VS bezorgd over bewind-Bouterse 'Réagan wist niets over doorsluizen' PENTHOUSE 'Moordpartijen en bruut optreden' Voedselhulp en medische steun Oost-Suriname Lid Politbureau gewipt Moordenares helpt bij macabere speurtocht ONGETWIJFELDÉÉN VAN UW GOEDE VOORNEMENS VOOR DE MAN DIE ALLES WIL WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 CAYENNE/PARIJS - Er zal zo lang als nodig is voedselhulp en medische ondersteuning geboden worden aan de bewoners van Suri name die zich bevinden tussen Langetabbetje en Stoelmansei land, alsmede het gebied van de Tapanahoney tot en met Drietab- betje. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren tijdens een persconferentie via satelliettelevisie tegen Europese journalisten gezegd, dat Washington „zeer bezorgd" is over de ontwikkelingen in Surina- der Grenzen heeft het Bouterse-be- door Leonie van Bladel me. „Er is sprake van moordpartijen, bruut optreden en zware schendingen van de men senrechten", aldus Shultz. jaal kan 2 a 3 ton goederen bevat ten. Vervoer met vliegtuigjes houdt men voorlopig nog buiten beschouwing vanwege de daaraan verbonden hoge kosten. De gehele voedselsituatie in het gebied is in gevaar gekomen sinds de aanvoerroute vanuit Paramari bo naar Langetabbetje door de strijd tussen Bouterse en Bruns wijk raakte afgesloten. Elementai re produkten als olie, suiker, melk, rijst en zout werden daardoor steeds moeilijker verkrijgbaar. Doordat vele mensen in dit oor- niet in staat waren hun t te wisselen voor de onlangs uitgegeven Surinaamse wind in Paramaribo verzocht ook bankbiljetten, is de koopkracht Dat verklaarde de directeur me dische projecten van de organisa tie Artsen Zonder Grenzen, Jac ques de Milliano, na een inspectie reis door het gebied. Het gaat om de regio, die nog steeds in handen is van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De organisatie van Artsen Zon- Hij baseerde zijn uitspraken op standpunten van de regering-Bou- „helaas geloofwaardige" rapporta- terse uiteen te zetten, kreeg van ge van de Amerikaanse ambassade Abrams te horen dat de connecties in Paramaribo. Shultz voegde er- tussen Libië en Suriname de be- aan toe, dat hij op de hoogte was trekkingen met de Verenigde Sta- van de Nederlandse bezorgdheid ten negatief beinvloeden. over Suriname. Hij wilde geen waardeoordeel geven over de aan- In het interview per satelliettele- kondiging van het Bouterse-be- visie onderstreepte Shultz nog wind om in 1988 algemene verkie- eens dat de Amerikaanse politiek zingen te organiseren. „Terugkeer tegenover Libië onveranderd is ge- naar de democratie is echter wen- bleven: vanwege doorgaande Libi- selijk", zo zei hij. sche steun voor terroristische acti viteiten in de wereld moet het land Over de relatie Libië-Bouterse politiek en economisch worden had Shultz onvoldoende informa- geisoleerd. tie. „Wat ik erover heb gehoord, is gebaseerd op geruchten", aldus de Sinds 6 augustus zijn in Surina- Amerikaan. me's grootste ziekenhuis, het Aca demisch Ziekenhuis, 25 doden bin- De Amerikaanse onderminister nengebracht die vielen bij de ge- van buitenlandse zaken Abrams vechten tussen het nationaal leger zei eerder deze week nog dat de van Bouterse en opstandelingen Verenigde Staten over geheime in- onder leiding van Ronnie Bruns- formatie beschikken die erop zou wijk. Dat heeft prof.dr. E. Li Fu duiden dat de Libische ambassade Shu, directeur van het hospitaal, in Paramaribo is betrokken bij gisteren bekendgemaakt, subversieve activiteiten in Surina me, Latijns-Amerika en het Cari- De arts weet ook zeker dat in het bisch gebied. Abrams meende dat ziekenhuis van Moengo in Oost- het de Libische ambassade is te Suriname waar Brunswijk zijn doen om het stoken van onrust. De guerrilla voert, acht doden zijn bin- Surinaamse ex-premier Udenhout, nengebracht. Voor sectie op de li- sneuvelden er 6 van het leger van Bouterse. De doden zijn 14 bosne gers, 1 indiaan, 1 hindoestaan, 2 Ja vanen en 7 creolen. In diezelfde pe riode zijn ongeveer 25 zwaar ge wonde mannen uit de gevechtszo ne naar het Academisch Zieken huis gebracht. diensten te mogen aanbieden