Banen op de tocht bij kmbo-scholen in regio Provincie houdt vast aan 3 waterbedrijven Bij De Brittenburg en Het Groene Hart Zes mille gestolen Geschrokken Tegenactie Vernieling van fietsen Matige belangstelling voor heropening gebouw Staalwijk Politie plaatst vraagtekens bij branden in ontmoetingsruimten MAANDAG 15 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN/REGIO - De be zuinigingen die de staatsse cretaris en de minister van onderwijs in het kort mid delbaar beroepsonderwijs (kmbo) voorstaan, hebben voor de twee kmbo-scholen in de regio "desastreuze" gevolgen. Zowel bij het cen trum voor christelijk kmbo in Leiden en omgeving De Brittenburg als de school voor kmbo Het Groen Hart zouden ongeveer 13 ar beidsplaatsen moeten ver dwijnen. De forse korting, op de vergoeding die Deetman en Ginjaar-Maas de kmbo-scholen behalve bezuinigin gen op de personeelskosten willen opleggen, heeft volgens de direc- door Simone van Driel teuren van beide scholen tot ge volg dat het onderwijs theoreti scher wordt. Een ontwikkeling die lijnrecht indruist tegen het karak ter van deze vorm van beroepson derwijs, omdat het juist de prak tijklessen zijn waar het bij het kmbo om draait. "Rampzalig", "diep treurig", "van de gekke" en "dit is geen slo pen, maar moord". Met deze kwali ficaties laten directeur G.J. Brandsma van De Brittenburg (600 leerlingen) en zijn collega W.M. Blok van Het Groene Hart (400 leerlingen) geen enkele onduide lijkheid bestaan over wat ze van de vorige week bekendgemaakte be zuinigingsplannen vinden. Niet minder dan een korting van-ruim 21 procent op het personeelsbe stand en 33 procent op de materië le bekostiging staat beide instellin gen te wachten. Dét er moet wor den bezuinigd, was al eerder be kend door het verschijnen van de nota over de Sectorvorming en Vernieuwing in het Middelbaar Beroepsonderwijs (SVM-operatie). Die beoogt fusies tussen hét kort en het lang middelbaar beroepson derwijs, waarmee een bezuiniging van 150 miljoen gulden moeten worden bereikt. Als een donder slag bij heldere hemel kwam vori ge week echter het bericht dat de bezuinigingen in het kmbo, voor uitlopend op die opératie die rond 1990 een feit moet zijn, al op 1 au gustus 1987 worden doorgevoerd. Stoel Brandsma en Blok schetsen de problemen waarvoor hun scholen en de 50 andere kmbo-instellingen in ons land, zich hierdoor geplaatst zien. Allereerst voor wat betreft de materiële vergoeding. Brandsma: "Het kmbo kent enorm veel prak tijklessen, dat is de spil waar het om draait. Dat kost heel veel geld, een aantal afdelingen komt niet uit. Metaalbewerking bijvoorbeeld is een hele dure afdeling. Met het bedrag wat we per leerling krijgen, komen ze nu al niet rond. Sinds het begin van de jaren zeventig tot 1981 is het bedrag dat we per leer ling krijgen - 231 gulden - nooit aangepast. In 1981 hebben we ge zegd dat we daarmee geen uitge breid programma kunnen realise ren. Toen hebben we er geld bijge- kregen: 150 gulden per leerling. En die 150 gulden moeten we nu weer inleveren". Minder praktijkonder wijs is, vrezen de heren, het gevolg, hoewel ze er nadrukkelijk op wij zen dat de docenten van beide scholen er alles aan zullen doen de 'schade' zo beperkt mogelijk te houden. Brandsma: "Toen ik vori ge week vertelde wat er te gebeu ren stond, vielen ze bijna van hun stoel. Maar ze zeiden ook: als ze maar niet denken dat we ons deze vorm van onderwijs laten afpak ken. Desnoods lopen we een stapje harder". "Maar de rek gaat er na tuurlijk wél een keer uit", beseft Blok. Niet alleen voor docenten, ook voor de leerlingen zouden de be zuinigingen gevolgen hebben. Het kmbo, vertelt Brandsma, is een heel individuele vorm van onder wijs. Kleine groepen (gemiddeld 17 leerlingen) en veel begeleiding, is het credo. Minder personeel bete kent grotere klassen, minder geld voor materiaal betekent snoeien op de praktijklessen. Dit laatste heeft volgens Brandsma en Blok onver mijdelijk gevolgen voor de werk- gelegenheidskansen van de leerlin gen. De eerste: "Je kunt rustig stel len dat nu 99 procent van de leer lingen na hun opleiding aan het kmbo een dak boven het hoofd heeft. Praktijk, dat is hier alles, en de meesten kunnen zo