Nijpels: betere controle chemie Bei ntribuna Massaal protest tegen vervuiling van de Rijn 'Zelfs het grootste rapalje heeft rechten' Veiligheidsmaatregelen worden bekeken .nternat i ona I 6S 'Inspiratie zoek bij kabinet Lubbers-2' ICTO ziet geen kans gelederen te sluiten MAANDAG 15 DECEMBER 1986 PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD) - Minister Nijpels (milieubeheer) laat nagaan welke maatregelen de chemische bedrijven hebben getroffen om milieuschade bij ongelukken te voorko men. Hij wil in kaart brengen hoe het bluswater wordt opgevangen, welke voorzieningen er zijn ter bescherming van de bodem en op welke wijze kettingreacties met andere chemische stoffen worden voorkomen. Op basis van het onderzoek zal het kabinet moge lijk eisen aan de bedrijven gaan stellen. woordelijk voor ongeveer 40 pro- 9 milieu-organi- cent van de totale cadmiumvracht zijn collega Smit- die de Rijn naar de Noordzee af voert. In hun eisenpakket vragen de Nederlandse milieu-groeperingen van de ministers Smit-Kroes en Nijpels, de Nederlandse vertegen- Nijpels liet dit gisteren weten Rotterdam, wa saties hem en Kroes (verkeer en waterstaat) eisenpakket voor de kwaliteit van het Rijnwater hadden overhan digd. De bewindsman zei dat zijn inspecteurs de afgelopen week de chemische industrie in het Rijn- woordigers in het Rijnoverleg dat fen. deren. Verder wensen de milieu activisten een onmiddellijke en drastische uitbreiding van de con trole op chemische bedrijven. Om deze te verbeteren dient er ook een openbaar register te komen van produktie, opslag, transport en lo zingen van milieugevaarlijke stof- Smakelijk opgediend maar bepaald niet me. ster een paar van de vele honderdduizenden i gelaten. Nederland zet alle zeilen bij voor post IMF r eetbaar:, op het Rijntribunaal in Auggen toonde issen die tijdens de recente gifgolven mondgebied hebben bezocht. De eerste resultaten daarvan worden aan het eind van deze week ver wacht. Smit-Kroes meldde dat de kunst- loosd. vrijdag van start gaat, dat zij voor zullen zorgen dat vanaf 1990 ClailïlS geen zwarte-lijststoffen meer met vergunning op de Rijn worden ge- mestfabrieken Windmill in Vlaar- dingen en DSM in Pernis per 1 juli 1988 geen vergunning meer heb ben om cadmium te lozen. Cad mium is zeer giftig. Windmill en DSM lozen jaarlijks 1,7 miljöenton De organisaties willen dat bedrij ven zoals het Zwitserse Sandoz, dat recentelijk verantwoordelijk was voor een rampzalige gifgolf in de Rijn, niet alleen alle (milieu- )schade vergoeden, maar ook straf- afvalgips op de Rijn, waarin bijna rechtelijk worden vervolgd. Fikse 11 ton cadmium zit. De twee be- geldboetes zijn noodzakelijk om drijven zijn momenteel verant- milieugevaarlijk gedrag te veran- HILVERSUM (ANP/GPD) - Het een bijeenkomst van zijn partij in tweede kabinet Lubbers ontbreekt Maastricht ook dat Lubbers-2 niet i samenhang en inspiratie, in de schaduw kan staan van Lub- vindt het CDA-kamerlid Mateman. "Het kabinet lijkt nog steeds niet Wim Kok zich goed op gang gekomen te zijn", al dus Mateman zaterdag verder voor de VARA-radio. Ook hij vond dat Nijpels antwoordde dat hij op de ministersconferentie opnieuw zal pleiten voor internationale contro le op de chemische bedrijven. In de Europese milieuraad ontmoette hij weinig enthousiasme voor dït idee. Smit-Kroes zei afspraken te willen maken over de gewenste kwaliteit van het Rijnwater. Vol gens haar is er een soort Deltaplan nodig voor de schoonmaak van de Ze zei zaterdag voor de VARA- radio dat er nog niet veel schade claims zijn ingediend in verband met de gifgolf van Sandoz. De ver goeding die tot nu toe van het Zwitserse bedrijf wordt geëist, be