Werf leverde Israël ontwerp voor duikboot Onderzoek: leraar maakt veel overuren Besmette geiten toch doorverkocht Coalitie verdeeld over kernwapens Bezuinigirigsplan fysiotherapeuten Politie grijpt automaniak na woeste achtervolging Griekse rechters spreken zeeman vrij van spionage NS pakken overlast aan op station Amsterdam ABP rommelde met kosten winkelcentrum Met Tielso koopt u dubbele zekerheid... WOKNSDAG 10 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ministerie van economi sche zaken onderzoekt of de werf Wilton-Fijenoord in 1984 de wapenexportwetgeving heeft ontdoken met de levering een van ontwerptekening voor een onderzeeboot aan Is raël. Volgens WF-directeur Sluis heeft zijn bedrijf slechts schetsen geleverd. Toen de werf na de levering daarvan een exportvergunning vroeg voor een gedetailleerd ont werp, kreeg WF nul op het rekest. Volgens Sluis is het project toen ook gestaakt. het eerste kabinet-Lubbers na de ontmanteling van het RSV-con- cern alleen de staatswerven RDM en Rijn-Schelde te behouden marine-opdrachten. In feite, aldus een van deze bron nen, komt de WF-zaak politiek nu goed van pas in de discussie over Walrusleverantie aan de Saoedi's. Eventuele Israëlische belangstel ling ten kan leiden tot een 'evenwichti ge wapenleverantie' aan het Mid den-Oosten, Zowel Sluis als ondernemings raadvoorzitter Etman benadruk ken dat de voor rond 1 miljoen gul den geleverde tekening slechts een schets was van romp en opbouw van het schip. "Er was geen sprake van een werktekening van het complete schip, dus inclusief be wapening en dergelijke, die de Is raeli's hadden kunnen gebruiken voor de bouw. Dit was een teke ning van een schip dat kan duiken, maar net zo goed kan zijn voor het nemen van onderwaterfoto's", al dus Etman. Volgens Economische Zaken was echter ook voor het voorontwerp 'naar alle waarschijn lijkheid' een exportvergunning no dig. Het regeringsbeleid verbiedt wa penleveranties aan spanningsge- bieden in de wereld. Tot voor kort werd het Midden-Oosten daartoe ook gerekend, maar sinds Saoedi- Arabië belangstelling heeft ge toond voor zes tot acht Walruson- derzeëers van RDM, wordt daar in politiek Den Haag genuanceerder tra Walrussen te kopen over gedacht. Vrijdag wordt kabinetsbesluit verwacht ovei verlenen van toestemming RDM om een offerte di's uit te brengen. NEDERHORST DEN BERG (ANP) - Een veeboer uit Almere heeft bijna honderd geiten met pseudo-tuberculose aan veehande laren verkocht. Daarvan zijn er 33 opgespoord, maar zestig geiten lo pen nog ergens in Nederland rond. Daardoor bestaat direct besmet tingsgevaar voor ruim 800.000 schapen. Dit heeft veearts A. Ven- rig uit Nederhorst den Berg giste- verklaard. Volgens de veearts had het cen traal diergeneeskundig instituut in Lelystad de voor de veestapel ge vaarlijke ziekte bij de geitenhou der ontdekt. Veearts Venrig stelt dat de overheid echter geen maat regelen heeft getroffen om de die ren op te ruimen. Het ministerie van landbouw kon hier gisteren nog niet op reage ren omdat de betrokken ambtena ren onbereikbaar waren. Volgens een woordvoerster is het vrijwel uitgesloten dat er geen maatrege len worden getroffen wanneer een besmettelijke dierziekte is gecon stateerd. Het instituut in Lelystad zegt dat het een ziekte is die in Ne derland nog nooit is voorgekomen. e israenscne ^TORDAMJANP) Vs«daten Nederlandse onderzoebo- ^bben de afgelopen dagen vyf beelden van de Amsterdamse beeldhouwster Marti van der Loo in de binnenstad van Amsterdam rnM rip^anpHi«r>h^ ernstig beschadigd. Alle beelden brug, die de kruising vormt van de Nieuwe Hoogstraat en de Oude- Volgens Etman ging het by de zijds Achterburgwal en altijd druk schetsen voor de Israeli's om een werd bezocht door aan heroïne ver