Met Robert en Bertrand op Elfstedentocht Computerkunde moet verplicht vak worden Open riool Lekker leesbare boeken voor jongeren stofje voomhftistjiWceiwi, eflwftöi'e»nèhKtfto5tii WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Het afgelopen weekeinde demonstreerden tienduizenden mensen te gen de voortdurende vervuiling van de Rijn door de chemische indus trie. Tussen het Zwitserse Bazel en de Duitse stad Breisach vormden de demonstranten een 60 kilometer lange 'levende ketting'. Hier een aantal van hen bij de Duitse stad Weil. (foto epa> schermen. Ze kunnen de chemie wel verbieden om afval in de Rijn te gooien, maar een goede verwerking of opslag kost geld. Die kosten moeten de bedrijven weer doorberekenen in hun prij zen, de produkten worden duur der, de mensen gaan dan andere merken kopen en het bedrijf maakt minder winst of komt in de problemen. En dat is in een tijd van werkloosheid ook niet makkelijk te verkopen. ACHTERGROND Een open riool, noemde minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) de Ryn na de brand bij het Zwitserse chemische bedrijf Sandoz. Het gif dat bij die brand in de rivier kwam, zorgde voor een van de grootste milieuram pen in de geschiedenis van de Rijn. Iedereen riep om het hardst dat het nu maar eens afgelopen moest zijn met die vervuiling. De ministers van de Rijnstaten (Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk en Nederland) kwa men direkt by elkaar om te pra ten over maatregelen om dit soort rampen in de toekomst te voorkomen. Ook wilden ze de' 'normale vervuiling' - want er worden legaal gigantische hoe veelheden chemisch afval in de Rijn gedumpt - terugdringen, zeiden ze. Geen overbodige luxe, want ongeveer 20 miljoen men sen drinken Rijnwater. Maar behalve mooie woorden leverde die eerste bijeenkomst niet veel op. Daarvoor liggen de belangen te verschillend. Voor Duitsland en Nederland is het schoonmaken van de Ryn van meer belang dan voor byvoor- beeld de Zwitsers en de Fransen, omdat vooral Duitsers en Neder landers Rijnwater drinken. En dan is er het probleem dat elk land 'zijn' industrie wil be- Hoe moeilijk het is om werkelijk iets te doen, bewijst het Chemieverdrag. Dat werd in 1976 getekend en het bevatte een 'zwarte lyst' van stoffen die niet meer geloosd mochten worden. Nu, 10 jaar later dus, is er 'al' overeenstemming over een ver bod voor welgeteld drie daarvan: kwik, cadmium en tetrachloor- koolstof. Na de bijeenkomst over de ramp bij Sandoz praten de minis ters uit de Rij noeverstaten ko mende vrijdag verder in Rotter dam. De Nederlandse ministers Nijpels (milieu) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zullen dan nog eens aandringen op een serieuze aanpak van de vervui ling. Ze willen onder meer inter nationale inspectie en een betere melding als er wat fout gaat bij de chemische industrie. Als die plannen doorgaan, kan de Rijn rond het jaar 2000 weer redelijk gezond zijn. Maar erg veel kans is daar niet op. Zwitserland, Duits land en Frankrijk willen eventu eel nog wel akkoord gaan met een beter alarmeringssysteem voor gifgolven, maar voor internationale inspectie voelen ze niets. SJAAK SMAKMAN Standaard Uitgeverij pakt dezer dagen uit met een stapeltje nieu we albums, de bekende toppers van deze Antwerpse stal. En met dat laatste substantief wordt ui teraard niks kwaads bedoeld, al suggereert de nieuwste Suske en Wiske —De Hellegathonden' dat het een beestenboel is. Maar laten we beginnen met het meest ijzingwekkende ver haal: De Friese Elfstedentocht. Ron Van Riet tekende dit Friese avontuur van Robert en Ber trand op tekst van Jacques Bak ker. En die koppige Friezen zou den hun naam geen eer aandoen, wanneer de befaamde Friese strip- uitgeverij van Nico Noorder- meer De Lijn niet eveneens met een Friestalige uitgave op de markt was gekomen. Het verhaal van deze inmid dels wereldvermaarde schaats- marathon die zijn weerga niet heeft, begint op een wat onge bruikelijke plaats en op een tijd stip dat de eendjes nog spartelen in de Friese meren en vaarten: Parijs in het najaar waar Robert en Bertrand genieten van een zorgeloos leventje. En dat zou den ze tot in lengte van dagen hebben kunnen blijven doen, ware het niet dat een eierver- koopster door een rennende hond voor de voeten wordt gelo pen. Ze valt en moet gekwetst het straatbeeld verlaten. Daar mee zou haar nering die dag naar de knoppen zijn geweest als Ro bert en Bertrand niet zo edel moedig zouden zijn geweest haar handel aan de man te brengen. En ook dat zou nog rtiet tot ver wikkelingen hebben geleid als een antiquair, wat al te begerig naar geld, zich niet aan de straat verkoop geërgerd had en naar buiten was gestormd. De gelegenheid maakt de dief en zo vergaat het ook dit keer. Terwijl de antiquair na een grap van Bertrand zich het eierstruis uit de ogen wist ziet een Gerard Grognard zijn kans schoon een verzameling gouden Friese geld stukken, waarop hij het gemunt heeft, op onwettige manier tot de zijne te maken. Aangezien nie mand de schelm heeft opge merkt ontdekken Robert en Ber trand in een avondblad dat hun opsporing wordt verzocht. Am sterdam lijkt hen een uitgelezen uitwijkplaats; wanneer ze de hoofdstad eenmaal binnenrijden wintert het al flink. Robert bib bert van de kou, maar Bertrand wil koste wat het kost naar Fries land. Want hij heeft een droom gehad: in die noordelijke provin cie ligt op het erf van een schoen maker uit Oosterlittens een schat begraven - al sinds de tijd van d,e Romeinen. Het zal toeval zijn, maar de dief uit Parijs zit het tweetal op het spoor en door het afluisteren van een gesprek ontdekt hij al ras wat de Friese klei verborgen houdt. Het zal duidelijk zijn dat dit tot heel wat verwikkelingen leidt. In het noorden heeft het ijs al zo'n dikte bereikt dat bandie ten, een Parijse speurder en de helden van het verhaal over de vaarten achter elkaar kunnen aanjagen. Dat daarbij de route van de Elfstedentocht wordt ge volgd zal bijkans duidelijk zijn, waarbij menigeen zich tussen het klunen door op glad ijs be geeft. Rode ridder In tegenstelling tot de Elfste dentocht vangt het jongste ver haal van De Rode Ridder Stille Getuigen van Karei Biddeloo aan in de lente. De avond valt en onze held klopt aan by slot Craeyenstein waar burchtheer graaf Roderick onder verdachte omstandigheden is overleden. Het is er niet pluis en de situatie wordt er niet beter op wanneer blijkt dat op de monsterachtige gouden sieraden, die de erfgena men krijgen toebedeeld, een vloek rust. Nog dezelfde nacht bezoekt de dood Craeyenstein. De Rode Ridder wil meer we ten over die geheimzinnige ge beurtenissen en gaat op bezoek bij een geleerd chirurgijn. En die kan hem niet eens zo veel meer vertellen dan de Rode Ridder al weet. Namelijk dat de halfbroer van Roderick, Gunnard, de graaf tijdens kruistochten vergezelde. Gunnard werd op die exposities naar het Heilig Land deerlijk ver minkt en is spoorloos verdwe nen. Wanneer de Rode Ridder met de zoon van Roderick naar huis terugkeert, wordt het tweetal nog bijna het slachtoffer van een groep gemaskerde ruiters. Het loopt ten slotte goed af, maar daarmee is het verhaal met list, intrige en onverwachte gebeurte nissen uiteraard nog niet verteld. Een mysterie dat een onvermoed einde krijgt. Een spannende strip, waarbij het een raadsel is hoe die graaf nou toch werkelijk heette: Ro- drick of Roderick, want in de balloons komen we twee schrijf wijzen tegen. Wat meer vrolijkheid beleven we bij de Hellegathonden, de strip van Willy Vandersteen die door Paul Geerts wordt geschre ven en getekend. Maar dat lezen we nog steeds niet op het titel blad van Suske en Wiske, terwijl dat met de andere Vandersteen- produkties wèl het geval is. In de Hellegathonden komen de liefhebbers van het bovenna tuurlijke aan hun trekken, want, zo luidt de waarschuwing: 'Wie geesten wil oproepen moet heel voorzichtig zijn!' Dat Suske en Wiske wel in heel vreemde situaties verzeild raken zal duidelijk zijn in een strip waarbij Lambik zijn bemoei zucht weer zal moeten laten gel den. 