Dokterswoning blijft wellicht toch gespaard Actievoerders bij wethouder Actie in Leiderdorp soepel verlopen Clubgebouw 'Con Bravura' geopend PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 15 DECEMBER 1986 VOORSCHOTEN De kans is gegroeid dat de oude dok terswoning op de hoek van de Voorschotense Veurseweg Papelaan bewaard blijft. Ook de commissie voor beroeps- en bezwaarschrift vindt namelijk dat het pand een plaatsje op de monumentenlijst verdient. De bezwaren van eigenaar en buur man Hoogvliet, die het grote witte huis wil slopen, worden stuk voor stuk van tafel geveegd in een ad vies voor de gemeenteraadsverga dering van volgende week. Volgens de commissie hebben B en W niet onjuist gehandeld door Film over vuurwerk in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse burgemeester Houdyk heeft vanmorgen banden van de Leidse videofilm 'Gelukkig Nieuwjaar?' ontvangen. De film behandelt het kerst- en nieuwjaars- gebeuren, met de vele risico's en wordt de komende tijd vertoond op de vijf plaatselijke scholen. De schoolhoofden waren vanmiddag dan ook aanwezig bij de officiële overhandiging. Woensdagmiddag ging de film in première in het Leidse politiebu reau. Busscher, wijkagent in de Kooi en Zeeheldenbuurt, was hier bij een voorname gast. Hij was op het idee gekomen en had, samen met schoolhoofd Wim Versluis, een aantal instanties bereid gevon den geld te steken in de produktie. De film, die ongeveer 25 minuten duurt, gaat over vier (schooljon gens die vuurwerk kopen bij een illegale verkoper. De man zegt dat hij wat restanten van vorig jaar over heeft. Dat blijkt dus helemaal niet waar te zijn. Amnesty In Leiderdorp kunnen aan staande woensdag weer voor beeldbrieven worden afgehaald ten behoeve van door Amnesty In ternational geadopteerde gewe tensgevangenen. De brieven zijn woensdag tussen vijf en negen uur af te halen op de volgende adressen: Margrietstraat 3, Brit tenburg 66, Van Lennepdreef 32, alle in Leiderdorp, en Lindenlaan 17 in Zoeterwoude-Rijndijk. Op laatstgenoemd adres kunnen ook donderdag tussen twaalf en twee uur brieven worden afgehaald. Tevens zijn ze de hele maand de cember op het Leiderdorpse ge meentehuis te verkrijgen op de af deling voorlichting, tijdens werk dagen tussen negen en vijf uur. Show Leerlingen van het Oegstgees- ter Rijnlands Lyceum brengen ko mende dagen een wervelende show in de planken. Deze show, die volgens de traditie van de school eens in de twee jaar wordt geproduceerd, heet 'uit het don ker gelicht', een bonte aaneen schakeling van dans, zang, mime, toneel en muziek. Vandaag, mor gen en woensdag vanaf half acht 's avonds te zien in de aula van de school aan de Apollolaan 1 in Oegstgeest. LEIDERDORP - De actie van de werkgroep Leiderdorp tegen Apartheid, zatermiddag, is volgens zowel de politie die een oogje in het zeil hield als volgens pompbe diende Peter Ninhuis van het Shelltankstation aan de Van der Valk-Boumanweg "zonder strub belingen verlopen". Van de werk groep zelf was vanochtend nie mand bereikbaar. De actie bestond uit het uitdelen van pamfletten aan automobilisten die de uitrit van het tankstation in Leiderdorp uitreden. Bij Shell tan ken betekent een indirecte onder steuning van het verderfelijke apartheidssysteem in Zuid-Afrika, was zo'n beetje de boodschap die de weer van een volle tank voorzie ne automobilisten meekregen. Ninhuis was door de werkgroep zelf van te voren in kennis gesteld van de acties. Volgens Ninhuis is er zatermid dag gefotografeerd. Aanvankelijk dacht hij dat er een persfotograaf aan het werk was maar het feit dat er een tijdlang iedere wegrijdende het pand op de monumentenlijst te zetten, zonder eerst de monumen tencommissie te horen. Er was een spoedeisend belang, vindt ze. Zo lang het