Iran-geld ging ook naar actiegroepen Palestijnen veroorzaken een chaos in Sidon Z-Afrika laat ontvoerde Zwitsers vrij Steun aan conservatieve clubs Derde opvangkamp voor vluchtelingen Suriname Handelsoorlog met VS dreigt weer op te laaien MAANDAG 15 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 CAYENNE (GPD/ANP) - Dertig kilometer ten noordoosten van St. Laurent in Frans-Guyana, Wordt in Acarouany een derde opvangkamp voor de vluchtelingen uit Surina me ingericht. Een oude leproserie wordt klaar gemaakt voor de op vang van 800 vluchtelingen. De on der-prefect van St. Laurent, Jac ques Delpey, meent dat het .aantal vluchtelingen binnen twee of drie dagen de 5000 ruim zal zijn gepas- seerd. De vluchtelingen zijn nog steeds afkomstig uit de regio Caro lina, Moengo, Moengotapoe, en Pa- tamaka. Opnieuw verklaarde Delpey, dat het de plicht is van de Franse over heid de Surinaamse vluchtelingen WASHINGTON - Iraanse betalingen voor Amerikaanse wapenzendingen zijn niet alleen t? voeden en verder te verzorgen, gebruikt voor hulp aan de contra's van Nicaragua, maar ook voor financiële steun aan de intematSeTm^nfcïap11 conservatieve groepen in Amerika. Dat staat in de Amerikaanse krant The Sun. Over de nauwelijks merkbare hulpverlening uit Nederland wilde Delpey zich op geen enkele wijze Een van de slachtoffers van de Inmiddels is het afgelopen week- uitlaten, campagnes van Channell was het einde uitgelekt, wie het officiële Democratische lid van het Huis justitiële onderzoek naar de Iran- Dat de Franse overheid dé van Afgevaardigden Mike Barnes, affaire zal gaan leiden. Verschillen- stroom van vluchtelingen als een die tegen hulp aan de contra's is, de bronnen melden dat het gaat zeer ernstige zaak beschouwd, en in de tv-boodschappen van 0m de 74-jarige Lawrence E. blijkt uit het feit dat hierover ie- Channell daarom inktzwart werd Walsh. dere dag. overleg wordt gepleegd gemaakt. Barnes heeft gisteren Walsh was tijdens de regering- tussen de prefect van Frans-Guya- aangekondigd om een onderzoek Eisenhower staatssecretaris van na, Jacques de Wattre, en het kabi- door het Congres te zullen vragen, justitie Zijn laatste publieke func- net van Chirac in Parijs. De Franse tie was voorzitter van de machtige overheid staat nu nog voor het vrij Orde van Amerikaanse Advocaten, technische en financieel kostbare Volgens de krant is een bedrag van in totaal 5 miljoen dollar (12 mil joen gulden) aan Iraanse betalin gen terechtgekomen bij groepen die dat geld gebruikten bij cam pagnes om Congresleden verkozen te krijgen die sympathiek staan te genover de contra's. door Henk Dam Bozer Het Amerikaanse Congres be- probleem van de opvang van vluchtelingen. Binnenkort zal men te maken krijgen met de sociale consequen ties van de aanwezigheid van 5000 bosnegers, die de kracht van hun bestaan aan het oerwoud ontleen den. Mochten deze vluchtelingen zich willen voegen bij reeds in Neder land verblijvende familieleden, dan zal het buitengewoon moeilijk voor hen zijn dat van hieruit te be werkstelligen. Het afgelopen weekeinde is namelijk gebleken, dat er in Frans-Guyana op dit ogenblik geen sprake is van een goede Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging. Hoewel het in de bedoeling lag de hier aanwezige honorair-consul versterking te bieden, is geen van de in Cayenne aanwezige Neder landers in staat te vertellén wie op dit ogenblik aanspraak maakt op de titel van honorair-consul. Gezien het feit dat de stroom vluchtelingen uit Suriname twee weken geleden een aanvang nam, en Nederlandse journalisten op ge nerlei wijze in contact konden ko men met een Nederlandse consu laire vertegenwoordiging in Frans- Guyana, lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat de bezorgdheid van Nederland ovèr de bewoners van haar voormalige kolonie Suri name minimaal is. De drie Surinaamse piloten die in handen waren van het jungle commando, zijn vrij en bevinden zich in Frans-Guyana. Dit is in offi ciële Franse kring bevestigd. Het is niet bekend