth-ziekenhuis werd in mei 1968 ook de eerste Britse harttranplantatie uitge voerd. Op 2 november werd het eerste Britse kunsthart bij ie mand ingebracht in dit zieken huis. Huntingdon. ROME (GPD) - De Amerikaanse oud-ambassadeur bij de Heilige Stoel, William Wilson, heeft in het geheim contacten gehad met kolo nel Gaddafi van Libiè. Die berich ten worden ook in Rome beves tigd. Voor zijn bezoek (of bezoe ken: het is onduidelijk of het er één of meer zijn geweest) zou Wilson gebruik hebben gemaakt van een particulier vliegtuig, eigendom van de Italiaanse industrieel Callisto Tanzi, die nauw gelieerd is met de christen-democraten en met minis ter van buitenlandse zaken And- reotti. Wilson zelf spreekt van een ont moeting met Gaddafi in novembej 1985, het Romeinse dagblad 'La Repubblica' citeert 'betrouwbare bronnen in Rome', die verzekeren dat hij begin januari van dit jaar (een week na de terroristische aan slag op het Romeinse vliegveld Fiumicino) in Tripoli is geweest. Zeker is dat Gaddafi op 5 januari verklaarde: „In de afgelopen dagen hebben Libische regeringsfunctio narissen een ontmoeting gehad met een Amerikaanse diplomaat, met het doel onze betrekkingen te verbeteren". Op 12 juni noemde hy Wilsons naam, maar deze was intussen al door Reagan van zijn ambassa- deurspost ontheven. Nu deze zaak, in verband met de recente onthul lingen over de geheime diploma tieke betrekkingen met Iran, op nieuw is opgerakeld, verklaart Wil son dat hij toen naar Tripoli werd ontvoerd: „Ik wist niet beter of ik was op weg naar Turijn, voor een afspraak met Fiat-president Gianni Agnelli". Agnelli liet onmiddellijk weten dat er nooit sprake is ge weest van een ontmoeting of een afspraak met de ambassadeur. Executies Iran PARIJS (Rtr/UPI) - In de gevange nis van Teheran zijn onlangs 40 ge detineerden die in hongerstaking waren, geëxecuteerd. Dit hebben leden van de oppositiebeweging Mujaheddien gisteren meegedeeld. Met de executies hopen de auto riteiten een einde te maken aan de hongerstaking die een maand gele den in de gevangenis is begonnen, aldus een verklaring van de Muja heddien. De oppositiebeweging heeft een telegram gestuurd aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties en hem gevraagd te hel pen het leven te redden van de ge detineerden in de Teheranse ge vangenis. ADVERTENTIE Zijn eerste contacten met Libië zouden al van 1983 dateren, in op dracht van Reagans toenmalige ad viseur voor nationale veiligheid, William Clark, later bevestigd door diens opvolger Robert McFarlane. Hij had ook persoonlijk belang bij een goede verstandhouding: zijn vrouw' is mede-eigenares van Pennzoil, één van de vijf Ameri kaanse oliemaatschappijen die be langen in Libië hebben. Franse minister naar Guyana CAYENNE (AP/ANP) - De Franse minister van binnenlandse zaken Bernard Pons reist morgen naar Frans-Guyana en wordt zaterdag verwacht in de grensplaats St. Lau rent. In Frans Guyana komen nog steeds nieuwe groepen vluchtelin gen aan. Volgens de Franse autori teiten is hun aantal inmiddels op gelopen tot 5.000. De meeste Surinaamse vluchte lingen zijn ondergebracht in kam pen in St.Laurent en Apatou. In Acarouany, op 24 kilometer ten noordoosten van St. Laurent, wordt een derde vluchtelingen kamp opgezet. Op een braakliggende voormali ge begraafplaats in het centrum van Paramaribo zijn de afgelopen maanden ongeveer honderd gra ven gedolven, waarvan veertig zeer recent. Deze graven liggen niet naast elkaar, maar zonder enige re gelmaat kris-kras door elkaar. Gis teren zijn er vijf graven bijgeko men, zo viel ter plekke vast te stel len. Zo te zien liggen er onder de vers omgespitte rulle aarde vyf vol- De graven liggen op twintig me ter van de weg die leidt naar het officiële kerkhof Mariuslust, even verderop. Twee Surinaamse woordvoerders weigerden in te gaan op verzoeken van journalis ten om de graven te bekijken. Volgens omwonenden van de in onbruikgeraakte begraafplaats 'Pi- kienti' worden er regelmatig lijken aangevoerd. Dat zou overdag met lijkwagens gebeuren. "Wanneer er wordt gevochten in het oosten van het land, wordt het hier drukker", zegt een buurtbewoner. Beeld van de rellen in Madrid tijdens de studentendemonstratie. PARIJS - Studenten en middelba re scholieren vallen nog maar moeilijk terug in hun gewone doen, na twintig dagen van protest tegen de regeringsplannen met het hoger onderwijs. Nadat ze met massale betogingen de regering- Chirac tot de terugtocht hadden gedwongen, hieven ze de organisa tie weer op, die de protesten had georganiseerd en werd besloten tot de instelling van een 'staten-gene- raal', die in maart bijeen moet ko men. Tot het zo ver is organiseert een studenten-vereniging dié 'De grijze cellen' werd gedoopt, alvast discussies over de vernieuwing van het hoger onderwijs en onder houdt ze inter-universitair contact. Geen dezer organisaties accepteert welke politieke kleur dan ook, en weigert te worden vergeleken met een vakbond. door Rudolph Bakker Terwijl de studenten nakaarten over het succes dat ze met het in trekken van de zogenaamde 'wet- Devaquet' hebben bereikt, probe