'Ik kan niet tegen m'n gevoel ingaan' Oegstgeest krijgt toch Volledige' voorlichter 80S Expositie oud-Voorschoten: waarom toch al dat slopen? Prijs bedrijf Leiderdorp Nieuw koor in Leidse regio Leiderdorps 'dissidentenraadslid' Jules Croiset in Wassenaar REGIO LEIDEN DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 VOORSCHOTEN - Vanaf de Voorschotense dorpskerk zie je, midden in de polders, het Vernè- depark liggen. Op de voorgrond de witte, oude pastorie met de boerderij van Lekkerkerker. Daar achter liggen polders tot aan de Vliet Het lijkt eeuwen ge leden, maar het was pas 1940. Het is dan ook een van de jongste foto's op de expositie 'Voorscho ten in oude foto's'. Het winkelblok tussen Wijngaar denlaan en Pauwenstraat ver ving de huisjes van de Neder lands Hervormde Diaconie. En zo is er nog veel meer verloren door Paul van der Kooij De tentoonstelling is vanaf morgen in het Ambachts- en Bal juwhuis te zien en is opgezet als een wandeling. Van Het Haag- sche Schouw, dat tegenwoordig van Leiden is, via Groote en Ou de Vink, Zilverfabriek, Vernède- park en centrum naar het kloos ter Bijdorp en verder de landelij ke Veurseweg op. Voorschoten was tot de oorlog nog echt een dorp. De doorgaande wegen Leidseweg en Veurseweg bleven tot ver in de jaren '30 rustig: smalle klinkerstraten met een tramrails, aan weerszijden bo men. Drukke wijk wegen als de Badhuisstraat hadden eerder de ze eeuw de allure van een bos pad. In het dorp zelf zijn hele stuk ken moeilijk te plaatsen. Voor straat en Treubstraat waren nóg mooier en de Schoolstraat, nu een moderne winkelstraat, had een totaal ander karakter vol krotjes, stallen en kleine huisjes. Waar nu een supermarkt is, was eens de Pilatusbuurt met be scheiden woningen en iets ver derop was café de sport met de wachtkamer van de stoomtram. Sommige bouwsels waren aan vervanging toe, zoals de diaco niehuizen en Schoolstraat-pan den zoals de waterstokerij. Ande re stukken Voorschoten moesten wijken voor de grootse plannen. De witte villa Welgelegen be hoort duidelijk tot de tweede ca tegorie. Maakt een ansicht uit 1890 nog duidelijk hoe mooi het pand naast de Gereformeerde kerk lag, op een dia uit de jaren dertig is te zien hoe hier de Ko ningin Julianalaan begint en de omliggende weilanden zijn ge weken voor het gemeentehuis (in 1925) en het burgemeester Berk houtpark (in 1937). Vinken En natuurlijk werd er in de oorlog ook het een en ander ver nield. De Oude Vink bijvoor beeld. Gunnen foto's van rond de jaarwisseling de bezoeker een blik op landerige toneeltjes in de (speeltuinen en op de veranda's van Groote en Oude Vink, vanaf 1943 was er alleen nog de Groote Vink en de tuin van dit café liep niet eens meer tot aan de Rijn. Ook het theehuis van de nonnen, tegenover de Papelaan, ver dween in deze jaren. Een hele klap voor het roddelcircuit. De watertoren langs de Pape laan en de gashouder op de plek van Kamsteeg weken om weer andere redenen: zij waren niet meer nodig. Sommige dingen verdwenen zeer onlangs: zoals de jongensschool aan de Leidse weg 33, die wat provocerend is opgenomen in de serie van 100 dia's. Ook de foto van de antieke, beschilderde haard in het oude gemeentehuis lijkt een stil pro test. Waar was dat slopen toch goed voor? Van de landelijk bekende Zil verfabriek met tuinmans- en an dere woningen is een record aan tal foto's aanwezig: prenten met een lelijke hoekige uitbouw aan de rechterkant, met en zonder tierelantijnen, met toegevoegde rook, met koningin Emma en noem maar op. Een ogenblik stil te verdient de prent met de lighal van Berbice, het eens zo glorieu ze landhuis naast de fabriek. Te