SD T Ponnet geeft kleur aan 'cupgevecht' 'Dit was de hand van de duivel' Handbalsters in een feestroes Excelsior en Den Haag moeten restant uitspelen AZ teleurgesteld in trainer Berger Handsbal terechte genadeslag voor zwak FC Groningen Vriesekoop zakt verder op Europese ranglijst DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 Na ruime zege op Oostenrijk AMSTERDAM (GPD) - „Wat er verder dit toernooi ook gebeurt, we sluiten af met een plaats bij de beste tien van de wereld. Neem van mij aan, dat degene die dat vooraf voorspeld heeft, geen verstand van handbal heeft". Met deze uitlating nam Jan Kecskemethy gisteravond na de 22-17-zege van Oranje op Oostenrijk alvast een voorschot op de morgen nog te spelen laatste reeks wedstrijden in de hoofdronden. De bondscoach van het nationale vrouwenteam verwacht morgen geen verrassingen meer. Zijn ploeg zal daarvoor in Arnhem tegen agressieve 4-2-dekking olympisch kampioen Joegoslavië plaats voor 6-0 en dat niet kunnen zorgen en evenmin verwacht hij dat Oostenrijk na de deceptie in de door vierduizend be zoekers gevulde Sporthal Zuid nog in staat is Hongarije te verrassen. „Iets waar ik overigens wat an ders over denk", aldus de trainer- Kecskemethy zag zich tegen Oostenrijk na rust (9-9) genood zaakt zijn tactiek te veranderen. De maakte in feite beslissend. Halverwege de tweede helft besliste Oranje de strijd door van 14-14 naar 17-14 weg te lopen. De marge kwam niet meer in ge vaar en werd zelfs nog tot 22-17 uit gebouwd. Blijft inderdaad de Oostenrijkse Lichtgewicht Carla Kleintjes probeert Vest sleutelduel met Oostenrijk een hoofdrol en scooi AZ gaat zich volgende week be- het vertrek van Berger niet alleen, raden over mogelijke voorstellen tegen alle afspraken in, via de me dia vernemen, maar voelt zich ook door de trainer in haar hemd gezet. Hoewel de geruchten ALKMAAR (GPD/ANP) - AZ wil via de KNVB proberen de vroege trainerswisselingen in het betaalde voetbal uit te bannen. De club hoorde gisterochtend dat trainer Han Berger volgend seizoen naar Utrecht vertrekt. AZ vindt dat 'ab surd vroeg' en is van mening dat onderhandelingen pas na de win terstop mogen worden gevoerd. De Alkmaarse eredivisieclub is boven- dien teleurgesteld in de handelwij- ze van Berger rond zijn vertrek. - - Half september al sijpelden de dle de trainerscarrousel moeten eerste berichten over onvrede bij stilzetten tot februari of maart. Be- Fortuna S door. Bert Jacobs kon stuurslid Wijnand Vermeulen: aan het einde van het seizoen ver- „Hoe we het precies gaan verpak- vermeende overstap naar Utrecht trekken. Han Berger heette één hen, weten we nog niet. Misschien of Fortuna al lange tijd circuleer- van de kandidaten. Supporters van moeten we wel naar een soort den, heeft het AZ-bestuur tot het Utrecht wisten al maanden zeker reglementering, waarbij het clubs laatste moment gehoopt dat Ber- dat Nol de Ruiter zou verdwijnen coach van de Oostenrijkse profs, of stunt tegen Hongarije uit, dan beter de profs van het Weense Hy- krijgt Nederland zondag in Rotter- drobank, Vinco Kandija. „Door de dam China of West-Duitsland als nederlaag tegen Rusland is Honga- tegenstander. Deze ploegen maken rije uitgeschakeld voor de eerste dat morgenavond in Den Haag on- twee plaatsen. Dus wie weet...". derling uit. In het Nederlandse kamp wilde gisteravond niemand denken aan die inderdaad nauwelijks logische uitkomst van de laatste wedstrij den in de hoofdronden. Te meer daar Oostenrijk wat betreft het doelsaldo acht treffers