Flyer Philips moet 400 banen schrappen Baalbergen® Chemie in verzekeringsproblemen Personeel USL eist salaris Produktie zwart-wittelevisies stopt Rentesteekproef moet ook obligaties treffen Bokma verhuist naar Zoetermeer KATWIJK WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 PAGINA 9 Kort Zakelijk Beursoverzicht DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX BRUSSEL - De Europese chemi sche industrieën hebben de groot ste moeite om verzekeringen te sluiten tegen schadeclaims die het gevolg zijn van door die indus trieën veroorzaakte milieu-ram pen. De schadeverzekeringsmaat schappijen weigeren dergelijke aanvragen of berekenen premies die zo hoog zijn dat de industrieën ze niet kunnen of willen betalen. De chemische industrieën, ver enigd in de Europese Raad van Fe deraties van Chemische Indus trieën (Cefic) zijn daarom op zoek naar andere mogelijkheden om hun risico's te verzekeren. Daarbij wordt met name gedacht aan het oprichten van een eigen herverze keringsmaatschappij Dat bleek uit een toespraak die Cefïc-voorzitter jhr. mr. A. A. Lou don, voorzitter van de Raad van Bestuur van Akzo Chemie, giste ren hield in Brussel. Daar presen teerde de Cefic een rapport over de toestand en de perspectieven van de chemische industrieën in Euro pa. Volgens Loudon aanvaarden de chemische bedrijven hun verant woordelijkheid voor het uitbet^en van compensaties ingeval van schades die het gevolg zijn van aantoonbaar foutieve handelingen. De juridische regels die daarvoor gelden zijn voldoende en Loudon voelt dan ook niets voor een sys teem waarbij de chemische indus trieën^ gezamenlijk de aansprake lijkheid voor dergelijke gevallen zouden dragen. Maar om aan die verantwoorde lijkheid tegemoet te kunnen ko- STADSKANAAL (ANP) - Philips Stadskanaal stopt eind april 1987 met de produktie van zwart-witbeeldbuizen. Op termijn zal tevens de montage van kleine huishoudelijke appa raten in die vestiging worden beëindigd. Dat betekent het verlies van ongeveer 400 ar beidsplaatsen in Stadskanaal. Eén en ander werd gistermiddag in Stadskanaal tijdens een persconfe rentie bekend gemaakt door ing. A. Frederiks, bedrijfsdirecteur van Philips Stadskanaal. Volgens hem is de beëindiging van de produktie van beeldbuizen en huishoudelijke apparaten onvermijdelijk. Bij Philips Stadskanaal is al sinds 1980 jaarlijks ongeveer 15 miljoen gulden verlies geleden. Philips denkt door overplaatsing en door toepassing van de vertrek- regeling oudere medewerkers col lectief ontslag vooralsnog te kun nen voorkomen. De afdeling half geleiders van Philips, waar 875 mensen werken, is wel winstge vend. Deze afdeling van Philips in Stadskanaal zal dan ook blijven be staan. Volgens Frederiks is Philips er niet in geslaagd nieuwe werkge legenheid te vinden ter vervanging van de produktie van beeldbuizen en huishoudelijke apparaten. Het provinciaal bestuur van Gro ningen is teleurgesteld dat geen vervanging is gevonden voor de 400 arbeidsplaatsen die bij Philips Stadskanaal verdwijnen. Commis saris der Koningin in Groningen, H.J.L. Vonhoff, verklaarde giste ren na afloop van het beraad van Gedeputeerde Staten dat Philips steeds gesteld heeft hard op zoek te zijn naar dat vervangende werk. "Het onvermogen bij Philips om iets anders te bedenken is erg groot gebleken", aldus Vonhoff, die meedeelde dat eerder dit jaar na berichten van Philips enig opti misme gerechtvaardigd was. "Actie van de kant van de pro vincie is in elk geval nodig", aldus Vonhoff. "We kunnen de medede lingen van Philips over het sluiten van de beeldbuizenfabriek niet on becommentarieerd voor kennisne ming aannnemen".Het gemeente bestuur van Stadskanaal is "ge schokt" door de bekendmaking van Philips-Elcoma dat er geen compensatie zal worden geboden voor het verlies van vierhonderd arbeidsplaatsen bij de vestiging van Philips in Stadskanaal. "Men laat ons hier in de kou staan", al dus burgemeester F. Brink van Stadskanaal. Volgens hem is het opnieuw in krimpen van Philips in Stadska naal "en daarmee een verdere ver mindering van het werkgelegen- heidsperspectief voor iedereen