waar de piloten naar toe gaan. Het gaat om de piloten van de twee kleine vliegtuigen, die de af gelopen maanden door de groep- Brunswijk werden gekaapt. Op 25 september overmeesterden rebel len een Cessna van het particuliere bedrijf Gonini Airservice. Piloot was Orlando van Amson, zoon van de Surinaamse minister van sport en jeugdzaken. Het tweede toestel is een Twin Otter van de Surinaam se Luchtvaartmaatschappij SLM, die op 17 oktober in West-Surina- me werd gekaapt. Piloten waren Guno Illes en John Abel. Het drietal werd vastgehouden in Langetabbetje in een basiskamp van het junglecommando aan de Marowijne-rivier. Zij hadden daar alle bewegingsvrijheid, maar mochten Oost-Suriname niet verla ten. Orlando van Amson vloog Ronny Brunswijk herhaaldelijk rond in het gebied dat in handen is van het junglecommando. De piloten kwamen vrij nadat zij met Brunswijk de afspraak hadden gemaakt zich enkele dagen te mo gen ontspannen in Frans-Guyana. Samen met Brunswijk vertrokken zij deze week per boot naar Saint Laurent, maar onderweg werden de inzittenden gecontroleerd door de Franse gendarmerie. Toen de drie piloten hun beroep opgaven werden zij onmiddellijk door de gendarmerie apart genomen. Dit weekeinde werd in officiële Franse kring bevestigd dat zij vrij zijn. Zij zouden zich momenteel in Cayen ne of omgeving bevinden. Het is niet duidelijk waar de drie naar toe willen. Kort voor hun „ontsnapping" lieten zij weten er aan te twijfelen of zij naar Surina me terug konden. Voor zover be kend hebben zij tot nu toe geen vi sum voor Nederland aangevraagd. Het bericht in The Sun corres- pondeert voor een deel met een be richt in een andere Amerikaanse krant, de Miami Herald, die giste ren meldde dat Oliver North, de centrale figuur in de hele Iran-af- faire, conservatieve groeperingen met raad en daad terzijde heeft ge staan. Volgens dit bericht heeft North als adviseur opgetreden van Carl Russell Channell, een bekende, zeer succesvolle conservatieve campagnevoerder, die onder meer vele miljoenen dollars heeft be steed aan tv-reclames ten gunste van Reagan's politiek inzake Nica ragua. In een interview met de krant geeft Channell toe, North enkele keren ontmoet te hebben. Volgens de Miami Herald had North de su pervisie over de financiering van Channell's campagne, en The Sun noemt Channell's organisatie als een van de conservatieve clubs die van de Iraanse betalingen hebben geprofiteerd. Ook Britse wapens naar Chomeini LONDEN (Rtr) - Groot-Brittannië heeft wapens ter waarde van 35 miljoen pond (ruim 110 mihoen gulden) aan Iran geleverd. Dit meldde gisteren The Observer. Volgens de Britse zondagkrant zou het gaan om motoren voor tanks, radar-apparatuur en reser- e-onderdelen voor 'legervöertui- den over het gebrek aan medewer king van verschillende sleutelge- tuigen in de Iran-affaire. Het afgelopen weekeinde heb ben leden van verschillende Con grescommissies die zich de laatste weken over deze zaak hebben ge bogen, een beroep gedaan op presi dent Reagan om duidelijkheid in de affaire te brengen. Volgens de New York Times van gisteren zou Reagan er nu hard over denken om aan de voormalige Nationale Veiligheidsadviseur John Poindexter. en diens mede werker Oliver North te vragen, hun stilzwijgen te verbreken. Beide mannen, die in het hart van de Iran-affaire zitten, hebben onder verwijzing naar een artikel van de Aiperikaanse Grondwet tot dusver geweigerd ook maar iets over hun aandeel in de affaire te zeggen. Het is mede daarom, dat het aan het Congres nog steeds niet duide lijk is, wat er allemaal precies is ge beurd rond de Amerikaanse wa penzendingen aan Iran, en het daarop volgende doorsluizen van Iraanse betalingen naar de contra's van Nicaragua. Als Reagan op Poindexter en North persoonlijk een beroep zou doen, zouden ze formeel het recht hebben, dat beroep naast zich neer te leggen. Maar beide mannen zijn militair, en Reagan is als president ook opperbevelhebber van de strijdkrachten, en mede daarom zou weigeren hen wel heel