bij Neder land achter ligt. Erop vertrouwend dat de Hon- gaarsen hun sportieve plicht zullen doen, was het gisteravond al volop feest bij de Nederlandse selectie. Na afloop werd, evenals na het duel tegen Amerika, Kecskemethy 'gejonast', maar wel nadat Karina Bruins deze eer eerst te beurt was gevallen. Begrijpelijk, die vreugde rond de Amsterdamse keepster, die nu echt de druk op de schouders voel de van de afwezigheid van Laura Robben. Tegen Rusland was dat niet zo'n probleem. In dat duel wa ren geen punten te verdienen. Gis teren tegen Oostenrijk was dat wel het geval. „In het begin van de wedstrijd pakte ik meteen een paar schoten. Toen was ik in de wedstrijd", ver klaarde Karina Bruins haar be trouwbare optreden. Het zwaarst kreeg ze het te verduren van Janka Kolar-Merdan, die negen keer scoorde, zij het veel uit strafwor- pen. Dat was de ex-Poolse ook aan haar stand verplicht, want het vo rig seizoen was ze zelfs Europees topscoorster. Dit met de haast on voorstelbare score van 375 treffers in 22 wedstrijden. Een gemiddelde van zeventien per wedstrijd, maar het clubniveau is buiten Hydro- bank Wenen in Oostenrijk dan ook heel erg magertjes. Nederland, dat het in de eerste helft na een vroege 7-3-voorsprong toch nog moeilijk kreeg, telde ook een speelster die negen keer doel- met GUIMARAES (GPD) - De gebeten hond heette Christov. speler van het veld, Carla Klein- Rob Jacobs, de trainer van FC Groningen, had de Tsjechi- tjes, speelde gisteren een hoofdrol, sche arbiter wel eigenhandig willen kielhalen, maar toon- Het is voor het Nederlands hand- de zich toch realist genoeg om te erkennen dat Vitória kokTearte\0encnatcoi;rnaetemêreTn ^maraes de kwartfinale van de UEFA-Cup ten volle ver- Noorse tweede divisieclub laat diende. „De 3-0-nederlaag was niet aan hem te wijten, de vastleggen dat ze voor Oranje be- Portugezen hadden doodeenvoudig de betere ploeg", stel- schikbaar moet blijven. „Daar kun- de hij vast, „maar die scheidsrechter heeft wel voortdu- rend tegen ons gefloten". Han Berger dook snel op. Vanaf 21 september tot gisteren was de rust in Alkmaar, ren waar de resultaten toch al tegen vallen, volledig zoek. Voorzitter Arie Ligthart: „Op 1 juli sluit je een contract met een trainer en drie verboden wordt vóór februari of ger zijn 'morele verplichtingen' je- maart contracten te gaan opzeggen gens de club zou nakomen. „We andere trainers te gaan benade- zijn bijzonder onaangenaam rast door de stap van Berger", al dus bestuurslid Jan van Ingen Schenau. Berger had met het bestuur AZ is echter nu ook zelf gedwon gen de 'boer' op te gaan. Vermeu len: „Maar dat heeft alle tijd. Wij had gevonden. „Dat het bericht van derden moest komen, heeft ons, op z'n zachtst gezegd, ver baasd", aldus Van Ingen Schenau. Het AZ-bestuur zal echter geen maatregelen tegen de trainer ne men. Van Ingen Schenau: „Daar is op dit moment niemand mee ge diend. Het is nu zaak weer een beetje rust rond AZ te krijgen. Wij zullen dit in ieder geval netjes af handelen". Het contract dat Berger met zijn voormalige zal aangaan geldt voor een periode van vier jaar. De eerste twee seizoenen zal Berger als veld- trainer werken, daarna wordt hij technisch directeur. De eis van Berger, een langdurig contract, stuitte aanvankelijk op problemen binnen het bestuur van Utrecht. „Berger heeft concessies gedaan. Wij hebben onze oorspronkelijke aanbieding gehandhaafd. Hij heeft onze voorwaarden geaccepteerd," aldus voorzitter Theo Aalbers die DEN HAAG (GPD/ANP) - Het doelpunt