Bewoners fel tegen flats in Dorpsstraat Kruising Spanjaardsbrug geblokkeerd met obstakel Lindehoeve - onder curatele - open Leiderdorpse hond vergiftigd Leiderdorp massaal op lange latten Uren 'bieb' in later stadium uitgebreid Ledenverlies Verkrachting in Warmond Weinig reacties op enquête Koudenhoorn Gemeente verpacht boerderij, bestuur zoekt versterking; 'Complex hoort aan andere kant kanaal' WOENSDAG 10 DECEMBER IPSO Agenda OEGSTGEEST - Boze Dorpsstraatbewoners en verontwaardigde leden van de werkgroep Oud Poel geest protesteren fel tegen de bouw van een apparte mentencomplex op de hoek Dorpsstraat/Pres. Kennedy- laan in Oegstgeest. Om de omwonenden van het te bouwen complex alvast wat informatie te verschaffen, hielden bouwer De Raad en architect Van Egmond gis teravond in restaurant de Rode Leeuw, schuin tegen over 'de plek des onheils' een voorlichtingsavond. Het gaat om een complex koopap partementen van tussen de 160 a 180.000 gulden per stuk voor ouder wordende mensen (55-plussers). De afzonderlijke appartementen zijn alle aangesloten op de zogehe ten life-line stichting. In geval van problemen kan de bewoner alarm slaan en zelfs de in het gebouw woonachtige arts raadplegen. Aan een gemeenschappelijke ruimte voor sociale contacten is ook ge dacht. De heer Brandjes, vertegen woordiger van bouwer De Raad, meent dat de bouw van dit com plex een aanzienlijke verbetering is ten opzichte van het woonhuis met bollenschuur die er nu nog staan. Materiaalkleur en -structuur zouden zijn aangepast aan het 'ge zicht' van de oude Dorpsstraat, die wat de werkgroep Oud Poelgeest betreft het predikaat 'beschermd dorpsgezicht' moet krijgen. Verschillende omwonenden vonden het complex met in de Dorpsstraat drie en in de President Kennedylaan vier woonlagen veel te 'nieuwbouwachtig'. "Het staat aan de verkeerde kant van het ka naal", was al gauw de gevleugelde kreet. De secretaris van de werkgroep Oud-Poelgeest, Soeten, ging zelfs zo ver te zeggen dat hij nu niet met de architect over het plan wilde praten omdat hij eerst met de ge meente wil overleggen. "De Dorps straat is een straat met kleine pan den die met elkaar een herkenbare eenheid vormen. We moeten het af brokkelen van deze straat tegen gaan. Ik begrijp niet waar de ge meente mee bezig is", aldus Soe ten. Heeregeest De architect van het pand 'Hee regeest' in de Dorpsstraat, direct grenzend aan het kanaal, vertelt dat hij destijds voor deze plek een mooie moderne bungalow had ge pland. Onder dwang van de ge meente echter ontwierp hij een nieuwe oud-bouw die het oude ka- rakter van de Dorpsstraat uitstraal de. "Ik ben er nu van overtuigd dat dit de juiste keuze is geweest. Daarom vind ik het niet goed om nu zo'n modern plan op tafel te leg gen". Op vragen van een woord voerder van de werkgroep Oud Poelgeest wat de reden is om de as van de Dorpsstraat ter hoogte van het complex te verleggen (te ver wijden) wisten noch bouwer noch architect antwoord te geven. Boos stelde de vragensteller vast: "Er gaat tevens een stukje verkeers plan over tafel zonder ook maar enige informatie vooraf'. Vertegenwoordigers van de ge meente, die zich opstelden als toehoorders, gaven als commen taar: "De gemeente heeft niet zon der meer 'nee' gezegd tegen het plan maar dat wij honderd procent akkoord gaan, staat ook nog niet vast. Bovendien moet het bestem mingsplan 'Centrum', waarmee met de bouw van het complex re kening moet worden gehouden, worden herzien". Brandjes gaf dan ook te kennen dat