ren de politieke partijen er achter te komen waarom ze de boot van dit massale jeugdprotest hebben gemist. De Franse communisti sche partij (PC) belegde een bijeen komst van zijn Centraal Comité, waarop een 'rapport over de jeugd' aan de orde werd gesteld. De offi ciële rapporteur deelde de leden van het Centraal Comité mee dat 'de samenleving bezig was naar rechts af te glijden', een vaststel ling die geen groot inzicht vereiste sinds de PC bij de algemene ver kiezingen van maart een absoluut dieptepunt had bereikt. De communistische rapporteur meldde nog dat 'de relaties tussen de jeugd en de partij niet goed zijn', en dat dit het gevolg was van 'het grote probleem van de jeugd die niet duidelijk ziet waarom het werkelijk gaat'. De leden van het Centraal Comité moesten echter toegevan dat het probleem al be gon 'bij de terugloop van de com munistische invloed onder de ou ders'. Ook de socialisten kwamen in vergadering bijeen. Oud-premier Mauroy sprak op de nationale con ventie van de PS: 'We weten nog niet wie de jeugdslag gewonnen heeft, maar we weten wel wie hem verloren heeft!'. De tweede man in de partij-hierarchie, Jean Poperen, vond dat 'het revolterende jeugdle- ger de vooruitgeschoven vleugel vertegenwoordigt van een diep gaande protestbeweging juist te gen de filosofie van waaruit de re gering is opgetreden' en de socia listen besloten dat in feite de jeugd 'zonder het zelf nog helemaal te weten, zich de traditionele waar den van links heeft toegeeigend, namelijk die van solidariteit, ge lijkheid en broederschap'. On danks deze ferme woorden was men op de nationale conventie van de PS toch niet helemaal zeker van zich zelf, en ging partijleider Jos pin er met des te meer hartstocht toe over de aanval voort te zetten op de gaullistische minister Pas- qua. Jospin sprak: 'Pasqua is een gevaarlijk minister van binnen landse zaken'. Ook binnen de regeringspartijen is een gevoel van onbehagen ont staan rond de persoon van Charles Pasqua, die als een ongenuanceer de bulldozer 'recht en orde' temid den van het geweld-loze jeugdpro test had willen herstellen. Het kie zersvolk dat de regeringspartijen steunt is weliswaar opgelucht dat het gevaar voorbij is, al ziet men daar niet meteen dat er zich binnen de regering als gevolg van het jeugdprotest gevaren van een heel andere orde aan het ontwikkelen zijn. Premier Chirac hoopt er op dat de tijd, en vooral de kerstda gen, de wonden zullen helen en hij heeft besloten pas 15 januari weer met zijn kabinet bijeen te komen om te bespreken wat er na de zelf opgelegde pauze (in het doorvoe ren van ingrijpende wetsvoorstel len) dient te gebeuren. Een deel van de regeringsgetrou we kiezers volgen minister Pasqua in diens zelfbedachte theorie dat de jeugdonrust het gevolg is ge weest van een 'complot' dat min of meer door 'links' en door beroeps- herrieschoppers voorbereid zou zijn. Onder deze gezagsgetrouwe kiezers is er ditmaal echter voor het eerst ook een groep die zich ernstig heeft opgewonden over de manier waarop de politie van zijn macht misbruik had gemaakt. Terwijl de 'vereniging van grijze cellen' onder de studenten zich voorbereidt op de 'staten-generaal' in maart, zwenkt het zoeklicht van de actualiteit al weer van hen weg. Het is nu gericht op de gewijzigde machtsverhouding tussen presi dent Mitterrand en premier Chirac en op de persoon van de aangesla gen minister Pasqua, die in een moeite door in een nog neteliger probleem verzeild is geraakt. President Mitterrand heeft in de ogen van de Fransen voortreffelijk zyn 'hoge rol' van tussenpersoon gespeeld en zich nieuwe populari teit verworven door te verklaren dat hij vierkant achter de studen tenbeweging stond. In feite kwam de president de studenten-opstand even slecht uit als - in het andere politieke kamp - premier Chirac. De president wil Chirac niet te snel in diskrediet brengen, zodat Mit terrand zelf bij de presidentsver kiezingen van 1988 als de socialisti sche redder des vaderlands herko zen wordt. Wanneer Chirac nu al zijn gezicht verliest, aldus deze theorie, dan komt ook al weer te snel diens voor Mitterrand veel ge vaarlijker rivaal oud-premier Barre voor het voetlicht, waarom 'rechts' zich dan kan verenigen om in die slagorde de presidentsverkiezin gen te De Westland/Utrecht Hypotheekbank behorend tot het Nationale-Nederlanden concern biedt een hoge rente op waar destukken en beleggingsrekeningen. Deze beleggingsvormen zijn zonder risico en worden onvoorwaardelijk gegarandeerd door Nationale-Nederlanden. Wie een hoge rente wil, moet eens denken aan: - het handige 2- of 5-jarige pandbriefbiljet. - de pandbrieven, tussentijds verhandelbaar op de effectenbeurs. - de beleggingsrekening van 2 tot 10 jaar met vaste rente. - de beleggingsrekening met variabele rente. Ons advies daarover zal u zeker aan het rekenen zetten. Verkrijgbaar bij: Kantoor WUH: Rentewijzigingen voorbehouden 'sGravenhage: Buitenhof 51, 070-469454 Spaaragenten WUH: Gouda Bestebreurtje, Markt 68, 01820-11811 Leiden Data/Verhoeven, Stationsweg 26, 071-142341

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7