'Nieuwbouw opsteker voor oud Leiderdorp' Initiatiefnemer over Kerklaan-plan Stoep Tuinpad onderbroken. SBBISS0S Concerten en diensten in teken van Kerstmis College: oude raadhuis toch niet aan vereniging verhuren Kabelnet Leiderdorp in januari uitgebreid w REGIO LEIDEN WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 Agenda WOENSDAG Leiden Marekerk - kerstzangavond, m.m.v. koor Vox Jubilans uit Waddinxveen, 20 Rijksherbarium - Sehelpenkade, lezing over 'Planten in de Bijbel', 20 uur. NZH-ontspanningslokaal - Rijnsburger- weg 1, dia-avond over de Blauwe Tram. 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, twee films: 'Club de Femmes', 20 uur; 'Het Afscheid', 22.15 uur. Schouwburg - 'Herenleed' door Armon- do. Cherry Duyns en Johnny van Doorn, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - Nederlands Philhar- monisch Orkest o.l.v. Istvèn Parakanyi. 20.15 uur. Waag - Madrigaalkoor en blazersensem ble van Sempre Crescendo o.l.v. Bas- tiaan Blomhert, 20.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Sonder- lyc Ensemble, 20.15 uur. Vrouwentelefoon Sexueel Geweld - be reikbaar van 20-23 uur, tel. 126844. Zoeterwoude Dorpskerk - adventszangdienst, 20 uur. Oegstgeest Rijnlands Lyceum - Apollolaan, show door leerlingen, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden Kapelzaal K&O - Robert Oskam, viool. Hans Lodders, alt-viool en Fransje Dorst, piano, 12.45 uur. Stadsgehoorzaal - Rijnlands Christelijk Mannenkoor m.m.v. Elzbieta Szmytka en Daniel Wayenberg, 20 uur. Voorschoten Clubhuis SVLV - Jul. van Stolberglaan, kerstbingo, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kerstklaver- jassen bij buurtver. De Buitengewonen, 20 uur. Meer nieuws uit de regio op pag. 11 Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: Menno L. z.v. M.L. Taai-Ouwejan, Billy L.A. z.v. L.A. van der Valk-Nieuwenhuis, Dirk J. z.v. C.M. Schipper-van der Krogt. Rectificatie: Christel H.W. d.v. O.B.M. Meijer-van Kempen. Ondertrouwd: W. Tebbens met V Er adus, F.G.M. Karremans met M.E. van der Linden. Overleden: P.C.A.J. Beekmans. oud 84 jaar, W.C. Pasman, oud 77 jaar, Th.L. van der Meer, oud 74 jaar, K. Holterman. oud 64'jaar, A.W. van der Hoeven, oud 76 jaar, H.C.A.Ch. van den Nieuwenhof, oud 75 jaar, J. Terlaak, oud 74 jaar. WARMOND - Geboren: Andy zv E.C. Komen en P.M. van der Linden, Coen Johannes zv J.M.J. van Winsen en J.J.A.G.M.-Kortekaas, Lars zv. H.W. Al berts en A.G.M. de Groot. Getrouwd: T.S.F. Goslinga met Th.M.L. van Winsen. Overleden: C.A.G. Kortekaas (1922), M.C. Sneeboer (1900), A. Rotteveel wv Heemskerk (1896), W. Bruul (1898), E.M. van Wijk (1894), A.M. Blansjaar (1898), N. Gelderman ev Snijder (1898), K.E. Badde wv de Goede (1900), F.H. Ba- rends (1909), A.M. Bakker (1900), J. Ze venhoven (1923). LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 LEIDERDORP - De nieuwbouw aan het Kerklaantje zal de oude dorpskern van Leiderdorp een opsteker bezorgen. Daarvan is de animator van het zes huizen tellende plan, de Leidse leraar Vincent Molkenboer, overtuigd. Niet al leen de huizen worden in hetzelfde sfeertje gehouden, de entourage wordt eveneens aangepast. Zo zullen er oude lantaarns worden geplaatst en komen de kleine klinkertjes na de bouw weer terug in het laantje dat in de schaduw van de Hoofdstraat ligt. Voor wat de huizen zelf betreft - vier kleinere, twee grote - heeft de architect ongeveer dezelfde groot te en verhoudingen aangehouden als de onlangs afgebroken huisjes hadden. Maar van kopiëren is geen sprake, stelt Molkenboer nadruk kelijk. "Je moet niet iets namaak- ouds willen neerzetten, niet gaan imiteren wat nooit heeft bestaan. Het worden gewoon moderne hui zen - maar wel in een oud stijltje". Molkenboer - niet te verwarren met zyn broer, het Leiderdorpse PvdA-raadslid - is zegevierend uit de strijd gekomen. Een strijd die losbarstte zodra bekend werd dat de huisjes aan de Kerklaan, die ooit onder meer fungeerden als gaarkeuken en