actief in vrije tijd Lage woonlasten staan bij buitenlanders voorop 'Gesol rond kernwapenvrij verklaren van de gemeente' Strenge controle Bekende merken met ongekende korting. M59r Jf3Qr WlSr Bejaarde man knel onder bus DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De Leidse politie gaat komende dagen streng controleren op het gebruik van alcohol in het verkeer. Het is de bedoeling een of meer alcoholcontroles in de stad te houden. De acties worden gehou den naar aanleiding van publica ties de afgelopen weken dat het ge bruik van alcohol door automobi listen onrustbarende vormen aan-* neemt. Infotheek LEIDEN - In deze krant van giste ren wordt in een artikel over de bouw van een nieuw kantoor voor de Infotheek in de Leeuwenhoek de indruk gewekt dat alle vestigin gen van dat bedrijf in Leiden zul len worden geconcentreerd. Dat is onjuist. Het geldt slechts voor de vestigingen in Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude. Die in Den Haag, Rotterdam en Utrecht blijven be staan. Zakennieuws TOTAL - Wethouder Tesselaar heeft vanmiddag het Total selfser- vicestation aan de Dr. Lelylaan ge opend. Het is het eerste selfservice- station van Total in Leiden. Het be drijf schonk de gemeente Leiden overigens 400.000 gulden als een soort dankbetuiging voor de mede werking die de gemeente verleen de bij de totstandkoming van het station aan de Lelylaan. De opening van het benzinesta tion gaat gepaard met tal van acties gedurende de komende dagen. Het benzinestation is van maandag tot en met vrijdag geopend van 6.00 tot 23.00 uur, zaterdag vanaf 7.00 uur en zon- en feestdagen vanaf 8.00 uur tot 23.00 uur. De exploita tie van het station is overigens in handen van de Handel-, Participa tie- en Exploitatiemaatschappij bv. ADVERTENTIE Verkrijgbaa in V&D Leiden. Calèche. Eau de toilette 100ml LAN VIN Eau de toilette^jQ^ m For men, Eau de tc Spray 30ml NINA RICCII L'air du temps. Eau de toilette. ÉJl 100 ml VS* Vopo Eau de toilette ouette. mm VROOM DREESM ANN Onderzoek in Leiden wijst uit DEN HAAG/LEIDEN Marokkanen, Turken en Su- rinamers in Leiden blijken bij voorkeur te wonen in goedkope, sobere en in ver houding kleine woningen. Wooncomfort is daarbij minder belangrijk dan woonlasten. Dit blijkt uit een onderzoek naar de woonwensen onder etni sche minderheden in Lei den dat in opdracht van de. provincie Zuid-Holland werd uitgevoerd door de Stichting Woonkonsumen- ten Onderzoek. De 42 van de bij het Bureau Huis vesting ingeschreven buitenlan ders die werden ondervraagd ble ken een voorkeur te hebben voor een laagbouw-eengezinshuis, zo wel van het oudere type als de nieuwbouw. Net als veel Nederlan ders willen buitenlandse gezinnen met kinderen graag een eengezins huis met tuin. De zogenoemde starters van de tweede generatie buitenlanders en de echte alleen staanden willen meestal een flatje of een oud huis in de binnenstad. De bereidheid om een nieuwbouw- eensgezinshuis aan de rand van de stad te accepteren wordt door de onderzoekers niet gering genoemd en bestaat zowel bij Surinamers als bij Turkse en Marokkaanse gezin- Qua woonlasten en woninggroot te heeft een deel van de onder vraagden een voorkeur voor naar Nederlandse normen te kleine en te goedkope woningen in verhou ding tot het aantal gezinsleden. Dit probleem speelt echter al minder bij vertegenwoordigers van de 'tweede generateie buitenlanders'. De onderzoekers constateerden' dat vertegenwoordigers van die groep een realistischer beeld heb ben van de werkelijke woonlasten in Nederland dan hun ouders en bereid zijn om een aanzienlijk deel van het inkomen aan woonlasten te besteden. Zeker de helft van de ondervraagden is bereid om ge bruik te maken van individuele huursubsidie. Marokkanen en Tur ken bleken overigens in financieel opzicht voorzichtiger dan Surina mers en geboren