PORT Winter is weer goud waard 5 0 T Oranje zonder broers Koeman Thoresen viert rentree met twee doelpunten Eilander terug bij Lisse 'Ik wil terug' Timman-Joesoepov: eeuwig schaak Ruilhandel Rompelberg Salaris Ajax-talent al tivee keer verhoogd Trainer Van der VUst buitenspel MAANDAG 15 DECEMBER 1986 Bedankt voor uitnodiging BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ZEIST (GPD) - Erwin en Ronald Koeman ontbreken in de selectie van bondscoach Rinus Michels voor het EK-kwalificatieduel van zondag op Cyprus. Het duo heeft voor de uitnodiging bedankt. Ro nald Koeman gaf Michels gister ochtend te kennen niet mee te wil len naar Cyprus, omdat hij ko- mend weekeinde vader verwacht te worden en Erwin Koeman zegde af omdat hij met zijn club KV Me- chelen zondag een belangrijke competitiewedstrijd moet spelen. Volgens Erwin Koeman heeft Michels hem daarop laten weten, dat hij het Nederlands elftal nu wel kan vergeten. Erwin Koeman: "Ui teraard heb ik zo'n standpunt maar te aanvaarden, maar toch vind ik dat Michels daarbij onvoldoende rekening houdt met de situatie bij mijn club. In de eerste plaats is de uitwedstrijd van aanstaande zon dag uiterst belangrijk voor KV Me- chelen en bovendien zijn twee spe lers ernstig geblesseerd. Daar komt nog bij. dat de KNVB kenne lijk met twee maten meet. Want waarom wordt in mijn geval een keihard standpunt ingenomen en accepteert de bond wel dat Van Basten ruim vantevoren aankon digt dat hij er tegen Cyprus niet by zal zijn omdat hij zich aan zijn en kel wil laten opereren. Hier is spra ke van scheve verhoudingen". In het uiterste geval had de KNVB KV Mechelen, verwijzend naar de afspraak dat spelers per seizoen beschikbaar moeten zijn voor zes landenwedstrijden- van het nationale team, alsnog kunnen dwingen om Erwin Koeman af te staan. Maar van die sanctie wilde de bond in zijn geval geen gebruik maken. Bij Adrie van Tiggelen, die door het bestuur van Anderlecht onder druk was gezet om zondag mee te spelen tegen AA Gent, heeft de KNVB wèl gebruik gemaakt van dit pressiemiddel. Anderlecht is door de bond nog eens gewezen op de boeteclausule (ongeveer 50.000 gulden) in de overeenkomst, zodat mag worden aangenomen dat Van Tiggelen als nog zal worden afgestaan voor de interland. Alleen als beide partijen het niet eens kunnen worden over DEN HAAG - De wielerbond van de Sowjet Unie zal Fred Rompel berg de motor terugsturen die hij als 'cadeautjé' in Moskou had ach tergelaten na zijn geslaagde pogin gen het werelduurrecord indoor te verbeteren. Ruim een maand gele den vertoefde de Limburgse renner in de Sowjet-hoofdstad waar hij na zijn eerste geslaagde aanval niet zo tevreden was met zijn re cord. Rompelberg kreeg pas toestem ming voor zijn tweede poging als hij één van de gangmakers-moto ren als tegenprestatie 'cadeau' zou doen. Die motor was eigendom van de Koninklijke Nederlandse Wie- Ierunie, maar Rompelberg gaf 'm weg en wilde de Unie de kostprijs (zo'n 4000 gulden) vergoeden. De KNWU stelde dit initiatief echter niet op prijs en stuurde Rom pelberg een rekening van 15.000 gulden. Omdat hij dat bedrag te gortig vond verzocht hij Sowjet-of- ficials de motor terug te sturen in ruil voor een andere. Zowel 'Mos kou' als de KNWU gingen daarmee akkoord, met van Nederlandse zij de als restrictie dat de ingewikkel de ruil voor het einde van dit jaar plaatsgevonden moet hebben. de verzekering van Van Tiggelen, krijgt trainer