AUTOBEDRIJF HUISMAN B.V. «SKSSr* Seat heeft weer klein model: de Marbella Subaru Nederland haalde het toch 'Verkeersveiligheidskaravaan' trekt door Nederland Panda-afkomst niet verloochend Auto-allerlei Auto's in januari duurder Nu ook 16-klepper in de Toyota Camry-serie Auto-industrie steunt discussie over een menswaardige toekomst OFF. SEAT DEALER VOOR LEIDEN E.O. DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 Samengesteld door Koos Post Vergissing uitgesloten: wie de nieuwe Seat Marbella ziet weet meteen dat die auto is afgeleid van de Fiat Panda. Het kan niet missen. Het is een uitvloeisel van het verleden. Jarenlang heeft Fiat een deel van zijn modellen door de Spaanse autofabriek Seat laten bouwen. Zo ook de Panda. Toen Turijn bijna van de ene dag op de andere het contract met de Spaanse auto bouwers opzegde, behielden de Spanjaarden weliswaar de mallen, maar contractueel lag vast dat zij geen Seat Panda's meer mochten bouwen. Wel werd bij de 'scheiding' afge sproken dat Seat eens een Panda achtige auto zou mogen gaan ma ken als de wijzigingen aan het mo del maar zó ingrijpend waren dat het zonneklaar een andere auto zou zijn. Men kan er over redetwisten of dat resultaat is bereikt, maar de top in Turijn heeft in elk geval zwart op wit gegeven, dat Fiat genoegen neemt met de door Seat voor de Marbella gehanteerde formule. Men neme een Fiat Panda, plakke er een neus van de Renault 5 aan en een sticker van Seat erop. En men noeme dat produkt Seat Mar bella. Alleen doet deze erg summiere samenvatting van de wordingsge schiedenis van de (ondanks alles leuk uitziende) Seat Marbella geen recht aan de talrijke onderhuidse veranderingen en verbeteringen. Concurrent Hoe men het ook wendt of keert, de Fiat Panda heeft er een niet te onderschatten concurrent bij, die voorlopig in zijn eenvoudigste uit voering zo'n 400 gulden gunstiger is geprijsd dan de goedkoopste Panda. En dat is een fiks verschil in die klasse. In Spanje kan voor de Seat Mar bella uit twee motoren worden ge kozen (800 en 900 cc), maar in Ne derland wordt hij alleen uitge bracht met de 903 cc viercilinder motor van 40 pk, die deze voorwiel- aandrijver in exact 20 seconden uit stilstand naar 100 km/uur kan sle pen en garant staat voor een top snelheid van iets meer dan 130 km/ uur. Het bijna 3,5 meter lange model is leverbaar met drie uitrustingsni veaus. De simpelste L heeft bij voorbeeld nog een vierversnel- lingsbak, terwijl de GL en de GLX beide met vijf versnellingen zijn uitgerust, al hebben die in zo'n kleine wagen niet zo bijster veel betekenis. Daar de prijzen per 1 januari door veranderingen in de bijzonde re verbruiksbelasting wat wijzigin gen (lees voor de meeste gevallen verhogingen) zullen ondergaan is de definitieve prijs van de Seat Marbella nu nog niet te geven, maar importeur Pon Car in Heem stede heeft de prijs van die simpel ste L voorlopig vastgesteld op 11.995 gulden. De GL gaat 12.895 kosten, de GLX 13.995. Seat is dolgelukkig deze Marbel la in het pakket te hebben. Sinds het stopzetten van de produktie van de Fura (ongeveer de voorma lige Fiat 127) was het Spaanse merk niet meer vertegenwoordigd bij de kleinste karren. En Europees gezien omvat dat zg A-segment 6 De Seat Marbella, een leuk uitziende kleine auto. procent van de markt, zijnde onge veer 600.000 auto'. De moeite waard om voor te vechten. In Nederland is het aandeel van die kleintjes zelfs nog groter: 10 procent van de markt. Dus kwam het 'verscheiden' van de Fura hier extra hard aan. Een terugval in de verkopen van zo'n 3.000 stuks. Daarom ook wordt de Marbella nu al uitgebracht in ons land, ver voor de andere Europese landen. Volgend jaar hoopt importeur Pon Car er 3.000 stuks van te kun nen verkopen, waarmee het Seat- totaal op 9000 zou kunnen komen. Althans volgens de verwachting, die door Pon Car-directeur Cor van der Nat bij de lancering van de Marbella werd geventileerd. Bij die gelegenheid kon ik met een ervaren, dat de Marbella niet alleen wat prijs betreft een geduch te concurrent is van de Panda en zijn soortgenoten. Zo is het bij