stempellokaal, moesten worden afgebroken. Ter wijl aan de ene kant een aantal Lei derdorpers en instellingen tracht ten de pandjes voor sloop te behoe den, stonden er al particulieren én projectontwikkelaars klaar met nieuwbouwplannen. Onder de gegadigden-van-het- eerste uur was Molkenboer. Waar om juist hij uiteindelijk zou wor den uitverkoren zijn geesteskind te realiseren? "Misschien heb ik het meeste geduld gehad. En de eerste schetsen die ik op het gemeente huis liet zien, sloegen enorm aan. Zowel bij het college, de raad als de omwonenden". Betaalbaar Uitgangspunt van het plan-Mol- kenboer is van meet af aan de be taalbaarheid geweest. Aanvanke lijk opteerde hij met zijn broer en stoelenmatter Jan Bodijn voor drie huizen. Dat bleek onhaalbaar. Een poging om het restauratieplan van Leiderdorper Ed ten Hooven met het plan-Molkenboer te combine ren mislukte. Uiteindelijk werd be sloten dat het zes huizen bij zou den komen aan het Kerklaantje. Vier daarvan nemen de plaats van de gesloopte pandjes in. De andere twee worden opgetrokken op het braakliggende terreintje daarnaast. Eerstgenoemde vie huizen kun nen dankzij de premie van het rijk worden gebouwd voor netto 135.000 gulden. Bijna verdacht Vincent Molkenboer: animator van het plan-Kerklaan. "Grote voordeel is datje kunt zeggen hoe je het wilt hebben.. (foto Holvast» weinig, maar Molkenboer bestrijdt dat er 'goedkope rotzooi' wordt neergezet. "Er wordt toch echt met eersteklas bouwmaterialen ge werkt. En er komt dubbel glas in. de ramen krijgen kleine vakverde lingen. Als je zoiets in eigen beheer doet. is dat natuurlijk altijd goed koper. Bovendien hoefden we geen btw te betalen over de grond". De twee huizen die naast het pand van Bodijn komen te staan, Zo-ziet de Leiderdorpse Kerklaan er medio augustus volgend jaar uit. Links de vier kleinere huizen, die in de premie-D sfeer worden gebouwd. Daarnaast de twee grotere vrije sector-woningen plus garages. De nieuwbouw komt tussen het Dorpshuis en het huis van stoelenmatter Jan Bodijn in te staan. vallen onder de categorie vrije sec tor. Ze moeten bijna 300.000 gul den opbrengen, maar daarvoor in de plaats krijgen de bewoners dan wel een praktisch vrijstaand huis plus garage. Liefhebbers genoeg die in het oude centrum, pal tegenover het kerkhof, willen wonen. Er moest uiteindelijk worden geloot tussen zo'n 20, 25 gegadigden. Molken boer is enthousiast over de samen stelling van de groep die is overge bleven. "Het varieert sterk: er zit ten hele jonge mensen tussen, maar ook veertigers. In elk geval zijn het allemaal mensen die in Lei derdorp wonen of er werken". Eerste paal Anderhalf jaar tekeningen pre senteren, aanpassen, praten met gemeente, aannemer, sloper, om wonenden: zou Molkenboer een ander willen aanraden om zo'n nieuwbouwplan uit te werken? "Toch wel. Het is heel leuk om te doen. Helaas is het niet altijd mo gelijk. Grote voordeel is datje kunt zeggen hoe je het wilt hebben. Qua indeling bijvoorbeeld. Kom daar in de doorsnee-nieuwbouw eens om". De eerste paal voor de wonin gen aan de Leiderdorpse Kerk laan is afgelopen maandag gesla gen. Vincent Molkenboer nam zelf de officiële handeling voor zijn re kening. Het is de bedoeling dat de nieuwbouw medio augustus 1987 in gebruik wordt genomen. Bewoner weigert medewerking WASSENAAR - Het smalle, gevaarlijke Tuinpad in Wassenaar heeft geen rechte, ononderbroken stoep gekregen. Bewoner van Tol bleef hardnekkig weige ren om de parkeerplaats vlak onder zijn raam op te offeren en de dame die twee huizen bezit in deze toele veringsstraat van de Langstraat ziet evenmin iets in de voorziening. Zij woont er niet en weigert haar tuin te laten halveren. De belangengroep Tuinpad betreurt dit alles diep. Zij begon 13 jaar geleden een juridische strijd toen de gemeente de straat van vier op zes meter wilde bren gen en bewoners niets terugkregen voor hun opgeof ferde tuintjes. Wanneer er aan de bewoonde kant een brede stoep komt met opstaande