in onze streek een niet te verteren zaak". Het gemeentebestuur had er op gerekend dat "beleidskeuzen binnen Philips mede gebaseerd zouden worden op verantwoorde lijkheidsbesef ten aanzien van de gemeenschap in Stadskanaal", al dus de burgemeester. Dat er geen zicht wordt geboden op vervangende 'werkgelegenheid roept volgens hem de vraag op of Philips "niet kan of wil inspelen op de dringende behoefte aan werkge legenheid in onze streek". De bur gemeester maakte bekend in spoedoverleg te willen treden met het ministerie van economische za ken over de nu ontstane situatie. Namens de vakbonden stelde R. Kedde van de Industriebond FNV: "We zijn aan het lijntje gehouden. De directie moet maar eens laten zien welke mogelijkheden ze voor vervangende werkgelegenheid in Stadskanaal heeft gezocht". Hij stelde dat de vakbonden tenminste zullen eisen dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen en dat er een sociaal plan wordt opge steld. Schadevergoeding aan HAL inzake Nieuw Amsterdam ROTTERDAM (ANP) - De Holland Amerika Lijn krijgt een eerste schadevergoeding van 2,6 miljoen dollar (ongeveer 5,9 miljoen gul den) in de kwestie van de Nieuw Amsterdam. De arbitragecommis sie van de Internationale Kamer van Koophandel in Genève heeft de HAL voor een deel van de recht streekse schade een vergoeding van 1,95 miljoen dollar toegekend in de vorm van de contractuele boete voor te late oplevering, plus een rentevergoeding van 650.000 dollar. Dat heeft de rederij gisteren meegedeeld. In 1984 bracht de HAL een arbi trageprocedure op gang tegen de Franse Alsthom SA, de moeder maatschappij van de werf Chan- tiers de l'Atlantique, wegens recht streekse en indirecte schade die de rederij heeft geleden doordat de werf de Nieuw Amsterdam niet op tijd en in goede staat heeft opgele verd. Behalve toepassing van de contractuele boeteclausule heeft de HAL vergoedingen geëist we gens foutieve informatie over de opleveringsdatum, voor techni sche onvolkomenheden en voor trillingen aan boord van het schip. Het volledige opheffen van die pro blemen heeft voor de HAL kosten veroorzaakt. In het toegewezen bedrag is geen rekening gehouden met de proces kosten. De arbitragecommissie be slist daarover als alle onderdelen van de procedure zyn afgewikkeld. De commissie bestaat uit mr. P.A. Morand, advocaat in Genève, mr. C.W. Dubbink, oud-voorzitter van de Hoge Raad der Nederlanden, en mr. P.A. Gelinas, advocaat in Pa rijs. Zij heeft het verweer van Als thom dat vertraging in de opleve ring als gevolg van overmacht bui ten de schuld van de werf zou zijn onstaan, van de hand gewezen. Het gerechtshof van Genève had daar voor al, op 3 oktober jl., het beroep van Alsthom voor intrekking van deze eerste gedeeltelijke schade vergoeding afgewezen DEN HAAG (ANP/GPD) - De ren- testeekproef bij banken, om ver zwegen belastingopgaven over rente-inkomsten na te vorsen, wordt mogelijk uitgebreid met ren te van obligaties. Minister Ruding ging gisteren tijdens een monde ling overleg met de vaste kamer commissie voor financiën met gro te tegenzin akkoord met de toezeg ging te onderzoeken of het aspect van de obligaties op de agenda van het overleg met het bankwezen past. De bewindsman deed dat vooral op aandringen van de PvdA'er Kombrink. De socialist noemde het een "volstrekt ondeugdelijk" verschil van behandeling om klei ne spaarders (met de rentesteek- proef) wel tegen het licht te hou den, terwijl "de grote jongens" die zich de aankoop van obligaties kunnen permitteren, de dans zou den ontspringen. Volgens Kombrink wordt 75 pro cent van de rente over obligaties verzwegen. Hij meent dat de ren testeekproef alle rente-inkomsten moet bevatten die via de banken uitmonden in "uitbetaling", en dat de obligaties zonder meer in die ca tegorie passen. Ruding ziet op dit moment nog zo gauw niet hoe de kwestie van de obligaties in de praktijk zou moeten worden bena derd. Hij voelt meer voor een stapsgewijze aanpak: als je in de strijd tegen inkomensfraudes te veel tegelijk wilt doen, is er een le vensgroot gevaar dat je er in "ver zuipt". Tijdens de commissievergade