moeilijk vallen. Conferentie BRUSSEL (GPD) - Het risico van een nieuwe handelsoorlog tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten is weer toegeno men nu het handelsoverleg tussen beide economische blokken dit weekeinde in Brussel niets heeft opgeleverd. De EG heeft de'Ameri kanen nu gevraagd om hun voor nemen om per 1 januari maatrege len tegen Europese produkten te nemen, een maand op te schorten. Er is dan tijd voor nieuw overleg. De problemen zijn een gevolg van de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG, op 1 januari 1986. Daardoor verlegden beide landen hun handelsstromen naar de EG, waardoor de Amerikanen zich benadeeld voelden. Zij zeg gen, dat zij- door vermindering van hun export van onder meer mais, De Republikeinse fractieleider in de Senaat, Bob Dole, bracht het afgelopen weekeinde gen. Het militaire materieel, gela- element aan in de roep on} meer den in 14 containers en op de ex- openheid, toen hij portvergunning geregistreerd als elektronica en machines, is op 21 november verscheept vanuit Li verpool, aldus The Observer. „On danks regeringsverklaringen dat topconferentie leiders zou moeten bijeenroepen waarin hij met alle feiten op tafel zou moeten komen; Dole was daarbij mede gemoti- WASHINGTON (GPD) - Rond de wereld op één tank brandstof. Met die unieke opdracht zijn de Ameri kaanse piloten Dick Rutan en Jea- na Yeager gisteren begonnen aan een 40.000 kilometer lange reis met hun vliegtuig Voyager. Gisterochtend in alle vroegte ging de Voyager, die veel lijkt op een groot model zweefvliegtuig (zie dat Reagan foto), vanaf de Edwards lucht- in Westerse machtbasis in Californië van start. Daarbij liep het vliegtuig enige averij op. Het uiteinde van een van de vleu- Reis om de wereld op één tank brandstof En dus cirkelde hij volgens plan half uur boven de de afgelopen anderhalf jaar geen veerd door de resultaten Britse militaire reserve-onderdelen zijn verscheept, hebben wij bewij zen dat de wapenhandel met Iran wordt voortgezet door Britse tus senpersonen. Dit met medeweten van de overheid", aldus de zondag krant. Het Britse ministerie van defen sie heeft inmiddels ontkend be trokken te zijn bij wapenleveran ties aan Iran. Er is geen Brits wa penembargo tegen Iran ingesteld, maar Londen heeft steeds volge houden dat het gekant is tegen de verkoop van wapens die de oorlog tussen Irak en Iran kunnen verlen gen. Vorige week bevestigde de Britse regering dat een exportver gunning was verleend voor de le vering van radar-apparatuur aan Iran ter waarde van 240 miljoen pond (ongeveer 770 miljoen gul den). enquête over de Iran-affai re, die in opdracht van de Ameri kaanse krant Los Angeles Times en het Engelse weekblad The Eco nomist simultaan in Amerika, En geland en West-Duitsland is ge houden. Bijna 80 procent van alle geën quêteerden zegt, dat de onthullin gen van de afgelopen weken de ge loofwaardigheid van de Verenigde Staten als leider van het Westen heeft aangetast. gels van het superlichte vliegtuig luchtmachtbasis om hoogte te win- raakte bij de startmanoeuvres be- nen, om daarna naar het westen, schadigd, maar piloot Dick Rutan richting Stille Oceaan, weg te liet via de boordradio weten dat de vliegen. schade niet zodanig groot was, dat Als alles volgens plan verloopt hij zijn recordpoging zou moeten komt de Voy&ger over tien dagen non-stop-vlucht rond de wereld zal het vliegtuig dan alleen de ene tank brandstof, zo'n 4000 liter, hebben verbruikt. De Voyager is zo gebouwd dat het maximaal voordeel kan hebben van luchtstromingenHet vlieg tuig, dat een vleugelspanwijdte van 35 meter heeft, is gemaakt van in honingraatvorm aangebrachte vezels, en weegt daarom (zonder brandstof) niet meer dan 900 kilo. Een reis rond de wereld zonder ook maar één keer te hoeven bijtan ken is een van de laatste uitdagin gen die er in de luchtvaart nog zijn. Het record voor een non-stop-vlucht zonder bijtanken staat nu op naam van een B52H bommenwerper die in 1962 de 18.000 kilometer tussen Okinawa en