Wild en gevogelte is veilig voor consumptie 'Geen modehitjes maar mooie kleding' CHAMPAGNE Lichaamsbewust werk academiestudenten Gifschotel of visschotel? Consument Te weinig voor teveel geld Marianne Menko's eerste collectie PAGINA 10 MAANDAG 15 DECEMBER 1986 In sommige opzichten zijn wij Nederlanders een vreemd volk. Neem nou Champagne. Eigenlijk vinden wij dat een zondige wijn, want Champagne is synoniem met een vorm van feestelijkheid die velen van ons als frivool beschouwen. Als een man en zijn tafeldame samen een fles Champagne in een restaurant bestellen, hóór je andere gasten denken: „Nou, dat zal zeker z'n vrouw niet zijn". Laat staan wat men denkt als twee mannen Champagne gebruiken. En iemand die thuis zomaar Champagne schenkt, wordt al gauw als verkwistend beschouwd. Toch vinden we Champagne wèl lekker. Vandaar dat gelegenheden zijn ontstaan waarbij het gebruiken van Champagne als passend, zo niet verplicht wordt beschouwd. De belangrijkste daarvan is zonder twijfel Oud en Nieuw. Eén lange avond laat Nederland de remmen los. Calvijn maakt plaats voor Champagne. Het nieuwe jaar wordt bruisend ingeluid. Persoonlijk vind ik het jammer dat juist op oudejaarsavond Nederland aan de Champagne gaat. Want wij nuttigen die avond nog veel méér. Oliebollen bijvoorbeeld, en appelflappen, beide erg zoet. En juist na zoete zaken smaakt Champagne niet optimaal, vooral als men het beste en droogste type drinkt, Champagne Brut. De kans is dus aanwezig dat massa's mensen eigenlijk wat teleurgesteld zijn in die prijzige belletjeswijn. Voor hen hoeft die wijn niet zo. En het spijt ze geenszins dat ze weer een jaar moeten wachten op het volgende glas. Hoe de klasse van Champagne wèl tot zijn recht komt? Door deze wijn te schenken als aperitief, met wat kleine lichte hapjes. Vrienden zo ontvangen toont niet alleen een grote gastvrijheid, maar bovendien leidt Champagne de erna komende maaitijd op perfecte en feestelijke wijze in. Voorts is Champagne een ideale wijn om dingen mee te vieren in de familiekring. Bij ons thuis ligt er ook altijd een fles koel om eikaars behouden thuiskomst te vieren na een buitenlandse reis. Er zijn eigenlijk talrijke gelegengheden waarop Champagne beter past èn smaakt dan juist bij Oud en Nieuw. Natuurlijk ben ik er niet tegen dat men op 31 december Champagne drinkt. Ik zou alleen nog wat bewaren voor een later moment. Én gewoon iets meer kopen dan voor die ene avond. Deze maand is daar alle aanleiding toe, want tal van wijnleveranciers bieden Champagne met forse korting aan. Wie daar nu van profiteert, kan daar in 1987 veel plezier van beleven. Temeer daar een goede Champagne nog makkelijk een jaar of langer meekan. Wees wel zo wijs om Champagne met zorg te behandelen. Leg de fles dus tijdig in de koelkast en laat de kurk niet knallen. Rondvliegende kurken zijn gevaarlijk voor mensen en dingen (lampen bijvoorbeeld), terwijl tegelijk met een knallende kurk meestal ook een glas van het kostelijke vocht verloren gaat. Haal bij het openen dus eerst de folie en het 'muilkorfje' van ijzerdraad weg, en wrik vervolgens de kurk voorzichtig los. Kies bij voorkeur glazen met een tulpvormige kelk of van het fluitmodel. Coupes horen meer thuis in Hollywood, wantje ziet er de belletjes nauwelijks in, terwijl het wijnparfum nauwelijks te ruiken is. Hopelijk wordt 1987 een jaar waarin wij met zijn allen vaak aan de Champagne gaan. HUBRECHT DUIJKER Het wordt steeds doller in de mode wereld. Zijn we gewend aan bad- strand- en nachtkleding om maar eens een greep te doen, nu is daar ook cruisekleding bij gekomen. Als je een cruise gaat maken is volgens het de Britse firma Gottex hel ge wone badpak niet goed genoeg meer: vandaar een hele serie 'Crui- sewear' waarvan op de foto een badpak met tijgermotief en en pa- reo omslagdoek) worden getoond. De inzending van Maria Vogelenzang. Triumph ontwerpwedstrijd: Jonge modemakers houden van het lichaam. Ze zien het niet als een kleerhanger maar als een object waar je kleding omheen bouwt. En de studenten van de Academies voor Beeldende Kunst durven daarbij heel ver te gaan. Ze