draagt 'enkele miljoenen gulden', aldus de bewindsvrouw. Ze voeg de er aan toe dat de grootste (mi lieuschade pas in de loop der jaren zichtbaar wordt. Ambtenaren van Rijkswaterstaat vinden het aantal ingediende bers-1Zaterdag sprak PvdA-leider ciajms tegenvallen. Misschien valt ROTTERDAM/AUGGEN/BADEN (AP/GPD/ANP) - De jury van een Rijntribunaal van milieuorganisa ties uit Nederland, Zwitserland en West-Duitsland heeft de chemi sche industrie schuldig bevonden aan het beschadigen van de natuur het vergiftigen! LaRoche, BASF, Hoechst en Bayer. Ook de milieuministers van de betrokken landen lieten verstek gaan op het tribunaal tot grote ver ontwaardiging van de jury. WASHINGTON (GPD/ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Was hington Fein heeft in een brief aan de Washington Post bezwaar aan getekend tegen een hoofdredactio neel commentaar, waarin de krant zegt dat de Fransman Camdessus de nieuwe directeur van het IMF moet worden. Volgens de Post is de directeur van de Franse centrale bank een betere kandidaat dan mi nister Ruding (financiën). Camdessus zou qua ervaring en temperament beter in deze functie passen, aldus .de Post. Die wijst er in dat verband op dat de Fransman in het verleden een belangrijke rol heeft gespeeld bij het oplossen van schuldenvraagstukken van tal van Derde-Wereldlanden. In zijn (giste ren nog niet gepubliceerde) brief zegt ambassadeur Fein met name moeite te hebben met deze passa ge. Immers, aldus Fein, 'Nederland loopt voorop bij het begrijpen van de behoeften van de Derde Wereld. de Rijn het leven hebben Tegelijkertijd hebben de Nederlan- (foto ëpa) ders een onbetwiste reputatie waar het gaat om het economisch en fi nancieel op orde houden van hun zaken'. Ook premier Lubbers heeft een goed woordje gedaan voor zijn mi nister. In een brief aan president Reagan pleit Lubbers voor een Amerikaanse stellingname ten gunste van Ruding. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Whitehead kreeg vrij dag een brief voor president Rea- lonnen opgelaten met kaarten, die gan. Lubbers vraagt Reagan zich waren gericht aan minister Smit- uit te spreken voor Ruding, omdat Kroes. Daarop stond een tiental li- hij vreest dat deze zonder die steun mericks met betrekking tot de bij de stemming op 17 december medewerk- Langs de hele Rijn, van Bazel tot Rotterdam, is gisteren geprotes- door de giframpen. De regeringen t?erd ,tc«en de vervuiling door de gelijke5>ewoor- de directe schade inderdaad dingen uit: We rollen van incident zeggen zij. Het door Smit-Kroes ge- r incident". noemde bedrag is in elk geval veel deï fdncüon^rt dan hetvorkïeEr dingen binnen het ambtelijk appa- ongetwijfeld al rekening met de £r raat zijn ernstig verstoord. Er is ecologische schade, die echter heel Van Mierlo: "De arbeidsverhou- te hoog. Maar de minister houdt chemische industrie. De acties kwamen op gang na de enorme [vervuiling van de Rijn als gevolg van de brand in de chemische fa briek Sandoz in Basel. Op bruggen over de Rijn werden jdoor het Tribunaal vonnissen voor- j gelezen, waarin de chemische in dustrie schuldig werd verklaard HUUR!oaan vervuiling van de Rijn en be- tot de conclusie dat de chemische schadiging van het eco-systeem. de Rijnoeverstaten werd weten dat zij de vervuiling van de Rijn dulden. Ongeveer 50.000 men sen hebben het afgelopen weekein de geprotesteerd tegen de vervui ling van het Rijnwater. In Neder land werden alle bruggen over de Rijn bezet. In Auggen in Baden-Württem- berg kwam het tribunaal gisteren zijn ernstig verstoord, mediawet aangenomen, die bij hèTandere!'allïus^de ^^^ve^udenl was. Bh industrie door giflozingen niet al- Volgens milieu-organisaties^ zijn leen de Rijn, maar ook de zijrivief" zijn teveel onderlinge discussies er wordt 'gewandeld' incident CDA het onderwijs en het sociaal-cultu- Mateman oefende felle kriüek r*/ji?iUndamentele k'3P" uit op de eigen CDA-staatssecreta- pen ultgedeeld ris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) met haar plannen voor ge meentelijke herindelingen. "Zij is bezig met het oplossen van proble- i die er niet zijn", aldus Mate- voeters e Hij riep ook de WD op om op korte termijn een duidelijk stand punt in te nemen over euthanasie. Hij herinnerde zijn liberale tegen- dat volgens de WD Hij sprak in dit verband van liberalisering van euthanasie 'hobby-denken' op Binnenlandse vermijdelijk leidt tot verandering Zaken. Naar zijn mening wordt van het wetboek van strafrecht, met samenvoeging van gemeenten Het zou, aldus Van Mierlo, te be- geen enkel probleem opgeheven. treuren zijn als de WD nu om de- Het CD A-Kamerlid hekelde ook zelfde reden definitief afziet van li- het getreuzel in het kabinet bij de berale wetgeving. Alleen met libe- moeilijk te bepalen is: Het werkelijke totaalbedrag van de claims kan niet worden vrijgege ven, omdat de minister daardoor zou worden beperkt in haar onder handelingen met Sandoz en de Zwitserse regering. Korporaal vliegbasis bekent overval door de recente ongelukken de po gingen om de Rijn schoner te ma ken 10 jaar teruggezet. Bij de Rijnbrug in Arnhem wa ren ongeveer 250 mensen aanwezig met spandoeken waarop 'Rijn gif- vrij' en 'Rijnvervuiling moord' te lezen viel. De demonstranten trok ken vervolgens langs het kantoor van het Westduitse chemische con- WÊcern BASF. In uitgereikte pamflet- de betrokken lan- ten werd de rivier als dood afge schilderd ten gevolge van de giflo zingen. In Nijmegen hadden de plaatse lijke groeperingen een ouderwetse brandweerestafette georganiseerd, waarbij schoon water uit de kraan met emmertjes de Waal in wérd ge- de Noordzee dagelijks dere schade berokkent. De jury stelde dat de betrokken industrieën meer waarde hechten j aan hun winsten dan aan de ge zondheid en het leven van mens en milieu. Bovendien laten ze burgers systematisch in het ongewiaee over hun handelwijze en schieten schro melijk tekort in zorgvuldigheid. De regeringen den moeten de bestaande controle maatregelen strenger toepassen, milieuvervuilende en gezond heidsbedreigende industrieën ver bieden en alle geldende lozingsver gunningen intrekken, aldus het tri bunaal Rij n verontreiniging. Volgens de Westduitse Groenen hebben in de Bondsrepubliek in totaal 40.000 mensen deelgenomen aan de demonstraties. Tussen Ba sel en de Westduitse stad Neuen- burg vormden 15.000 demonstran ten een menselijke keten. Zaterdag hebben vertegenwoor digers van de socialistische en so ciaal-democratische partijen in de Rijnoeverstaten een actieplan van 10 punten aangenomen, waarin wordt voorzien in veel strengere bepalingen voor de produktie en de export van chemicaliën. In de resolutie wordt tevens opgeroepen tot 'onschadelijk maken van de chemische tijdmbom' die wordt gevormd door de opslag van giftig chemisch afval. binnen het IMF het pleit zal verlie- Een Amerikaanse stellingname inzake de benoeming van de direc teur van het IMF is ongebruikelijk. Er is een traditie gegroeid dat de Amerikanen de directeur van de Wereldbank voordragen, en de Eu ropeanen die van het IMF. De Eu ropeanen zyn er echter tot dusver niet in geslaagd eenstemmig tot een voordracht te komen. De stem verhouding binnen de EG is en blijft zeven voor Ruding en vier voor Camdessus, met een onthou ding (Italië). Het IMF-bestuur moet daarom beslissen. De Amerikaanse regering heeft zich tot dusver steeds