zien zijn een dienstbode met een blad, twee zieke dames in bed en een andere dame zittend op een ander bed, de handen uitge strekt. Onderschrift: 'Den lighal, een geschenk van den Weledel geboren Heer J.M. van Kempen sr. aan het Groene Kruis'. Even fascinerend zijn de stren ge gestalten op het balkon van Instituut Wulling, tegenwoordig bekend als 'Beresteyn', en de werkende manspersonen in 1925. Vijf sober geklede mannen met petten en hoeden op graven sleuven in de Leidseweg, op kaarten ook wel Haagse Straat weg, Rijswijkseweg of Leidse Straatweg genoemd. In het pak gestoken heren staan erbij en kij ken ernaar. En in de verte komt natuurlijk net de onvermijdelij ke blauwe tram er aan. De foto's en ansichten van het begin jaren '80 gesloopte Vernèdepark doen de wijk herleven: een mooie ge zamenlijke tuin, een muziektent en veel kinderrijke families, sta rend in de lens. LEIDERDORP - De Verenigde Nederlandse Aannemers Combi natie uit Leiderdorp heeft een eer volle vermelding gewonnen in de MKB-automatiserings Trofee. Het bedrijf krijgt de prijs voor zijn au tomatiseringssysteem, gebaseerd op de integratie van diverse stan daardprogramma's van verschil lende signatuur. Daarnaast is de Verenigde Nederlandse Aanne mers Combinatie er volgens de ju ry in geslaagd duidelijk aan te ge ven tot welke besparingen het doorvoeren van automatisering heeft geleid, "zowel in kwalitatieve als kwantitatieve zin". De prijs, een eervolle vermelding en een aantal software programma's, is inmid dels uitgereikt door prof. dr. H.G. Sol en een afgevaardigde van het Leiderdorpse bedrijf Demmenie Computers. In de jury van de MKB Automa tiseringstrofee hadden diverse pro fessoren en hoogleraren zitting, alsmede afgevaardigden van mi nisteries. NIEUWKOOP - Een inwoner van Nieuwkoop is vannacht in de buurt van zijn woonplaats met zijn auto van de provinciale weg ge raakt en in de sloot beland. De man slaagde er op eigen houtje in de wagen te verlaten en verdween in de nacht. De gealarmeerde politie kon hem pas later in de omgeving aanhouden. Hij verkeerde onder invloed van alcohol. De wagen is total-loss. Het nieuwe raadslid Hogervorst, poserend bij (te vroeg?) I afval: 'Je schrikt van de rotzooi die in Leiderdorp overal ligt...'. OEGSTGEEST - De sollicatiepro- cedure voor de gemeentelijke voorlichter die Ben-W van Oegst geest willen aantrekken, zal weer van voor af aan moeten beginnen. Weliswaar hadden al 23 mensen ge- Voor 4000 gulden vernield aan scholen ZOETERWOUDE - Aan de leeg staande Zoeterwoudse kleuter school Zonnegaarde en de Aloy- siusschool is de afgelopen maan den voor 4000 gulden schade aan gericht. Daarvan kan de gemeente Zoeterwoude 1000 gulden verhalen op de daders. Uit buurtonderzoek van de politie is namelijk in een aantal gevallen gebleken wie de dader(s) zijn. Intussen houdt een particuliere bewakingsdienst een oogje in het zeil. Maar dat heeft de gemeente tot dusverre ook nog eens 6000 gul- den gekost- Overigens weet men nog steeds niet wat er met Zonnegaarde, gele gen in de Zuidbuurt, moet gebeu ren. Burgemeester en wethouders moeten er nog een beslissing over nemen. reageerd en wilden B en W met een onbekend aantal daarvan de proce dure voortzetten, maar inmiddels is de functie zodanig gewijzigd dat een nieuwe procedure noodzake lijk is geworden. Die wijziging is een gevolg van een interne ver schuiving waardoor in plaats van een parttimer een fulltimer kan worden aangetrokken. De ambtenaar van wie een deel van haar taak bestond uit het voor lichten heeft een andere functie op het gemeentehuis aangeboden ge kregen. In plaats, van twee partti me-voorlichters