'Boete op misbruik voorkennis te laag' Vakantiegeld uitkeringen verhoogd Inkomen Nederlandse boeren niet aangetast fllE KORTINGEN VAN WOONING MAKEN KEUKENS MET COMFORT BETAALBAAR. Beurs over wetsontwerp: Nederland verdubbelt bedrag voor Eureka Kansen van Ruding op topfunctie IMF dalen Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA S STOCKHOLM (GPD) - Minister De Korte (economische zaken) gaat de financiële bijdrage aan het Europese technologie-programma 'Eureka' verdubbelen. Tijdens de conferentie over Eureka in de Zweedse hoofdstad Stockholm zal hij aankondigen dat zijn ministerie 50 in plaats van de huidige 25 mil joen gulden beschikbaar wil stel len voor de bedrijven die baanbre kend werk verrichten in dit pro- stad Stockholm bijeen om te pra- gramma van de EG-landen, de ten over de voortgang van het Eu- Scandinavische landen, Zwitser- reka-project. Maar liefst 39 nieuwe land, Oostenrijk en Turkije. De voorstellen van samenwerkende verdubbeling betekent voorname- Europese industrieën liggen ter lijk dat De Korte geloof heeft in de goedkeuring bij de ministers op ta- Europese poging de technologi- fel, waarvan acht Nederlandse ini- sche uitdaging van de Verenigde tiatieven en nog eens zes projecten Staten en Japan aan te nemen. waaraan Nederlandse bedrijven deelnemen. Ook de toekomstige fi- AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging voor de Effectenhandel, zoals de effectenbeurs te£ ondeïS In" d^sïmenweSng officieel heet, plaatst vraagtekens bij de maximumhoogte van de geldboete van 100.000 het nationale technologiebeleid van de Europese overheden om gulden, die op handel met voorkennis is gesteld. Het beursbestuur betwijfelt of een boete zijn vandaag in de Zweedse hoofd- hiervoor een goed 'klimaat' te van dat bedrag preventief zal werken, gezien de bedragen die in de effectenhandel om- gaan. Vlak na zijn aantreden als minis ter beeft De Korte al aangegeven dat er een extra bedrag van 200 miljoen gulden voor het technolo giebeleid zal worden vrijgemaakt. Maar dit bedrag gaat voor een groot deel ook op aan het verrui men van de 'Innovatie Stimule- rings Regeling' (Instir), waardoor ook de heel grote Nederlandse be drijven aanspraak kunnen maken op subsidiëring van de loonkosten van wetenschappelijk onderzoek. De toekomstige financiering van Eureka is een van de centrale on derwerpen van de ministers-verga dering in Stockholm. Aan de con ferentie nemen deel de twaalf EG- landen, de Scandinavische landen, Oostenrijk, Zwitserland, Turkije en de commissaris van de EG. Het is inmiddels de vierde vergadering sinds de Franse president Mitter rand twee jaar geleden een Euro pees antwoord formuleerde op de enorme Amerikaanse research-in- spanning om te komen tot een mi litair verdedigingssysteem in de ruimte, SDI, oftewel 'Star Wars'. Dit Europese antwoord heeft ove rigens geen militair doel, al zijn de grenzen soms moeilijk te trekken. Het gaat in feite om een poging om Europa in technologisch opzicht niet verder achterop te laten raken bij de Verenigde Staten en Japan. men weten met wie men handelt en kan schadevergoeding worden gevorderd van degene die mis bruik van voorwetenschap blijkt te andere hebben gemaakt, beurs Van belang is dat Nederland met behulp van de voorgestelde bepa- In een gisteren door de minister raad goedgekeurd wetsontwerp wordt misbruik van voorweten schap strafbaar gesteld bij de han del in effecten, opties waardepapieren die op zijn genoteerd. Voorwetenschap bekendheid met koersgevoelige ling een bijdrage kan leveren bijzonderheden zo lang die niet de wereldwijde bestrijding van openbaar zijn. misbruik van voorwetenschap. Als hoogste strafmaat wordt Verzoeken om rechtshulp zullen voorgesteld twee jaar gevangenis bij