'Vrouwen en liefde domineren al zo lang in de muziek' 'Veel van binnenkant van mensen gezien' Familievoorstelling met veel spektakel Leiden English Choir in vorm Serge Lifar: omstreden danser en choreograaf WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST Nieuwe radiopastor Hans Stolp GRONINGEN (GPD) - „Ik heb hier veel van de binnenkant van mensen gezien en ervaren wat ge loven betekent. Dat wil ik graag op ruimer schaal doorgeven. Ik vind het zelfs een voorrecht dat te mo gen doen". Dat zegt de nieuwe ra diopastor ds. Hans Stolp (44), die met ingang van 1 april de afgelo pen zomer overleden Alje Klamer opvolgt. Stolp heeft bijna tien jaar het pastoraat onder zieken in het Aca demisch Ziekenhuis Groningen verzorgd. Tot nu toe wees ds. Stolp alle beroepen naar elders af, „maar ik wil niet tot mijn 65e in een zie kenhuis werken. Werken met lij den en dood stempelt je toch. Dat is één punt. Een ander is dat ik er van houd in de ruimte te werken. En gaandeweg begon het idee van Notekr akers voor Tefsen en Rietman AMSTERDAM (ANP) - De 'Gou den Notekraker' voor amuse mentskunstenaars gaat dit jaar naar Jan Rietman (musicus en NCRV-presentator), Carry Tefsen (actrice) en Piet Zonneveld (leider KRO-orkest). De Nederlandse Toonkunstenaars Bond, die deze onderscheiding uitreikt, heeft dit gisteren bekend gemaakt. De onderscheidingen worden 16 januari volgend jaar uitgereikt tij dens het radioprogramma van Ted de Braak. Dit programma staat dan in het teken van de 'dag van de le vende amusementskunst'. KRO en NTB organiseren deze dag. 15 6) Rumors - Timex Social Club 16 8) You give love a bad na me - Bon Jovi 17 (34) Open your heart - Ma donna 18 (11) Notorious - Duran Du- ran 19 (14) Control-Janet Jackson 20 (15) I want you - Elvis Costello 21 (31) Radar love - Centerfold 22 Land of confusion - Ge- Amanda - Boston Rock around the clock - ZZNINormaal Each time you break - Nick Kamen Victory - Kool The Gang Ghostdancing - Simple Minds This is the world - Bob Geldof Died in your arms - Cutting Crew Hip to be square - Huey Lewis News Stay with me til - New London Chorale Living on a prayer - Bon Jovi Rain or shine - Five Star C'est la vie - Robbie Ne- 25 (38) 26 (27) 27 (20) 28 (29) 29 (18) 30 (30) 31 (39) 32 33 (23) 34 35 (37) 36 37 (24) 38 (36) 39 (22) 40 (35) vil Ik ben toch zeker - Kin deren voor Kinderen Jabdah - Koto In the army now - Sta tus Quo Warriors - Frankie Goes to Hollywood Love can't turn - Far ley Jackmaster Always the sun - The Stranglers (Stichting Ned. Top 40). Serge Lifar. (archieffoto! muziek alleen maar bestond uit percussieklanken. Maar niet alleen als balletdanser of choreograaf was zijn reputatie omstreden: Lifar daagde ook eens een goede vriend van hem uit voor een duel. Hij slaagde er in zijn rivaal in de arm te verwonden. Daarna stortte hij zich op zijn vriend en kuste hem en de vriendschap werd hersteld. Direct na de Tweede Wereldoor log werd Lifar beschuldigd van collaboratie met de Dujtse bezet ter. Hij was namelijk tijdens de be zetting door blijven geven met het geven van voorstellingen en werd in het sociale verkeer meer dan eens gesignaleerd in het gezel schap van Duitse officieren. On danks het feit dat hij werd gezui verd van de beschuldiging werden zijn voorstellingen in de naoorlog se periode vaak geboycot of over stemd door een ontevreden protes terend publiek. In 1958 verliet hij de Parijse Ope ra na een meninsgverschil met de leiding aldaar. Zijn laatste ballet werd in 1960 uitgevoerd in Lausan- het radiopastof-aat me wel erg te trekken. Daarom kon ik nu wél ja zeggen. De tijd die me hier rest. heb ik nodig om een aantal contac ten zorgvuldig af te bouwen. Som mige mensen begeleid ik al tien jaar..." Ds. Stolp heeft echt zin in zijn nieuwe baan. Enerzijds omdat mensen hem boeien en hij het idee heeft in het radiopastoraat daar mee nog beter uit de