5?IKT Schaaktweekamp zonder sponsoring niet mogelijk Lendl officieel wereldkampioen LEOLUX LEOLUX Van Kempen superieur NEC geeft kaartjes weg De Kruijs breekt hand Bij Europameulbel Benthuizen vindt u EUROPAMEUBEL "HHT BENTHUIZEN ~=T" Raboen weg bij ADO DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 HILVERSUM (GPD) Hoewel de KRO-schaaktweekamp tussen Jan Timman en we reldkampioen Gari Kasparov vorig jaar een enorm publicitair succes werd, krabden de organisatoren zich naderhand toch even achter de oren. De begroting was door de over weldigende belangstelling en de daaruit voortvloeiende extra kosten het publiek heeft gratis toegang overschreden met een halve ton. Dat Timman vanaf zondag op nieuw bij de katholieke omroep achter het bord kruipt voor zes par tijen tegen Artur Joesoepov is dan ook te danken aan het inspringen van een sponsor. „We hebben een samenwer kingsovereenkomst afgesloten met Interpolis", licht Jos Timmer, pro grammamaker en lid van het orga nisatiecomité toe. „Vorig jaar is het inderdaad allemaal wat uit de hand gelopen met 15.000 toeschouwers en de halve wereldpers. We hebben nu vier tweekampen achter de rug en het is ieder jaar duurder gewor den. Het prijzengeld (30.000 gul den, waarvan 18.000 voor de win naar, red.) is niet verhoogd maar wel is de organisatie elke keer ge perfectioneerd. Na Timmans match tegen Kasparov stond de editie van dit jaar op de tocht. We moesten bij de KRO toch al bezui nigen, dus was het noodzaak om het voortbestaan van de tweekamp GRONINGEN (ANP) - Richard van Kempen heeft na de door hem gewonnen tweede etappe van de marathon-schaatszesdaagse in Groningen de toppositie van het klassement overgenomen van Jos Niesten. De veteraan had dinsdag avond de ouverture van het evene ment in Assen naar zich toe getrok ken. Schonk Van Kempen op de Drentse ijspiste zijn leermeester de zege, in Groningen leefde de rijder uit Den Hoef zich uit in zijn specia liteit: de sprint. In een superieure stijl en met speels gemak liet Van Kempen zijn overgebleven 37 col lega's kansloos voor de dagzege. Andermaal heeft Van Kempen bewezen dat hij in dit seizoejj bijna niet te kloppen is. De overwinning in Groningen is alweer zijn vierde en ook vier tweede plaatsen staan inmiddels achter zijn naam. Het verdedigen van de nationale beker gaat hem, gezien de koppositie, goed af. Zijn kandidatuur voor de Gouden Schaats, die de winn van de Zesdaagse ontvangt, is drukkelijk gesteld. op een andere manier te waarbor gen". Interpolis, de verzekeringsmaat schappij die zelf jaarlijks een sterk bezet schaaktoernooi organiseert en in februari de kandidatenmatch tussen Timman en Joesoepov fi nancierde, draagt een ton bij aan de straks in Hilversum te beginnen „revanche". „Ik zou het geen spon soring willen noemen", aldus jle 50-jarige Timmer. „Het is meer een manier van samenwerking. In ruil voor het geld dat Interpolis be schikbaar stelt maken wij in okto ber enkele programma's over het toernooi in Tilburg, voor wat hoort wat. Over de concrete invulling zal echter nog moeten worden gespro ken, voorlopig is alles nog heel pril en is zeker nog niet besloten over een verdere coöperatie voor bij voorbeeld de KRO-match van 1987". De