'Justitie heeft mij benadeeld' NEEM VOORDELIG STOF AF VAN ONZE STOFFENMARKT Wintersportvakantie dit jaar uit de gratie Greenpeace stelt 'legale' vervuiling Rijn aan de kaak Bouwfonds verontwaardigd over 'sfeer van verdachtmakingen' Wroeging STRANDJUTTER Minipil niet altijd even betrouwbaar WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Beschuldiging Masson tijdens ABP-proces: MAASTRICHT (GPD/ANP) "Ik weet niks van steekpenningen of smeergelden. Ik weet alleen dat ik door de ABP-affaire en het optreden van Justitie bijna 2 miljoen gulden schade heb opgelopen omdat ik zaken v^aarmee ik bezig was, niet kon afmaken doordat ik in de bak werd gestopt". Voor de zoveelste keer waste gisteren voormalig directeur beleggingen Masson van het ABP zijn handen in onschuld. deze fase van het Yanwood op het Britse kanaalei- helpen en had een lening i DEN HAAG (GPD) De kerst vakantieganger kiest liever voor de zon dan voor de (onzekere) sneeuw. Wie op het laatste moment besluit het natte, koude Nederland, te verwisselen voor het zonnige zuiden, maakt niet veel kans meer. Vrijwel alle vluchten naar het bui tenland zijn de komende weken volgeboekt. "Het is ongelooflijk, ook de lijnvluchten zijn bijna hele maal vol", aldus een medewerkster van Holland International. De zon trekt, maar de belangstel ling voor een kerstvakantie in een wintersportplaats is tanende. De rijkspolitie in Driebergen ver wacht komende vrijdag, als de eer ste vakantiegangers op weg gaan, wel enige extra drukte, omdat de vakantie- en de avondspits dan sa menvallen. Maar echte problemen en tientallen kilometers lange files worden dit weekend niet ver wacht. Wel worden In Zuid-Duitsland en in de wintersportlanden zelf fi les verwacht. "De knelpunten zit ten vooral bij de grensovergang met Oostenrijk, richting Kufstein en Salzburg", aldus een ANWB- woordvoerder. Vakantiegangers die naar het Zuidzwitserse Wallis gaan, moeten rekening houden met wachttijden voor het auto treintje bij de LÖtschenbergtunnel. De NS verwacht de grootste drukte op vrijdagavond en zater- dag overdag. De spoorwegen reke nen op zo'n 8000 extra reizigers richting Oostenrijk, Zwitserland en de andere traditionele vakantie-- bestemming Parijs. Vrijdagavond rijdt de Berglandexpres vijf maal in een halfuursdienst naar Oosten rijk en Zwitserland. In het totaal zijn 20 extra treinstellen ingezet. De spoorwegen constateren dit jaar voor het eerst weer een grotere belangstelling voor bestemmingen in Zwitserland. Afgelopen jaren kozen veel reizigers in die richting voor de touringbus in plaats van de trein. Hoewel de touringbussen ko mend weekend zo'n 40.000 mensen vervoeren, nemen veel mensen volgens de NS-woordvoerder weer de trein. Zij kiezen vooral voor de couchettes en slaapwagens. De grootste drukte verwacht de NS overigens niet met de kerst, maar met de krokusvakantie. "Dan wordt het echt razend druk. De boekingen lopen nu al flink vol. De mensen hebben een kater van de groene kerst vorig jaar", aldus een woordvoerder. Ook elders constateert men dat wintersportgangers voor sneëuw- zekerheid kiezen. De woordvoer ster van Holland International. "Mensen durven het risico niet GOUDA - Sinds 19-56 kentGoudade traditie rond de kersttijd 's avonds het elektrische licht te doven voor een sfeervol schouwspel van kaarslicht,, Op de Grote Markt hadden zich gisteren vele duizenden mensen verza meld om van dit feest te genieten. 