de bewoners van de bovenloop van de Suriname-rivier. Het verzoek is echter nog niet beantwoord. Gisteren is in samenwerking met het Zeister Zendingsgenootschap een logistieke opzet gemaakt voor de hulpverlening. sterk achteruit gegaan. Dat hield ook in dat men niet meer in staat was bij eventuele ziekte de benzine te betalen voor een oversteek naar een van de medische posten aan de Marowijne. Velen bieden op dit ogenblik in het Franse grensplaatsje St. Lau- De ton voedsel, die per dag nodig rent hun ijskast te koop aan. is voor 10.000 mensen zal per kor- jaal worden vervoerd. Iedere kor- de medische posten zijn in een eerder stadium ook reeds verlaten) is er een sterke toename van malaria ge constateerd. Het gaat hier om een van de gevaarlijkste soorten van de malaria, de falsiparum. Jacques de Milliano: "De men sen hielden me langs de oever te gen en kwamen met kinderen met hoge koorts naar me toe. Door de ondervoeding heeft men minder anti-stoffen, en is men kwetsbaar geworden voor malaria. Ook heb ik oedeem-verschijnselen en extreme vermagering aangetroffen". "Nu door de strijd in het gebied de vluchtelingen naar de Franse kant trekken, is er sprake van een grote risico-groep. Er is een onder zoek gedaan in het gebied naar de gezondheidssituatie van 500 kinde ren. Ook al blijkt de uitslag daar van niet alarmerend te zijn. Je moet nie't wachten tot er een Ethio pische situatie is. Dan moet je voedsel invliegen, en ben je te laat". "Als je de geschiedenis van de voedselhulp ziet, merk je dat men altijd te laat is. Wij willen er nu tij dig bij zijn. We gaan een vrij strak beleid voeren. Niet 'te veel' voed selhulp geven. De zaak goed blij ven volgen, en zo nodig bijsturen als de bevolking bijvoorbeeld te veel de basisvoorraad van cassave moet aanspreken. Het is trouwens vrij uniek dat we er in dit stadium bij kunnen zijn". "Wat betreft de medische kant zullen er drie teams gaan opereren. Op Stoelmanseiland een chirur gisch team, dat ook ingezet kan worden voor algemene geneeskun de. Op Drietabbetje een team dat de lokale gezondheidswerkers weer motiveert. Het derde team zal op de Marowijne tussen Drietab betje en Stoelmanseiland van kamp naar kamp varen ter onder steuning van de lokale gezond heidsstructuur". "Is de situatie in het gebied weer eenmaal stabiel, dan vertrekken we onmiddellijk, zodat het Zeister Zendingsgenootschap de zorg weer kan overnemen". Jacques de Milliano: "Voor de voedselhulp is voor de komende drie maanden een half miljoen gul den nodig. Voor de medicijnen 250.000 gulden. Dat geld is er nog niet. Maar de verwachting is dat behalve uit particuliere bronnen ook de minister van ontwikke lingssamenwerking een steentje zal bijdragen". die i r Washington reisde om de Koerden Vier Koerden die onlangs ^aren opgepakt in verband met het on derzoek naar de moord op de Zweedse premier Olof Palme zijn gisteren vrijgelaten zo deelde de politie mee. Eén man zit nog vast op grond van beschuldigingen die met de moord op Palme niets van doen hebben, aldus de politie. Het hoofd van de Stockholmse politie, Hans Holmer, liet in het weekeinde vijf Koerden arresteren nadat één van hen betrokken was geraakt bij een vuurgevecht met de politie na onenigheid in een bar. Rassenrellen In Karachi zijn gisteren twee mensen doodgeschoten door vei ligheidstroepen, omdat zij het uit gaansverbod hadden genegeerd, zo heeft de regering verklaard. Door gevechten tussen .verschillende et nische groeperingen zijn de afgelo pen drie dagen 157 doden en zeker 549 gewonden gevallen. Er heerst een gespannen sfeer in de stad. In woners hebben in de nacht van maandag op dinsdag op de daken op wacht gestaan tegen de rel schoppers. Geestelijk gestoorde President Ortega van Nicaragua heeft gisteren gezegd dat de Ame rikaan Sam Hall, die bij een Nica raguaanse luchtmachtbasis werd opgepakt, "een geestelijk gestoor de" is, die explosieven het land in heeft gesmokkeld om de Contra's te helpen. Hall zou dit hebben toe gegeven en bekend hebben dat hij gegevens over Nicaraguaanse ba ses en helikopters wilde verzame len. Volgens Ortega werkte Hall