ring van gisteren bleek ook dat de Tweede Kamer voorstander is van een verhoging van het bedrag dat belastingvrij aan rente op spaar geld mag worden ontvangen. Tot dusver hoeft over 700 gulden rente geen belasting te worden betaald. De Tweede Kamer wil dat er pas belasting wordt geheven over het bedrag waarmee de ontvangen ren te de 1000 gulden te boven gaat. De maatregelen die de Kamer op dit terrein bepleit, werken nog sterker door voor mensen met schulden. Daartoe moet ook de hy potheeklening worden gerekend die men voor een eigen huis heeft gesloten. Tot dusver vissen deze mensen in het algemeen achter het net, omdat de rente-vrijstelling slechts geldt voor het bedrag waar mee de ontvangen spaarrente uit gaat boven de rente die men voor een lening moet betalen. Zeker in het geval van een eigen huis zal de betaalde hypotheekrente snel ho ger zijn dan de ontvangen spaar rente. De Tweede Kamer wil dat sys teem overboord gooien. In de nieu we opzet zou het verrekenen van ontvangen en betaalde rente moe ten vervallen. Betaalde rente zou aftrekbaar kunnen blijven en over ontvangen rente zou weliswaar be lasting moeten worden betaald, maar ook in dit geval zou de eerste 1000 gulden genoten rente belas tingvrij zijn. Milieurampen drijven premies op men dienen de verzekeringsmoge lijkheden voldoende te zijn, aldus Loudon. Gezien de moeilijke situa tie op de schadeverzekeringsmarkt wordt het steeds moeilijker voor de industrie om bij de assurantie- maatschappijen polissen tegen vaak enorme schades te sluiten. "De verzekeringsmaatschappijen hebben de neiging zeer voorzichtig te zijn". De Europese chemische indus trie gaat nu dus zelf op zoek naar mogelijkheden voor herverzeke ring. Volgen Loudon hebben deze problemen geen direct verband met de recente milieurampen rond de Rijn. Deze problemen beston den al langer en hebben ook de chemische industrieën in de Ver enigde Staten al in moeilijkheden gebracht. Wel is volgens Loudon door de recente gebeurtenissen de publie ke opinie gevoeliger geworden voor het optreden van chemische bedrijven en worden al hun activi teiten veel meer gevolgd en bekri tiseerd. "Wij voelen dat effect ze ker". Maar Loudon zei ook dat het onmogelijk is een situatie te schep pen waarbij alle risico's zijn uitge sloten. Cefic-bestuurslid Hans-Peter Sigg, lid van de Raad van Bestuur van Sandoz, het Zwitserse bedrijf dat verantwoordelijk is vóór de ernstige Rijn-vervuiling van vorige maand, zei "er begrip voor te heb ben dat onze geloofwaardigheid in de betrokken landen na wat is ge beurd is aangetast". Sandoz is bezig met een intern onderzoek dat zal moeten uitwij zen of de risico's binnen het bedrijf voldoende waren onderkend voor het ongeluk, en indien nodig zullen nieuwe normen worden opgesteld. Sigg gaf wel toe dat fouten zijn ge maakt, omdat niet was voorzien dat bij het blussen van een brand zoveel water nodig zou zijn dat met het bluswater chemicalieën in de riolen terecht zou kunnen komen. Hoeveel schadevergoedingen San doz straks zal moeten uitbetalen is nog volstrekt onduidelijk. Kasasperges Op de Coöperatieve Venlose Vei ling in Grubbenvorst zijn gisteren de eerste kasasperges geveild. Het was een partij van 18 kilo die af hankelijk van de kwaliteit 11 tot 33 gulden per kilo opbracht. In vei lingkringen wordt verwacht dat voor de feestdagen grote partijen aangevoerd zullen worden en dat dan de prijs door de belangstelling die de restaurants voor deze groen te hebben een flink stuk zullen stij gen. Weg vrij voor Unilever bij Chesebrough OLD GREENWICH (ANP) - Het Amerikaanse concern American Brands trekt zijn bod op Chese- brough-Pond's in, zo heeft de voor zitter van de raad van bestuur van het concern, Edward W. Whittemo- re, laten weten. Daarmee is de weg vrij voor Unilever om Chese brough over te nemen. Eind november deed American Brands een bod van 2,8 miljard dollar op de cosmeticaconcern Chesebrough. Het bod kwam neer op 66 dollar per aandeel, meer dan de aandelen toen noteerden. Che sebrough heeft toen juridische en economische adviseurs in de arm genomen om het bod te bestude