nauwgezet neutraal opge steld. rale wetgeving zou men aan de onaanvaardbare 20-jarige rechtsonzekerheid en rechtsonge- de nacht artsen, HOOGERHEIDE (GPD) - Een ner van Utrecht is in zaterdag op zondag gearresteerd op verdenking van de wet het plegen van een bankoverval Hoogerheide vrijdagmiddag, verdachte, die als kort-verband vrijwilliger in de rang raai is gelegerd op de vliegbasis Woensdrecht, heeft inmidels een volledige bekentenis afgelegd. Bij de overval op de Rabobank in Hoogerheide werd Aangeklaagd maar niet aanwezig loosd. ZOETERMEER (ANP) - Een twee- De de poging de eenheid te herstellen binnen het ICTO' (Interkerkelijk korpo- Comité Tweezijdige Ontwape ning), is mislukt. Het voor zaterdag geplande gesprek tussen een 20 af delingen en het landelijk bestuur ging niet door, omdat het bestuur tiendui- de tien vertegenwoordigers van de zenden guldens buit gemaakt. Di- deze afdelingen als niet representa- rect na de overval kwam de politie, tief had afgewezen. gezocht moest worden. Zo is het der van de ongeveer 20 afdelingen, welhaast zeker dat de man bij de Bestuurslid Wackwitz heeft beves- bedreiging in de bank gebruik tigd dat het geéprek is afgezegd maakte van zijn dienstwapen. omdat niet duidelijk zou zijn Bij zijn aanhouding verklaarde de tien afgevaardigden vertegen- de verdachte de overval te hebben woordigden". verpleegd om zijn schulden te kun- afbetalen. Zondag bleek dat besluitvorming over de eerder gekondigde afslanking van overheidsapparaat. Het kabinet maanden over tijd, zo constateerde lijkheid voor patiënten hij. Het kabinet neigt er n; D66-leider Van Mierlo stelde op niet te veranderen. IKV aarzelt, maar gaat wel akkoord met Van den Heuvel UTRECHT (ANP) - Met lichte aar zelingen over haar partijpolitieke stempel heeft de IKV-campagne- raad zaterdag Ien van den Heuvel aanvaard als nieuwe voorzitter. De campagneraad is bang dat de be noeming van de oud-PvdA-voorzit ster de deur naar de kerken en het midden van de samenleving dicht gooit. In haar toespraak tot de campag neraad zei Van den Heuvel dat ze zich die angstgevoelens heel goed kan voorstellen. Zij erkende dat de combinatie met haar huidige lid maatschap van het Europees Par lement voor de PvdA een pro bleem is. Doorslaggevend voor haar besluit de benoeming te aan vaarden was het feit dat zowel de Nederlands hervormde kerk, na mens welke zij in het IK V-beraad zitting heeft, als het IKV zelf von den dat het kon. Van den Heuvel pleitte voor ver laging van de Nederlandse defen* Icham!ndedatZde NAWopperbe- standsraketten binnen handbereik NIJMEGEN - "Zelfs het grootste zogenaamde Zuiveringsbesluiten velhebber Nederland als een van leek te liggen. Zolang deze optie raPalJe rechten". Het Nij- jaghj- r onbereikbaar ideaal was, werd meegse Tweede-Kamerlid Hans lippendienst aan, bewezen. Nu A1ders (PvdA) heeft in de kwestie van de pensioentoekenning aan de 'Zwarte Weduwe' Rost van Ton- vërbijstëring vervuld'. "Een aantal optie zouden kunnen ontstaan, ningen een duidelijk standpunt, i lijkt geschrokken te zijn Een kleine troost: zelfs minister Amper twee weken na de parle- Reijkjavik de nul-optie ten Van den Broek ging dit te ver", al- mentaire discussie rolt deze op- de middellange-af- dus de IKV-voorzitster. merking hem uit de mond. 