en getogen Ne derlanders. Buitenlanders blijken geen voor keur te hebben voor het wonen in de directe nabijheid van landgeno ten of van speciaal voor hen ge schapen voorzieningen. Een aantal van de ondervraagden geeft zelfs de voorkeur aan het wonen in een 'gewone' Nederlandse woonwijk. De belangstelling richt zich, behal ve op de wijken uit 1930-1960 waar van veel huizen bij woningbouw verenigingen in bezit zijn, ook op de nieuwste stadsuitbreiding Ste venshof. Dit laatste heeft overigens te maken met de lage huren van 450 tot 500 gulden voor eengezins woningen daar. Slechts bij enige traditioneel georiënteerde Turken en Marokka nen kwamen specifieke woonwen sen naar voren zoals een aparte gastenkamer en een grote eetkeu- ken die het domein van de vrou wen kon worden. In het algemeen biedt een 'doorsnee' Nederlandse woning voldoende mogelijkheden om deze voorkeuren, als ze al voor komen, te verwezenlijken. Alleen woningen met een open keuken zouden problemen kunnen opleve- Vergeefse vluchtpoging LEIDEN - Een 23-jarige arrestant heeft gisteren toen hij van Den Haag naar het politiebureau in Lei den werd overgebracht, een po ging gedaan om te vluchten. Ver kwam hij niet. Want toen hij bij de arrestantencellen aan het politie bureau bij het uitstappen uit het busje van de parketwacht de be nen nam, vond hij het hek van het politiebureau gesloten. De man had toch al zijn dag niet, want in Den Haag had hij van de rechtercommissaris te horen ge kregen dat zijn hechtenisduur was verlengd. LEIDEN - Het Leids Vresdesplat- form en het Scholierenkomitee vinden dat de Leidse gemeente raad heeft gesold met het voorstel om Leiden kernwapénvrij te ver klaren. "Daarom eisen wij van u dat deze kwestie op de eerst vol gende gemeenteraadsvergadering als eerste agendapunt aan de orde wordt gesteld. Alleen op die wijze hebben wij er het vertrouwen in dat deze kwestie serieus wordt be handeld", aldus een brief aan de gemeenteraad. Op 10 november stond op de agenda van de gemeenteraadsver gadering een voorstel van het ge meentebestuur, waarin voorge steld werd Leiden kernwapenvrij te verklaren. "Anderhalve week daarvoor, op 1 november, had het Scholierenkomitee Leiden (SCHOK) aan een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur de re sultaten overhandigd van een handtekeningenactie onder scho- Vredesplatform en SCHOK zijn boos: lieren. Gevraagd werd - namens ve le jongeren in Leiden - om Leiden kernwapenvrij te verklaren". Het agendapunt werd op 10 no vember van de agenda afgevoerd. "Teleurgesteld verlieten 's avonds laat vertegenwoordigers van het SCHOK en het Leids Vredesplat form de publieke tribune". Ook tij dens de vergadering van 8 decem ber werd het voorstel niet behan deld. "Diezelfde avond hadden dezelf de vertegenwoordigers het college van B en W een petitie overhan digd. Daarin werd gevraagd aan de Leidse gemeenteraad om Leiden kernwapenvrij te verklaren (con form het voorstel van B en W) en om de motie te steunen waarin ge steld werd dat Leidse bedrijven verzocht moet worden geen zaken te doen met de militaire basis in Woensdrecht. Deze motie is inge diend door Links Leiden en zou op 8 december eveneens aan de orde komen". Over de gang van zaken zijn het Scholierenkomitee en het Leids Vredesplatform zeer verontwaar digd. "Het kernwapenvrij verkla- Ingebruikname stortplaats 'in formele zin strafbaar' LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders geeft toe dat bij het ingebruiknemen van de opslagplaats voor vervuilde grond in Roomburg, 'in strikt formele zin' een strafbaar feit is begaan. B en W antwoorden dit op vragen van het CDA-raadslid Kranenburg. Kranenburg doelde op het feit de Heidemij, die de opslagplaats in beheer heeft, vervuilde grond stortte voordat de hinderwetver gunning definitief van kracht was. Het college