Spanje aflegde. Rassenonlusten KARACHI (RTR/UPI/AFP) - Bij de ergste rassenonlusten van vele jaren in Karachi in Pa kistan zijn gisteren 54 mensen om het leven gekomen en 310 gewond. Dit hebben dokters en ooggetuigen meegedeeld. De ooggetuigen vertelden dat een woedende menigte vrouwen en kinderen uit huis sleepten en sloegen, tieners in brandende huizen gooiden en jonge jon gens met messen staken. Voor alle ziekenhuizen in het meer dan 7 miljoen inwoners tellen de Karachi werd de noodsitua tie 1 uitgeroepen en er werden dringende oproepen gedaan voor bloeddonors. De onlusten doen zich voor tussen de Bihari's, die sinds 1947 in Pakistan wonen, en de Pathanen, die uit het noorden van Pakistan komen. PRETORIA (RtrDPA/AP) - Zuid- het oog op de goede betrekkingen Afrika zal de twee Zwitsers die af- tussen Zuid-Afrika, Swaziland en De cijfers over Reagan s geloof- gelopen vrijdag werden ontvoerd Zwitserland". jgUuMSfi' uit Swaziland terugsturen. Dit De twee Zwitsers, Daniel heeft de Zuidafrikaanse minister Schneider en Corinne Bischof, van buitenlandse zaken, Roelof „Pik" Botha gisteren verklaard. waardigheid zijn ook onthullend 87 procent van de Britten, 86 pro cent van de Westduitsers en 82 pro cent van de"Amerikanen denkt, dat Reagan wel degelijk iets afwist van de doorsluizing van Iraanse beta lingen naar de contra's. Volgens Botha zullen de twee op vrije voeten worden gesteld „met Botha's verklaring kwam neer op een bevestiging van berichten uit Swaziland dat de twee .vrijdag waren ontvoerd tijdens Zuidafri kaanse invallen in huizen in Mba- gearresteerd op beschuldiging bane en de industriestad Manzini. activiteiten voor de verboden De ontvoering van de twee Zwit sers viel samen met een verscher ping van de Zuidafrikaanse cen- golf\ zijn door de regering steeds toege schreven aan het ANC. Het bureau van voorlichting meldde voorts dat zaterdag een po- gierst en soya naar Spanje en Por tugal, een verlies van 500 tot 800 miljoen dollar per jaar lijden. De EG bestrijdt dat verlies en stelt dat de VS ook profiteren van het feit dat zij nu in een grotere EG meer industriële produkten kwijt kun- De Amerikanen zijn daar echter niet overtuigd. President Reagan heeft daarom besloten op 1 januari Europese produkten als chocola de, bier, ham. likeur, groenten en olijven met extra heffingen te gaan belasten als de EG aan deze situa tie geen einde maakt. De EG op haar beurt heeft daarop gedreigd met vergeldingsmaatregelen door middel van heffingen op Ameri kaanse rijst, tarwe en veevoer. Het overleg van dit weekeinde tussen de Europese commissarissen De Clercq (buitenlandse zaken) en Andriessen (landbouw), en de spe ciale handelsvertegenwoordiger van Reagan, Clayton Yeutter en minister Lyng (landbouw) was be doeld om zo'n escalatie te voorko men. Hoessein beschuldigt Israël van terrorisme AMMAN (AP) - Koning Hoessein van Jordanië heeft Israël zaterdag beschuldigd van staatsterrorisme tegen palestijnen bij het onder drukken van het verzet op de be zette Westelijke Jordaanoever. Hoessein verweet Israël fanatiek- godsdienstige joodse groeperingen toe te staan arabieren in Jeruzalem uit hun huizen te jagen onder het mom de dood van een Israëliër te willen wreken. "Het georganiseer de terrorisme duurt nu al 20 jaar", zei Hoessein. Tijdens ongeregeldheden zijn litieman licht gewond raafcte toen deze' maand""op'de"Westoever vier hij met stenen werd bekogeld door palestijnen gedood, tientallen an- Buitenland kort OPEC Hoewel de olieministers van de OPEC-landen overeenstemming hebben bereikt over en produktie- beperking met vijf tot tien procent is hun overleg het afgelopen week einde weer vastgelopen op oude te genstellingen over de verdeling die produktiebeperking. De zwarte bevrijdingsbeweging Afri can National Congress (ANC). Zwitserland had tegen de a tatie van het tweetal geprotesteerd. ^ëslatieVóndeV anti-apariheidsacti- Het Zwitserse ministerie buitenlandse zaken maakte later bekend dat .de Zuidafrikaanse re- gering Bern had laten weten dat