aanvaarding van het wetsvoor- plus 100.000 gulden boete; voor rechtspersonen wordt een boete van een miljoen gulden voorge steld. De rechter zal bovendien het geschatte bedrag van het behaalde voordeel kunnen ontnemen door afdracht daarvan aan de Staat te bevelen. Grondgedachte van het voorstel is dat wie iets in vertrouwen weet uit hoofde van zijn betrekking, die WASHINGTON (ANP) - De Frans- stel kunnen worden gevraagd aan landen die een soortgelijke strafbe paling kennen en waarmee Neder land een verdrag tot wederzijdse strafrechtelijke rechtshulp heeft gesloten. Omgekeerd kan zulke rechtshulp door de Nederlandse justitie worden geboden als ie mand zich hier bevindt die, naar wordt vermoed, op een buitenland se beurs onwettig misbruik van voorwetenschap heeft gemaakt. wetenschap niet mag gebruiken Michel Camdessus zal vol- r eigen gewin door in oneerlij- gens de Washington Post de ke concurrentie met het grote pu- met minister Ruding om de top- bliek in de effecten te gaan hande- functie bij het Internationale Mo len. Voor tussenpersonen die op de netaire Fonds (IMF) met kleine beurs, ten behoeve van derden, meerderheid winnen bij de stem- aan- en verkopen doen (de hoeklie- ming die het bestuur van het fonds den) geldt een uitzonderingsbepa- vandaag zou houden over de op- ling, voorzover zij te goeder trouw volging van Jacques De Larosière. in hun beroepsuitoefening hande- De Amerikaanse krant meldde in len. de editie van gisteren dat Camdes- Het wetsontwerp vormt de sluit- sus 37 procent van de stemmen zal steen voor de gedragscode die de krijgen en Ruding 34 procent. Vereniging voor de Effectenhandel zelf heeft ontwikkeld. Met de diening van het wetsvoorstel daarom ke maatregelen ter bestrijding misbruik van voorwetenschap de Vereniging stel Diesel duurder daarom gewacht tot vaststond wel- roitfrdam (ANP) nP nrii* Iro tor kaofriirlm» ttUi 1 LttiJ/UVl (AIN F) - Lie PHJS n liter dieselolie gaat met in- gang van morgen met 2,4 cent om- reeds*dat dooi^de Vereni- hoog' 20 is gIstercn in Rotterdam ging is getroffen per 1 januari 1987, spikb»ddfe»ff?anknnmnjw S rt'®" zal van toeoassine ziin voor alle ge sel blJ de zelftankpomp komt dan "SS^ Ver- ging^een'gevolg^van^de aantreïc" kengde noteringen® op produkl De Verenigde Staten, Japan en Saoedi-Arabië zullen zich van stemming onthouden. Deson danks gaat volgens de Post de Amerikaanse voorkeur uit naar Camdessus. De Post citeert Ameri kaanse functionarissen die in pri- végesprekken wijzen op de kritiek die Ruding heeft op het Ameri kaanse economische beleid. "Ru ding schijnt de behoefte te voelen zijn verbondenheid met de ontwik kelingslanden te tonen door tegen de Verenigde Staten te zijn", laat hoofdstad. Als de regering de de krant verder "een internationale van vakbondsziide. functionaris" zeggen. De Washing ton Post zelf heeft in een hoofdre dactioneel artikel van afgelopen vrijdag zijn voorkeur uitgesproken voor Camdessus. ATHENE - Na tien dagen staking van de Atheense vuilnismannen hoopt het afval zich op i n de stakers niet inwilligt, zal de actie tot na de kerst duren, z Thomassen Drijver schrapt 1500 banen DEVENTER, DOESBURG (GPD) - Bij het verpakkingsbedrijf Tho massen Drijver-Verblifa zullen binnen twee jaar 1500 banen moe ten verdwijnen. Volgens woord voerder Den Hertog van het bedrijf wacht 600 tot 800 personeelsleden gedwongen ontslag. Waar de ontslagen zullen vallen is nog niet bekend, maar het is zo goed als zeker dat alle zeven vesti gingen van het bedrijf (waaronder die in Doesburg, waar circa 400 mensen werken) personeel zullen kwijtraken. Wel zullen alle vesti gingen openblijven, maar aan slui ting van enkele bedrijfsafdelingen valt niet te ontkomen. De centrale directie van Thomas sen Drijver