'TsjernobiT vernietigt Lappencultuur In bouw nog volop strijd over 36 uur Aanval van Simonis: oud en onplezierig WOENSDAG 17 DECEMBER 1986 PAGINA 17 Radioactiviteit maakt rendiervlees onverkoopbaar Lapse herders zagen niets bijzonders op die laatste zon dag in april, toen hun kuddes in het ruige noorden van Zweden langzaam onder een laag sneeuw werden be dekt. De volgende dag, 28 april, werd de wereld in ken nis gesteld van de kernramp in de centrale van Tsjerno- bil in de Oekraïne, bijna 2000 kilometer van het rendier- land verwijderd. De wind en de sneeuw hadden radio actieve straling meegevoerd, zo werd de Lappen mee gedeeld, die het vlees van hun 275.000 rendieren voor vele jaren zou besmetten. De eerste schrik sloeg bij veel Lappen om in wanhoop toen het Voedingsbureau van de Zweeds regering be kendmaakte dat rendiervlees, dat in Zweden als een delicatesse geldt, niet meer mocht worden verkocht voordat het op besmetting was gecontroleerd. Van de eerste 27.000 rendieren die deze herfst werden geslacht werd driekwart afgekeurd wegens besmetting met ce- sium-137, een van de moeilijkst afbreekbare elementen van de radio-actieve fall-out van Tsjernobyl. Vier voor aanstaande Zweedse medici spraken van 'de grootste menselijke en culturele ramp die ons land ooit gekend heeft'. De Zweedse regering beloofde elk rendier waar van het vlees onverkoopbaar werd verklaard volledig te zullen vergoeden. De Lappen hebben weinig ver trouwen meer in de toekomst, vergoeding of niet. Een unieke cultuur lijkt ten dode opgeschre ven. Volgens Laplander Jorgen Bohlin vragen de oudereh vra gen zich af of het wel zin heeft om nog door te gaan, en de jon geren vragen zich af of het de moeite loont een toekomst op te bouwen met rendieren. door Lars Foyen/AP "We plachten de rendieren met liefde groot te brengen. Na de slachtingen is het vlees, de huid, de horens, alles verdwenen. Nu lijkt het allemaal weinig zin meer te hebben. Het werk, het leven, ...het gaat allemaal verloren", zei een onbekende herder in een do cumentaire voor de Zweedse te levisie. - Lappen zijn de oorspronkelij ke nomadische bewoners van noord-Scandinavië. Tegenwoor dig vormen zij een kleine etni sche minderheid die vecht voor het behoud van haar eeuwenou de rendiergronden in een onge makkelijk samenspel met mo derne vormen van energie, bos bouw en toerisme. Hoewel slechts 2500 van de 15.000 Zweedse Lappen voor hun levensonderhoud afhanke lijk zijn van de rendierteelt, vormt deze de basis van de Lap se cultuur, aldus Bohlin, een ju rist van de Nationale Bond van Lappen. "De rendierteelt vormt de basis van de Lapse nederzet tingen waar de taal en tradities in ere worden gehouden", verklaart hij. De totale Lappenbevolking telt 40.000 mensen, verspreid over het noordelijke berg- bos en merengebied van Zweden, Noor wegen, Finland en het Sowjet- schiereiland Kola. Aanslag In Zweden werd in de 19de en 20ste eeuw een ernstige aanslag gepleegd op de cultuur van de Lappen toen achtereenvolgende regeringen met assimilatie in het 'vaandel", Zweedse kolonisten toestemming gaven de meren, Uitgerust met walkie-talkie en radio-apparatuur, maar voor zijn culturele overleving is de Lap sterk afhankelijk van het rendier. De rendierteelt is echter vrijwel onmogelijk geworden door de ramp bij Tsjernobil, waardoor het vlees veel te veel straling bevat om te worden gegeten. (foto apj bossen en ertsvoorraden in La pland te exploiteren. De laatste decennia is de ren dierteelt weer wat hersteld door een' veranderde houding bij de regering en een groter cultureel besef bij de Lappen zelf. De ren- dierhouderij van vandaag is trou wens een zeer efficiënte bedrijfs tak waar snowmobiles, helikop ters en mobilofoons aan te pas komen. Het ongeluk van de Lappen was voor een groot deel gewoon pech. Zweedse meteorologen hebben berekend dat het een kans van een op honderd was dat de weersomstandigheden waren waardoor 10 n Tsjernobil i-137 op Zwe- Bijna 2000 kilometer verder, maar vernietigend i De centrale is inmiddels geheel