Nieuwe regels bewaking cellen Ombudsman houdt het voor gezien Waterbedrijven: verbod gifproduktie FAMILIEBERICHT. LOZ PvdA tegen levering zes duikboten Saoedi-Arabië Dr. Rang stapt april volgend jaar op wegens gezondheidsredenen DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 Zaak Hans Kok in Kamer en gemeenteraad DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) De ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) studeren op nieuwe richtlijnen voor de bewaking van verslaafde arrestanten in politiecellen. Uit onderzoek is vastgesteld dat de huidige regels in een groot aantal gemeenten, waaronder Amsterdam, niet worden nageleefd. Dit hebben de bewindslieden gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens een debat over het onderzoek naar de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse politiecel in oktober vorig jaar. DEN HAAG (ANP) - Thuisbezorg- de maaltijden voor ouderen zijn vaak te koud en vitamine C zit er niet of nauwelijks meer in. Ook zijn ze vaak aan de prijzige kant. Dat concludeert de consumenten organisatie Konsumenten Kontakt na een onderzoek dat ze heeft ge houden in elf plaatsen in Neder land naar thuisbezorgde maaltij den. Het eten is over het algemeen wel lekker en ruikt ook goed. Op dit moment zijn zo'n 100.000 thuis wonende ouderen aangewezen op een maaltijdvoorziening. De on derzoekers aten in elke plaats twee maaltijden bij de stichtingen die de distributie verzorgden. Twee wer den bij bejaarden thuis gegeten en elke dag werden maaltijden mee- Weinig vitamine C in maaltijden voor ouderen genomen voor chemisch onder zoek in het laboratorium. KK noemt het opvallend dat in de meeste maaltijden nauwelijks vitamine C is aangetroffen. Maar als men per dag maar tenminste een sinaasappel eet hoeft dat geen probleem te zijn. "Fruit eten moet dan dus ook echt", aldus een woordvoerder van KK. De temperatuur van de maaltij den was aan de lage kant. Volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding is 65 graden celsius een goede temperatuur. De gemiddel de temperatuur van de onderzoch te maaltijden lag op 58 graden cel sius. Soms lag de temperatuur la ger dan de warenwetgrens van 55 graden, aldus KK. Bijkomend pro bleem was dat om de warmte zo goed mogelijk vast te houden het eten soms op een dusdanige ma nier was ingepakt dat knoeien bij het uitpakken haast niet te vermij den was. Verder merkt KK op dat het war me eten iemand die alleen van aow leeft, in sommige plaatsen 20 pro cent van zijn inkomen kan kosten. Vijf dagen per week een maaltijd bestellen is om die reden voor veel ouderen niet op te brengen. Alle fracties in de Tweede Kamer waren het eens met de conclusie van minister Korthals Altes, dat wegens gebrek aan bewijs geen strafvervolging kan worden inge steld tegen de bewaarders van het cellencomplex in de hoofdstad. Vastgesteld is immers dat Kok is overleden aan een methadonver- giftiging. Dat nalatigheid van be waarders tot de dood van Kok zou hebben geleid, kan niet worden be- De Kamer oordeelde negatief over de werkomstandigheden in het cellencomplex, waardoor Hans Kok urenlang hulpeloos in zijn cel heeft gelegen. Korthals Altes be aamde dat de bewaarders in het cellencomplex niet behoorlijk functioneren. "Er is daar iets struc tureels mis", aldus de bewinds in 1979 zijn richtlijnen opgesteld Duur avondje uit EINDHOVEN (ANP) - Een avondje stappen in Eindhoven is een 33-jarige Veldhovense za kenman duur komen te staan. Dinsdagmiddag laat haalde hij 275.000 gulden van zijn bankrekening, stopte het geld in een afsluitbaar handschoe nenkastje in zijn auto, parkeer de die en bezocht vervolgens in de Eindhovense binnenstad een café. Enkele uren later ontdekte hij dat er was ingebroken in zijn auto. De buit bestond uit de 275 briefjes van duizend gulden en een nog in de winkelverpak king zittende gloednieuwe ge luidsinstallatie voor zijn auto. voor de verzorging van aan alcohol verslaafde arrestanten. Twee jaar later zijn daaraan gedragsregels toegevoegd voor de behandeling van drugsverslaafden. Die regels houden