ren, hetgeen erop wees dat het con cern er niet veel voor voelde door American Brands te worden over genomen. Op 2 december bracht Unilever een bod uit op Chesebrough van 72,50 dollar per aandeel in contan ten, hetgeen neerkomt op 6,9 mil jard gulden in totaal. Chesebrough wilde op het bod van Unilever, dat geldt tot 30 'december midder nacht, wel ingaan. Volgens Whittemore van Ameri can Brands is het bod van zijn con cern redelijk geweest gezien de in formatie waarover kon worden be schikt. Er is volgens hem geen ba sis om boven het bod van Unilever uit te gaan. De USL-directie in Amerika stelt zich volgens de raadsman zich op het standpunt dat vooralsnog niet meer aan verplichtingen behoeft te worden voldaan, omdat in de VS het zogenoemde chapter 11 is ver leend, vergelijkbaar met surséance van betaling in ons land. Desondanks is USL in ons land volgens Beker wel degelijk ver plicht zich aan de Nederlandse wetgeving te houden. "Een vonnis zou duidelijk maken hoe de ver plichtingen van USL hier liggen. Dat is ons niet gelukt. Net als bij bij voorbeeld Ford is er sprake van typisch Amerikaans ondernemer schap: er wordt weinig rekening gehouden met de werknemers", al dus Beker. Gezien de opdracht uit Amerika dat geen betalingen meer mogen worden verrichten omdat de direc tie van USL-Nederland heeft ge weigerd de salarisbetaling te ga randeren, maar alleen beloofde zich aan de Nederlandse wetge ving te houden, is het personeel naar de rechtbank gestapt, aldus Beker. Investeringen De ondernemers in de industrie i wf f WwliM verwachten dit jaar 6 procent meer .êm*- x g te investeren dan vorig jaar. Voor J volgend jaar verwachten zij een t iY lllpllj lichte daling in de investeringen "A" fey-r- JgHÉj van 2 procent. Dat blijkt uit een steekproef van het Centraal Bu- "mUbeX«venSmetSttfen of'meer *GEN HA^G De Amende weken krijgt de PTT het weer erg druk. werknemers. In de praktijk is de Miljoenen kerst-en nieuwjaarskaarten zullen er weer worden verzonden. afgelopen jaren overigens geble- Kindpirm gaven gisteren het startsein voor de drukke periode door de ken dat de werkelijke investerin- wenskaarten in een kerstboom te hangen in het gebouw van de gen achteraf hoger zijn dan de on- Centrale directie van de PTT m Den Haag. (foto anp» dernemers in de steekproef had- den aangegeven. Zo bleken de in vesteringen vorig jaar uiteindelijk T 1 met 6 in plaats van met 2 procent te Ju kort ffeOUlg zijn gegroeid. O O Dollar De koers van de dollar is gisteren aan het slot van de handel in Am sterdam uitgekomen op 2,2830 gul den, ruim een cent hoger dan de slotkoers van maandag. Het groot ste deel van dag bleef de Ameri kaanse munteenheid echter op het niveau van maandag, 's Middags werd in Amsterdam nog een offi ciële middenkoers vastgesteld van 2,2725 gulden tegen 2,2720 gulden op maandag. De advieskoersen voor vandaag bedragen 2,22 gul den bij inkoop en 2,34 bij verkoop. Graanoogst De wereldgraanoogst zal in 1986- 87 het record bereiken van 1,36 miljard ton, zo zegt de Internatio nal Wheat Council (IWC) in haar jongste rapport. De recordoogst wordt veroorzaakt door de invoe ring van nieuwe landbouwtechnie ken en een zeer grote graanpro- duktie in de Sowjet-Unie. De in Londen gevestigde handelsorgani satie verwacht ook dat de Sowjet- Unie haar graaninvoer zal vermin deren. Voor westerse graanprodu centen was de Sowjet-Unie de af gelopenjaren een belangrijke afne- ROTTERDAM (ANP) - Uit vrees dat de in financiële moeilijkheden verkerende rederij United States Lines (USL) lonen niet meer be taalt, hebben de bijna 125 perso neelsleden van USL in Rotterdam gisteren voor de rechtbank uitbeta ling van het salaris over december en de gebruikelijke dertiende maand geëist. De raadsman van de personeels leden, mr. A. Beker, betoogde dat de hoofddirectie van USL in het Amerikaanse Cranford tot het sta ken van de activiteiten in Europa heeft besloten en tevens heeft be volen dat in Rotterdam geen beta lingen meer mogen worden ge daan. Surséance van betaling of een faillissement is voor USL in Neder land echter niet aangevraagd, evenmin als