MONUMENT Recreatie krijgt meer ruimte in Zuid-Holland gediscrimineerd' 'Vrouwen in wao Grafkelder laatste rustplaats van graven en gravinnen Bondsdag onderzoekt rol Kohl bij duikbootaffaire Personeelstekort bij medische bestralingen EG: meer samenwerken bij bestrijding terrorisme Nieuw park in Nieuwkoop en Kerk en Zanen WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 25 REGIO LEIDEN Het mausoleum, achter de Grote- of St. Laurentiuskerk in Rijnsburg. leden van de grafelijke familie begraven. Onder hen de bekende Floris de Vijfde, maar ook Floris de Zwarte, Petronella van Sak sen, Henric van Gelre. Helaas is van die abdij maar weinig over. Tijdens de 80-jarige oorlog hielden zowel de Span jaarden als de geuzen flink huis in Rijnsburg. Kennelijk hadden de nonnen, die tot voor die oor log in Rijnsburg verbleven, de bui zien hangen: ze waren met de kostbaarheden en het archief naar elders vertrokken. De laat ste abdis van Rijnsburg vestigde zich in Utrecht en de nonnen gin gen naar Leiden. Tijdens het beleg van de Sleu telstad werden de abdijkerk en de Buurtkerk een prooi van de vernielzucht van de Spanjaar den, na het ontzet van Leiden richtten ook de geuzen flink wat vernielingen in het dorp aan. Niet duidelijk is welke van de twee strijdende partijen de ver nieling van de abdijkerk op zijn geweten heeft. "Daar is men nooit achter kunnen komen. Wel staat vast dat ze flink te keer zijn gegaan in die tijd", zegt Vink. Wat gespaard bleef was de grafkelder onder de resten van de voormalige abdijkerk en de tufstenen toren. De grafkelder heeft na de vernieling van de ab dijkerk in 1574 in alle rust de eeuwen doorstaan. Tot aan 1949. Toen werden onder leiding van de uit Rijnsburg afkomstige pro fessor W. Glasbergen opgravin gen verricht op de plaats waar de abdijkerk stond. Daarbij werden ook de stoffe lijke resten van de graven en gra vinnen aangetroffen. Dank zij moderne onderzoeksmethoden kon worden achterhaald van wie de resten die in de grafkelder werden gevonden precies waren. "Van Flöris de Vijfde bijvoor beeld was bekend dat hij 21 sla gen op zijn lichaam had gekre gen, voor hij stierf', vertelt Vink. "Ook van anderen stond te boek op welke wijze zij het leven had den gelaten. Zodoende kon van vijftien graven en gravinnen de identiteit worden achterhaald. Bij de resterende twee stoffelijke resten kon niet precies worden vastgesteld van wie ze waren". Na de opgravingen werden de overblijfselen weer op dezelfde plaats in de kelder begraven. Het gebeente werd in een plastic zak gestopt en daarna in een eiken houten kist gelegd, die werd af gedekt met een zilveren plaat. Die kist werd op zijn beurt opge borgen in een andere, kunststof kist. Bij de kisten werd een ko ker achtergelaten met informatie over de opgravingen van 1949. Het geheel werd afgesloten met een laag beton. Vervolgens werd een stichting in het leven geroepen die zich sterk maakte voor de -plaatsing van een gedenkmonument op de grafkelder. Aan de ontwerpers daarvan - de oud-directeur van de dienst gemeentewerken in Rijnsburg, J. Tramper en de hui dige adjunct-directeur M. Vink - werd de opdracht gegeven een passend en waardig gedenkte ken te vervaardigen. Het gedenkteken bestaat uit de opgemetselde fundamenten van de voormalige abdijkerk, pal achter de nog aanwezige toren. De tweede toren van de abdij kerk en de plattegrond zijn op driedemensionale wijze weerge geven en geven zo een indruk van het voormalige kerkgebouw, dat tot de meest imposante bouwwerken van voor het jaar 1200 in het westen van Neder land behoorde. In 1975 onthulde koningin Juliana een gedenksteen bij het monument. In haar gezelschap bevonden zich de commissaris sen uit de provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Zeeland. "Dat symboliseerde het graaf schap van Holland en Zeeland", aldus Vink. Gemeenten hebben sinds 1 januari van dit jaar meer invloed op het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumenten. Om voor deze nieuwe regeling in aanmerking te komen, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (wvc) een zogenaamde monumentenlijst in dienen. Aan de hand