heeft de bonden gis termiddag ingelicht. Afgesproken is dat op 12 januari een draaiboek gereed is over het exacte verloop van de reorganisatie. enerzijds door natuurlijk ver loop, aan de andere kant door een sociaal plan waarover door de di rectie al met de bonden is gespro ken. Dat plan houdt in dat personeel van 57,5 jaar en ouder vervroegd mag uittreden. zoeken zonodig kan worden - OPEC-akkoord over produktiever^ en vervolgingstaak aanzienlijk zal dollaS- per vat worden verlicht door informatie p van de Vereniging. De regeling is beperkt tot effec tentransacties in Nederland, waar onder opties, die zijn genoteerd op een Nederlandse beurs. Het ver bod is beperkt tot handel in ter beurze genoteerde effecten, omdat de wederpartij bij de handel in die effecten naamloos is. By de handel in niet genoteerde effecten kan Bij de IMF-vergadering vé daag gaat het om een informele DEN HAAG (ANP) - De Tweede stemming waarover geen officiële Kamer vindt in meerderheid dat mededelingen vallen te verwach- het vakantiegeld voor mensen met ten. Het resultaat van de stemming een uitkering volgend jaar moet zal donderdag worden bekrachtigd worden verhoogd van 7,5 naar 8 met een formele benoeming door procent. CDA en PvdA verschillen de "Executive Board" van het echter van mening over de datum IMF, de raad van bewindvoerders, waarop die verhoging moet ingaan. Daarin hebben 22 landen zitting, Het CDA diende gisteren een mo- waarvan het merendeel tevens an- tie in met het verzoek de verhoging dere lidstaten vertegenwoordigt. per 1 mei te laten ingaan. De VVD is niet enthousiast maar lijkt daar mee te kunnen instemmen. WD-woordvoerder Linschoten zei gisteren in de Tweede Kamer dat zijn fractie zeker niet op voor hand tegen het voorstel is omdat er geen extra geld met de maatregel is gemoeid. Het CDA wil de kosten van de verhoging dekken met het geld dat beschikbaar is voor 1988. Door 1 mei als ingangsdatum te kiezen merken de uitkeringsge rechtigden pas in het daaropvol gende jaar iets van de verhoging. Linschoten noemde het CDA- plan echter ook "een sigaar uit ei gen doos". Het geld dat nodig is voor de verhoging kan in '88 niet meer worden gebruikt voor andere verbeteringen van de inkomens van uitkeringsgerechtigden. De WD vraagt zich af of het redelijk Kort Zakelijk Renault De 59-jarige Raymond Levy is benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur, van het Franse staats- automobielconcern Renault, zo heeft Renault gisteren Levy wordt de opvolger van Georges Besse, die vorige maand voor zijn woning in Parijs werd doorgeschoten door terroristen, an de benoeming is een langdurig touwtrekken om Le vy's diensten voorafgegaan tussen de regeringen van Frankrijk en België. Levy had met de Belgische regering nog vijfjarig contract als topman van het staatsstaalconcern Cockerill-Sambre. DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbonden AbvaKabo en CFO ei sen van de PTT-directie dat de reorganisatie van de postdienst zonder gedwongen ontslagen ver loopt. De bonden hebben tevens wensen voor een sociaal plan en de inschakeling van een extern orga nisatiebureau om de noodzakelijk heid en juistheid van de voorge stelde reorganisatie te toetsen op tafel gelegd. De PTT wil de postdienst reorga niseren, waardoor wellicht meer dan duizend banen op stafniveau moeten verdwijnen. Maandag stemde de PTT-directieraad in met deze plannen. De huidige twaalf postdistricten moeten worden sa mengevoegd tot vijf regio's. Daar door worden vele honderden staf functies overbodig. Bij de post- FREMANTLE - Honderden geïmporteerde Japanse auto's en trucks dienst werken rond de 2500 men- staan in de haven van Fremantle in Australië te wachten op verdere sen in een staffunctie. distributie. De