ingepakt in beton, n vrijkwam, werkt nog altijd vernietigend door. r de Lappencultuur: de kerncentrale bij Tsjernobil x het radio-actieve materiaal dat bij de ontploffing (foto TASS) zoals zij procent vrijgekomen den terecht kwam. Rendieren zijn in het bijzonder kwetsbaar voor cesiumbesmet- ting omdat zij grote gebieden af grazen op rendiermos, een korst mos-soort die grotere concentra ties cesium opneemt dan andere planten en deze trager dan de meeste weer afbreekt. Deskundi gen weten niet hoe lang het ren diermos in onaanvaardbare mate besmet zal blijven. "Er is gespro ken over zeven jaar, maar ik denk dat het in veel streken wel langer kan duren", zei Olof Eriksson, een rendiermos-expert van de landbouwhogeschool van Uppsala. Behalve de rendieren heeft de radio-actieve fallout een groot deel van het wild, de vis en de bessen besmet die voor de Lappen eveneens van levensbe lang zijn. De overheidscontrole op ren diervlees is op hét ogenblik in Zweden onderwerp van discus sie. De Zweedse overheid heeft een omstreden maximum voor cesium-besmetting vastgesteld van 300 becquerel per kilo voe dingswaar, waaronder rendier vlees. Jack Valentin, een geneti cus van het Nationaal Instituut voor Stralingsbescherming, heeft gezegd dat het niet gevaar lijk is om zo nu en dan een stukje rendiervlees te eten waarvan de becquerelwaarde ver boven de norm ligt, maar dat de norm is vastgesteld om te zorgen dat de stralingsdosis die de Zweden ge middeld per jaar binnenkrijgen niet te hoog wordt. Critici menen evenwel dat de regering een on nodig strenge norm heeft vastge steld om het Zweedse publiek en de importeurs van Zweeds voed sel gerust te stellen. Gevaar "Als het vlees echt zo gevaar lijk was, zou het iets gemakkelij ker zijn het toekomstige lot van de Lappen te aanvaarden. Maar zij worden zonder werkelijke re den opgeofferd aan politieke tak- tieken en slechtbegrepen land bouwbelangen", schreven vier Zweedse medici in de krant Da- gens Nyheter. Valentin bracht daar tegenin dat het onder Lappen niet onge woon is meer dan 100 kilo ren diervlees per jaar te eten. "Zulke hoeveelheden zouden een sterk verhoogde kans geven op mis vormde zuigelingen en op een al gemene, hoewel niet dramati sche, verhoging van de kans op kanker", zei hij. Noorwegen, dat een Lappen- bevolking heeft van 20.000 men sen, heeft de norm voor besmet ting van rendiervlees onlangs verhoogd van 600 tot 6000 bec querel per kilo om zijn rendierin dustrie veilig te stellen. In Fin land wordt een norm aangehou den van 1000 becquerel. Daar over is echter veel discussie ont staan. Valentin zei dat Zweden begin volgend jaar mogelijk ook be sluiten tot een (bescheiden) ver soepeling van de norm, waar door een aanzienlijk deel van de dieren die op de nominatie staan om volgend najaar te worden ge slacht voor consumptie zou kun nen worden gered. Maar of dat echt zou helpen, is nog maar zeer de vraag. Bij meer dan de helft van de dit jaar afge keurde dieren bleek het vlees tussen 300 en 1500 becquerel straling te bevatten, zei Bohlin. De rest kwam aan waarden tot 10.000 becquerel per kilo. DEN HAAG - In de Randstad be gint het alweer gewoonte te wor den, verzekert een deskundige uit de bouwwereld. De bouwvakker die aankondigt naar een andere baas om te zullen zien, kan er zo een tientje per week bijkrijgen. De collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwnijverheid spreekt immers alleen over garantielonen. Daar bovenop worden premies uit gekeerd, en die kunnen een fors deel van het inkomen gaan uitma ken. De loonafspraken die vakbon den en werkgevers in de bouw-cao maken, hebben door het bestaan van al die premies een beperkte be tekenis. Beide partijen geven het aan de vooravond van nieuwe be sprekingen over de cao volmondig toe. De afwijkende loonstructuur heeft echter wel gevolgen: het 'af kopen' van de discussie over ar beidstijdverkorting bijvoorbeeld is in de bouwnijverheid volstrekt on mogelijk. door Peter de Vries Aan het cao-front in het bedrijfs leven heerst de komende