het raadplegen van artsen in en een nauwgezette controle op verslaafde arrestanten door be waarders. In Amsterdam worden die richt lijnen niet gehanteerd, zo is minis ter Van Dijk bij een onderzoek ge bleken. Van Dijk beklemtoonde daarbij dat de burgemeester als be heerder van het politiekorps een eigen, zelfstandige verantwoorde lijkheid heeft voor de bewaking van arrestanten in politiecellen. Een ruime meerderheid van de Amsterdamse gemeenteraad steunde gisteren het door burge meester Van Thijn gevoerde beleid in de zaak-Kok. Alleen het Links Akkoord en de WD drongen aan op disciplinaire maatregelen tegen de verantwoordelijken voor de dood van Hans Kok. De PSP (in het Links Akkoord) eiste het aftre den van hoofdcommissaris Val ken. Van de raadsleden haalde F. van der Meijden van het Links Ak koord het felst uit. Hij vindt het on begrijpelijk dat geen disciplinaire maatregelen worden genomen. Volgens hem staat namelijk buiten kijf dat de bewaarders die in de fa tale nacht veertien uur niet naar Kok omkeken daarmee hun plicht hebben verzuimd. En daar mogen ze wat het Links Akkoord betreft voor worden gestraft. Burgemeester Van Thijn blijft er echter bij dat het niet aantoonbaar is dat de bewaarders zich op enig aanwijsbaar moment aan plichts schuldig hebben gemaakt. Bovendien, zo maakte hij ook al eerder bekend, voelt hij er niets voor zondebokken - en daarmee ook niet hoofdcommissaris Valken - aan te wijzen. Wel erkent Van Thijn dat sprake is geweest van een falend beleid ten aanzien van de situatie in het cellenblok en dat in de nacht van 24 oktober fouten zijn gemaakt. Woordvoerders van onder ande re de vrienden van Hans Kok en de woongroep Staatsliedenbuurt spraken na afloop van de vergade ring van een beschamende verto ning. "De burgemeester is te laf om de schuldigen te straffen" werd ge zegd. Een aantal luidruchtige actie voerders werd door de politie van de publieke tribune verwijderd. De Stichting Voorlichting Kra ken gaat namens de Woongroep Staatsliedenbuurt en de Vrienden van Hans Kok in beklag bij het ge rechtshof wegens het niet vervol gen van de hulp-officier van justi tie die Hans Kok in verzekering heeft gesteld. Dinsdag kondigde de Coornhertliga aan hetzelfde te zullen doen en ook de advocaat van de familie Kok, Kersting, over weegt dit. Uit protest tegen de voortdurende lozingen van gevaarlijk chemisch afval door Shell Chemie in gisteren in de Rotterdamse haven actie gevoerd door Greenpeace. Ook in West-Duitsland werd tegen de vervuiling van het water door de industrie. Pernis werd geprotesteerd foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie zal vandaag tegen de leve ring van zes duikboten aan Saoedi- Arabië stemmen. Dit is het gevolg van beraad gisteren in de fractie, waar de fractieleden zich uiteinde lijk met 25 tegen 15 stemmen tegen de exportvergunning uitspraken, die het kabinet voor de bouw van de schepen aan de Rotterdamse scheepswerf RDM wil verlenen. Met deze opstelling hebben Den Uyl (ex-fractievoorzitter) en Ste- merdink (ex-minister van defensie) het gewonnen van de buitenland en defensiespecialisten De Vries en Van den Bergh. De laatsten wa ren onder bepaalde voorwaarden vóór levering van de duikboten. Van den Bergh probeerde giste ren nog de fractie op één lijn te krijgen. Hij stelde voor akkoord te gaan met het argument van het ka binet dat Saoedi-Arabië een 'stabi liserende factor' is in het span- ningsgebied dat het Midden-Oos ten vormt. De WD-fractie is in overgrote meerderheid voor levering van de duikboten. Vermoedelijk zal deze fractie in haar geheel het kabinets standpunt steunen. CDA en D66 moeten nog een standpunt inne men, maar de beide fracties neigen naar goedkeuring van het kabi netsstandpunt. Daarmee steunt een meerderheid van de Kamer de levering van de duikboten aan Sa oedi-Arabië. NIEUWEGEIN (ANP/GPD) - On gerust over de recente giflozingen op de Rijn eisen de honderd water leidingbedrijven in het Rijn stroomgebied een algeheel verbod op de produktie van alle 129 che mische stoffen die voorkomen op de voorlopige zwarte