rand en parkeervak ken, kunnen voetgangers eindelijk veilig doorlopen, aldus de leden. Anders moeten bewoners en bezoe kers zich tot in de eeuwigheid tussen de vrachtwagens en personenauto's doorworstelen. "De straat is vaak één grote opstopping", aldus woordvoerder W.C. van Beekum. Dit leidt regelmatig tot conflicten. Mopperende bewoners en scheldende chauffeurs. "Het Tuinpad heeft daardoor een slechte naam gekregen onder de chauffeurs", aldus Van Bee kum. Hij vertelt een anekdote: "Een vrachtauto ging voor het architectenbureau aan de overkant lossen. Ze zaak was in donker gehuld en men had last van de autoradio. De architect praatte net met een opdracht gever en een collega vroeg om stilte. Toen de chauf feur niet eens reageerde, deed de compagnon de radio zachter. Vloeken dat die chauffeur deed. Ook de op drachtgever kreeg de volle laag". De politie zou echter weinig (kunnen) doen en win keliers krijgen vrij baan: "Ze kunnen alles en kunnen alles krijgen", aldus de bewoners. Ook de parkeerlust van winkelpersoneel is in het Tuinpad berucht. Van daar het verzoek de straat 'parkeervrij' te maken. Vooral dwarsligger Van Tol wijst op die problemen. Wanneer hij zijn privé-parkeerplaatsje opoffert, is hij er niet langer zeker van dat hij tussen de middag snel stond niks tegenover". Het gevolg is dat Van Tol en Een overzichtje van de werk- zijn auto kwijt kan. "Mijn huis wordt gewoon minder twee van zijn nabije buren een verlaagd stoepje heb- zaamheden aan het Wassenaarse waard", is zijn conclusie. ben gekregen, iets verder van de huizen af. Privé-par- Tuinpad: een nieuwe bestrating in De gemeente, op haar beurt, kwam Van Tol "totaal keren blijft hierdoor mogelijk. het midden en links, voor de wonin- niet tegemoet"..Hij zou niets krijgen voor de af te sta- In totaal kost de operatie, die vorige maand geleden gen, een nieuw stoepje met op- ne grond. Zelfs een garagebox in de buurt kon er niet begon en half januari moet zijn afgerond, ruim twee staande randen. Aan de rechter- vanaf. De zoon: "Mijn vader heeft zes jaar geleden al ton. Voor die prijs wordt het pad opnieuw bestraat, kant zijn wat bedrijven gevestigd om zo'n garage gevraagd. Niks hoor. Het mag geen komen er drie en een halve tegel brede trottoirs en en hebben Langstraat-winkels cent extra kosten". En: "Voordat de werklui kwamen trottoirbaïnden, glooiende drempels, parkeervakken achteruitgangen. zeiden ze van de gemeente nog: toe nou joh. Maar er en ouderwetse lantaarnpalen. (foto Ho,vast> Kerstbingo De supporters van de Voorscho- tense voetbalvereniging SVLV or ganiseert morgen een grote kerst bingo in het clubhuis aan de Juliana van Stolberglaan. Aan vang acht uur. Volgende week maandag, 22 december, kan ieder een komen kerst-klaverjassen in hetzelfde clubhuis. De eerste kaarten worden 's avonds om acht uur geschud. Kosten 3,50. Postduiven De postduivenvereniging Lei derdorp organiseert komend weekeinde haar jaarlijkse ten toonstelling in de Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan in Lei derdorp. De tentoonstelling is za terdag geopend vanaf zeven uur 's avonds en op zondag tussen elf en vijf uur. Plantenmarkt Traditiegetrouw wordt er in de ze donkere dagen voor kerst weer een kerstplantenmarkt gehouden in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude. De opbrengst van de markt is bestemd voor het on- derhoudsfonds van de Dorpskerk. De markt is op 19 en 20 december. REGIO - Een groot aantal kerst concerten en speciale kerstdien sten staat er de komende weken in de Leidse regio op stapel. Zo wordt de jaarlijkse adventsdienst in Zoe terwoude vanavond gehouden. Plaats van handeling is de Dorps kerk. Medewerking aan de dienst verleent het zangkoor van de Christus Dienaarkerk, het Eigen tijds-jongerenkoor, 'Zingt den Heere' en blazersensemble Sueta- na Musica. Toegang gratis; aan vang acht uur. De Zoeterwoudse St. Jans Fanfa re sluit het jaar met een kerstcon cert in het Muziekcentrum af. Aan staande