'Gouda bij kaarslicht' is ruim 30 jaar geleden ontstaan toen Gouda van haar Noorse zusterstad Kongsberg een grote kerstboom cadeau kreeg. Sindsdien een jaarlijks terugkerend ge schenk. (foto ANP) proces terecht voor het aannemen van steekpenningen. Dat is de be langrijkste beschuldiging tegen hem. Hij zou bij de aankoop en uit voering van ABP-projecten steeds zijn zakenvriend Van Zon als 'be middelaar' hebben opgedrongen. Daarvoor werd deze fors betaald. Vervolgens zou Masson een deel van dat bemiddelingsgeld hebben gekregen via een nepfirma op het Kanaaleiland Jersey (de Jersey constructie). Vier ton in totaal. Gisteren ging het om de redding van de Westland-Utrecht Hypo theekbank (WUH) in 1983. Om de WUH van de ondergang te redden loste het ABP een aantal onder handse leningen vervroegd É»f in ruil voor 150 miljoen aan onroe rend goed. Omdat de hypotheek bank geen interessant aanbod had, koos men voor een constructie waarin de WUH onroerend goed van derden kon aanbieden. De winkelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse zaten daarbij. De transactie liep via drie tussen personen, onder wie Van Zon. In zijn (eerder gehouden) proces heeft Van Zon uitdrukkelijk ontkend dat hij over deze zaak contact heeft gehad met Masson. Hij zou pas na de aankoop van de centra door de WUH gehoord hebben dat deze voor het ABP waren. Masson daarentegen verklaarde gisteren dat hij Van Zon wel dege lijk heeft gevraagd zich met de zaak te bemoeien. Masson vond een van de andere tussenpersonen, architect Keemink, een 'wildebras en fantast'. Of en van wie Van Zon provisie zou krijgen, wist Masson niet, zo hield hij de rechtbank voor. Van Zon kreeg wel degelijk pro visie: 215.000 gulden. Hij liet dat overmaken naar zijn maatschappij UTRECHT (ANP/GPD) - Veel licht gedoseerde anti-conceptiepillen doen niet wat ze moeten doen. De meeste van de in Nederland zeer populaire 'minipillen' slagen er niet in alle activiteit in de eierstok ken tot stilstand te brengen. Wie een keer de minipil vergeet, loopt een grotere kans om zwanger te ra ken dan met de ouderwetse, zwaar dere pil. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het proefschrift van de gynaecologe N. van der Vange, die gisteren in Utrecht promoveer de tot doctor in de geneeskunde. Zij onderzocht zes maanden lang zeven merken laag gedoseerde an ti-conceptiepillen op hun invloed op de ovulatie (eisprong), het vet en koolhydraatmetabolisme (het geheel van scheikundige reacties waarbij in het lichaam stoffen wor den omgezet in andere) en het vita mine B6-gehalte in het lichaam. land Jersey. Van die 215.000 gul den werd 119.000 gulden overge boekt naar de maatschappij Wil- ford van Masson. 'Verrassing' Masson deed het gisteren voor komen alsof dat bedrag voor hem indertijd een volstrekte verrassing was. "Ik had slechts 10.000 gulden nodig om iemand uit de brand te Brief van ABP over te veel betaalde huur HEERLEN (GPD) Alle 50.000 huurders van ABP-woningen krij gen over enkele dagen een brief over de wijze waarop het pensioen fonds hen schadeloos zal stellen voor mogelijk teveel betaalde .huur. Het ABP wil niet wachten tot het onderzoek naar fraude met wo- ningbouwsubsidies is afgerond, en al evenmin tot de parlementaire enquêtecommissie klaar is. In de brief zal de ABP-directie de eigen bevindingen over de subsi die-affaire verwoorden en de rege ling van de schadevergoeding uit de doeken doen, aldus gisteren ABP-hoofddirecteur Snijders. De fraude met woningbouwsub- sidies is ontdekt bij het onderzoek naar de zaak-Masson. Het ABP, maar ook andere investeerders, worden ervan verdacht de stich- tingskosten van woningen ten op rechte te hebben opgeschroefd om zo extra subsidie te krijgen. Als ge volg daarvan hebben huurders mo gelijk al enkele jaren