de ring twee Zwitsers waren vrijgelaten en zjjn visten. De Zuidafrikaanse politie heeft zaterdagavond bij een wegversper- man gedood, die lid zou het verboden Afrikaans Nationaal Congres. Volgens de politie in Pretoria deZuidafri- v^erd de man gedood en werden buitenlandse vier anderen gearresteerd nadat an hen het vuur had geopend de Zwitsers het ge- Gp de politie bij de wegversperring informatie van de nabij het plaatsje Warrenton in het in de Kaapprovincie. De enkele Russische vuur- Mbabane, de hoofdstad Swaziland, waren terugggekeerd. In een verklaring kaanse minister va zaken, Roelof Botha, dat de gevan genneming volg was Zuidafrikaanse strijdkrachten dat noorden zij betrokken, waren -bij acitivitei- politie i menigte bij een busgarage Bloemfontein, de provinciehoofd stad van Oranje Vrijstaat. De poli tieman opende het vuur op de me nigte en verwondde een zwarte man, die vervolgens werd aange houden. -e Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft de lidstaten zaterdag gevraagd de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij SAA te verbieden gebruik te ma ken van hun luchtruim. De stuur groep van de OAE nam zaterdag deren gewond, en honderden gear resteerd. Ook zaterdag bekogelden groepen joden en arabieren elkaar in de arabische wijk van Jeruzalem met stenen, zo heeft de Israëlische radio gemeld. Eerder op de dag schoten Israëlische soldaten in Je- nin op de bezette Westoever met rubberkogels op demonstranten die Israëlische voertuigen met ste nen bekogelden. Daarbij zou één persoon gewond zijn geraakt. In Nazareth hielden enkele hon- resolutie van deze strekking derden Israëlische arabieren zater- aan. Ook werd gevraagd om het dag een demonstratie uit pfotest verbod van toepassing te verklaren tegen het Israëlische optreden ten die de veiligheid van Zuid-Afri- wapens, munitie en handgranaten i kunnen schaden en tegen maatregelen door de veiligheids- beslag hebben genomen. Het regeringsbureau op alle luchtvaartlij nen Zuid-Afrika. SAA-toestellen vliegen de bezette gebieden. De demon stratie was georganiseerd door de communistische partij, die zijn scheidene Afrikaanse landen op aanhang vooral onder arabieren vluchten naar en van Europa. De "heeft. "Een Palestijnse staat naast LONDEN - Een tweepersoons vliegtuigje is zaterdag neergestort in de conflicten liepen zo hm'g op dat ?an een hu's in Londen Eén van de twee inzittenden van het vlieg- het beter werd geoordeeld de ver- tuxg kwam om- De ander raakte ernstig gewond, zo heeft de politie meege- troepen rechtvaardigde". Botha lichting meldde dat twee politie- SAA heeft in enkele Afrikaanse een Israëlische staat is de weg toe dat er echter gadering pas vatten. Het overleg i: Ooggetuigen zagen hoe het êénmotorige toestel over daken scheerden, het voegde sprake was ve standigheden" ,tot de conclusie was gekomen dat gisterochtend ernstig ge- „bijzondere om- wond raakten toen ze met hun auto dat de regering op een landmijn reden in de buurt Barberton, een plaatsje landen, waaronder Kaapverdië Ivoorkust, landingsrechten. op gericht de olie'prijs omhoog te te<>en demuur van een fabriek botste en tenslotte in de tuin terechtkwam brengen tot 18 dollar per vat. van een huls m een Londense woonwijk. (Foto ap) Palme-zaak De Zweedse rechercheurs die jacht maken op de dader van de be gin dit jaar vermoorde premier Olof Palme hebben twee Koerden gearresteerd die al vanaf vrijdag avond worden vastgehouden we gens een schietpartij in het cen trum van Stockholm. De politie heeft geweigerd verdere details te verstrekken maar de staatsradio meldde dat de twee zijn geïdentifi ceerd als leden van de extremisti sche Koerdische Arbeiderspartij. het belang van Zuid-Afrika oosten van Transvaal, vlakbij de de twee naar Swaziland terug grens met Swaziland. Voorgaande uren". landmijnexplosies in Transvaal rechtvaardige vrede", stond op - - van de spandoeken. De Weste- Op de tweedaagse bijeenkomst lijke oever van de Jordaan werd in waar de resolutie werd aangeno- 1967 door Israël