zondag om half drie is het zo ver. Het Eigentijds-koor ver leent zijn medewerking aan de middag en, traditiegetrouw, de kerstman brengt eveneens een be zoek aan het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Kinderen kun nen zondagmiddag naar een video film komen kijken. In de Warmondse Matthiaskerk wordt komende zondag een kerst concert gehouden. De verschillen de koren van de parochie laten daar enkele nummers uit hun re pertoire horen. Samen met de aan wezigen worden er ook een paar liederen gezongen. Tussen deze ge zangen door kan men luisteren naar het optreden van enige vocale en instrumentale solisten. Het adres van de kerk is Herenweg 78, het concert begint om drie uur. Ook in Warmond: de jaarlijkse kerstzang rond de Pomp op de avond voor kerstmis, 24 december. Op het sfeervolle pleintje aan de Dorpsstraat komen de Warmon- ders weer bijeen om kerstliederen te zingen. De Brassband verleent muzikale medewerking en er is een voordracht van kinderen. Aanvang tien voor half acht 's avonds tot acht uur. De jaarlijks terugkerende volks kerstzang in Leiderdorp zal dit jaar worden gehouden op zondag 21 de cember, 's avonds om half zeven in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Medewerking verle nen de chr. Oratoriumvereniging 'Excelsior' en het jongerenkoor Leiderdorp. Beide koren staan on der leiding van Jos Schohaus. Or ganist is Frans Grims. Op Tweede Kerstdag concerteert het duo Johannes Leertouwer (viool) en Derk Pik (piano) in het Wassenaars cultureel centrum 'Warenar' met werken van Bach, Brahms en Mozart. Leertouwer en Pik vormen al sinds 1980 een duo, dat met veel succes optreedt. Kaar ten voor het concert zijn verkrijg baar bij Warenar aan de Kerkstraat 75, het gemeentekantoor, Wasse naars Nieuwsblad aan de Langs traat en bij K&O aan de Oude Vest in Leiden. De Voorschotense koren 'Exul- tate Deo', het 'Kamerkoor' en de 'Alouettes' geven deze maand con certen. 'Exultate Deo' maakt zich, met het 'Rijnlands Christelijk Mannen koor'. op voor het traditionele kerstconcert op 23 december in sporthal de Vliethorst. Solisten zijn de Poolse Elzbiëta Szmytka (sopraan), pianist Harry Holtman en organist Aad van der Hoeven. Jan A. Rietmulder verzorgt de de clamatie. Het geheel staat onder leiding van dirigent Sander van Marion. Voor de zesde maal in suc cessie verzorgt het koor een derge lijk concert, dat altijd een bomvol le zaal trekt. Liefhebbers wordt dan ook aangeraden tijdig een kaart te kopen. Dat kan bij Besuij- en (Voorstraat 13) en bij de Voor schotense Rabobanken. Twee dagen eerder, op zondag 21 december, geven het 'Kamerkoor' en meisjeskoor 'De Alouettes' een kerstconcert in de kapel van Huize Bijdorp aan de Veurseweg in Voor schoten. Beide koren staan onder leiding van Rita Eriks-Zonneveld. Instrumentale medewerking verle nen leden van. het Voorschotens Barokensemble en organist Aat Eriks. Er worden liederen uitge voerd in de Nederlandse, Engelse, Duitse en Franse taal. Toegangsbe wijzen zijn te bestellen bij de koor leden. Informatie daarover is ver krijgbaar bij mevrouw Stigter, tele foon 071-763892. Overigens is de toegang gratis, maar wordt er na af loop van het concert een collecte gehouden. WARMOND - Een domper voor de Vereniging het oude Raadhuis: burgemeester en wethouders van Warmond stellen de raad toch voor de linkervleugel van het oude raad huis aan de iWarmonder N.A. de Vlam te verhuren. Enkele weken terug adviseerden zowel de raads commissie welzijn als die van fi nanciën, beide in meerderheid, het dagelijks bestuur van de gemeente het gebouw aan de vereniging, die al is ondergebracht in de rechter vleugel, ten goede te laten komen. B en W leggen in hun voorstel dat morgen in de gemeenteraads vergadering zal worden behandeld uit waarom zij de twee commis sieadviezen niet willen opvolgen. Het dagelijks bestuur ziet, gelet op de financiële positie van de ge meente en de verwachtingen voor de directe toekomst geen mogelijk heden om een