er een zogeheten artikel 19-pro- cedure in werking zal treden. Een ieder die het niet met de bestem mingswijziging eens is, kan hierte gen bezwaar maken. Gehoord de omwonenden zit het er dik in dat van die mogelijkheid druk gebruik zal worden gemaakt. LEIDERDORP - Een Leiderdorpse Sint-Bernardshond blijkt in de loop van vorige week te zijn vergiftigd. Het dier had op de zandplaat bij de Hella Haassestraat in de wijk Buitenhof een stukje vlees gegeten dat daar in een plastic bakje lag. Later op de dag overleed hij. Een inderhaast ingeschakelde plaatselijke dierenarts constateerde dat er vermoedelijk het vergif strychnine in het vlees heeft gezeten. De politie heeft de zaak onderzocht, maar heeft geen enkel resultaat geboekt. En omdat het tot nog toe om een eenmalige 'zaak' gaat, laat zij verder onderzoek achterwege. Evenmin wordt er in de omgeving van de plaats des onheils extra gesurveiUeerd. Men vond het niet nodig de zaak bekend te maken omdat het 'maar' om één hond gaat. De afgelopen jaren zijn in de Leidse regio diverse honden vergiftigd. Het meest bekend werden de vergiftigde gehaktballen die ettelijke malen in de Leidse Meren wijk waren neergelegd en waarvan in de afgelopen negen jaar tientallen honden plus een paar katten het slachtoffer werden. LEIDERDORP - Ruim 550 Leiderdorpers zullen op 1 fe bruari een dag met elkaar gaan langlaufen in de Belgische Ar dennen. Het initiatief voor dit evenement waarvoor Leider dorp massaal op de lange latten staat is afkomstig van sport school Van Houdt en Marja Timmermans die voor vervoer, diner, materiaal en begeleiding zorgdragen. De belangstelling is tot nu toe overweldigend. "Boven verwachting zelfs", meldt Mar ja Timmermans. Het aantal aanmeldingen groeit nog dage lijks, maar zodra de organisatie twaalf bussen heeft volge- pland, stopt men met inschrij ven. Twaalf bussen a vijftig Leiderdorpers is het absolute vindt de organisa tie. Het is de bedoeling dat de Leiderdorpers op 1 februari vertrekken vanaf de sport school aan de Luykendreef. Om half zeven 's morgens, wel te verstaan.. LEIDERDORP - Voor de derde maal in successie heeft de gemeen te Leiderdorp een verkeersrem- mend obstakel aangebracht dat de tongen in beweging brengt. Na ob stakels op de Mauritssingel (alweer weggehaald) en op de Van der Valk Boumanweg is nu de kruising Van der Valk Boumanweg/Spanjaards- brug geblokkeerd. Het Leidse CDA-raadslid M.B. van der Klugt is, meteen toeii hij het nieuwe ob stakel signaleerde, in de pen ge klommen. Hij stelt er vragen over aan burgemeester en wethouders van Leiden. Volgens Van der Klugt LEIDERDORP - De Leiderdorpse bibliotheek zal niet, zoals vrijdag in onze krant stond, al per 1 januari vaker zijn geopend. Het is welis waar de bedoeling van bibliotheek- bestuur en gemeente om de deuren ook op zaterdagochtend te openen, maar dat kan nog niet op zo'n korte termijn. "Misschien wordt het maart, maar dat is echt nog mis schien", aldus een woordvoerder van de bibliotheek. is de weg nu dermate geblokkeerd dat er een gevaarlijke verkeerssi tuatie ontstaat. Het CDA-raadslid vraagt zich nu af of het Leids gemeentebestuur op de hoogte is gebracht van de maatregelen die de gemeente Lei derdorp heeft getroffen. Ook stelt hij dat ondernemers van de Leidse Lage Rijndijk, industrieterrein De Waard en omstreken al uiting heb ben gegeven van hun bezorgdheid over het nieuwe obstakel. Ze vre zen een terugloop van het klanten bestand. Mochten burgemeester en wet houders van Leiden niet in