pand niet op de monu mentenlijst staat, kan eigenaar Hoogvliet het na een melding zo slopen. Toen het bedrijf 2 juli, een dag nadat de nieuwe monumen tenverordening in werking trad, dan ook zijn sloopplannen ont vouwde, aarzelden B en W 'terecht geen moment'. Door de plaatsing van het pand op de lijst, worden volgens de com missie Hoogvliets gebruikmoge lijkheden niet beknot. Er kan nog steeds in worden gewoond. Dat zo'n oud en groot huis veel onder houd vergt, wist de grootgrutter voordat hij het kocht. Het argu ment dat het pand een gevaar ople vert voor de omgeving, vindt de commissie niet sterk. Uit een tech nische schouwing op 6 december 1985 bleek dat er 'bepaald geen aanleiding is voor sloop'. Wel was er sprake van enig achterstallig on derhoud. Als Hoogvliet gevaar vreest moet hij maar gaan opknap pen: 'Door bewust of onbewust het pand niet meer te bewonen alsme de te laten verwaarlozen, wordt de geuite vrees alleen maar in de hand gewerkt'. Anders dan Hoogvliet beweert is opknappen niet in strijd met het bestemmingplan, waar gesproken wordt over 'eengezinswoningen in gesloten bebouwing met bijbeho rende erven'. Volgens de commis sie kan hij beroep doen op de over gangsbepalingen. Mocht hij later toch de eengezinswoningen willen bouwen die in het bestemmings plan worden genoemd, dan zal de gemeente nogmaals bekijken hoe monumentaal het dokterspand nu eigenlijk is. Wanneer het ook dan op de monumentenlijst blijft staan, kan Hoogvliet spreken over scha de. Eerder niet, aldus de De ontevreden bewonerscommissie is met het groot onderhoud. Vooral de wethouder heeft na verloop van tijd de 116 gemeenteflats vertelt wethouder L. Marselis (l) precies wat er mis lw Kriek (met brilwijst van alles aan. Het aandachtig geluister van kalmerend effect. (foto Loek Zuijderduin) VOORSCHOTEN - "Heel positief", "er werd nu tenminste naar ons ge luisterd" en "ik heb wel vertrou wen in hem". Het bezoekje aan CDA-wethouder L. Marselis is de actievoerende bewoners van 116 half opgeknapte gemeenteflats za terdag goed bevallen. Weliswaar zit het (omstreden) groot onderhoud niet in de porte feuille van deze welzijnswethou der, maar hij was een en al oor en maakte direct een afspraak met de wethouder die het wél aangaat, J. Visser (PvdA/PPR). Bovendien be loofde hij de vinger aan de pols te houden, per slot van rekening is het ook een college-zaak. Mevrouw Kriek van de bewonerscommissie, die via-via had gehoord hoeveel de bestuurder doet voor het dorp en ziin mensen: "Hij zei dat het onge loofwaardig klinkt allemaal, maar we liegen niet. We hebben alles op papier staan. Hij werd gewoon overspoeld met klachten". Het niet-opknappen van de por tieken zit de mensen het hoogst, samen met de vieze, plassige bal kons, beschimmelde vensterban ken, flink gescheurde plafonds, scheef metselwerk, snel rottende keukens, bijzonder breed uitgeval len buizenkasten en ruw gedrag van werklieden. Daarnaast zijn er veel kfeinere ergenissen: vloekend verfwerk aan de flats, keukenladen die vanzelf opengaan en keuken blokken die pas na woordenwisse lingen worden aangelegd, omdat een gaspijp in de weg zit. Woensdag kondigden boze be woners actie aan en schakelden zij de media in. vrijdag werd het con- Mishandeling in Leiderdorp LEIDERDORP - Een 34-jarige Am sterdammer is zaterdag rond het middaguur danig mishandeld door twee verder nog onbekende man nen. De ongelukkige Amsterdam mer liep onder meer een gekneus de neus, gekneusde nekspieren een opgezwollen en veelkleurig oog en vermoedelijk een lichte her senschudding op. Het agressieve duo heeft behalve geslagen ook ge schopt. Plaats van het gebeuren was de A4 in Leiderdorp, op de op en afrit Hoogmade. De aanleiding heeft de politie nog niet helemaal boven water. Vast staat