van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag een verhaal over het mausoleum in Rijnsburg, het grafmonument voor de graven en gravinnen van Holland. BONN (UPI/DPA) - Een commis sie van de Westduitse Bondsdag gaat een onderzoek instellen naar de verkoop van bouwtekeningen voor een onderzeeër aan Zuid-Afri ka. Het onderzoek moet met name antwoord geven op de vraag wat bondskanselier Kohl van deze zaak af wist. SPD-fractievoorzitter Vogel be nadrukte gisteren dat deze vraag centraal moet staan, maar achtte het onwaarschijnlijk dat het onder zoek voor de bondsdagverkiezin gen van 25 januari is afgerond. Het voorstel voor een onder zoekscommissie is afkomstig van de Groenen en zal het zeker halen nu de SPD zich er voor heeft uitge sproken. De tekeningen werden door Howaldtswerke-Deutsche w^rft in rle Noordduitse havenstad Kiel verkocht aan Zuid-Afrika. Het ging om tekeningen van een U-209- onderzeeër. Ze werden volgens Vo gel verkocht nadat een hoge mede werker van Kohl de scheepswerf had meegedeeld dat zowel Kohl als CSU-leider Strauss de verkoop steunden. In een reactie op Vogels uitlatin gen verklaarde CDU-woordvoer- der Bötsch dat men niet warm of koud wordt van het onderzoek. "Het is duidelijk dat de sociaal-de mocraten het instrument van een parlementaire onderzoekscommis sie willen misbruiken als onder deel van hun verkiezingscampag ne". Bötsch stelde dat de scheeps werf niet om een exportvergun ning had gevraagd en dat de rege ring die ook niet had gegeven. DEN HAAG (GPD) - Het tekort aan radiotherapeutisch laboranten in de ziekenhuizen is de laatste jaren alarmerend gestegen. De noden van de patiënten zijn door stijging van de gemiddelde wachttijd zo groot gewor den dat snel optreden noodzakelijk is. Dit staat in een ontwerp-advies dat de Nationale Raad Volksgezondheid morgen zal bespreken. Aanleiding het advies naar staatssecretaris Dees (volksgezondheid) te sturen was een 'brandbrief van de Nederlandse Vereniging van Radiolo gische Laboranten. Op korte termijn moet het aantal opleidingsplaatsen in ziekenhuizen worden vergroot. Daarvoor dient geld op tafel te komen, volgens berekeningen ongeveer drie miljoen per jaar. Andere maatregelen om het tekort op te heffen zijn omscholing van bijvoorbeeld werkloze fysiotherapeuten en toelating van gediplomeerde laboranten uit andere landen. Aanbevolen wordt ook andere opleidings vormen dan de huidige (die zich geheel binnen de instellingen afspelen) te onderzoeken. Na 1976 is verder de werkloos heid sterk gestegen en zijn er dus ook meer uitkeringsgerechtigden gekomen. Het feit dat mensen over meer vrije tijd beschikken, onder meer ook door arbeidstijd- en duurverkorting, heeft echter nau welijks tot meer recreatie in|de open lucht geleid. Vertaald in concrete maatrege len voor de komende tijd betekent dat dat recreatievormen in of aan de rand van de stad voorrang krij gen en dat er meer volkstuinen ko men. Ook zal er voor meer accom modatie voor de zogenaamde 'klei ne watersport', zoals plankzeilen en zwemmen, moeten worden ge zorgd. Verder wordt onder meer het aantal volkstuinen met huisje, eenvoudige appartementen, trek kershutten en bungalowparken met een hoog voorzieningenniveau Uitgebreid. Voorrang Het is bovendien de bedoeling dat haanlozen, minderheden* ou deren, gehandicapten en vrouwen voorrang krijgen in het recreatie- beleid. Hoe dit precies zal worden uitgewerkt blijft nog onduidelijk in de nota. Er wordt alleen vermeld dat 'experimentele regelingen' zul len worden uitgevoerd. Van experimenten is eveneens sprake bij 'recreatief medegebruik' van agrarische gebieden en natuur- streken. De oostrand van Leiden en de directe omgeving van Gouda en Alphen aan den Rijn zijn, samen met enkele andere regio's, tot voor- rangsgebied verklaard. Onder meer door middel van voorlichting moet worden bevor derd dat het recreatiegebruik wat meer verspreid gaat plaatshebben, zodat de voorzieningen op hoogtij dagen nog enigszins zijn te berei ken en plankzeilers niet voortdu rend zwemmers dreigen te overva ren. Vooral de watersport blijkt niet goed te zijn verdeeld over de provincie. In het plassengebied in het