teveel huur betaald. Van alle Nederlandse pilgebruik- sters slikt 90 procent een licht ge doseerde pil. Daarin zitten relatief weinig oestrogenen, een van de werkzame hormonen in' de pil. Door de lage dosering komen bij het gebruik van lichte pillen veel minder vervelende bijverschijse- len voor als bij het gebruik van de 'ouderwetse' zware pil. Niet alle minipillen zijn hetzelfde van sa menstelling en bovendien zijn ze ook niet allemaal even goed, zo is uit het onderzoek van Van der Varige gebleken. Bij slechts 40 procent van een groep gëbruiksters van een lichte pil deden de eierstokken helemaal niets, zodat de kans op zwanger schap was uitgesloten. Bij zo'n 30 procent van de vrouwen waren de eierstokken actief. Bij nog eens 30 procent was de eirijping zo ver gevorderd dat een eisprong (ovula- Zon gevraagd. Maar ik kreeg in eens 119.000 gulden op mijn reke ning gestort. Dat liet ik maar zo. Overboeken is oók zo'n toestand". Toen rechtbankpresident Wort- mann opmerkte dat dit toch vreemd was omdat Masson voor deze 'lening' 12 procent rente per jaar moest betalen, antwoordde Masson met een schouderophalen. Yanwood betaalde in totaal 379.000 gulden aan Wilford. Mas son reageerde gisteren boos toen bleek dat Justitie weet had van een transaktie van 30.000 gulden van Wilford aan mevrouw Masson. "Hoe is men dat aan de weet geko men? Dat is vermoedelijk op ille gale wijze gebeurd", zei Masson. De rechtbankvoorzitter beloofde dit uit te zullen zoeken. Vandaag werd het proces voortgezet, op nieuw zonder de zieke officier van justitie Laumen. Fraude-officier Van Opstal vervangt hem. Brabant komt met eigen plan om verzuring aan te pakken DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant heeft een eigen, aanvullend actieprogramma opge steld om de verzuring van het mi lieu tegen te gaan. Dat is nodig om dat de verzuring in Brabant 15 pro cent boven het landelijk gemiddel de ligt. "Zelfs als het landelijk be leid dat is opgesteld om de verzu ring tegen te gaan slaagt, dan nog zullen de doelstellingen in het jaar 2000 vrijwel nergens in Noord-Bra bant worden gehaald", aldus een gisteren verschenen rapport waar in het actieprogramma wordt be schreven. Het Noordbrabantse zandgebied is uitermate gevoelig voor verzu ring. De grootste problemen doen zich voor in het zuidoostelijk deel van de provincie en in het Peelge- bied. Daar is al 30 procent van het bos reddeloos verloren, terwijl 67 procent minder of weinig vitaal is. Als er niets extra's gebeurt kan niet worden voorkomen dat op korte termijn nog veel meer kwij nende bomen, natuurgebieden en onbegroeide bodems in ernstige mate worden aangetast, aldus het rapport. Luchtverontreiniging veroor zaakt jaarlijks in Noord-Brabant een schade van naar schatting min stens 50 tot 80 miljoen gulden. De grootste vervuilers zijn de Amer- centrale van de Provinciale Noord brabantse Electriciteits Maat schappij PNEM in Geertruiden- berg, het wegverkeer en de land bouw. In het rapport wordt erkend dat de provincie weinig mogelijk heden heeft om zelf wat te doen. Toch wil Brabant extra maatrege len treffen. Man gijzelt kind GRONINGEN (ANP) - De politie van Groningen heeft gisteren een 31-jarige man aangehouden die zijn anderhalf jaar oude dochtertje onder bedreiging van een mes had vastgehouden. De man had zich verschaost op een gebarricadeerde slaapkamer in het huis waar hij woont. Hij wilde van de moeder, met wie hij volgens de politie een los-vaste relatie heeft, gedaan krij gen dat het meisje op zijn naam kwam te staan. De dochter van de twee staat nu op naam van de moe der. Andere