duikboot van het Thornback-type, slaafden. De bank op deze brug, die vrijwel identiek is aan de 'klei- r altijd verslaafden op zaten, is Walrus' die RDM ontwikkelt, enige tijd geleden door buurtbewo- Minister Van Eekelen (defensie) gesloopt in de hoop daarmee heeft onlangs besloten dit sehip verslaafden van deze plek te niet aan te schaffen, maar twee ex- verdrijven. De gemeente heeft la ter op de brug vier beelden van Van der Loo geplaatst. De brand- Etman en Sluis menen dat WF weer heeft het hoofd van één van destijds de exportwetgeving niet de beelden uit het water van de Ou de Saoe- heeft overtreden- Volgens Etman dezijds Achterburgwal gedregd. In het voor de juristen van het samenwerking met Marti van Loo DEN HAAG (ANP) - Een betere sa menwerking tussen huisartsen en fysiotherapeuten kan een bespa ring opleveren van 125 miljoen gul den. De vijf organisaties van fysio therapeuten becijferen dat in een alternatief bezuinigingsplan dat ze staatssecretaris Dees (volksge zondheid) en de Tweede Kamer hebben aangeboden. Ze baseren zich daarbij op de resultaten van een onderzoek van het Nivel, een instituut dat zich bezighoudt met onderzoek in de eerstelijns gezond heidszorg (de thuiszorg). Haag menen dat de commotie c de WF-contacten met Israël een ge volg is van het conflict tussen kabi- concern een klare zaak dat het le- zal worden bekeken of de beelden Het plan komt er op neer dat art- veren van een eerste ontwerpteke- gerestaureerd kunnen worden en sen patiënten niet langer direct ning juridisch door de beugel kon. of het zinnig is de beelden weer op voor een aantal - meestal twaalf - behandelingen naar een fysiothe rapeut verwijzen, maar eerst voor Conflict Goedingelichte bronnen in Den Toen de Israeli's in oktober 1984 hun oude plaats neer te zetten. echter een opdracht verstrekten voor het tekenen van een compleet ontwerp, weigerde de werf. Con- net en werfdirectie over het voort- tacten met Economische Zaken bestaan 1 t WF. Destijds wenste RUGNUMMER - Bij het super marktbedrijf Komart in Kromme nie mogen scholieren de zaak slechts betreden met een bij de in gang verkrijgbaar rugnummer. De bedrijfsleiding van de supermarkt voldoen, toen uit dat hiervoor geen exportvergunning zou worden ver strekt. WF hoopt dat RDM de Saoedi- sche opdracht verwerft. In dat ge val zou WF, wanneer RDM aan een tijdslimiet voor aflevering moet heeft hiertoe besloten, omdat scho lieren in hun middagpauze zorg den voor overlast in de zaak en om dat er nogal wat goederen verdwe nen zonder dat ervoor werd be taald. de bouw kunnen meewerken. Bovendien kan het kabinet dan WF moeilijk weigeren om duikboten aan Israël te leveren. Die hebben destijds al laten blij ken een bestelling bij de werf te willen plaatsen. DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn het sinds gisteren oneens over de verwijdering van kernwapens voor de middellange afstand (INF) uit Europa. Het CDA omarmde met de PvdA de nuloptie, wat ver wijdering inhoudt van alle Pers- hings en kruisraketten uit West- Europa en alle SS-20's uit Oost-Eu ropa tot aan de Oeral. WD-er Bol- kestein wilde echter dat dan ook jet-troepen een akkoord wordt gesloten over nistan opnieuw de korte-afstandskern wapens (SRNF, met een bereik tot 500 km). aan dat Lubbers Afghanistan in een adem had genoemd met ande re spanningshaarden op de wereld, zoals het Midden-Oosten, Zuidelijk Afrika en Midden-Amerika. Hij wil meer internationale druk op de Sowjet-Unie. Van den Broek moet daarom twee nieuwe rapporten van de VN en Amnesty Internatio nal over de wreedheden van Sow- oen om Afgha- ie EG aan de or de te stellen. CDA-er Gualthérie van Weezei een consult. De fysiotherapeut doet een onderzoek en geeft in een schriftelijk rapport aan de art§ aan of een behandeling wel of geen zin heeft. Volgens de vijf organisaties kan de fysiotherapie op deze manier doelmatiger worden gebruikt. Ver wijzingen naar - dure - specialisten kunnen ermee worden voorkomen en opname in verpleeg- of zieken huis kan worden uitgesteld, bekort of overbodig worden. Ook ver wachten de fysiotherapeuten dat het gemiddeld aantal behandelin gen per patiënt zal dalen van 21 naar 18. De therapeuten voelen niets voor de vijf gulden eigen bij drage voor patiënten die Dees in een adviesaanvraag aan de Zieken fondsraad heeft geopperd. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid maakt zich zor gen over het uitblijven van een concreet plan voor de basisoplei dingen in de verpleging. De raad bespreekt morgen een ontwerp-ad- vies van zijn commissie verple ging. Een van de belangrijkste aan bevelingen uit het advies is, dat de basis-beroepsopleidingen in de verpleging, net als het overige be roepsonderwijs, uit de schatkist moeten worden betaald. Al in 1980 is in principe besloten, de opleidingen in de ziekenhuizen (een combinatie van werken en le ren) geleidelijk te vervangen door dagonderwijs. Ondanks enkele re cente verbeteringen in het onder- wys in de instellingen, blyven de ongewenste dubbelpositie van leerling-werknemer en de daarmee samenhangende onderwijskundi ge en organisatorische problemen bestaan. Ook signaleert de commissie, dat de afgelopen jaren een grillig beeld vertonen van overschotten en te korten aan pas afgestudeerde ver pleegkundigen en ziekenverzor genden. NAVO- zwaarwichtige redenen moeten SCHIPHOL (ANP)- Dolgelukkig drukte de moeder van Leo Maas giste- nistan niet aan te snijden in Mos- maanden in Griekenland op verdenking van spionage, keerde de 25-jari- de achtervolging. Betrokkene is tot kou'. "Het optreden van de Sovjets ge stagiair aan boord Bolkestein ging daarmee verder veronderstelde dat er 'wel erg dan de NAVO. Tijdens een NAVO- zwaarwichtige redenen moeten bijeenkomst vorige week verklaar- zijn geweest om het thema Afgha- ren de hand den de defensieministers dat een INF-akkoord wel uitzicht moet bieden op een SRNF-akkoord, maar ze wilden dat niet als voor waarde stellen. Van den Broek ('ik ben over dit WD-standpunt zeer verbaasd') houdt vast aan het NA- VO-standpunt. i haar tegen haar gezicht. Na een verblijf i EDE (GPD) - Een snelheidsma niak heeft gistermiddag enkele tientallen politiemensen tussen Utrecht en Arnhem tijdens een lan ge en woeste achtervolgingsrit handenvol werk bezorgd en soms in levensgevaarlijke situaties ge bracht. De man kon pas bij Ede tot stoppen worden gedwongen, nadat vanuit een achtervolgende Por sche van de rijkspolitie twee ban den waren lek geschoten. De rit begon rond vier uur toen de man, een 24-jarige Amsterdam mer, zich uit de voeten maakte voor een motoragent die hem wil de controleren. De man joeg zyn auto met een gang van 160 kilome ter over de snelweg Utrecht-Arn hem. Een stopteken werd gene geerd. By Driebergen kwamen er twee wagens van de rijkspolitie bij, maar ook stoptekens van deze mensen zag de man over het hoofd. Bij Maarn verliet de Amsterdam mer de rijksweg en reed met hoge snelheid over provinciale wegen, richting Doom, dwars oor alle rode stoplichten. In Doom stopte de wa gen en sprong er een man uit de auto. Volgens de bestuurder was het een lifter, die genoeg had 1 Bij de afslag Veenendaal gaf een op de vluchtstrook staande agent een stopteken. De agent werd bijna aangereden en kon alleen door op zij te springen zich in veiligheid brengen. Pas na het stukschieten van de banden kwam de auto tot stilstand. De man is zodanig over zijn toe ren dat hij nog geen verklaring voor zijn actie heeft kunnen geven. De politie kent hem van een reeks gewelds- en