de ver keersmaatregel zijn gekend, dan wil Van der Klugt graag dat ze een kijkje bij de Spanjaardsbrug gaan nemen. Ook zouden ze hun Leider dorpse collega's om nadere uitleg moeten vragen en eventueel pas sende maatregelen nemen om de schade voor de Leidse onderne mers zoveel mogelijk te beperken. Experiment Het gaat bij het derde obstakel om een experimentele reconstruc tie. De gemeenteraad van Leider dorp besloot al in januari van dit jaar om een aantal verkeersrem- mende maatregelen op de Van der Valk Boumanweg te nemen. De weg is nu eenmaal een favoriete sluiproute voor tienduizenden au- Kerstverkoop Speciaal voor de komende feest dagen heeft de welfare-afdeling van het Rode Kruis Voorschoten handwerkartikelen gemaakt die worden verkocht voor 'een goed doel'. Elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag tussen tien en vier uur is er 'open huis' voor de verkoop in het gebouw aan de Anthonie van Leeuwen hoekkade, bij de ingang van de ijsbaan. Dia-avond De stichting Oud Zoeterwoude presenteert vanavond een dia avond over Leidse stadsgezichten tussen 1910 en 1980. Leidenaar A. Neve presenteert deze avond. Be zoekers mogen commentaar leve ren tijdens het zien van de plaatjes. "Want juist dan kan het een bijzonder boeiende avond worden", aldus de stichting. Plaats van handeling is de Een denkooi aan het Kooikerspad in Zoeterwoude-Rijndijk, aanvang acht uur. Iedereen is welkom, ook niet-donateurs. Tuinbeoordeling In het Zoeterwouds gemeente huis vindt morgenavond de prijs uitreiking plaats van de tuinkeu- ring. Het plaatselijk comité tuin beoordeling heeft vijf prijzen voor de grote en evenzovele Dril de kleine tuinen ter be schikking. De winnaars hebben overigens al een uitnodiging ont vangen, maar ook alle andere Zoeterwoudse 'groenliefhebbers' zijn morgenavond welkom in het gemeentehuis. Aanvang van de prijsuitreiking acht uur. Film 't Begint met liefde', zo heet de film die morgenavond in de Lei derdorpse Muzenhof wordt ver toond. Het gaat om een komedie: een negenjarig meisje wil schei den van haar ouders. De filmavond wordt verzorgd door de Filmkring Leiderdorp. Mensen die daar nog geen lid van zijn, kunnen dat morgenavond worden. Door het betalen van de toegangsprijs van vijf gulden is men automatisch lid. Platform Het Platform Zoeterwoude haalt morgenochtend een Leidse archeologe in huis, die iets zal vertellen over opgravingen. Met name over opgravingen in Val kenburg waarbij een Romeinse vestiging wordt blootgelegd. Ie dereen kan morgenochtend ko men kijken en luisteren in Ons Huis aan het Kosterspad, tussen half tien en half twaalf. Overigens heeft het Platform zijn aktiviteiten uitgebreid: naast de donderdagmorgen zijn er bij eenkomsten op dinsdag. Geza menlijk worden dan uitjes onder nomen, bijvoorbeeld naar musea, de Hortus en dergelijke. tomobilisten. Dit tot ongenoegen van de bewoners, die al jaren kla gen over (te) hardrijdend sluipver- keer. Aanvankelijk wilde de raad een verbod instellen om op de Span jaardsbrug linksaf de Lage Rijn dijk op te rijden. De Raad van Sta te haalde een streep door die plan- Vervolgens verscheen een snel- heidsremmend obstakel ter hoogte van de Dijkgravenlaan. Een obsta kel dat al heel wat protest heeft ontlokt van de kant van bewoners aan het Haaghuishof, ANWB en de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Zelfs het ministerie van verkeer en waterstaat schrijft (in een brief aan genoemde Stichting) dat het obsta kel beter kan worden weggehaald. Eerder al