voeten te kun nen dan in het ziekenhuispasto raat. Anderzijds ook omdat hij graag met taal speelt, verhalen schrijft. „Daar kan ik bij het radiopasto raat meer mee doen. Hoewel ik nog moet zien welke vorm het krijgt. Ik houd van taal, niet zozeer om de taal op zich, maar als iets dat de binnenkant van mensen verhel dert. De kerkelijke taal is voor mensen van nu vaak onverstaan baar geworden. Ik voel het als een uitdaging nieuwe vormen te zoe ken, het verhaal in andere woorden opnieuw te vertellen op een mys tieke manier, want daar zijn men sen heel gevoelig voor. In een zie kenhuis mag je als pastor meebele ven wat mensen op de rand van le ven en dood beleven. Dat is veel. En dat vraagt niet om platvloerse taal". Ds. Stolp werkte in Groningen een tijd als leraar. Hij was er ook schooldecaan. „Maar ik miste in het onderwijs toch het directe per soonlijke pastoraat. Toen de post van ziekenhuispastor hier vrij kwam, heb ik de overstap ge maakt. En ik heb hier veel geleerd. Vooral van zieke kinderen. Die ge ven heel symbolisch weer wat in hen leeft. Je moet hun taal leren begrijpen. Een kind spreekt bij voorbeeld eerder over 'naar huis gaan', 'naar oma gaan', dan over doodgaan. Hoewel het dat mis schien wel bedoelt. Het was erg ontroerend vaak, ik heb ontzettend veel van ze geleerd". Ds. Stolp schreef een halfjaar ge leden een boek over de pastorale zorg rond de dood van jonge kinde ren: „Als de dood vroeg komt". „Aan deze vorm van pastoraat is in Nederland nog weinig gedaan. En ik vond het belangrijk mijn erva ringen door te geven". radiopastor kwam een paar jaar geleden plaatselijk in het nieuws omdat hij de centrale kerkeraad van de hervormde ge meente in Groningen toestemming vroeg een homofiele vriendschaps relatie in te zegenen. Het deed hem erg veel dat die toestemming met een royale meerderheid gegeven werd. Ds. Stolp was lange tijd een van de contactpersonen van ds. Klamer voor de zorg voor homofie len. Hij kende Alje Klamer en diens pastorale benadering. „Maar ik ben een ander mens. Op den duur zal het radiopastoraat wel wat andere accenten krijgen. Maar dat is niet erg. Wat ik bij Klamer voelde, zijn warmte, zijn belangstelling voor mensen, daarin voel ik me aan hem verwant. Dat gevoelen gestalte te geven en inhoud, daar gaat het in het hele pastoraat om: zonder voor oordelen naar mensen luisteren, zonder dat je vooraf een antwoord hebt. Dat vind ik wezenlijk". CARNEGIE HALL - De Carnegie Hall in New York is maandag na een renovatie die acht maanden heeft geduurd en 50 miljoen dollar heeft gekost, feestelijk heropend. Onder de artiesten die optraden waren Vladimir Horowitz en Frank Sinatra. De Amerikanen die niet lijfelijk aanwezig konden zijn, kunnen de heropening in april zien op een te levisiefilm van twee uur van CBS. Tv-regisseur Jos v.d. Valk met vut HILVERSUM (ANP) - Televisiere gisseur Jos van der Valk zet met ingang van het nieuwe jaar een punt achter zijn 35-jarige loopbaan bij de KRO. Van der Valk (56) kwam in 1951 in dienst bij de KRO als assistent-regisseur. Sindsdien heeft hij getekend voor de regie van een groot aantal amusements programma's, waaronder 'Van on ze sportredakteur' met Jan Cot- taar, 'Kwist niet kwist wel' met Jan Blaaser, het circusprogramma 'Pis te' dat het achttien jaar heeft uitge houden, de Berend Boudewijn Kwis, 'Voor een briefkaart op de eerste rang' en de ,',2,3-shows' van Willem Ruis. Het laatste jaar verdeelde Van der Valk zijn tijd tussen de KRO als regisseur van de '50 plus senio renshow', en de Wereldomroep, als gastdocent bij het opleidingscen trum. De regie van de Senioren show zal volgend jaar worden over genomen door Enno van Tulder. WOODY ALLEN - "Hannah and her sisters", Woody Aliens kome die over drie zusters met contraste rende houdingen tegenover liefde, mannen en gezinsleven, heeft drie prijzen van de Newyorkse filmkri tiek in de wacht gesleept, waaron der die van beste film van 1986. Woody Allen werd uitgeroepen tot beste regisseur. AMSTERDAM (GPD) - „Waar blij ven die soepkippen!", schreeuwt de regisseur van het tv-program- ma, dat Hans de Booij ten tonele wil voeren als de zingende sheik tenmidden van een harem. 