wel dat het slachtoffer het duo in verkeerstechnisch op dicht iets heeft misdaan op de rijks leg. De twee 'straatvechters' heb ben de Amsterdammer uit wraak op de afrit klemgereden, uit zijn auto gehaald en mishandeld. Later op de dag hebben zij bij de politie van Haarlemmermeer aangifte ge daan van doorrijden na een aanrij ding. Of dat slim is geweest, moet de toekomst uitwijzen. De politie beschikt thans namelijk over het kenteken van de daders. Kerstzang zonder poespas Concert door het Koor van de Acade my of the Begijnhof, dirigent Rode- nek Shaw, m.m.v. David Adams, or gel en Viola de Hoog, cello; georgani seerd door K&O Oegstgeest, gehoord op 14 december in de St. Willebror- duskerk. OEGSTGEEST - Hoofdzakelijk koorwerk uit de Renaissance, met uizondering van één 17de eeuwse componist, viel gisteren te beluisteren in de in kerststem ming verkerende Willebrordus- kerk. Het talentvolle koor Acade my of the Begijnhof (genoemd naar het Amsterdamse Angli caanse kerkje) had. onder leiding van de bewogen dirigerende Ro derick Shaw, géén toga's, in de hand gehouden kaarsen of een serene tocht door de kerk nodig om - speciaal na de pauze - diepe indruk achter te laten en het pu bliek in hoger sferen te doen huiswaarts keren. Negentien muzikaal geschoolde stemmen zongen voor een Engels koor ver rassend weinig Carols, veel Duit se en Latijnse teksten daarente gen. Prachtige solozang viel te be luisteren in J.H. Schein's Nun komm, der Heiden Heiland ver tolkt door een tenor en twee so pranen. Opmerkelijk was de klankkleur van de alten die heel duidelijk bepaald werd door de twee counter-tenors, die het alt eigen timbre verdoezelden en je soms het idee gaven dat het koor uit twee sopraan-partijen be stond met een van elkaar ver schillende melodie. Dit effect viel op in het schitterend gezon gen werk van Schütz Hodie Christus natus est, het hoogte punt van de avond, waarin het vraag- en antwoordspel met na me in het Halleluja en het Gloria gescandeerd en uiterst fijnzinnig de kerk inflitste, ondersteund door de uitstekend op elkaar in gestelde celliste Viola de Hoog en organist David Adams. Vóór de pauze zong het koor moeite loos a capella, wat toch altijd meer concentratie en vaardig heid vraagt om de juiste toon hoogte te behouden. Van Wil liam Byrd klonk het Proprium in nativitate Domino opvallend méér expressief en bewogen dan enige jaren terug, toen dit koor nog niet zulk goed stemmateriaal in huis had. Het O magnum mys- terium van T.L. de Vittoria was hier ook een voorbeeld van: een bijna zwevende en mysterieuze klankwolk werd opgetrokken. Dat R. Shaw ook een uitste kend, organist is, bleek in zijn weergave van Sweelincks Chro matische fantasie, waarin de vir tuoos gespeelde melodie in de linkerhand bijna pianistisch ver tolkt werd. De Weihnachtslieder als Es ist ein Ros entsprungen en In dulci jubilo, nun singet und seid froh vormden een stralend slot van deze avond. Maar wil een dirigent werkelijk samen zang met zijn publiek, dan moet hij zich tot hen richten dirigerent ondersteunen, want anders komt er van een Komt allen te samen (ook nu weer) weinig terecht. LI DY VAN DER SPEK Een tankende automobiliste krijgt in Leiderdorp een pamflet in handen geduwd. 