't Is overigens Wiske die de hele geschiedenis in werking zet door aan tafel te laten weten dat ze een spelletje kent, dat rustig kan worden gespeeld: geesten oproepen. En daar moet tante Si- donia toch even van slikken. Het moet gezegd dat Lambik van die rariteiten niks moet hebben. Wanneer Wiske, koppig als ze is, toch dat geestenspel gaat kopen, blijkt de poort van de hel toch minder op slot dan de aanwezi gen van de séance aan de voor- deze gelegenheid speciaal gedek te ronde tafel hebben vermoed. FRANS KEIJSPER Van de kinderen van elf tot veer tien jaar wil 82 procent, zowel van de jongens als van de meis jes, dat computerkunde een ver plicht vak op school wordt. Bij oudere kinderen, die bijna allen voortgezet onderwijs volgen, ligt dat percentage iets hoger. Het Bureau Interview heeft dit via een onderzoek vastgesteld. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels en de Raad voor het Jeugdbeleid maakten de resultaten van het onderzoek onlangs bekend op een studie dag in Huizen over de leefwereld van kinderen. Over het thema school werd behalve over com puterkunde ook een vraag ge steld over naar school gaan als het niet verplicht zou zijn. Twee derde van de ondervraagden zou zeker naar school gaan en nog een kwart 'denkt van wel'. Jongeren willen graag computerkunde als vak op school. Aan bod kwamen ook de the ma's massamedia en woon- en leefmilieu. Daarbij bleek dat twee derde van de elf- tot veer tienjarigen vindt dat elke krant een eigen kinder- en jongerenpa gina moet hebben. Zes procent vindt dat hun ouders te veel naar de televisie kijken. By de kinde ren uit niet-gelovige gezinnen is dit percentage twaalf, en bij de gelovigen - wier ouders ook min der televisie kyken - is dit twee. Getrouwde mensen met kinde ren moet worden verboden te gaan scheiden. Dat vindt bijna een derde van de geënqueteer- de kinderen. Verder werd twin tig jaar het meest genoemd als leeftijd om op zichzelf te gaan wonen. Van allen wil meer dan de helft voor zijn 21ste het huis uit zyn; van de meisjes wil bijna twee derde dit. School, massamedia en woon- en leefmilieu waren ook de on derwerpen op de studiedag als uitwerking van 'kind en cultuur', het thema van de kinderpostze gels van dit jaar. Aanleiding voor de dag waren het voor de zestig ste keer uitgeven van kinder postzegels en het verschijnen van het rapport Toekomstver kenningen van de Raad voor het Jeugdbeleid. De onderwijskundige Maja Pa- ques vond dat de leerkrachten moeten proberen aan te sluiten bij de leefwereld van de kinde ren. Ze waarschuwde voor de ge staag in aantal toenemende ei sen. Daardoor worden de leerlin gen langzaam maar zeker ge dwongen zich de cultuur van de volwassenen eigen te maken. De school moet meer open staan voor wat kinderen be zighoudt, wat hen motiveert, wat zij wel kunnen en waar ze wel be langstelling voor hebben, meen de zij. Psycholoog Marion Ploegma kers wees op de overgangsfase waarin de elf- tot veertienjarigen zich bevinden. Men verkijkt zich vaak op het volwassen uiterlijk, vooral van meisjes, en op het schijnbaar zelfstandig gedrag van deze leeftijdsgroep. Daar mee wordt voorbijgegaan aan de specifieke behoeften van deze jongeren. Aan hun relatievormen kan niet genoeg aandacht wor den besteed daar die belangrijke steunpunten zijn voor hun ont wikkeling, aldus Ploegmakers. Wim J. Koole van de IKON-te- levisie stelde dat het van belang is dat televisiemakers de werkelijkheid van de jeugdigen in beeld brengen en dat, zo mo gelijk, doen op verschillende ma nieren. Jongeren van etnische minderheden moeten meer aan dacht in de media krijgen, niet als probleem, maar als vanzelf sprekende aanwezigheid waar door hun cultuur kans krijgt iets aan onze eigen cultuur toe te voe gen, aldus de televisiedirecteur. 