voorbeeld goed te merken dat su per-voogd Volkswagen (nu al voor 51 procent eigenaar van Seat) scherp let op de kwaliteit van het Spaanse produkt, dat er dan ook opvallend goed uitzag. En de erva ringen bij Porsche opgedaan heb ben ertoe geleid dat de wijzigingen aan de al jaren meedraaiende 903 cc motor inderdaad verbeteringen zijn: een zeer rustige krachtbron. Uiteraard met slechts beperkte mogelijkheden, maar zeker niet te leurstellend. Het verschijnen van de Peugeot 205 XE Accent werd zo'n succes dat Peugeot Talbot Nederland be sloot een dergelijk model ook te la ten maken op basis van de Peugeot 309 1,3 sedan. Met 'schone' motor en vijfversnellingsbak. Het werd de (witte) Peugeot 309 'Allure'. In bepérkt aantal verkrijgbaar voor 21.395,-. Vorige keer schreef ik over een 'onzichtbare ruitenwisser'. Een middel, dat op de ruit aangebracht, deze allergisch maakt voor. vuil en vocht. De ruit slaat niet dicht. In middels heb ik een bericht ontvan gen van een andere firma, die ook zo'n middel op de markt brengt. Novatio Holland in Roermond im porteert Rain-X uit Amerika. Een maandelijkse beurt zou voldoende zijn. Een flacon voor twaalf behan delingen kost 19,75. Nissan heeft de Silvia van binnen en van buiten wat gewijzigd. Van buiten heeft de coupé andere bumpers, zijstrips, motorkap, grille en ach terlichten gekregen. Van binnen een sportstuur, andere stoelen en elektri sche zijruitenDe Silvia 1,8 Turbo kost nu (mét of zonder katalysator) 45,5 mille. De wagen kan ook als Van - dus zonder achterbank - worden gele verd vöor f 35.700. Subaru Nederland vierde dezer da gen het 12,5 jarig bestaan. Op zich zelf niets bijzonders. Het zou het vermelden niet waard zijn als het een ander merk betrof dan Subaru. Maar het is eigenlijk curieus dat Subaru hier die leeftijd heeft be reikt. In de eerste jaren - eerst op een Rotterdamse flatje, toen in een overjarige Haarlemmermeerse schuur - gaf niemand een stuiver voor de levenskansen van het nieu we Japanse merk. Het holde van tegenslag naar tegenslag. Van de ene valse start naar de andere. Tot het een jaar of vijf, zes gele den onder leiding van de eeuwig optimistische Jim Coert langzaam uit het moeras omhoog begon te klauteren. Maar Japan decreteer- Nog geen ruimte voor Audi 90 en de Opel Senator De Opel Omega en de Audi 80 (nummer één en twee bij de verkie zing van de 'Auto van het jaar') worden zó goed verkocht, dat bei de fabrieken hebben moeten be sluiten de lancering van andere modellen wat uit te stellen. Bij Opel zal de nieuwe Senator op dezelfde band worden gemaakt als waarop de Omega wordt ge bouwd. Door het directe verkoop succes van de opvolger van de Re- kord is er echter op die band voor lopig nog geen plaats voor het ge renoveerde vlaggeschip. Eenzelfde verhaal bij Audi. De nieuwe Audi 90 (in feite de Audi 80 met een vijfcilinder motor) had er al moeten zijn, maar de band waar op de Audi 80 wordt vervaardigd is al zo overbezet, dat men de geboor te van de 90 naar later heeft ge schoven. Overigens is er ook een hele gro te Audi op komst: de 300 met een achtcilinder motor van maar liefst zo'n 250 pk. Dat moet een lijnrech te concurrent worden van de zware jongens van Mercedes, de 7-serie van BMW en de nieuwe Jaguar XJ6. In autokringen wordt het mo del op zijn laatst in september op de autotentoonstelling van Frank furt verwacht. En van dat machtige model komt later ook nog eèn cou pé. Er wordt al enige tijd mee geadverteerd: de autoprijzen gaan per 1 januari omhoog. Velen vragen zich af: waarom? Het hangt samen met de subsidies die de Nederlandse overheid sinds 1 april geeft op de aanschaffing van zogenaamde schone auto's. De kosten van deze bijdrage aan een schoner milieu worden gedra gen door een verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op alle personenauto's. Verwacht mag worden dat de verkoop van 'schone' auto's volgend jaar flink zal toenemen. Niet alleen Audi/Volkswagen brengt nu al alle modellen standaard uit met katalysator, ook het Japanse merk Subaru heeft er zijn belangrijkste serie middenklassers van voorzien. Zo zullen er