Franse regering zoekt 'adempauze' Angst voor KGB-spionnen herleeft VOOR HETZELFDE GELD KOOPT U NU IN DE BIJENKORF VEEL MEER BOEKEN EN PLATEN. North en Poindexter houden mond Mitterrand kritiseert Chirac Memoires Peter Wright gevreesd door Britse regering Dissident Martsjenko (48) in cel overleden Hevige rellen in Zambia na prijsverhoging BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF WOENSDAG 10 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (UPI/Rtr) - De Franse premier Jacques Chirac, die onder druk van een studen tenrevolte zijn universitaire hervormingsplannen introk, acht het raadzaam om ook de behandeling van andere hervormingsmaatregelen op een lager pitje te zetten. Chirac wil eerst orde op zaken stel len in zijn achterban. Een voor vol gende maand vastgestelde speciale zitting van de Nationale Vergade ring zal daarom worden geschrapt, aldus parlementaire bronnen. Een omstreden nieuwe wet die het moeilijker maakt de Franse natio naliteit te verkrijgen, zal niet wor den besproken voor de opening van de normale zitting van het par lement op 2 april. Bevroren wordt ook de behandeling van een wet die het particulieren mogelijk moet maken gevangenissen te bou wen en te exploiteren. In Parijs wordt niet uitgesloten dat tegenstanders van de wet op de Communisten op "een beetje laat" kwam "maar nog steeds op tijd". Mitterrand had het afgelopen weekeinde bij Chirac aangedrongen op intrekking van de onderwijsvoorstellen. De presi dent zei zich op "dezelfde golfleng te" te bevinden als de studenten die protesteerden tegen de voorne mens van de regëring, die de in schrijfgelden voor de universitei ten wilde verhogen, extra toela tingsexamens wilde instellen en de universiteiten grotere bevoegdhe- imen Franse nationaliteit saai de straat zullen opgaan. Als de wet wordt aangenomen zullen kin deren van buitenlandse ouders, die geboren zijn in Frankrijk, niet meer automatisch het Franse bur gerschap verkrijgen. Ook zal het moeilijker worden om via een hu welijk de Franse nationaliteit te verwerven. Chirac sprak gisteren met af gevaardigden van de twee rege- RPR^'rceïtrZre^hSe'uDF den wilde geven bij het selecteren STRAATSBURG -1 RPR en.de centrumrechtse UDF van studenfen. grsteren.br, het begin Chirac, die de zwaarste crisis doormaakt sinds hij acht maanden geleden premier werd, is er door het extreem-rechtse Nationale Front van beschuldigd dat hij is ge zwicht voor Mitterrand. Chirac zegt echter dat hij niets weet van enige directe aandrang van Mitter rand om de onderwijswet in te trekken. krappe meerderheid heb ben in de Nationale Vergadering. De gaullistische parlementariër Georges Tranchant verklaarde dat de premier gezegd had dat "e pauze nodig i- de regering". de activiteit i tekenen vrede MANILA (AFP/Rtr/UPI) - Op de Filippijnen is vandaag een bestand van 60 dagen ingegaan dat maakt aan een opstand v munisten die in 1969 begon tegen de toenmalige president Marcos. In de afgelopen 17 jaar hebben 17.000 mensen in het slepende mi litaire conflict tussen de Filippijn se regering het Nieuwe Volksleger (NPA). Honderden mensen stroomden samen bij de kathedraal van Mani la om te bidden dat het bestand voorgoed een eind zal maken aan de burgeroorlog. Het staakt-het- vuren trad in werking toen de com munistische delegatie gisteravond akkoord ging met de eis van de re gering-Aquino dat ze geen vuurwa pens naar stedelijke gebieden brengen. Tot op het laatste mo ment verzetten de communisten zich tegen deze eis van legerleider Ramos. Toen mevrouw Aquino in fe bruari na de verdrijving van Mar cos aan de macht kwam, riep zij op tot een