Dief Jan Wolkers brengt kruikjes terug 'De mensen stonden zelfs in het gangpad' Tijdens opening expositie in Leidse Lakenhal 'Agnes van God': drievoudige biecht In de ban van het geluid woensdagÏo december'ia'a'ü KUNST PAGINA 29 LEIDEN - De misdadiger keert al tijd terug naar de plek van de mis daad. Zo ook Jan Wolkers. Bij de opening van zijn tentoonstelling gistermiddag in het Stedelijk mu seum De Lakenhal kwam hij de twee kruikjes terugbrengen die hij in zijn Leidse jaren voor Lien on der zijn bontmantel had gestoken. Hoewel de huidige directeur even als zijn voorganger de kruikje nooit heeft gemist, was het toch een mooi gebaar van de dief. 'Een beeldend kunstenaar die ook schrijver is', is de titel van de catalogus. Schrijver Remco Cam- pert bood Wolkers het eerste ex emplaar aan. Vervolgens las de beeldend kunstenaar er een ver haal uit voor. Deze keer verliet nie mand de zaal. In 1963 bij de ope ning van een Wolkers-tentoonstel ling in het Leids Academisch Kunstcentrum, tóen gevestigd aan het Rapenburg, kon zoiets nog wel gebeuren. En Leids hoogleraar nam toen opzichtig de benen om dat volgens hem het verhaal van de schrijver niet door de beugel kon. "Zijn boeken bevolken het grootste deel van de kast. Een kind van Calvijn en zo potent als Picas- Lakenhal-directeur Wurfbaii teruggeschonken. s duidelijk blij met de kruikjes, die Jan Wolkers (rechts) aan het so". U begrijpt het al, Jan Wolkers was ook de eerste gast in RUR, het programma van Jan Lenferink dat voor deze gelegenheid werd opge nomen in de Lakenhal. De tweede gast luisterde naar de naam Gerard liefst noemt, Brigitte Kaandorp Putman. Hij is politieman te Am- sloot de rij. En de 'dikke man', zo- sterdam en kwam ferm uit voor als Lenferink zijn ladyspeaker zijn homoseksuele geaardheid. De noemde, was niemand minder dan comédienne, zoals ze zichzelf het René Vallentgoed, directeur van i het gistermiddag i de Deelder BV en verteerder van de kleine kas. Het onderdeel seks kwam met deze drie weer uitstekend uit de verf. Zo werd onthuld dat Wolkers van mollige vrouwen houdt, omdat zijn penselen en verf het dan zo lekker doen. De politieman liet we ten zeer gesteld te zijn op roze kerstballen en Kaandorp schijnt tegenwoordig het diepzeevozen te beoefenen. Tot ziens in RUR! (vanavond 23.10, ned 1) SASKIA STOELINGA Mini en Maxi op tournee in Rusland OEGSTGEEST - De geplande voorstellingen, afgelopen zater dag in Gemert en gisteravond in Tilburg, hebben Mini en Maxi tot hun grote spijt moeten afzeggen. Hoewel zij zelf vorige week don derdag weer op Schiphol stonden, is hun vrachtauto met muziekin strumenten en toneelattributen nog steeds onderweg. "Waar schijnlijk de Wolga in gereden", zegt Peter de Jong (Maxi). "En on der het ijs geschoven", vult Karei de Rooy (Mini) aan. Het onafschei delijke duo kijkt er niet echt vro- lijk bij. Beiden zitten op hete ko len. Hun tournee in Rusland was overigens een groot succes. Om de dierbare spullen even te vergeten, vertellen ze daar maar over. door Saskia Stoelinga "De theaters waren bomvol. De mensen stonden zelfs in het gang pad en geen brandweer gezien. Ie dereen was laaiend enthousiast". Karei de Rooy haalt hét meest ge zaghebbende dagblad van Lenin grad erbij. Een grote foto van het tweetal siert de rechterbovenhoek. Daaronder de recensie. "Alleen maar positief. We hebben het laten vertalen hoor". Twee jaar geleden, nadat twee af gezanten van het Bolsjoi-theater in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag het programma van Mini en Maxi hadden gezien, kwam de uitnodiging van het Staatsimpresa- riaat. "Omdat in ons programma geen woord wordt gesproken, leent het zich uitstekend voor het buitenland". De twee heren die al veertien jaar samen op de planken Orri en Marie-Louise Stheins. Regie: Ben Verbong. Decoradviezen: Hans Christiaan. Gezien op 8 december in de Leidse schouwburg, waar gister avond de landelijke première plaats had. LEIDEN - Het decor voor de vrije produktiè 'Agnes van God' is van een doordringende een voud, die je niet licht kunt verge ten. Twee verlichte kloosterra- men vormen de enige onderbre king in een inktzwarte achter grond. Slechts een