tilt echter niet al te zwaar aan deze overtreding. Bij de uitvoering van de Hinderwet is hét in Nederland - en ook in Leiden - praktijk dat een bedrijf op eigen ri sico mag beginnen, ook al is de hinderwetvergunning nog niet de finitief. Voorwaarde is wel dat het bedrijf zich aan de bepalingen van de vergunning houdt. En dat heeft de Heidemij in dit geval gedaan, al dus B en W. Het CDA-raadslid vroeg het col lege ook om een openbare vergade ring te beleggen met de bewoners en daar de gang van zaken nog een keer uit te leggen en voor alle te kortkomingen excuses aan te bie den. B en W voelen hier echter niets voor. Er is niet afgeweken van gebruikelijke regels en richtlij nen. Bovendien is een vertegen woordiger van de wijkorganisatie Stichting Meerburg op de hoogte gesteld van de datum waarop de eerste grond zou worden gestort. Door het ontbreken van een bewo nerscommissie kon, zo stellen B en W, deze informatie niet op ruimere schaal worden verspreid. KNEUZING - Met een gekneusde borstkas is gisteren een werkne mer van een aannemersbedrijf uit Papendrecht naar het Diacones- senziekenhuis gebracht. De man was van een stapel bekistingen ge vallen en 2Vz meter lager terechtge komen. ren van onze stad heeft in haar praktische consequenties en in haar symbolische betekenis veel positieve effecten op vredesactivi- teiten. Het steekt een hart onder de riem van die tienduizenden Leide- naren die serieus bij willen dragen aan een vredige toekomst". Schipholweg LEIDEN - De Schipholweg zal vanaf morgen weer volledig voor verkeer toegankelijk zijn. De weg is enige tijd (gedeeltelijk) afgeslo ten geweest, omdat de bocht, ter hoogte van het NBBS-kantoor, er uit werd gehaald. Ook de inrit van het postkantoor zal morgen weer voor verkeer zijn geopend. Roken in bed wordt vrouw bijna fataal LEIDEN - Een 34-jarige bewoon ster van het Paviljoenshof is giste ren ternauwernood aan de dood ontsnapt. De vrouw was omstreeks één uur naar bed gegaan en had daar een sigaret liggen roken. Pas enkele uren later werd zij wakker, vermoedelijk van de pijn, omdat zij een brandwondje aan haar hand had. Haar huis stond toen al stijf van de rook. Zij riep haar buren te hulp, die de brandweer alarmeerden. Het bed van de vrouw is helemaal ver brand. De woning heeft flinke rook- en waterschade opgelopen. Bromfietser gewond HAZERSWOUDE - Een 23-jarige bromfietser uit Leiden is vanmor gen vroeg met onbekend letsel op genomen in het Rijnoordzieken- huis in Alphen. Hfi werd op de kruising Gemeneweg-Rijndijk in Hazerswoude aangereden door een personenauto, bestuurd door een 39-jarige Waddinxvener. De brom fietser zou het rode licht hebben genegeerd. LEIDEN - Een 76-jarige Leidenaar, met een flinke borrel op, is gisteren na het uitstappen uit de bus ge wond geraakt. De man was met be hulp van de 37-jarige chauffeur en enkele passagiers veilig uit de bus gestapt. De chauffeur sloot daarop de portieren, keek in zijn rechter- zijspiegel en zag dat de man op vol doende afstand stond, om veilig te kunnen wegrijden. Toch voelde de chauffeur dat hij met zijn rechterachterwiel over iets heen reed. Hij stopte en zag de Leidenaar met zijn voet onder het wiel liggen. De man is met een flink beschadigde voet naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. LEIDEN - Een stevig partijtje schrobben. Daar kwam het op neer giste ren in de Pretoriastraat en omgeving. In de strijd tegen de hondepoep hebben bewoners de handen ineen geslagen om hun woonstraten regelma tig schoon te maken. Dat natuurlijk in de hoop dat hondebezitters de straten voortaan zullen mijden, althans er zorg voor zullen dragen dat de viervoeters hun uitwerpselen elders deponeren. En dan niet in een straat verder, maar daar waar weinigen er last van hebben. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg droeg gisteren een aantal bevoegdheden en werkzaamhe den over aan de gemeente Leiden. Daartoe ondertekenden wethouder J. Peters (links) en de plaatsvervangend hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Jhr. ir. L. van Nispen tot Sevenaer, een bestuurs overeenkomst. Leiden is de eerste middelgrote gemeente in Nederland waarmee een dergelijke overeenkomst wordt gesloten. (foto Jan Holvast) Toernooien LEIDEN - Vlak voor de kerstda gen worden er in Leiden een paar basketbaltoernooien voor scholie ren gespeeld. Op maandag 22 de cember is er in het Universitaire Sportcentrum aan de Wassenaarse- weg 74 een mini-toernooi dat duurt tot vier uur 's middags. In dezelfde hal is de volgende dag wederom een toernooi: aan vang 8.30, einde 17.00 uur. Spelen op maandag de leerlingen van het basisonderwijs, op dinsdag mogen de brugklassers proberen om zo veel mogelijk ballen in de basket te gooien. Ex'85 Centrum Ex '85 heeft een nieuw adres: Koppenhinksteeg 15. Het telefoonnummer is niet veran derd: 133494. Op vrijdag 19 de cember komt Hans van der Gug- ten vertellen wat Rébirthing nu precies inhoudt. Op deze avond zal hij ook een video over dit on derwerp vertonen. Aanvang 20.00 uur. Op 10 en 11 januari vindt er in het centrum een rebir- thing-weekend plaats. Ook op zondagavond 21 december is er een activiteit: er wordt dan weer een Bhagwan-video vertoond. Aanvang: 20.00 uur. Kerstspel De Vrije School Mareland, aan de Maresingel 19, zal op vrijdag 19 december een paradijs- en een kerstspel opvoeren. Ouders en be langstellenden zijn van harte welkom. Aanvang: 20.15 uur. Kerstviering In het kader van het 140-jarig bestaan van de Stichting Katho liek Onderwijs Leiden is een ac tie gestart t.b.v. een zeilvakantie voor kankerpatiëntjes. Aan deze actie wil de Kardinaal Alfrink- school aan het Broekplein in de Merenwijk graag haar bijdrage leveren. Daarom zal dit jaar de kerstviering in het teken van de ze actie staan. Zoals ieder jaar zullen kinderen van'deze school een kerstmusical opvoeren. Dit maal wordt echter entree ge vraagd in verband met de actie. De musical wordt opgevoerd op donderdagavond 18 december om 20.00 uur voor ouders en be langstellenden en op vrijdagmor gen om 10.30 uur voor de kinde ren. Damavond Op donderdag 18 december or ganiseert het Leids Damgenoot- schap weer zijn traditionele kerst-damavond. Het adres: speeltuin 'Het Oosterkwartier' aan het einde van de Borneo- straat. De avond begint om 20.00 uur. Bluegrass Op vrijdag 19 december zal in de muziekkamer van Le Bambou (hoek Herenstraat/Witte Singel) een optreden plaatsvinden van drie - grotendeels uit Leiden af komstige - bluegrassgroepen. Aanvang: 21.00 uur. Kerststallen Traditiegetrouw zullen de 12 kerststallen die in het bezit zijn van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde worden opgesteld op de afdeling Mexico, vanaf 18 de cember zijn de stallen te bezichti gen. Op dinsdag 23 december wordt in het museum een film over de Nederlandse Antillen vertoond, van 11.30 tot 12.00 uur. 's Middags kan men vanaf 14.00 uur zelf gamelan spelen. Op woensdag wordt er van 11.30 tot 12.00 uur een film over Noord- Amerika gedraaid. Vanaf twee uur 's middags is er een zwerf tocht door het museum onder lei ding van educatieve medewer kers. Bingo Donderdag 18 december wordt er een bingo-avond georgani seerd in het Clubgebouw van Ak- tief aan de Berlagestraat 2, Lei den zuidwest. Aanvang: 20.00 Ruilbeurs Op vrijdagavond 19 december houdt ruilclub Koningskerk we derom een ruilavond voor verza melaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten en lucifermer- ken. Belangstellenden zijn van harte welkom tussen 19.00 en 22.00 uur in de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. Een van de kerststallen die te bezichtigen z

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3