subsidie van 3.500 a 4.000 gulden te verstrekken. De vereniging had daar toen de be sprekingen over de verhuur al in volle gang waren ten lange leste om gevraagd. Zelf kan de ongesub sidieerde vereniging de gevraagde huur ad 319,17 gulden per maand niet opbrengen. Zeker niet als daar gas-, licht- en water- en andere ex ploitatiekosten bij komen. Ook in de andere mogelijkheid waarop de commissies en de ver eniging zelf hebben gewezen, zien B en W geen heil. De verhuur voor een proefperiode van één jaar met verstrekking van een aanmoedi gingssubsidie van duizend gulden acht het dagelijks bestuur van de gemeente "onverantwoord" want "er bestaat geen enkele zekerheid dat de vereniging na het verstrij ken van het proefjaar aan haar fi nanciële verplichtingen aan de ge meente zal kunnen voldoen". Uit de tekst is voorts op te maken dat B en W het betreuren dat zy met de vereniging geen zaken kunnen doen. Behalve de vereniging waren er nog drie kandidaten. Eén van die drie was een niet-Warmondse kan didaat en viel daarom af. Tussen de resterende twee is geloot. Als ge lukkige kwam de Warmonder Vlam uit de bus. Vlam wil de ruim te gebruiken voor het uitgeven van bibliofiele banden op het gebied van literatuur, grafiek en fotogra fie. Produktie en opslag vinden overigens elders plaats. Bij de vereniging wordt ernstig betwijfeld "of Warmond daar nu op zit te wachten",. De vereniging zelf zit al sinds haar oprichting te wachten op de mogelijkheid het hele gebouw, dat zij open wil heb ben en houden voor de hele War mondse bevolking, te betrekken. Het bestuur zegt in het verre verle den de toezegging te hebben gehad dat het het hele gebouw zou 'krij gen'. Het bestuur stelt ook dat het met de nu beschikbare ruimte niet meer toekomt. LEIDERDORP - Begin januari wordt een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de uitbrei ding en aanpassing van het Leider dorps kabelnet. Als het werk is af gerond, hebben de Leiderdorpers de beschikking over 18 zenders plus twee reserve-kanalen. De bewoners van de flats in de Schansen, Dreven, Vogelwijk, Horsten, Van Diepeningenlaan, Laan van Ouderzorg en Splinter laan zullen het meeste van de werkzaamheden merken. In ge noemde straten en wijken ligt nog een oud kabelsysteem waarbij meer abonnees op één doorgaande kabel zijn aangesloten. Deze oude ZOETERWOUDE - Een ontsnapt schaap heeft gisteren rond het middaguur het treinverkeer rond Zoeterwoude in de war gestuurd. Het beest, dat ter hoogte van de molen achter Heineken op on verklaarbare wijze de spoorbaan had bereikt, dwong machinisten 10 tot 20 kilometer per uur te rijden. De politie moest de viervoeter naar het weiland terugjagen. netten kunnen zo'n groot aantal zenders niet doorgeven. Ze worden vërvangen door het systeem dat in de rest van Leiderdorp wordt ge bruikt. Het grootste deel van het werk gebeurt buiten, in de grond en aan de gevel. De nieuwe bekabeling wordt langs de gevel aangebracht in kokers of buizen. De werklieden zullen af en toe ook op de balkons van de bewoners moeten zijn. Wanneer buiten alles klaar is, moet er in huis ook worden ge werkt: de nieuwe kabel wordt door de gevel gestoken en er moet een nieuwe contactdoos worden ge monteerd. Men krijgt daar bericht Het werk moet omstreeks juli 1987 zijn voltooid. Leiderdorpers kunnen dan kiezen uit de volgende zenders: Nederland 1,2 en 3, BRT 1 en 2, een info-kanaal, Europa TV, Abonnee TV. RTB 1. TV 5, Sky Channel, Duitsland 1,2 en 3, BBC 1 en 2. Anglia TV en Music Box. Het zenderpakket voor radioluisteraars verandert niet; ook de frequenties voor de radio blijven hetzelfde. OEGSTGEEST - Burgemeester Sj. Scheenstra van Oegstgeest heeft gistermiddag de 60-jarige plaatsgenoot J.W.C. de Best onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De Best was 40 jaar in dienst van de LOI, waar hij de laatste jaren functioneerde als chef postverwerking. Binnenkort gaat hij met de VUT. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2