noorden van Zuid-Holland is sprake van overcapaciteit. Niet alleen de afgenomen vraag leidt ertoe dat er bijna geen nieuwe projecten worden opgezet. De pro vincie Zuid-Holland heeft er eigen lijk ook het geld niet voor. £e krijgt minder geld van de rijksoverheid en is bovendien nogal wat kwijt aan het beheer en onderhoud van recreatievoorzieningen. "De speel ruimte voor investeringen ten be hoeve van aankoop en inrichting is daardoor afgenomen", zo staat in de nota. De provincie blijft dan ook één van de regio's waar 'overdaad aan ruimte voor recreatie wel altijd een illusie zal blijven'. plankzeilen en roeien neemt toe, zo staat in de in Zuid-Holland'. Ook op de Zegerplas in Alphen. (archieffoto Wim Dijkman) RIJNSBURG - "Ligt Floris de Vijfde hier echt begra ven?" Een bezoeker stelt deze vraag vraag aan Theo Vink, de secretaris van het Genootschap Oud Rijns burg, die de verslaggever juist wat bijzonderheden ver telt over het grafmonument (het 'mausoleum') voor de graven van Holland achter de Grote- of St. Laurentius kerk in Rijnsburg. Vink vertelt de vraagsteller dat "Dergelijke vragen worden heel Floris de Vijfde inderdaad op die veel gesteld", vertelt Vink. "Het plek begraven is, en verstrekt verleden leeft by een aantal men- hem nog wat byzonderheden sen heel sterk. Vrijwel elke dag over de Rijnsburgse geschiede- komen hier, by dit monument, nis van het 'Hollandse Huis'. mensen een kykje nemen". En terecht, meent Vink, want het is een herinnering aan het verleden van Rijnsburg die het waard is om bekeken te worden. Het grafmonument geeft aan dat het nu bescheiden Rijnsburg eeuwen geleden een voorname rol speelde in de geschiedenis van Holland en Zeeland. Jaren lang diende de voormalige abdij kerk in Rijnsburg als grafkerk van het graafschap Holland. Een rol die werd overgenomen van de abdijkerk in Egmond, de ba kermat van het graafschap. Vol gens de historie gebeurde dat in de dertiende eeuw na onenigheid tussen gravin Petronella, de stichteres van de abdij in Eg- mond, en de abt van Egmond. Waarschijnlijker is echter dat een en ander het gevolg was van een verplaatsing van het machts centrum van de graven van Hol land meer naar het zuiden. De grafkelder van de abdij in het kleine Rijnsburg werd de laatste rustplaats van de graven en gra- Een van de overblijfselen van vinnen van Holland en Zeeland. de in 2574 vernielde Rijnsburg- In totaal zyn er in die jaren 17 se abdij. (foto Wim Dijkman) LONDEN (GPD) - De EG-landen gaan meer samenwerken tegen het terrorisme. Naast het uitwisselen van gegevens gaat de EG ook geza menlijk die informatie analyseren. Die 'stap voorwaarts' hebben de ministers van binnenlandse zaken en justitie volgens de Britse minis ter Hurd (binnenlandse zaken) ge zet bij de derde conferentie over de bestrijding van terrorisme in Euro pa. Alleen Griekenland besloot niet mee te doen. Volgens Hurd hebben de Grieken bezwaren tegen de in houd van het slotdocumènt. Wat ze er precies tegen hebben is niet dui delijk, omdat het document het stempel 'strikt vertrouwelijk' heeft gekregen. Hurd noemde het 'een situatieschets die telkens weer zal worden aangepast'. Zijn indruk is dat het in de praktijk niet veel zal uitmaken dat Griekenland niet méedoet. Naast terrorisme stond ook de drugsproblematiek op de agenda. Volgens minister Korthals Altes (justitie) komt er een spéciale werkgroep om ook op dit punt de krachten te bundelen. De bedoe ling is onder meer om agenten te plaatsen in belangrijke drugslan den. Nederland heeft nu 6 agenten in het buitenland zitten: 2 in Bang kok, 2 in Pakistan en 2 in Peru. Volgens minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) wijdt de EG vol gend jaar een conferentie aan voet balvandalisme. Nederland heeft al een centraal informatiecentrum bij dfe Utrechtse politie, en het is de bedoeling dat ook de overige lid staten er een oprichten. Dichtbij De mensen ^hebben op het mo ment en naar verwachting ook in de toekomst behoefte aan recreatie dicht bij huis, goedköop, actief is en minder tijdrovend. Ook het re creëren met het gezin of de familie is minder in trek. De grote veranderingen op so ciaal en