totale kosten voor de lus trum-tweekamp bedragen onge veer 200.000 gulden. Interpolis staat dus garant voor de helft, de resterende 50 procent komt uit het programma-budget. „Er is natuur lijk wél onderzocht of deze samen werkingsvorm is toegestaan door WVC", lacht Timmer. „Maar wat we doen schijnt volkomen legaal te zijn. Onze eigen' bijdrage kunnen we er natuurlijk wel uithalen door dat we heel goedkoop televisie- en radio-uitzendingen verzorgen over de tweekamp. Alles gebeurt ten slotte bij ons in huis". Het was overigens in eerste in stantie helemaal niet de bedoeling dat de omroep een jaarlijks terug kerend evenement zou maken van de schaaktweekamp die in 1982 be gon met het duel Timman-Kortsj- noj. „Maar hoe gaat dat?", vraagt Timmer, om vervolgens zelf het antwoord te geven, „bij de sluiting was iedereen toen enthousiast over de match en riep een van onze di rectieleden: volgend jaar doen we het weer. En daar hebben we hem natuurlijk aan gehouden". Uitgeschakeld Dus volgden duels van Timman met Spasski, Portisch, Kasparov en nu dan Joesoepov. „Zo goed als vorig jaar kunnen we het nooit meer treffen, blikt Timmer terug op de komst van de wereldkam pioen, die in Hilversum zijn eerste partijen speelt in zijn nieuwe hoe danigheid. „Joesoepov leek ons echter ook wel aardig. We hadden gehoopt dat hij nog betrokken zou zijn bij de strijd om de wereldtitel, maar hij is helaas uitgeschakeld door Sokolov. Jammer, maar het belangrijkste uitgangspunt was na tuurlijk Timman de mogelijkheid te geven voor een revanche op Joe soepov". De Hilversummer erkent dat het elk jaar moeilijker wordt om een geschikte opponent voor Timman te vinden. „Je moet niet alleen kij ken naar wat schaaktechnisch inte ressant is, maar ook in de gaten houden of een speler aanspreekt bij de massa. Timman wilde bij voorbeeld een paar jaar geleden graag tegen Ljubojevic. Maar die was toen eigenlijk nog te weinig bekend. Momenteel heeft zijn naam in Nederland wel een beken dere klank. Maar ook Karpov heb ben we nog niet gehad en wat dacht je van het prestigeduel Tim man-Van der Wiel? Mogelijkheden zijn er principe nog wel om er wat leuks van te maken". Daarbij moet worden aangete kend dat de ontmoeting Timman- NIJMEGEN (ANP) - NEC gaat proberen meer toeschouwers naar het Goffert-stadion te lokken. De bezoekersaantallen tijdens de thuiswed strijden van de Nijmeegse eerste-divisieclub vallen dit seizoen, mede als gevolg van de matige resultaten, dermate tegen dat het bestuur besloten heeft om voor het duel van komende zondag tegen RBC gratis kaartjes aan te bieden. Seizoenkaartenhouders ontvangen zondag twee extra en treebewijzen voor de wedstrijd tegen RBC. Zij kunnen het kaartje aan vrienden en bekenden geven. Degenen die niet over een seizoenkaart beschikken, maar zondag toch de wedstrijd van NEC willen bijwonen, krijgen een extra kaartje. *Jan Timman is dit jaar weer deelnemer Joesoepov net zo goed de laatste kan zijn die onder auspiciën van de KRO wordt gehouden. Alles hangt wat dat betreft af van het geld en dus nu ook van de verzekerings maatschappij uit Tilburg. „Zonder bijdrage van buitenaf is het inder- (Tsj), toeschouwers: 25.000 daad niet meer haalbaar", zegt