'Het eerste meisje' van Piet Meeuwissen is een van de beste boeken voor jongeren die de laat ste tyd zyn verschenen. Het leest lekker vlot en verveelt nergens. Er zijn twee hoofdpersonen die elkaar in elk hoofdstuk afwisse len: Eva, een 16-jarige bijdehante havo-scholiere, en de even oude atheneum-leerling Harry, die uit balorigheid en financiële nood fietsen pikt. De paden van Eva en Harry kruisen elkaar, wanneer Harry Eva's gloednieuwe fiets meejat. Dat laat Eva niet op zich zitten en ze besluit de fietsendief op te sporen. Zo maakt ze kennis met Jan, de zoon van een fietsenma ker. Na veel gedoe wordt het uit eindelijk wat tussen die twee. Het boek wemelt van de echte 'types' die flink zijn aangedikt. Eva's vriend Erik bijvoorbeeld is tien jaar ouder dan het meisje, woont in een prachtige villa en gedraagt zich als een echte stu dentenbal. De. ouders van Harry hokken in een flatje, houden het allemaal wel voor gezien en ko men tot weinig meer dan stomp zinnige gesprekken. Harry zelf wordt geportretteerd als een ech te kakker, die een verhouding heeft met een veel oudere buur vrouw. Eva doet soms denken aan een moderne Joop ter Heul (voor wie dit nog iets zegt). Kort om: het geheel is geschreven met een knipoog naar de Boeketro mans die je in de supermarkt koopt. Maar... wel veel beter. Het verhaal van Meeuwissen zit vol dubbele bodems door de mengeling van werkelijkheid en romantische, rozegekleurde fan tasie. Dat merk je vooral wan neer Eva gaat vrijen met Erik, dan kan ze alleen nog maar in ro mannetjestaai denken. Juist dat met opzet af en toe overdrijven maakt dit boek heel aardig en apart. Bovendien is het goed ge schreven. Het eindigt met een lang ge dicht. Heel mooi, maar je moet wel van poëzie houden. Voor wie dit slot te veel van het goede is: het kan ook worden overgesla gen. 'Desnoods met geweld' van Jan de Zanger gaat ook over middelbare scholieren, maar is allerminst romantisch. Dat kan ook nauwelijks anders met zo'n ernstig onderwerp als het aftui gen van jongeren omdat ze ge kleurd zijn. Het verhaal speelt zich af op de middelbare school van een niet nader genoemde stad. Leerling Lex gaat om met de Indonesi sche Sandra. Hun vriendschap wordt verstoord door het ge welddadig optreden van een groep die zich White Power noemt. "Onze school is een blan ke school. Rot op!" Onder dit motto worden stelselmatig mu ren beklad en leerlingen van bui tenlandse afkomst afgerost. Lex raakt er direct bij betrok ken als ook Sandra door de ben de wordt gepakt. Geschrokken sluit het meisje zich voor Lex af. Deze besluit uit te zoeken wie er achter de anonieme White Po- wer-bende schuil gaan. Want dat het gaat om mede-scholieren staat wel vast. Na veel speurwerk bereikt het verhaal een spannen de climax: het komt tot een openlijk gevecht tussen de racis tische scholieren en de belaagde buitenlandse jongeren die in middels een tegenbeweging heb ben gevormd. Met de White Po- wer-bende wordt korte metten gemaakt, maar Lex is zyn Sandra definitief kwijt. De Zanger heeft er een aan trekkelijk, herkenbaar verhaal van gemaakt, zonder al te veel theoretisch gepraat over discri minatie. Hij laat meer zien hoe racisme in de praktijk kan uit pakken. Het verhaal staat bol van de actie en loopt als een trein. Hier en daar klinkt in het praten of denken van Lex en Sandra iets te veel de toon van de volwassen schrijver door. Maar een kniesoor die daarover valt. Het eerste meisje, Piet Meeu wissen, uitg. Leopold, f 22,50; Desnoods met geweld, Jan de Zanger, uitg. Leopold, f23,90. MARGOT KLOMPMAKER jvm e«n ketftbowipif ewi... JMjk overte? ik met bailM en ewi pi«k cMHfh...no6 dwefi W evtn by de m tym voor m ma Jerina Maas (links) uit Serooskerke en Henk Ossenvoort uit Ootmqr- sum tonen de foto's die naar de mening van een jury van 22 kinderen de beste dagbladfoto's van het afgelopen jaar waren. De verkiezing vond onlangs bij de Nederlandse Dagbladunie in Rotterdam plaats. In de categorie nieuws viel de keuze van de kinderjury op een op de Maasvlakte aangespoelde walvis, in de categorie leuke foto's kwam de foto van een klein basketbalspelertje uit de bus die tussen-de benen van een volwassen speler doorloopt. Aan deze tweede verkiezing, georganiseerd door de stichting Krant in de Klas, namen 22 regionale kranten deel. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19