'Ik hou van alle vrouwen' is de single, waarmee de in Antwerpen woonachtige zanger heel Neder land en België heeft plat gekregen. Dus dient er minstens een dozijn fors geschminkte modellen op te draven. Terwijl de dames zich nog aan het poederen zijn, baalt Hans de Booij al stevig van de clichéma tige vertoning. „Het is nu eenmaal voor mijn boterham", verontschul digt hij zich bij voorbaat, „dit plaatje is er om te scoren en niets anders". Hans de Booij is een wat bijzon dere verschijning in de Nederpop. Geboren in Arnhem, opgegroeid in Apeldoorn en in 1976 afgezakt naar Antwerpen, laat hij sinds 1983 jaar lijks van zich horen met een elpee. Als zanger heeft hij moeite zijn richting te bepalen. De Booij kan Hans de Booij over het succes van zijn hits bogen op successen in de hitpara de, bewoog zich een tijdje in het pop-en discocircuit, maar is daar niet onverdeeld gelukkig mee. „Ik krijg er echt geen kick meer van", vertelt de zuiderling, kort na het weinig opbeurende tv-optreden met de al eerder genoemde soep kippen. Nee, de import Vlaming ziet zich liever vergeleken met Boudewijn de Groot of Herman van Veen. Jubileumbundel 60-jarige VPRO AMSTERDAM (GPD) - Het hoofd van de afdeling beleidsontwikkeling radio, televisie en pers van het ministerie van WVC, drs. A. M. Overste, heeft gistermiddag namens minister Brinkman het eerste exemplaar van de VPRO-bundel 'Een vrij zinnige verhouding' in ontvangst genomen. Het boek is verschenen ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de VPRO. VPRO-voorzitter Michel Jager legde in zijn toespraak de nadruk op de 'vrijzinnigheid, eigenzinnigheid en eigenwijsheid' van zijn omroep. Hij constateerde dat de huidige situatie in omroepland weinig aanleiding geeft tot het vieren van een feest. „Er heerst grote onzekerheid over de toekomstige mogelijkheden in deze bedrijfstak", aldus Jager. Hij hechtte aan het belang van het beschrijven van de geschiedenis van de omroep. „Dat is tot op heden een braakliggend terrein. Drs. Overste zei dat de VPRO in de omroepgeschiedenis een voortrek kersrol vervult en voortdurend een eigen gezicht heeft getoond. De jubileumbundel van de VPRO bevat bijdragen van wetenschappers over de plaats van de VPRO in de wereld van de omroep en in de geschie denis van Nederland. Concert: 'Leiden English Choir'; Paulien van der Werff, sopraan; Fie- kojan Hoolboom, alt; clavecimbel; Ton Stauttener; het 'Leiden English Chamber Orchestra'; Dirigent: Colin Ewes. Programma: Christmas ca rols; delen uit 'The Messiah' van G.F.Handel. Gehoord: dinsdag 16 de cember in de Oudshoornse kerk. Herhalingen: Woensdag 17, Waalse Kerk, Amsterdam; vrijdag 19, Evan gelisch Lutherse kerk, Leiden; zater dag 20, Oude-Vestkerk, Leiden. Aan vang 20.15 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN- In een volle Oudshoornse kerk zet te het 'Leiden English Choir' gis teren een traditie voort die ken nelijk in goede aarde valt. Niet onbegrijpelijk, gezien het feit dat in Alphen en omgeving door gaans weinig hoog gekwalifi ceerde kerstconcerten plaats hebben. Maar zelfs in vergelij king met professionele ensem bles zou het concert met Christ mas Carols van het 'Leiden English Choir' geen slecht figuur slaan. De afgelopen jaren heeft het koor een hechtere homogeniteit weten te ontwikkelen en in de koorklank begint inmiddels er varing door te klinken. Het is dan ook begrijpelijk en zeer te recht dat men zich tevens gaat richten op muziek van wat inge wikkelder structuur die hogere eisen stelt. Gisteren gebeurde dat met een behoorlijk groot deel uit Handels 