voor de Amerikaanse regering. chamen van deze mensen is des tijds ëen patholoog-anatoom ont boden, die echter het mortuarium in Moengo niet bereikte door de voortdurende gevechten. De men sen zijn zonder dat sectie werd ver richt begraven. Dr. Li Fu Shu van het AZ sprak berichten tegen dat er in Paramari bo vele tientallen doden zijn bin nengebracht. Hij hield vol dat het er niet een officiële lijst zijn van die 25 ge- Een aanhoudende stroom vluchtelingen steekt vanuit Oost-Suriname de rivier de Marowijne over naar Frans zijn dan 25. Volgens Guyana. Dit gebeurt met steun en onder dekking van leden van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. HANOI (AFP/Rtr) - Het zesde congres van de Vietnamese communistische partij heeft het ontslag aanvaard van de se cretaris-generaal van de partij, Truong Chinh (79), premier Pham Van Dong (80), en van het hooggeplaatste Politbu reau-lid Le Due Tho (76). Dit heeft Pham Hung, een lid van het Politbureau, vandaag be kendgemaakt. De drie leiders worden „advi seurs binnen het nieuwe cen traal comité", zo voegde Pham Hung er aan toe toen hij het nieuws op het partijcongres be kendmaakte. Japanse kranten meldden het bericht op grond van een Oude partijtop in Vietnam neemt ontslag officiële bekendmaking in Ha noi. Volgens een Vietnam-spe cialist in Tokio gaat het om een van van de belangrijkste veran deringen in de geschiedenis van de Vietnamese communis tische partij. Het bericht was geen echte verrassing. „Dit werd ver wacht, maar de vraag is wie Truong Chinh gaat vervangen", zo zei een van hen. Volgens sommige berichten gooit het Politbureau-lid Nguyen Van Lingh, die zich sterk heeft ge maakt voor pragmatische eco nomische hervormingen, hoge ogen. Truong Chinh, Pham Van Dong en Le Due Tho zijn drie van de vier „historische lei ders" van de partij. Het congres zal zich vervolgens achter ge sloten deuren terugtrekken voor de officiële verkiezing van het nieuwe Centraal Comité. Die instantie kiest op zijn beurt het Politbureau. De nieuwe samenstelling van het Centraal Comité en het Politbureau zal niet voor mor gen bekend worden gemaakt. MOSKOU (AP) - Dinmoechamed Koenajev, een van de 12 leden van het politburo van de communisti sche partij van -de Sowjet-Unie, is zijn functie als partijleider van de republiek Kazachstan ontnomen. De naam van Koenajev werd ge regeld genoemd in verband met beschuldigingen van corruptie in Kazachstan en zijn ontslag werd al meer dan een jaar verwacht. Maar eerder dit jaar werd Koena-. Dat heeft het officiële persbureau jev herkozen als partijleider in Ka- Tass gemeld. zachstan door het partijcongres. In Verpletterend verlies regering van Trinidad PORT-OF-SPAIN (AP) - De maan dag gehouden verkiezingen op Tri nidad hebben een verpletterend verlies opgeleverd voor de Natio nale Volksbeweging (PNM), die dertig jaar aan de macht is ge weest. Volgens de voorlopige cijfers van gisteren behaalde de Nationale Alliantie voor Wederopbouw 33 van de 36 zetels in het parlement. De nederlaag voor de PNM was zo compleet dat zelfs premier George Chambers zijn parlementszetel kwijtraakte. Arthur Robinson, de leider van de oppositiecoalitie, wordt de nieu we premier. Hij is een 60-jarige ju- rist-econonoom, die in Oxford is afgestudeerd. Verwacht wordt dat de 74-jarige juni werd hij niet gepensioneerd Koemyev volgende week tijdens door het Centraal Comité, Koenajev - beschuldigd i ruptie - de vergadering van het Centraal Comité ook zal worden afgezet als lid van het Politburo.