stelde Leiderdorp een verbod in voor vrachtwagens om tussen zeven uur 's avonds en ze ven uur 's ochtends over de Van der Valk Boumanweg te rijden. De politie deelt honderden bon nen uit aan te hard rijdende auto mobilisten. Toch lijkt het aantal auto's dat van de weg gebruik maakt nog niet af te nemen. Gaarne wil ik reageren op het stuk- i je in het Leidsch Dagblad van j woensdag 3 december j.l. over het verlies van leden van sportvereni- gingen in Leiderdorp. Ik wil de heren Verhoog en Pree- nen er op wijzen, dat niet alleen de clubs iets zouden moeten doen aan I dit ledenverlies. Doch ook de ge- I meente. Want als de ene club (Alecto) met zijn onstuimige groei een bijdrage krijgt voor een kunstgrasbaan en andere zaalsportverenigingen moeten ieder jaar maar weer zaal verhoging betalen, dan vraag ik me af hoe lang ik mijn eenvoudige I uurtje huisvrouwengymnastiek fi nancieel nog kan volhouden. Want die zaalverhoging wordt wel doorberekend in de contribu tie van de ledep. Rèsultaaf: leden verlies. Dus, gemeente Leiderdorp, ver laag uw zaalhuur. Namens de huisvrouwen- gymnastiekgroep, Sparta Leiderdorp, p.a. Splinterlaan 55 Leiderdorp WARMOND/SASSENHEIM - Een 22-jarige Sassenheimse vrouw is gisteravond verkracht in War mond. Ze reed rond kwart voor acht op het pad langs Rijksweg 44, ter hoogte van Warmond, toen ze van haar fiets werd geplukt door een man die haar, onder bedrei ging van een mes, de bosjes in duwde en haar verkrachtte. Daar na vluchtte hij weg. Het gaat om een man tussen de 30 en 35 jaar. Een nauwkeuriger signalement kon de vrouw niet ge ven. Getuigen hebben zich (nog) niet gemeld. LEIDERDORP - De 70-jarige Leidse vrouw C. Mollers is gisteravond om zes uur overleden na een ongeluk op de Provinciale Weg 5 in Leiderdorp. De vrouw reed daar in haar auto, toen een tegenligger, een man uit Den Haag, door nog onbekende reden op de verkeerde weghelft terechtkwam. Een frontale botsing volgde. De Leidse over leed ter plekke. (foto Holvast) WARMOND - Vijfentwintig reac ties zijn er op het gemeentehuis van Warmond binnengekomen naar aanleiding van de enquête die de gemeente heeft gehouden over het recreatie-eiland Koudenhoorn. Dat geringe aantal kan op twee ma nieren worden opgevat. Een: de groene door water omringde 'boe merang' leeft niet bij de bevolking. Twee: de mensen zijn er juist dik tevreden mee en hebben nauwe lijks of geen op- en aanmerkingen. Burgemeester en wethouders hou den het erop dat de laatste optie de juiste is. De inrichting van het eiland dat dit jaar gereed kwam was voor een groot deel ook al het gevolg van een enquête die in 1977 werd ge houden. Inwoners van tien jaar en ouder mochten toen hun wensen kenbaar maken. Het leek de ge meenteraad een goed idee om tien jaar later een soort van evalueren de enquête te houden. Warmon- ders werden uitgenodigd hun erva ringen met het eiland kenbaar te maken, kritiek te leveren, te wijzen op tekortkomingen. De directeur gemeentewerken bekijkt momenteel de wensen, de haalbaarheid ervan en voorziet ze van een prijskaartje. B en W zullen daar raadsvoorstellen van moeten maken. Behalve dat zullen B en W so wie so verslag aan de gemeente- raaed uitbrengen over de enquête. Mocht daar een discussie ont staan dan zal die hoogstwaar schijnlijk handelen over de vraag van aan het begin van dit artikel. Gemeentesecretaris Zoetemelk meldt dat B en W geen "negatieve conclusies" trekken. Dat doen de genen die hebben gereageerd ook niet. Alle 25 inzenders zouden zich