kan dus nu één fulltimer worden aangetrokken al zal de nieuwe man of vrouw in na volging van de overgeplaatste ambtenaar ook 'kabinetszaken' moeten doen. Een en ander wordt door vrijwel iedere betrokkene als positief beschouwd. Een voorlich ter, zo luidt de opvatting, moet de hele dag op het gemeentehuis zijn. Ook wethouder Kohlbeck (PvdA) die aan het begin van deze nieuwe raadsperiode de portefeuil le voorlichting van burgemeester Scheenstra heeft overgenomen, beschouwt de nieuwe ontwikke ling als gunstig. Hij vindt niet dat de 23 sollicitanten onheus zijn be handeld. "De omstandigheden zijn gewoon gewijzigd en degenen van die 23 met wie wij verder in zee wil den, zijn niet uit beeld geschoven, zo is het niet. Zij doen weer mee met de nieuwe procedure". Vol gens Kohlbeck heeft de omzetting van de parttime-functie in een full time-functie "geen spectaculaire veranderingen voor de inhoud van de functi.e tot gevolg". Volgens de wethouder zijn de nieuwe ontwikkelingen niet uitge lokt ten einde betere kandidaten te krijgen. In de wandelgangen van het Oegstgeester gemeentehuis viel nogal eens te beluisteren dat het nadeel van een parttime-func tie zou zijn dat de beoogde kwali teit niet zou worden gehaald. Kohl beck ontkent het een en ander ten stelligste. "Ik ben niet ontevreden over de kwaliteit van de kandida ten tot nog toe". De diverse fractievoorzitters zijn inmiddels op de hoogte gesteld van het een en ander. Zij zouden niet ontevreden zijn met de gang van zaken. Wel vinden sommigen dat de raad nauwer bij de sollicita tieprocedure dient te worden be trokken. In tegenstelling tot bij de benoeming van de gemeentesecre taris, toen een commissie uit onder meer raadsleden werd samenge steld, voelt de raad zich thans een beetje buitenspel gezet. En dat ter wijl diezelfde raad B en W hebben opgedragen een voorlichter aan te trekken. PPR'er Van Eisen, die overigens blij is dat Oegstgeest een fulltimevoorlichter krijgt, stelt vast dat B en W pas tijdens de sollicita tieprocedure zich hebben verdiept in de vraag wat nu eigenlijk een voorlichter voor de gemeente zou kunnen doen en nog altijd geen duidelijke taakomschrijving voor ogen hebben. Met de omzettingen is geen geld gemoeid. In principe heeft wethou der Kohlbeck dus geen groen licht nodig om door te gaan. Kohlbeck zegt echter de kwestie toch in de raad ter sprake te zullen brengen. REGIO - Een aantal inwoners van de Leidse- en Bollenstreek heeft een koor opgericht. Een koor dat zich vooral gaat toeleggen op het zingen van "herkenbare melodieën uit operettes, musicals en dergelij ke, op een voor amateurs zo hoog mogelijk niveau". De Oegstgeester dirigent Wim Kotterman heeft zich inmiddels bereid verklaard de mu zikale leiding op zich te nemen. Als naam voor het koor is geko zen voor 'Cameleon'. Omdat, zo melden de initiatiefnemers, het zich wil aanpassen bij mensen die graag willen zingen maar drempel vrees hebben omdat ze geen noot kunnen lezen. Anderzijds is geko zen voor de naam om duidelijk te maken dat het hier om een geva rieerd aanbod gaat. De repetities worden op woens dagavond van acht tot tien uur ge houden in Kastanjehof aan de Sint Antoniuslaan 24a in Sassenheim. De eerste repetitie is op 7 januari. Voor meer informatie: Wilma van Duyvenbode, Spaargarenstraat 1 in Oegstgeest, tel. 071-175860 of Cor van Winsen in Warmond, tele foon 01711-10542. Bij genoemde mensen kunnen ook stichtingen, instellingen, organisaties en derge lijke terecht die het gezelschap wil len uitnodigen voor het geven van een concert. LEIDSCH Jfe DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 En dan de