aan de slag. We hebben veel samenwerking met het bedrijfsleven, onder meer via stages, zodat we precies weten wat de bedrijven belangrijk vinden dat onze leerlingen kunnen". "Maar of dat straks ook nog zo is, valt ernstig te betwijfelen. De be drijven hebben vuur gespuugd na dat we ze vertelden van de bezuini gingen en de gevolgen. Gaan we weer terug naar de jaren '70, werd er gevraagd. Wat moeten ze met mensen die weinig van de praktijk weten? Op deze manier worden we een kweekvijver voor langdurig werklozen". Ideaal De bezuinigingen, stellen de di recteuren, doen extra wrang aan nu het ministerie uitgerekend het kmbo zo hoog waardeert. "Het sys teemvan kleine groepen, veel bege leiding, veel praktijk, wordt ideaal bevonden. Het aantal kmbo-pro- De praktijklessen kosten in het kort-middelbaar beroepsonderwijs veel geld. Die lessen dreigen met de komende bezuinigingen in gevaar te ko men. Op de foto een indruk z kijken. t wat er allemaal z jecten is in 1984 verdubbeld tot 52, want zowel het departement als de Tweede Kamer vonden dat het kmbo de spijker precies op de kop slaat. Dat wordt toch niet gedaan als ze denken: nou, nou, moet dat nou zo nodig. Het is ook de bedoe ling dat door die SVM-operatie in het lang middelbaar onderwijs het zelfde systeem wordt ingebracht. Maar als wij nu moeten bezuini gen, komt daar helemaal niets van terecht. Het systeem wordt uitge hold, van onze verworvenheden blijft niets over en zijn we allemaal terug bij af'. "Kijk, de SVM-operatie is in feite een innovatieproces. In het be drijfsleven is het zo dat innoveren investeren betekent, waarbij de kost voor de baat uitgaat. Zo moet ook voor het onderwijs worden ge redeneerd. Het kan toch niet zo worden dat als het kmbo kléine groepen wil houden, het lmbo dan met grotere groepen moet gaan werken. Dan wordt de uitval van leerlingen in het lmbo, die nu zo'n 40 procent bedraagt, nog groter. En die uitval moet door die vernieu wingsoperatie juist worden terug gedrongen. Je kunt je afvragen wat dan het nut van zo'n operatie is". De 52 kmbo-projecten in Neder land, alle vertegenwoordigd in het landelijk projectleidersoverleg, la ten het er niet by zitten. Ze trach ten kamerleden ertoe over te halen om bij de behandeling van de on derwijsbegroting tegen de bezuini gingen in het beroepsonderwijs te stemmen of op zijn minst een voor behoud te maken bij de invulling daarvan. "We hebben gemerkt dat veel kamerleden niet goed door hadden wat de gevolgen van die bezuinigingen zijn', geeft Brands ma de noodzaak daarvan aan. Sa men met Het Groene Hart heeft zijn school bovendien de hulp van het bedrijfsleven ingeroepen. In een brief worden de bedrijven die stagiaires van beide instellingen 'afnemen', op de hoogte gesteld van de gevolgen van de bezuinigin gen, waaronder minder praktijkon derwijs. "Onze leerlingen verlan gen dat niet en het komt ons voor Hat u in het bedrijfsleven ook niet zit te wachten op meer theoretisch dan praktisch opgeleide (toekom stige) werknemers". De bedrijven wordt gevraagd een steentje bij te dragen door kamerleden te verzoe ken een voorbehoud te maken bij de bezuinigingen op het beroeps onderwijs. Brandsma en Blok willen ouders die vrezen dat het weinig zin heeft hun kind nog naar het kmbo te stu ren, geruststellen. "Het kmbo gaat niet weg. We krijgen misschien minder faciliteiten en er moet meer met minder geld, maar voor de leerling wordt er toch het beste van gemaakt. We moeten creatief ge noeg zijn om waar te maken waar we voor staan". LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar is vrijdagavond beroofd van een portemonnee met een inhoud van 6000 gulden. De man had zijn be stelauto, mèt de portemonee erin, geparkeerd op de 2de Binnenvest gracht. Toen hij na 20 minuten te rugkwam bleek een ruitje te zijn ingeslagen en was de portemonnee ontvreemd. LEIDEN - Een 19-jarige Leidse, die gisteren met een auto vanaf de Tel- derskade linksaf de Churchilllaan wilde opdraaien, schrok zö van een tegenligger dat zij pardoes de mid denberm inreed. De auto, die ove rigens niet haar eigendom was, werd flink beschadigd. De vrouw was niet in het bezit van een rijbe wijs. LEIDEN - Bij de Leidse dierenbe scherming