pogingen van de man het kind op zijn naam te krijgen waren steeds op niets uitgelopen. tie) het gevolg zou kunnen zijn. In zes gevallen (3 procent) was sprake van een ovulatie. Er komt dan een rijpe eicel vrij, waardoor éen reële kans op zwangerschap bestaat. Volgens Van der Vange is de be trouwbaarheid van de lichte pil niet afhankelijk van de dosis oe strogenen, maar van het progesto- geen, het andere geslachtshor moon in de pil. "Ik wil niet zeggen dat er onbetroüwbare pillen op de markt zijn, maar bij de pillen die uit ons onderzoek als minder effec- t'ief naar voren zijn gekomen, zou het aan te raden zijn de pauzeperio de tussen twee strips te verkorten van een week naar vijf dagen. Dat zou de werkzaamheid ten goede komen", aldus Van der Vange. Van de zeven onderzochte pillen kwamen er twee als duidelijk beter naar voren: Marvelon (een van de meest gebruikte pillen in ons land) HOEVELAKEN (ANP) - Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten (BNG) eist van Justitie snel duidelijkheid over vervolging we gens subsidiefraude. In een officië le reactie op de grootscheepse in val in kantoren van het BNG en dochterondernemingen van giste ren, stelt de directie 'met grote ver ontwaardiging' vast dat Justitie al 2,5 jaar onderzoek naar valsheid in geschrifte en oplichting doet zon der met beschuldigingen te ko- De raad van bestuur wil die nu wel eens horen, zodat het BNG 'adequaat kan reageren en de zaak uit de sfeer van verdachtmakingen kan halen'. Directe aanleiding voor de actie van gisteren was het VPRO-programma Gouden Ber gen. Bouwfondsdochters zouden woningcomplexen naar elkaar toe schuiven om extra subsidie in de wacht te slepen, aldus de makers van het in maart uitgezonden pro gramma. Justitie verdacht aanvan kelijk alleen Bouwfondsdochter Interim in Assen van deze truc, die miljoenen zou hebben opgeleverd. Inmiddels verdenkt Justitie het hele BNG, in het bijzonder de Al gemene Nederlandse Woningstich ting in Hoevelaken. De zaak wordt en een nieuwe, nog niet geregi streerde driefasenpil. Bij gebruik- sters van deze twee pillen was de minste eierstok-activiteit waar te nemen. De andere vijf pillen (My- crogynón, Neocon, Trinodeol, Dia ne 35, Tweefasen-Marvelon) laten vaker een steekje vallen, zo is ge bleken. Van deze vijf merken zijn de laatste twee nog niet in Neder-, land geregistreerd. Van der Vange wijst erop dat niet alleen de activiteit van de eier stokken bepalend is voor de kans op zwangerschap. De pil veroor zaakt ook verschijnselen in de baarmoeder die bevruchting en in nesteling van een per ongeluk ge rijpte eicel moeilijk maken. Of ook die 'beveiliging' bij bepaalde pillen minder is of zelfs geheel ontbreekt, is niet te zeggen. Dit zou uit later onderzoek moeten blijken, aldus de promovenda. ook betrokken bij de komende par lementaire enquête naar de fraude met woningbouwsubsidies. Voorzitter Viersen van de raad van bestuur van het BNG zocht twee maanden geleden dé publici teit over de zaak met een brief van het accountantskantoor van de Vereniging van Nederlands Ge meenten, waarin de accountants verklaren dat het Bouwfonds het ministerie van volkshuisvesting niet heeft opgelicht. Ook beschikte Viersen over een brief van de toen- Betere controle departementen DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren twee moties aangenomen om een tekort schie tende accountantscontrole op de departementen te ondervangen. In een motie-Melkert (PvdA) die met algemene stemmen werd aangeno men wordt de regering gevraagd om uiterlijk 30 juni 1987 een plan te overleggen. In een motie-Engwir- da, waar