kapstok, wat moderne stoelen en een bureau tafel vullen het toneel. Rechts eindigt een fraaie, brede houten kloostertrap met een ruime hoek vanuit een zijwand in de toneel- lijst. Dit is het perfecte decor voor een stuk, dat zich in ie mands herinnering afspeelt. Het geheugen kan nu eenmaal scher pe beelden oproepen, maar laat het meeste in diepe duisternis gehuld. Bovendien is het decor een prachtige tussenvorm; het ademt de sfeer van zowel een ou derwets duister biechthokje als een moderne spreekkamer van de psychiater. De naam van de vrouwelijke psychiater in dit stuk is dr. Mar tha Livingstone, wier opdracht het is om de jonge non Agnes te onderzoeken. Deze Agnes heeft klaarblijkelijk een baby gebaard, die. direct na de geboorte is ge dood. Tijdens de behandeling door de psychiater komen flar den van herinneringen terug. Eén grote analyserende terug blik van de psychiater vormt het uitgangspunt voor dit stuk, waarin drie vrouwen te biecht gaan. Onvermijdelijk krijgt een dergelijke verhaalstructuur - de reconstructie van een door dr. li- vingstone behandelde zaak - al snel in theatertermen een stati sche opzet. Het is praten, praten en nog eens praten. De spelkwaliteit van de drie actrices moet het stuk dan ook dragen. Op de naam van Linda van Dyck, die dr Livingstone speelt, komt een groot publiek af. Haar rolopvatting getuigt van een gedegen aanpak. Henny Orri had haar rol van moeder-overste nog meer gestrengheid en waar digheid kunnen meegeven. Ze is te snel de relativerende vrouw, die na een mislukt huwelijks- en gezinsleven een soort toevlucht soord in het klooster heeft ge zocht. Ze komt daarom ook niet echt als serieuze verdachte voor de moord op de baby in aanmer king. Marie-Louise Stheins maakt van Agnes een geloof waardig personage, wat nogal een prestatie is. Wie haar acteer talent (bij Theater Persona) van uit het zogenaamde 'klene-zaal- circuit' kent, zal dat niet verba- De soms thriller-achtige op bouw van het verhaal moet voor wat spanningseffect zorgen en de suggestie ophouden, dat er ui- tenidelijk een alles verklarende oplossing gevonden zal worden. Zo'n oplossing komt er niet. Dat bijvoorbeeld moeder-overste ei genlijk als tante door familieban den met Agnes verbonden is, lijkt even een belangrijk gege ven, maar blijkt voor het stuk niets wezenlijks bij te dragen. Zo komen er achteraf gezien wel meer bekentenissen (met name van de psychiater) in zekere zin uit de lucht vallen. De titelfiguur Agnes zit vast in een geestelijk wereldvreemd heid, die - echt op de Ameri kaans/Freudiaanse toer - recht streeks tot traumatische jeugder varingen, zoals seksuele mishan deling en maatschappelijk isole ment, wordt herleid. In het ge drag van Agnes projecteert de moeder-overste haar ideaalbeeld van verloren gewaande on schuld. Zelfs voor de zwanger schap van Agnes probeert de moeder-overste een bijzondere verklaring te vinden, die door de psychiater met de term 'hysteri sche parthenogenese' (voorplan ting zonder bevruchting door zaadcel) wordt samengevat. Op dat niveau wordt het stuk inte ressant. Tegenover elkaar staan de gelovige visie van de moeder overste en de wetenschappelijke interpretatie van de psychiater, die beiden echter tegenover Ag nes van God de grenzen van hun inziet moeten erkennen en aan het trieste lot van Agnes de nodi ge twijfels overhouden. WIJNAND ZEILSTRA Concert door Gerard Bouwhuis, pia no en Paul Koek, slagwerk. Werken van John Cage, Morton Feldman, Christiaan WolfT en Karlheinz Stockhausen. Géhoord in de Burcht zaal op 9 december. LEIDEN - Wie oren aan zijn hoofd heeft, moet leren luisteren, leek het devies te zijn op het con cert van gisteravond in de Burcht. De vier componisten wier werken uitgevoerd werden, hebben met elkaar gemeen, dat ze in de jaren vijftig gezocht heb ben naar vernieuwingen in de muziek. Ze hebben geprobeerd de muziek te ontdoen van de be tekenis die er tot dan toe aan ge geven was. De geluiden moesten meer en meer bevrijd worden van bijbedoelingen. Geluid was gewoon geluid. Eenwoudigweg klank. Het moest niet ook nog een functie vervullen in de melo die ofTdg harmonie van de mu ziek. Welnu: klanken, timbres, rui