Timmer. „De komende match is voor ons een testcase. Bevalt alles en loopt het gesmeerd, dan zal de samenwerking waarschijnlijk wor den voortgezet en komt er in 1987 gewoon weer een tweekamp". DEN HAAG - De zaalvoetbal lers van Bax hebben hun op mars in de interregionale klas se gisteravond voortgezet. In de Haagse Transvaalhal boekte de debutant een 4-5 overwin ning op de Familie Vereniging Snoekie en dat betekende de vijfde zege op rij van de forma tie uit Voorthoüt. Bax kende dit seizoen een miserabele start die volgens zaalvoetbalinternational Hans van Leeuwen was te wijten aan "aanpassingsproblemen op het hoogste niveau". Met open ogen liep Bax een paar keer in de val die meer ervaren tegen standers hadden opgezet. Van Leeuwen: "We speelden aan vankelijk zoals we altijd ge- Bax zet opmars voort wend waren, zeer aanvallend dus en dat heeft ons een paar keer lelijk opgebroken. Boven dien ligt het tempo in de inter regionale klasse aanzienlijk ho- - ger dan in de hoofdklasse, maar inipiddels hebben we ons in al le opzichten aangepast en is de machine op gang gekomen". Zoals gisteravond bleek in de Transvaalhal waar Hans van Leeuwen zijn ploeg persoonlijk de weg wees in het treffen met Snoekie. De aanvoerder van UVS zette Bax in de openings fase op een 0-2 voorsprong waarna zijn ploeggenoot en me de-international Mario Faber zelfs 0-3 scoorde. Nadat Snoe kie tot 2-3 was teruggekomen, maakte de derde international in de Bax-ploeg, Amsterdam mer Jeffrey Foree er nog voor de pauze 2-4 van. Faber nam na dedoelwisse- ling de vijfde treffer voor zijn rekening waarna Bax verzuim de verder uit te lopen. Concen tratieverlies was er de oorzaak van dat Snoekie, dat de gebles seerde aanvallers John Vroo- mans en Fred van Dokkum moest missen, in de slotfase nog wat terug kon doen door Patrick Fieret en Majo Dewus, die beide ook al eerder voor de thuisploeg hadden gescoord. Groep C: Piconese - Valneris 0-2, Delhom - Sardani 2-0, Raway - Bakker 0-2 Stand aan kop: Vanleris en Bakker, beiden 6 punten. wedstrijd 0-1. Guimaeres verder. Hajduk Split (Joe) - Dundee United (Sch) 0-0. Scheidsrechter: Keizer (Ned), toe schouwers: 30.000. Eerste wedstrijd: 0-2. Dundee verder. SK Beveren (Bel) - AC Torino (Ita) 0-1 (0- 0). 75. Dossena 0-1. Scheidsrechter: Wöhrer (Oos), toeschouwers: 15.000. Eerste wed strijd: 1-2. Torino verder. IFK Göteborg (Zwe) - AA Gent (Bel) 4-0 (1-0). 45. Johansson 1-0, 50. Rantanen 2-0, 57. Hygen 3-0,64. Larsson 4-0. Scheidsrech ter: Valentine. Toeschouwers: 15.100. Eer ste wedstrijd 1-0. Göteborg verder. Borussia Mönchengladbach (Wdl) Glas gow Rangers (Schot) 0-0. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toeschouwers: 34.000 (uit verkocht). Rode kaart: Munro en Cooper son en Cooper (allen Rangers). Eerste wed strijd: 1-1. Borussia Mönchengladbach ver der. FC Tirol (Oos) - Spartak Moskou (Sov) 2-0 (0-0). 71. Roscher 1-0, 72. Muller 2-0. Scheidsrechter: Guruceta Muro (Spa), toe schouwers: 16.000. Eerste wedstrijd: 0-1. FC Tirol verder. FC Barcelona (Spa) - Bayer Uerdingen (WDI) 2-0 (0-0). 70. Rojo 1-0, 79. Rojo 2-0. Scheidsrechter: Daina (Zwi), toeschou wers: 20.000. Gele kaart: Victor (Barcelo na). Eerste wedstrijd 0-2. Barcelona verder. Inter Milaan (It)-Dukla Praag gestaakt bij 1-0. 