lijst van de Europese Gemeenschap. Ook vra gen zij om een goede schadever goedingsregeling voor giflozingen op de Rijn en een doeltreffende controle op de kwaliteit van het Rijnwater. Tijdens een bijeenkomst bij de Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) in Nieuwe- gein stelde de Internationale Ar- beitsgemeinschaft der Wasserwer- ke im Rheineinzugsgebiet (IAWR) dat alleen met een produktiestop van voorkomen kan worden dat natuurvreemde stoffen in de rivier en meren van het stroomgebied van de rivier terechtkomen. "Het tien jaar geleden ondertekende Rijn-chemieverdrag, dat beoogde de verontreiniging van de Rijn met giftige stoffen van de zwarte lijst te beëindigen, heeft de recente reeks van ernstige ongelukken langs de rivier niet kunnen verhinderen", aldus een verklaring van de IAWR. De IAWR, een internationale or ganisatie die 20 miljoen van drinkwater voorziet, eist dat de regeringen van de Rij noeverstaten van het chemische bedrijf Sandoz in Bazel ook vergoeding vragen voor de ecologische schade in de Rijn en verlangt een inventarisatie van alle chemische stoffen die in het Rijnstroomgebied worden ge produceerd. Deze lijst moet open baar worden gemaakt. De toepas- Bestrij dingsmiddel in waterbronnen In tientallen drinkwaterbronnen aan de Rijn is het onkruidvernieti- gingsmiddel atrazin gevonden. Er zat zes maal zo veel gif in het water als de EG-norm. Het gif is mogelijk afkomstig van het Zwitserse con cern Ciba GeicyIn Groningen en Drenthe zijn ondergronds grote hoeveelheden dichloorpropeen op weg naar de waterwingebieden. Dit staat in een rapport van de Mi lieufederatie Groningen en de Mi lieuraad Drenthe. Zij vragen de provinciale besturen het middel te verbieden in de waterwingebie den. Dichloorpropeen wordt ge bruikt om aardappelmoeheid te bestrijden. sing van giftige stoffen in de land bouw dient drastisch te worden verminderd, zo menen de waterlei dingbedrijven. De kwaliteit van het Rijnwater stroomafwaarts van de grote in dustriecentra in Bazel, Mannheim, Frankfort, en het Ruhrgebied, dient door de overheid 24 uur per dag te worden gecontroleerd met behulp van moderne meetappara tuur. Volgens ingenieur C. van der Veen, directeur van de WRK, heeft het ongeval bij de chemische on derneming Sandoz in Bazel aange toond dat, net als bij de kerncen trale in het Russische Tsjernobyl, de veiligheidssystemen niet water dicht zijn. Daarom moet de pro duktie van voor mens en milieu giftige stoffen eenvoudig worden verboden, niet alleen in het stroomgebied van de Rijn, maar overal. "Anders komen de stoffen als nog, bij voorbeeld via de uitstoot in de lucht of uitspoeling op het land, in de voor de waterleidingbedrij ven belangrijke rivieren terecht", aldus Van der Veen. Hij geeft toe dat ook gifrestanten achterblijven in het drinkwater. "Het gaat echter om kleine hoeveelheden en de nor men die de overheid stelt zijn dus danig, dat die stoffen niet bedrei gend voor de volksgezondheid he ten te zijn. Desondanks willen wij absoluut zuiver drinkwater, niet een produkt met gifstoffen die er niet in thuishoren", aldus Van der Veen. Greenpeace Greenpeace heeft gisteren met een reeks acties in Nederland en Duitsland geprotesteerd tegen de giflozingen in de Rijn. Bij Bayer nam de organisatoe op vijf meter diepte watermonsters bij een af voerbuis van het chemische con cern Bayer. Dit bedrijf heeft gege vens over haar afvallozingen tot bedrijfsgeheim verklaard. Volgens Greenpeace loost Bayer tot 60 ton milieugif per dag in de Rijn. Bij Shell Chemie in Pernis kwam het tot een aanvaring met de Rot terdamse politie, die grote bezwa ren had tegen een blokkade van de Eerste Petroleumhaven door Greenpeace. De politie vreesde problemen door de blokkade inge val zich in de Petroleumhaven een calamiteit zou voordoen. Na een klein uur werden de boeien waar mee de haven was geblokkeerd door de actievoerders alsnog weg gehaald in opdracht van de politie. 