kunnen nog heerlijk hun fanta sie de vrije loop laten, zonder antwoord te hoeven geven op vragen als verkoopbaarheid, confectiemogelijkheden enz. Verrassend leuke dingen waren dan ook het resulaat van de ontwerpwedstrijd die Triumph International uitschreef ter gele genheid van het eeuwfeest van het Duitse moederbedrijf. Zo wa ren er popperige lichtblauwe bloesende broekjes met topjes en wat ruim uitgevallen balletpakjes, allemaal voorzien van een luier- sluiting. Daarbij liet ontwerpster Heieen de Visser (Utrecht) voet- loze kousen van hemdjestricot dragen. Een heel frivool contrast daarmee vormden de ontwerpen van Maria Vogelenzang (Oegstgeest). Haar bijdrage bestond uit een fluweelachtige bikini, een klein broekje met bustier en een bad pakmodel, vaak met veterverwerkingen en afgezet met immitatie- bont. Even zaten we met de vraag wanneer je zoiets moet dragen, tot een collega heel treffend opmerkte: "Voor als het te warm wordt by de open haard". De trainingspakken ondergingen een totale verandering. Taufig de Water (Arnhem) maakte er nauwsluitende autronautenpakken in wit van, afgewerkt met rode of groene ritsen en kleine kleurac centen. Zijn broeken waren heel strak of strak met met een heel laag kruis. De jacks hadden brede schouders maar waren voor de rest strak getailleerd, net als de bijpassende bodywarmer. Petra Coumans (Utrecht) liet zich inspireren door American football met halve broeken, hele forse schouders en levensgrote teksten. Ook zij werkte, net als Heieen Visser, met bretels. Een heel gek maar goed uitgewerkt idee was de geboorte van Apollo van Maijan de Vries (Amersfoort). Bosnimfen in goudkleu rige ballonbroekkostuumpjes pakten op het podium Apollo uit. Hij was gekleed in een roomkleurig kostuumpje, dat aan de voor kant veel bedekte maar desondanks veel onthulde. Maar enfin een Griekse god kan zich iets veroorloven nietwaar? De jury - Frans Molenaar (ontwerper), Frans Ankoné (styllist), Elly Lamaker (oud-docente aan de ABK Arnhem), Cora Kemper- mann (Triumph) en Hanny van der Horst( o.m pr-vrouw Triumph), was enthousiast over de kwaliteit van het werk, al liet de duidelijk heid van de ontwerpen nog weieens iets te wensen over in hun ogen. Maar de jury noemden alle ontwerpen "Lichaamsbewust en met een avantgardistische mentaliteit". Deze tendensen kwamen volgens het jury-vijftal het beste tot uitdrukking in het werk van Maijan Eradus (Arnhem). Zij beschil derde voilestof in vrij donkere kleuren, bracht soms stofverande- ringen aan (het effect van bobbeltjes plastic) en maakte er daarna flaneerbadpakjes en strakke tunieken van. De flaneerpakjes wa ren totaal doorschijnend en lieten weinig te raden over. Een uiterst tevreden Triumph Nederland directeur Dick Derks maakte donderdagavond in Amsterdam bekend dat de winnares in twee weken New York mag gaan rondkijken. En die tevreden heid was wel terecht want de Nederlandse academies waren er als enige in geslaagd op vrij korte termijn 167 ontwerpen bij de jury op tafel te krijgen. Alle andere landen waar de firma een vestiging heeft, haakten af. Henriëtte v.d. Hoeven Jonge modeontwerpers, Nederland heeft er tientallen maar niemand kent ze. Elk jaar laten de modeacademies weer een golf goed opgeleid, creatief en enthousiast talent op de modewereld los. Een deel van de ontwerpers verdwijnt in de anonimiteit van de confectie-industrie. Hun naam blijft verscholen achter de labels van grote firma's. Een deel pakt z'n biezen en gaat het in het buitenland proberen, dikwijls met veel succes. Weer anderen gooien alles in de strijd om in eigen land, onder eigen naam, een confectie-collectie op de markt te brengen. In Extra op maandag een kennismaking met (nog) onbekend modetalent. Een Fransman in Nederland moet zich soms rotlachen als hij in een restaurant de kaart bestudeert. Want er zijn restau rants die hem proberen lekker te krijgen voor een gifschotel. Echt waar. Assiette de poison, staat er dan. En poison is gif. Bedoeld wordt natuurlijk poisson en dan zou het om een visschotel moeten gaan. Louise van Meeteren en Elaine Mars kunnen zich groen en geel ergeren aan