dat Uwe Rahn veertien dagen geleden in Glasgow scoorde bleek voldoende voor Borussia Mönchengladbach om de volgende UEFA-Cupronde te bereiken. In het eigen Bökelbergstadion kwam de ploeg van Jupp Heynckes niet verder dan een 0-0-gelijkspel tegen Glasgow Rangers. De hoofdrol in dit voetbalgevecht was niet de tweeëntwintig spelers, maar voor scheidsrechter Alexis Ponnet. De Brusselaar stooide naar har telust met allerlei kaarten en gaf anderhalf uur lang blijk van zijn onvermogen om wedstrijden op dit niveau te fluiten. Zeven maal geel en twee keer rood deelde Ponnet het uit en brak aldus het taaie verzet van de Rangers. Iets waartoe Bo russia niet in staat bleek tot aan het moment dat de Schot Munro naar de cabines moest, nadat deze let terlijk en figuurlijk in de provoca tie van Winkhold was getrapt. Niet veel later kreeg Munro gezelschap onder de douche van Davie Coo per, die kort voor het einde zijn tweede gele kaart zag. De Schotse stormloop van twee weken geleden kreeg in het Bökel bergstadion een vervolg. De Schot ten betrachtten echter ook nu weer hun zuinigheid in de score. De wedstrijd was amper tien minuten oud of Ally McCoist knalde op de lat. In het verdere verloop spron gen de Rangers net zo vrijgevig met hun doelrijpe kansen om als de Belgische scheidsrechter Alex Ponnet met zijn gele kaart. Daw son, Cooper, Ferguson, Rahn en Thiele verdwenen achtereenvol gens in het boekje en dat terwijl de ontmoeting niet eens buitensporig hard was. Beveren maanden later begint dat gezeur zullen het open en eerlijk spelen", over zijn vertrek al". Het Alkmaarse bestuur moest AZ de afspraak gemaakt dat het twee weken geleden nog had i eerste telefoontje naar Alkmaar klaard dat Berger een vijf-jarig zou gaan indien hij een andere club contract uit zijn hoofd kon zetten. SK Beveren offerde tegen AC Torino de sportieve belangen op aan de financiële. De Waaslandse club ging in op een lucratief aan- niet na de resultaten die we met de ze ploeg in de afgelopen dagen be- De oefenmeester haalde ook de haald hebben. Resultaten, die derde treffer nog even in herinne- vooral voor rekening komen Kecskemethy", aldus de Limburg- ring. „Zuiver hands", oordeelde hij werd in die mening gesteund e, die daarmee duidelijk kenbaar door de spelers. Echter, op de tri- maakt dat het NHV de vrouwen- bune had vrijwel niemand het bondscoach niet mag'lozen'. handspel van Cascavel kunnen vaststellen. Guimaraes-trainer Ma rio Peres gaf de handsbal echter ruiterlijk toe en riep zelfs even de beruchte handsbal van Maradona tijdens het WK tegen Engeland in herinnering. De Argentijn ver klaarde destijds dat die goal met de hand van God werd \gemaakt. Pe res: „Dit was niet de hand van God, maar van de duivel". „Het was acht minuten voor het DEN HAAG (ANP) - Leidenaar einde en met een 2-0-achterstand Van der Wiel naar sterk schaaktoernooi John van der Wiel neemt van 27 de- we nog steeds niet kans- cember tot en met 8 januari deel loos", vond Jacobs, „waardoor de i sterk schaaktoernooi in de uitschakeling toch een enigszins Noorditaliaanse plaats. Reggio vervelend Emilia. Het toernooi is ingedeeld volgens categorie veertien van de wereldschaakbond. Er nemen drie grootmeesters uit de Sowjet-Unie deel: Beljavski (de laatste toernooi onverslijtbare pioen Smislov en Tsjernin. De dere deelnemers zijn: Portisch naakje achterlaat". Genadeslag Direct na de genadeslag die Cas- het cavel met de hand dus toebracht, Tilburg), de ontstond er grote opwinding langs oud-wereldkam- de