collectief ontslag voor het personeel. Geld voor de salaris sen is er volgens Beker wel dege lijk, aangezien het personeel be slag heeft laten leggen op tegoeden van USL-Rotterdam. Het bedrijf kan dan ook volgens Beker wel be talen, maar wil dat niet. De advocaat van USL, mr. W. Verhoeven, betoogde dat een toe wijzing van de eis van het perso neel de werknemers weieens geen cent wijzer zou kunnen worden, doordat ook schuldeisers beslagen laten leggen op tegoeden van USL. Hij zei zelfs niet uit te sluiten dat schuldeisers het faillissement zul len aanvragen. Verhoeven beaamde dat het moederbedrijf in Amerika ervan uitgaat dat het chapter 11 een we reldwijde strekking heeft, maar er kende ook dat daarvoor "weinig steun te vinden is in Nederlandse wetgeving en jurispudentie". De raadsman ontkende dat USL de sa larissen niet wil betalen. Er zou slechts sprake zijn van onmacht. Ook voerde hij aan dat het perso neel via het kort geding een vorde ring instelt, terwijl het bedrijf nog niet eens in gebreke is gebleven. Tot salarisbetaling behoeft volgens hem pas aan het einde van de maand te worden overgegaan. Rechtbankpresident mr. F. Ni- vard kondigde aan maandag uit spraak te zullen doen. ROTTERDAM - Prinses Margriet heeft gisteren in Ahoy de vakbeurs Binnenvaart en Visserij geopend. Tijdens de rondgang over de beurs kreeg de prinses en mevrouw C. den Heiger uit Scheveningen een omslagdoek aangeboden. (foto ANP) se overheid om een beperkend al- coholbeleid te voeren, de afzet van sterke drank zal verkleinen. De groep heeft al langer te maken met een krimpende markt voor Neder lands sterk gedistilleerd, mede on der invloed van accijnsverhogin gen en de opkomst van goedkope merken. Telewerkers DEN HAAG (ANP) - Ons land telt weinig telewerkers. Er zijn nog maar enkele honderden van deze mensen die thuis met behulp van bij voorbeeld een personal compu ter werk voor een bedrijf verrich ten. In de nabije toekomst kan hun aantal echter groeien tot zo'n 40 a 80.000. Dit blijkt uit een onderzoek dat TNO heeft verricht voor het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid. Minister De Koning vindt het niet nodig nu al met maatregelen te komen om dit werk in banen te leiden, zo werd gisteren bekendgemaakt door het ministe- AMSTERDAM (ANP) Ook vandaag lukte het de Amsterdamse effecten beurs niet de vaart eron te krijgen. Aan het einde van de ochtend hingen de meeste aandelen iets onder het slot van de vorige dag, maar het was meest dubbeltjeswerk. De obligatiemarkt on derging weinig wijziging. De beurs heeft behoefte aan stimu lansen die ditmaal in elk geval niet uit Amerika kwamen. Wall street sloot fors lager en de dollar hield zich welis waar goed, maar was slechts zo frac- tioneel hoger dat ook dit geen opwin ding op het Beursplein kon veroorza ken. De internationale aandelen kwamen dan ook bijna niet van hun plaats. Ko ninklijke Olie lag tegen het einde van de ochtend f 0,30 lager op f 208,40. KLM zakte f 0,60 naar f45,60. Unilever raak te f 1,50 kwijt op f518 en Hoogovens werd f 0,20 goedkoper op f46. Philips verloor hetzelfde bedragje op f 46,90 en Akzo noteerde op f 161,20 twee kwar tjes lager. LEEUWARDEN (ANP) - Vanwege het teruglopen van de markt voor Nederlands sterk gedistilleerde drank en de verwachte afzetver- mindering heeft de directie van de Gedistilleerd en Wijngroep Neder land BV (GWN, onderdeel van Hei- neken) besloten de vestiging Bok ma f3V in Leeuwarden (36 werkne mers) te sluiten. De produktie gaat over enkele jaren over naar het be drijf in Zoetermeer, waar nu reeds een deel van het Bokma-assorti- ment wordt geproduceerd, zo heeft de GWN-directie gisteren bekend gemaakt. De directie gaat er van uit dat de sluiting zonder gedwongen ontsla gen zal verlopen. Begin volgend jaar bespreekt de directie met de vakbonden de sociale gevolgen van de sluiting, aldus bestuurster M. Boonstra van de Industriebond FNV. Het personeel is gisteren van de voorgenomen sluiting op de hoogte gebracht. De GWN-directie verwacht dat het voornemen van de Nederland-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9