bestand. Eén van haar eer ste besluiten als president was de vrijlating van honderden politieke gevangenen. Buitenland kort President Francois Mitterrand liet gisteren scherpe kritiek horen op de manier waarop de regering- Chirac de universitaire hervor mingsplannen heeft behandeld. De regeringsvoorstellen leidden tot de ernstigste straatrellen sinds de stu dentenopstand van mei 1968. In een radio-interview zei de socialis tische president over de rellen STRAATSBURG - De Britse premier Thatcher werd haar toespraak voor het Eu ropees Parlement in Straatsburg onderbroken door de bekende Noordierse dominee Ian Paisley, tevens lid is van het Europarlement. Hij ging naast haar staan met een poster waarop met grote letters stond: "Ulster says No" en voegde er met luide stem aan toe: "We hebben het recht om over onze eigen toekomst te stemmen". Toen het incident zich korte tijd later herhaalde werd hij uit de zaal verwijderd. (foto ap> Thatcher moest gisteren in Straatsburg overigens scherpe kritiek incasseren voor de wijze waarop de Europese regeringsleiders dit jaar onder Brits voorzit terschap hebben gefunctioneerd. Volgens de meeste le den van het parlement hebben de Twaalf tijdens de top in Londen van afgelopen week bitter weinig gedaan om de EG uit het slop te halen. Thatcher werd verweten het brandende probleem van de overschotten buiten de agenda te hebben gehou den. Volgens Thatcher heeft zij persoonlijk aangedron gen op een scherpere verklaring van de top over het landbouwprobleem. "Andere landen" in de Gemeen schap wilden hier echter niets van weten, aldus de pre mier, "dus moesten we naar een compromis zoeken". eind (waarbij student werd gedood verwondingen op liepen) dat "de manier waarop de problemen worden aangepakt moet veranderen". Onschendbaarheid overwogen voor getuigen Irangate Beetje laat Aardbeving WASHINGTON (GPD/AP) - Twee van de belangrijkste getuigen in Irangate, de voormalige nationale veiligheidsadviseur John Poindex- Mitterrand noemde Chiracs be- ter en diens stafmedewerker Oliver issing de plannen in te trekken North, hebben gisteren geweigerd m wijs besluit dat weliswaar te praten. Met een beroep op het vijfde amendement van de Ameri kaanse grondwet hulden ze zich voor de commissie buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaar digden in stilzwijgen. Volgens het vijfde amendement hoeft niemand verklaringen af te leggen die voor hemzelf belastend kunnen zijn. Poindexter zei op een vraag van commissievoorzitter Fascell over zijn betrokkenheid bij het doorsluizen van Iraanse beta- Massale sterfte onder trekvogels door Spaans gif MADRID (AP) - De Spaanse vi- ce-premier Alfonso Guerra heeft gisteren verklaard dat in september 15.000 tot 20.000 vo gels zijn gedood door verdel- gingsmiddelen met organische fosfaten in de grootste Europe se rustplaats van trekvogels in Spanje. De massale vogelsterf te deed zich volgens hem voor in het rijstteeltgebied aan de zuid-Atlantische kust van Spanje. Rijstboeren gebruiken pesticiden om rijstziekten te bestrijden. De verklaringen van Guerra spraken de beweringen van to xicologische deskundigen en natuurbeschermingsgroepen tegen. Het nieuws van de vogel sterfte kwam begin september in de Spaanse pers na klachten van milieugroepen die de in druk gaven dat eenden en an dere vogels op het terrein van het nationale park Coto Dona- na waren doodgegaan. Guerra is voorzitter van dit reservaat. lingen naar de Contra's in Nicara gua: "Onder verwijzing naar mijn grondwettelijke rechten moet ik op advies van mijn advocaten wei geren deze vraag te beantwoor den". Poindexter, die volgens