op Jordanië ver men waren de ministers van bui- overd, en de meeste palestijnse be- tenlandse zaken van 15 lidstaten woners van het gebied bezitten de aanwezig. Jordaanse nationaliteit. TEL AVIV - De nog steeds voort durende strijd tussen Palestijnen en Libanese sji'iten in Zuid-Liba- non heeft de afgelopen drie weken ruim 13.000 mensen op de vlucht gejaagd. Daarbij gaat het hoofdza- Spionage De broer van een Amerikaans Congreslid is vrijdag in Nicaragua gearresteerd omdat hij volgens de Nicaraguaanse autoriteiten inlich tingen aan het verzamelen was ter voorbereiding van een Amerikaan se inval. Bij zijn aanhouding was de Amerikaan in het bezit van kaarten en informatie over moge lijke militaire doelen in Nicaragua. door Taco Slagter keliijk om palestijnse kinderen en bejaarden uit de vluchtelingenkampen rond Tyrus die massaal naar de veertig kilome ter noordelijker gelegen stad Sidon zijn getrokken. Hoewel de afgelopen dagen via een Iraanse bemiddelaar verschil lende keren een staakt-het-vuren tussen de palestijnse strijdkrach ten en die van de sjiitische Amal- beweging was overeengekomen, hielden, deze afspraken slechts en kele uren of ten hoogste een dag stand. Zo braken er gisteren rond een palestijns vluchtelingenkamp in Beiroet weer gevechten uit tus sen palestijnse guerillastrijders en militieleden van de sji'itische Amal. Deze strijd volgde op een dag van betrekkelijke rust nadat Amal eenzijdig een staakt-het-vuren had ingesteld om palestijnse guerilla strijders de gelegenheid te geven zich terug te trekken bij het Zuidli- banese dorp Maghdousheh, waar de afgelopen weken fel is gevoch ten. Daarbij vielen tientallen do den en gewonden. In ruil voor dit gisteren, bereikte compromis met Amal hadden PLO-strijders die onder controle van Syrië staan het zeer belangrij ke strategische punt Maghdousheh bij Sidon opgegeven. Door Iran ge steunde fundamentalisten namen de posities over. Maar gevecht seenheden die trouw zijn aan PLO- Jasser Arafat heroverden later op de dag dit op een heuvel gelegen stadje weer. Zij eisten meer garan ties van de sji'iten voor de veilig heid van palestijnse vluchtelingen kampen. De bloedige krachtproef tussen de palestijnse eenheden en Libanese milities moet uitmaken wie de controle krijgt over Zuid-Li- banon en delen van West-Beiroet. Volgens verschillende mers in Libanon en woordvoerders van internationale hulporganisa ties dreigen de naar Sidon gevluch te palestijnse families de fragiele sociale en politieke balans in deze stad ernstig te verstoren. In deze belangrijke havenstad staan de verschillende etnische groepen el kaar niet in die mate naar het le ven, zoals dat elders in Libanon het geval is. Gevreesd wordt dat de duizenden palestijnse vluchtelin gen de stad op korte termijn in een politieke, economische en sociale chaos zullen veranderen. Een al direct voelbaar probleem is de huisvesting van de palestij nen. Een aantal van hen heeft on derdak gevonden in het al overvol le en eveneens door de sji'iten be stookte vluchtelingenkamp Ain al Hilweh. Hier wonen al 30.000 pale stijnen. Weer anderen zijn in scho len opgevangen of hebben op ei gen initiatief hun intrek genomen' in leegstaande gebouwen. Maar volgens waarnemers ter plaatse verblijven honderden vluchtelin gen op straat en brengen zij de zeer koude nachten in een tentje of on der een stuk plastic door. Buitenlandse hulpverleners zijn bang dat de lokale leiders van Ei- don binnen niet al te lange tijd zul len ingrijpen. Zij hebben al laten weten een dergelijke stroom van vluchtelingen sociaal en econo misch niet te kunnen opvangen. Bovendien is de stad vanwege haar reputatie al sinds de burgeroorlog een toevluchtsoord voor Libane- zen uit Beiroet. Maar het meest is het stadsbestuur beducht voor de politieke spanningen die onvermij delijk zijn. Met name de sji'iten van Sidon zullen een verplaatsing van de strijd met de palestijnen naar hun betrekkelijk rustige stad niet pikken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7