haven van Fremantle is de grootste van Austrlaië waar De reorganisatie zal geen gevol- importartikelen vanuit de hele wereld worden aangevoerd. (foto api gen hebben voor de post- Verzet bonden tegen ontslag PTT-mensen kantoorambtenaren, loketambte naren of postbestellers. Voor het personeel dat bij de reorganisatie betrokken is, willen de bonden een goed sociaal plan. Zij denken aan vervroegde uittreding op vrijwilli ge basis. De PTT-directie weigert com mentaar op de vorige week uitge lekte plannen. De twaalf districts directeuren hebben een spreekver bod opgëlegd gekregen. Medede lingen over het aantal betrokken banen ontbreken. Volgens de di rectie is daar nog geen zicht op zo lang er nog geen nader onderzoek is uitgevoerd. Begin februari ver wacht men daar meer over te kun nen zeggen. Wel heeft de PTT-directie de vakbonden toegezegd op korte ter mijn met een schriftelijke toelich ting voor het personeel te komen, om op die manier de onstane onge rustheid weg te nemen. Ook gaat de PTT-directie akkoord met het inschakelen van een extern onder zoeksbureau. De AbvaKabo pleit bij monde van bestuurder Raaij makers voor inkrimping van de de Centrale Di rectie van de PTT in plaats van de postdient. "Er onstaat een 'organi satorisch onding' van 1100 men sen, wellicht dat dat anders zou moeten. Zonder gedwongen ont slagen natuurlijk". De postdienst van de PTT moet per 1 januari 1989 een zelfstandige BV zijn, die kostendekkend werkt. Dat feit zet extra druk achter een reorganisatie. Braks belooft compensatie voor EG-landbouwakkoord BRUSSEL/DEN HAAG (GPD) - Het gisteren succesvol beëindigde overleg over de beperking van de Philips en de provincie Jiangsu zuivel- en rundvleesproduktie is Philips intentieverklaring gete- mogelijk afgegrendeld. De Duitse wens om boeren gedurende enkele jaren bovenop de EG-compensa- j ir ii ui- i ~i_- ,_-i_ ties uit de nationale kas nog een de Volksrepubliek China heb- ^oor diverse Brusselse routiniers extra vergoeding temogen geven, de Nederlandse landbouwmi- ye5?u?üï nister Braks 'historisch' genoemd. Historisch, omdat voor het eerst in de geschiedenis van het Europese landbouwoverleg is besloten tot in perking van de melk- en rund vleesproduktie. Braks, die duide- verminderen en de overschotten drijf stoppen. Minister Braks ben kend voor langdurige de samenwerking op het gebied van video, zo heeft Philips gisteren Philips verwacht dat de gesprek ken met de Chinese autoriteiten binnen enkele maanden tot defini tieve afspraken zullen leiden. Ht lijk tevreden de bedoeling om als eerste project akkoord, denkt dat het de Neder- vond geen gehoor. Dat mag alleen volgend jaar. Ook een ander punt van het Ne derlandse verlanglijstje werd inge willigd. De vereveningsregeling blijft voorlopig bestaan. Die biedt het bereikte de mogelijkheid aan boeren, die landse boeren er financieel niet op binnen deze samenwerking stad Narying een beeldbuizenfa- a^hteruIfzuUenVaan! briek te bouwen met een capaciteit van meer dan anderhalf miljoen beeldbuizen per jaar. Independent Het Parool in Amsterdam Haarlems Dagblad gaan De maatregelen waren hard no dig, want het landbouwbeleid is tot een molensteen om de nek van de EG geworden. Miljarden worden u uitgetrokken om te veel geprodu- nei ii, - - Ï3SÜ3K&5MES hebben weggewerkt. Barst dan het overproduktiecircus opnieuw los?. Braks erkende gisteren al 'dat we niet de illusie moeten hebben dat op 1 april 1989 de EG geen nieuw instrument ter beperking van de melkproduktie nodig zal hebben'. Wel zal het dan voor de EG gemak kelijker zijn om maatregelen te ne men, omdat dan de enorme kosten van boterbergen en melkplassen sterk zijn verminderd. Boterafzet De 56.000 Nederlandse melkvee houders moeten de komende twee jaar ongeveer een miljard liter melk minder produceren. Van de 6 procent waarmee de melkproduk tie volgend voorjaar omlaag móet, wordt 2 procent bereikt door vrij- The Independent. Met ingang 1 januari gaan de twee Nederland- sp hlarlPn pphniik makpn van Hp f»eiKpoeaer pese koelhuizen 1,5 miljard kilo boter, een miljard kilo magere half miljard ki- diensten%anb{retkBrUsendagblad 10 Ëcproauceera runaviees. ue op- dLt op oktober van cfh Slag,£^.