minister Meese (justitie) van de doorsluizin gen afwist, beloofde echter in een later stadium 'alle medewerking'. Luitenant-kolonel North, de orga- Carter Inmiddels is tussen de voormali ge nationale veiligheidsadviseur McFarlane en het Witte Huis een woordenstrijd uitgebroken over de vraag wanneer president Reagan van de eerste wapenzending naar Iran afwist. McFarlane herhaalde voor de buitenlandcommissie gis teren dat Reagan voor de allereer- nisator van de hele operatie, gaf ste zending, in augustus '85, toe- Een uur of 24 nadat een aardbe ving in Bulgarije drie mensen het leven had gekost en meer dan 3000 dakloos had gemaakt, is het land opgeschrikt door een tweede aard beving. Het Bulgaarse persagent schap BTA meldde gisteren dat de tweede beving maandagmiddag plaatshad en dezelfde sterkte van 5.5 op de Richterschaal van 10 had als de eerste, zondag. Over schade of slachtoffers is niets bekend. Het epicentrum van de beving lag bij het dorp Strazhitsa, zo'n 220 km ten noordoosten van Sofia. Atoomgeleerde Harrison Brown, de uitvinder van de techniek om plutonium te scheiden voor de ontwikkeling van de eerste atoomwapens, is op 69- jarige leeftijd overleden in< een zie- _o_ kenhuis in de Amerikaanse stad Wright "heeft gisteren voor het ge- Albuquerque. Brown was betrok- rechtshof in het Australische Sid- ken bjj het Manhattan-projekt, dat ney gezegd dat premier Margaret uitmondde in de ontwikkeling van Thatcher in het Lagerhuis valse een atoombom tijdens-de Tweede verklaringen heeft afgelegd over Wereldoorlog. Brown was tot zijn Sir Roger Hollis en de als landver- dood hoofdredacteur van een tijd- rader ontmaskerde kunsthistori- schrift voor atoomgeleerden. Hij cus Anthony Blunt. Wright werkte maakte deel uit van de Amerikaan- twintig jaar lang voor de Britse ge- se delegatie bij de eerste conferen- heime dienst. De Britse regering tie 'Atomen voor vrede' in 1955. probeert voor de Australische j /n i rechtbank uit alle macht de publi- Kenneay/Polen katje te verhinderen van zijn herin- De Amerikaanse senator Edward neringen. Kennedy krijgt geen toestemming z«n °oek rakelt een oude zaak van de Poolse regering om rond 9P rol?d e®n groep studenten van Kerstmis een bezoek te brengen de universiteit van Cambridge die aan Polen. Volgens regerings- ""eindelijk ontmaskerd werd als woordvoerder Jerzy Urban komt Sowjetspionnen. Zijn memoires het bezoek de regering in War- zouden het laatste stukje kunnen soortgelijke verklaring af. Hij voegde daaraan toe: "Geloof me, er is niemand in Amerika die het ver haal zo graag wil vertellen als ik". De twee mannen stellen zich op het standpunt dat zij pas zinvol verklaringen kunnen geven als de eerste opwinding achter de rug is. Zij wachten op de speciale Iranga- te-commissies van het Congres, die niet voor de tweede week van ja nuari met hun werk zullen begin- Om de waarheid boven water te krijgen overweegt de inlichtingen commissie van de Senaat, die ook een onderzoek instelt, volgens de Republikeinse senator Hatch de beide kroongetuigen en 'enige an deren' onschendbaarheid te verle nen. Wat ze ook vertellen, ze kun nen daarvoor dan niet worden ver volgd. "Het is belangrijker dat we de zaak oplossen dan dat we een schuldige aanwijzen", aldus Hatch. Gisteren hoorde de senaatscom missie achter gesloten deuren ge neraal Secord, die onder leiding van North een belangrijke rol speelde bij de bevoorrading van de Contra's. Het werd na afloop zelfs niet duidelijk of Secord heeft ge praat of zich ook heeft beroepen op het vijfde amendement. stemming had gegeven. Presiden tieel woordvoerder Speakes op zijn beurt