57. Rummenigge 1-0. Scheidsrechter Quiniou (Fra). Krasnjanski (Sow) - Van der Zee (Ned) 1-1, Zeba (Ivo) - Dos Santos Klayton (Bra) 1-1. groep B: Hübner (Bel) - Klarenbeek (Ned) 2-0, Schwarzman (Sow) - Nicault (Fra) 1-1, Camara (Ivo) - Miksa (Pol) 0-2. groep C: Valneris (Sow) - Raway (Bel) 2-0, Zee - Zeba 2-0, Dos Santos Klayton - Manzana 2-0 Stand aan kop: 1. Van der Zee 5 punten. Groep B: Miksa - Hübner 1-1, Nicault - Ca mara 2-0, Klarenbeek - Schwarzmann 1-1. Hoofdgroep 1: Nederland - Oostenrijk 22- 17 (9-9), Hongarije - Sowjet-Unie 18-19 (7-8), Oost-Duitsland - Joegoslavië 27-17 (14-7). 1 2 3 0 3 2 0 0 4 0 74- 73 71- 71 76- 99 66-101 Hoofdgroep B: Roemenië - Tsjechoslowa- kije 21-22 (11-12), Zuid-Korea - China 19-19 (12-8), West-Duitsland - Noorwegen 14-19 Noorwegen China West-D Zuid-Korea 4 3 0 1 6 94-67 4 3 0 1 6 100-89 4 3 0 1 6 85-78 4 1 1 2 3 80-97 4 1 0 3 2 72-76 4 0 1 3 1 73-97 Troostronde: Frankrijk - Polen 17-19 (7-10), Japan - Verenigde Staten 25-20 (14-8). Polen Frankrijk Japan 2 2 0 0 4 37-33 2 1 0 1 2 38-30 2 10 12 41-38 2 0 0 2 0 31-46 Schaatsmarathon-zesdaagse De uitslag van de tweede etappe in de schaatsmarathon-zesdaagse is: 1. Richard van Kempen (Den Hoef), 2. Andries Kasper (Driel), 3. Jan Eise Kromkamp (Oldeholt- pade), 4. Yep Kramer (Oudeschoot), 5. Hil- bert van der Duim (De Kniepe), 6. Robert Vunderink (Raalte), 7. Egbert Post (Gro ningen), 8. Herbert Dijkstra (Pesse), 9. Oe- ge Ferworda (Steenwijk), 10. Henri Ruiten berg (Oldebroek), 11. Rik van der Hoorn (Ter Aar), 12. Klaas Vriend (Huizen), 13. Ruud Christoffers (Vlaardingen), 14. Lex Cazemier (Den Horn), 15. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan de Amstel), 16. Jos Pronk (Oost-Graftdijk), 17. Rein Jonker (Wyt- gaard), 18. Gert Jakobs.(Helmond), 19. Piet Kleine (Kerkenveld), 20. Steven Zoon (Rockanje). Stand zesdaagse na twee dagen: 1. Van Kempen 57.1, 2. Vunderink 42, 3 gelijk: Van der Duim, Kramer en Dijkstra 38, 5. Dijkstra 36. iTjaaicr&iuernuoi dubbelspel Blauwe Groep: ForgeUNoah (Fra)-Nystöm/ Wilander (Zwe) 2-6, 7-5, 6-2. 7-5, Dohnelly/ ^St>-Casal/Sanchez <sPa> 3"6. «- Rode Groep: Fitzgerald/Smid (Aus-Tsi)- Steyn/Visser (Zal) 7-6, 6-4,4-6, 6-2. NK-lndoor in Goirle "VVede ponde: Oos'ins - Albert Vekemans IS) - Schaap 6-2,6-4, Kok - Wilborts (14) 6-2, 5-7, 6-2, Lodder (3) - Schuur 6-3, 5-7, 6-0, Feenstra (4) - M. Simon 6-4, 6-1, Vermeeren (7) - Schaefers 6-1, 6-1, Koevermans (9) - Janssen 6-3, 6-4, Van Boeckel (2) - Bloemendal 6-3, 6-2 Zegveld (16) - Wibier 7-6, 6-1, Bogststa - Van GeMe ren (12) 6-7, 7-6, 6-1, Groeneveld (6) - War- menhoven 6-2, 6-0, Trumpi - Koek 6-4, 6-4, Vissers (11) - Theelen 5-7, 6-3, 6-3, Koever- mans (9) - Janssen 6-3, 6-4, Koopman (15) - EREDIVISIE: Donar-Weert 103-90. ADVERTENTIE LONDEN (DPA/RTR) - De Tsje- choslowaakse tennisser Ivan Lendl is gisteren en dat was geen verrassing, officieel tot 'wereld kampioen' verklaard. De winnaar van het Masters-toernooi in New York kreeg vorig jaar deze titel ook al. De jury bestond uit de vroegere vedetten Fred Perrie (GBr) en To ny Trabert (VSt). Beiden verklaar den na afloop eensgezind, dat ze Lendl ook gekozen als hij in de