£5 de «jLdÜgelIkJ lo geproduceerd rundvlees. De op- uai op u*„uue. van jaa, voor alag het eerst op de Britse lezersmarkt miljoen gulden. Er ligt „nrcokoan n;+ knoft Ao boter al zo lang dat een deel veel hun melkquotum niet hebben op gebruikt, om dat resfje overheve len naar andere die te veel hebben geproduceerd. De lidstaten mogen tevens zelf kiezen hoe zij hun quo ta verdelen. Braks heeft al aange kondigd daarover met het land- bouw-bedrijfsleven in onderhan deling te zullen gaan. De superheffing wordt opgetrok ken tot 100 procent. Een boer zal willige quota-verlagingen. De aan overproduce dus geen cent terende 4 procent komen tot stand meer verdient. De Europese Com- via een verplichte, maar tijdelijke missie kan door de hogere heffing, stopzetting van de gehele melkpro- volgens minister Braks, de zuivel- duktie op bedrijven. De boeren fabrieken aanpakken die alleen zullen een compensatie uit de EG- de 'interventie' (de opkoop) kas ontvangen. overigens niet te verwachten dat veel Nederlandse boeren daarvan gebruik zullen maken. Nadat het melkhoofdstuk was goedgekeurd hadden de ministers nog bijna een dag nodig om het eens te worden over vermindering van de rundvleesbergen in de EG. Vooral de Ieren, die een grote rundvlees-industrie hebben, ver zetten zich daartegen en dreigde zelfs het hele landbouwakkoord te blokkeren. Zij werden uiteindelijk afgekocht met een speciale premie. In de agrarische wereld is de waardering voor het Brusselse ak koord van de landbouwministers maar matig. De landbouwers en zuivelwerkgevers vinden dat de EG-maatregelen veel te ver gaan. Gevreesd wordt voor gedwongen ontslagen in de zuivelindustrie. Her en der klinkt desondanks te vredenheid door over het feit dat de knopen in de lastige landbouw vraagstukken eindelijk zijn door gehakt. ADVERTENTIE verscheen. Dit heeft de hoofd redactie van Het Parool gisteren bekend gemaakt, Conflict niet een geschikt Aan deze verkwisting zal een ein de komen. Als de maatregelen waartoe gisteren is besloten ten- De Verenigde Staten zijn niet be- minste strikt worden uitgevoerd, reid de uiterste datum voor een Eerdere maatregelen bleken name- overeenkomst met de Europese lijk niet effectief: van produktie- Gemeenschap over de Amerikaan- vermindering als gevolg van die se export van veevoedergrondstof- superheffing (56 cent per liter te fen naar Sparye met een maand te veel geproduceerde melk) was de verschuiven naar eind januari, zo afgelopen twee jaar nauwelijks heeft de Amerikaanse onderminis- sprake, ter van landbouw, Peter Myers, gisteren verklaard in Washington. Myers wilde gisteren niet zeggen wat de VS zullen doen als er op 1 januari nog geen overeenkomst is. werken. Mede door die praktijken consumptie is het gemeenschappelijk land bouwbeleid in financieel opzicht zo'n bodemloze put geworden. Al deze maatregelen moeten Een belangrijk onderdeel van de plannen is de vergrote afzet van boter uit de EG-voorraden. Daar voor is de komende twee jaar maar liefst 8 miljard gulden uitgetrok- Overheveling In het kersverse akkoord zijn de ontduikingsmogelijkheden zo veel op uitdraaien dat de Europese boe- ken, dat kan worden besteed ren vanaf 1989 niet meer produce- export naar landen buiten de EG ren dan de Europese consumenten (de Sovjet-Unie), gebruik van boter kunnen