NAVO wil ander ove rleg Oproep tot manifestatie van eenheid in Suriname Met Warschau Pact over ontwapening Israël bombardeert Palestijnse kampen Geen sponsors meer voor televisiefilm jarige Reagan Martsjenko begraven bij gevangenis WSSSBSJ58 Verhoging van voedselprijs in Zambia geschrapt Gratis olie voor Syrië Chirurg doodt 13 mensen Voor de lol' amssjusfSSJH ssssssKfflrs VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 Vijftien doden BRUSSEL - De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen zijn het gisteren in Brussel eens geworden over de uitgangspunten voor eventuele nieuwe ontwape ningsbesprekingen met het Warschau Pact, zowel op con ventioneel als nucleair terrein. Zij onderschreven daarmee voor het eerst formeel de standpunten die door de Ameri kaanse president Reagan zijn ingenomen tijdens zijn top- overleg met Sowjet-partijleider Gorbatsjov in Reykjavik. De NAVO zal zich eensgezind rich ten op het tot stand brengen van akkoorden tussen de VS en de Sowjet-Unie, waarbij alle middel- lange-afstandsraketten in Europa verdwijnen en het aantal strategi sche (intercontinentale) kernraket ten binnen vijf jaar met de helft wordt verminderd. door Hans de Bruijn voorwaarden voor zo'n overleg te bespreken. „Als de onderhandelingen over vermindering van de kernwapens een succes worden, wordt het pro bleem van de conventionele one venwichtigheden alleen maar ern stiger", aldus minister Van den Broek. Dat geldt vooral als het mo gelijk zou blijken om alle strategi sche kernraketten kwijt te raken. „Dat is zo'n gevoelige wijziging in de zwaarte van de nucleaire af schrikking, dat de conventionele en chemische bewapening dan ui- Beide partijen mogen dan wat de terst belangrijk wordt. Wapenver- NAVO betreft 100 middellange-af- mindering mag geen doel in zich- standsraketten overhouden, in de zeif zijn, maar moet de veiligheid Verenigde Staten en in Sibene. dienen. Dat is niet het geval als de Voor minister van buitenlandse za- kernwapens verdwijnen maar het ken Van den Broek is in een vol- risico van het gebruik van conven- gende fase ook de vernietiging van tionele wapens toeneemt", de resterende strategische kemwa- De minister was overigens een De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek in gesprek met zijn Amerikaanse collega Shultz voor aanvang van de NAVO-vergadering. (foto ANP) pens bespreekbaar. „Ik heb mij daar sterk voor gemaakt", zei hij in Brussel. Na 'Reykjavik' was er binnen de NAVO enige verwarring en ver deeldheid ontstaan, omdat sommi ge landen de Amerikaanse voor stellen daar veel te ver vonden de weinigen die zich ronduit uitsprak voor een volledige verwij dering van alle intercontinentale raketten in een tweede fase van de onderhandelingen. Binnen de NA VO wordt ook daar nogal verdeeld over gedacht. De ministers besloten dat voor gaan. Zij vreesden dat een forse onderhandelingen over beperking vermindering van het aantal kern- van conventionele wapens - waar- wapens zowel de strategische als toe de Russen al in april van dit die in Europa, de afhankelijkheid jaar opriepen - een nieuw forum van conventionele wapens zou ver- moet worden gevonden. De even groten, en op dat terrein heeft het tuele onderhandelingen zullen Warschaupact een enorme voor- van blok tot blok' plaatsvinden, sprong met aan de ene kant de zestien NA- De NAVO-landen besloten giste- vO-landen en aan de andere de ze- ren echter ook om het Warschau ven ianden van het Warschau Pact. Pact een voorstel te doen voor een De andere Europese landen zou- hele nieuwe reeks onderhandelin- den tussentijds informeel van de gen over de beperking van de con- vorderingen op de hoogte worden ventionele bewapening in Europa gehouden 'van de Atlantische Oceaan tot de Die formule is een compromis Oeral'. Binnenkort zouden NAVO binnen de NAVO. De Fransen wil- en Warschau Pact in Wenen om de den de besprekingen liever onder- tafel moeten gaan zitten om de brengen in het kader van de Confe- rentie over Veiligheid en Samen- NEW YORK/WASHINGTON (UPI/AP/AFP) - De televisie film die de omroepen in Ameri ka zouden uitzenden als een groet aan president Reagan op zijn zesenzeventigste verjaar dag, wordt niet getoond omdat de sponsors zich hebben