grote hoeveelheid zwerf vuil! Ga maar kijken op het Sta ringpad bijvoorbeeld. Niemand gaat daar op een bankje zitten, het is gewoon een verloederde zaak". "Er is best wat aan te doen. Bij voorbeeld door burgers bewuster te maken, erop te hameren dat die zakken niet te vroeg moeten wor den buitengezet. Maar ook de ge meente moet iets doen. Laten ze eens een verzamelplaats creëren waar iedereen de vuilniszakken kan neerzetten". Afschepen Tijdens de begrotingsbehande ling werd zijn smeekbede welwil lend aangehoord, maar 'vanwege gebrek aan geld en personeel' werd er niet verder op ingegaan. Hoger vorst is echter niet van plan zich bljvend te laten afschepen. "Er wordt veel te snel gezegd dat er geen geld voor is om de zaak aan te pakken. Onzin. Met een beetje or ganisatie, een beetje meer naden ken kun je een hele hoop dingen beter doen. Het is een mentaliteits kwestie, dat tref je steeds weer. Als mensen hun werk gemotiveerd doen, kun je veel meer bereiken. Dus zul je ze moeten motiveren". Hogervorst beseft dat zijn 'on derwerp' politiek niet bijster inte ressant wordt bevonden. Ten on rechte, vindt hij. "Er is al zoveel ge snoeid, vooral wat het onderhoud van Leiderdorp betreft. Ik vind: we moeten die gewone dingen niet vergeten. Het zal de komende jaren bloed, zweet en tranen kosten om ons huidige voorzieningenniveau te handhaven. We zullen bewuste keuzes moeten maken. En het 'nee' tegen dat zwembadplan is daar één DONDERDAG Leiden Schouwburg - 'Het kan vreemd gaan' met Pleuni Touw en Hugo Metsers, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - Rijnlands Christelijk Mannenkoor, 20 uur. Kapelzaal K&O - lezing over 'Geologie van het dagelijks leven'. 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Voorschoten Clubhuis SVLV - Jul. van Stolberglaan. kerstbingo, 20 uur. Gemeentehuis - Leidseweg, raadsverga dering, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis raadsvergadering, 20 Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kerstklaver- jassen bij buurtvereniging De Buitenge wonen, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg, raadsvergadering, 20 uur. Ons Huis - Kosterspad, kerstschaak toernooi voor iedereen. 20 uur. VRIJDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat, volksdan- sinstuif voor ouderen, 14 uur. Vrouwentelefoon sexueel geweld, be reikbaar van 9-12 uur, tel. 126844. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, plantenmarkt, 14-20 uur. Maatschappelij k werk uitgebreid LEIDERDORP - Het maatschap pelijk werk in Leiderdorp heeft het aantal spreekuren uitgebreid c.q. veranderd. Er is een speciale maat schappelijk werker aangetrokken om spreekuren te houden voor in Leiderdorp/Zoeterwoude-Rijndijk woonachtige Turken en Marokka nen. Dat spreekuur wordt weke lijks gehouden in het gezondheids centrum aan de Leiderdorpse Flo rijn. Op maandagmorgen voor Ma rokkanen, dinsdags voor Turken, steeds van negen tot tien uur. 'Gewone' spreekuren zijn er voortaan op het adres Vlaskamp 16 op woensdagmorgen tussen negen en tien en in het nieuwe kruisge- bouw aan de Berkenkade op maan dag- en vrijdagmorgen, zelfde tijd. Het maatschappelijk werk in Leiderdorp heeft verschillende ta ken: informatie geven en bemidde len over bijvoorbeeld relaties met instanties en sociale wetgeving en hulp bij het invullen van formulie ren, het schrijven van bezwaar schriften en dergelijke. Verder wil het maatschappelijk werk zich in de toekomst (nog) meer gaan rich ten op het begeleiden van mensen die met zichzelf en/of anderen overhoop liggen, bijvoorbeeld met de partner, een kind, op het werk of met een instantie. Iedereen kan