positief tot zeer positief over het ei land hebben uitgelaten. Zoete melk: "Niet alleen langs ambtelij ke contacten maar ook uit de ge sprekken die ik als Warmonds bur ger met andere burgers voer, is mij al lang duidelijk geworden dat het eiland wel degelijk leeft bij de be volking". LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 dat De Lindehoeve haar beroeps kracht zélf heeft ontslagen. Het vaste groepje medewerkers noem de dit vanaf de tribune luidkeels 'geklets' en er kwam via wat in fluisteringen een aangepaste tekst: stafkracht Gé Bey is zélf opgestapt omdat het bestuur hem geen zeker heid kon bieden. De fractie van D66 zette vervol gens enkele vraagtekens bij het "toch wel goede voorstel". Zo vroeg ze zich af of er opeens veel mensen zullen afkomen op de acti viteiten die niet zo erg afwijken van het huidige pakket en ver wacht stampij over het zinnetje: 'Wanneer de rapportage negatief is, wordt de subsidie stopgezet'. Een aardige discussie onstond nog over het saneren van de schuld. Toen wethouder Marselis liet weten dat de gemeente zolang voor geld zorgt, sprong WD-frac- tievoorzitter Willemsen daar direct bovenop. "Dat staat apders niet in het voorstel", sprak hij. Volgens de wethouder was in de raadscom missie voor welzijn al duidelijk dat de gemeente zou saneren uit de dekking van de subsidie. Hoofd welzijn Verlooij wilde hier echter niet teveel over zeggen. Er staan nog teveel onderhandelingen voor de deur, aldus de ambtenaar. WOENSDAG Leiden In den vergulde Turk - spreekbeurt An- nemarie Jorritsma-Lebbink, 20.30 uur; korte ledenvergadering om 20 uur. Kokhuis - film 'Abel'. 19.30 uur. Filmhuis LVC - films: 'Victim'. 20 uur; 'Westler'. 22.15 uur. Schouwburg - 'Noche Tropicana' een Caralbisch Festival. 20.15 uur Kapelzaal K&O - Amicelli Kwartet. 20.15 uur. Laktheater - concert Lesko 'Muziek en beeldende kunst', 20.30 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, dia-avond stichting Oud-Zoeterwoude over 'Leidse stadsgezichten', 20 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, ver gadering WD Leiderdorp. 20.15 uur Oegstgeest Sporthal - Apollolaan 1, sportavond voor jongeren vanaf 16 jaar, 21-22 uur. DONDERDAG Leiden SSR - Hogewoerd 108, Russische cine ma 'Oktober', met twee inleiders, 20 Kapelzaal K&O - lunchconcert Krista Jelsma, 12.45 uur. Waag - boeken- en platenmarkt Amnes ty International, 19-22 uur. Schrijfavond Amnesty International in Ten Katestraat 10a, 20 uur; LISC, le Binnenvestgracht 22 om 18 uur. Kopermolen - kerstmarkt voor Amnesty International, 's avonds. Voorschoten Rode Kruisgebouw - Anthonie van Leeuwenhoekkade, open huis Welfare- afdeling, 10-16 uur. Zoeterwoude Platform, Trefcentrum Ons Huis - Kos terspad, ochtend Platform met lezing over opgravingen Valkenburg, 9.Sti ll. 30 uur VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense jongerencentrum De Linde hoeve krijgt 100.000 gulden subsi die om tot 1 september met één be roepskracht activiteiten te organi seren. De boerderij, nu nog ge huurd, wordt per dagdeel door de gemeente verpacht en het bestuur zoekt versterking. Inmiddels on derzoeken ambtelijke curatoren of de schuld werkelijk 70.000 gulden bedraagt en houden een vinger aan de pols. Wanneer het echt slecht gaat, kan de gemeenteraad tussentijds de subsidie stopzetten. Aan het eind van de acht maanden, wan neer de gevolgen van Brinkmans bezuinigingen duidelijk zijn, ma ken deskundigen een evaluatie rapport over het hele jongeren-, buurthuis- en