herhaalde de lezing dat Rea gan pas achteraf van die zending hoorde. De voormalige president Carter i gisteren dat zijn opvolger Rea- John Poindexter LONDEN (GPD/Rtr) - De de wereldvrede lige Britse spionnenjager Peter over het fascisme Guy Burgess en Donald Maclean schau op dit moment niet goed uit. Kennedy wilde scheidingen vo ten die naar zijn vermoorde broer Robert Kennedy zijn genoemd, uit reiken aan twee leiders van het ver boden vakverbond Solidariteit, Adam Michnik en Zbigniew Bu- -..v ...v.., «xv. ziJn in een Puzzel van verraad die Polen de"onder- bekend staat als het "spionnencir- de mensenrech- cus van Cambridge". Het verhaal van Wright, dat al tot de voorpagi na's van de Britse kranten is door gedrongen, heeft oude angsten en bange vermoedens wakker ge maakt over Russische penetratie ontsnapten in het begin ren '50 naar de Sowjet-Unie nadat hun rol als 'mol' van de Russen, terwijl ze voor MI-5 werkten, was komen vast te staan. In 1963 volgde Kim Philby van MI-6 (de 'derde man') - hen naar Moskou. De kwestie bracht ernstige scha de toe aan de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en zijn bondge noten en leidde tot de angst dat er misschien nog meer agenten in de gelederen van de veiligheidsdien sten rondstapten. Toen Margaret Thatcher in 1979 premier werd, sloeg de geest van het verleden weer toe. Zij moest toegeven dat Sir Anthony Blunt, de kunstadvi seur van koningin Elizabeth II, be hoord had tot dezelfde ring van spionnen - 'de vierde man'. Van al le eer beroofd overleed Blunt in 1983. Vijfde verrader Maar de journalist Chapman Pin tegen- cher, die zich ook toelegt op het schrijven van thrillers waarin spio nage een belangrijk ingrediënt de ja- vormt, heeft er over gespeculeerd dat er nog een vijfde verrader was. Dit zou niemand anders zijn dan wijlen Sir Roger Hollis, een vroe ger hoofd van MI-5. De belangrijk ste bron voor zijn stelling, die uit gewerkt is in zijn in 1981 versche nen boek 'Their Trade is Treache ry' (Zij leven van verraad) was Pe ter Wright. Nadat het boek van Pincher uit gekomen was verklaarde premier Thatcher op 26 maart 1981 in het Lagerhuis dat "er geen bewijs is in zijn (Hollis') nadeel en dat uit on derzoek gebleken is dat hij geen agent geweest is van de Russische inlichtingendienst". De 71-jarige Wright heeft voort durend betoogd dat de Sowjet-pe- netratie in de Britse inlichtingen dienst veel dieper ging dan men al gemeen aannam. Al zijn de meeste mensen van mening dat staatsge heimen ook echt geheim moeten blijven, het verhaal van Wright be vat volgens berichten in de pers weinig waarover tevoren nog niet geschreven is. Maar de regering in Londen stelt zich op het standpunt dat Wright een levenslange verplichting tot geheimhouding gebroken heeft je gens één van de inlichtingendien sten die, anders dan in veel andere Westerse landen, officieel niet be staan en die zich niet tegenover het parlement hoeven te verantwoor den. Er is maar weinig bekend over hun operaties en technieken en een lange traditie van het werven van veelbelovende jonge mannen op de universiteiten van Oxford en Cambridge heeft het hare bijgedra gen tot de sensationele mystiek van wat een tamelijk exclusieve club lijkt te zijn. Rothschild De speculaties die de zaak- Wright opwierp, leidde tot een gan de indruk wekt niet met de fei ten op tafel te willen komen. Rea gan had volgens hem na alle ont hullingen niet meer hoeven doen dan Poindexter en North bij zich te roepen. Nu hij dat niet heeft ge daan, geeft hij het Congres zo on geveer de boodschap het allemaal zelf uit te zoeken. Dat zal ook ge beuren, en dat zal alleen