'Leiderdorp tegen Apartheid' deelde zaterdagmiddag pamfletten uit als protest tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. (foto i creet. Toen gemeente-ambtenaren' de flats kwamen opleveren, kregen zij een klachtenlijst in handen ge drukt. Wanneer de gebreken niet snel worden weggewerkt, weige ren de bewoners van de 18 flats het definitieve opleveringscontract te tekenen. Volgens het bewoners commissie-lid van deze flat, me vrouw Driehuizen, werd er echter niets gecheckt: "Ze keken alleen naar kleine dingen. Ze vroegen hier iemand waar de wc-bril is die er bij hoort. Nou, die had men mooi niet geleverd. Dat soort din gen. En ze vertelden dat we nieuwe ruitjes in de voordeur krijgen. Nou, daar vragen wij helemaal niet om. We hebben liever dat de héle por tiek wordt opgeknapt". Volgens een woordvoerder van de gemeen te gebeurt dat later. Vrachtwagen zakt in gat WARMOND - Een Warmondse vrachtwagenchauffeur hééft vanochtend in de Bijleveldlaan in zijn woonplaats een merk waardig avontuur beleefd. Toen hij die straat, waar hij woont, wilde uitrijden zakte hij met trekker en al ineens ander halve meter de diepte in. Een rond 7.00 uur gearriveerde ta kelwagen moest het gevaarte uit het gat trekken. Oorzaak van dit gebeuren is hoogstwaarschijnlijk een de fecte waterleiding geweest waardoor de het wegdek onder- steundende zandlaag is wegge spoeld. De Bijleveldlaan stond onder water. Het gat was een meter lang én breed en ander halve meter diep. De vrachtwa genchauffeur was nog maar net op weg naar zijn werkgever, een transportbedrijf in Lisse. Inbrekers houden huis in Oegstgeest OEGSTGEEST Inbrekers hebben het afgelopen weekein de flink huisgehouden in Oegstgeest. Zaterdagnacht sloegen ze voor het eerst toe aan de Laan van Oud Poel geest. De buit bestond uit siera den. Toegang verschaften zij zich door de achterdeur te for- Een dag later, gisteren dus, was het drie maal raak. Tussen één uur 's middags en half elf 's avonds kreeg de politie meldin gen binnen uit de Regentesse- laan, de Nassaulaan en de Warmonderweg. Niet bekend is waaruit de buit bestaat van de inbraken aan de Regentesse- laan en Warmonderweg. Uit de woning aan de Nassaulaan wer den sieraden meegenomen. De politie heeft geen aanwijzingen dat het in alle gevallen om de zelfde inbrekers gaat. Uitslui ten doet zij echter niets. MAANDAG Leiden Zaal Lage Morsweg 14a - avond Spiri- tisch Genootschap Leiden, 20 uur. Burchtzaal - Burgsteeg, architektenca- fé, 20 uur. Clubhuis speeltuinver. Zuiderkwartier - Anjelierstraat, kerstbingo, 20 uur. Clubgebouw speeltuinver. Rondom de Maredijk - bingo-avond, 20 uur. Schouwburg - Tot Ieders Genoegen speelt 'De Logee', 20.15 uur. Kapelzaal K&O - Johannes Leertouwer, viool en Julian Reynold, 20.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 Oegstgeest Rijnlands Lyceum - Apollolaan 1, show leerlingen van de school, 19.30 uur. DINSDAG Leiden Vrouwentelefoon sexueel geweld, be reikbaar van 14-17 uur. tel. 126844. Leidse Plein AZL - kerstconcert Leidsch Politie Muziek Gezelschap, 20 Buurtcentrum Dijk 33 - Apothekersdijk 33, schaakcursus voor kinderen van 8-13 jaar, 15.30-17 uur, inl. 125736. Burgerlijke Stand ZOETERWOUDE - Geboren: Joost Berg, Christiaan Johannes Hulsbos, Lotje de Jong. Gehuwd: Bernardus Johannes Waar- senburg en Adriana Maria Theresia Lui ten. Johannes 20 okt. 1986, Hendriks Gerar- dus Johannes 14 okt. 1986, Moorman Anne, 3 nov. 1986. Gehuwd: 17 sept. 1986: Van der Hoe ven, Jacobus Johannes Maria 8 feb. 1963, met Van Velsen, Carolina Cathari- na Maria 2 mei 1.964,26 sept. 1986, De La Bretoniere Ralph Rogier 3 okt. 1960, met Keppel Shirley Caroline 13 sept. 1964, 26 sept. 1986, Bos, Wilhelmus Pe trus Maria 19 okt. 1957 met Overbeek. Johanna Theodora Theresia Maria 2 mrt. 1962.16 okt. 1986, Koreman, Robert Anton Jacobus 29 apr. 1955 met Van der Ven, Theodora Helena 4 sept. 1956. Overleden: 29 okt. 1986 te Rotterdam, Boon Leonard Johannes 8 mrt. 1939, 2 nov. 1986, Opdam, geb. van Leeuwen, Johanna Apolonia Aldia 21 okt. 1900. nog moesten tan automobilist werd gefotografeerd Volgens Ninhuis heeft de actie gebracht dat bracht hem op het idee "dat het geen invloed gehad op de omzet ken", wel eens voor de een of andere van die dag. "Ik had het eerder Ninhuis beweert dat hij de acties zwarte