'Messiah'. Uitvoering hiervan vormde ongetwijfeld het belang rijkste gedeelte van het concert en aan de wijze waarop dat ge beurde kon men horen waartoe het koor in staat is. De soli wer den vertolkt door de sopraan Paulien van der Werff en de alt Fiekojan Hoolboom. Beiden nog studerende (bij Meindert Kraak) maar nietemin getuigende van talent en een groot inlevingsver mogen. Helaas verliepen vooral de wat polyfonere gedeelten niet altijd even vlekkeloos en stelde de op het eerste gehoor zo eenvoudige harmonie van Handel het koor toch wel eens voor wat intonatie problemen, maar over het alge meen was de uitvoering spiritu eel en muzikaal. Opmerkelijk was echter het trage tempo. Slechts in 'O Thou, that tellest good tidings to Zion' kwam het sprankelende van de muziek ook in het tempo tot uitdrukking. Wellicht heeft een en ander te maken met de wel zeer beweeg lijke aanwijzingen van dirigent Colin Ewes. Weliswaar getuigde zijn interpretatie van de diverse muziek van een grote muzikali teit, maar door zijn wat houterige stijl van dirigeren ontbeert die nog een laatste 'finishing touch'. Niettemin alle lof voor deze amateurs die zowel door hun uit voering als door hun program makeuze vele professionele uit voerenden naar de kroon kun nen steken. Voor de herhalingen van dit concert: zie boven. PETER VAN MUIJEN Op 81-jarige leeftijd overleden LAUSANNE (AP) - In het Zwitser se Lausanne is gisteren op 81-jari- ge leeftijd de Frans-Russische cho reograaf en balletdanser Serge Li far overleden. Hij woonde sinds 1981 in Zwit serland. Lifar kwam in 1923 naar Parijs als een Russische vluchteling en voegde zich bij het gezelschap van Sergej Diaghilev in 1923. Van 1930 tot 1958 was hij met een onderbreking van drie jaar, de eer ste danser en balletmeester van de Parijs Opera. Van 1945 tot en met 1947 was hij actief voor het Ballet van Monte Carlo. Serge Lifar werd op 13 januari 1905 in Kiev geboren en op 15-jari- ge leeftijd kwam hij in de studio terecht van de zuster van Vaslav Nijinski. Na zijn vlucht naar Parijs maakte hij zijn debuut als choreo graaf in 1929 meCRenard', een uit voering op muziek van Igor Stra vinsky. In 1935 bracht hij de voorstelling 'Icare' op het podium, die voor nogal wat rumoer zorgde omdat de 1(1) Walk like an Egyptian - Bangles 2(5) Suburbia - Pet Shop Boys 3(2) Don't leave me this way - Communards 4(9) Through the barrica des - Spandau Ballet 5 3) You can call me Al - Paul Simon 6 (12) Rock the night - Europe 7 (13) Don't give up - P Ga- briel/K Bush 8 (10) War - Bruce Springs teen 9(4) Mexico - Zangeres Zon der Naam 10 (21) Showing out - Mel ZZ Kim 11 (16) Jij bent alles - André Hazes 12 7) Goin to the bank - Com modores 13 (19) Celebration rap - Mc Miker G Dj Sven 14 (17) Later alsje groot bent - Henny Huisman 'De magische spiegel van Hashiwa- zam' door 'De Voorziening'. Tekst: Ale xander Doré, liedteksten: Flip Broek man, Alexander Doré, Henk Scholten, Joop Wittemans. Regie: Alexander Do ré. Muziek: Martin van Dijk. Toneel beeld en dekoratie: Henk Kraayen- zank. Kostuums: Cees Landsaat en Re- née Zonnevylle. Gezien op 16 decem ber in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - 'De magische spiegel van Hashiwazam' lazen we in het Maandjournaal van de Leidse schouwburg past in de traditie van de Engelse 'Christmas Pantomine', een sprookjesachtige theatervoor stelling voor de hele familie. Die traditie moeten we maar snel blij vend naar het vasteland halen want, jonge, jonge, de 'Magische spiegel van Hashiwazam' is werkelijk een theaterfeest van de eerste orde. Het opvallendste element van de voorstelling was het decor. De hele Oosterse sprookjeswereld van 1000-en-één-nacht komt met verba zingwekkend vernuft voor je ogen tot leven in een decor dat blijft ver anderen: in het paleis van de sul tan, in de keldergewelven, in het bos bij de draak, de markt in Cairo en het