terug getrokken toen het Iran-schan- daal losbarstte. Dit heeft de dis tributeur gisteren meegedeeld. „Vanwege die Iran-affaire vonden de sponsors het raad zaam zich van het project te distantiëren", zei Sidney Love, algemeen-verkoopmanager en distributeur van de film "Rea gan's Way". De film zou een uur hebben geduurd en Reagans loopbaan hebben nagetrokken van zijn filmjaren tot zijn president schap. Hij zou op 6 februari - Reagans verjaardag - in 95 pro cent van de Verenigde Staten zijn getoond. De meeste sta tions hadden er het tijdstip met de grootste kijkdichtheid voor uitgetrokken. De film was een gemeen schappelijke produktie van Da niel Selznick, een vriend van Nancy Reagan, en de Franse te levisie. Hij werd in 1984 op de. Franse televisie vertoond, maar is in de Verenigde Staten nooit uitgezonden. Love kon niet zeggen of dat nu ooit nog gebeuren zou. Toen het Iran-schandaal vas te vorm aannam, belden adver teerders VJR op om mee te de len dat zij van deelneming aan het project afzagen. Love wilde hun namen niet r zei dat het de grote onderne mingen waren die men altijd in de reclames ziet. Sinds het schandaal publiek werd, is Reagans populariteit drastisch gedaald. Inmiddels gaan de onthullin gen door. Gisteren berichtte de. Was hington Post dat president Reagan een van zijn eigen richtlijnen op het gebied van de nationale veiligheid heeft over treden door vier van zijn naaste adviseurs niet in te lichten over zijn besluit op 17 januari van dit jaar waarin de CIA toestem ming krijgt voor het leveren van wapens aan Iran. In de in 1982 door Reagan on dertekende „nationale veilig heid-besluitvormingsrichtlijn" worden een aantal regels ge steld voor een presidentiële or der op inlichtingengebied. Daarin is onder meer bepaald dat de president zijn naaste me dewerkers op de hoogte moet houden van clandestiene ope raties. De Post meldt, op gezag van welingelichte bronnen, dat Reagan de wapenleveranties aan Iran in januari echter goed keurde zonder vier van de acht leden daarvan op de hoogte te stellen. Het gaat daarbij om mi nister van buitenlandse zaken George Shultz, zijn collega van defensie Caspar Weinberger, minister van financiën James Baker en admiraal William Cro we, de voorzitter van de geza menlijke chefs van staven. Vol gens de bronnen waren de ove rige NSPG-leden - vice-presi dent George Bush, CIA-direc- teur William Casey, de stafchef van het Witte Huis Donald Re gan en nationale-veiligheidsad- viseur John Poindexter - wel van het besluit op de hoogte of hebben zij meegeholpen aan de opstelling ervan. De directeur van de Ameri kaanse geheime dienst CIA, William Casey, is niet door zijn éigen dienst ingelicht over de doorsluizing van het geld van de Iraanse wapenhandel naar de Contra's, maar door een Newyorkse zakenman. De Washington Post meldde gisteren dat Casey tegenover een stomverbaasde commissie buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden had gezegd dat hij op 7 oktober van de zakenman Roy Furmark over de affaire had gehoord en dat was zes weken voordat mi nister van justitie Edwin Meese met het hele verhaal op kwam draven. TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche luchtmacht heeft gistermid dag in Noord-Libanon Palestijnse guerrillabases gebombardeerd. Er zouden 15 mensen bij zijn omgeko men en 22 anderen gewond. Vol gens een woordvoerder van defen sie in Tel Aviv waren de doelen „terroristenkampen" van groepen die behoren tot de beruchte terro ristenleider Abu Nidal en die van Abu Mussa, een van de PLO afge scheiden tak. Vrij ver van huis voor hun doen, stegen Israëlische gevechtspiloten rond een uur gistermiddag van hun basis op, enkele uren nadat vanuit Zuid-Libanon afgevuurde katusja-raketten in Noord-Israël terecht waren gekomen. Hier vie len geen slachtoffers. Volgens ooggetuigen wierpen zes gevechtsvliegtuigen in de buurt van Tripoli tientallen bom men af. De te bestoken objecten la gen vlak bij het Palestijnse vluch telingenkamp Na-al-Bara. Het is niet bekend of er tot de slachtof fers bewoners van dit kamp beho- De Israëlische legerwoordvoer- der ontkende dat de luchtaanval een wraakoefening was voor de be schietingen met katusja's. Naar zijn zeggen was de