zijlijn. Eykelkamp wilde ver- haal halen bij de grensrechter en de eveneens toestormende Mario Ribli (beiden Hongarije), Anders- Peres verkocht de Groninger-a (Zwe), Spasski (Fra), Velimiro- valler vie (Joe), Suba (Roe), Nogueiras half t i geweldige optater. Een a de wedstrijd zat Eykel- (Cuba) en Hort, de oud-Tsjechoslo- kamp nog met een blok ijs op het waak, die inmiddels tot Westduit- gezicht. „Onvoorstelbaar", aldus ser is genaturaliseerd. Een week na de spits. En Jacobs: „Dat is toch Reggio Emilia begint het Hoogo- niet normaal?! Ik moet er niet aan vens toernooi in Wijk aan Zee, denken dat ik een speler van de te- onder andere eveneens Van der Wiel, Andersson en Nogueiras in uitkomen. genpartij te lijf zou willen". In de Groninger-kleedkamer werd desondanks niet lang nage- treurd over de nederlaag. Iedereen was het er wel over eens dat Vitória de betere ploeg was. In feite moest het er ook eens van komen. Het was steeds gelukt om met enorme krachtsinspanningen dezelfde manco's als in de competitie te ver bloemen, maar het gebrek aan aan- valskracht moest toch ook eens op Europees niveau de Groningers opbreken. Jacobs had in zfjn team min of meer een linie van mandekkers en een zone van bal-vasthouders aan gebracht. „Het klopt als een bus", zei hij vooraf, „nu alleen de uitvoe ring nog, want die is in de competi tie ook niet altijd even geweldig". Verdedigend brachten de Gronin gers het er niet slecht af, maar slaagden er toch niet in om onder de aanhoudende druk tugese, Zairese en Braziliaanse bal goochelaars uit te komen. Twee heel belangrijke elementen in het Groninger strijdplan, Eykelkamp en Mason, kwamen er namelijk niet aan te pas. Van dit duo wer den, zoals gewoonlijk, de beslis sende acties verwacht, maar ze le den aan de lopende band balver lies. Kritiek „Het liep niet", aldus Eykel kamp, die al vrij vlot overhoop lag met Christov. „Bij een kopduel kreeg ik een klap van Nené, maar hij bleef liggen. Die scheidsrechter zei me direct dat ik moest oppas sen, maar ik had echt niets gedaan. Nené wees vervolgens ook nog eens op zfjn gebit, waar hij twee voortanden mist, maar die mist hij al twee jaar. Later in de wedstrijd scheurde die vent zelfs zijn eigen shirtje aan flarden en liet het voor komen dat wij dat hadden ge daan". - Olde Riekerink (op de grond) en doelman Storm hebben het nakijken bij i de Por- N'Dinga (midden) die Vitória Guimaraes op een beslissende 2-0 voorsprong zet. moest worden bij een blessure. Ik zei alleen maar 'rustig', en prompt had ik die waarschuwing". Eykel kamp kreeg eveneens geel, maar dat was na een forse obstructie. Vooroordelen De Groningers waren al met vooroordelen tegen Christov het veld ingestapt, want ze waren erop geattendeerd dat de Tsjech een heuse thuisfluiter zou zijn. Dat was de reden dat getracht werd om Guimaraes zoveel mogelijk uit het strafschopgbied te houden. „Gaat er een van de Portugezen liggen, dan gaat de bal gelieid op de stip", zei Jacobs vooraf. Dat strijdplan slaagde het eerste half uur wonder wel en de Groningers zorgden af en toe zelfs voor dreiging. Toch nam het Portugese mengelmoesje voor de rust afstand met twee fraaie goals. Na een klein half uur schoot Nascimento hard in en tien minu- bod van de Italiaanse televisie, die 2,5 ton wilde neertellen voor de rechtstreekse uitzending. Mits SK Beveren het aanvangsuur wilde vervroegen naar half zes, zodat de RAI later op de avond ook nog het duel tussen Inter Milan en Dukla Praag op de buis kon brengen. Be veren hapte toe en