vermogensdelicten. Voorlopig zit hij vast in Utrecht wegens poging tot doodslag op en kele agenten en een reeks ver keersovertredingen. Venrig is de ziekte toevallig op het spoor gekomen doordat één van de veehandelaren met een ver dachte geit bij hem kwam. Deze handelaar had bij de Nederlandse Organisatie voor Geitenfokkerij geïnformeerd naar de stamboekpa pieren van de dieren die hij had ge kocht in Almere. Die organisatie wist niet beter dan dat de bewuste geiten al waren vernietigd. De geitenhouder in Almere zegt dat hy de dieren heeft verkocht on der de voorwaarde dat ze naar het slachthuis zouden worden ge bracht. De handelaar die zich bij Venrig meldde, houdt vol dat de boer uit Almere niet over de ziekte heeft gerept. UTRECHT (ANP) - De spoorwe gen proberen paal en perk te stel len aan de overlast die nachtelijke bezoekers op het Centraal Station in Amsterdam veroorzaken. Sinds de nachttreinen in juni zijn gaan rijden blijft het Amsterdamse CS de hele nacht open en fungeert steeds meer als trekpleister voor daklozen, druggebruikers en zoals een NS-woord voerder het formu leerde 'criminele randfiguren' die de treinreizigers vaak lastig vallen. Volgens een NS-woordvoerder loopt het vooral nu de winter na dert de spuigaten uit met onge wenst nachtelyk bezoek. "We heb ben soms meer slapers in het sta tion dan de Amsterdamse hotels ooit zouden durven dromen", al dus de NS-woordvoerder. De over last werd de laatste tijd zo groot dat de vier man spoorwegpolitie die 's nachts op het station surveilleren de zaak niet meer bij konden be nen. Als de ongewenste bezoekers de ene uitgang van het station wa ren uitgejaagd kwamen ze even la ter via een andere ingang weer bin- NS heeft nu sinds kort in de klei ne uurtjes alle in- en uitgangen van het station afgesloten op één toe gang na waar 's nachts controle wordt uitgeoefend. Alleen mensen met een kaartje of hun wegbren gers of afhalers mogen dan het sta tion nog in. NS kan dergelijke maatregelen treffen omdat het sta tion geen openbaar terrein is maar privé-terrein van de spoorwegen. ACTIE - Het lerarenkorps en leerlingen van de scholengemeen schap Wolfert van Borselen in Rot terdam voeren actie tegen de drei gende uitwijzing van de 14-jarige leerlinge Aldona Kostuciewicz. Het meisje is ruim twee jaar gele den samen met haar vader vanuit Polen naar Rotterdam gekomen. Justitie weigert vader en dochter politiek asiel te verlenen. Morgen wordt gedemonstreerd voor het Rotterdamse stadhuis. Shell-tanker terug op Schiphol. tegen de burgerbevolking is niet te Leo Maas werd in juli van dit jaar opgepakt in de baai van Elefsina bij rijmen met de tionaal gedrag". interna- Athene. Hij i ngemeerd. De Griekse i Elefsina foto's van de vele schepen, die daar lagen op heden spoorloos. In Driebergen reed de auto een bospad op en ging de richting Utrecht, nog Ter Beeks opmerkingen over Af- omdat het opnamen van NAVO- en ander militair materieel betrof. beschouwde zijn foto's als spionage, steeds achtervolgd door politie- ghanistan waren onderdeel gemene kritiek op het beleid al- Bolkestein vond echter dat de Van den Broek, dat hij vond getui- klaarden. "Een Leo Maas hoorde anderhalve week geleden dat drie Griekse rechters in soort snelrecht-procedure de aanklacht tegen hem ongegrond Bij Bunnik werd een motor- overwegingen, was dat mijn foto's overeenkomen agent, die naast de snelheidsduivel Westduitse regering, die moeite gen van 'volgzaamheid, gebrek aan met foto's op kalenders, die in Griekenland te koop zijn", aldus Maas. wist te komen, van de weg af ge had met de nuloptie omdat daar door een Russisch overwicht aan SRNF-wapens zou ontstaan, initiatief en creativiteit'. De Maas zat twee dagen gevangenis. Zijn maatschappij zorgde, dat duwd. De man