en willen kopen. "We heb- als veevoer of in de cosmetische in- ben jarenlang geworsteld met de dustrie en speciale boteracties vraag hoe_we dat moesten berei- voor de consumenten in de EG ken", zt ben nu maakt" Desondanks rijst wel de vraaf wat er gebeurt wanneer op 1 apri; Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Braks gisteren. "We heb- ('kerstboter'). De begrotingsminis- duidelijke keuze ge- ters van de EG moeten dit echter nog goedkeuren. De EG-minister werden het ook eens over maatregelen op sociaal blijkt dat de Europese boeren terrein: premies worden verstrekt inderdaad in zijn geslaagd de boeren ouder dan 55 jaar die melkproduktie met 9,5 procent te vrijwillig met hun landbouwbe- Openingstijden: 9.00-18.00 ut op koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten. is geld dat is bestemd voor de uit keringen in '88 te besteden aan mensen die de sociale zekerheid in '87 voor een deel verlaten. De PvdA vindt dat de verhoging per 1 januari 1987 moet worden in gevoerd. Bovendien moet het ook voor mensen met een uitkering bo ven het minimum gaan om een werkelijke verhoging. Deze groep dreigt er volgens de PvdA in het CDA-voorstel zelfs op achteruit te gaan, doordat meer belasting moet worden betaald. PvdA-woordvoerder Buurmeijer verdacht het CDA ervan nu "een mooi gebaar" te willen maken, ter wijl er toch al iets voor de uitkerin gen moet gebeuren in '88 om hun koopkracht op peil te houden. "Alsof je een café binnenloopt en roept: Een rondje van mij, maar al leen water". Buurmeijer maakte ook bezwaar tegen de stelling van het CDA dat de verhoging niet mag worden ge zien als het weer invoeren van de automatische koppeling tussen uitkeringen en ambtenarensalaris sen. Die laatste krijgen er volgend jaar ook een half procent vakantie toeslag bij. Als het CDA dat auto matisme niet terug wil, moet het de hoogte van de minimumlonen en uitkeringen ook niet voor het hele volgende jaar willen bevriezen, vindt de PvdA. De Kamer stemde gisteren in met voortzetting van die bevrie zing in '87; via een meerderheid van CDA en WD. De PvdA zal te genstemmen. Buurmeijer bestem pelde de herhaalde bevriezing van de laatste jaren als "het bekende ri tuele gedrag tussen Sinterklaas en Kerst waarmee het sociale beleid van CDA en WD voluit is gety peerd". De bevriezing moet in to taal 1,8 miljard gulden opleveren, waarvan ruim één miljard volgend jaar wordt gehaald. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Tot half een in de middag mocht vandaag op de Am sterdamse effectenbeurs niet worden gehandeld in stukken Meneba. In een van de ochtendbladen werd geschre ven dat Meneba dreigt te bezwijken onder de zware schuldenlast. Het be drijf heeft de beurs laten weten zich van dit artikel te distantiëren, hoewel bestuurslid Wiersma de uitspraken die hij heeft gedaan wel voor zijn rekening neemt. De laatste koers van Meneba was f 59. Er lag vanochtend een advies prijs van eveneens f59. De beurs was voor het overige ui- ook in de obligatiesector veranderde er weinig. De internationale aandelen reageer den vrijwel niet op Wall Street dat weer hoger sloot. Koninklijke Olie stond tegen het einde van de ochtend op f211,20 een dubbeltje hoger. Unile ver was f 1,50 vooruitgegaan op f 520. Hoogovens was een paar dubbeltjes beter evenals Akzo maar KLM en Phi lips gingen een fractie achteruit. FGH kalfde f 0,70 verder af tot f 14. Voor het overige bleven ook de financiële aan delen in de buurt van de vorige koers. Biihrmann-Tetterode werd voor het eerst gesplitst verhandeld. Het papier fonds deed f59,80, een gering verlies. ringsbank mocht niet worden gehan deld in verband met mededelingen die de bank morgen zal doen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9