maar voor meer schade voor de president zor gen, aldus Carter. De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) is gisteren na zijn onthullende getuigenis naar Londen gevlogen om de gevolgen van Irangate te bespreken met zijn ambtsgenoten van Engeland, Duitsland en Frankrijk. Al bij zijn aankomst sprak Shultz over het opnieuw opbouwen van de onder linge verstandhouding. De Iraanse wapenleveranties hebben een ver nietigende slag aan de geloofwaar digheid van de VS bij de bestrij ding van het terrorisme. Shultz sprak gisteren ook in strikte beslo tenheid met de ambassdeurs van Egypte, Israël, Jordanië en Saoedi- Arabië. Shultz kruiste met zijn missie zijn collega Weinberger (defensie), die juist uit Europa terugging naar de VS. Weinberger verklaarde dat de recente hulp van het Ameri kaanse leger bij het overbrengen van Hondurese troepen naar de grens met Nicaragua, door zal gaan indien nodig. "Het is geen routine zaak, maar ook geen noodgeval. Wij zullen in de toekomst ieder ver zoek van geval tot geval bekijken". Hij sprak zijn zorg uit over vermin dering of stopzetting van de Ame rikaanse hulp aan de Contra's als gevolg van Irangate. MOSKOU (UPI) - De Sowjet-dissi- dent Anatoli Martsjenko is in ge vangenschap overleden. Martsjen ko is 48 jaar geworden en heeft sinds 1959 in totaal 20 jaar in ge vangenschap en verbanning door gebracht. Dit hebben vrienden gisteren verklaard. Volgens hen ontving de vrouw van Martsjenko, Larisa Bo- goraz, een telegram van de directie van de gevangenis van Tsrjistopol (op 960 kilometer ten oosten van Moskou) waarin stond dat haar man in het gevangenisziekenhuis was overleden. In het telegram werd niet gezegd wanneer Marts jenko overleed en wat de dood soorzaak was. Martsjenko werd in 1961 tot tien jaar gevangenis en vijf jaiar verban ning veroordeeld wegens zijn acti viteiten voor de Moskouse Helsin- ki-groep die toezicht hield op de naleving van de Slotakkporden van Helsinki uit 1975. Begin augus tus ging hij in de gevangenis van Tsjistopol in hongerstaking uit protest tegen de weigering van de autoriteiten zijn vrouw toestem ming te geven voor een bezoek. Ook wilde hij een gerechtelijk on derzoek wegens mishandeling te gen een aantal van zijn bewakers afdwingen. Volgens kennissen van Bogoraz had Martsjenko zijn hongersta king, die hij tot het begin van de CVSE-vervolgconferentie in We nen vorige maand wilde volhou den, inmiddels beëindigd. Dit lei den zij af uit een brief die zijn vrouw eind november ontving en waarin Martsjenko haar vroeg een voedselpakket te sturen. De arbeider Martsjenko verwierf in het Westen vooral bekendheid met zijn boeken 'Wat ik zeggen wou' en 'Van Taroesa naarTsjoena' waarin hij verslag deed van zijn kampervaringen en zijn gevecht met de Sowjet-autoriteiten. Hij werd werd in 1959 veroordeeld we gens pogingen over de grens met Iran te vluchten. In 1968, twee jaar nadat hij uit het kamp was vrijgela ten, werd hij opnieuw opgepakt en tot een jaar dwangarbeid veroor deeld. In 1975 werd hij tot vier jaar interne verbanning veroordeeld en naar de plaats Tsjoena in Siberië gestuurd, waar hij tewerk gesteld werd als sjouwer in een houtfa- briek. hoogst ongebruikelijke publieke oproep van Lordjlothschild - een lid van de rijke internationale fami lie van bankiers, die voor de Britse geheime dienst gewerkt heeft en jarenlang een vertrouweling was van Britse eerste-ministers. In een ingezonden brief in de Daily Tele graph deed hij een rechtstreeks be roep op het hoofd van MI-5, hem te zuiveren van de blaam dat hij de 'vijfde man' was. MI-5 hield zich, der gewoonte getrouw, muisstil. Wel