dat soort taalfouten op menukaarten. In Arnhem, waar zij hun Centre Culture Langue Civilisation hebben, hebben ze van alle hotels en restaurants inmiddels al de menukaarten verbeterd. Gratis. Ze hebben er zoveel schik in gekregen, dat ze dit nu ook in het hele land willen doen. Hotels en restaurants kunnen hun me nukaarten opsturen en als er een ant- woordenveloppe bij zit, krijgen ze hen menukaart gecorrigeerd terug. Want tjongejonge wat worden er een fouten gemaakt met het Frans in Horeca Neder land. Louise en Elaine merken dat tel kens weer. Een menukaart met mousse de pous- ses, bijvoorbeeld. Bedoeld wordt dan een mousse van spruitjes. En inderdaad is pousse Frans voor spruit. Maar dan wel in de betekenis van loot, of ent. De goede benaming zou moeten zijn mous se de choux de Bruxelles. Of het restaurant dat Roti de boeuf door varkensrollade laat vertalen. Het is goed dat een goed deel van het Neder landse volk die blunders niet zo snel ziet. Anders zouden ze wel eens op het idee kunnen komen dat die keuken van dezelfde kwaliteit is als het Frans op de kaart. Van de zestig aanvragen voor een keur merk die gemiddeld per jaar binnenko men, wordt niet meer dan de helft toege wezen. Het Keurmerk Instituut van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen (IVHA) wijst in eerste instantie vijf enzeventig procent van de aanvragen af. Pas als de producent, importeur of win kel de vereiste veranderingen aanbrengt aan zijn artikel, komt het alsnog in aan merking voor het keurmerk. Zijn koop waar mag dan het groene rondje met de tekst 'Goedgekeurd. Ned. Ver. van Huis- Helft aanvragen keurmerk afgewezen i' dragen. Het Keurmerk Instituut stelt dit als reactie op de kritiek die verschillende fa brikanten onlangs lieten horen op het keurmerk. De eisen voor het verkrijgeh ervan zouden veel te laag worden gehou den. Daardoor zou haast elk artikel dat daarom vraagt een kermerk kunnen ver krijgen. Dat er niet meer produkten worden afgewezen, komt volgens het in stituut omdat fabrikanten zichzelf de af gang willen besparen van een afwijzing. Pas wanneer ze er zelf redelijk zeker van zijn dat het produkt wordt goedgekeurd, wordt het ter beoordeling aangeboden. Voor het keurmerk komen produkten in aanmerking "die een zinvolle bijdrage kunnen leveren aan de behoeftenbevre- diging van leden van particuliere huis houdens". Het produkt moet voldoen aan bepaalde minimum-eisen inzake de functie, de veiligheid, de ergonomie (aangepast aan de gebruiker) en de duur zaamheid. Verder wordt gelet op de beïnvloeding van de omgeving (overlast, verontreini ging, verspilling en dergelijke). Ook de aankoopvoorwaarden en de nazorg moe ten aan bepaalde eisen voldoen. De aan koopinformatie moet de consument vóór aankoop voldoende inzicht in de produkteigenschappen geven. Nu de feestdagen weer naderen, vragen veel mensen zich af of wild - gekocht of zelf gejaagd - radio-actief is besmet. Al het wild en gevogelte dat in Nederland verkrijgbaar is of zelf wordt gejaagd, is wat betreft radio-activiteit veilig en dus geschikt voor consumptie, aldus het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Hoewel er niet meer dagelijks artike len over de naweeën van Tsjernobyl in de krant staan, wordt er nog steeds op uitgebreide schaal onderzoek gedaan naar de mate van radio-activiteit van voedsel. Wild en gevogelte vallen hier ook onder. Het betreft onder meer wild zwijn, hert, ree, haas, konijn, gans, eend, fazant en snip. Tot nu toe zijn de gevonden waarden voor radio-activiteit bij wild steeds be neden de EG-norm van 600 bequerel per kilo vlees. Dit geldt zowel voor wild uit eigen land als voor import wild. De tota le Nederlandse wildmarkt omvat slechts 20 procent wild uit eigen land, 80 pro cent wordt geimporteerd. Dit jaar komt er meer wild uit Argenti nië, Engeland en Schotland en minder dan andere jaren uit Hongarije en Polen. De poeliers in Nederland slagen er trouwens maar niet in om wild tot een populair vleesgerecht te maken, in te genstelling tot bij voorbeeld in België. Wel eet de consument steeds meer kip, want dat is goedkoop en vlug klaar. Wild daarentegen vindt de consument duur, moeilijk te bereiden en alleen passend bij feestdagen zoals Kerstmis. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is tot deze con clusies gekomen na een een blik te heb ben geworpen in de keuken van de poe liersbranche, die uit circa 700 winkels bestaat. Per hoofd van de bevolking wordt er per maand ruim een kilo kip gegeten, 7,5 procent meer dan vijf jaar geleden. De consumptie van wild van ei gen fornuis is te verwaarlozen. In restau rants wordt tachtig procent van de totale wildafzet gegeten. Nu de inkomens weer langzaam stij gen adviseert het instituut de poeliers werk te maken van hun assortiment. Dat zou moeten resulteren in het aanbieden van een "kwalitatief hoogwaardige kip". Te denken valt, aldus het instituut, aan echte, "geen surrogaat", scharrelkippen. onder redactie van Raymond Peil en Conny Smits Mensen die gaan eten in restaurants met de zogenaamde 'nouvelle cuisine' (mo derne keuken) betalen in het algemeen veel te veel voor te kleine hapjes. Dat is de mening van beroeps-restaurant-be- zoeker Hans Auer, die in het blad Con servator's Horeca Magazine flink tekeer gaat tegen de nouvelle cuisine. Als voor beeld noemt hij "een piepklein hapje als voorgerecht, zo klein, ik kon het amper zien". Dat kostte 35 gulden, terwijl Auer de kosten op 7,50 gulden schatte. Een woordvoerster van het produkt- schap voor de horeca zegt dat de gangen in de nouvelle cuisine groter zijn gewor- Nouvelle cuisine: den. "Of de nouvelle cuisine in opkomst is, kun je pas zeggen wanneer je weet hoeveel bedrijven die trend volgen. Vast staat wel dat er een kleine groep mensen is die het op prijs stelt. Er is keuze ge noeg aan restaurants en iemand die er niet van houdt heeft mogelijkheden te over om elders te eten". Bij de nouvelle cuisine gaat het vol gens de woordvoerster in de eerste plaats om de compositie. Het is inder daad een aantal kleine hapjes, waarin men goed de oorspronkelijke grondstof fen proeft. Het vlees wordt bijvoorbeeld niet bedolven onder saus, die er naast op het bord wordt geserveerd. "Een zeer verfijnde keuken met duurdere vlees soorten, gepureerde kruiden en pure groente. Om de smaak zoveel mogelijk te bewaren wordt het niet te gaar opge diend. Dat de kleine hapjes van de nouvelle cuisine veel te duur zijn ontkent de woordvoerster van het produktschap. "Meneer Auer vergeet dat er veel meer werk aan wordt besteed". Je krijgt je bord niet volgegooid met eten, maar een aantal harmonische composities. Men sen die dit soort artistieke uitingen wil len beperken tot muziek of schilder kunst kunnen nog altijd terecht bij do zijnen soorten andere gelegenheden. door Henriëtte van der Hoeven "Zijzelf en niet de kleding be paalt wie zij is". Een citaatje uit de folder van de jonge Amster damse ontwerpster Marianne Menko, die komend vooijaar haar eerste collectie op de markt brengt. Een collectie, die zoals het eerste zinnetje al doet vermoeden, niet is afge stemd op de trendy tiener maar op de vrouw rond de dertig, die een eigen levensstijl heeft ont wikkeld. Marianne Menko, zelf net dertig, heeft steentje voor steentje gebouwd aan een ei gen lijn. Toen ze acht jaar geleden van de Amsterdamse modeacademie kwam, was haar eerste werkkring de goedkope, snelle confectie. Ma rianne: "Dat was hard werken hoor. De ene week de bestelling in huis, de andere de hele zaak de deur uit, maar ik heb er heel veel van geleerd". Na de goedkope confectie werk te ze aan hele collecties. Ze zocht de stoffen uit, maakte de patronen, deed de styling enz. Dat was een paar jaar interessant maar het be drijf groeide sterk en het commer ciële aspect werd steeds belangrij ker. Mariannne: "Je moest steeds meer rekening houden met wat fi nancieel haalbaar was en daardoor ging een deel van het creatieve ple zier verloren. Bovendien wilde ik mijn eigen lyn blijven volgen". Op eigen benen En dat betekende dat Marianne Menko vorig jaar het besluit nam een eigen confectie-collectie te gaan ontwerpen. En daarbij stond haar heel duidelijk voor ogen op welke groep vrouwen zé zich wilde richten. "Het lijkt mij