maanden een betrekkelijke rust. Tal van ca o's die dit vooijaar werden afgeslo- ten, hebben een looptijd van twee jaar. De enige 'grote' contracten waarover de komende weken on derhandeld wordt, betreffen het beroepsgoederenvervoer over de weg, Hoogovens, en de 250.000 werknemers in de bouwnijverheid. De verwachting is dat het lang zal gaan duren voor er overeenstem ming bereikt is over de arbeids voorwaarden op de steigers. Het streven is in de eerste maand van 1987 tot een bouw-cao te ko men, maar voor alle zekerheid heb ben de onderhandelaars al verga derdata tot in februari gepland. Be langrijkste knelpunt bij de cao-be sprekingen is de arbeidstijdverkor ting. De twee jaar geleden bereikte 38-urige werkweek kwam er alleen na stakingen. De bouwbonden van FNV en CNV zijn nu vastberaden in hun streven naar een 36-urige kerkweek, terwijl de werkgevers even zelfverzekerd zijn van hun af wijzing. Uitkeringen De discussie over de atv over schaduwt alle andere onderhande lingspunten. Dat de bouwbond CNV een sterkere verhoging van de garantielonen eist dan de FNV- collega's, is een pikant detail dat door het atv-gekrakeel bijna aan de aandacht ontsnapte. Een ander de tail: de vormgeving van de boven wettelijke uitkeringen bij ziekte, werkloosheid en arbeidsonge schiktheid. Nu het nieuwe stelsel van sociale zekerheid van kracht wordt, moeten die aanvullende re gelingen veranderd worden. Maar hoe dat moet, is een vraag waar over de partijen nog in het sche merduister tasten. De 36-ureneis van de FNV- en CNV-bonden heeft in ieder geval voor eensgezindheid in het werk geverskamp gezorgd. Dat is op merkelijk, omdat de werkgeversor- ganiatie AVBB in feite de overkoe peling van een heel scala aan bran che-verenigingen vormt. In die verschillende branches, met elk hun eigen wensen, opereren 15.000 bedrijven, variërend van grote aan nemersconcerns tot de timmerman met knecht in het dorp. De vakbonden hebben in het verleden wel eens geprobeerd pro fijt te trekken van die verschillen in het werkgeverskamp, en de werkgevers hebben met het oog op die diversiteit regelmatig gepleit voor minder vergaande centrale re gels. Maar voorlopig vallen al die verschillen in het niet bij de atv- discussie. In de vorige bouw-cao werd de 38-urige werkweek afgesproken. Daarnaast werd een protocol opge nomen, waarin plechtig verklaard werd dat men het voor één ber van dit jaar eens moest worden over de definitieve vorm van de atv en over een mogelijke verkorting van de werkweek tot 37 uur. Dat leek dè methode om de atv-discus- sie. in alle rust tot een goed einde te brengen. Maar de overeenstem ming werd nooit bereikt. Vrije dagen De ervaringen met het in de cao vastleggen van een aantal verplich te roostervrije dagen en het vrijla ten van de overige, zijn niet over weldigend. In de praktijk van me nig kleine aannemer ontstaan er problemen wanneer personeel en directeur moeten overleggen over de vaststelling van, een aantal atv- dagen. De controle erop is ook vrij wel onmogelijk, luidt de klacht in vakbondskring. Daar wordt de voorkeur gegeven aan het in de cao vastleggen van alle atv-dagen. De werkgevers willen juist het vast stellen van de atv-dagen zoveel mogelijk aan de bedrijven overla ten. Het doorstoten naar de 37-urige en 36-urige werkweek is de bouw werkgevers helemaal een gruwel. De vorige cao heeft, zo rekenen ze voor, al tot een meer dan normale stijging van de kosten geleid. Waar in de rest van het bedrijfsleven vanaf 1985 de loonkosten gemid deld 5 procent stegen, namen ze in de bouw door de vorige, dure, cao met 8 a 10 procent toe, berekenen de werkgevers. Hoewel de vakbon den die cijfers betwisten, erkent men eensgezind dat grote kosten stijgingen onverteerbaar zijn voor een bedrijstak die zwaar getroffen is door het terugvallen van de in vesteringen en ook niet meer kan vertrouwen op een omvangrijk bouwprogramma van de overheid. De atv zou bovendien voor een groot deel betaald moeten worden uit de ingehouden prijscompensa? ties. Dat heeft, bij de geringe