ongetwijfeld nog meer merken volgen. Dat kost de overheid geld. Het voor de subsidies benodigde bedrag zal immers snel stijgen. Het ministerie van financiën heeft daarom besloten - na overleg met de RAI - die bijzondere verbruiksbelasting wat op te schroeven. Gemiddeld zullen daardoor de autoprijzen met ruim twee procent stijgen. Maar niet alle modellen zullen evenveel in prijs stijgen, de auto-importeurs mogen immers zelf hun prijzen be palen. Toyota introduceert kort voor de personenauto RAI (begin februari, natuurlijk in Amsterdam) een nieuwe Camry, al jaren het topmo del van dit Japanse merk in de ho gere middenklasse. Een succesvol model: in 1985 rol den er bij Toyota meer dan een kwart miljoen Camry's van de band. Maar zelfs een goed verko pend model moet op tijd worden vernieuwd. Alleen legt het succes dan een extra druk op de construc teurs, zij moeten met iets tevoor schijn komen dat ten minste even goed is. En als het kan nog iets be ter. Dat blijkt bij de snel voorthol lende technische ontwikkeling meestal nog te kunnen ook. De nieuwe editie van de Camry is breder en langer geworden on danks een gelijk gebleven wielba sis. Natuurlijk is in de windtunnel weer scherp gelet op de aërodyna mica. Niet alleen bij de vormge- ving, maar ook bij de plaatsing van de ramen en de bevestiging van de spoilers is gestreefd naar zo weinig mogelijk luchtweerstand. Door het compartiment ten op zichte van de wielbasis iets naar voren te schuiven kon het even wicht van de wagen worden verbe terd en de bagageruimte vergroot, zonder dat er iets van de royale ruimte binnenin moest worden in geleverd. De vijfdeurs uitvoering heeft plaats gemaakt voor een sta tionwagen met een leuk royale laadruimte. De 1,8 liter motor (90 pk - 170 km/uur) is gebleven, maar daar is een 2 liter motor (128 pk - 195 km/ uur) naast gekomen, de eerste in jectiemotor van Toyota met vier kleppen per cilinder. Voorts kan er ook voor een 2 liter turbo diesel motor (84 pk - 170 km/uur) worden gekozen. De goedkoopste 1,8 kost ongeveer 31.000 gulden, de laagst geprijsde 2 liter ruim 33 mille en de diesel komt op een kleine 38. mille. De stationwagens kosten steeds drie mille meer. Behalve de 2 liter motor is ook de wielophanging van de Camry ge heel nieuw ontworpen om tot een comfortabeler vering en grotere stabiliteit te komen. De remmen zijn opgewaardeerd, stoelen en be kleding verbeterd, het instrumen tarium vernieuwd en de ventilatie effectiever geworden. Toyota ver wacht dat de Camry zo weer jaren lang mee kan. de, dat alles moest gebeuren met zo weinig mogelijk middelen ('low budget'). Verhuizen naar een net gebouw in Aalsmeer mocht nog, maar verder alles op een koopje. Ook vandaag de dag - nu het aanbod is uitgebreid tot vier mo dellen (van de kleine Mini Jumbo tot de imposante coupé XT Tur- bo4x4) in allerlei uitvoeringen - werken daar in Aalsmeer nog maar zo'n achttien personen. Maar teza men realiseren zij een jaaromzet van meer dan honderd miljoen gul den en hebben zij met een groei van meer dan veertig procent de 22ste plaats op de autoverkooplijst bereikt. Een klein, maar ondanks "het moeizame begin nu toch springle- vend merk. De nieuwe Camrybreder en langer De gehele middenklas L-serie van Subaru is thans uitgerust met katalysator. Ook de sierlijke 1.8 GT Coupé. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de auto is kortgeleden de 'Gottlieb Daimler- en Karl Benz- Stichting' in het leven geroepen met een aanvangskapitaal van 50 miljoen mark (ongeveer 55 miljoen gulden). Het doel van deze stichting is het bevorderen van discussies over de wijze waarop mens, milieu en tech niek een menswaardige toekomst in een vrij democratisch bestel kunnen bewerkstelligen. Daartoe zullen onderzoekingen aan bestaande universiteiten en andere wetenschappelijke institu ten worden ondersteund. Maar daarbij is nadrukkelijk bepaald dat er ook ruimte zal moeten zijn voor de komende generatie weten schappers. In het door Daimler-Benz (Mer cedes) gerestaureerde 'Karl Benz Huis' in Ladenburg - de woning van Karl Benz tot zijn dood in 1929 leefde - zal