Arie Haan van Ander lecht mogelijk toch nog zijn zin. Haan is van mening, dat interna tionals, ("die vaak voor erg veel geld zijn aangetrokken") op de eer ste plaats aan hun club moeten denken en pas daarna aan het na tionale team. "Het hele probleem", aldus Haan, "kun je trouwens voorkomen door landenploegen te verplichten op de woensdagavond te spelen". Behalve onzekerheid over Adrie van Tiggelen bestaat er twijfel over Feyenoorder Simon Tahamata, die zaterdagavond een fikse been wond opliep tegen PEC. Volgens Tahamata zelf hoeft de blessure echter geen beletsel te vormen om tegen Cyprus van de partij te zijn. Noor van PSV legt Sparta over knie Hallvar Thoresen op weg r EINDHOVEN (GPD) - PSV heeft de eerste competitiehelft afgeslo ten op de manier zoals het aan de reeks begon: met een matige pres tatie tegen Sparta. Werd het op Spangen indertijd 1-1, zaterdag avond zag het er geruime tijd naar uit dat deze stand ook in Eindho ven op het scorebord zou blijven staan. Totdat Hallvar Thoresen voor het eerst sinds maanden zijn opwachting mocht maken bij PSV. Met twee doelpunten (3-1) legde hij Sparta uiteindelijk over het ge wricht dat hemzelf zolang aan de kant hield: de knie. "Leuke binnenkomer", vond Thoresen zelf ook van zijn jubi leumtreffer. De Noor, die naar zijn zeggen aan het eind van dit seizoen - zeker terug zal keren naar zijn va derland, scoorde een kwartier na dat hij Michel Valke had vervan gen na een blunder van doelman De Goey zijn honderdste PSV-tref- fer. Een doelpunt, dat de weer stand van het taaie Sparta brak. "Het kardinale punt in de wed strijd", zei Barry Hughes later, na dat hij zich op originele wijze had afgereageerd. Door de microfoon in het PSV-pershome zong de en- tert(r)ainer: I'm dreaming of a whi te Christmas... om vervolgens kee per Eddy de Goey onder uit de zak te geven. "Het schot dat hij moest loslaten heeft ons gebroken", aldus Hug hes. "Het is al weken hetzelfde. Steeds weer die schlemielige mo menten, waardoor wij verliezen. Mijn ploeg mist nog de routine; is nog te jong. Maar we hebben er voor gezorgd dat het publiek een leuke pot voorgeschoteld kreeg. Ik blijf erbij dat de uitslag anders had kunnen zijn". Barry Hughes had het gelijk aan zijn zijde. PSV was voortvarend van start gegaan - René van der Gijp scoorde reeds in de vierde mi nuut - maar liep zich daarna volle dig vast in de zelfzucht van zijn of fensieve spelers. Het ging te mak kelijk en iedereen dacht enkel nog aan zijn plaats op de ranglijst der topscorers. "Dat wordt een grote zorg voor de toekomst", meende technisch directeur Hans Kraay. "De aanval- AMSTERDAM (GPD) - Hoewel hij slechts één keer uit de dug-out sprong om een ver dwaalde bal terug in het veld te punteren werd Johan Cruijff na afloop van Ajax-Ro- da (2-0) uitgeroepen tot 'man van de wed strijd'. Het publiek bedankte met die on derscheiding de ongediplomeerde trainer voor een puike eerste seizoenshelft, waarin de Mokumse aanhang geregeld kennis mocht maken met talentvol jong grut. Na eerder Rob Witschge en Aaron Winter aan de toe schouwers te hebben gepresenteerd, deed Cruijff gis teren halverwege de tweede helft zijn zoveelste greep in de kweekbak. Dit keer wierp hij Dennis Bergkamp voor de leeuwen, een 17-jarige rechtsbuiten, bezig aan zijn tweede seizoen in de A-junioren. "Het is een aardi ge manier om dit soort jongens van de angst voor het grote werk af te helpen", legde Cruijff