prijs stijgingen van de afgelopen maan den, vrijwel niets opgeleverd. "Er is nu geen geld voor verdere atv", zeggen de werkgevers, en dat ont kennen de vakbonden niet. De bouwbonden van FNV en CNV vinden alleen dat de werkgevers zich niet zo gemakkelijk kunnen afmaken van hun per protocol ge dane belofte. Vakkrachten Voorlopig liggen de standpunten rond de atv onwrikbaar vast op on derling vrijwel onoverbrugbare af stand. Dat is weliswaar gebruike lijk aan hét begin van onderhande lingen, maar in dit geval komt er bij dat de standpunten ook ideolo gisch vastgespijkerd zijn. De werk gevers hameren weer op het ver trouwde aambeeld van het tekort aan vakkrachten, de veronderstel de zucht naar hoger loon van de 'gewone' bouwvakker, en het feit dat de bouw door vorst-, regen-, en lichtverlet al een gemiddeld veel kortere werkweek kent. De bouw bonden FNV en CNV vormen in ei; gen kring zo'n beetje de laatsten der Mohikanen in 'hun atv-strijd, maar laten de "solidariteit met de werklozen" niet zo snel los. Voor dat al die plooien gladgestreken zijn, schrijven we waarschijnlijk reeds geruime tijd het jaar 1987. Feministische theologen "Simonis is de Nederlandse woordvoerder van hen die aan de invloed van de vrouw in kerk en theologie paal en perk willen stellen". Zo reageerden de femi nistische theologen - voor hun halfjaarlijkse vergadering giste ren in Amsterdam bijeen - op uitlatingen van de aartsbisschpp over 'feministische theologie'. In een artikel in het internatio nale rooms-katholieke tijdschrift 'Communio' deed Simonis een felle aanval op déze theologie, die zoals ze nu wordt beoefend "het godsbeeld ontwricht, de fi guur van Christus reduceert, de Heilige Geest misbruikt en een beeld van Maria schetst dat te gengesteld is aan dat in de Heili ge Schrift". (Zie deze rubriek in de krant van gisteren). Volgens de feministische theo logen - docenten en medewerk sters aan rooms-katholieke en protestantse theologische oplei dingen - ontleent de aartsbis schop zijn argumenten vooral aan de studie van de Duitse theo loog Manfred Haucke over het vraagstuk van vrouwelijke pries ters. De theologische weten schap heeft de beweringen van Haucke allang ontkracht, zeggen de feministische theologen. Si monis heeft er geen enkel nieuw argument aan toegevoegd. Ze zijn het met Simonis eens, dat feministische theologie fun damentele kritiek op kerk en cul tuur betekent. "Deze. ontwikke ling geeft veel vrouwen in kerk en theologie hoop op omkeer van een patriarchale kerk naar een geloofsgemeenschap waarin voor vrouwen en mannen te le ven valt. De feministische theo logie wil zich in dienst stellen van deze beweging". Ook mevrouw Wil Bus, voor zitter van de werkgroep 'Vrouw en kerk' van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, rea geerde op het artikel van de aartsbisschop. Zij deed dat giste ren voor de KRO-radio. "Deze aanval is heel onplezierig. Een caricatuur van de feministische theologie. Totaal onbegrip". "De vrouwenbeweging lijkt nu zo be langrijk te zijn geworden dat er een officiële aanval van de kerk op volgt". Wil Bus - die ook bekend werd als leider van de Utrechtse dele gatie naar het Landelijk Pasto raal Overleg - zei het beeld van God zo veelomvattend te vinden, dat zij dit niet wil verengen tot 'God is man'. Promotie Vandaag is mevrouw M. Steemers-van Winkoop (37), stu diesecretaris bij het secretariaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, in Nijmegen ge promoveerd tot doctor in de god geleerdheid op een proefschrift getiteld 'Eenzaamheid, voor recht voor een enkeling, noodlot van velen'. Promotor was profes sor drs. Th. Beemer. De paranim fen (die de promo vendes ter zijde staan) bij deze promotie waren de heer H. van den Biggelaar, di- rectéur van de Stichting Pausbe zoek, en dr. H. J. Kouwenhoven, voorzitter van de gereformeerde synode. Mevrouw Steemers groeide op in een hervormd milieu, volgde catechisatie bij een gerefor meerd predikant en ging in 1969 over naar de Rooms-Katholieke Kerk. Zij studeerde