uitsluitend PPR en PSP tegen stemden, wordt bepleit om de controle-uitgaven blijvend met vijftig miljoen gulden te verhogen. Dat geld moet mede bestemd wor den voor hogere salarissen voor de departementale accountants die momenteel door de particuliere ac countantsbureaus worden wegge zogen. ROTTERDAM (GPD) - Greenpea ce is vanmorgen een actie begon nen tegen de voortdurende veront reiniging van de grote rivieren. Bij de bedrijven Cynamid, Tiofine en DSM in het Rijnmondgebied wer den boven lozingspijpen borden opgehangen, waarop aangegeven staat hoeveel gif jaarlijks met ver gunning wordt geloosd. Hans Guyt van Greenpeace zegt dat Nederland wat betreft de ver vuiling de hand in eigen boezem moet steken. "Vrijdag wordt er een ministersconferentie over de Rijn gehouden. Smit-Kroes wil die als propaganda gebruiken. Ze doet net alsof wij het slachtoffer zijn van wat er in het buitenland gebeurt, Onderwij svernieuwer Van Calcar overleden DEN HAAG - De schoolpsycho loog Co van Calcar, een van de be langrijkste onderwijsvernieuwers, is gisteren op 51-jarige leeftijd in Parijs overleden na een verkeers ongeval. Van Calcar was in het be gin van de jaren '70 een van de be langrijkste vertegenwoordigers van de stroming die extra aandacht voor kansarmen bepleitte. Cen traal daarin stond de gedachte dat onderwijs niet zozeer gericht moet zijn op prestaties, maar meer op het welzijn van de mens. Hoewel de prestatiegerichtheid weer in opmars is, is Van Calcar zijn visie altijd trouw gebleven. Be gin dit jaar werd hij aan de Univer siteit van Amsterdam benoemd tot bijzonder hoogleraar 'onderwijs en samenleving'. Bij zijn intrede be pleitte hij toen nadrukkelijk 'ont wikkelingskansen van kinderen in achterstandssituaties'. malige staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting), waaruit zou blijken dat ook de bewindsman die mening toegedaan was. Het Bouwfonds Nederlands Ge meenten is eigendom van enkele honderden gemeenten. Het bouwt jaarlijks duizenden woningen in de koop- en huursector, gesubsi dieerd en ongesubsidieerd. Het verzorgt tevens hypotheeklenin gen en (levens)verzekeringen. Voorts adviseert een van de circa 15 werkmaatschappijen de ge meenten over toe te kennen ge meentegarantie aan potentiële ko pers. Bij de groep werken ruim 500 mensen. Volgens de meest recente cijfers (uit 1984) bedroeg de omzet 257 miljoen. Het fonds had toen voor 6,3 miljard gulden hypothe ken uitstaan. DELFZIJL (GPD) Een 22-ja- rige man uit Appingedam liep gisteren het bureau van de ge meentepolitie Delfzijl binnen om een vergrijp van ruim 7 jaar geleden te bekennen. De man had spijt gekregen en zijn geweten liet hem niet met rust: hij had op 15 juni 1979 in Ap pingedam uit baldadigheid een bromfiets in brand gestoken. De schade wil hij nu vergoeden. ADVERTENTIE meer aan. Het is ook doodzonde, want je betaalt immers een kapi taal. Het zijn wel hoogseizoenprij- zen, al ligt er geen sneeuw". In Oostenrijk zijn diverse bestemmin gen voor de krokusvakantie nu al volgeboekt, terwijl er in de kerst dagen nog overal plaats is. Ook in Zwitserland zijn de hotels nog lang niet volgeboekt. Met de sneeuw valt het volgens de Oostenrijkse en Zwitserse ver keersbureaus dit jaar heel erg mee. Oostenrijk is de laatste twee dagen verblijd met forse sneeuwbuien, die weliswaar in Wenen voor een grote verkeerschaos zorgden, om dat niemand sneeuwkettingen had, maar die voor de wintersport gebieden als geroepen komen. Zowel de NS als het Oostenrijks verkeersbureau verwachten dat de sneeuw nog een groot aantal men sen ertoe over zal halen om op het laatste