economisch terrein zijn de oorzaak van de gewijzigde vraag. De bevolking is nauwelijks ge groeid en bovendien sterk veran derd wat betreft samenstelling. Het aantal jongeren tot twintig jaar is afgenomen, terwijl het aantal mensen tussen de twintig en veer tig is toegenomen. Vooral in deze laatse categorie zijn meer onge huwde en gescheiden mensen ge komen. Deze tendens van indivi dualisering heeft ook gevolgen voor het recreatiegebruik. Aan de ene kant trekken er meer mensen alleen of met z'n tweeën op uit en aan de andere kant bestaat een gro tere behoefte aan recreatiemoge lijkheden waar contacten kunnen worden gelegd. ZOETERMEER (ANP) - Gehuwde mannen verliezen min der vaak een wao-uitkering dan vrouwen. Dat komt, denkt de Sociale Verzekeringsraad (SVR), omdat de uitkerings instantie het vooroordeel hanteert dat de gehuwde vrouw bezig is in het huishouden en dat haar (tweede) inkomen luxe is. Geslacht, burgerlijke staat en kostwinnerschap blijken bij toekenning van wao belangrijke factoren. DEN HAAG/STREEK - De inwoners van Zuid-Holland krijgen in de toekomst meer mogelijkheden voor recreatie. Hoewel de vraag ernaar nauwelijks is toegenomen, komt door de afronding van bestaande projecten en een aantal nieuwe voorzieningen er meer vierkante meter recreatie ruimte per inwoner beschikbaar. De gemeente Nieuwkoop krijgt er naar verwachting een parkje bij en in de nieuwe Alphense wijk Kerk en Zanen komt een park van zo'n dertig hectare. Tussen de duizend en tweeduizend mensen moeten zich er kunnen gaan verpozen. Het recreatiegebied^Zegersloot in Al phen wordt bovendien met hon derd hectaren vergroot. Ook het aantal volkstuinen in de provincie zal fors worden uitgebreid. Dit blijkt uit de studienota 'Re creatie-ruimten in Zuid-Holland'. De nota, waarin de vraag naar en het aanbod van recreatievoorzie ningen in de open lucht wordt be handeld, behoort samen met een aantal andere rapporten tot het voorbereidende werk voor een her ziening van de provinciale nota openluchtvoorziening uit 1977. Er is een nieuwe nota nodig om dat zich tussen 1976 en 1986 nogal wat veranderingen hebben voorge daan, die destijds niet waren voor zien. Vooral de behoefte aan voor zieningen blijkt veranderd te zijn. Alleen de belangstelling voor on georganiseerde vormen van sport beoefening, goedkope vormen van watersporten als plankzeilen, ka noën en roeien en vooral volkstuin tjes neemt toe. Ook fietsen, wande len en paardrijden in bijvoorbeeld parken en natuurgebieden blijkt nog een gewilde vorm van vrije tijdsbesteding te zijn. Er kan ech ter niet worden gesproken van een sterke groei van de deelname op dit laatste punt, aldus de nota. Op bijna alle andere punten is dt belangstelling hetzelfde gebleven of zelfs afgenomen. Het recreëren aan stranden, oevers van meren en plassen en in zwembaden is niet toegenomen in populariteit. Even min als het bezoeken van pretpar ken, andere grote attracties en sportvissen. Onderzoek Sociale Verzekeringsraad Uit een vooronderzoek van de SVR naar het stopzetten van wao-uitke- ringen bleek al de ongunstige posi tie van vrouwen. Het vandaag ge publiceerde vervplgonderzoek be vestigt dat. De SVR schrijft in een brief aan staatssecretaris de Graaf (sociale zaken) het 'niet onaanne melijk te vinden dat persoonlijke vooroordelen van mensen die de uitkering verstrekken een rol spe len'. Verder blijkt de leeftijd belang rijk: hoe ouder men is, hoe vaker de uitkering wordt toegekend of voortgezet. Maar ook hier worden vrouwen gediscrimineerd. Volgens de SVR ligt een mogelijk verkla ring daarvoor in het feit dat vrou wen over het algemeen lagere functies hebben vervuld dan man nen. Voor hen zijn daarom meer passende banen beschikbaar. Maar ook dat verklaart volgens de SVR niet alles. Dapper ploegt het Nieuwzeelandse zeiljacht Kiwi Magie door de golven 'voor de kust van Australië bij Gage Roads. Het schip deed mee aan aan de strijd om de America Cup, die gisteren in het Australische Freemantle eindigde. De strijd eindigde in een overwinning voor de 'thuisclub', de boot van de jachtclub uit Sydney, (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25