theologie in Heerlen en Nijmegen. In haar boek constateert dr. Steemers verschillen tussen de rooms-katholieke leer ten aan zien van intieme relaties en het feitelijke pastoraat. "Zo groot is dat verschil, dat kan worden ge zegd, dat de gelovigen worden bijgestaan door pastoraat maar vereenzamen door de kerkelijke leer". Die spanning is niet op te heffen. "De Rooms-Katholieke Kerk heeft een vrij vaststaande mening over relaties. De kerk probeert daaraan een mouw te passen door in het pastoraat min der nadruk te legden op de leer en door een 'lapmiddeltje' als de biecht". Mevrouw Steemers vindt ook, dat de verlangens van gelovigen soms niet terecht zijn. Kinderlo ze echtparen bijvoorbeeld kun nen via de door de kerk verbo den reageerbuis-bevruchting proberen een kind te krijgen, maar ze kunnen ook hun kinder loosheid aanvaarden. Dr. Steemers heeft haar proef schrift opgedragen aan "kerkelij ke leiders en kerkleden die werken aan de eenheid van de verdeelde christelijke kerk". Als studiesecretaris houdt zij zich vooral bezig met ethische en oe cumenische zaken. Een van haar stellingen bij het proefschrift is: "Iedereen kent de prijs van de oecumene, maar niemand wenst die te betalen". Bisschop Bar van Rotterdam zei gisteren in de KRO-radioru- briek 'Kerk en samenleving' het diep te betreuren, dat de Neder landse bisschoppen er niet in sla gen een 'toereikende delegatie' te sturen naar het Landelijk Pas toraal Overleg (LPO) in Noord- wijkerhout eind januari. (Bis schop Gij sen doet helemaal niet mee en zijn collega Ter Schure yan Den Bosch komt alleen met een tijdelijke afvaardiging bij ge brek aan i Op de vraag of het LPO dan nog inhoud kan hebben gaf bis schop Bar ten antwoord, dat er overleg mogelijk blijft met een deel van de Nederlandse bis dommen, al verliest 'het geheel' door deze omstandigheid duide lijk aan kracht. In dezelfde radiorubriek gaf de Leidse pastor J. van Well als zijn mening, dat de bisschoppen in feite geen boodschap hebben aan het LPO. Ze zijn onderling zo verdeeld, dat ze hun plaats binnen het LPO ontkrachten. De vraag is terecht of het LPO nog wel zin heeft. "We willen ons niet voor aap laten zetten". Miljoenen Vorig jaar is vanuit de Neder landse rooms-katholieke geloofs gemeenschap in totaal f 128 mil joen bijeengebracht voor pasto raal werk en ontwikkelingswerk in de Derde Wereld. Ruim f. 80 miljoen kwam bijeen via organi saties (zoals f20 miljoen naar 'Mensen in nood') en f 48 miljoen uit plaatselijke acties of van par ticulieren. Tegen Shell. Vijf rooms-ka tholieke organisaties hebben zich geschaard achter de eis dat Shell zich terugtrekt uit Zuid- Afrika. Het zijn het Centraal Mis sie Commissariaat, de Neder landse Missieraad, het Centraal Missionair Beraad Religieuzen, de Pauselijke Missiewerken en de Bisschoppelijke Vastenactie. Hervormde Kerk: beroepen te Stolwijk D. C. Floor Rouveen; aangenomen naar Aalsum-Wet- zens (Fr.) kandidaat T. C. Venin- ga Nqeveen, naar Diepenheim J. van de Wal, voorheen te Den Boer. Gereformeerde Kerken: beroepen te Papendrecht D. C. Coppoolse Meliskerke. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Urk A. de Ruiter Garrelsweer (Gr.). Vredeswacht. De Francis caanse Vredeswacht in Woens- drecht houdt twee bezinningsda gen in de volksabdij van Ossen- drecht van 23 december 7 uur 's avonds tot kerstmiddag. Thema: 'Vrede op aarde - menswording in liefde'. Een van de inleiders is pater Kees van Vliet uit Leiden. Voor inschrijving: Vredeswacht, Wouwbaan 72, 4631 KP Hooger- heide, telefoon 01646-5637. Kerst. Het Jongerenpasto raat Rotterdam (rk) heeft een 'al ternatief kerstgebeuren' georga niseerd dat begint op woensdag 24 december 's avonds om 6 uur en de eerste Kerstdag voortduurt tot aan een slotmanifestatie bij het Centraal Station in die stad. Ook jongeren uit andere steden van het bisdom, zoals Den Haag en Leiden, zijn welkom. Voor na dere inlichtingen: Ernst Evelo, Vierlinghlaan 76, 2332 CW Lei den, telefoon 071-314909.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17