militaire actie een voortzetting van Israëls poli tiek de Palestijnse „terroristen" in Libanon te treffen waar het maar kan. Overigens maakt Jeruzalem zich in toenemende mate zorgen over pogingen van Palestijnse guerril la's in Israël te infiltreren. Woens dag onderschepte een Israëlische legerpatrouille in Zuid-Libanon, nog geen' drie kilometer van de grens, een groepje gewapende Pa- lestijnen. Hen was het blijkbaar ge lukt in de door Israël gecontroleer de, zwaar bewaakte veiligheidszo ne langs de noordgrens binnen te dringen. Bij een vuurgevecht wer den twee Palestijnen gedood. Volgens een Israëlische leger commandant in Zuid-Libanon Het Israëlische leger heeft giste ren bekend gemaakt dat wordt on derzocht of joodse religieuze extre misten mogelijk verantwoordelijk zijn geweest voor de dood van een aantal Palestijnen die de afgelopen week in door Israël bezet gebied werden doodgeschoten. Israëli sche kranten berichtten dat een re ligieuze legerofficier uit een joodse nederzetting aan de westelijke Jor- daanoever deel uitmaakte van een groepje soldaten dat verleden week twee Palestijnse ^studenten doodschoot. Voorts zou een bewo ner van een van de nederzettingen mogelijk een 12-jarig jongetje in het vluchtelingenkamp Balata hebben gedood. MOSKOU (AP/UPI) - De Russi sche gevangenisautoriteiten heb ben geweigerd het stoffelijk over schot van de deze week in gevan genschap overleden dissident Ana toli Martsjenko vrij te geven aan zijn weduwe en hebben hem be graven bij de Christopol-gevange- nis. Dit hebben vrienden van de Martsjenko's gisteren meegedeeld. Over de doodsoorzaak zijn tegen strijdige verklaringen afgelegd. Martsjenko's vrouw, Larisa Bo- goraz, reisde dinsdag vanuit Mos kou naar het 800 kilometer oost waarts gelegen plaatsje Christopol. De autoriteiten hadden bepaald dat Martsjenko daar zou worden begraven bij de gevangenis, waar hij de laatste vijfjaar van zijn leven doorbracht, de wens van zijn we duwe tot een Russisch-orthodoxe begrafenis in Moskou negerend. PLO blijft proberen in Israël dood en verderf te zaaien. De plaats waar het groepje was ontdekt, lag ver verwijderd van een moshav, een coöperatieve woongemeen schap van boeren. DUIKBOOTPLANNEN - Het Westduitse parlement heeft een door de oppositie geleide commis sie aangesteld om de verkoop van duikbootplannen aan Zuid-Afrika te onderzoeken. Hoewel de conservatieve meer derheid zich onthield van stem ming, haalde de motie het door de stemmen van de sociaal-democra ten en de Groenen. Een kwart van de stemmen is voldoende voor het opzetten van een commissie. De sociaal-democraten willen de vermeende rol van de regering on derzoeken in de zaak van de duik bootplannen die vorig jaar aan Zuid-Afrika zijn verkocht. j i t-eiic van uuueiiidiiuat: 4c de 48-jarige Martsjenko zou zijn overleden aan een hersenbloeding na een langdurige ziekte. Een vriend van Martsjenko's vrouw verklaarde echter van een arts te hebben vernomen dat de dissident aan een hartaanval is overleden. Volgens deze vriend kreeg Bogo- raz geen toestemming de persoon lijke bezittingen van haar echtge noot, die twintig jaar in verschil lende gevangenissen heeft gezeten, 3 te r Buitenland kort Hongerdoden In Mozambique zijn de laatste ja ren als gevolg van droogte en de burgeroorlog- ongeveer honderd duizend mensen de hongerdood gestorven. Ernstige droogteperio den sinds 1977, tropische stormen, hevige overstromingen i verdreven uit hun gebied. Velen voeden zich met wortels en aarde en drinken uit vervuilde slijkputten. Volgens het Portugese persagentschap ANOP leden drieeneenhalf miljoen van de veertien miljoen Mozambikanen dit jaar honger en moeten worden verzorgd door middel van nood- projecten. Opgehangen Vier dagen werking in Europa (CVSE), aan alle 35 Europese landen (behal ve Albanië) deelnemen. De Ameri kanen wilden uitsluitend de NA VO-landen en de Warschau Pact naties erbij betrekken. Het zou voor het eerst zijn dat de NAVO en het Warschau Pact el kaar rechtstreeks als blok aan de onderhandelingstafel treffen. De bestaande onderhandelingen vin den of plaats op kleinere schaal (zoals de MBFR-besprekingen in Wenen en de Amerikaanse-Russi- LOESAKA (Rtr) - President Ken- scke onderhandelingen