voorts een collegezaal worden ingericht, waar vogels van verschillend wetenschappelijk pluimage aan het werk kunnen. De Stichting denkt daarbij niet alleen aan wetenschappers en stu denten, maar ook aan functionaris sen uit het bedrijfsleven, vak bondsmensen en andere personen die zich bezighouden met het the ma mens-milieu-techniek. Ten slotte zal de stichting semi nars en congressen over dat thema financieel steunen. Vooral voor jongeren tussen 15 en 24 jaar Bosch heeft ook wat voor de winter: de zogenaamde winterwis- ser. Een beschermende mantel van flexibel, koudebestendig rubber omhult de wisser, zodat sneeuw en water niet in het beugelsysteem kunnen binnendringen. De wissers kunnen ook bij sneeuw en ijs hun werk probleemloos doen. Prijzen van 45 tot 59,50. Hoewel de verkeersintensiteit in de laatste tien jaar meer dan ander half keer zo groot is geworden vie len er op de Nederlandse wegen minder slachtoffers. Waren er in 1973 nog 3.264 ver keersdoden en 60.325 gewonden te betreuren, in 1985 waren die getal len teruggelopen tot respectieve lijk 1.438 en 42.348. Toch geen re den om te juichen. Integendeel, het zijn er nog veel te veel. Sterker nog: ieder slachtoffer is er één te veel. Maar het valt niet te ontkennen dat uit die cijfers mag worden ge concludeerd dat het verkeer rela tief veiliger is geworden. Er kan heel lang en breed over worden ge discussieerd aan wie of wat dat te danken is. Aan de invoering van de maximum snelheid? Aan de betere auto's? Aan de intensievere voor lichting? Aan de veranderde ver- keersmentaliteit? Aan de toegeno men kwaliteit van de wegen? Waarschijnlijk hebben al die facto ren stuk voor stuk een bijdrage ge leverd. Kwetsbaar Maar vast staat dat de wijze waarop de grootste risicogroep in het verkeer werd en wordt geïnfor meerd, geen enkele invloed heeft kunnen uitoefenen op deze keer ten goede. De meeste slachtoffers van het verkeer zijn tussen de 15 en 24 jaar oud, de rijpere jeugd dus; En dan doet zich het merkwaardi ge feit voor dat wel op de basis scholen verkeerslassen wordt ge geven en volwassenen bij het rijex amen worden getoetst, maar dat de opgroeiende jeugd wat voorlich ting betreft tussen de wal en het schip valt. Heel simpel gezegd: voor jonge ren van 16 jaar en ouder wordt er op verkeersgebied gewoon hele maal niets gedaan. En juist zij blijken het kwets baarst. Natuurlijk, daar komt vaak eigen schuld bij. Zo is bijvoorbeeld uit een onderzoek gebleken dat zij het gemakkelijkst onder invloed rijden. Maar dat maakt alleen de. noodzaak nog groter om deze jeugd met de meeste nadruk op de gevaren van het verkeer te wijzen. Uniek project Overheid (het ministerie van ver keer en waterstaat), politie, Veilig Verkeer Nederland en Volvo Ne derland hebben daarom de handen ineen geslagen om via een uniek project vooral deze jeugdige ver keersdeelnemers te benaderen. In de eerste plaats via scholen (lessen maatschappijleer), maar ook door middel van een reizende expositie. De eerste koffer met lesmateriaal - onder meer een indringende vi deofilm - werd dezer dagen aan Pieter van Vollenhoven overhan digd. Maar de in die koffer verpak te theorie wordt het beste onder steund en aangevuld door een be zoek aan de in drie delen uiteenval lende reizende expositie. - Veilig Verkeer Nederland en de politie belichten de positie van de jongere in het verkeer. In een vi deoprogramma wordt die jongere bijvoorbeeld geconfronteerd met de gevolgen van een verkeerde keus in het verkeer. - Het ministerie van verkeer en waterstaat geeft toelichting op de aanleg van wegen o.m. aan de hand van een maquette. - Volvo Nederland laat zien, wat er op het gebied van verkeersvei ligheid aan de auto wordt gedaan. Buiten de expositie kan de leer ling in een botssimulator ervaren dat het ook bij relatief lage snelhe den verstandig is een veiligheids riem om te doen. Deze 'verkeersveiligheidskara vaan' hoopt in drie jaar tijd 150 plaatsen in Nederland aan te doen. (Voor belangstellenden: contaetper- cnnn ie Vnlirn'c nr-manmror X W Ifnr.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13