zijn wissel uit. "Ik heb ook tegen Bergkamp gezegd: wees niet bang, zoek bij de eerste de beste gelegenheid je man op en probeer er maar langs te gaan. Symptomatisch voor de teamgeest van dit moment is, dat die jongen negen van de tien keer werd aangespeeld door onze midden velders". Cruijff heeft geen afkeer van 'probeersels', al moet hij wel de overtuiging hebben dat de goede wil van twee kanten komt. Zo heeft het opperhoofd van De Meer vorige week de twee Denen Kim Nikkelsen en René Slatenach naar huis gestuurd, omdat het duo van FREM Kopenhagen volgens hem "met z'n finan ciële eisen te hoog in de boom zat". Cruijff: "Dan ben ik snel uitgepraat". Met de Australiër Michael Petersen, een speler met een Nederlands paspoort, gaat Ajax wel in de slag. Cruijff hoopt vandaag nog met de zoon van oud-Vole- wijckers-speler Hans Petersen rond te komen. Spe lers, die na 15 december worden ingelijfd mogen niet meer worden ingezet in de derde ronde van het Euro pacup-toernooi. Iers zullen een stuk egoisme moe ten afleggen, want een misstap kunnen we ons niet veroorloven. Ik weet dat het eigenlijk te gek is om los te lopen, maar na negentien wedstrijden waarin je drieëndertig punten verzamelde, mag je nog steeds geen punt verspelen. De druk blijft constant, dus mag de concentratie niet verslappen". Tegen Sparta zat die misstap er levensgroot in. Zeker nadat de Rot terdammers vlak na rust na hun tweede uitval door een treffer van Johan Steur op gelijke hoogte kwamen. Hughes: "Ik had ze voor de wedstrijd gezegd, dat ze bij een vroege tegentreffer hun koppie bij moesten blijven houden. Da hebben ze keurig gedaan. We kwa men geleidelijk aan in de match omdat PSV bleef jagen, maar veel te gehaast deed. We kregen op hun spel en waren aan tegen aanvallen toe, toen De Goey in de fout ging". Haast De thuisploeg had tegen die tijd echter al legio kansen om zeep ge holpen. Het ontbreken van vastbe radenheid, haast en zelfzucht ble ken grotere obstakels dan de Spar- ta-defensie. Trainer Guus Hiddink trok de consequenties en liet Hall- var Thoresen opdraven. In feite de ommekeer in de voor het publiek boeiende wedstrijd. Thoresen on dervond geen hinder van zijn ge opereerde knie. Zijn inbreng bracht de oplossing voor de PSV- problematiek. "Thoresen was genezen en we hielden hem achter de hand voor noodgevallen", aldus Hans Kraay. "In de trainingen schuwde hij de duels niet meer, alleen aan de con ditie moest nog worden gewerkt'. In het half uur dat de Noor op Sparta werd losgelaten, bewees Thoresen met zijn twee doelpun ten dat de wissel terecht was. "Hij is slim en sterk in het vero veren van de bal", complimenteer de Guus Hiddink. "Ik moest iets doen na die gelijkmaker, want we waren teruggevallen na die sterke start. En dan loop je het risico via uitval een treffer om je oren te krijgen. Enfin, dat gebeurde en het aan ons om te voorkomen dat na VW verleden week, weer punt moesten afstaan". - O'SM*» Cruijff:. "Maar ook voor Petersen geldt: graag of helemaal niet. Ik be taal naar prestaties, zo ligt het en niet omgekeerd. Iedere jonge nieuwkomer begint hier vrijwel met hetzelfde salaris, als daar aan leiding toe is dan wordt dat aange past. Zo heeft Winter al twee keer een loonsverhoging gekregen". De donkere publiekslieveling, die vorige week verantwoordelijk i zoekt dekking ij een hard ondervond zijn linkerenkel. De Eu- Ook Cruijff kijkt met voldoening ropese topschutter, die