sen, tikken, snorken, pingen en bzzzzen hebben we gisteravond met volle teugen kunnen inhale ren met onze oren. Er bestaat in derdaad zoiets als je oren de kost geven en lekker van klanken ge nieten. In het stuk 'Kontakte' (1958) van Stockhausen leidde dit op den duur tot een bijna hal lucinatoire toestand, half ver doofd door de bijwijlen verplet terende, electronische geluidsni- Bij Stichting Burcht veaus uit de vier rondom opge stelde luidsprekers en daas van de schier eindeloze klankkleur mogelijkheden die de kombina- tie van slagwerk, piano en vier geluidssporen te bieden heeft. Door vernuftig gebruik van de viersporen en overeenkomstig aantal luidsprekers creëert Stockhausen een artificiële, bij na onbegrensde ruimtewerking, binnen welke ruimte de toe schouwer lijkt te zweven. Voort durend worden contacten gelegd tussen geluiden van de levende spelers en van de stroom van muziek op de band. Bovendien was er heel wat af te kijken; ook het oog werd gestimuleerd. De uitvoerders hadden met hun koeiebellen, gongs, xylo- en vi brafoons heel wat meer ruimte nodig dan het bescheiden groep-- je vaste bezoekers. Overal ston den muziekstandaards met mu ziek (van een van hetzelfde werk); slagwerker en pianist slo pen heen en weer tussen de in stallaties en telden zich wezen loos. Nadat het stuk de eerste keer schipbreuk had gelopen op het ontbreken van twee geluids sporen, kwam het bij zijn tweede afvaart behouden aan zijn eind. Voor de korte pauze werken van een groep gelijkgezinde, Amerikaanse componisten on der wie Cage, Feldman en Wolff, van Cage 'Music of Toy Piano'. Heel eenvoudige, prettige mu ziek op de fletse klanken van een speelgoedpianootje. 'The King of Denmark' van Feldman voor een verzameling zachtjes en op ver schillende wijzen bevingerde schelletjes en kommen. Heel so ber en verstild en niet ver af staand van gamelanklanken. Christiaan Wolff schreef 'For Prepared Piano', waarin zoals de titel zegt, de piano ook niet meer is wat hij geweest is. Evengoed zeer verrassende muziek, waar bij je oor zo gespitst raakt, dat al le neven en achtergrondgeluiden een (onbedoelde) rol gaan spe len, zoals het piepende pianope daal. Het viel niet mee om na af loop de ban te verbreken en naar huis te gaan. MONICA SCHIKS staan mimen, dansen e ruim twee uur lang in hun pro gramma 'Sprakeloos'. Op gezette tijden bijgestaan door Sabine Bauer. Dit programma trok, behal ve in Rusland, ook volle zalen in Nederland. Met z'n zevenen, twee technici, twee muzikanten, Mini en Maxi en de artieste Sabine Bauer, zijn ze op 15 november vertrokken richting Moskou. Vanaf dat moment werd er niets meer aan het toeval overge laten. "Twee perfect Engels spre kende dames wachtten ons daar op, begeleidden ons en verzorgden ons. Dat was maar goed ook, want er viel niet zomaar iets te regelen. Wie denkt na het theater nog gezel lig wat te kunnen eten of te drin ken komt bedrogen uit. Of,het café. is dicht of jé wordt niet toegela ten". Verwend "Alleen kaviaar en champagne is overal te krijgen", roept Peter de Jong vanuit de keuken van zijn woning waar hij banketletter voor Mini snijdt. "Voor de rest is het een treurige bedoening. Om ergens te kunnen eten sta je langer buiten dan binnen. Natuurlijk voor ons werd het allemaal geregeld, maar o wee als dat eens misliep. Zomaar een bakje koffie drinken in de win kelstraat is haast onmogelijk. Win kels herken je ook niet echt". "Wat ons verder tegenviel", ver volgt Karei de Rooy het verhaal, "waren de theaters. Die zijn oud en ontzettend slecht onderhouden. Wat zijn we in de Nederlandse theaters dan verwend. Overal pri ma onderhouden planken. De vloe ren in Rusland zijn versleten en hobbelig. Een vleugel kun je er nauwelijks overheen laten rijden. We hadden ook een keer een vleu gel zonder poot. Telkens waren zes man in de weer om dat gevaarte op te tillen". In het totaal zijn er zestien voor stellingen gegeven, verdeeld over de theaters van Kishinev, Moskou en Leningrad. Alle voorstellingen, waarvoor het publiek gemiddeld zo'n vijf roebel (15 gulden) moest neertellen, waren uitverkocht. "Die volle zalen en dat enthousias te publiek was een énorme erva ring. De waardering voor