'Masson dwong Wilma wel tot samenwerking in Nieuwegein' MAASTRICHT (ANP) - Masson, de geschorste directeur beleggingen van het ABP, heeft in 1982 project ontwikkelaar Wilma wel degelijk gedwongen samen te werken met het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A. Nelissen. Deed Wilma dit niet, dan zou zij de bouw van het stadscen trum in Nieuwegein, gefinancierd door het ABP, op haar buik kun nen schrijven. Die belastende verklaring deed J. van Zwièten, hoofd van de sec tor stadsontwikkeling in Nieuwe gein, gisteren als getuige in het ABP-proces in Maastricht. Masson wordt er in het geval van Nieuwe gein van verdacht Nelissen aan Wilma te hebben opgedrongen, op dat zijn zakenvriend Van Zon hier bij een bemiddelende rol kon spe len tegen vier ton provisie. Van dit geld kreeg Van Zon honderddui zend gulden. Tot nog toe heeft Masson steeds beweerd dat de gemeente Nieuwe gein zelf had aangedrongen op een bouwcombinatie waarin naast Wil ma ook J.P.A. Nelissen zat. Vol gens Masson baseerde de gemeen te Nieuwegein die stelling op het feit dat Nelissen oude rechten had op het meewerken aan het stads centrum. Van Zwieten, de enige getuige die door de rechtbank zelf is opgeroepen, maakte woensdag korte metten met die stelling. "Van oude rechten voor Nelissen was eind 1982 geen sprake meer. Wilma was toen al een jaar lang be zig met de voorbereiding van het stadscentrum en had alle kosten al leen gedragen. Ik was dan ook ui terst verbaasd directeur De Graaf van Wilma me vertelde dat Masson hem gedwongen had Nelissen in de bouwcombinatie op te nemen", aldus Van Zwieten. Masson zelfheeft intussen tegen strijdige verklaringen over het geld dat hij van Van Zon heeft ontvan gen. Dinsdag zei hij nog dat de 119.000 gulden die door Van Zon gestort waren op rekening van Wil- ford, de maatschappij van Masson op Jersey, voor hem "uit de lucht was komen vallen". Hij had er niet om gevraagd, aldus Masson. Giste ren zei hij dat het een lening betrof, bedoeld om een financierings maatschappijtje mee op te zetten. de Masson over de manier waarop hij en zijn vrouw directeuren wa ren geworden van de brievenbus- firma Wilford. Toen begin vorig jaar justitie Masson op de korrel kreeg wilde de man die op Jersey de directie voerde van het baantje af. Masson en zijn vrouw zouden toen, terwijl Masson al in de gevan genis zat, de directie hebben over genomen. Masson zei gisteren dat hij in het huis van bewaring met zijn vrouw kon praten en haar de stukken kon meegeven, "terwijl de koffiemachine lawaai maakte en de aandacht van de bewaarder af leidde". Volgens de officier van justitie is dit onmogelijk. Er was geen koffie machine in of in de nabijheid van de betrokken cel in het huis van bewaring. De vraag blijft hoe de stukken wel uit de gevangenis zijn gekomen. Vandaag wordt het pro ces voor wat 1986 betreft afgeslo ten. Achttien zittingsdagen zijn er dan geweest. ♦De nationale ombudsman, dr. Rang, stapt wegens gezondheidsre denen per 1 april 1987 op. Zijn huisarts en de arts van de Rijks Geneeskundige Dienst hebben hem er van overtuigd dat verder werken als ombudsman medisch niet verantwoord is. Rang heeft kamervoorzitter Dolman gevraagd hem tussentijds ontslag te ver lenen. Rang werd op 29 september 1981 door de Tweede Kamer be noemd als nationale ombudsman. Zijn eerste ambstermijn zou per 1 januari 1988 aflopen. Begin volgend jaar zou.de procedure voor een nieuwe ambstermijn van zes jaar van start gaan. Maar Rang had Dolman al eerder informeel laten weten daarvoor niet be schikbaar te zijn. De voorzitter van de vaste kamercommissie voor de nationale ombudsman, Schutte (GPV), heeft laten weten dat de commissie met 'teleurstelling' kennis heeft genomen van Rangs voortijdige vertrek. Schutte neemt aan dat als gevolg van de langdurige be noemingsprocedure de opvolger van Rang niet voor de zomer van volgend jaar bekend is. Rangs plaatsvervanger Van Ee zal zolang als ombudsman optreden. DEN HAAG - Videoshows en flitsend geschreven folders bege leidden bijna zes jaar geleden de introductie van een nieuw insti tuut in ons maatschappelijk be stel: de Nationale Ombudsman. De burger, zo luidde de bood schap, was voortaan verzekerd van een