- Koenajev, die 15 jaar lid weest van het Politburo, is v functie als partleider in d traalaziatische republiek ontheven Zijn aanblijven in de partijtop werd in strijd geacht met de cam pagne van partijleider Gorbatsjov ge- om corruptie te bestrijden zijn binnenlandse economie nieuw le- :en- ven in te blazen. De partijleiding in Kazachstan heeft de 59-jarige Kol- ring". verband met zijn pensione- bin gekozen als opvolger van Koe- néqev. Van Iraans geld naar Contra's Nicaragua WASHINGTON - De voorzitter van de invloedrijke commissie ge heime diensten van de Senaat, Da vid Durenberger, heeft gister avond gezegd er nu van overtuigd te zijn, dat president Reagan niets afwist van het doorsluizen van Iraanse betalingen voor Ameri kaanse wapens naar de Contra's. door Henk Dam Durenberger zei dat hij, na twee weken van verhoren, er nu voor honderd procent zeker van is, dat de enige verantwoordelijke voor deze doorsluizingen het staflid van de nationale veiligheidsraad Oliver North is. "De president had hier niets mee te maken. Hoewel hij duidelijk wil de dat de Contra's steun zouden krijgen, wilde hij in geen geval dat die hulp langs illegale weg tot stand zou komen", aldus Duren berger. De verklaring van Durenberger, aan wiens integriteit niemand twij felt, is een krachtige steun in de rug voor Reagan, die vanaf het be gin van de Iran-affaire met de ver denking heeft moeten leven, dat hij wel degelijk van alles op de hoogte was. De Amerikaanse president heeft inmiddels gisteren de Congres commissies die zich bezighouden met het onderzoek naar de Iran-af- faire om "beperkte immuniteit" voor de ex-Nationaal Veiligheids adviseur Poindexter en diens me-' de werker North gevraagd. De woordvoerder van de presi dent, Larry Speakes, die dat giste ren bekendmaakte, zei dat de pre sident daartoe is overgegaan om dat "er een dringende behoefte be staat aan openbaarmaking van alle feiten rond de Iran-controverse". Poindexter en North, de twee mannen in het hart van de Iran-af- faire, hebben bij hoorzittingen van Congrescommissies tot dusver ge weigerd verklaringen af te leggen onder verwijzing naar het Vijfde Amendement op de Grondwet. In dat artikel staat, dat niemand verplicht kan worden, verklarin gen te geven die ten nadele van hemzelf zouden kunnen zijn. Als het Congres Poindexter en North immuniteit zou geven, dan zouden zij niet vervolgd kunnen worden, en zou het beroep op het Vijfde Amendement dus geen zin heb ben. Maar de Congrescommissies voelen niet veel voor deze con structie. Vorige week lieten leden van de commissie buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardig den al weten, Poindexter en North bij voorkeur niet van te voren bo ven vervolging te willen stellen. En de voorzitter en vice-voorzit- ter van de commissie geheime diensten van de Senaat zeiden gis teren waarschijnlijk negatief op het verzoek van Reagan te zullen reageren. "Hier zijn twee mannen die de sleutels van deze affaire in handen hebben. Zij moeten uit zichzelf naar voren komen. Het Congres zal zeker geen immuniteit willen ge ven", aldus voorzitter Durenberger van deze commissie. v Beperkte immuniteit zou overi gens, in de woorden van Larry Speakes, niet automatisch beteke nen dat Poindexter en North nooit van wandaden in de Iran-affaire zouden kunnen worden vervolgd. "De bedoeling is, dat ze niet ver volgd kunnen worden op grond van wat ze zelf zeggen. Als onaf hankelijk justitieel onderzoek daarnaast duidelijk zou maken dat ze zich aan illegale activiteiten heb ben schuldig gemaakt, dan zou op grond daarvan wél tot vervolging kunnen worden overgegaan", al dus Speakes. In het kader van de reeks hoor zittingen voor de Senaatscommis sie geheime diensten was het giste ren de beurt aan Donald Regan, de chef staf van het Witte Huis, wiens rol in de Iran-affaire de afgelopen weken nauwelijks nog aan de orde is gekomen. Regan verklaarde na afloop van de vier uur durende besloten zit ting dat hij onder ede had ver klaard dat hij niets afwist van de doorsluizing van Iraanse betalin gen voor Amerikaanse wapens naar de Contra's van Nicaragua. Hij zei verder dat noch Poindex ter noch North de toestemming voor deze doorsluizing van een ho gergeplaatste hadden gekregen, en dus benieuwd te zijn naar wat de twee mannen over hun aandeel in de affaire te zeggen konden heb ben. Vice-voorzitter Patrick Leahy van de Senaatscommissie zei na af loop dat Regan "goed had meege werkt". Maar de Democratische se nator Dennis DeConcini oordeelde dat Regan „een ongelooflijk ver haal op een geloofwaardige manier LONDEN - Omringd door scherpschutters met kogelvrije vesten en tien tallen politieagenten is Myra Hindley, een van Engelands meest notoire