kwam ten val, r ter zelf noemde hij een 'kundig be- hij op borg vrijkwam. Dat kostte 10.000 gulden. De jonge zeeman logeer- liep geen verwondingen op. By Lu- windsman die zijn zaakjes tot Den Haag" een steuntje in de rug details kent. Misschien wel moet krijgen. Het standpunt van dat hij vergeet welke rol Nederland Lubbers, die onlangs in Moskou pleitte voor een apart INF-ak koord, kreeg van Bolkestein het als 'nuchter en zakelijk'. De de de daarop volgende maanden in een hotel. Hij moest zich twee keer per dag melden bij de politie, maar kon zich verder vrij bewegen. Het geval van Leo Maas is vrij uniek. Het komt volgens een woordvoer ingen netten kwam de BMW weer op de rijstrook richting Arnhem. Inmid dels waren de op- en afritten afge- internationaal kan spelen'. CDA en des van het ministerie van buitenlandse zaken sporadisch voor, dat Ne- sloten en was het verkeer stilge- predikaat mee 'de Westduitsers hun sop laten gaarkoken'. Lubbers kwam daarmee tegelijk met de Amerikaanse president Reagan in de VVD-vuurlinie te lig gen. Bolkestein verweet Reagan in Reykjavik 'op ondoordachte en overhaaste wijze' over de INF-wa- pens en de strategische kernwa pens 'zeer verstrekkende voorstel len' te hebben gedaan. VVD roemden echter diens beleid derlandse toeristen in het buitenland op deze wijze in moeilijkheden ko- Dat verbaast de woordvoerder zelf ook wel want volgens hem zijn er ter antwoordt de Kamer vanmid- erg veel plaatsen in de wereld waar dag. feerd mag worden. legd. De Amsterdammer bleef met hoge snelheid, via de vluchtstrook en zigzaggend tussen andere auto's door, op topsnelheid doorrijden. MAASTRICHT (ANP/GPD) - Bij de bouw van het stadscentrum van Nieuwegein, een winkelcentrum met woningen, is behoorlijk ge rommeld en geschoven in de stich- tingskosten tussen winkels en wo ningen. Deels was dat om premies van het ministerie van volkshuis vesting binnen te halen, deels om de Centrale Beleggingsraad van het ABP over de streep te trekken voor de aankoop. Dat bleek gisteren in het ABP- proces voor de rechtbank in Maas tricht. Daar kwamen nu eens niet aan geheugenverlies lijdende ge tuigen aan bod, maar precieze re kenmeesters. De advocaat van de verdachte ex-ABPdirecteur beleg gingen Masson had het hoofd van de afdeling calculatie van het ABP, J. Verhoeven, en rijksaccountant Horbart opgeroepen om met cyfers op tafel te komen. Volgens rijksaccountant J. Hor bart zijn er veel zaken scheef ge- TILBURG (ANP) - Gemiddeld werkt een leraar in het voortgezet Volgens Bolkestein verschillen Wrianigheden die men moet °ndc™JS uitzondering Amerikaans president ^ddelf drie^oe^lg; de 'hoedanigheden die bezitten om Ameri" te worden steeds welke nodig zijn v me uitoefening van die functie'. Afghanistan Unaniem waren de grote partijen in hun kritiek dat premier Lubbers fei* onderzoek minister Van den Broek (bui- taakbelastmg w per week méér bekwa- dan vol6ens ziJn aanstelling zou moeten werken. Tussen docenten onderling bestaan echter grote ver schillen. de conclusies uit naar de taak en docenten, dat in Dit is een 1 en miuiMei van ucn DIUCA IUUI- <Aociinoc tenlandse zaken) bij hun recente het schooljaar 1985/1986 bezoek aan Moskou het thema Af- dracht van het ministerie ghanistan hebben laten liggen. De «is verr.ch door hen^l- PvdA-er Ter Beek vond dat Lub- bers dat wel 'erg magertjes' had aangeroerd. Volgens Ter Beek lijk Onderzoek (IVA) in Tilburg. Groepen die er wat hun werktijd moet elke ontmoeting met de Sow- betreft uitspringen zijn docenten hun formele weektaak vereist zyn de leerkrachten lichamelijke op voeding in het lager beroepsonderwij s. In een eerste rectie hebben de centrales van onderwijs en over heidspersoneel (onder andere de ABOP, KOV, PCO, NGL) meege deeld dat de