zelf contact met het maatschappelijk werk opnemen. Een verwijzing via de huisarts is niet nodig. De gesprekken zijn kosteloos. De maatschappelijk werkers werken samen met huisartsen, wijkverpleegkundigen en ziekenverzorgenden. Poppentheater Jacobus Wieman speelt aan staande zondag, 21 december, de voorstelling 'Familie Big' in het Zoeterwoudse Ons Huis. Wieman doet dat als clown Pom Pierke in een poppen-verhaal, dat bedoeld is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Kinderen betalen een rijksdaalder, ouders mogen voor niets mee. Aanvang half drie in het gebouw aan het Kosterspad 3 in Zoeterwoude. Concert Matthias WARMOND - De Warmondse mu- ziekgroep St. Matthias geeft zater dag haar jaarlijkse kerstconcert. Daartoe zal de plaatselijke sport zaal 'De Klimop' aan de Endepoel- laan worden omgedoopt in een concertzaal met kerstsfeertjes. Het concert begint om 20.00 uur. Ande re afdelingen van St. Matthias, zo als die van de majorettes, verlenen medewerking. Te horen zullen o.a. zijn Porgy and Bess en een stuk van Bach. Een onbekende foto uit de vorige eeuw van de Voorschotense Voorstraat. Links de bekende boerderij Koopmanswelvaren, rechts de pandjes waar tegenwoordig pizza-bakkers, antiquairs en wolverkopers zaken doen. Op de voorgrond een hoopje paardenstront. (foto gemeente) Volgens de samenstellers, ambteflaar T.D. Bonhoff en Voorschotofiel C. Kriek, werden er in het verleden zoveel ansicht kaarten gemaakt omdat mensen zo contact hielden met elkaar en bedrijven via de ansichtkaart re clame maakten. Vandaar de re clameprenten van Zilverfabriek, uitspanning De Knip en restau rant Allemansgeest (van binnen en buiten). Er moeten dan ook duizenden vooroorlogse prenten zijn. De gemeente heeft hier een beperkt deel van: zo'n 500. Op de expositie zijn de interessantste, origineelste, oudste en onbe kendste 260 exemplaren te zien. En dat betekent een verdubbe ling ten opzichte van de vorige prentententoonstelling, zes jaar geleden in het cultureel centrum. De gemeente wil de verzame ling graag uitbreiden en hoopt dat mensen nog tijdens hun le ven aan het gemeente-archief denken. Maar al te vaak gaan prenten met het oud papier mee. Op goedgevigheid van verzame laars rekent men amper. Die ver nietigen dubbele exemplaren om de prijs hoog te houden en staan niet toe dat de gemeente er een afdrukje van maakt. Hooguit mocht Kriek wat dia's van ver vaardigen van hun objecten. "Voorschoten is enorm ge vraagd", zegt de deskundige. Deze tentoonstelling moet dan ook "ettelijke honderden" bezoe kers trekken. Zij zien naast de oude prenten uitvergrotingen hangen, die vaak verrassend scherp en romantisch zijn, maar soms ook genadeloos de kreuken en vlekken tonen en de kneuteri ge sfeer benadrukken. Een plaat selijke fotograaf heeft ze gratis vervaardigd voor de gemeente op voorwaarde dat hij bijbestel lingen voor 15 gulden per stuk kan verkopen. Het zijn moderne tijden tegenwoordig. 'Voorschoten in oude foto's' is geopend van 19 december tot 11 januari, dagelijks van 14 tot 17 uur. Op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag is de tentoon stelling gesloten. niet in geloven, in zo'n zeven mil joen gulden kostend complex. En het probleem was dat toen de raad vorig jaar in principe ja zei tegen de komst van het complex, ik er nog niet bij zat. Maar al had ik dat wel, dan nog had ik groot belang gehecht aan de ontwikkelingen van juist de laatste maanden. Lei derdorp krijgt steeds minder geld van het rijk, overal wordt op be knibbeld. Een broodnodig fietspad kan bij wijze van spreken niet wor den aangelegd. Dan vind ik het on verantwoord om zomaar even