kindermoordenaars, teruggekeerd naar de plaats van haar misdaad. In het afgelegen en desolate heuvelgebied van de Pennines, waar in de zesti ger jaren de stoffelijke overschotten van drie gruwelijk vermoorde teena gers werden gevonden, wordt nu gezocht naar de overblijfselen van nog eens twee kinderen. En twintig jaar na haar veroordeling tot levenslang is Myra Hindley uit haar cel gehaald om mee te helpen in de macabere speurtocht. door Haye Thomas De arrestatie en vooral daarna de berechting van Myra Hindley en haar lugubere geliefde Ian Brady veroorzaakte destijds grote opschudding. Want naar buiten kwamen toen de hele reeks vreselijke details over de wijze waarop het tweetal de kinderen om het leven bracht en vervolgens in de Pennines begroef. Van beide werd aangenomen dat zij de rest van hun leven achter slot en grendel zouden doorbrengen en in de vergetel heid verdwijnen. Niettemin is hun zaak blijven leven. Mede door de wanhoop en het verdriet van de familie van nog eens twee kinderen, die sinds de dagen dat Myra Hindley en Ian Brady hun afschuwelijke delicten pleegden, onveranderd als vermist gelden. Er zijn aanwijzingen dat Hindley en Bra dy ook in de verdwijning van de toen 12-jarige Keith Bennett en de 16 jaar oude Pauline Reade betrokken zijn. Maar de noodzakelijke bewijsvoe ring daarvpor ontbreekt. Niettemin heeft de politie van Manchester het dossier van de zaak Hindley en Brady nimmer willen sluiten. Vooral de laatste weken toen Myra Hindley zich na een emotionele brief van de moeder van een van de vermiste kinderen, bereid verklaarde om mee te helpen in de niet aflatende speurtocht naar de stoffelijke over schotten van de twee verdwenen kinderen. De grote vraag die iedereen zich nu stelt is: "Weet Myra Hindley inderdaad meer over de verdwijning van de twee kinderen, of heeft haar medewerking alleen maar betrekking op het aangeven van plaatsen in de heuvels van de Pennines, die zij en Ian Brady vroeger vaak bezochten". Compleet met uitgebreide televisieopnamen van de vader van een van de vermoorde kinderen, die gewapend met een groot keukenmes in alle vroegte op pad was gegaan. Drieëntwintig jaar geleden, toen zijn ver moorde zoontje John werd gevonden, heeft Pat Kilbride gezworen dat hij de moordenaars zou ombrengen, als hij daarvoor de kans kreeg. Die kans zag hij in het overbrengen van Myra Hindley naar de Pennines. En hij was er lang voordat in de helikopter de zwaar bewaakte gevangene arri veerde. Maar het kordon van politieagenten en de vele wegversperringen hebben Pat Kilbride tegengehouden. Tenslotte werd hij door de politie weggeleid. ADVERTENTIE Het belangrijkste verkiezingson- derwerp was de stagnerende eco nomie. De PNM werd verweten dat was nagelaten de economie op ver schillende pijlers te bouwen toen de de prijs voor olie, de belangrijkste bron van inkomsten, nog hoog was. De oppositie heeft de regering ook van corruptie beschuldigd. Beide partijen zijn politiek ge matigd en pro-westers. heeft verteld. Hij zegt dat hij ner gens iets van afwist, en dat geloof ik niet". Inmiddels is gisteren bekend ge worden wie de speciale Senaats commissie die vanaf januari de Iran-affaire gaat uiteenrafelen, zal gaan voorzitten. Het gaat om Da niel K. Inouye uit Hawai, diein '73 ook al in de Watergate-commissie zitting had. Tevens is meegedeeld dat twee leden van de Nationale Veilig heidsraad (NSC) Howard Teicher en secretaris Rodney B. McDaniel hun ontslag hebben ingediend.Tei cher, hoofd van de afdeling poli tiek militaire zaken en bedenker van het plan om wapens aan Iran te verkopen, zou om persoonlijke re denen zijn opgestapt. Hij zou giste ren getuigen voor de Senaatscom missie voor inlichtingenzaken. Over het ontslagverzoek van McDaniel zijn geen bijzonderhe den bekendgemaakt. Bij het NSC wordt momenteel door Frank Car- lucci, de nieuwe veiligheidsadvi seur, orde op zaken gesteld. De meeste stafleden zullen vervangen worden. De vertrekkende leden zullen vrijwel allemaal terugkeren op posten die zij eerder hebben be kleed. (LAAT U VERRASSEN.OVERAL VERKRUGBAAR.)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7