moment toch tot een win tersportvakantie te besluiten. "De sneeuwbeelden van het NOS-jour- naal over Oostenrijk zijn nu al merkbaar in een stijgend aantal last-minute boekingen" aldus de woordvoerder van de NS. maar hier kunnen wij er ook wat van". De Grèenpeace-woordvoerder wijst erop dat Cynamid voor onbe paalde tijd koolwaterstof mag lo zen, waarvan een deel kankerver wekkend is. Tiofine loost 9 miljoen ton afvalzuur, waarin 2000 ton zwa re metalen zitten. Het is mogelijk om die afvalzuren veilig te verwer ken, maar dat gebeurt niet. DSM loost per jaar 1,2 miljoen ton afval- gif, waarvan 2,5 ton cadmium. De milieuorganisatie heeft grote bezwaren tegen het Nederlandse vergunningenbeleid. Die worden voor onbepaalde tijd verleend, zon der dat er sprake is van druk om de lozingen te saneren. Waar wel tijds limieten worden gesteld, blijken die niets voor te stellen, meent Greenpeace. Met de acties bij de bedrijven in Rijnmond en morgen in Zwitser land en Duitsland hoopt Greenpea ce dat de ministersconferentie echt iets zal opleveren: strenge regelge ving voor veiligheidsmaatregelen bëeindiging van de 'legale vervui ling'. Gesprek 'onder vier ogen' Van Thijn en Van Dijk DEN HAAG (GPD) Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en burgemeester Van Thijn praten morgen onder vier ogen over de ir ritaties die tussen hen zijn ont staan. De Amsterdamse burge meester had Van Dijk in een inter view met het dagblad Parool ervan beticht een onmogelijke gespreks partner te zijn. Van Thijn noemde de minister een 'oude 78 toerenplaat die zich zelf steeds herhaalt', en gaf hem de bijnaam 'Scrooge' (naar de vrek uit een verhaal van Charles Dickens) en 'de kluizenaar van de Schedel- doekshaven' (naar de plek waar het ministerie van binnenlandse zaken zetelt). De minister op zijn beurt liet in een radio-interview weten dat de burgemeester 'de man speelde in plaats van de bal' en dat Van Thijn 'wel aan het eind van zijn Latijn moest zijn om zich te verlagen tot zo'n persoonlijke aanval'. Van Thijn was tot zijn uitspraken geko men na een teleurstellende poging om de problemen bij de AmsterT damse politie te bespreken. Het gesprek van morgen is een persoonlijk gesprek zonder officië le status, zo heeft de woordvoerder van Van Dijk laten weten. Ton subsidie voor homo-monument DEN HAAG (ANP) Op voorstel van de PvdA heeft de Tweede Ka mer gisteren besloten om een ton extra subsidie te geven voor een homo-monument aan de voet van de Amsterdamse Westerkerk. Het monument, dat ruim vier ton kost en bestaat uit drie roze marmeren driehoeken, wordt opgericht ter nagedachtenis aan de homosek suele mannen en vrouwen die in de Tweede Wereldoorlog zijn omge bracht door de nazi's. Jareniange acties in de homo-wereld zelf brachten niet voldoende geld op. Al eerder zegde WVC anderhalve ton subsidie toe. Minister Brink man (WVC) zegde gisteren op aan dringen van de Kamer ook de extra subsidie toe. Het CDA en de kleine christelijke partijen stemden tegen de extra subsidie. Nu in de Bijenkorf: een stoffenmarkt waar u een breed assortiment sterk afgeprijsde modestoffen in allerlei kwaliteiten vindt. Zoals: wol, katoen, polyester, zijde en diverse mengingen. Uni en gedessineerd. Ook: diverse breigarens, o.a. van bekende merken, met minimaal 4596 korting. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF SCHEVENINGEN - Dank zij de harde wind, zijn er Op de stranden allerlei spullen aangespoeld die voor menigeen waardevol kunnen zijn. Deze man beproefde zijn geluk bij het Scheveningse strand. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5