in Genè- neth Kaunda van Zambia heeft gis- log hebben honderdduizenden ve),ofjuist op de grootst mogelijke teren de prijsverhoging geschrapt schaal, zoals de CVSE-conferentie. afgekondigd voor hoog waardige maisbloem en die had ge leid tot vier dagen van onlusten in het koperbekken van het land. Minstens elf mensen vonden de dood. In een televisietoespraak zei Kaunda dat de prijs met onmiddel- lijke ingang op het niveau zou wor- TEHERAN (Rtr) - Het Iraanse par- den teruggebracht waarop hij lement heeft gisteren toegestemd stond. Hij noemde de maismalerij zijn in de afgelopen Maleisië door ophanging de levering van één miljoen ton I gratis olie aan Syrië. Volgens een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken moet deze 7 uuiiciiieuiuac 4dft.cu inuei UC4C igenis in Taiping Volgens het schenking worden gezien als steun igenis m laiping. volgens nei 99nppn ArahicphokAnHoonAAt a de vier vangenis persbureau Bernama drugshandelaren. De de gevangenen werden niet vrijge geven omdat dergelijke informatie onder de wet op de officiële gehe.- ko<™ een Arabische bondgenoot, die Israel bestrijdt en in de Golfoorlog tussen Iran en Irak aan de kant van Iran staat. Iran heeft in 1982 een overeen- valt. Sellafield Gezondheids- en veiligheidsdes kundigen van de Britse regering hebben Engelands enige nucleaire opwerkingsfabriek, Sellafield, gis teren opgedragen binnen een jaar een reeks verbeteringen aan te brengen op straffe van sluiting. De opdracht was het gevolg van een diepgaand onderzoek naar stra- der meer voorziet in de verkoop van vijf miljoen ton olie tegen een weggeefprijs van 2,5 dollar per vat. strategische industrie alleen regering en coöperaties de hand mochten hebben. De weder invoering van de rijkssubsidie op maisbloem betekende volgens hem dat geld moet worden uitge geven dat men aan de ontwikke ling van de nutsbedrijven had wil len besteden en de economie nu bleef stagneren. Gisteren patrouilleerden in de straten van de steden militairen, terwijl het openbare leven zijn ge wone loop hernam. Gewapende communisten vertoonden zich gisteren in de plaats Bataan op de Filippijnen. Daar werden ze met groot enthousiasme door de bevolking begroet, maar van de kant van de regering en het leger werden onmiddel lijk bezwaren geuit. Het vertonen van wapens zou indruisen tegen de gemaakte afspraken in het bestandsak koord tussen regering en communistische opstandelingen. De manifestatie in Bataan heeft de spanning op de Filippijnen weer wat doen oplopen. (f0to ap> LAHORE (UPI) - Een in Pakistan geboren Amerikaanse hartchirurg is gisteren in Lahore gearresteerd wegens moord voor de lol" op 13 mensen in de afgelopen vier we ken. De 42-jarige Sohrab Aslam Khan, die hoofd-cardioloog van het Baylor University Hospital in Texas is geweest, werd door een politiewoordvoerder in Lahore omschreven als "een beest, geen menselijk wezen, dat doodde voor de lol". Khan, een Amerikaans staats burger die in 1981 naar Lahore te rugkeerde, heeft negen moorden bekend. Vier beging hij op een schietavondje op de drukste door gangsweg van Lahore. Volgens de politie schoot Khan zijn slachtoffers - overwegend nachtwakers, riksjabestuurders of dagloners - met uiteenlopende vuurwapens dood. Ih zijn huis in een deftige voorstad van Lahore vond de politie een arsenaal aan moderne wapens waarvoor hij geen vergunning had. Onder de slachtoffers van de dokter waren verder een apotheker in zijn winkel en een kelner in een hotel die niet snel genoeg met de bestelling was. Samen met de wapens vond de politie drie valse Pakistaanse pas poorten op Khans naam en teke ningetjes van de plaatsen waar hij zijn slachtoffers koos. Khan, die in 1969 op een beurs aan Baylor ging studeren, is ge trouwd en heeft twee kinderen. Nationale Assemblee van Surina me heeft gisteren opgeroepen tot „manifestatie van nationale eenheid", als protest tegen de drei ging van een militaire invasie van uit Frans Guyana. De Assemblee deed niet alleen een beroep op de zich eerder dit jaar voordeden centrale. Volgens een woordvoer der van Sellafield is er al overleg gaande over verbeteringen. Hasenfus Een revolutionair gerechtshof in Nicaragua heeft gisteren in hoger bevolking, maar riep ook