'Supersneltrein door Groene Hart' DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vindt dat er voor de supersnelle trein een nieuwe spoorlijn tussen Amsterdam en Rotterdam moet woFden aangelegd. Volgens haar is het mogelijk om de waardevolle delen van het Groene Hart in de Randstad te ontzien. Het milieu zal wel enige schade lijden, maar daar staat het voordeel tegenover dat door de supersnelle trein het autoverkeer minder wordt, aldus de bewindsvrouw. Smit-Kroes zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Ze meent dat een hogesnelheidsspoor het meeste zin heeft als over het hele traject inder daad met grote snelheid kan worden gereden. De supertrein zou de reis tijd tussen Amsterdam en Rotterdam, nu een uur, met ruim de helft bekorten als gebruik kan worden gemaakt van een speciaal spoor. sen van Raay, die nauwe samen werking met het OSL (Oud Strij ders Legioen) nastreeft en die het ICTO volgens hen teveel gebruikt om propaganda voor het SDI-pro- gramma te maken. Hierbij speel den ook bezwaren tegen zijn wijze van besturen en optreden een rol. gend voor Janssen van Raay was, moest worden vernietigd. In juni kwam het opnieuw tot een conflict, toen een voorstel om Janssen van Raay tijdelijk als voorzitter te laten zou hebben. De verenigingsraad van het ICTO aanvaardde toen met grote meerderheid een plan tot herstel van de eenheid, waaraan generaal bd. jhr. mr. W.H. de Sa- vornin Lohman sinds juni heeft ge werkt. Voorzitter Janssen van Raay ver klaarde na afloop van de vereni gingsraad van 8 november dat het bestuur bereid was deel te nemen aan een gesprek met de uitgetre den bestuursleden en vertegen woordigers van de bezwaarde afde lingen, dat onder leiding vervangen door kolonel bd. Meijer Savornin Lohman zou plaatsvin- Een eerste commissie van goede diensten werd in mei ontbonden, de buit al flink wat had uit- omdat ze zich niet konden vinden terwijl het rapport, dat volgens de voorzitter Jans- afgetreden bestuursleden vernieti- uit Eden, niet in stemming werd gebracht. De vertegenwoordigers van de 20 bezwaarde afdelingen verlieten toen de vergadering. Vorige maand zag het er nog naar uit dat de verzoeningspoging van De Savornin Lohman succes den. Deze had echter zelf geen uit nodiging voor de bijeenkomst van zaterdag ontvangen. Hij weigerde in het openbaar zijn mening over de gang van zaken kenbaar te ma ken. "De heren (het bestuur) zoe ken het maar uit", zo liet hij weten. Van den Heuvel: week in de Tweede Kamer over het haast men zich problemen te be- defensiebeleid hebben haar 'met denken die als gevolg van een nul- PvdA-kamerlid Alders over pensioen Rost van Tonningen: verloren alle rechten. Voor foute kamerleden werd een heel andere regeling gemaakt: voor de pen sioentoekenning zouden alleen de oorlogsjaren niet meetellen. In de jaren vijftig is deze kwestie nog meerdere keren door bewindslie den afgewogen, maar nooit is er iets veranderd". Nederlandse drugssmokkelaar ontsnapt uit Zweedse cel door Gerard Smink STOCKHOLM (ANP) - De Zweed- dagbladen schreven zaterdag e politie heeft de grenzen gesloten voor twee mannen, onder wie een Nederlander. Het tweetal ontsnap te donderdag uit de Hall-gevange nis ten zuiden van Stockholm. De 41-jarige Nederlander, kritisch over de autoriteiten Hall-gevangenis. Die houden alles binnen de gevangenis in de gaten met tv-camera': niet de buitenmuren, Alders was woordvoerder van de PvdA toën de Tweede Kamer zich boog over de intrekking van het pensioen van twee weduwen van NSB-ers die in de oorlogsjaren ka de merlid waren: Rost van Tonningen De Marchant et d'Ansembourg. in ae galen De Tweede Kamer heeft met 76 iuridisch beeriD od ie dak hët PP controleren tegen 60 stemmen afgesproken zelf iükheidshepfnsel" wetsvoorstel te doen "In '70 publiceerde Vrij Neder land alles hierover. Er gebeurde niets mee. We hebben ontzettend gezocht. Hier op Het Binnenhof is er in de archieven absoluut niets over te vinden. Daarom", zegt Al ders. "als ik alles op een rij zet, dan ligt er een rechtmatig genomen be sluit. Daar intreden