uitkomsten van het onderzoek grote onrust hebben veroorzaakt. Zelfs in vakantiewe ken wordt gemiddeld 4 tot 11 uur per week gewerkt. De centrales van onderwijsgevend personeel zien in de voorlopige onderzoeks resultaten opnieuw een bewijs dat verder bezuinigen op personeel niet mogelijk is. steeds weer een nieuwe steekproef van docenten te vragen een dag middelbaar boek bij te houden en een vragen lijst in te vullen. Er kwamen weke lijks 250 tot 300 bruikbare dagboe ken en vragenlijsten terug, aldus het instituut. Een kwart van de docenten zegt zich zwaar belast te voelen, de helft voelt zich af en toe zwaar belast. Er worden drie soorten taakbelasting genoemd: omdat men leraar is, door het functioneren van het team (collega's en schoolleiding) en door de werksituatie. jets worden aangegrepen om op te- met een deeltijdaanstelling in i rugtrekking van de Russische troe pen aan te dringen. VVD-er Weisglas ergerde zich i havo en vwo. Zij werken ge middeld zeven uur per week over. Docenten die minder werken dan Volgens de onderzoekers zijn twee zaken onlosmakelijk met el kaar verbonden, namelijk het les geven en een algemeen, niet om- 7w!iar Kol act schreven gevoel van onbehagen. z.wddi ueidbL Ditblijktuituitspraken als .hetda_ Het IVA verzamelde de gegevens gelijks lesgeven valt me erg zwaar' door een heel jaar lang elke week of 'ik heb er wel eens spijt van dat ik leraar ben geworden' en 'ik voel me vaak opgelucht als de laatste les van de dag er weer opzit'. Samengevat komt het er op neer, dat leraren hun werk zwaar vinden door het (hinderlijke) gedrag van leerlingen, het (slechte) functione ren van de schoolleiding, door ver gaderingen, afspraken en dergelij ke buiten de les en doordat zy op ongelegen momenten worden ge stoord. Volgens het IVA is de taakbelas ting door het leraarschap het be langrijkst. Dat blijkt onder meer uit de gegevens over het ziektever zuim. Dertig procent van de zieke leraren verklaarden dat hun ziekte sterk samenhing met de belasting van hun beroep. Voor twintig pro cent hingen ziekte en werk "een klein beetje" samen. De resterende helft zei dat hun ziek-zijn niets met hun werk had te maken. Het onderzoeksinstituut heeft geprobeerd een betrouwbare, min of meer objectieve maatstaf te be denken voor de zwaarte van be paalde taken. Hiervoor werd aan leraren en deskundigen gevraagd van een groot aantal taken aan te geven hoe zwaar men deze vindt. Als meest veeleisende taken kwa men naar voren: - de voorberei ding, het afnemen en het nawerk - het nawerk na de les (correctie en dergelyke); - schoolactiviteiten zoals opzet van projecten, vergaderingen en werkweken. Leerkrachten vinden om ver schillende redenen een taak veelei send. De belangrijkste reden is de extra tijd die men ervoor nodig heeft vergeleken met de tijd die er 'officieel' voor staat, aldus de on derzoekers. gaan rond de bouw van het stads centrum in Nieuwegein. Het ABP zou er onder meer 10 miljoen te veel voor hebben betaald. Er is ge schoven met bouwkosten van wo ningen naar winkels om voor de Cenurale Beleggingsraad voor het oog het rendement te verbeteren, waardoor de CBR de investesing zou accepteren. "Als dit niet ge beurd was had de CBR het project niet geaccepteerd", aldus de ryks- accountant. Verder zou het ABP onnodig geld hebben*verloren door te vroe ge betalingen te verrichten. Ook zouden te lage premies van het ryk zijn ontvangen. Als dat juist is kan er sprake zijn van verwijtbaar of nalatig handelen van ABP-mede- werkers en is de CBR oryuist voor gelicht. ADVERTENTIE Een kwaliteitsprodukt én het vakmanschap van de Tielsa-dealer. defegeHrandel Bloemistenlaan 51 (bij de lammanschansweg), 2313 BB Leiden, tel. 071-144642.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5