vandaag terug op de eerste seizoenshelft, operatief wordt geholpen andere enkelgewricht, leek het de ploeg twee keer gelijk- peelde (bij Roda en thuis tegen was voor de 3-0 zege bij FC Gronin gen, brak ook tegen Roda de ban. Kort na rust, toen Stanley Menzo al twee keer een Limburgse ope ningstreffer had weten te voorko men, bediende Winter Johnny - Bosman (1-0) om vervolgens zelf Bosman op de tribune zat. Dat de komen. De voorbereiding deugde vankelijk node te worden gemist. Groningen) en een nederlaag leed De lange Brandts en Wildschut (tegen FC Den Haag). "Achteraf heersten voor rust in het lucht- beschouwd is dat verlies tegen de bliksemafleider voor Den Haag toen precies op tijd ge- een voorzetje van deze ploegmaat af te ronden (2-0). Winter stond in de basis, omdat Marco van Basten te veel hinder de helft, dozijn kansen verdiensten van de kleine Winter - niet en ook tijdens de competitie- kort achter spits Bosman - op een opening het nog behelpen. ander vlak liggen bewees de twee- Toen we die tik kregen tegen Den Ajax nog een half Haag hebben we de koppen bij el- LISSE - In de week voor de wedstrijd tegen PPSC heeft bij het zaterdagteam van FC Lisse een trainerswisseling plaatsge vonden. De tweedeklasser, die dit seizoen in de onderste regio nen meespeelt, verbrak de rela tie met oefenmeester Hans van der Vlist, maar of hij nu ontsla gen is of zelf ontslag genomen heeft, is nog niet geheel duide lijk. De coach zelf houdt het op het eerste. "Na de dramatische ver toning tegen SHO (die een 2-0 nederlaag opleverde) ben ik ontslagen. Het rommelde na tuurlijk al enkele weken, maar die wedstrijd gaf de doorslag. Vorige week dinsdag is me in een gesprek mijn ontslag mede gedeeld. Daarmee ben ik ak koord gegaan". Lisse-secretaris Zonneveld geeft een andere versie. "Hans van der Vlist heeft zelf ontslag genomen", antwoordt hij op de vraag naar de reden van het ontslag. "Maar het fijne weet ik er niet van, want ik ben niet bij het gesprek aanwezig geweest. De zaak is afgehandeld door de voorzitter en die verblijft mo menteel in het buitenland. Hoe het ook zij, Lisse zat in elk geval niet lang zonder trai ner. Afgelopen zaterdag werd de bank bezet door.. Wim Eilan der. Vorig seizoen was hij al werkzaam bij de tweedeklasser, die destijds in de subtop mee draaide en eerder in deze voet baljaargang stapte Eilander uit Volgens secretaris Zonneveld houdt het één echter geen ver band met het ander: "Het is moeilijk om midden in het sei zoen een nieuwe trainer te vin den. We wisten dat Eilander geen club meer had en dus heb ben we met hem afspraken ge maakt die tot het einde van dit seizoen lopen. Daarna zien we wel verder. Aan het eind van vorig seizoen waren we trou wens ook al rond met Eilander voor dit jaar. Hij is toen toch vertrokken naar Excelsior Per nis, omdat dat voor hem veel meer in de buurt lag". 5 giste- zeep hielp. kaar gestoken en zijn we beter, "We hebben naar vermogen te- maar vooral gedisciplineerder genstand geboden", blikte Rob gaan voetballen". Baan niet ontevreden terug. De In het concept trainer de Amster- Roda was als de dood dammers houdt veteraan Arnold afslachting, omdat zijn Mühren zich kranig overeind. De 35-jarige routinier was tegen Roda zelfs de beste man van het veld, een vaststelling die met name de aanwezige bondscoach Michels ploeg de laatste twee bezoekjes De Meer moest bekopen met pectievelijk een 7-0 en een 6-C derlaag. „Dit