machtige bondgenoot in zijn strijd tegen ambtelijke mo lens en bureaucratische dove mansoren. door Peter van Nuijenburg "Elke klacht is een aanklacht", aldus de eerste Nationale Om budsman, dr. Jacob Folkert Rang, in zijn eerste oorlogs verklaring aan willekeur door de rijksoverheid. Ondanks, of misschien wel dankzij, deze loffelijke taakop vatting is Rangs pad niet over ro zen gegaan. In de eerste plaats moest hij zijn activiteiten beper ken tot de (vermeende) onheuse praktijken van de rijksoverheid. Daardoor bleven de onrechtma tigheden van de lagere overhe den (provincies en gemeenten) buiten zijn bereik. Rang wilde er bij zijn installa tie niet over zeuren, maar feit was (en is) dat de meeste klach ten van de burgers zich juist rich ten tegen onrechtmatig optreden van provincies en gemeenten. Later heeft hij regelmatig gepro beerd zijn werkterrein te verrui men. Met de zelfde regelmaat kreeg hij overigens nul op het re kest. Een tweede handicap is het ontbreken van sancties tegen in stanties die hun boekje te buiten gingen. Aan zijn uitspraken is geen direct rechtgevolg verbon den. De ombudsman meldt de overtreding aan de Tweede Ka mer en is verder afhankelijk van bereidheid van het parlement om actie te ondernemen. Hij kan een kwestie nog publiekelijk aan de kaak stellen, maar daarmee Ombudsman dr. Rang: geen elastisch geduld zijn zijn mogelijkheden uitgeput. Voor een man met zijn tempera ment ('geen woorden, maar da den') moest dat op den duur een bron van frustratie zijn. Een derde element mag even min onbesproken blijven. Hoe wel hij nadrukkelijk verklaarde de eretitel 'boeman van de amb tenarij' niet te willen najagen, ontaardden zijn ontmoetingen met het 'apparaat' niet zelden in confrontaties. In het versluierde taalgebruik van de ambtelijk rapportage heet het, dat hij niet 'de gewenste medewerking' kreeg; in rond Nederlands wordt dan bedoeld, dat hem het leven behoorlijk zuur werd gemaakt. In die confrontaties had hij volgens ingewijden meer last dan gemak van zijn tempera ment. Rang blonk niet uit door contactuele souplesse. Ambtelij ke procedures, de soms omslach tige route die zijn vragen moes ten afleggen voordat ze beant woord werden, bleken vaak een aanslag te plegen op zijn toch al niet elastische geduld. Rang wil de de zaak wel eens op het scherp van de snede uitvechten, zodat menig ambtenaar bij het horen van de naam Rang een rood waas voor de ogen kreeg. Dbarbij kwam nog dat zijn bu reau moeizaam van start ging. De Ombudsman werd al snel geteis terd door organisatorische pro blemen. Binnen een jaar moest een directeur het veld ruimen, omdat hij 'schuldig zou zijn aan de permanente ontwrichting van de werkrelaties'. Ook in later ja ren stond het bureau van Rang niet model voor een 'ontspan nen' werksfeer. Rangs weinig fle xibele omgangsvormen bleken zich ook uit te strekken tot zijn directe medewerkers. Tussen deze bedrijven door, men zou het bijna vergeten, moesten ook klachten van bur gers in behandeling worden ge nomen. Dat waren er zoveel, voor dit jaar geschat op zo'n 4000, dat Rang voortdurend nieuw personeel nodig had. De eerste aanvraag werd nog geho noreerd, de volgende verzoeken stuitten onder verwijzing naar de bezuinigingsoperaties steevast op een onverbiddelijk 'nee'. Niet temin is zijn staf in de loop de jaren behoorlijk uitgedijd. Be gon Rang in 1982 met negen man, nu zijn 52 mannen en vrou wen in de weer met grieven te gen de rijksoverheid. Echt spectaculaire .successen werden daarbij niet geboekt. Maar daar was het Rang niet om te doen. Wanneer een geschof feerde burger genoegdoening kreeg, was het bestaansrecht van de ombudsman al bewezen. Wie dat voor ogen houdt, kan weinig anders constateren dan dat hij goed werk heeft verricht. Al meer dan 300jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. Grolsch bier wordt ge botteld in de bekende beugelfles van 45 cl en het nieuwe pijpje van 30 cl. Dit nieuwe flesje is lichter in gewicht, de inhoud is gelijk aan die van het oude pijpje. Vt»eu VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5