het beste te ont werpen voor een groep waarmee je een bepaalde affiniteit hebt. De kleding die ik ontwerp, draag ik zelf'. "Een paar jaar geleden zou ik dit niet hebben durven ontwerpen. Ik zou bang geweest zijn 'te klassiek' gevonden te worden. Nu trek ik mij daar niets van aan. Ik maak wat ik mooi vind. Dat is geloof ik ook een kwestie van volwassen wor den. Vroeger probeerde ik ook al tijd als eerste te weten wat bijvoor beeld de createurs brachten, zodat ik het snel in de collectie kon ver werken. Nu speelt dat veel minder. Als ik in Frankrijk en Italië iets zie, vertaal ik dat onmiddellijk naar de Nederlandse vrouw toe. Wat draagt dan die Nederlandse vrouw, die Marianne Menko voor ogen staat? Marianne: "De vrouw voorwie ik werk, wil een goede garderobe. Ze is niet alleen kwaliteits- maar ook modebewust. Dat heeft volgens mij ook een beetje met leeftijd te maken. Rond je dertigste heb je al le rages wel zo'n beetje gehad. Je hoeft niet zo nodig overal meer achteraan te hollen. Voor deze groep is mode niet iets wat wordt gedicteerd, het is een wisselwer king". Marianne Menko werkt dan ook met een eenvoudige sobere belij ning, met een tijdloos karakter. - "Aan al die modehitjes doe ik niet mee, het moet géwoon mooi zijn". - Wie dit vooijaar een combinatie van Marianne Menko koopt, zal daar een seizoen later beslist niet gedateerd in uitzien. Haar blazers, pantalons, rokken en lange mantel zijn allemaal on derling te combineren. Een don kerblauwe robe-manteau, boven wat ruim, de rok nauw toelopend, kan prachtig worden gecombi neerd met een lange blazerachtige mantel in dezelfde kleur. Het is dan een klassieke combinatie. Wordt die mantel gedragen een pantalon, die met een sjerp sluit en een a-symmetrisch geslo ten blouse in een vrolijke kleur, dan heb je een sportief geheel. De vrouw van Marianne Menko kleedt zich naar de omstandighe den of naar haar stemming, niet naar de clipparade. Maar voor het zover was dat de collectie, die loopt tot en met maat 44, bij haar agent Gieling in het confectiecentrum hing, had Ma rianne er al heel wat uurtjes zwoe gen opzitten. Nadenken Alles wat betrekking had op het pure modewerk heeft Marianne in haar eentje, met een naaister ge daan. Alleen bij de zakelijke opzet heeft ze assistentie gehad. "Omdat je een hele collectie moet maken, ben je steeds aan het nadenken over hoe het moet wor den", zegt ze. "Als ik stoffen ga in kopen, heb ik de thema's al in mijn hoofd. Dat moet ook wel want de rok moet met de blazer combine ren en de blouse moet daar ook weer bijpassen, om maar een voor beeld te noemen". De ideeën zijn er, de monstercol lectie is klaar en dan? Dan moet de jonge ontwerper of ontwerpster op pad. En zo blijkt, de Nederlandse modedetaillisten staan nu niet be paald te trappelen om nieuw talent te verwelkomen. Marianne Menko: "Mensen kopen van bekende mer ken, jonge ontwerpers komen hier moeilijk aan de bak. Ik heb echt geluk gehad. Mijn collectie hangt bij Gieling Mode. Mijn stijl past goed bij de collecties die Gieling brengt en dat is heel plezierig, vooral als je hoort dat er enthou siast op wordt gereageerd. Zelf ver kopen vind ik moeilijk. Ik geloof dat ik er teveel bij betrokken ben". Strepen en ruiten kunn goed gecombineerd worden gen. f/rdra Toch waagt ze af en toe een poging. Marianne: "Ja, je spreekt op beur zen weieens mensen, die je vragen eens langs te komen, dat doe je na tuurlijk, maar je kunt niet alles te gelijk aanpakken". Marianne Menko heeft gekozen voor een vrij eenzame loopbaan. Hard werken, reizen en overal rondkijken altijd met het vak be zig. "Ja", zegt ze tot slot, "mijn le ven is wel veranderd sinds ik voor mijzelf ben begonnen. Vroeger trok ik om vijf uur gewoon de deur achter me dicht". De kleding van Marianne Menko is te koop bij Ducall Exclusief, Hoofd straat 97, in Noordwijk. Een driedelig glanzend pak voor '.en feestelijke gelegenheid. (foto's Hans Zeegers) Wild te kust en te keur. Op de voorgrond links duif, fazant en eend, in het midden op de achtergrond haas met hazerug en rechts reerug. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10