is een aantas ting van de zekerheid die voor die twee weduwen geldt. Pak je hun pensioenen af, dan krijg je nog z Leusen, werd in 1982 tot 10 jaar dat de politie meent dat de Neder- veroordeeld wegens durgssmok- lander en de Zweed zich bevinden kei. in een gebied zuidelijk van Stock holm. Veel politiemensen in Hud- Naast de identiteit van de Neder- dinge, Handen een Stockholm zijn lander publiceerde de Zweedse po- ingeschakeld bij de jacht op de litie dit weekeinde ook de naam ontsnapte gevangenen, van diens medevluchter, de De Nederlander werd in 1982 Zweedse bankrover Svensson. Bij door West-Duitsland uitgeleverd hun ontsnapping hebben zij hulp aan Zweden. Hij werd veroordeeld gehad van gewapende mannen van wegens het smokkelen van amfeta- buiten de gevangenis. Zweedse minen naar Zweden. Het dagblad Aftonbladet schreef pensioenen af te pakken. Een par lementaire werkgroep, onder steund door ambtenaren, begint volgende week zijn voorbereiden de werkzaamheden. Alders was tegen een wetswijzi- ook. Zij ging die intrekking mogelijk maakt, een grote meerderheid van zijn fractie vóór. Alders over het verleden: "In '46 zijn er besluiten genomen die alle elementen van rechtsongelijkheid in zich hebben, lijkheidsbeginsel" Principes "Moeten wij als parlement t Alders: 'Moeten wij als parlement staat negeren?' onze staat, dat moeten we niet ver geten". "Maar dat besluit van '46 blijft krankzinnig. Niemand be grijpt er iets van. Als je pensioen rechten had willen aantasten, had i juist de predikers Je het toen moeten doen". rechtsongelijkheid, willekeur en wreedheden. Moeten wij ook handelingen verrichten die vreemd zijn aan onze rechtsstaat", isjqjn principiële vraag. Om daar- nogmaals te melden: "Het Foute ambtenaren vielen onder het groptste rapalje heeft rechten optimistische bui zegt Al ders dat de werkgroep pakweg twee maanden nodig heeft om het initiatief-wetsontwerp op papier te krijgen. Tweederde van de aanwe zigen in de Tweede Kamer moet voorstemmen, wil het ontwerp niet gelijk sneuvelen. Met name in cijA-Knng wordt gezegd dat die meerderheid niet wordt gehaald. De weduwen zouden dan hun pen sioen houden. Alders: "De discussie in het CDA is absoluut niet beëindigd. Acht tien van de 54 leden steunden de motie-Kok die was gericht op de twee weduwen. Ik denk dat veel CDA-ers die nu tegenstemmen straks, als ze maar zien dat er een goed wetsontwerp op tafel ligt, vóór stemmen. Dat heb ik gehoord. Bij het CDA moet de verschuiving plaatshebben". De werkgroep moet zich ook be zinnen op een andere wilsverkla ring van de Kamer, die zégt dat er een algemene bepaling moet ko men waardoor kamerleden wegens 'onwaardig gedrag' en 'landver raad' hun pensioenrechten kunnen verliezen. Die wil ligt vast in een aangenomen motie van WD-er De Grave. "Dat ligt moeilijker", zegt Alders. "Wat is dat, onwaardig ge drag? Een heleboel haken en ogen zitten hieraan vast". Als de Kamer 'ja' zegt tegen de uitwerking van de motie-Kok, wacht de Raad van State, die advi seert. "Waarschijnlijk zal dit colle ge negatief adviseren. Gewekte verwachting, rechtszekerheid, rechtsgelijkheid, op die juristerij kan deze wetgeving stuiten. Maar dan hoeft er niets te veranderen. Het is maar een advies". De Eerste Kamer is de volgende in de rij. "Daar is nooit een voor spelling over te doen", stelt hij. Overtuigend: "Niemand moet het idee hebben dat er al een wet is. Het zal een uiterst moeizaam en lang proces worden. Je moet het zo zien. Het is een groot bos en je kunt linksom, rechtsom en middendoor. Maar links staat de boswachter en als die je ziet met twee hazen in de tas. Ja...".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5