over bijna acht miljoen heen te stappen. Begrijp me goed, die sporthal moet er gewoon komen. Dat is het pro bleem niet, je kunt gewoon uitre kenen wat die hal kost. En het zwembad moet blijven, maar dan in een andere vorm. Dan kun je zeggen: kom je daar nu pas mee? Maar ik had gewoon niet eerder de kans om het te zeggen". Later in het gesprek, Hogervorst is nog steeds emotioneel, zegt hij: "Ik hou best van risicooljes nemen - daar ben ik aan gewend, van huis uit. Als directeur van een toeleve ringsbedrijf aan de bouw weet ik ook niet beter. Maar dan moet je zelf wel geloven in dat risico. Als nou de hele raad en het college er achter hadden gestaan...". Géén kwaad woord Van de fractie heeft hij geen kwaad woord gehoord, dat niet. Hogervorst' "Van tevoren had frac tievoorzitter Roest er van alles aan gedaan om alle CDA-raadsleden op één lijn te krijgen. Maar toen dat niet lukte, toen heeft hij het geres pecteerd. Maar goed, je moet dóór, ook in je fractie. En: zoiets moet kunnen in de politiek". Desalniettemin had het begin nend raadslid zich die eerste paar maanden wel anders voorgesteld. Uit een zeker soort idealisme zei hij 'ja' toen hij, in de verwarring die ontstond toen bekend werd dat Meerburg burgemeester van Alke made zou worden, telefonisch werd gevraagd de opengevallen plaats in de raad in te nemen. "Ja, waarom, je ambieert het, het is moeilijk onder woorden te bren gen. Ik woon hier nu zo'n jaar of veertien, vind het een mieters dorp, heb de nodige contacten. Bij voorbeeld bij RCL en het kerke- werk. Het wel en wee van Leider dorp houd je gewoon bezig, daar heb je belangstelling voor". Waarbij Hogervorst interesse met name naar 'de gewone dingen' en 'de gewone Leiderdorper' uit gaat. Een voorproefje van zijn den ken gaf hij onlangs tijdens de be grotingsvergadering. Waar menig raadslid zijn spreekrecht gebruikte om (oude) stokpaardjes te berij den, daar hield het nieuwbakken CDA-raadslid een vurig pleidooi voor een schoner dorp. Hogervorst: "Als je erop gaat let ten, schrik je van de rotzooi die overal ligt. Vuilniszakken die veel te vroeg zijn buitengezet en dus zijn opengescheurd door dieren. (LEIDERDORP - Afvallige, dissi dent: het Leiderdorpse CDA- raadslid Gert Hogervorst (52) heeft het dezer dagen moeilijk. Hij wordt afgeschilderd als de man wiens schuld het is dat het sportcomplex - vernieuwd zwembad plus sport hal - er niet komt nu de gemeente raad het voorstel met één stem ver schil van tafel veegde. En die ene stem, die was van Hogervorst, heet het. Immers, hij nam onlangs de plaats van de vertrekkend wethou der Meerburg in, en Meerburg was voor de komst van het sportcom plex, dus: het is de schuld van Ho gervorst dat Leiderdorp voorlopig niet kan sporten in een sporthal. door Miep de Graaf Hij heeft het er zichtbaar moei lijk mee. "Dacht je dat ik het leuk vind? Dat ik dit heb gezocht?", barst hij bij het begin van het ge sprek los. "Dat mij zoiets nou met een aan het begin van het raadslid maatschap moet gebeuren...heel vervelend. Maar het was geen re den om tegen m'n eigen gevoelens in op een ander spoor gezet te wor den. Want ik kan er nu eenmaal WASSENAAR - Acteur Jules Croi set brengt morgenavond in het Wassenaars cultureel centrum 'Wa- renar' het soloprogramma 'Pu bliek, ik ver(w)acht u'. Het gaat hier om een aantal teksten van de vermaarde auteur Multatuli, ter herdenking van diens honderdste sterfdag. Multatuli creëerde zowel tedere, romantische als sarcasti sche teksten. De voorstelling vrij dag begint om kwart over acht in het centrum aan de Kerkstraat. (foto pr)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2