verklaarde mevrouw That cher dat er geen bewijs was voor de stelling dat Rothschild ooit voor de Sowjet-Unie gespioneerd heeft. Hetzelfde was van Hollis gezegd na een onderzoek in 1974. Maar bange vermoedens over de mate van Sowjet-penetratie willen maar niet verdwijnen tegen de achtergrond van de Britse angst dat 'het woud der spiegels' - zoals de schijver John Le Carré de wereld van de spionage heeft omschreven - op nieuw een schril licht zou kunnen werpen op de geheime diensten van het land. LUSAKA (Rtr/AP) - De Zambiaan- se president Kaunda heeft gisteren de landsgrenzen gesloten en een nachtelijk uitgaansverbod afkon- digd voor de noordelijke mijn streek, nadat minstens drie men sen omkwamen bij voedselrellen in de steden Kitwe en Ndola. Men sen kunnen nog wel het land in, maar er alleen via het internationa le vliegveld uit. De onlusten begonnen in Kitwe nadat de regering aankondigde dat maismeel, het basisvoedsel in Zambia, 120 procent duurder werd. Later breidden de rellen zich uit naar Ndola, de bestuurlijke hoofdstad van de mijnstreek in centraal Zambia. De regering be sloot vrijdag de overheidssubsidie op mais af te schaffen. De financië le toestand van Zambia is verslech terd door de daling van de prijs van koper. De bezuinigingen van de overheid waren een eis van het In ternationale Monetaire Fonds voor een lening. Gestenigd De Zambiaanse politie bevestig de dat in Kitwe zeker drie doden zijn gevallen - een man wiens win kel werd bestormd, een politieman die werd gestenigd en een plunde raar die door politiekogels werd gedood. De gouverneur van het district Kitwe, Bill Chanda, werd in elkaar geslagen. Bij de rellen zijn overheidsge bouwen en auto's in brand gesto ken, en zijn winkels geplunderd. Politie en paramilitaire eenheden hebben Kitwe afgesloten. Inwo ners van de stad meldden telefo nisch dat er wordt gevochten. Hoe wel regelmatig geweerschoten worden gehoord, lijkt de politie voornamelijk over de hoofden van de rellenmakers te schieten, aldus de inwoners. De was niet duidelijk of de nabu rige kopermijnen, viaarin 80 pro cent van de Zambiaanse inkom sten wordt verdiend, nog werken. jak. Hij wilde ook Lech Walesa ont- °P. ho°6 niveau binnen MI-5 - de moeten. Britse binnenlandse contraspiona ge - en haar zusterorganisatie voor de buitenlandse contraspionage. MI-6. ADVERTENTIE Afghanistan Uit westerse diplomatieke krin gen is gisteren vernomen dat de Is- ts- j „i lamitische opstandelingen in Af- JNOUde OOriOg ghanistan een Russisch militair in 1951, toen de temperatuur in transportvliegtuig hebben neerge- de 'koude oorlog' met de Sowjet- schoten. Daarbij zouden 40 doden Unie in hoog tempo daalde, kwam zijn gevallen. Het vliegtuig werd de onthulling dat een exclusief op 29 november door een raket ge- groepje super-levenslustige en troffen ten oosten van het vlieg- veelal homoseksuele jonge afge- veld van Kabul. Voorts zouden op studeerden van Cambridge de ge- 23 november 80 Afghaanse en Rus- heimen van het Verenigd Konink- sische soldaten zijn gedood bij he- rjjk jarenlang aan de KGB verra- vige gevechten in het district Panj- den had. Zij hadden in de jaren '30 wai. De legereenheden zouden zich in Cambrige gestudeerd, toen bij op 30 november hebben terugge- velen het idee leefde dat het Rus trokken uit het gebied. iand van stalin de echte waarborg In een waar prijzenfestijn gaan ze nu weg: een hele grote collectie boeken, van kinder tot kook, en platen, van populair tot klassiek.Met andere woorden: de jaarlijkse Boeken- en Platenmarkt wordt weer gehouden.Haast u!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7