is tenminste draaglijke uitslag, wakker van het deugd zal hebben gedaan. „Het i verlies lig ik niet. Je calculeert een een goeie zaak, dat er op Cyprus nederlaag in, komende woensdag iemand met een linkerbeen op het in de inhaalwedstrijd bij Veendam middenveld speelt", rekent Müh- zijn de belangen groter. Nu Feye- ren op een terugkeer in Orarye na noord stroef draait is die derde viereneenhalf jaar. "Of dat nu Er- Kpeman, Michel Valke of Ar- prin- plaats een leuke uitdaging voói ons. Winnen we bij Veendam dan nold Mühren is, dat maakt staan we gelijk met Feyenoord, dat cipe niet zo veel uit", aldus de had bij het begin van dit seizoen gekroonde 'n toch niemand verwacht?" EINDHOVEN (GPD) - Vandaag komt er duidelijkheid in de situa tie die is ontstaan nadat Hallvar Thoresen bekend maakte terug naar Noorwegen te willen. De Noor heeft met de amateur der deklasser Frigg uit Oslo een principe-akkoord afgesloten voor de duur van driejaar. Mocht PSV vasthouden aan de transfersom die voor de 29-jarige aanvaller kan worden gevraagd, dan komt de overgang naar Frigg in gevaar. "Om diverse redenen wil ik terug naar Noorwegen. Ik ben in middels al elf jaar weg. Een lange tijd; ik wil terug. Ruim een jaar geleden heeft die gedachte postgevat bij my. Maandag (vandaag - red.) heb ik een gesprek met manager Ploegsma over deze zaak, maar mijn besluit staat vast. Ik hoop dat PSV meewerkt". Naast het voortzetten van zijn voetbalcarrière bij Frigg kan Tho resen op het maatschappelijk vlak in Oslo aan zijn toekomst werken. Met een kledingfabrikant zijn reeds contracten gesloten voor onbepaalde duur. Voorts zou hij ook reeds de toezegging van de Noorse voetbalbond hebben', dat zijn interlandloopbaan door de overgang niet voorbij hoeft te zijn. Uitgerekend die internatio nale activiteiten van de spits injecteren de hoop van technisch directeur Hans Kraay dat Thoresen op zijn beslissing terug komt. "Om voor een plaats in de nationale ploeg in aanmerking te komen", aldus Hans Kraay, "moetje op niveau spelen en niet in de tweede of derde klasse van Noorwegen. Hallvar is eerzuchtig en wil international blijven, mogelijk dat hij daarom zyn beslissing nog eens overdenkt. Ik zou in elk geval naief zyn als ik zou zeggen: laat Thoresen maar gaan. Ik vraag me echter ook af of je iemand moet tegenhouden als hij heimwee heeft". HILVERSUM (ANP) - De eerste partij 'revanche-tweekamp' tussen de jarige Jan Timman (35) en de Sowjetrus Joesoepov (26) is gisteren in een stampvolle KRO-studio in Hil- i 28 zetten in remise geëindigd. Het was geen puntdeling zonder inhoud. De grootmeesters Hans Ree en de tot Westduitser genaturaliseerde Tsjechoslowaak Vlastimil Hort, die gezamenlijk boeiend uitleg gaven, waren zelfs van mening, dat het een partij van zeer hoog gehalte betrof. "Als iemand beter heeft gestaan, dan was het wel Timman", al dus Ree. "En daar kan hij met zwart alleen maar tevreden over zijn". In een dame-indische partij verwierf de met zwart spelende Timman na de ongewone zet 10. Tel het initiatief. De zetten 14. Pb5 en 15. e3 waren min of meer gedwongen om dat surplus niet groter te laten worden. Met de interessan te zet 21. Pd7 vluchtte Joesoepov naar de ge forceerde puntdeling, die na eeuwig schaak vlak voor het ingaan van het vijfde speeluur ook tot stand kwam. Vandaag staat de tweede party op het programma, waarin Timman wit heeft.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13