lijst zou kunnen zijn". Hij drukker. Een heleboel klanten niet als lastig heeft ervaren. "Zij zegt: "Ik heb toen de actievoerders merkten op dat door dat spandoek stonden nat te worden, ik zat lek- gefotografeerd. Een soort van te- van de werkgroep en al die pam- ker droog. Nee, ze mochten het ter- genactie". fletten ze juist op het idee waren rein niet op". LEIDERDORP - Op knallende wij ze - met veel vuurwerk dus - is af gelopen zaterdag het nieuwe ver enigingsgebouw van de Leider- dorpse muziek- en showgroep 'Con Bravura' geopend. Burgemeester Bruggeman nam de openingshan deling voor zijn rekening. Hij stap te door een twee meter grote trom mel en ging als eerste de deur van het clubgebouw binnen. Prompt werd hij tot erelid benoemd, en met hem ambtenaar Van Aken die volgens 'Con Bravura' tijdens de bouwperiode actief heeft meege holpen. De Leiderdorpse vereniging heeft met het gebouwtje aan de Beukenschans voor het eerst in haar nu ruim driejarig bestaan een eigen 'stek'. Voorheen zat de mu ziekvereniging op wel tien ver schillende plaatsen. Men zwierf van het ene gebouw naar het ande re. Totdat het oog van de vereni ging viel op een oud wykgebouw- Erepenning Van den Berg LEIDERDORP - Omdat hij zich op bijzondere wijze heeft ingezet vóór Leiderdorp en haar bevolking heeft M. van den Berg de erepen ning van de gemeente Leiderdorp gekregen. Van den Berg kreeg de onderscheiding afgelopen vrijdag tijdens de viering van zijn 25-jarig jubileum als Leiderdorps gemeen te-ambtenaar. Van den Berg was in Leiderdorp achtereenvolgens technisch amb tenaar bij gemeentewerken, chef van de afdeling weg- en water bouwkundige werken en tech nisch hoofdambtenaar. Momenteel is hij directeur gemeentebedrijven en hoofd van de vrijwillige brand weer. tje aan de Beukenscnans. welis waar was dat rijp voor de slopers hamer, maar een plek was in elk geval gevonden. Van de gemeente kreeg 'Con Bravura' een garantie voor een le ning van 20.000 gulden plus 3000 gulden sloperskosten. Waarna de muziekvereniging de sloop zelf ter hand nam en het oude gebouwtje nog voor 1500 gulden van de hand wist te doen. Een handige zet. Leden van 'Con Bravura' en an dere vrijwilligers zorgden er ver volgens voor dat er een nieuw ge bouw verrees. Een gebouw dat, be halve voor repetities, door de ruim 50 leden kan worden gebruikt voor het nieuwjaarsbal, klaverjas- en sjoelavonden en diverse feesten. ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma -v van 8 30-17 00 uur (071)144941 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd f 23.25 per maand, per post 33.65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd f 68.95 per post (binnenland) f 100,00 per hall jaar, aan huis bezorgd 137.90 per posl (binnenland) 200.00 per jaar, aan huis bezorgd 262,40 per post (binnenland) 386,90 losse nummers 1,20 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op' giro 3203571 t.rjv. Damiate Holding BV te Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoorlijden; C Juffermans-Duyverman. tel 071-893256 A Kluppel, tel. 071-763088. F Teiwijn. tel 02522-14192. D Vink. tel 079-412440 SLEUTELTJES ma.-vrij van 8 00-19 30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE NABEZORGING ma.-vrij van 18. (Na bezorging n zaterdag van 13.00-14.00 uur (Nabezorging n« HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad- (071) 123143 pleeg het telefoonboek Katwijk Hoofdredacteur drs JWE Metselaar Adj hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef A. van Leeuwen Plv. alg redactiechef: J M J. Post Stad: H G van der Post Regio Leiden M de Graaft Sport P j de Tombe Feature: W C.H. Schrama Kunst, radio, t v.; P C.Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Di|kman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2