nam op de koop toe dat het stadion Freethiel met 15.000 toeschouwers lang niet uit verkocht was. ■^Torino, dat de eerste wedstrijd Trfet 2-1 had gewonnen, overleefde het openingsoffensief van Beveren dat een kwartier voor tijd een tref fer van de Italiaanse international Dossena moest incasseren en zo doende tegen de eerste nederlaag van dit seizoen op eigen veld op liep (0-1). ten later knalde N'Dinga de bal via binnenkant paal in het doel: 2-0. In de tweede helft probeerde Ja cobs nog te redden wat er te red den viel door Van den Berg te ver vangen door De Koek, maar het haalde weinig uit. Groningen kreeg nog mogelijkheden via twee kopballen van Eykelkamp, maar die werden door de Portugese kee per Jesus onschadelijk gemaakt. Guimaraes was de betere en alleen op de derde goal viel iets af te din gen. AA Gent, de tweede Belgische ploeg, was kansloos in de uitwed strijd tegen IFK Göteborg. De Zweedse club had de uitwedstrijd reeds met 1-0 gewonnen. Voor 15.000 toeschouwers kwamen de doelpunten pas na 45 minuten. Jo hansson scoorde op slag van rust. Rantanen, ex-PSV-er Hysen en Larsson bepaalden in de tweede helft de stand op 4-0. Tirol Nog een verrassing was de uit schakeling van Spartak Moskou door het nietige FC Tirol. Het werd in Innsbruck 2-0 voor de Oostenrij kers, die de uitwedstrijd in Simfe ropol op de Krim met 1-0 hadden verloren. Roscher (71e minuut) en de Westduitse ex-international Hansi Müller (72e) schoten FC Ti- rol naar de kwartfinales van maart volgend jaar. Mist in Noord-Italië heeft gister avond verhinderd dat de derde ronde in het toernooi om de UEFA- beker kon worden voltooid. De wedstrijd Inter Milan-Dukla Praag werd negen minuten voor tijd door de Franse scheidsrechter Quiniou gestaakt. Hij kon de spelontwikke- lingen niet meer duidelijk waarne men. Inter Milan had op dat mo ment de plaats in de kwartfinales vrijwel verzekerd. Na de winst in Praag met 1-0 stond Inter ook voor eigen publiek met 1-0 voor door een treffer van Rummenigge. Door het ingrijpen van Quiniou riskeert Inter uitschakeling omdat de re turn vanmiddag in zijn geheel wor den overgespeeld. In de late avonduren had FC Bar celona mist noch tegenstander te vrezen. Ook de tweede wedstrijd tegen het Westduitse Bayer Uer- dingen werd met 2-0 gewonnen. De return kende weinig spanning. Het Catalaanse voetbalpubliek ver wachtte niet anders. Er zaten slechts 20.000 toeschouws in Nou Camp. Invaller Rojo probeerde een basisplaats te veroveren door twee maal te scoren in de slotfase. Hadjuk Split kreeg voor 30.000 toeschouwers tegen Dundee Uni ted vijf riante kansen om de achter stand van twee doelpunten onge daan te maken. Twee keer schoot het houtwerk de Schotse verdedi ging te hulp, in de drie andere sco- ringsposities werd jammerlijk ge mist. Omdat de Schotten aanval lend weinig voorstelden, bleef het onder leiding van Jan Keizer 0-0, waardoor Dundee United zich voor de tweede keer in zijn bestaan bij de laatste acht schaarde. helemaal terecht, want zeker beginfase floot de Tsjech redelijk .partijdig. In een latere fase viel wel het een en ander op een zijn de leiding aan te merken, maar de DEN HAAG (ANP) - Bettine Vriesekoop en Miijam Kloppenburg zijn beiden een plaats gezakt op de Europese ranglijst. Vriesekoop staat op de nieuwste lijst zesde, Kloppenburg vijftiende. De lijst wprdt aangevoerd onpartijdig. In door de Europese kampioene Csilla Batorfi. De Europese ranglijsten zijn een maand vroeger uitgebracht organisatoren van de Top twaalf in Bazel (begin januari) zekerheid te aanhoudende wegwerpgebaren verschaffen over het deelnemersveld. Bij de vrouwen is Vriesekoop voor scheldkanonnades van zowel Ja de negende keer van de partij. Kloppenburg zal ook in Bazel present zijn, cobs als zijn discipelen lieten hem als eerste reserve. Twee speelsters, de Hongaarse Olah (zwanger) en de blijkbaar niet onberoerd Roemeense Badescu, hebben afgezegd. De Russin Popova en de Roe meense Alboiu zijn hun vervangers. De intercontinentale ontmoeting tussen Azië en Europa, die vandaag in Tokio begint, is bij de vrouwen ernstig gedevalueerd. Van de beste twaalf feestdag zal hebben voorgesteld Europese speelsters hebben er acht afgeschreven. De negen, die wel in „Die man zocht aanleidingen om actie komen in de Japanse hoofdstad, zijn: Boelatova, Hrachova, Guer- ons te pakken. Ik kreeg een gele gueltcheva, Batinic, Bellinger, Kloppenburg, Thiriet (Fra), Grefberg (Fin) kaart nadat hij gebaard had dat ZEIST (ANP) - Het restant van het op zondag 9 november gestaakte competitieduel tussen Excelsior en FC Den Haag wordt alsnog op een nader te bepalen datum uitge speeld. Dat heeft het bestuur Be taald Voetbal van de KNVB be slist, nadat de tuchtcommissie van de bond via een uitgebreid onder zoek had vastgesteld dat de clubs De kritiek op Christov bleek niet niet verantwoordelijk waren voor de de wanordelijkheden buiten het veld. De nieuwe speeldatum wordt in overleg met burgemeester Peper Libero De Wolf echter, die net als middenvelder Van Dijk jarig was zich ongetwijfeld een fraaiere Wiktorsson (Zwe). Van Dijk uit het veld gedragen i Rotterdam bepaald. Scheidsrechter Cees Bakker staakte destijds de wedstrijd na 56 minuten bij de stand van 0-1. Enke le spelers van Excelsior weigerden op dat moment verder te spelen, omdat zij zich bedreigd voelden. Beide elftallen waren door Bakker voor een afkoelingsperiode naar de kleedhokken gestuurd, nadat Ex- celsior-verzorger IJzendoorn bij het passeren van het vak met FC Den haag-supporters door een voorwerp was getroffen, waarbij hij een bloedende hoofdwond op liep. De KNVB heeft het verzoek van Excelsior de wedstrijd in zijn ge heel over te spelen naast zich neer gelegd. Volgens het bestuur be taald voetbal zou dat de clubs de mogelijkheid bieden bij een even tuele achterstand misbruik te ma ken van de problemen op de tribu nes om zo een nieuwe wedstrijd af te dwingen. In de geschiedenis van het betaald voetbal is het overigens nooit voorgekomen, dat een we gens wanordelijkheden gestaakte wedstrijd in zijn geheel werd over gespeeld. Alleen als weersomstan digheden verder spelen onmoge lijk maken, kan de KNVB een duel over laten spelen. De beslissing van de KNVB kwam voor Jaap Bontenbal, Zijn collega Dé Stoop was uiter aard tevreden met de uitspraak van de KNVB. „Terecht dat de zitter van de Rotterdamse eredivi- wedstrijd niet wordt overgespeeld, sieploeg niet onverwacht. „Ik had Excelsior had dat verzoek niet in- er al rekening mee gehouden. De gediend als het met 1-0 voor had KNVB heeft precies volgens de gestaan". Stoop wil het restant reglementen gehandeld. Daar kan ik begrip voor opbrengen". Pe voorzitter verbaasde zich wel over het rapport van de tuchtcommis- „Excelsior blijft de benadeelde rende minuten i zonder publiek uitspelen. „Het een beladen wedstrijd geworden en dat kan opnieuw problemen op leveren. De KNVB moet de reste- club, terwijl FC Den Haag z vrij uit gaat. We zullen ons volgen plaatsen. Op

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11