onze show lieten ze op verschillende manieren blijken. Na afloop kre gen we vaak cadeautjes, zelfs bloe men die toch heel moeilijk zijn te krijgen. Ook een blijk van waarde ring was het gescandeerd klappen, juist op de momenten dat er geen muziek was". "Onze acts slaan eigenlijk in alle landen aan. Wel wordt er overal er gens anders om gelachen. De Fran sen leggen meer de nadruk op het puur poëtische, terwijl de Russen ook het komische erg kunnen waarderen. Maar onze bedoeling: de mensen een avond onbezorgd amusement bieden, komt overal over. Dat is leuk on Techniek Behalve in het culturele maand blad, stonden Mini en Maxi ook op affiches in de stad. In vakkringen ging hun komst als een lopend vuurtje rond. Mimespelers, acteurs en clowns, allemaal kwamen ze het tweetal bezoeken. De leerlingen yan de circusschool in Moskou werden zelfs gedwongen om naar de voorstelling te gaan, omdat de directeur zo enthousiast was. "Wat ons opviel was dat de Russische collega's zo leergierig waren. Het liefst wilden ze dat wij de volgende dag bij hun repetities kwamen kij ken om ze aanwijzigingen te ge ven". "Ze kennen dat spontane in de optredens niet. Alles is daar ge baseerd op techniek, die overigens perfect is. Het creatieve element staat echter volkomen stil", zegt Peter de Jong. Beide caberetiers zijn een mid dag bij een mimegroep en een cir cusschool geweest. De Jong: "Een hele bekende mimegroep uit Mos kou met een eigen theater en school is bijvoorbeeld net begon nen met straattoneel. Daar waren ze verrukt van. Dat is ook iets waarin ze zichzelf kunnen geven. In de theateroptredens hebben ze altijd dezelfde rol en hetzelfde ka rakter. Heel voorspelbaar. Wij zijn in de optredens - in wisselende ge daantes weliswaar - steeds onszelf, dat kennen zij absoluut niet". De Rooy heeft genoten van de ij ver van de twintig leerlingen op de circusschool. "Klassikaal leren hoe clowns elkaar een klap geven, is een schitterend gezicht. Ik zag er een paar hele goede tussen. Zo'n opleiding kennen wij niet". Blij Sabine Bauer, die is gespeciali seerd in de Spaanse dans, heeft op uitnodiging van de Bolsjoi-school een gastcollege gegeven aan ballet- pedagoges. "Haar naam lag na af loop op ieders lippen". Karei van Rooy heeft het allemaal op video opgenomen. Tot zijn genoegen kan hij nu aan iedereen laten zien dat die les inderdaad een waanzinnig succes is geweest. Toch is het geen land waar het gezelschap een jaartje zou willen vertoeven. "Het werken op zich was heerlijk. We hadden het ook voor geen goud willen missen, maar dat andere leven bevalt ons toch niet. We zijn echt heel blij dat we weer thuis zijn". 1 r i) 2 2) 3 3) 4 5) 5 (10) 6 4) 7 8) 8 6) 9 (14) 10 (17) Walk like an Egyptian - Bangles Don't leave me this way - Communards You can call me Al - Paul Simon Mexico - Zangeres zon der Naam Suburbia - Pet Shop Boys Rumors - Timex Social Club Goin to the bank - Com modores You give love a bad na me - Bon Jovi Through the barrica des - Spandau Ballet War - Bruce Springs teen 11 7) Notorious - Duran Du- Rock the Night - Europe Don't give up - Gabriel/ Bush Control - Janet Jackson I want you - Elvis Costello Jij bent alles - Andre Hazes Later alsje groot bent - Hennie Huisman Died in your arms - Cutting Crew Celebration rap - MC Miker G and DJ Sven Ghostdancing - Simple 16 (27) 17 (25) 18 9) 19 (34) 20 (20) Minds Ku 21 Showing out - Mel and 22 (13) 23 (16) 24 (11) 27 (35) 28 (22) 29 (30) 30 (40) 31 32 (29) 33 (21) 34 35 (39) 36 (38) 37 38 39 40 (31) Love can't turn around - Farley Jack Master Rain or Shine - Five Star In the army now - Sta tus Quo Amanda - Bostom Take my breath away - Berlin Victory - Kool and the Gang Heartbeat - Don John- This is the world - Bob Geldof Hip to be square - Huey Lewis Radar love - Centerfold This girl - Dolly Dots Live and die - OMD Open your heart - Ma donna Always the sun Stranglers Warriors - Frankie goes to Hollywood Ik ben toch zeker Sin terklaas niet - Kinde ren voor Kinderen Each time you break my heart - Nick Kamen Stay with me till the morning - Vicky Brown Miracle of love - Eu- rythmics (Stichting Ned. Top 40)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29