fi nale van de Masters verloren had van Boris Becker. „Over de uitslag kon geen twijfel bestaan", zei Per ry. „Lendl heeft dit jaar twee Grand Slam-toernooien gewonnen en stond bij de derde in de eind strijd. Becker zegevierde alleen op Wimbledon. Over een heel jaar ge nomen was Lendl veruit de beste. Hij leed ook geen enkele zware ne derlaag". Krap veertig uur na zijn verloren finale in New York tegen Lendl, stond Boris Becker gisteren weer op de baan voor een Masters-toer nooi. Ditmaal van de jeugd in Stuttgart. Zijn tegenstander And res Visand uit de Sowjet-Unie, 744e op de wereldranglijst, kon de Wimbledonkampioen niet bijster inspireren. Becker oogde ver moeid en tenniste zeer ongecon centreerd, waardoor hij het moei lijker had in de eerste ronde dan de setcijfers deden vermoeden: 6-3, 6- (Sow) 6-3, 6-2, Jonathan Canter (VSt) - Andrej Tsjesnokov (Sow) 3-6, 6-2, 6-0. Gouden groep Kent Carlsson (Zwe) - Clau- dio Pistolesi (Ita) 6-1,6-1, Paolo Cane (Ita) - Michael Westphai (WDI) 6-3, 6-3. Groene groep Jonas Svensson (Zwe) - Ka- rel Novacek (Tsj) 6-1,6-3, Johann Carlsson (Zwe) - Horst Skoff (Oos) 6-1, 6-3. Blauwe groep Eric Jeien (WDI) - Thomas Muster (Oos) 6-2, 7-5. NK-indoor Het tennistoernooi om de Neder landse indoor-titel is in de eerste ronde twee beschermde speelsters kwijtgeraakt. Carin Bakkum, als derde geplaatst, meldde zich woensdag ziek af. Haar tegen standster in de eerste ronde, Brigit te Pardoel, ging zonder te spelen •door. Judith Warringa, die door de organisatoren als kwartfmaliste werd gezien, verscheen wel op de baan voor het duel met Van Lot- tum, maar moest al na vier games opgeven wegens een schouder blessure. De favorieten Marianne van der Torre en Simone Schilder bereikten vrij gemakkelijk de tweede ronde. De als eerste ge plaatste Van der Torre won met 6- 4, 6-4 van Markestein en Schilder stond haaropponente Büermann slechts één game toe. Stefan Edberg en Joakim Nyström voeren de Zweedse tennisploeg aan, die van 26 tot 28 december in Melbourne tegen Australië zal uit komen in de finale om de Davis- beker. Begeleider Hans Olsson maakte woensdag de ploeg be kend, die verder bestaat uit Anders Jarryd en Mikael Pernfors. De jon ge Kent en Johan Carlsson zijn als vervanger aangewezen. Mats Wi-, lander stelde zich niet beschik baar. De nummer drie van de we reldranglijst heeft in die periode zijn huwelijk gepland. De belangrijkste uitslagen van de eerste ronde damesenkelspel zijn (met plaat- singcijfer): Van der Torre (1) - Markestein 6-4, 6-4, Moos (4) - Simon 6-4, 6-4, Ketelaar Van Lottum - Warringa (8) 3-1 c LEIDEN Hans de Kruns kan twee tegen EDO, die aanstaande zondag weken niet voetballen bij UVS. De in de Kikkerpolder wordt ge- spits brak afgelopen maandag bij speeld. Daarna volgt de winter- een zaalvoetbalwedstrijd van Bax stop, waardoor de puntspeler niet zijn hand. De Kruijs kan daardoor al te veel wedstrijden van zijn zeker niet meedoen in de wedstrijd ploeg hoeft te i de grootste kollektie Leolux zitmeubelentlfellluit uw omgeving! - bij Europameubel Benthuizen Goed zitten kan inderdaad gezien worden aan Leolux zitmeubelen. Het comfort straalt als het ware van de overigens fraaie belijningen af. Leolux meubelen