sociaal-cultureel- werk. Met dat boekwerkje in de hand neemt de gemeente een nade re beslissing over alle facetten van deze welzijnstak en komt dus ook de positie van jongerenwerkers bij de buurthuizen aan de orde en de subsidie-verhouding Lindehoeve- buurthuizen. In dit inderhaast opgestelde B en W-voorstel kon de meerderheid van de gemeenteraad zich gister avond vinden, tijdens een gecom bineerde commissievergadering. Of dit een definitieve oplossing be tekent voor de financiële en orga nisatorische problemen bij het jon gerencentrum. is onzeker. Vooraf claimde het bestuur minstens twee beroepskrachten, een renteloos voorschot van 25.000 gulden om de meest hardnekkige schuldeisers tevreden tê, stellen en de 'gewone' subsidie van 218.000 gulden, zodra alles weer goed gaat. In een eerste, persoonlij Ke reac tie liet penningmeester Schellevis van De Lindehoeve dan ook weten dit "geen faire kans" te vinden. De situatie zou moeilijk blijven en er is niet veel méér mogelijk dan het opstarten van traditionele activitei ten. Tegen een multi-functioneel gebruik verzetten volgens hem al leen de toiletpartijen zich al en bo vendien lijkt het hem "niet zo'n grandioze vondst dat De Lindehoe ve in deze opbouwperiode steeds naar de gemeente-secretarie moet om uren aan te vragen". Met amb telijke curatoren kan hij voorts ab soluut niet uit de voeten. Na de vergadering wees bestuurslid me vrouw J. Hulscher er nog eens op dat het bestuursstandpunt "een minimumpakket is", het de vraag is of de gemeente De Lindehoeve zomaar de huur kan opzeggen en in het advies van B en W wel erg ondoorzichtig oogt. Vriendelijkheid Dit wekte enige wrevel bij CDA en VVD, die de grootste voorstan ders bleken van het B en W-voor stel en hooguit wat meer duidelijk heid willen over de functie van de curatoren en de sporthalbeheer der, die voortaan ook De Linde hoeve onder zijn hoede krijgt. Zo zei CDA-fractievoorzitter C. Brem- mer: "De Lindehoeve moet niet de pepernoten eruit pikken. Onze fractie laat niet met zich sollen F.r kan nu niet volgende week tijdens de raadsvergadering iets anders komen". Ook CDA-wethouder L. Marselis sprak de tribune bestraffend toe: "We hebben getracht in alle vrien delijkheid tot een beslissing te ko men. Maar ergens moet je de knoop doorhakken. Je kunt niet zeggen: dit wel en dat niet". Zijn buurman, de wethouder van finan ciën, zou met zorg naar het vele geld kijken en de boerderij biedt een gigantische ruimte, "vergist u zich niet". En cufatoren? "Die zijn echt nodig. U kunt wel zeggen: laat ons de handen vrij. Maar daar krijgt u ons niet voor De pen ningmeester van het jongerencen trum bleek best bereid tot maande lijks overleg aan de hand van rap portages, maar de term curator bleef hem tegen staan: "Ik zie het al in de krant staan met grote kop- Vleugellam De Pvd A/PPR-fractie. die als col legepartij bij hel B en W-overleg was geweest, had eveneens moeite met de ambtelijke curatoren en het ontslaan van een van de twee staf krachten. Ze vindt het gek dat B en W toch met een voorstel over de personeelssterkte komen dat eerst het bestuur van De Lindehoeve uiteenscheurde en heeft geen be zwaar tegen het gevraagde rentelo ze voorschot van 25.000 gulden. De gemeente zou het centrum meer kansen moeten bieden. Met 'op sa fe-spelen' komt men er niet en wanneer de gemeente niet de mo gelijkheid biedt om het gebouw onder te verhuren, kan de zaak vleugellam worden? Wethouder Marselis voerde aan

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2