zijn enkele honderden handtekeningen binnengekomen van mensen die bezwaar hebben tegen de drijfjacht op hazen in de Cronesteijnse polder. Verschillen de organisaties hebben handteke ningenacties op touw gezet om te protesteren tegen de drijfjacht die op 26 november in de polder plaats had. De dierenbescherming heeft de handtekeningen opgestuurd naar het college van B en W. LEIDEN - Een echtpaar is van nacht het slachtoffer geworden van vernieling en een poging tot zware mishandeling. Het fietste omstreeks kwart over twee op het Havenplein, waar een geparkeerde auto plotseling achteruit begon te rijden. De automobilist kwam in botsing met het echtpaar, waarop een woordenwisseling ontstond. Uit woede reed de bestuurder van de auto vervolgens tot tweemaal toe opzettelijk tegen de fietsen van het echtpaar op. De fietsen werden flink vernield. Het echtpaar wist li chamelijk letsel te voorkomen. Een gezellig onder-onsje en een borreltje; dat kan allemaal weer in het heropende gebouw Staalwijk. Kerstnacht Woensdagavond 24 december is er in het Breehuys weer de be kende kerstnacht. Het program ma luidt als volgt: tussen tien en elf Breakdance Hout, om half twaalf begint de eerste band na melijk de Raspers, bekend om hun Nederlands-talige rock. The Juke Joints spelen vanaf kwart voor twee. Gedurende de hele avond worden er in de achter zaal slapstick- en tekenfilms ge LEIDEN - De grote zaal van ge bouw Staalwijk aan de Herenstraat is zaterdag, ruim een halfjaar na de brand, feestelijk weer in gebruik genomen. Ds. J. Nauta van de her vormde wijkgemeente Staalwijk/ Vredeskerk gaf de heropening een officieel tintje door een lint door te knippen, waarna de ongeveer 60 genodigden het de afgelopen twee jaar geheel gerenoveerde gebouw konden bezichtigen. Aansluitend was er open huis voor de wijkbe woners, die echter niet in groten getale verschenen. Staalwijk, dat eigendom is van de hervormde kerk en waarvan vooral de christelijke wijkvereni- ging Staalwijk gebruik maakt, is in twee-en-een-halfjaar tijd twee keer door brand getroffen. De eerste draaid. De nacht duurt van ne gen uur 's avonds tot vier uur 's nachts. Om twee uur gaat de deur dicht. Ouderendag De Wijk Ouderen Raad in Lei den Zuid-West organiseert samen met het buurthuis Vogelvlucht en het Dienstencentrum voor oude ren op zondag 28 december een gezellige dag voor mensen boven 55 jaar. Het nieuwe buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizer- laan 5 zal die dag van 11.00 tot 16.30 uur open zijn voor ouderen uit Zuid-West, Morschwijk en Stevenshof. Aanmelding: 768711 (dienstencentrum) en 313648 (Vo gelvlucht). brand woedde in feburari 1984, waarbij de grote zaal gespaard bleef maar aan de voorkant van het gebouw voor tienduizenden gul dens schade werd aangericht. Dankzij, een geslaagde financiële bliksemactie en een gift van de Ge nerale Financiële Raad van de Her vormde Kerk kon het herstel vrij snel ter hand worden genomen en in mei vorig jaar was de voorkant van het gebouw in oude luister her steld. In april 1986 sloeg het nood lot echter andermaal toe. Dit keer werd de achterkant van Staalwijk door brand getroffen, waarbij de grote zaal vrijwel helemaal uit brandde. Wederom was een maandenlan ge opknapbeurt nodig, die volgens mevrouw A.S. Sloos van de com missie Staalwijk Activiteiten Bevordering uiteindelijk heeft ge resulteerd in een "heel mooie en moderne zaal", zonder dat het ou de karakter ervan verloren is ge gaan. De zaal is uitgerust met vro lijke kleuren als blauw en geel, heeft er aan de kant van Drie Octo- berstraat een raam bij gekregen en is uitgerust met een grote lichtin stallatie die speciaal is bedoeld voor de jeugdsociëteit. Behalve disco-avonden voor de jeugd wor den in Staalwijk onder meer bingo middagen en een bejaardensoos gehouden en wordt het gebouw ge bruikt voor kerkelijke vergaderin gen en katechesaties. Tevens is het gebouw gebouw geheel of gedeel telijk te huur voor het houden van vergaderingen, recepties, familie feesten en dergelijke. LEIDEN - De twee branden in het zaterdag heropende Staalwijk zijn nooit opgelost. Voor een van de twee branden is kortsluiting als vermoedelijke oorzaak opgegege- ven, maar zekerheid bestaat daar over geenszin. De afgelopen jaren hebben in nog twee andere ont moetingscentra branden gewoed waarvan de oorzaak niet is te ach terhalen: de brand in de Zuiderkerk en die in het Rode Kruisgebouw aan de Hoge Mors- weg een jaar of vijf geleden. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland zijn er wat vraagtekens te plaatsen bij die vier branden. El ke keer werd dezelfde persoon bij de branden aangetroffen en be staat er tussen mogelijk een ver band tussen de vier branden waar van de oorzaak nooit is gevonden. Het gaat Graveland te ver om van een pyromaan te spreken. Het is zeker niet zo dat de politie ver wacht dat op korte termijn weer een ontmoetingsgebouw in vlam men opgaat door toedoen van een brandstichter. "Maar er zijn vraag tekens te plaatsen bij die vier bran den. De Leidenaar die de politie steeds ter plekke aantrof is aan de tand gevoeld. Maar de man be schikte telkenmale over een goed alibi. We vonden ook verder geen aanwijzingen dat de man iets met de brand te makén zou kunnen hebben". Bij zowel de Zuiderkerk als bij de tweede brand in het gebouw Staalwijk is kortsluiting als ver moedelijke brandoorzaak opgege ven. Maar bewijzen zijn er nooit ge leverd. En ook dat is merkwaardig, want het Gerechtelijk Laborato rium heeft in bijna alle gevallen een flink aantal monsters onder zocht. Maar nooit is komen vast te staan op welke wijze de brandhaar den zijn ontstaan. "Er zijn natuur lijk veel manieren om brand te stichten zonder dat de preciese oorzaak kan worden gevonden", aldus Graveland. In de serie van vier branden kon in geen enkel ge val de oorzaak worden vastgesteld. De schade die de brand in de Zuiderkerk aanrichtte was erg groot. Voor de brand in de Zuiderkerk geldt dat er een aantal aanwijzin gen was dat er sprake was van brandstichting. Zo was er onder meer een raam van een deur aan de kant van de Lammenschansweg ingeslagen. Maar monsters konden onderzoekers niet vertellen hoe de De politie houdt het er volgens Graveland op dat het onderzoek is doodgelopen. "En dat is ook de re den dat we de vier branden als op zichzelf staande incidenten be schouwen. Maar er zijn zeker een paar vraagtekens te plaatsen". DEN HAAG/LEIDEN - De raad voor de drinkwatervoorziening is positief over het plan van de pro vincie om de 28 drinkwaterbedrij ven in Zuid-Holland samen te voe gen tot drie grote produktie- en distributiebedrijven. De raad vindt het plan alleszins verantwoord en wijst de bezwaren van onder meer de gemeente Leiden ertegen af. Leiden wil dat de Leidsche Duinwatermaatschappij, hij de enige aandeelhouder i mengaat met het Energiebedrijf Rijnland. Dit plan staat haaks op het voornemen van de provincie Zuid-Holland. Overigens'is de raad voor de drinkwatervoorziening slechts een adviesorgaan voor de Kroon. Ook de Raad van State moet nog een advies geven over het plan en de bezwaarschriften voordat de Kroon een definitieve uitspraak hierover doet. De provincie streeft ernaar om een groot waterleidingbedrijf te dat Maaswater uit de Bies- bosch distribueert in het zuid westelijk deel van de provincie. Daarnaast moet er een waterbe drijf komen dat met behulp van grondwater het oostelijk deel van Zuid-Holland van water voorziet. Het derde bedrijf legt zich toe op het zuiveren van duinwater voor het westelijk en noordelijk deel van de provincie. Om het laatste bedrijf te vormen zou de Leidsche Duinwatermaatschappij moeten fuseren met het Haagse duinwater bedrijf. Het plan om het EBR en de LDM samen te voegen, ziet de provincie niet zitten omdat dan een naar ver houding te klein bedrijf ontstaat. Verder zou dat teveel geld gaan kosten. Ook vindt de provincie dat één groot duinwaterbedrijf effi ciënter onderzoek kan doen naar de verbetering van produktietech- nieken. De raad voor de drinkwa- De raad schrijft in zijn advies dat door samenvoeging van duinwa terbedrijven een meer samenhan gend duinbeheer kan worden ge voerd. Wel meent hij dat voor de reorganisatie aanvullende maatre gelen nodig zijn. Zo zouden er klei ne verbruikerskantoren moeten komen om de afstand tussen de verschillende waterleidingbedrij ven zo klein mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3