hebben een „eigen gezicht", zijn tijdloos van vormgeving waardoor u ook na jaren uw zithoek nog even mooi vindt. En juist omdat u-'m zo mooi blijft vinden stralen. Leolux zitmeubelen kwaliteit uit. Voor Leolux zijn alleen de beste materialen goed genoeg. De mooiste stoffen, de beste leefkwaliteiten, hoogwaardig onvervormbaar schuimmateriaal. Doordacht gemaakt. Kortóm, zitgenot voor jaren er jaren. Leolux meubelen voelen zich wonderwel thui vrijwel ieder interieur. Tel hierbij op de vele mogelijkheden van opstellen -van vertrouwd bankstel tot riante zitgroep -en u herkent in Leolux het ideale zitmeubel. Vandaar de zo grote kollektie Leolux zitmeubelen bij Europameubel Benthuizen. Maar komt u dit allemaal zelf eens zien, en u zult met pns zeggen; zitten in Leolux is zitten op z'n best De zekerheid, die Leolux u biedt. Leolux meubelen worden speciaal voor u met grote zorg door vakmensen gemaakt uit de best geselekteerde materialen. Tijdens de produktie wordt iedere fase nauwlettend toegezien op het bereiken van de hoogst mogelijke kwaliteit. Daar heeft u recht op! Daarom geeft Leolux u 5 jaar garantie, zwart op wit, op de konstruktie en materialen, en op de bekleding (alle getest door T.N.O.) 3 jaar. Zelfs 5 jaar garantie op het leder uit de Leolux kollektie. Een hele zekerheid! 'HETCOMPLETE WONEN IN HET GROENE HART VAN HOLLAND' KLB.cS°u™' Kend,< king A: 8 -17 - 21 - 29 - 33 - 39. Reservegetal: 11 Trekking B: 3 -11 -15 - 22 - 26 - 28. Reserve getal: 30 Spiel 77: 7 4 0 0 5 6 5. reet op tijd: 1. Emiel Hendrix (Ned) Spargo 0 - 42,26; 2. Eric van der Vleuten (Ned) Ramses 0 - 44,13. Internationaal springconcours, tabel A, n de Wetering Internationale landelijk concours, tabel A, na barrage: 1. Carolyn Lancaster (Ned) 0 - 32,55; 2. Michel Devos (Bel) Atlantide 0 - 35,30. Dressuurproef Intermedair I: 1. Hans Ber- noski (Ned) Urion 1299 punten; 2. Jenny Loriston-Clarke (Eng) Dutch Bid 1231. Internationaal springconcours, tabel A, 1,50 meter na barrage: 1. Eric van der Vleu ten (Ned) Gondor 0 - 34,11; 2. Ad van de Wetering (Ned) Al Capone 0 - 36,09. Dressuur, kür op muziek: 1. Hans Bernoski (Ned) Urion 40,57 procent; 2. Atie Spijker (Ned) Dupalation 38,26. Van der Vleuten rijdt sterk ZUIDLAREN (ANP) - Eric van der Vleuten heeft gisteravond bij het CSI van Zuidlaren een interna tionale springproef gewonnen. Met het paard Gondor bleef Van der Vleuten zijn landgenoten Ad van de Wetering en Emiel Hendrix in de barrage duidelijk vóór. Van de vier dressuurruiters, die zich in de Prix St. Georges in de Intermediair I hadden gekwalifi ceerd voor de Kür, was opnieuw Hans Bernoski de beste. Atie Spij ker werd tweede, voor Loriston- Clarke en Bouwmans, die de plaats had ingenomen van Wim Voncken. De laatste had er helemaal niet op gerekend zich te plaatsen en al an dere afspraken gemaakt. DEN HAAG - Melbi Raboen h^eft de Haagse eersteklasser ADO met onmiddellijke ingang verlaten. Pri- vé-omstandigheden liggen ten grondslag aan het besluit van de oefenmeester, die eerder werk zaam was bij hoofdklasser UVS. Raboen was dit seizoen begonnen bij ADO, waar voor zijn 'Leidse' periode bij UVS actief was ge weest.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13