toverkasteel van Hashiwa zam. Hoofdpersoon in het verhaal is sultan Rahmoun de Tweede die uiteindelijk, na veel omzwervin gen, het Beeld van het Wonder be machtigt. Wij volgen hem op zijn weg die gekruisd wordt door vliegende tovertapijten, harem vrouwen, sprekende dieren en Zoals gezegd, het ging hier familievoorstelling. De f Eén van de vele decors in 'De magische spiegel van Hashiwazam'. Spektakel dat was het wat ze voor- bij op die •- geschoteld kregen. Het was span- staan dan kom je* zomaar op 50 per- ken houding jong-oud in de zaal was, nend, er was romantiek, er waren sonen. Wie de voorstelling heeft schat ik, 3 op 1. De jeugdigen in de wijze woorden, er werd gedanst en gezien begrijpt dat ze nodig waren, zaal werden voortdurend bij de naar hartelust gezongen. Eigenlijk zouden meer gezelschap voorstelling betrokken. Men liet Bij het slotapplaus telde ik 14 ac- pen zich op het genre van de zich graag en gretig meeslepen, teurs, tel je daar alle medewerkers 'Christmas Pantomine' moeten het programmaboekje werpen. Dat bespaart ons het kij- hoop overbodig getob wordt die donkere december maand toch nog gezellig. RADBOUD ENGBERSEN HERMAN WIGBOLD, voormalig eindredacteur van Vara's Achter het Nieuws, gaat een programma voor Veronica maken. In het programma 'Concreet', dat op 26 januari wordt uitgezonden, wordt stilgestaan bij het vraagstuk over de euthanasie. Op die dag zal het kabinet een standpunt innemen over het vraagstuk euthanasie. De bedoeling is dat Wigbold met deskundigen over dit onderwerp zal praten. De elpee 'Ik hou van alle vrou wen' mag in de Lage Landen dan pas verschenen zijn, Hans de Booij neemt nu al afstand van deze sa men met Robert-Jan Stips opgeno men derde langspeler. „Totdat een plaat van mjj uitkomt, draai ik alle nummers. Daarna is het gebeurd. Je kunt het in termen van de mode zien. De Booij denkt nu al aan de wintercollectie 1987. Dan moet er iets heel anders komen, een plaat met stakingsliedjes en soldaten- deuntjes, globaal uit de periode 1890-1960. Nummers als 'Trees wil een Canadees'. Dat programma wil ik als een soort kleinkunstproject in de theaters zien te brengen. Mijn uiteindelijke doel is om niet langer met een bandje de discotheken af te sloffen, maar in die grote zaal aan de Amstel op te treden". „Mijn meest aansprekende num mers gaan altijd over vrouwen", ontdekt Hans de Booij al filosofe rend over zijn carrière, 'Een vrouw zoals jij', 'Annabel' en nu dan 'Ik hou van alle vrouwen'. Waarom dat zo is? Omdat vrouwen en liefde al honderd jaar domineren in de mu ziek. Kijk naar Elvis, 99 procent van zijn songs gingen toch over dat ene thema". Bewondering voor de krachtige teksten van Herbert Grö- nemeijer heeft geresulteerd in het opnemen van twee nummers, die deze Westduitse zanger schreef. „Gek eigenlijk, want Grönemeijer is een activist en ik in het geheel niet. Mijn nummers hebben geen boodschap en indien je als zanger Hans de Booij: 'Mijn nummers hebben geen boodschap'. (foto gpd> iets op te lossen hebt, moet je dat zeker niet via een liedje doen". door Dolf Ruesink De Booij heeft genoeg van de jongerencentra, de biljartzaaltjes en discotheken. „Ik wil naar het zwarte doek en dat rode pluche van de schouwburgen. Veel van mijn repertoire zal daar veel beter tot zijn recht komen. Een nummer als 'De Kathedraal', waar aandacht voor nodig is, kan ik toch niet in een discobar brengen. Als optre dens je niets of weinig doen, wordt het reizen snel vervelend. Een paar keer in de week vanuit Antwerpen of Brussel honderden kilometers reizen om ergens in Heerhugolul- letjewaard te spelen, nee dat is het niet. In België is het voor veel ar tiesten nog veel moeilijker. De ga ges liggen daar drie keer lager dan in Nederland. Artiesten als De Kreuners of een Johan Verminnen, die hebben echt geen vetpot".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27