de rege- beroep het vonnis van 30 jaar ge- ring en het topberaad op om mee te vangenisstraf voor de met zijn doen aan de demonstratie, vliegtuig neergeschoten Ameri kaanse huurling Hasenfus gehand- Waarnemers in Paramaribo vinden haafd. Hasenfus, wiens vliegtuig het opmerkelijk dat de manifesta- op 5 oktober tijdens een bevoorra- tie ditmaal niet zal worden gehou- dingsvlucht voor de anti-sandinis- den op het Onafhankelijkheids- tische contra's werd neergehaald, plein tegenover het presidentieel werd op 15 november door een paleis, maar op het uiterst kleine volkstribunaal schuldig bevonden „Sivaplein" in het centrum van de aan schending van de openbare or- stad. Op het Sivaplein staat overi- de en veiligheid, misdadige vereni- gens het zogenaamde statuutsmo- ging en terrorisme. nument, dat tot de onafhankelijk heid van Suriname de eenheid symboliseerde met de overige Ko ninkrijkspartners, Nederland en de Nederlandse Antillen. De gesprekken tussen de lige politieke l gerleider Desi Bouterse om daad werkelijk' inhoud te gaan geven mon, Arron en Soemita voor de Su rinaamse televisie. Alle drie ver oordeelden zij een eventuele inva sie. Soemita zei dat Suriname „haar eigen boontjes kan doppen" Arron „twijfelde er niet tanen is". Het blad herinnert eraan dat de guerrillabeweging van Ron nie Brunswijk „kan rekenen op de doeltreffende steun van de hulp bronnen in Nederland binnen de Surinaamse gemeenschap, de democratische structuren zul- tweehonderd duizend personen handelingen en martelingen die stelselmatig en thans in verhevig de mate worden toegepast, aldus het NCJM dat zegt deze berichten uit verschillende bronnen te heb ben -len rond komen' afspraken voor een terugkeer Op de vraag „wat staat dit land te democratische verhoudingen verlopen tot nu toe stroef. In krin gen van de oude partijen wordt ge hoopt dat de internationale druk op Suriname, die op gang is geko men na de verontwaardiging over dodelijke slachtoffers onder de burgerbevolking in Oost-Surina- me, Bouterse doet inzien dat het land slechts gered kan worden door een terugkeer naar democra tie. Woensdagavond verschenen de drie 'oude politieke leiders' Lach- wachten..?", antwoordde Lach- dus het blad. mon: „Als alles gaat zoals we dit hebben afgesproken, staat dit land veel goeds te verwachten". sterk is". Dat is bijna de helft de hele Surinaamse bevolking, al- Tanende macht Volgens het toonaangevende Franse dagblad Le Monde illustre- Het Nederlands juristencomité voor de mensenrechten (NCJM) heeft gisteren een oproep gedaan aan het militaire gezag in Surina me „de bewuste massale voortdu rende en verregaande schending de mensenrechten met onmid- de Surinaamse beschuldigin- dellijke ingang te beëindigen", gen over een invasie van Franse Het NCJM noemt de ontwikke- huurlingen „de groeiende onrust lingen in Suriname zorgwekkend, bij dit autoritaire regime en zijn lei- Bouterse zou zich schuldig maken der Bouterse, wiens macht aan het aan willekeurige arrestaties, mis- In New York heeft een woord voerder van de VN verklaard dat het Surinaamse verzoek om een spoedzitting van de Veiligheids raad officieel nog niet is ontvan gen. Het is volgens de woordvoer der niet uitgesloten dat het verzoek onderweg is. Bauxietmijn Het stilleggen van de bauxiet mijn van Suralco bij Moengo in Oost-Suriname baart het Ameri kaanse moederbedrijf Alcoa steeds meer zorgen. "Voorlopig kunnen wij nog even vooruit", zo verklaar de de woordvoerder van Alcoa in Pittsburg, in de Verenigde Staten. Maar de voorraden voor de pro duktie van de aluminiumfabriek in Paranam, dat dichter bü Paramari bo ligt, beginnen danig te slinken. Het bedrijf zoekt op het moment naar alternatieven om de industrie draaiend te houden. Waarom het werk in de mijnen bij Moengo nog niet is hervat is Al coa niet bekend. Hoewel Moengo. weer onder controle van het natio nale leger is, geldt dit niet voor het mijngebied net buiten het stadje. Dat is nog steeds 'bezet gebied', al dus de zegsman. Alcoa heeft niet de mogelijkheid om de situatie ter plaatse te beoordelen en vast te stellen of de mijnen nog steeds worden bedreigd door het jungle commando van Ronnie Brunswijk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7